e° Brusse, K. H. A. Haack van der Goes, F. J- L. ni w:Walpo't en It. J. G. M. De Bruijntot lste luits. M Hoo°hwiukel, B. C. van de Sande, H. E. Mun- '%nks de Jongh, G. J. Albrecht, W. F. 0. Hojel, Qvte® G. R. Maurenbreeher en G. J. Soeterik; tot e"c magazijnm. 3de kl. (2de luit.) L. Richard tot opz. iver den instrumentmakersw. en de draaierij bij rkzaa: luutt lenart.-coustr.-winkel ieSoerabaya,L. F. Kaulbach. lene Departement der Marine. Benoemd: Tot lsten Bach, bij de gouv.-marine, de 2de mach. bij die 'marine G. A. Ter Linden BUITENLAND. r Pei aan' ré iq tetdfc 0P8ö flf FT-a-nlrrij lx. de<li Alen scbijnt zich te Parijs niet veel uitwerking Bati'te voorspellen van de laatste bijeenkomsten van 'M!den heer Thiers met de commissie van dertigen. W,:iNaar men bericht heerscht er in den boezem n,£ der commissie zelve verschil vau gevoelen om- treut de wenschehjkheid om oog meer aan den President toe te geven, en is het twijfelachtig of de meerderheid die vraag ontkennend dan wel 1". bevestigend beantwoorden zal. De in de com- missie zittende afgevaardigden der uiterste rech- slB terzijde, met den hertog Decazes aan het hoofd, houden vol dat de commissie aan bet opgemaakte dfo wetsontwerp als ulitimatum behoort vast te hou- 1 den en dat, uu de commissie reeds op zoo vele D e punten heeft toegegeven, verder de heer Thieis d'6lzal moeten zwichten. De afgevaardigden uit de ^middenpartijen en de weinigen uit de linkerzijde, rvïidie in de commissie zitting hebben, zijn echter n^e meer verzoeningsgezindvooral de heeren de Broglie en de Larcy hebben, naar men aan de [Ut!Indipcndance Beige bericht, te kennen gegeven dat "ij'de commissie ter vermijding van eene noodlot- on tige gouvemementeele crisis niet op den weg der verzoening moest blijven stilstaan. I' De uiterste rechterzijde beeft in eene Dinsdag r> 1 gehouden bijeenkomst zich nadrukkelijk tegen alle verdere concessiën uitgelaten, en ook in hare ekorganen in de drukpers wordt iu gelijken zin Itngesproken. Aan de beurs scheeu mede eenige mtl ongerustheid te heerschen, vei mits er gisteren ;otn; eene plotselinge daling in de koersen der Fran- i tï sche effecten waargenomen werd. itsch Volgens de republikeinsche dagbladen bestaat Ai- er echter geen grond om voor eene crisis te vree- 'P-zen. Al moge er kans bestaan op een conflict sste tusschen den heer Thiers en de commissie van ge: dertigen, beweren zij dat dit conflict tot geene tan gouvemementeele crisis leiden kan, omdat, zoodra <va>het punt van verschil in de Nationale Vergade- oe-ïring wordt overgebracht, de tegenstanders van aar den heer Thiers ongetwijfeld in de minderheid Ho-: zullen zijn. „De heer Thiers, aldus schrijft de heer iket Lemoinne in het Journal des Débats, moet heden Be opnieuw eene vergadering met de commissie van t dertigen houden. Zijn plicht gebiedt hem dit, doch oi het zal niets dan verloren moeite zijn. Deze com ic: missie zal niets voortbrengeu wat levensvatbaar is, niets wat bestand is tegen de openbare dis cussie. Zoo zij moest aangemerkt worden als een beeld van de Nat. Verg. dan zou het er treurig uit— zien. Wij zullen niet spreken over de artikelen g van het wetsontwerp, zelfs niet over die, waar- tegen bij den heer Thiers geene bezwaren be stonden. Het wetsontwerp is een kaartenhuis, dat ioeenvalt, zoodra men er van de tribune op blaast. De heer Thiers nu heeft het recht om die id,-It del tribune te beklimmen; hij kan van do beschik- LU, kingen der commissie op de Nationale Vergade- ring in beroep komen, en daar zal hij den steun vinden van de meerderheid, gelijk hij die van de gansche natie geniet. Hij heeft reeds getoond aB bewust te zijn van de kracht welke hem zijne persoonlijke waarde en de bijval zijner medebur- W gers schenken: de natie begrijpt niets van de treu- rige haarkloverijen, waarmede men een man tergt, welken men zelf uioet erkennen niet te kun- )ej nen of te willen missen." 