eet) 25jarigen tuindersknecht, geboortig uit Aals meer, maar die zich gedurende de maand Januari jl. in de gemeente Rijswijk en ook wel in den Haag ophield. In het begin van genoemde maand liet de bedoelde persoon, J. J. genaamd, bij een blikslager alhier vervaardigen eene bus, voorzien van een hangslotje, terwijl hij door een huis schilder er de woorden: „Gedenk den armen" liet op stellen. Met deze bus nu ging onze tuin man in zijn Zondagspak gedoscht Rijswijk's in gezetenen bij den neus nemen. Hij deed zich voor als collectant en zamelde namens het armbestuur van Scheveningen gelden in voor weduwen en weezen aldaar, zoo luidde het bij protestanten; maar kwam hij bij Roomscb-Katholieken dan waren de gecollecteerde gelden zoor een R. K. school te Delft bestemd. Gedurende bijna de ge- heele maand Januari ging dit goed, maar einde lijk kreeg de veldwachter kwaad vermoeden, te rneer daar de burgemeester geene vergunning tot bedoelde collecten gegeven of daarvan kennis be komen had. Aangehouden zijnde werd het sleu teltje, waarmede de bus kon geopend worden in het bezit van den quasi-collectant gevonden. Hij stond heden voor de Arrondissements-rechtbank alhier terecht en kon niet ontkennen, dat hij op onderscheidene dagen bij verschillende personen met een bus was geweest en ook gelden had ont vangen, doch hij deed het voorkomen, dat armoede bem tot genoemde handelingen gebracht had. De substituut-officier van justitie jhr. Mr. de Jonge requireerde schuldigverklaring aan zes wan bedrijven van bedriegelijke oplichting en veroor. deeling van beklaagde lot drie maanden gevan genisstraf. De rechtbank zal aanstaanden Maaudag uit spraak doen. Uit den 26sten jaargang van het jaarboekje der Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor liet jaar 1873, blijkt dat die maatschappij, in 1847 opgericht, 10,000 leden telt. Beschermheer is Z. M. de Koning. Eereleden zijn: HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prins Hendrik, Frederik en Alexander der Nederlanden. De algemeene ver gadering en tentoonstelling wordt in September van dit jaar te Amsterdam gehouden. De afdee- ling 's-Gravenhage telt 2701 leden. In de heden gehouden terechtzitting van den Hoogen Raad zijn de pleidooien gevoerd in de zaak van den Chinees Chan Chou Yand, appel lant, tegen de regeering van Nederlandsch Indië, geïntimeerde. Daarbij betreft het de vraag, ot de eischer, nu appellant, al dan niet terecht is ver klaard niet-ontvankelijk in zijne ingestelde vor dering, welke strekt, dot de regeering van Neder landsch Indië zal worden veroordeeld om aan hem appellant, tegen behoorlijk bewijs van kwij ting, dan wel desverlangd wordende tegen cessie bij afzonderlijke acte van den eigendom der na te melden accepten, te betalen de sommen van 6613 en f 6927, of wel een gezamenlijk bedrag van 12,540, benevens 2% pCt. voor onkosten en de interessen over de hoofdsom van af den dag van protest enz., op grond dat hij appellant hou der is van twee vendu-accepten, beide gedag- teekend 24 JuDi 1870 en vervallen den 23sten December daaraanvolgende, afgegeven door den vendumeester te Benkoelen en voor gezien ge- teekend door den superintendent van het vendu kantoor aldaar, en dat deze accepten behoorlijk zijn geprotesteerd van niet-betaling en zulks op grond, dat de regeering aansprakelijk zou zijn voor de richtige voldoening der vendu-acceptatiën. Het is laatstbedoelde aansprakelijkheid die door den advocaat Mr. A. P. Th. Eijssell is volgehou den voor den appellant en bestreden door den lands-advocaat Mr. A. de Pinto voor de regeering van Nederlandsch Indië. Den Haag, 14 Februari. Door onzen stadge noot den heer Th. van Stolk is aan den ge meenteraad een plan voorgesteld tot uitbreiding van de zoogenaamde „ScheveDingsche boschjes" daar dit op vele plaatsen diepte mist, terwijl het juist wenschelijk zou zijn daar uitgebreide wan delingen te bezitten, waar de badgasten