BINNENLAND. Haarlem, 6 Februari. Jhr. J. B. van Alerleo, te Heemstede, is dezer dageD, door aankoop, de finitief eigenaar geworden van bet onder die ge meente gelegen landgoed der familie Hope, Groe- nendaal en Bosbeek. Gelijk bekend is, is dat land goed jaren lang onbewoond geweest en is daar over gedurende geruimen tijd in Engeland ge procedeerd. Zandvoort, 6 Februari. Het aanstaande bad seizoen belooft dit jaar bijzonder druk te zullen zijn. Hoewel zoo vroeg in het voorjaar, zijn de aanvragen tot het huren van apartementen reeds buitengewoon talrijk, en bij onderscheidene par ticulieren is thans reeds beschikbare ruimte voor het seizoen besproken. Hen Haag, 6 Februari. Dezer dagen werd ge meld, dat er een rechtsgeding aanhangig was tusschen mevr. de Maan, actrice, en den heer Valois, directeur van den Kon. Holl. schouwburg alhier, wegens verbreking van de overeenkomst, door laatstgenoemde met haar gesloten. Thans verneemt men dat dit geding geen voortgang hebben zal en dat die zaak in der minne is ge schikt. Mevr. de Maan maakt echter geen deel van het tooneelgezelschap meer uit. De adv.-gen. Romer heeft beden voor den Hoogen Raad der Nederlanden, burgerlijke kamer, conclusie genomen in de zaak van de naamlooze vennootschapthe Great Eastern Railway Company, gevestigd te Londen, proc. Mr. Franpois, tegen den Burgemeester der gemeente Rotterdam, als zoodanig voor die gemeeDte in rechten optredende, verweerder proc. Mr. van der Jagt. Adv.-gen. meende, dat het hier eene andere vraag betrof, dan bij het arrest van den Hoogen Raa 1 van 6 December 1872 nopens de verordening op het havengeld te Rotterdam is beslist. Naar zijn oor deel was de uitlegging en opvatting van de ver ordening, in het gewezen arrest van het Hof, volkomen juist. Hij achtte dus het aangevoerde middel ongegrond en concludeerde tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 14 Maart. Daarna werd behandeld het beroep in cassatie van de Naamlooze Vennootschap Nederland, eischeresse tegen de naamlooze vennootschap, de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, gevestigd te Utrecht, verweerderes. De levensverzekering-maatschappij Nederland had eene overeenkomst aangegaan, om bij het overlijden van den heer W. aan zijne echtgenoote eene zekere som uit te keeren. Tengevolge van eene botsing van twee treinen der Rijnspoorweg maatschappij kwam W. te overlijden. Delevens- verzekering-maatschappij keert de vastgestelde som uit, maar zij stelde nu eene rechtsvordering tot vergoediog in tegen de Rijnspoorweg-maatschappij. Rechtbank en Hof verklaarden de eischeres niet ontvankelijk in hare vordering. Daartegen is nu de cassatie gericht. Als eenig middel werd aan gevoerd, schending en verkeerde toepassing van de artt. 246248, 284, 302 en 304 N". 4 Wetboek van Koophandel en de artt. 1401, 1402, 1406 en 1811 B. W., doordien het arrest aanneemt, dat eene overeenkomst waarbij de eene partij zich verbindt om tegen genot van premie gedurende eene reeks van jaren door de andere partij te betalen bij bet overlijden van laatstgenoemde aan diens echtgenoote of erfgenamen uit te keeren eene bepaalde geldsom, uithoofde van het be paalde in art. 302 Wetboek van Koophandel niet als eene geldige levensverzekering is aan te mer ken waarop art. 284 van het Wetboek van Koop handel toepasselijk is, dat al ware ook art. 284 op zoodanige overeenkomst toepasselijk, een be roep daarop in dit geding niet zou kunnen baten; omdat de eischeres niet heeft ingesteld de actie van art. 1406 B. W. en op die gronden de eische res verklaart niet ontvankelijk om deze actie tot schadevergoeding in te stellen als getreden in de rechten van de belanghebbenden. Voor de eischeres traden op Mrs. Rochussen en E. N. de Brauw en voor de verweerderes Mrs. Kappeyne van de