8,1 Le Siècle en La Bépublique Fran^aise laten zich in denzelfden geest uit, doch met gebruik van zeer hevige taal tegen de uiterste rechterzijde. Het officieuse Bien Public houdt echter vol dat het overleg van den hoer Thiers met de commissie van dertig tot een bevredigend resultaat zal leiden. Wat er in de laatste bijeenkomst van het tusschen de beide partijen bestaande verschil van ziens wijze gebleken is, zegt het ongeveer, is waarlijk niets nieuws; dat alles was reeds voor eene maand aan ieder bekend. In de bijeenkomst van Haandag werden de punten van verschil alleen door den president op zijne duidelijke en heldere wijze in het licht gesteld. Maar eveneens weet men sedert eene maand dat de commissie even geneigd is als de president om de hand tot verzoening uit te steken. Hoge de vorm van de Maandag uitge- 011 sproken redevoering dus sommige leden der com missie ontstemd hebben, dan zal die indruk van een voorbijgaanden aard zijn; zij zal alleen na- 1 blijven bij de minderheid welke van geen ver- zoening weten wil. Het blad besluit dus met de 3 bewering dat de overeenstemming der beide par tijen in het geheel niet in gevaar is. <0lHI In hare zitting van Dinsdag zette de Natio- "p nale vergadering de behandeling van het wets ontwerp tot nadere regeling van den arbeid der vronwen en kinderen in fabrieken en werkplaat sen voort. De discussie gold het derde artikel van het wetsontwerp, waarbij bepaald werd dat kin deren heneden den 13jarigen leeftijd niet langer dan zes uren per dag in fabrieken en werkplaat sen mogen arbeiden, welke werktijd door een rusttijd afgebroken worden, niet voor des ochtends vijf uren aanvaugen en niet na des avonds negen uren eindigen moest. Op dit artikel was door den heer Richard een amendement voorgesteld, strekkende om dien ter mijn voor de meisjes tot den veertienjarigen leef tijd uit te strekkende vergadering vereenigde zich hiermede nadat de commissie van rappor teurs zich daarbij had nedergelegd, doch nam daarop een amendement aan van den heer Schreurer-Ketsner, waarbij wat de jongens betreft het oorspronkelijke artikel, hetwelk de commissie voor het amendement-Richard bad ingetrokken, werd hersteld. Daarna ging de Vergadering over tot het vierde artikel der wet, waarbij verboden wordt de jon gelieden van beider kunne onder zekeren leef tijd (voor de jongens den 16-, voor de meisjes den 21jarigen) des nachts tusschen des avonds 9 en des ochtends 5 uren, in fabrieken en werk plaatsen te doeu arbeiden. De heer Wolowski sielde voor een stap verder te gaan en het in den nacht te werk stellen van vrouwen geheel te verbieden. Een ander amendement strekte om voor de jongens den termijn op den 18jarigen leeftijd te stellen. De discussie liep over deze amendementen niet ten einde. In den loop der zitting bracht de Minister van Buitenlandsche Zaken een wetsontwerp ter tafel tot goedkeuring van bet handelstractaat met Groot- Britannië. Grroot-Britaimië. De Shipping and Mercantile Gazette bevat het vol gende bericht uit Cadiz, aangaande getuigenissen afgelegd door personen van de Murillo, die de ramp der Northfleet moet hebben veroorzaakt „Samuel Bell, passagier, en James Goodeave, tweede machinist, die zich bevonden in dezelfde hut aan boord van den Murillo, verklaren onder eede, dat zij aan boord van de stoomboot een geraas hebben gehoord als of er iets ongewoons op til wasdat beiden zich onmiddellijk op dek spoedden en toen de aanvaring onmiddellijk volgde. De boot liep k vaart en de machines werkten reeds achteruit voor den schok, waaruit wordt verklaard dat zij een lichten 6chok gevoelden. Goodeave merkte daarbij op, dat het hem toe scheen dat zijopeengrootemigrautenscbipware.il ingeloopen. Beiden hoorden duidelijk geschreeuw van volk, stemmen van vrouwen en kindereu, en eene stein in het bijzonder, die tien a twaalf malen achtereen de stoomboot toeriep bij te hou den en booten uit te zetten, heigeen beiden