N°. 3989 Maandag A0. 1873. ÏO Februari. DAGBLAD. PBIJ8 DEZER COURANT. Voor I*i<ta P« 3 Innco por 3-86- Hjonderlgko 0-06- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERXKNTIEN. Voor lederen regel;ƒ0.15. Orootere lettere naar de plaattruimte die beslaan. STADS-BERICHTEJÏ. De Toorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodiet bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der wet van 4 Juli, 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór denlbden Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Seöretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig bun recht te bewijzen om, bij de jaarlijkecbe herziening der lijsten van kiesbevoegdeo, daarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. fiefioi Do Voorzitter voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 4 Februari 1873. LEIDEN. 8 Februari. I fl In bot groot auditorium droeg hedeumiddag te éen uur de hoogleeraar Biereos de Haan zijne waardigheid van Rector-Magnificus over aan den boogleeraar de Vries. Wegens treurige familieomstandigheden ver klaarde de geëerde spreker geen eigenlijke oratie te konnen houdeD, maar zich te moeten bepalen tot de vervulling van het wettelijk voorschrift, om de fata academica over het gevloden jaar kor- telijk in herinnering te brengeü. De schets dier lotgevallen van de Hoegeschool, in de Latijusche taal gegeven, maakte een diepen -indruk, vooral waar de spreker een zoo treffende vergelijking maakte tusschen twee onvergetelijke mannen, die aan den lande waren ontvallen Thorbecke en Kaiser, aan wier groote verdien sten en veelzijdige talenten hij een kernachtige hulde bracht, om daarna nog in 't bijzonder uit de weiden over den ontvallen ambtgenoot, profes sor Kaiser, wiens verdienstelijk en werkzaam leven hij in breede trekken in herinnering bracht. Professor Bierens de Haan wees vervolgens op -de verblijdende teekenen die zich hadden voor gedaan; op de benoeming tot curator van den heer van Reeneo, wieu hij met die onderschei ding gelukwenschte; maar vooral ook op de bijzondere onderscheiding een zijner ambtgenoo- ten, professor Suringar, in den vreemde ten deel gevallen, nl. in diens benoeming tot doctor hono ris causa, door de medische faculteit bij de hoo- geschool te Muuchen. Hierna den blik werpende op het corps stu denten, herdacht hij met leedwezen het afsterven van zes in den bloei des levens aan hun studiën door den dood ontrukte veelbelovende jongelingen. Ha deze opsomming van feiten, om in den geest van den geëerden hoogleeraar van geen oratie te sprekeD, waarbij telkenmale de aandachtige en talrijke schare van toehoorders door bijvals- teekenen van haar instemming deed blijken; na deze schets, zeggen wij, was het woord aan den hoogleeraar Scholten als secretaris van den acade- mischen senaat, om verslag te geven van den Louii uitslag der prijsvragen, door de Hoogeschool uit geschreven. Die uitslag mag ongetwijfeld meer dan bevredigend wordeu genoemd daar aan zes ch.Bt eolol 18* antwoorden een bekroning met het eeremetaal vijf gouden medailles en éen zilveren, aan éen antwoord een eervol getuigschrift was ten deel 70.1 en.,: Zij, aan wie deze eer mocht ten deel vallen zijn deheeren A. BeDthem en il. Treub, Phil. nat. cand. alhier; C. N. Wijbrands, student aan het Semi- r*"\ narium der doopsgezinden en het Athenaeum C illustre te Amsterdam; tl. T. Houtsina, Theol. cand. alhier; C. H. Kuhn Med. cand. en B. C. J 18. tLoder Jur. caDd. aan het athenaeum illustre te je «'Amsterdam, en D. P. D. Fabius Jur. cand. alhier. De aftredende Rector nam daarop Dogmaals "i, het woord, om, steeds in het Latijn, onder harte lijke bewoordingen, aan elk der bekroonde schrij- -vers, die met warmte werden begroet, het stof- ■^felijk bewijs der verdiensten van bun arbeid te lliro J J piroverhandigen. iigibj Ook den geerden spreker, die ten slotte het ^rectoraat aan zijn opvolger overdroeg met den lt wenach dat de Leidsche Academie steeds in bloei moge toeoemen, ontbrak het niet aan hoorbare ^bewijzen van instemming met het gesprokene, tiridat, om het boeiende van den vorm niet het minst, een diepen indruk maakte. ^""Een