Coppello en Vlielander Hein. Het Openbaar Ministerie zal nader in deze zaak conclusie nemen. Diefstal bij nacht in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel is de qualifica- tie van het feit ten laste gelegd aan eene 22jarige huisvrouw uit Kralingen, die heden voor het Prov. Gorechtshoff in Zuid-Holland terechtstond. In den avond van 29 November jl. wist zij de woning barer buurvrouw binnen te treden na de deur met den sleutel hurer woning geopend te hebben, terwijl zij vervolgens uit eene lade der ladetafel zich toeeigende eene portemonnaie met zilveren knip waarin zich f 6 bevond. De por temonnaie werd beleend en het geld ten eigen gebruike aangewend. Nadat adv. gen. Mr. van Haanen eene veroordeeling van 6 maanden tot 6 jaren gevangenisstraf geeischt had en de ver dediger Mr Pape, met het oog op aanwezige ver zachtende omstandigheden, verzocht had de toe passing van eene lichte straf in eenzame opsluiting te ondergaan, heeft het Hof uitspraak gedaan en de vrouw 4 maanden eenzame opsluiting op gelegd. Aan het Ministerie van Financiën werd heden aanbesteed: de aanleg eener telegraaflijn met één draad langs den Noord-Brabantsch Duitschen spoorweg tusschen Boxtel en Veghel en het plaatsen van telegraafpalen langs dien spoorweg van Veghel tot de Duitsche grens. Daarvoor waren negen biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. van Dijk te Jutphaas voor f 998. De Scheveningsche visscher C. V. is door de arrond.-rechtbauk alhier bij vonnis van heden schuldig verklaard aan het vertragen en afbre ken eener godsdienstoefening en beleediging met woorden van den leeraar, en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en twee boeten ieder vau f8. Daarna beeft de rechtbank eene maand cellu laire gevangenisstraf opgelegd aan H. M., die den 19den Januari jl. in een in aanbouw zijnd huis op het Oranjeplein albier gevonden werd en van wien later bleek, dat hij uit een huis in de Trompstraat eenige gereedschappen had ontvreemd. De gebroeders v. d. M., 16 en 15 jaren oud, wonende te Hof van Deltt en laatst werkzaam op de beetwortel-suikerfabriek nabij Delft, wer den in de week voorafgaande aan den 1 Nov. jl., van de fabriek ontslagen ten gevolge van het min goede gedrag van een hunner. Deze verwijdering werd niet aan de ouders kenbaar gemaakt, maar even alsof zij naar de fabriek gingen verlieten zij de ouderlijke woning en dan werd de tijd met rondloopen doorgebracht. Vrijdag 1 Nov. spraken zij af op welke wijze zij geld zouden kunnen bekomen om den volgenden dag thuis te brengen. Het middel daartoe was spoedig ge vonden: inbreken en stelen. In den morgen van 1 Nov. begaven zij zich dan ook naar eene boe renwoning onder de gemeente Rijswijk, aan het jaagpad tusschen Delft en den Haag gelegen. De jongste deugniet bleef de wacht houden; de oud ste was de bandelende persoon. Een ruit werd gebroken, maar ongelukkig, daar kwam de vrouw, en de volvoering van het plan werd uitgesteld. Den volgenden ochtend werd bet feit volbracht, de braak was nog niet hersteld; de hand naar binnen te brengen en een knip op te lichten was het werk van een oogenblik, terwijl de jeugdige inbreker op die wijze binnen de woning was gekomen en de jongere broeder op post bleef. Binnen de woning, brak P. v. d. M. oen linnen kast open en ontvreemdde daaruit verschillende gouden en zilveren voorwerpen, als: vrouwen kettingen, zilveren knip, gouden oorbellen enz., benevens uit een opeostaanden lessenaar f 1.50 en een tabaksdoos. Met deze zaken beladen be zochten zij den Haag en ontdeden zich daar, in de banken van leening, onder bet opgeven van een valschen naam, van het gestolene; des avonds werd het quasi verdiende weekgeld aan den vader ter hand gesteld. Niet lang evenwel duurde het of onze jeugdige, maar in het kwaad bedre- vene snaken waren ter plaatse waar zij onscha delijk zijn. Heden voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland terechtgesteld legde de oudste eene volledige verklaring af, maar de jongste hield zich onnoozel-, hij had niet op den uitkijk ge staan en wist niet wat zijn broêr in het huis had uitgericht. Adv.