aut- woordden te zullen doen. Duidelijk zagen zij het licht in den top van den mast van het schip. Het schip werd aan stuurboordzijde ingeloopen en lag blijkbaar voor anker. Het uur was 10jt- Goodeave trachtte den Spanjaard door teekeus en roepen te beduiden dat hij de booten zou doeu uitzetten. Beiden onderstelden dat de boot om het getroffen schip zou heenloopen, en waren van schrik verplet toen zij zagen dat zij af hield. Jules Betbell, eerste machinist, was in dienst bij de machines, en kwam slechts een oogenblik op dek om onmiddellijk naar zijn post terug te keeren, niets meer bemerkende dan dat zij een schip vooruit hadden ingeloopen. Zijne machines wa ren tot k vaart gebracht te 10^ uren 's avonds, hij stopte en werkte achteruit. Eenige minu ten later ging het 6chip voort niet gewone vaart." De lersehe bisschoppen hebben, blijkens een telegraphiscb bericht uit Dublin, een herderlijk schrijven aan hunne onderhoorigen gericht ter uitvoering van de besluiten eener voor eenige dagen door hen gehouden vergadering. Na zich scherp uilgelaten te hebben over de door de re geeringen van Italië en Duitschland genomen maatregelen, levert het uitvoerige stuk eene cri- tiek over de houding der Britsche regeering, vooral ten aanzien van het volksonderwijs. Haar wordt door de bisschoppen ten laste gelegd dat zij, enkel en alleen om den wettigen invloed der geestelijkheid op het onderwijs te weren, den godsdienst uit alle scholeD, zoowel hoogere als lagere en middelbare, verbannen heeft. Ook tegeo het kostelooze onderwijs laten zij zich uit; zij verklaren daarin onder de gegeven omstandig heden niets anders le zien dan eene bespotting en eene huichelarij, strekkende om aan de ka tholieke ouders zware belastingen op te leggen, ten einde buitensporige hooge jaarwedden te kun nen betalen aan een geheel leger van inspecteurs en onderwijzers, die den last hebben ontvangen om het katholieke geloof uit de gemoederen der kinderen uit te roeien. Alleen dan, zeggen zij, is het kostelooze onderwijs te waardeeren, wan neer het onderwijs zelf van den geest van deo godsdieust doordrongen is en gegeven wordt door vrome mannen en vrouwen, welke zich volko men belangeloos en zonder belooning aan dat goede werk wijden. Iu het verplichte onderwijs zien zij een ongeoorloofden dwang aan de ouders opgelegd, en een voorteeken dat de ontbinding der maatschappij nabij is. In het herderlijke schrijven wordt verder ge zegd dat. de bisschoppen den tijd nog niet geko men achten om kennis te geven van de maat regelen waartoe in de kerkvergadering te Dublin ter zake der verdediging van de kerkelijke scho len besloten is, doch dat zij het hebben noodig geacht de geloovigen te waarschuwen. De Evening Mail van Dublin bericht dat de bis schoppen daarentegen besloten hebben niet te volharden bij hun onverzettelijken tegenstand tegen het reglement der commissie voor het volks- ondeiwijs, waarbij aan de bestuurders van scho len de bevoegdheid tot het tusschentijds ontslaan der onderwijzers ontnomen wordt. Zij dringen thans slechts aan op eene weinig beteekeneode wijziging in dat reglement, namelijk dat de be slissing van geschillen over het recht verstand van de door de bestuurders met de onderwijzers aangegane contracten niet aan de commissie voor het volksonderwijs, maar aan den rechter zal worden opgedragen. Duitschland. De halfofticieele Berlijnsche Provinzial Carres- pondenz zegt dat de bij de constitutie voorgeschre ven tweede behandeling en definitieve stemming over ontwerpen van grondwetswijziging, ten aan zien van het eergisteren door het Huis van Af gevaardigden aangenomen ontwerp tot wijziging van de artikelen 16 en 18 der Grondwet, in de laatste dagen van Februari zal plaats hebben, waarna het ontwerp aan het Heerenhuis zal worden verzonden. Ook daar, zegt het blad, mag men de aanneming er van als verzekerd be schouwen. Aan bet slot van een artikel, waarin