FEUILLETON. N°. 3995. A0. 1873. Maandag 17 Februari. JAM DE ZWERVER. DAGBLAD. Ï»KIJS DEZER COURANT. Vooi Me" P« 3 Fnncv per poet ^Ifiittderlykö ƒ3.00. n 3.85. n 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKBTBNTIEN. Voor Weren regel1 V;7*0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die zij beslaan. - WBF LEIDEN, 15 Februari. In liet werkhuis alhier zijn gedurende deze week Opgenomen van 156—180 volwassen per sonen en van 6281 kinderen. Men schrijft ons uit den Haag: Sedert eenigen tijd heeft zich een persoon hier ter stede opgehouden onder den naam van Jules Morris.' Hij heeft verschillende oplichterijen ge pleegd, 'door bij hier gevestigde bankiers of kas siers valsche cheques aaD te bieden, voor een niet al te gering bedrag. Bij enkelen is hein dit ge lukt, en deze zijn dan ook de dupe geworden van de valschheidmaar sedert den bedrieger bij een kassier betaling werd geweigerd, schijnt hij zijn invorderingen te hebben gestaakt en de stad te hebben verlaten. De politie houdt zich met een onderzoek bezig. Volgens telegraphisch bericht, is het stoomschip Oonrad, kapit. Graadt van Roggen, van Nieuwe iiep naar Batavia, den lOden dezer Dungeness stelsel zonder dat er herziening plaats vindt van artikel 76 der grondwet wenden zij zich tot u met eerbiedig verzoek, dat het u behagen moge, óf bij den Minister aan te dringen op een voorstel tot grondwetsherzie ning in dien zin, óf zelf daartoe het initiatief te nemen." De Burgerkiesvereeniging Vrijheid en Orde, te .KampeD, heeft het volgende adres aan Ie Tweede -Kamer der Staten-Generaal opgesteld, dat weldra -ial worden opgezonden «Geven niet verschuldigden eerbied onderge- -teekenden te kennen, dat zij met levendige be langstelling kennis hebben genomen van het bij u ingediende wetsvoorstel tot verlaging van den een- jut, aangaande welk voorstel zij zich veroorloven tot u een verzoek te richten. Ten volle overtuigd van de onhoudbaarheid van den tegenwoordigeo toestand, waardoor enkele plaatsen hoven andere worden bevoorrecht en velen ten onrechte van het kiesrecht verstoken jlijven, hebben zij zich verheugd over de indie ning van een wetsvoorstel, dat in dien toestand verbetering belooft te breogeD. Het ligt niet in hun bedoeling, dat voorstel -aan critiek te onderwerpen, of uwe discussie voor uit te loopen. Zij wenschen eenvoudig u opmerk zaam te maken op iels, dat huns inzieus opmer king verdient. Wat het lot van het wetsoutwerp inoge zijn, in 'ieder geval staat het volgens hen te rreezen, dat de groote zaak van nadere regeling van ons kiesstel sel niet genoegzaam er bij zal gebaat wordeu. Is -verlaging van den census inisschieu een drin gende eisch, zij meenen, dat het niet de eenige, zelfs niet de eerste is. Het komt hun voor, dat vóór alles het begin sel moet gehuldigd worden, waardoor de com- ;t. missie, die in 1848 een ontwerp van gewijzigde grondwet opstelde, geleid werd hij de bepaling in 4s)de laatste alinea vau artikel 72: dat zij, die den .831 graad van doctor bij een Nederlaudsche liooge ÏUUi school verkregen, niet ouderworpen zijn aan liet i.Bc voorschrift omtreDt den census. Aangezien echter dit beginsel, dat zij wenscheu □in, zoo ruim mogelijk toegepast te zien, niet kan 1% worden gevolgd hij de regeling van ons kies Ook de kiesvereenigingen Burgerplicht te Sneek en Ontwikkeling te Ooststellingwerf hebben den heer A. Moens opnieuw candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, bij de ver kiezing op 25 Februari e. k. Van geachte zijde wordt ons het volgende mede gedeeld: Het oude kasteel Vorden is den bezoekers van onze schil terij-tentoonstellingen niet geheel vreemd, daar Bilders sinds geruimen tijd zijn talenten wijdt aan de reproductie van dit zoo landelijk gelegen monument van iniddeleeu wsche bouwkunde. In den Haag stelde hij in 1872 een stuk ten toon Eenzaamheid geheeten en dat 't kasteel aan éene zijde voorstelt, terwijl in Arli te Amsterdam een ander den Watermolen, vlak bij het kasteel ge legen, weergaf. llet