begin van brand werd hedenmiddag otn- ,p6treeks éen uur oDtdekt op de Hooigracht, ten huize van den heer L. Hoewel de brandweer ^spoedig was aangerukt, is de brand Dog in tijds door de huisgenooteu gebluscht. Naar wij vernemen hebben lieeren commissa rissen van het muziekgezelschap Sempre Crescendo mejuffrouw ScbulzLessig, onderwijzeres aan de muziekschool alhier, als een hulde aan hare diensten bij gelegenheid van het laatste armen concert bewezen, een prachtig cadeau vereerd- Gedurende deze week zijn in het werkhuis alhier opgenomen van 158182 volwassen per sonen eu 6280 kinderen. De sterkte der Nederlandsche marine was op 1 Januari j. 1. als volgt: a. Schepen tot verdediging des lands. 1". Voor kusten, zeegaten, reeden en stroomen: 16, waarvan 1 gepantserde stoombatterij, 1 gep. ramtorenschip, 4 gep. ramscbepen, 5 monitors en 5 rammonitors, te zamen met 56 st. geschut en 2174 koppen; 2°. uitsluitend voor binnengaats, een 30tal vaartuigen, als 2 gep. drijvende batte rijen, 2 drijvende batterijen, 1 gep. stoomkanon- neerboot; 1 stalen kanonneerboot, 1 gep. etoom- riviervaartuig, 2 stoomkanonneerb. gezamenlijk met 95 st. geschut en 462 man, (1 drijv. batterij dient tot exercitiebatterij)voorts 5 verdedigings vaartuigen van 5 st., waarvan 2 in dienst; 1 id. van 4 st. gepantserd; 10 kanonneerbooten, nieuw groot model van 3 st., waarvan 1 in dienst te Amsterdam1 id. id. van 2 St., gepantserd4 id. oud groot model van 5 st., waarvan 1 in dienst te Leiden, tot opleiding. b. SchepeD voor algemeeuen dienst. 1 gepantserd ramtorenschip; 5 fregatten met stoomvermogen; 7 schroefstoomschepen 1ste kl. 4 id. 2de kl.; 4 id. 3de kl.; 5 id. 4de kl.; 1 trans portschip met stoomvermogen, gezamenlijk met 236 stukken en 5395 koppen (een 4tal dezer vaartuigen is in üost-lndië en eeo in West-Indië in dienst). c. Schepen bestemd voor bijzondere diensten 1°. binnenslands en kleine tochten buiten gaats; 1 raderstoomschip 1ste kl. met 6 st. en 120 koppen 2'. wacht- en kostschepen, 5 schepen, waaronder 1 liniescbip, 1 fregat 1ste kl. en 1 korvet 1ste kl., gezamenlijk met 45 st. en 1129 koppen; 3°. instructie vaartuigen, 4 schepen, als: 2 korvetten 2de kl., 1 schoonerbrik en 1 flotilje- vaartuig, gezamenlijk met 23 st.4°. zeilschepen, nog voor wacbt- en blokschepen bruikbaar, 6 sch., als 2 fregatten 1ste kl., 1 fregat 2de kl., 1 korvet 2de kl. en 2de kl. en 2 brikken, te zamen tellende 184 stokken; d. schepen der Indische militaire marine14 schepeD, als: 1 fregat 2de kl.; 2 korvetteo 1ste kl.; 1 schroefstoomsch. 3de kl.; 5 id. 4de kl.; 1 raderstoomschip 1ste kl.; id. 1 der 2de kl. en 3 ijzeren raderstoomschepen 4de kl. Gezamenlijk telden die schepen106 st. en 1241 koppen. e. 6cbepen van het Departement van Koloniën, met bemanning der Marine, 15 schepen, als 2 raderstoomschepen, 4 ijzeren raderstoomschepen 3de kl., 4 schroefstoomsch. 4de kl., 3 ijzeren ra derstoomschepen 4de kl., 1 opnemings-vaartuig en 1 kanonneerboot, gezamenlijk met 37 st. en 468 koppen. (Acht van die schepen zijn in het vorige jaar meestal te Amsterdam of op Fijenoord op stapel gezet). De sterkte van het corps mariniers was op 1 Januari jl. 1829 man (53 officieren eD 1776 onder officieren en minderen). De bepaalde sterkte was 2170, ontbreken 341. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de ten toonstelling te Weenen wil zich belasten met het assureeren der kunstwerken, die voor deze ten toonstelling worden afgestaan. De inzending blijft tot 12 Februari opengesteld, Naar men verneemt is tot lid van de jury, ter beoordeeling van de talrijke inzendingen, die verwacht worden op de 9me exposition internatio nale de produits horticoles et d'objets d'art et d'indus- trie se raltachant a l'horticulture, te Gent te houdeu, van 30 Maart tot 6 April, door de Sociéti Royale d'agriculture et de botanique de Gand, benoemd Dr. L. Mulder te Arnhem. Onze landgenoot Martinus van Gelder genoot 30 Januari jl. te Parijs de ouderscheiding tot de uitgeuoodigden te behooren op een luisterrijke soirée littéraire et musicale van inevr. Marie Ratazzi, geb. prinses van Solms, echtgenoot van den welbekenden Italiaanschen Minister. Mevr. Ratazzi heeft ook de opdracht aangenomen van een door den heer v. G. gecomponeerde en nog onuitgegeven wals voor piano: Le Carnaval. De officieren-van gezondheid 3de kl. W. T. Clous en M. Steensma worden met I Maart aanstaande geplaatst, respectievelijk bij het hospitaal der marine te Willemsoord en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De luit.