-Gen. Mr. van Maanen meende, dat ten aanzien van den eersten verzachtende omstandigheden konden worden aangenomen en dat de tweede met oordeel des onderscheids had gehandeld. Hij requireerde voor beiden eene ge vangenisstraf van minstens 20 maanden en hoog stens 6 jaren. Mr. Graaf van Limburg Stirum voerde eenige bedenkingen aan tegen de qualifi- catie van diefstal door meer dan een persoon door middel van buitenbraak, inklimming en binnenbraak. Hij geloofde dat de braak van 1 Nov. niet in verband kon worden gebracht met het feit van den 2den Nov. en hoopte dat de op te leggen straf niet van langen duur zoude zijn. Uitspraak morgenochtend te 10 uren. Botterdam, 6 Februari. Twee mannen zijn heden door de rechtbank alhier veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van zes weken met last tot hunne opzending naar een bede laarsgesticht, wegens bedelarij met bedreiging. Zij hadden aan den eigenaar van het café Suisse alhier een brief doen toekomen waarin zij hem f 10 vroegen met de mededeeling: ,om 10 uur komen wij om rapport dus u moet het weten". Op het bepaalde uur werden zij door twee po litieagenten in burgerkleeding opgewacht en ge arresteerd. De bekl. bekenden dat die woorden moesten strekken om den geadresseerde schrik aan te jagen. Beiden waren vroeger reeds wegens bedelarij en landlooperij veroordeeld. Hellevoetslnls, 5 Februari. Door den Gemeen teraad is met meerderheid van stemmen het voor stel verworpen om bij te dragen in de kosten van opmeting der locaalspoorlijn Rotterdam Hellevoetsluis. Utrecht, 6 Februari. Aan de de Hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer P. Wellenbergh, geboren alhier, na ver dediging van een Academisch proefschriftEen gevat van Mania Epileptica. Arnhem, 6 Februari. Naar wij vernemen is Elbert Beekman, verdacht van moord op zijn huisvrouw te Heerde gepleegd den 29sten No vember jl., met daarop gevolgde brandstichting, door de Raadkamer van het Provinciaal Gerechts hof naar de openbare terechtzitting vei wezen, en zal de behandeling dezer zaak vermoedelijk in bet begin der maand Maart plaats hebben. Het blijkt uit meer dan éene omstandigheid, dat er onder de industrieelen alhier een nieuw leven outwaakt; meer dan éen plan van aanbouw en uitbreiding der stad wordt voorbereid of is reeds uitgewerkt. Onder anderen heeft een in woner dezer stad, die vroeger krachtig tot die uitbreiding heeft medegewerkt, na jareu rustens, weder wat op touw gezet. Men schijnt thans vooral het oog te hebben op de terreinen ten westen der stad, in de richting van Oosterbeek. De aanbouw van villa's op het landgoed Hulke- stein zal niet in den weg staan aan de oprichting eener badplaats aldaar, waarvan, gelijk wij ten vorigen jare berichtten, de planneu reeds gereed zijn. Ver vooruitziende personen profeteeren reeds van een toekomstige verbinding van Oosterbeek met Arnhem, als eerder zullende plaats vinden, dan die van Velp met deze stad, waartegen de adellijke landgoederen een bijna onoverkomelijk beletsel opleveren. Hbl Meppel, 5 Februari. In de hedenavond ge houden raadsvergadering is besloten, om adhaesie te verleenen aan het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aan de Hooge Re geering, betrekkelijk het verbreeden en verdie pen van het Meppelerdiep en de Staphorster schut sluis te Zwartsluis, benevens de plaatsing van een tweede schutsluis aldaar, terwijl daarenboven bij afzonderlijk verzoekschrift den Minister van