op de tafel, waarop de vrouw in allerijl de vlucht Daar de groote straat nam, doch voor de gebureD eD politie bij de hand waren, was hij reeds ver dwenen, zonder iemand eenig letsel te hebben gedaan. Bij nader onderzoek bleek dat het een zekere T. geweest was van U., die vroeger alhier, en later te Sprang, als bakkersknecht gediend had bij J. d. li., alwaar bij zijn pis'ool had achter gelaten, dal dooi de politie geonden en in beslag genomen werd; de dader was vertrokken en men is hem nog niet op het spoor. Utrecht, ld Februari. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, is de voor dracht tot het vermeerderen der gelegenheid tot gasberging aao de stedelijke gasfabriek aange nomen. Deze voordracht strekt, om een nieuwen gashouder, grooter dan de bestaande, te maken op het terrein der achter de gasfabriek bestaande zwemplaats, die gedempt moet worden. Men zal trachten hiervoor een andere gelegenheid te vin den, maar het valt te betwijfelen of u.en daar mede in den loop van dit jaar wel gereed zal komen. Dit werk is geraamd op ƒ200,000 Arnhem, 14 Februari. Er vertrekken thans weder een aantal metselaars- en timmermans knechts en grondarbeiders uit deze gemeente naar Pruisen, om in Oberhausen, Essen en andere plaatsen in dien omtrek werk te zoeken, hetgeen zij er dan ook in den regel vindeD, tegen hooger loon, althans aan de bekwamen, dan hier wordt uitgekeeid. Eibergen, 10 Februari. In den achterhoek van Gelderland bestaat nog een oud volksfeesthet zoogenuamde klootschieten of werpen met den hou ten bal. Wanneer de grond hard bevroren is en er weinig sneeuw ligt, kan deze vermakelijkheid plaats vinden. De jeugd van 15 a 16 jaren heeft voor eenige dagen die pret reeds gehad; daarop is het lusschen de fabriekarbeiders van de heeren Gebr. Prakke en die van de heeren ten Gate gespeeld, en heden neemt genoegzaam het ge- heele dorp er deel aan. Het is een soort van cartel; de eene partij zendt aan de andere een versierdeu houten bal; dit is de uitdaging. Wint nu de partij, aan wie ue bal gezonden is, de premie of inzet, doordat een bunner de bal het verste geworpen heeft, dan is het voor deze de grootste eer welke dien dag behaald kan wordeo, en wordt de winnende partij onder trommelslag door het dorp geleid. Zij die medewerpen beta len een kleinigheid, en het feest wordt besloten door het gebruiken van versnaperingen, doch Schiedam speelt helaas nogal een groote rol. (Vad.) Zwolle, 13 Februari. In eene hedenavond ge houden vergadering van het departement Zwolle der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is behandeld het voorstel van Ds. H. Brouwer, strek kende om aan de algemeeoe vergadering voor te stellen van de „Schetsen en Tafereelen" van den heer Hugenholtz geen tweede reeks uit te geven. Na breede toelichting en belangrijke discussie, werd het voorstel van een der ledeD, om dat van den heer Brouwer buiten beraadslaging te houden, Diet ondersteund; maar een amendement van het bestuur, om aan het hoofdbestuur te kennen te geven, dat de „Schetsen en Tafereelen," hoe schooo ook van stijl, hier geen weerklank vondeD, werd mei groote meerderheid aangenotneu. Meppol, 13 Februari. Gisteravond is in de stadshei berg eene zeer geanimeerde vergadering van schippers gehoudeD, waarin met algemeene stemmen besloten is om de altijd nog aanwezige insignes van het vroeger bloeiende Schippersgilde, zijnde 4 zilveren schildeD, met de zinnebeelden der zeevaart in inscripties, gedateerd 1676—1673, zoomede een collectie zagen, bijlen, enz., en de van ouds bekende groote nationale schippersvlag, over te dragen nan de alhier opgerichte Waarborg- Maatschappij Heppel, welke zich ten doel stelt om onderling te waarborgen tegen verlies van schip, schade door aanzeiling of ijsgang, invrie zen enz. gedurende 't varensjaar van 1 Februari 25 December. Leeuwarden, 13 