zich tijdens de zomerhitte konden vereenigen. Ten einde tot zijn doel te geraken wenscht de ontwerper eene overeeukomst aan te gaan tus- schen de gemeente en hem tot ruiling van weder zijds bezeten gronden. Het hoogst belangrijke verfraaiingsplan, waarop ook plekken zijn aangegeven, bestemd voor mu ziektent, plautsoen en openbare wandeling, of an dere opluistering van het perk, is ontworpen door de bekende firma J. D. en L. P. Zocher te Haarlem. Ook bestaat er uitzicht tot het plaatsen van villa's. Wanneer de gemeenteraad zijne goedkeuring aan het plan zal hebben geschonken, dan zal een park, waarvan de weerga moeilijk te vin den is aldus zegt de adressant verrijzen, waardoor de roem en de bloei van 's Graven- hage blijvend zullen verhoogd worden. Gisteravond hield het Departement 's-Gra- venhage der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid weder eene vergadering, onder het voorzitterschap van Dr. A. Vrolik. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat uit naam van het departement zou worden voorgedragen eene prijsvraag uit te schrijven, voor het vervaardigen van eene handleiding om te waken tegen vervalsching van eetwaren, het keuren van levensmiddelen enz., onder bijvoeging van een daartoe strekkend wetsontwerp. Aan de goede beantwoording van deze prijsvraag zou worden toegekend eene gouden medaille of eene zekere som in geld. Het grootste deel van den avond was echter gewijd aan het hooren vao het zeer belangrijke rapport der commissie tot het geven van advies omtrent het ontwerp„Emigratie naar de Ne- derlandsche Koloniën" behandeld in het Congres der Maatschappij gehouden te Sneek in de maand Juli 11. en beraadslagen daarover. In genoemd rapport wordt in bet eerste deel uit een hygiënisch oogpunt de emigratie afgekeurd, ter wijl in het tweede deel het gevoelen van den heer Corn, de Groot wordt medegedeeld over de mogelijkheid, wenschelijkheid en noodzakelijk heid der emigratie en aangedrongen op 't nemen van proeven. Nadat vele. leden gesproken hadden en daarbij de behoefte werd aangetoond, dat men ook de belangen der koloniën moest in 't oog houden, die gedurende geruimen tijd zoo vele millioenen afwierpen, meende de voorzitter het voorstel te moeten doen de debatten te 9luiten, het belang rijke rapport der commissie goed te keuren, zich van hét uitbrengen van een bepaald advies te onthouden en het rapport aan het hoofdbestuur toe te zenden. Daarin worden de beide gevoelens helder uiteengezetzoodat dit rapport tot grond slag strekken kan voor de beraadslagingen die op de aanstaande algemeen vergadering over dit onderwerp zeker zullen worden gehouden. Noordwljk, 12 Februari. Gisteravond werd alhier door eenige heeren en dames dilettanten uit 's-Gravenhage eene muziekuitvoering gegeven, ten voordeele van den bij het bekende ongeval in het fort Honswijk verwonden artillerist van den Akker. Dit goede plan mag in allen deele goed geslaagd worden genoemdwas toch de uitvoering uitstekend, aan krachtige medeweiking der ingezetenen heeft het niet ontbroken en een vrij belangrijk bedrag zal ten bate van den onge lukkige kunnen worden aangewend. Rotterdam, 14 Februari. In de gisteren ge houden zitting van den Gemeenteraad is o. a. ingekomen een voorstel van Burg. en Wetb. om een adres te richten aan Z. M. den Koning, ter voorziening in het ongerief, dat is ontstaan door rechterlijke uitspraken, gelijk het vonnis van den Hoogen Raad in zake van de Verordening op het Havengeld, strekkende om te doen bepalen 1°. Dat onder de belastingen die door de Ge meenten geheven kunnen worden ook begrepen worde een baveDgeld van de schepen, subsidiair dat aan de Gemeenten meerdere vrijheid worde gegeven om, onder goedkeuring van het Hoogër Gezag, zoodanige belastingen in te voeren als de plaatselijke gesteldheid raadzaam maakt en 2». Dat de alzoo door de bevoegde macht daar- gestelde en goedgekeurde belastingverordeningen