-ter-zee 1ste klasse J. A. E. Dinaux wordt met 16 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde tijde lijk het bevel te voeren over Zr. Ms. instructie vaartuig Ternate. De officier van administratie 3de klasse N. de Ronde Bresser, behoorende tot de rol van Zr. Ms. monitor Heiligerleewordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld; terwijl met 16daaraanvol gende aan boord van genoemden monitor wordt geplaatst de officier van administratie 3de klasse P. K. S. Metman. BONENLAND. Amsterdam, 7 Februari. De afdeeliug voor de ttal-, letter-, geschiedkundige en vvijsgeerige we tenschappen der Koninkl. Akademie van Weten schappen zal hare gewone vergadering hoaden op den 10 dezer, De onderwerpen van behande ling voor deze vergadering zijn o. a.Ingekomen stukken. Wetenschappelijke bijdrage over Philo Juiaeus en zijne schriften, door den heer Hol- werda. Indiening van een verslag over de hand schriften van Const. Huygens, behoorende aan de Atademie; door den secretaris. -Ben Hub, 7 Februari. Door de afdeeliug 's-Gra- venhage der Vereeniging tot bevorderiog van Fabriek- eD Handwerk-Nijverheid in Nederland was vroeger besloten eens per maand voordrach- teu of leziogen te doen houden voor de leden en die tevens toegankelijk te stellen voor werklie den. Van die gelegenheid werd gisteravond in de zaal Diligentia een zeor ruim gebruik gemaakt. Als spreker trad op Dr. W. F. Koppescbaar, leeraar aan de Hoogere Burgerschool albier, die zijn hoorders een kijkje wenschte te laten nemen in het scheikundig onderzoek. Dat kijkje bepaalde zich ditmaal tot twee zaken. Het eerste gedeelte van den avond wijdde spr. aan het aantoonen van arsenicum en koper in een stuk groen papier. De verschillende apparaten en reagentia die hij daartoe noodigt had gaven hem ruimschoots stof om het kijkje over een ruimer veld uit te brei den, eu zijne verklaringen en ophelderingen, even nuttig als onderhoudend, hielden voortdurend aandacht der aanwezigen gespannen. Toen het den spr. gelukt was aan te toonen dat het zoo vergiftigde Schweinfurter groen tot de bestanddeelen van het papier behoorde, meende hij het niet oogepast met nadruk te waarschu wen tegen het versieren van kamers met groen behangsel eu groene gordijnen, waardpor zoo menigeen zijne gezondheid verloren, ja den dood gevonden heeft. In het tweede gedeelte vau den avond trachtte spr. zijn hoorders een denkbeeld te geven van de wijze waarop de hoeveelheid van zekere stof in eeu mengsel kan bepaald worden, waartoe hij een monster suiker gebruikte, waarvan hij de zuiverheid aantoonde door mid del van verschillende toestellen. Na afloop der voordracht betuigde de Voorzit ter der aldeeling, Mr. J. Kappeijue vau de Cop- pello zijn dank aan den spreker voor zijne on derhoudende belangrijke leziDg, onder bijvoeging dat de volgende maand weder eene openbare lezing zal gehouden worden. Heden beeft de Hooge Raadder Nederlanden, recht doende in eersten aanleg, uitspraak gedaan in de zaak vau de Hollaodsche IJzeren spoorweg maatschappij, gevestigd te Amsterdam, eischeresse, tegen den Staat der Nederlanden, gedaagde; in welke zaak door de eischende maatschappij van den Staat was gevorderd eene schadevergoeding ten beloope van 1,600,000 of een zooveel minder bedrag ais de Hooge _Raa~d zou oordeeleD, met renten sedert den dag der dagvaarding en de kosten van het geding; en welke vordering was gegrond op beweerde schade door de eischende maat schappij geledien door de toepasselijke verklaring van art. 39 der wet van 21 Augustus 1859 (Slbl. n». 98) uitgesproken bij kon. besluit van 4 Juli 1860 (Stóf. n°. 