Binnenlandsche Zaken op het dringend belang dezer zaak zal worden gewezen. Naar men verneemt, heeft de Hooge Regee ring besloten aan de talrijke klachten der schip- persvereeniging Schultevaér, zoowel als aan die van betrokken autoriteiten en Kamers van Koop handel, betreffende het wenschelijke van de ver betering der Kribben in de Zuiderzee, gevolg te geven, daar thans van Rijkswege wordt onder zocht, wat tot verbetering in dezen dienen kan. GEMENGD IVIEUWS. Het gebruik van saamgeperste lucht komt lang zamerhand meer en meer in gebruik. De machine fabriek Humboldt levert sedert eenigen tijd boor werktuigen, die door saamgeperste lucht gedreven worden. Hoe lang zal het nog duren, vraagt de Arbeilgeber, vóórdat onze tramway's van dit middel gebruik maken? Misschien spoedig, want in Noord- Amerika is een octrooi gegeven voor een tram- way-car, die door ammoniak-gas wordt voortbe wogen. Gistermiddag is te Lekkerkerk een twintigjarig meisje onder het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Door den postbode A. van Dam is zij met veel moeite gered. Het Utr. Dagbl. be richt, dat de Geuzenkerk te Breda den 20sten Februari zal geopend worden. 1NGEZONDEIV. Dezer dagen een vriend afwachtende die ter Secretarie een acte had aan te vragen, bevond ik mij op de kleine pers van het Stadhuis en las, ik durf u wel zeggen uit verveling, de aldaar aangeplakte lijst van kiezers voor de provinciale staten. Daarop vond ik als kiezers: C. v. d. Berg, betalende aan grondbelasting f 104.10, aan personeele belasting f 86.37 en aan patentbelasting f 125.44; en C. van Draanen, betalende aan grondbelasting f 7.64, aan personeele belasting f 42.21 en aan patentbelasting f 10.24. In de laatste kolom van genoemde lijst staat het totale bedrag waarvoor ieder kiezer is aan geslagen en is daarin uitgetrokken voor C. v. d. Berg I 612.91 en voor C. H. van Draanen 16.19 Hoe ik ook heb zitten optellen, iets wat ik op de school naar ik meen als jongen van 8 jaar geleerd heb, en zelfs na een scholier van een der scholen voor on- en minvermogenden, waar zulk uitstekend onderwijs gegeven wordt, ge vraagd te hebben ook eens voor mij op te tellen, kan ik maar tot geen andere uitkomst van het totale bedrag der aanslagen van genoemde kie zers komen dan van de volgende: C. v. d. Berg f 315.91, C. van Draanen f 60.90. Nu is het echter zeer goed mogelijk, dot de beambten met de invulling der lijst belast volgens een andere optellings-methode als de mijne wer ken, en daarom juist M. de R. kom ik u ver zoeken, ook omdat ik gaarne, zoo mogelijk, alles wil weten, mij die methode als zij u bekend is eens uit te leggen. Als ge u de moeite wilt geven de door mij genoemde lijst eens te gaan zien, zult u wellicht behalve de mij vreemd voorkomende optellingen, nog wel eenige anderen kunnen vinden. F. KOLONIËN. BATAVIA, 4 Januari. Aan het algemeen overzicht van de Indiér is het volgende ontleend Het nieuws, dat voorzeker ook in Nederland het meest de aandacht zal t-ekken laatste uren van het afgeloopeu jaar ons was het doodbericht van den heer Mutké Brus Wal M. I teur-geueraal van financiën. Aan souimio. lokte die tijding de vraag: rust er dan een fatum op Indië? In hoever de zendi; den heer Motké zegenrijk voor deze had kunnen werken, zal iniusschen thans - mag )ver len: Dt lijk te beslissen vallen, nu zijno werbzatj plotseling is gestuit na zoo kort van duur- geweest. Te Samarang zou de overledene gekregen hebben en desniettemin naar Pe| gan per reiswagen vertrokken zijn, waart-" kort na aankomst overleden is. Motké self-uiade man, met groote schranderheid j- administratieve kennis, aangenaam en opge in den omgang en in de beste krachten desI- Het spoorwegverkeer tusschen Batu Buitenzorg, tweemalen per week, is voorrU 'WfS Al te v ren met 1 dezer