onschendbaar en alzoo ook voor de Rechterlijke macht verbindend mogen worden verklaard, ge lijk dat met de landswetten thans het geval is. Verder is aan den heer Mr. E. van Raalte met 1 April eervol ontslag verleend als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. Het voorstel van B. en W. tot het benoemen van eene vaste Commissie van bijstand, ter zake van het Onderwijs, werd aangenomen met 25 tegen 3 stemmen. Delft, 13 Februari. Tot predikant bij de Ned- Herv. gemeente alhier is verkozen Ds. G. J. van der Flier, te Heemstede. Utrecht, 13 Februari. Eergisteren is de tweede nieuwe stoombrandspuit voor deze gemeente, die voor eenige dagen uit Engeland alhier is aange komen, door den heer A. A. C. de Vries Robbé, ingenieur 1ste kl., belast met het toezicht op het stoomwezen, geïnspecteerd. Dit onderzoek heeft ten gevolge gehad, dat het verlof tot gebruik der machine is verleend. Naar men verneemt, zal in de laatste helft der maand April aanslaande alhier in het lo kaal voor Kunsten en Wetenschappen de verkoo- ping plaats hebben, van de kostbare verzameling moderne schilderijen, uitmakende het kabinet, bijeengebracht door wijlen den heer W. H. de Heus van Nijenrode, waarin de Fransche, Bel gische, Hollandsche en Hoogduitsche scholen door meesterstukken van den eersteu rang op uitste kende wijze vertegenwoordigd zijn. Krimpenerwa&rd, 13 Februari. In deze streek blijft de longziekte onder het vee heerschende. Op meer dan ééne plaats heeft do inenting ech ter goede gevolgen. De polders zijn reeds van het overtollige water bevrijd, en de.landerijen liggen zeer gunstig, hoewel de werkzaamheden er op gestaakt zijn door de laatste vorst. Het éénige werk van de daglooners bestaat in houthakken. Arnhem, 12 Februari. Het bekende logement Bellevue alhier zal waarschijnlijk verdwijnen en plaats maken voor eenige villa's, die dan ook zeer zeker dit fraaie punt meer tot sieraad zul len verstrekken dan het bestaande groote gebouw, waaraan uitwendig alle symetrie ontbreekt. Harlln(en, 12 Februari. Bij de door het dijks- bestuur der Vijf deelen buitendijks gehouden aan besteding van 200 meter steenglooiing, in 1873 aan te leggen aan de zeeweringen van dat water schap, is aannemer geworden H. L. Cusveller, te Stavoren, voor f 48,370. GEMENGD IV1EUWS. In Jowa raadt een dagblad aan om nu maar met koren te gaan stoken, want onder de tegen woordige omstandigheden moet dit daar nog de goedkoopste brandstof zijn. Toen Bulwer voor eenige jaren 240,000 gulden van een uitgever ont ving voor het recht om een twintigtal zijner romans in klein formaat te mogen drukken, was dit het hoogste honorarium ooit aan eenig schrij ver in Engeland betaald. De erven van den pre dikant Robertson te Brighton hebben echter meer ontvangen. Voor een paar onuitgegeven werken, in diens nalatenschap gevonden, ontvingen zij ruim 350,000 gulden van den uitgever. Sedert eenigen tijd mag in Engeland des Zondags geen eten of drinken worden verkocht, tenzij aan reizigers De buffetten in de stations varen er goed bij. Een der bladen deelt het volgende gesprek mede, waar van de schrijver onlangs getuige was. Een heer komt in de wachtkamer en vraagt een glas bier Reiziger, Mijnheer? vraagt de juffr. in 't buffet. Ja. Uw kaartje? 't Loket voor den trein waar mede ik vertrek is nog niet open. 't Spijt mij maar dan kan ik u geen bier geven. De Heer is boos en scheldt op de malle wet. Hebt u erge dorst? vraagt de juffrouw. Welzeker heb ik. Koop dan een kaartje derde klasse voor 't eerste sta tion, 't kost 15 cents en 't loket is den geheelen dag open. De heer voldeed daaraan en nu kon de buffetjuffrouw met een gerust geweten het verlangde glas bier afleveren. In den tijd van een uur herhaalde zich zoodanige scène twintig maal, terwijl een nog veel grooter aantal blijk baar reeds met de extra-belasting van 15 cents be kend waren, althans zij kwamen van een kaartje voorzien aan 't buffet en vertrokken weder zon der van het kaartje gebruik te maken. Men deelt mede dat Behagel zich in de gevangenis bezig houdt met pettemnaken. Het schip Reina Dethmers, kapit. P. D. Mulder, op 31 December van St.