is niet met volkomen zekerheid te bepalen van welk jaar de slichting van het kasteel dateert; in den loop der tijden is door restauratie een goed deel van den stijl, waarin het oorspronkelijke moet gebouwd zijn, verloren gegaan. Zeker is liet, dat een klein poortje uit den Saksischen tijd is en dit is ook éen der groote schoonheden van het kasteel. Vorden is meermalen belegerd, waarvan de sporen te vinden zijn in de uitgestrekte gewelven onder het gebouw en die tot schuilplaats voor de belegerden hebben gestrekt. De tegenwoordige eigenaar en bewoner heeft o. a. in een der putten van deze gewelven het geraamte van een paard gevonden, dat zeker tot voedsel verstrekt heeft en vvaarvaD de beenderen op die wijze begraveu zijn. Onder de opgedolven merkwaardigheden behuoit in de eerste plaats een stuk geschut van het alleroudste model, waarmede, ter gelegenheid van het huwelijk vau deu heer van dei Borchmetde baroues vau Nagell saluutschoten zijn gelost, die geluigdeu van de groote capaciteit van dit vuurwapen. Een bijzouderheid is, dat noch het kasteel noch de Have8athe Vorden ooit door verkoop van de eene iu de andere hand zijn gekomen. De oudste eigenaars waren de Ryperda's, waarvan de laatsie afstammeling op het kasteel overleed, éene dochter nalateude, die met deu graaf van Rechleren ge huwd was; diens eenige dochter huwde den baron van der Borch, overgroolvader van den tegen woordige» eigenaar, die in 1870 door de erfenis van zijn ooui dit landgoed verkreeg. Sedert de laatste Ryperda werd liet kasteel niet meer bewoond, doch de heer vau der Borch onder nam een restauratie, geheel in den stijl, en woont er nu. Vorden is een der weinige oude kusteeleu dut roorloopig van slooping bevrijd zal blijven, indien althans bjj de restauratie niet een zucht tot mo dernisatie komt en alzoo ook dit monument den weg van vele andere mocht opgaan. (IV. B. Cl.) De officier van administratie der 3de klasse F. J. Olivier, dienende aan boord van Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, wordt, met den 20sten dezer, op non-activiteit gesteld. Het telegraafkantoor op het station der alge- meene maatschappij tot exploitatie van spoorwegen in België te Sas van Gent zal, te rekenen van den 15den dezer, op werkdagen open zijn van 9 uren voormiddag tot 12 uren des middags en van 2 tot 7 uren namiddag. De Zondagdienst blijft onveranderd. Z. M. heeft aan mejuffrouw J. H. A. Koentz, te Amsterdam, vergunning verleend Lot het aan nemen en dragen van het Kruis van verdiensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, ge schonken. Z. M. heeft aan den heer L. Holzmau, op zijn verzoek, eervol outslag verleeud als Nederlandsch consul te Caen, en het consulaat aldaar inge trokken. Z. M. heeft aan den bottelier in het vaste corps dek- en onderofficieren J. C. Loep toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen dienst. B1NNENLAN13. Amsterdam, 14 Februari. De Arrondissements- Reclnbank alhier heeft Dinsdag II. uitspraak ge daan op een door de heeren Rutgers en De Beau fort tegen den heer H. J. Brusse ingostelden eisch tot ontbinding eener tusschen partijen op 5 Juli 1872 gesloten koop en verkoop van 25 stuks Hon- gaarsche spoorweg-aandeelen, welke door laatst- gemelde» aan eerstgenoemden waren verkocht en uiet waren geleverd op een sommatie tot levering van 17 Juli, doch eerst aangeboden op 24 Juli daaraanvolgende. Namens gedaagde heriep de advocaat Mr. G. A. Cosman zich o. a. op het be staan eener benrs-usantie, volgens welke een aantal fondsen en o. a. de bovenbedoelde geacht worden tenzij het tegendeel bepaald is niet comptant, maar op levering, en wel op een termijn van vier weken te zijn verkocht. Het bestaan dier usantie werd namens de eiscliers door den advocaat, Mr. Aug. Philips, ontkend, terwijl bovendien, zijns inzieos, geeu rechtskracht kan worden toegekend aan een gebruik, hetwelk volgens hem zou luidenverkoop, niet op tijd gesloten, wordt geacht op tijd gesloten te zijn. Daartegen beriep hij zich o. a. op den regel.dat elke verbintenis dadelijk moet worden uitge voerd tenzij eene tijdsbepaling gemaakt is zoodra de schuldeischer dit verlangt en, gelijk in deze, dat verlangen nadrukkelijk kenbaar is ge maakt. De Arr.