28), op de spoorweg-onderneming der eischeresse. Bij een zeer gemotiveerd arrest heeft de Raad o. a. verstaan, dat, gelijk tusschen partijen vaststaat, de Staat van 1 Mei 1872 af van de aan de eischende maatschappij opgelegde verplich ting gebruik maakt en die maatschappij door die verplichting tof kosteloos vervoer van brievenmalen schade lijdt; dat die schade echter alleen bestaat sedert het tijdstip, dat de staat van de bedoelde ver plichting tot kosteloos vervoer gebruik maakt, en afhangt van de wijze, waarop dat gebruik plaats heeft, zoodat de bepaling dier schade behoort te geschieden naar tijdgelang en naar de wijze van gebruik, en alzoo niet kan worden gekapitaliseerd te minder, daar de staat binnen weinige jaren kan gebruik maken van zijn recht tot overnemen vau den onderwerpelijken spoorweg; dat mits dien een billijk loon voor bewezen diensten den grondslag der gevraagde schadevergoeding moet uitmaken, en de rechter voor de bepaling der hoegrootheid daarvan de voorlichting van deskun digen behoeft, ten einde deze daaromtrent hun advies uitbrengen. Alvorens recht te doen ten principale heeft de Raad bevolen een onderzoek door deskundigen omtrent het bedrag van jaar- lijksche vergoeding verschuldigd voor de diensten, die de Staat van de eischende maatschappij vor dert, door het vervoer van brievenmalen in bij zondere, daartoe ingerichte rijtuigen van de post administratie en voor het vervoer in gewone rijtuigen; en zijn tot dat einde benoemd de beeren J. G. W. Fijnje, voorzitter van den Raad van toe zicht op de spoorwegdiensten, te 's-Gravenhage W. Testas, lid van den Raad van Commissaris sen der Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen, te Amsterdam, en L. Gruet, ohef van de exploitatie bij de Nederlandsche Centraal- spoorweg-maatschappij te Utrecht; de eedsaf legging dier deskundigen bepaald op de terecht zittingen van 7 Maart aaust., des voormiddags te elf uren; gelast, dat die deskundigen hun bericht zullen overbrengen ter griffie vau den Hoogen Raad binnen den termijn van drie maanden na den dag hunner eedsaflegging, en de kosten ge reserveerd tot de eind-uitspraak. De Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, departement 's-Graven hage, zal op Donderdag 18 Febr. des avonds te halfacht in Diligentia eene vergadering houden. In die vergadering zullen behandeld worden1°. Mededeelingen, 2o. Voorstellen voor de punten van beschrijving, en 3o. Rapport der Commissie tot het geven vau advies omtrent het onderwerp: «Emigratie uaar de Nederlandsche koloniën," be handeld in het Congres der Maatschappij, gehou den te Süeek in de maand Juli 11. en beraadsla ging daarover. Rotterdam, 7 Febr. De Rotterdamsche Sui kerraffinaderij, met telegraaf en kaDtoor, bij opbod gebracht op f 159,389 en afgemijnd voor 210,000, zijn verkocht voor 369,389 aan den lieer A. van der Linden; hoogst waarschijnlijk zijn zij bestemd voor de Rotterdamsche Handelsvereeniging. Schiedam, 7 Februari. Giitereu hebbeD ten Raadhuize door Burgemeester en Wethouders plaats gehad de volgende aanbestedingen De le verantie van 65000 stuks Luiksche keien, aan genomen door den heer F. J. Smits Jz. te Dor drecht, voor f 89,89 de 1000 stuks; 400,000 stuks straatklinkers, door den heer M. Duijs, te Hees bij Nijmegen, voor f 13,17 de 1000 stuks300 meter trottoirbanden, door do heereu Van Noor den en Schwertsel, te Rotterdam, voor f 990 eenige metselmaterialen, door de heeren Meurs en Zoon, te Alphen a/d. Rijn, voor f 1072,77 eene partij houtwaren, door den heer G. J. Boeb, te Leiden, voor f 4314, en eene partij grint door J. Goudriaan Az., te Gouderak, voor f 1121,50. Allen laagste inschrijvers. Voorschoten, 7 Februari. Hedenavond moch ten wij het voorrecht genieten mevrouw Lina Schneider voor de tweede maal in dezen wiDter voor ons te zien optreden als spreekster. Was haur auditorium den eersten keer zeer gering, ditmaal was het getal harer toehoorders niet groo- ter. Des te meer werd het dus op prijs gesteld dat zij nogmaals alhier eene voordracht heeft wil len houden. De diepe stilte, zoolang zij aan bet woord was, en de uitbundige toejuichingen die haar te beurt vielen, wanneer zij zweeg, bewij zen reeds genoeg de ipgenoineuheid ;an het kleine gezelschap.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1