-Martha naar Bremen vertrokken, is den volgenden nacht op 15 mijlen afstand van St.-Martha gezonken, doch het volk en de passagiers gered. Wordt hier te lande dikwijls en bitter geklaagd over de „hondenplaag", ook te Berlijn blijkt een enorm aantal honden te zijn, en, wat nog erger is, men heeft er niet alleen overlast van, gelijk bij ons, maar er schijnt meer gevaar mede ge paard te gaan. Uit een rapport der veeartsenij school aldaar blijkt, dat in 1872, alleen in die inrichting, 81 door dolheid aangetaste honden be handeld werden. Bovendien werden er 1491, die door dollen gebeten waren, door vergift gedood. Om zich overigens eenig begrip te vormen van het aantal honden dat te Berlijn gehouden wordt, diene dat iu de veeartsenijschool, in het vorige jaar, 3042 werden behandeld. Neemt men nu dat aantal „fatsoenlijke" honden (want dezulken al leen valt de onderscheiding te beurt in de vee artsenijschool verpleegd te worden) tot maatstaf, vrage dan, hoe enorm groot het aantal ordinaire en vagabondeerende honden te Berliju wel moet zijn? Onder de nieuwe ondernemingen, welke te New-York zeer besproken worden, behoort het plan van Commodore van der Bilt, (Hollan der van afkomst) om New-York van een onder- aardschen spoorweg te voorzien. De behoefte daar aan wordt zeer gevoeld in een stad, die zulk een kolossalen omvang heeft. De tegenwoordige mid delen van vervoer van het paardenspoor, waar door men in 114 uur van 't eene naar het andere einde der stad kan komen, is, voor den Yankee, voor vvien tijd geld is, te lang. Te Rossum zag men dezer dagen onder de schaatsenrijders een man van 80 jaren, die menigeen beschaamde door zijn flink en onvermoeid rijden. Ook een besje van 84 jaren had zich de schaatsen nog onder laten binden. BUITENLAND. Frankrijk. In de berichten uit Parijs wordt melding ge maakt van de groote behoedzaamheid waarmede de heer Thiers zich uitgelaten heeft bij gelegen heid van de bezoeken, welke de afgevaardigden van het linkercentrum en de heer Périer hem hebben gebracht. Wat de President aan zijne be zoekers gezegd heeft wordt niet vermeld, doch hij moet zich hebben uitgelaten dat de boop op overeenstemming tusschen hem en de meerder heid der commissie van dertig niet geheel moest opgegeven worden en dat, wanneer het verschil niet beëindigd werd, in elk geval de uitspraak bij de Nationale Vergadering berustte. Ook de oflïcieuse bladen nemen eene zeer ge reserveerde houding aan, en onthouden zich van de scherpe beoordeelingen van de meerderheid der commissie, welke in overvloed in de kolom men der warm-republikeinsche dagbladen wor den aangetroffen. Aan geruchteu ontbreekt het echter niet. Volgens sommigen moet de heer Thiers zich genegen hebben verklaard in alles aan de commissie van dertig toe te geven nn d'ijugn van zijne deelueming aan de discussiëo hou ontwerp overeenkomstig zijn wensch bes0 paj volgens anderen zou hij op zijn stuk blijve-j en van geene enkele concessie meer wille; unde ten. Hij zou zelfs geweigerd hebben van de-- M de Broglie de inzage van het door hem an Zy stellen rapport, vóór dat dit in de Nationaiy^g v gadering ingediend werd, te ontvangen, te«?ran3C| allen schijn van loven en bieden met de&j-R sie te vermijden. Al deze geruchten won)e;e„t de ter door hetgeen er van het resultaat der«e-„ i ov*er val bezoeken is uitgelekt niet bevestigd. rerplic Aao de Indépendance Beige wordt verder |crelegd, dat de heer de Broglie zoo ver met zijn r^jj bet gevorderd is dat het Vrijdag of Zaterdag bijdjde0 ge missie ter tafel gebracht kau worden, en di B de behandeling in de Nationale Vergadt^jg,, ;i gen aanstaanden Donderdag verwacht. ,D!IEebrok den van den President, voegt de schrijver^jeon I berekenen dat in de Vergadering de beej6piedei minstens 400 stemmen op zijne hand zi (jemee Men mag aannemen dat deze berekt"-.