-Rechtbank vereenigde zich met liet systeem vau Mr. Philips en wees den eisehers hun eisch toe, met veroordeeling van den gedaagde tot ontbinding der overeenkomst, met schade vergoeding en betaling der proceskosten. Rotterdam, 14 Februari. De gebroeders Koch, uit Amsterdam, stellen hunne collectie oleogra- phieën (kopieën naar schilderijen in olieverf) ten toon in den Doele. Wij vestigen op deze tentoon stelling de aandacht, omdat er ongeveer 200 pro ducten van deze betrekkelijk zeer nieuwe kunst zijn vereenigd. Men vindt er tal van stukken, uit buitenlandsche, hoofdzakelijk Berlijner fa brieken, en ook verscheidene uit de fabrieken in ons vaderland. Indien men naar de hier tentoon gestelde platen rnag oordeelen, dan maken de re- productiën van de heeren Tresling en Auiand waarlijk geen kwaad figuur naast die der bui tenlanders. Behalve tot deze vergelijking, is men ook in staat het werk van de genoemde Neder landers inet elkaar te vergelijken aan de Stier van Potter hebben beiden hunne krachten beproefd, eD van beider reproductie is een exemplaar aau- wezig. Zijn de Duitsche stukken schier alle ver vaardigd naar werken van minder bekende schil ders, de Hollandsche geven eenige van de meest beroemde werken der grootste meesters terug. Zoo zijn er reproductiën van de Nachtwacht van Rem brandt, van den Schuttenmaaltijd van van der Helst, een stuk van Ostade, enz. De verzameling is wel een bezoek waard. (IV. li. Cl.) Delft, 14 Februari. Van welonderrichte zijde verneemt meo, dat het Delftsche studentencorps, dat in de maand Juli a. s. zijn 25jarig bestaan vieren zal, besloten heeft tot een tweedaagsch muziekfeest, onder leiding vau den heer J. C. Boers, ter verdere opluistering van het reeds vroe ger aangekondigde en dat het programma voor- loopig bestaat uit: Judas Maccabeus van Handel, Erlkönigstochter van Niels W. Gade en Neujahrs- lied van SchumanD. Oud-Beierland, 14 Februari. Op de gisteren te Goidschalxoort gehouden vergadering van de afdeeling Beierlanden en Strijen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werd met alge- meene stemmen besloten, dut er dit jaar eene tentoonstelling zal plaats hebben van paarden, rundvee, werktuigen en gereedschappen voor den landbouw, te houden in deze gemeente, in hel begin der maand Juni. üp de inteekeningslijst voor vrijwillige bijdragen werd door de vergaderde veertig leden voor bijna zeshonderd gulden in geschreven. Kaatsheuvel, 14 Februari. Voor eenige dagen had alhier eeü zonderling voorval plaats hetgeen in het begin voor het ergst deed vreezen. In den vooravond trad een vreemd persoon een huisje binnen aan het einde der Kaltensteeg, op korten afstand van de groote straat, welke onbekende, naar het uiterlijke, wat veel kennis met het Schiedammernat had gemaakt. Hij eischte van de vrouw, die slechts met een paar kinde ren tehuis was, dat zij hem lot op den weg zou brengen; de vroutv aarzelde, toen trok hij een pistool uit deu zak, zeite dit onder bedreigin gen de vrouw op de horst en legde het toen weer .5' J Befl It cttalitot Q ri'.i u '23? er 1 mb- 3SÜÏ it." «iÓ l-l' :pn" ï«3 (Vervolg). «Niet dat ik er mij op beroemen wil," zeide Jan, «maar het zou niet de eerste vlucht zijn, die ik in twee schoten gekregen hebMaar, denken wij er niet om, ik heb mijn woord ge geven." «Dat is eerst als een man gesproken, Jan, en ik had ook niet anders van u verwacht; maar als men u nu voor een enkele maal van uw woord ontsloeg. Bij de laatste markt waren de patrijzen zeer gewild; mij dunkt dat het jammer is om een louis d'or te laten verloren gaan, als men Diets anders te doen heeft dan te bukken om hem op te rapen." «Dat is zoo," hernam Jan, «maar waartoe mij te verleiden? Is het eene proef of is het gekheid «Op mijn woord, ik verzeker