Februari. In de lieden ge houden zittiog van den Gemeenteraad is besloten, wegens de weioig bevredigende resultaten, die het stadswerkhuis sedert verscheidene jare" op levert, voor den tijd van één jaar, bij wijze van proefneming, de werkverschaffing van gemeente wege in dit gesticht te staken. Daarna heeft de llaad een aanvang gemaakt inet de behandeling der verordening, regelende de inrichting van het personeel der politie. De verordening is, hier en daar gewijzigd, ten slotte vastgesteld. Het perso neel zal alsDU bestaan, behalve uit den commis saris van politie, uit 2 inspecteurs, 3 dienaren der 1ste, 9 der 2de, 24 der 3de en 8 der 4de klasse, de laatsten bestemd om ingeval van ziekte of ontstentenis van politie-dienaren van hoogeren rang, voor dezen dienst te doen. De kleeding enz. er onder begrepen, zal de Dieuwe regeling eene uitgaaf vorderen van ruim 23,000 of ƒ7000 meer dan thans. De zoogenaamde nachtwachten worden afgeschaft. Franeker, 13 Februari. De dagbladpers ver meldt in onze dagen al wat maar meldenswaar dig is, of het niet isvroeg nestelende ooievaars, lange graansteDgels, omvangrijke bloemen, groote knolleD, de kleinste schoolfeesten, de hooge prij zen van verkochte gronden en huizen, alles is courantenwaar, al is het nog zoo weinig courante waar. Daarom mag het vreemd genoemd wor den dat onlangs hier iets gebeurde, dat wel der vermelding waard was, zonder dat er io eenig nieuwsblad met eeD woord vao gerept werd, met name het volgende: OnlaDgs keerde de heer J. H. Behrns, inspecteur van het lager onderwijs in Friesland, van een concert terug, en zag aan den waterkant van een der binnengrachten eene me nigte menschen in groote beweging. Er lag eene vrouw in het watermen bekommerde zich zeer over de vraag hoe dat mensch zoo ongelukkig te pas was gekomen, doch niemand stak een hand tot redding uit. De heer B. riep daarop de reeds gezonken vrouw toe, dat ze, indien ze nog kon hooren, een arm moest uitsteken, hetgeen de drenkeling ook deed. De heer B. legde zich op den wal, werd door de omstanders aan de bee- nen vastgehouden, hij greep daarop de vrouw en moest ze bij den wal ophalen, waarin hij toen door de omstanders werd geholpen. Zonder de tusschenkomst van den heer Behrns zou bedoelde vrouw zijn verdronken, niettegenstaande er een drom van menchen om henen stond. In aan merking genomen dat de heer Behrns reeds zijn 70sle jaar is gepasseerd, vinden wij dat deze zaak wel met een enkel woord in de nieuwsbladen had kunnen vermeld wordeD. (ArnA. Cf.) 's-llertogenboscli, 14Februari. Den hoofdonder wijzer H. vaD der Hurck alhier, die reeds 53 jaren onderwijs gaf, viel gisteieu bij de Diester biorpartij in het R. K. weeshuis een zeldzaam feest ten deel, namelijkhet 50jarig collecteeren voor de weezeu in de kerk. Hij is de eerste die deze eervolle ouderscheiding mag genietun in een tijds verloop van 95 jaren, zyude de stichting van ge noemd weeshuis. Een bijzonderheid, welke èn het weesbuis èn den heer van den Hurck nog meer tot eer ver strekt is, dat hij zelf als wees in dat gesticht zijne opvoeding genoot. Tilburg, 14 Februari. Men verneemt, dat door den Minister vaD Binnenlandsche Zaken aan Dr. Tenger, directeur der Rijks hoogere burger school Willem II alhier, op zijn verzoek, een verlof voor den loop van dit jaar is toegekend en dat aan den heer L. B. Fikkert, leeraar aan die school, de waarneming van het directeurschap is opge dragen. GEMENGD 1V1EUWS. Het beruchte wilde zwijn, dat zich gedurende dc laatste 4 maanden, dan hier, dan daar liet zien in de omstreken van Oirschot, waarop men hethaaldelijk te vergeefs jacht maakte, is dezer dagen tusschen die gemeente en Boxtel geschoten, door C. van der Schoot te Oirschot. Naar men verneemt is H. Pistorius, schoenmaker te Tilburg, welke ongeveer twee jaren geleden met het soep eten een beeutje in de