-cagioo te gunstig gekleurd is, doch de ondu en krachtige houding, welke de heer J zijne vrienden aangenomen hebben, Het goed voorteeken. Het is meer dan waar- de B dat er in den boezem van het rechterceafc zijne deeldheid zal ontstaan, wanneer het de htslecht ving of het loslaten van den President b publiek gelden zal." Nalio; Aan dezelfde correspondentie wordt ;den,z volgende ontleend de heer Thiers heeft onog i wensch te kennen gegeven dat de dag eenige gematigdheid jegens Duitschland nu in acht nemendit is echter een teedei In daar eene regeeriug zich niet te zeer in d;eren, moet stellen voor eene vreemde mogendheqeer ware echter te wenschen dat de pers aaD Droerri land ondoordachte nabetrachtingen bespilerini omdat men zoowel bij den Keizer als bijtracte von Btsinarck eene gunstige gezindheid ftracls den heeft met betrekking tot de ontruiinisjafloo] Frankrijk. Men verlangt te Berlijn ntólit De dan de bezetting zoo spoedig mogelijk tale zi trekken, en wat uit Belfort daaromtreit ivoor gedeeld is geworden (dat de officieren der dat i sche bezetting aanschrijving hadden onlnschei hunne kwartieren voor geene langere dant G1 delijksche termijnen weder in te hureo) tnhoog heel overeenkomstig de waarheid. Doch hetïnemi dat men in Duilschland zeer gevoelig is vtrisch aanvallen der Fransche dagbladpers, en htdure zeer te betreuren zijn zoo eenige, alierrvin.verri komen nuttelooze, aanvalleu eene wenecheoeju en waarschijnlijk spoedig aanstaande oploi L( dezer aangelegenheid bemoeilijkten of wede i verhinderden." Met 317 tegen 293 stemmen, dus meld: nader, besloot de Nationale Vergaderingjij] ;D dag, niet over te gaan tot de tweede bekvert liDg van het wetsontwerp tot regeling dn moe het verslag harer zittingen te geven opent heid. Het daarin nedergelegde denkbeeld ksch< regeeriug een officieel kort verslag der zillthal zou doen opstellen, hetwelk door de dag; tugi zou behooren te worden medegedeeld, wt lijn deze zitling opnieuw bestreden met het at mis reD van practische bezwaren van de zijt bij dagbladen, vooral wanneer deze Diet elke:vie: uitkwamen en met een beroep op de bui woon booge kosten, welke men op 2 mi francs schatte. I Na deze verwerping vau het wetsontwerp Ka een voorstel van den heer Baragnon aanget 6e' stiekkende dat het bureau der vergadering val regeleu zou nemen om het stenographist d'e slag van het verhandelde in de zitting? Ba' spoedig doenlijk ter beschikking te stelle 8,8 de dagbladen. Kn Door de heeren llervé de Saisy en Por' 6el werd het volgende voorstel ingediend: 881 „De Nationale Vergadering, doordrong: de gevoeleus van vriendschap en goede ei schap, welke de beide natiën .bezielen, H'-jmI het Spaansche volk geluk met het ondëri|SW werk der opheffing van de slavernij inde?®' sche koloniën, en betuigt hare ingenoinenk sympathie met deze daad van rechtvaart®' en menschelijkheid." De voorstellers verlaDgden dat dit vooritt-B® urgent behandeld zou worden. De daartoe?™ derde verklaring werd echter door de Nat; Vergadering niet gegeven, vermits daartegen aangevoerd dat het uit een politiek oogpun; aanging eene dergelijke betuiging van ingent a( heid te geven met een maatregel, welkeno; 04 tot staud gekomen doch eerst voorgesteld a' eu dus nog verworpen kon worden. Gisteren was in de Nationale Verga' aan Öe orde de interpellatie van den hef temple. Hij verlangde van den Minister t musat inlichtingen omtrent de Fransche fut'1 en geestelijke corporatiën te Rome. De hfi Rémusat meende dat de interpellatie tot e" vaarlijk debat aanleiding kon geven, eu-l| voor dat de Vergadering haar niet aao de zou stellen. De heer Dutemple vroeg toen11 Maandag zou kunnen geschieden. Het t*eri weigerd. De Rémusat stelde nu voor de1

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2