u, dat ik spreek zooals ik deok; ik zou er volstrekt geen kwaad in zien, dat uwe bekeering eerst b. v. van mor gen af dagteekent." «En gij, Lise?" hernam Jan, die nog aarzelde, hoewel natuurlijk reeds zeer aan 't wankelen gebracht. «Ik?" zeide Lise, «ik wil wat gij will, dat weet gij wel, Jan. Eu nu vader er niets tegen heeft.,." «Goed, dan is 't heslist, dit zal mijn laatste ge weerschot zijn, God geve, dat wij er geen van allen spijt vau zullen hebben." «Amen!" zeide vader Martij» om de zaak spoe dig haar beslag te geven. «Nu nog even een glas gedronken en dau vooruit!" Jan Yertrok. Maar 't was of een angstig voor gevoel lieui trager deed gaan. Toen hij de hoeve van Cbristol genaderd was, hield hij even stil om Maripan op te sluiten, die hem maar hinderlijk zou zijn in den espero. 't Was alsof het brave dier, het gevaar, dat zijn meester wachtte, geroken had, zooveel moeite had Jan om zich te doen gehoor zamen, en zeker is 't dat Maripan nooit zoo te- gengesparteld had als op diep dag oin zich te la ten vastleggen. Jan, die het met zijne gedachteu te druk had, lette noch op het geknor, noch op het droevig geblaf, dat hem wilde terughouden, en bereikte weldra de Lauzière. De gruote vlakte was geheel eenzaamzoover het oog reikte vertoonde zich geen tnensclialleen de kudde van Quinze-Onces brak de stilte door het geluid der klokjes af. Jan, voldaan over deze eerste inspectie, begaf zich naar eene plek waar eenige nauwelijks ge baande voetpaden elkaar kruisten; hij lichtte een grooten sleen op en keek oplettend naar de rang schikking van drie kleine keien. «Dat is in orde," zeide hij, den steen weer op zijn plaats leggende, «die QuinzeOnces is een brave jongen, ik zal hem er met St. Antonius wat voor geven." Ge heel en al verzekerd van de zijde der blauwen door hetgeeD hij gezien had, spoedde Jan zich naar het boekweitveld, en begon den grond zorgvuldig te onderzoeken. Overal hadden de. patrijzeu zicht bare bewijzen van hunne tegenwoordigheid ach tergelaten, uit enkele maakte hij zelfs op, dat zij er hun ontbijt gebruikt hadden, eD uit de grootte ervan, dat Quinze Onces waarheid gesproken had, dat de jongen al zoo grool moesten zijn als de ouden. «Welaan," sprak hij, «ik zal beproeven om met een goed schot te eiodigen." Hij trok wat boekweit uit en legde dat op eenigen afstand van het veld neer. Als de patrijzen nu aankwa men, zouden zij zeker wel op die eerste bosjes aanvallen en waren dan bijna allen onder het schot. Toen dit was afgeloopen en Jan nog eens even rondgezien had, laadde hij zijn geweer en begaf zich in den espero. Deze was zeer eenvoudig ge vormd uit groote iu eeu kring geplaatste steen en. waarin één persoon volkomen beschut was en eeu schietgat was gemaakt. Op liet eerste gezicht was het moeielijk den espero van Jan te onder scheiden. De zon was op het punt van onder te gaaD, het gunstige oogenblik naderde; in de verte was niets te hooren dan de stem van Quinze-ünces, dié het hoogste lied zong. Jan wachtte al bijna een uur, turend, ziju adem inhoudende, onbeweeglijk, met bet onuitputtelijk geduld van een jager, en 't scheen wel dat er dien dag niets komen zou. Er is dan ook maar zeer weinig noodig om die wantrouwende vogels, die steeds in onrust leven, te verjagen. De nabijheid vau een vos of een hond, een herder die zich met den slinger oefent, is dikwijls genoeg ouidegau- sclie vlucht voor eenigen tijd al' te schrikken. De zon dook reeds in vlammend purper, en 't begon reeds donker te worden, toen Jan nog wachtte, maar gedurig met minder hoop. Eensklaps hoorde hij eeu geraas van vleugels van de hoogten af komen en daarop begonnen het mannetje en 1iet wijfje, op hoogere rotsen gezeteu, hun kroost hij een te roepen. In een oogenblik waren allen ver zameld en nam de strooptocht een aanvang. Zoo als Jan gedacht had, vielen zij met gretigheid op de vooraanliggende bosjes aan, en weldra stonden de beestjes voor huu doodsuur geschaard. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1