opengesteld. Wannes:(J voor personen-vervoer geschikt zal zijn,u kend, daar de lijn wel degelijk is afgeke; Nas der trei het oog op de veiligheid van personen, I, ijverig aan verbetering gewerkt. De com missie, belast met de Pel';rrf^6V( den zeebodem voor de haven alhier, is t-v' <Jj bezig en haar mandaat is zelfs uitgeslt. Onrust tot Tandjong Priok. Thans heeft het Indisch bestuur inmiddt wc andere commissie benoemd, bestaande at. ,jM nieurs van den waterstaat, zeeofficieren ei pU1 delaren, met een paar andere deskundigs za) einde haar voor te lichten omlrent debei;mj, tegen het haveuplan gerezen en te overwip men daarbij persisteert dan wel een ande:„)e aanbeveelt. Brc De gezondheidstoestand blijft ongum/n^ Samarang en Soerabaya. De koortsen zijr,j6 Solo en herwaarts overgekomen, ofschoon ;jg( vallen nog niet talrjjk zijn. ver Voor een nieuw comediegebouw li j zijn, ook door middel van een fancy-fair, 1 :gel bijeengebracht. vei Thans schijnt weder eenige kanstetoiorg dat wij een Fraosch opera-gezelschap eittngef len krijgen. Er zijn onderhandelinget mtt on; directeur van de troep te Saigon aangekuoop eei Naar wij vernemen, zullen de lijnen w scl Nederiandscb-Indische Stoom vaart-mastscb een belangrijke uitbreiding in dezen Ariër verkrijgen door een geregelden dienst opze: tra's Oosikust. De Sunda, die hier gepassa: tu: is naar Riouw vertrokken, oin de noodiges de kingeo te treffen, om van de maand Januari go maandelijks een stoomschip te doen rcrtre^e van Riouw naar Bengkalis, Paneh, BaVoe-ïrii Doli eu Langkat naar Tauiian en van daar de dezelfde plaatsen terug naar Riouw. Hfczu deze lijn vooreerst zeer zeker geene beteekei Li voordeelen belooft, verdient het Indisch Bc'op dank, dat het van de N. I. S. M. heeft n dc te verkrijgen, dat diergelijke dienst in oi. hl litiek en handelsbelang in het leven zal m m geroepen. is oi Door den Gouverneur-Generaal van Ned. zijn de volgende beschikkingen genomen b. Civiel Departement. Benoemd: Tot directe'. VI Gouv. kina-ondern. in het regentschap Bat. (Preanger-Regentsch.), K. W. van Gorkot advoc. en proc. bij het hoog gerechtshof van1 Indië, Mr. C. A. Hennij. Verleend: Een tweej. verlof naar Nee gens ziekte, aan den admio. der tinmijnen distr. Alerawang (resid. Ban ka), J. P. C. Si r- Ruloffsaan den contr. 2de kl. bij het bic' bestuur op Java en Madura J. N. Burgert en aan den lsten comm. bij het dep. van eered. en nijverh. L. C. A. Verhulp. Ontslagen: eervol, uit zijne betr., ff ziekte, de 3de comm. op het resid.-kaDt. te tianak (Wester-afd. van Borneo), P. J- B tl lings; eervol, uit 's lands dienst, met be. recht op pensioen, de gew. pakhuism. te lingo J. van Duiken; met 1 Januari 1873,! examinatie en liquidatie van de verantwoor. stukken, loopeude over het tijdvak, vooraf^ aan den lsten Januari 1867; eerv., uit huw trekk., de hoofdcomm. C. J. H. C. Du P«inL W. A. Lans; de 1ste comm. W. L. Hooru, I Snabilié en J. Noordhoorn; de 2de comm-: Bruckner en de 3de comm. A. L. J. Weisb® Benoemd: Tot secr. der res. Soerabsf'l Hofstede; tot secr. der res. Madioen G.defifl tot letterzetter 1ste kl. bij 's lands drukfo S. Frenij. j Departement van Oorlog. Ontslagen: 0; eervol, uit Z. Ms. mil. dienst, wegens liet met beh. van recht op pens., de kapit. J. W. E. Schadee van der Does; wegensf dienstt., met beh. van recht op pens., de lak' der art. J. H. Betz. Verleend: Een tweej. verl. naar Nf- aan den lsten luit. der inf. F. N. La For» Bevorderd: Tot kapit. bij het wapf' inf. de 1ste luit. F. D. Cochius. Bij deo - geneesk. diensttot off. van gez. 1ste kl-1 E. Deelken. Bij het wapen der art. :Tsll luits., J. J. Muoniks de Jongh en T. K. F" ser; tot magazijnm. 2de kl. (1ste luit) Kamsma. Bij het wapen der inf., tot kapib

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2