onder het opschrift: „Ultramontaansche bedreigingen" ge sproken wordt over de verklaring der Pruisische bisschoppen, dat zij de thans aan den Landdag voorgedragen ontwerpen, zoo zij tot wet mochten worden verheven, niet zouden gehoorzamen, zegt het even genoemde halfoflicieele orgaan der regeering „Indien de kerkelijke overheden inderdaad hunne bedreiging mochten verwezenlijken, dan mag da regeering het vertrouwen koesteren, dat elke poging tot verzet tegen de staatswetten schipbreuk zal lijden op het gezonde oordeel en bewustzijn van ons volk en op de kracht van onze staatsinstellingen. De regeering ontveinst zich geenszins dat zij de thans op haar berustende taak niet zonder ernstigeu en diep ingrijpenden strijd ten einde zal kunnen brengen; maar zij weet dat zij, zoo dra de voorgestelde wetten zullen afgekondigd zijn, een gansch anderen grondslag zal hebben om haar gezag op afdoende wijze te doen gelden. Dit zullen ook de bisschoppen en de woordvoer ders der ultramontaansche zaak bij hunne latere overwegingen niet uit het oog kunnen verliezen, en hunne tegenwoordige gemoedsstemming en verklaringen leveren dus geen onfeilbaren maat staf op voor hunne later te nemen besluiten. Het thans ondernomen werk moet naar de be doeling der regeering en der landsvertegenwoor- diging een werk des vredes voor de toekomst zijn; dat dit oogmerk bereikt zal worden hoopt de regeering van onzen Keizer en Koning met te meer vertrouwen, hoe meer zij ook te midden van den strijd doordrongen blijft van het besef, dat de hoogste zedelijke plichten van den Staat met de hoogste en waarachtige plichten der Kerk innig overeenstemmen." De telegrafische berichten, gedurende den Duitsch-b ranschen oorlog door den koning aan de koningin Augusta gezonden, zijn bijeenver zameld en in een bundel in het licht verscheuen. Door de Nordd. Altg. Zeitung wordt uiet het oog op die verzameling de opmerking gemaakt, dat daarin niet voorkomt het bericht, betreffende het zeer merkwaardig l'eit, dat Napoleon den Koning, teu teeken van onderwerping, zijn degen had aan geboden. Uit nadere mededeelingeo, le dien aanzien ver kregen, blijkt, dat op I September 1870, des avonds te kwartier over zeveneo, door den Koning een depêche is gezonden aan de Koningin; dit was het tweede bericht aangaande de gebeurtenissen vau dien dag door den Koning voor de Koningin bestemd. Toen het bedoelde bericht werd opge maakt en geëxpedieerd, bevond de Koning zich op het slagveld, zooals blijkt uit het opschrift van de depêche; de inhoud daarvan luidde als volgt: „Op het slagveld van Sedan, 1 September 1870 kwartier over zevenen. De Fransche armee is ingesloten binnen Sedan en keizer Napoleon heeft mij zijn degen aangeboden. Ik beb dien aange nomen en eisch de capitulatie van hetleger.dat in krijgsgevangenschap gaat. God heelt ons merk baar gezegend. „Wilhelm." Dit bericht is verloren gegaan zonder dat men heeft kunnen ontdekken waar de fout is gepleegd. Dewijl het ter bestemder plaatse niet is aange komen, heeft men het niet kunnen opnemen onder de depêches, door de Koningin van het oorlogs- tooneel ontvangen Dit strekt tevens tot verklaring van het feit, waarom bedoeld bericht in den bundel ontbreekt. TELEGRAMMEN. Madrid, 6 Februari. Het Congres heeft gister avond verscheidene amendementen aangenomen op het budget van het Ministerie van Buitenland sche Zaken. O. a. zijn de gezantschappen van Spanje in België en Nederlaud weder op de be grooting gebracht; de bezoldiging van Spanje's vertegenwoordiger te Weenen is voor den tijd van zes maanden, wegens de tentoonstelling, ver dubbeld. De Noorder-spoorweg is hersteld. Twee ge- beele benden Carlisten zijn in handen der troepen gevallen. De rust wordt gaandeweg in Navarre en de Baskische provinciën hersteld. St.