keel kreeg, teu gevolge waarvan hij hevige pijn heeft moeten doorstaan, na te vergeefs elders, doch zonder baat, raad eD geneeskundige hulp ingeroepen te hebben, onlangs daarvan verlost zonder operatie, door de medi camenten van Jen vermaarden dcctor Andregg, te Rosmalen. Het laatste gedeelte der vertaling van Dantes Divina Commedia, door wijlen Dr. J. C. Hacke van Mijnden, is compleet eD zal spoedig worden uitgegeven. Gisternacht te 12 uren, zag de agent-majoor J. de Leeuw te Rotterdam, na zich een oogeDblik van zijne patrouille afge zonderd te hebben, in de Boompjes iemand voor zich uit loopen en hoorde hij even daarna een plomp in het water, waarbij hem spoedig bleek dat de persoon in de rivier lag. Met zeer veel moeite is het hem gelukt, met behulp van twee scheepvaders, den onbekende te redden, dienaar zijn logement op de Korte Hoogstraat is geleid. Het voorwerpglas voor den grooteu kijker, dien het Amerikaaiische Gouvernement besteld heeft bij Alvan Glarck and Sons, is eindelijk gereed. De beide lenzen ziju 27% dbitn diameter, waar van 1% duim afgaat voor het vatten in den rand, zoodat er vrij 26 duim overschiet. De kroonglas lens is zonder strepen en, eeu paar kleine lucht- blazen niet medegerekend, volmaakt; in de tliot- glaslens ziju eenige strepen. Wanneer de groote afmetine in aaumerking wordt genomen, dan worden beide lenzen zoo volmaakt gerekend, als met mogelijkheid met de tegenwoordige hulpmid delen bereikbaar is. buitenland. Frankrijk. Het Journal Officiel meldt, dat de Regeering den 6, 7 en Ssten dezer maand aan Duitschland 200 millioen heeft betaald als nieuwe termijn op het vierde milliard der oorlogsvergoeding. Daar Frankrijk sedert 1 Januari dezes jaars buitendien reeds eene som van 150 millioen aan Duitschland had voldaan, zoo is op het vierde milliard thans een bedrag van 350 millioen ge stort. De Japansche gezanten zullen Zondag bij den heer Thiers dineeren. De zittiDg der Nationale Vergadering van Woensdag werd geheel ingenomen door de stem mingen voor de periodieke vernieuwing yan bet bureau der Vergadering. De heer Gié*y werd, gelijk reeds door ons is gemeld, als voorzitter herkozen met 425 van de 527 uitgebrachte stem men, terwijl 93 blanco biljetten waren ingeleverd. De vier ondervoorzitters werden herkozen, zoo inede drie der secretarissen. In plaats van de drie secretarissen welke zich niet herkiesbaar hadden gesteld, de heeren de Barantc, de Meaux en de Llémusat, werden gekozen de heeren Blin de Bourdon, Grivart en Voisin. Alle benoemingen geschiedden bij eerste stemming. Het monarchale blad l'Assembléc Nationale toont zich bezorgd over het deficit op de indirecte belastingen, dat over 1872 en 1873 wel 400 mil lioen zal bedragen. Het blad acht eeu nieuwe leening, na de stortiug der oorlogsschatting, on vermijdelijk. De commissie van gratie zal nog slechts zeer enkele zittingen houden, daar de talrijke stukken, die het onderwerp van haar onderzoek uitmaken, bij Da geheel zijn uitgeput. Don Frans d'Assisi, gemaal der ex-koningin Isabella, heeft Parijs verlaten. Men weet niet waarheeD hij zich begeven heeft. Door de gemeenteraden van Chalons en Reims zijn weder eenige bals verboden; de be sturen dezer steden willen geen vermakelijkheden van dien aard toelaten voordat het Fransche grond gebied geheel bevrijd zal ziju van de vreemde bezetting. Uit olficieeele opgaven blijkt dat op een aantal van 865,995,946 reizigers, die van 1859 tot en met 1869 op de Fransche spoorwegen zijn veivoerd, 65 door spoorwegongelukken liet leven verloren hebben en 1285 zijn gewond, alzoo éen doodelijk geval op 13,323,014 en éen geval van verwouding op 673,927 reizigers. In evenredigheid is de ver houding elders ongunstiger. België. De minister van openbare werken heeft ver schillende belangrijke besluiten genomen teu aan zien van het kanaal van Ter