-Petersburg, 6 Februari. Grootvorst Niko- laas is gisteren van Nizza vertrokken. Dresden, 6 Februari. Het bulletin van beden- morgen bericht, dat de Koningin een tamelijk goeden nacht heeft gehad. De koorts was bijna geheel verdwenen en de krachten waren niet verminderd. Madrid, 6 Februari. De maritieme overheden vau San Fernando hebben aan de regeering ge- telegrapheerd, dat zij de stoomboot Murillo te Cadix onderzocht hebben, en geen sporen van eene aanvaring aan haar hebben gevonden. Zij geloofden dat het niet de Murillo is, door welke de Northfleet werd in den grond geboord. Bosie, 6 Februari. De Senaat heeft het post verdrag met Rusland en bet handelsverdrag met Portugal aangenomen. Londen, 6 Februari. Onderhandelingen over een handelsverdrag met Nederland zijn aange kondigd, op den grondslag van de meest begun stigde natie en onder waarborging der fabrieks merken. De lord-opperrechter, sir Alexander Cock- burn, heeft de hem aangeboden waardigheid van pair van de band gewezen en is met het groot kruis der Bathorde begiftigd. In de heden door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Lyttleton het adres in ant woord op de troonrede aangeboden. De heer Stone beeft het ondersteund. De heeren Disraeli en Horsman hebben het gedrag der regeering in de Alabama-quaestie gelaakt. De minister-pre sident, de heer Gladstone, heeft eene spoedige overlegging toegezegd van de briefwisseling, in de quaestie van Centraal-Azië gevoerd; hij ver dedigde voorts in het breede de staatkunde (er regeeriug in de Alabama-quaestie voor het hof van Genève. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, is het adres in antwoord op de troonrede met algemeene stemmen aangenomen. In het Uoogerhuis heeft lord Granville ver klaard, dat de sensatie-telegrammen, door de dag bladen over Centraal-Azië medegedeeld, van grond ontbloot zijn. 11 cohtszulie u- In de zitting der correctioneele rechtbank alhier zijn heden de volgende uitspraken gedaan: A. T. te Hillegom, wegens diefstal, tot een cell. gev. van 6 dagen. A. C. M. v. L. te Leiden, wegens mishandeling, tot een cell. gev. van 16 dagen en geldboete van f 8 of 1 dag cell. gev. D. T. te Benthuizen, wegens verzuimde aan gifte voor de nationale militie, tot een geldboete van 1 of subsid. gev. van één dag. J. Z. en W. W. beiden te Leiden, wegens het onbevoegd loopen over een spoorweg, iedertot eene geldboete van 8 of voor ieder 2 dagen subsid. gevangenisstraf. Promotién. Leiden, 7 Februari. Bevorderd tot Doctor in de bespiegelende wijsbegeerte en letterende heer B. J. Polenaar, geboren te Amsterdam, met Spe cimen Literarium inauguraleFirocinia Critica in Aristotelis Politica. LAATSTE BEHICHTEN. Den Haas, Februari. Gisteravond is in de residentie aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt ridder de Prat, zaakgelastigde van Z. M. den Koning van Spanje bij het Nederl. Hof. Naar wij vernemen, zal de heer Emile Marck, directeur van den Kon. Franschen schouw burg, zich voor eenigen tijd naar bet buitenland begeven en zal hij alsdan hier tijdelijk worden vervangen door den heer Desfossez, uit Parijs. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden het jeugdige broederpaar v. d. M., dat gisteren terechtstond, schuldig verklaard aan diefstal door meer dan een persoon, door middel van buitenbraak, inklimming en binuenbraak. Het Hof heeft ten aanzien van den oudste verzach tende omstandigheden aangenomen en ten opzichte van den jongste besch. verklaard, dat hij met oor deel des onderscheids had gehandeld. Beiden zijn veroordeeld P. v. d. M. tot gevangenisstraf van 2)4 jaar en H. v. d. M. tot opsluiting in een ver beterhuis voor den tijd van 20 maanden. De ontvanger der dir. bel. en acc. te Dirka- land c. a., de heer K. van Valkenburg tan de Kreke, is benoemd in dezelfde qualiteit te Over- schie, c. a. en de beer H. A. Essers, in die be trekking te Lith c. a., benoemd te Bergen c. a. en eindelijk de heer F. J. C. van Weel, in die betrekking te Lisse, benoemd te Maarssen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3