Neuzen, dut op een diepte van 6 meter zal worden gebracht. In de Moniteur van gisteren is de Dieuwe wet op de zeebrieven opgenomen. De Independence deelt het volgend telegram mede uit Lissabon, ouder dagteekeniug van eergisteren „De gebeurtenissen in Spanje houden hier aller aandacht bezig. In de zitting der Kamer vau af gevaardigden op 11 dezer heeft de heer Silva, lid der oppositie, gezegd dut, naar het heui toe scheen, uit die gebeurtenissen een toestand kan ontstaan, waarin Portugal de grootste voorzich tigheid zal moeten in acht neineu. lilj hoopt dat alsdan allen zich rondom de geconstitueerde mach ten zouden verecuigep, om met terzijdes'elling van allen partijgeest te touuen, dat allen vóór alles Portugeezen zijn. De Voorzitter antwoordde, dat hij niet geloofde, dat de rust en onafhankelijk heid des lands in gevaar verkeerden. Overigens meende hij den heer Silva wegens ziju vader- laudsche taal buide te uioeteu brengen. In de Kamer der Pairs zijn dezelfde gevoelens aan den dag gelegd." Grroot-Britannië. In het Hoogerhuis deelde lord Granville jl. Dinsdag op eene vraag van lord Lauderdale mede dat de voormalige commissie voor de grens regeling tusschen de Vereenigde Staten en de Britsche bezittingen in Noord-Amcrika bezig was eene grenslijn door het Harokanaal te trekken overeenkomstig de scheidsrechterlijke uitspraak van den Duitschen Keizer. In het Lagerhuis bracht dieuzelfden dag de heer Mundella een wetsontwerp ter tafel tot nadere verscherping der wetgeving op het ar beiden van kinderen in fabrieken, door uitbrei ding van het halftijdstelsel en van de beperking der werkuren van den dertien- tot den veertien jarigen leeftijd. De heer Gilpin dieude een wets voorstel in tot afschaffing der doodstraf. In de volgende zitting had de eerste lezing plaats van eene door sir Thomas Chambers in gediende bill tot opheffing vau het verbod tegen huwelijken van weduwenanrs met de zuster hunner overledene echtgenoote. Nadat de bill door verschillende sprekers op bekende gronden bestreden en verdedigd was geworden werd met 126 tegen 87 stemmen tot de tweede behande ling besloten. In het Lagerhuis h eft de heer Ayrton ge- vtaagd, waarom Engeland nog steeds een verte genwoordiger bij den Paus heeft. De spreker be schouwde dit als eene beleediging jegens den Koning van Italië en zijn volk. Hij verzocht, dat indien daarover stukkeD waren gewisseld, deze aan het Parlement zouden worden medegedeeld. Lord Enfield heeft hierop geantwoord, dat de bedoelde vertegenwoordiger, de heer Jervoise, alleen tot taak heeft, aan de Britsche Regeering inlichtingen te verschaffen omtrent de betrekkin gen tusschen het Pauselijk Gouvernement en de vreemde Mogendheden. De heer Newdegate beschouwde de handha ving van een gezantschap bij den Paus als eene anomalie, daar tocl) Engeland het tegenwoordig Italiaansche Gouvernement heeft erkend. Na verder debat is een voorstel van den heer Ayrtou, tot het indienen der in die zaak gewis selde stukken, met 116 tegen 63 stemmen ver worpen. De Commissie van landverhuizing heeft tot de werkende klassen een waarschuwing gericht tegen de emigratie naar Paraguay. De Duitsche gezant, graaf Bernstorff, ligl ernstig ziek. Duitschland. Men meldt dat de kroonprins en prinses waar schijnlijk tegen half Maart van Wiesbaden naa; Berlijn zullen terugkeeren. Als tweede vertegenwoordiger van Frank fort in het Huis vau Afgevaardigden is deraads. heer in het stedelijk gerechtshof, de heer Schrader, verkozen. Het bericht uit Weenen, dat prins Alfonsus zich naar Parijs begeven heeft, is onjuist. De prins toeft nog te Berlijn. Iu de zitting vau het Huis van afgevaardig- den is gisteren eene Koninklijke boodschap voor. gelezen, waarin naar aanleiding van het be kende voorstel van den heer Lasker tot het in stellen van een onderzoek in de zaak der spoor- wegconcessiëu wordt bepaald, dat er zal be noemd worden eene bijzondere Commissie, belast met het onderzoek van plaats gehad hebbende misbruiken an andere afkeurenswaardige handelin gen met zouduuige concession. Deze Commissie zal, onder voorzitterschap van den heer Guuther, directeur der Seehandlung, bestaan uit twee honge biaatsambteuareuzullende do beide Huizen vau den Landdag worden uitgenoodigd, daaraan ieder twee leden toe te voegen. Voorts wordt in de boodschap gezegd, dat allle feiten nauwkeurig moeten worden onderzocht en onpartijdig, zouder aanzien des persoons, moeten worden beoordeeld, alsook dat de resultaten van het onderzoek aan de Vertegenwoordiging des lands moeten worden medegedeeld. De correspondent te Berlijn van de Köln. 2tj., gewag makende van de vorderingeu die de op richting van hetüoethe-staud beeld iD de diergaarde der hooldstad maakt, herinnert daarbij met eenige ontevredenheid, dat de gedeukzuilen ter eere van Schiller, Lessing en Alex, von Humboldt, waar voor het plan sedert 1859 en 1869 reeds bestaat, geheel iu het vergeetboek geraken. Te Witten is den 6den dezer een conferentie van 24 burgemeesters eD wethouders nit de dis tricten Bochum, Dortmund en Hagen gehouden, waarin besloten is een gemeente-verbond te slui ten, ter bespreking der gezamenlijke belangen of gewichtige aangelegenheden van eenige gemeente in het bijzonder. DeD 15den Maart zal in een tweede vergadering het ontwerp der statuten door den burgemeester vau Horde ter tafel worden gebracht. -— De instructie in de vervolging tegen de vroegere bankhoudster Adèle Spitzeder te Mun chen is den 9den dezer door den rechter Pli Radtkofer ten einde gebracht. De processtuk keu zijn ter verdere behandeling der zaak aan het Openb. Ministerie toegezonden. Uit Wiesbaden wordt gemeld dat daar dezer dagen drie vaten rooden en drie vaten witten wij zijn ontvangen, die in Caliromië door een Nassauer wordt getrokken eu oie, naar het oordeel van bevoegde wijnproevers, van een voortreffelijke qualiteit is. Ziedaar dus het land van het goud tevens tot wijnland verheven. Italië. Laporta heeft gisteren in de Kamer van Alge- vaardigden zijne interpellatie (over den lijkdienst voor Napoleon te Florence) toegelicht. De heeren Lanza en Peruzzi hebben geconstateerd, dat die plechtigheid geheel en al een particulier karakter had en dat de troepen, die waren opgekomen om zoo Doodig de orde te handhaven, wel aao de plechtigheid hebben deelgenomen, maar alleen om hulde te bewijzen aan het hoofd eeuer armee die met hen gestreden heeft voor de bevrijding des lauds. Hiermede was het debat afgeloopen. De Senaat heeft met groote meerderheid van stemmen een votum aangenomen, door den lieer Charles Pepoli voorgesteld, luidende„De Senaat getroffen door het bericht der abdicatie van koniu Arnadeus, meent de tolk der natie te zijn, met hulde te brengen aan zijne waardige, loyal constitntioDeele gedragslijn en de verzekering moeten geveD, dat hij bij zijne terugkomst in het vaderland, hetwelk hem met leedwezet heeft zien vertrekken, met dezelfde genegenhei eu toewijdiug zal worden ontvangen, die hij t nu toe altoos heelt ondervonden." Het Itoliaansche regeeringsblad behelst dt mededoeling dat de met den verkoop en de li quidatie der gesaeculariseerde kloostergoederen belaste autoriteiten een staat hebben ingediend vaD al de verkoopingen van zoodanige goederen die in den loop van het jaar 1872 in de geza tnenlijke provinciën van het koninkrijk Italit hebben plaats gehad. Uit dat overzicht blijkt dat in het afgeloopen jaar veel meer goederen ver kocht ziju dan in 1871. In het geheel werde namelijk 15,495 perpeelen, getaxeerd op eeik waarde van 39,378,147 L. 75 c. verkocht, en wel voor 49,595,012 L 25 c., dus ruim 10 millioe1 boven de schatting; terwijl in 1871 slechts 11,l'5

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2