FEUILLETON. N°. 3988. Zaterdag A0. 1873. 8 Februari. I old. JAN DE ZWERVER. EiDscn DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 meenden/8.00. 8.86. .0.05. grenen per poet 'liike Nommer». Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEHTENTIKN. Voor Weren regel..... /0.16. Grootere latten nur de plaetuaimte die «ij betlaan. LEIDEN, 7 Februari. Bij Koo. besluit van den lsten Februari 11., is de commissaris des Konings gemachtigd de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland buitengewoon bijeen te roepen tegen Dinsdag den 18den Februari aanstaande, tot bet verkiezen van een lid van de Gedeputeerde Staten, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. H. F. baron van Zuylen van Nijevelt en verder ler behande ling van de navolgende onderwerpen a. een adres van het bestuur van het te Delft in Juni 1873 te houden 27ste Landhuishoudkundig Congres, om subsidie uit de Piovinciale fondsen; b. een voorstel tot wijziging der provinciale huishoudelijke begrooting, dienst 1872; en c. een voorstel tot aanvulling der provinciale huishoudelijke begrooting, dienst 1873. De leden der Staten zijn mitsdien verzocht om op gemelden dag des namiddags te een uur ter gewone vergadeizaal van de Provinciale Staten op het Binneohof te willen tegenwoordig zijn. Gedeputeerde Staten zeggen in hun praeadvies op het adres van het Landhuishuudkuudig con gres het volgende: „Ofschoon wij iedere poging, die kau strekken om den bloei van den landbouw en der daar mede in verbaud staande takken van volkswel- vaart te bevorderen, op prijs stellen, en ook uwe vergadering herhaaldelijk, en laatstelijk nog bij de in het vorig jaar in den Haag gehouden ten toonstelling, door het uitloven van medailles ge toond heeft zoodanige pogingen te willen ouder- steuneD, meeuen wij echter haar te moeten aan raden het onderu erpelijk verzoek niet in te wil ligen. Tot dit advies werden wij geleid door de na volgende twee overwegingen. Id de eerste plaats schijnt, voor zoover uit bovenvermeld schrijven - vqn het Bestuur kan worden opgemaakt, het voor- nemen te bestaan een eventueel toe te kennen subsidie te doen strekken, behalve voor de kos- - ten door de eigenlijk gezegde congres-vergaderin- gen veroorzaakt, voor festiviteiten bij gelegenheid van het congres te geven; eo waar voor laatst genoemd doel niet dan in zeer buitengewone ge- - vallen openbare geldmiddelen behooren te wor den aangewend,-kwam het ons voor, dat het eveomin op den weg uwer vergadering ligt, uit de Provinciale kas gelden toe te staan voor bij eenkomsten als de in deze bedoelde. Ten andere moet worden opgemerkt dat, voor zoo ver ons bekend is, nimmer en althans Diet in de laatste twintig jaren, ten behoeve van een te houden congres, van welken aard ook, van wege deze Provincie eenig credict of subsidie werd toegekend, terwijl naar ons inzien geen voldoende aanleiding bestaat om zulks thans wel te doen'plaats hebben. Wij hebben alzoo de eer U voor te stellen op het'bovenbedoeld adres afwijzend te beschikken." 4de regiment infanterie vijf onderofficieren deel genomen; hiervan ziju geslaagd de sergeanten J. A. W. Luppes en T. Rutgers van der Loeff; zij zullen tot het lichter examen, dat in Maart a. s. in den Haag plaats heeft, worden toegelaten. Hedenmorgen te negen uren is zekere H. H. dood gevonden in een schuit, liggende in den Ouden Rijn; het lijk is onder toezicht der politie naar het Caecilia-gasthuis overgebracht. Aan het voorloopig examen lot het verkrijgen van den rang van 2deu luitenant hebben bij het De Zaugvereeniging Caecilia gaf gisteravond in de Sladszaal een uitvoering met orkest die door een talrijk en gedistingeerd publiek werd bijge woond. En waarlijk, wij gelooven niet dat er iemand onvoldaan huiswaarts is gekeerd. De vereeniging Caecilia heeft in de laatste jaren zulk een buitengewone vlucht genomen dat zij gerust onder de beste vereenigingen van dieD aard kan gerangschikt worden. Wat wij bij de uitvoering van alle nummers bewonderden waren de fijne nuances en de zuivere intonatie, die den ge- oefenden zanger kemnerken. Het programma werd geopend met de Missa N°. 5 in CDur van Haydn, waarin de koren zich krachtig deden gelden. De sopraan en tenor-soli, die daarin voor komen, werden met zooveel tact en gevoel voor gedragen, dat het geheele auditorium luide zijn bijvalsbetuigingen deed hoorei). Het Duo (Alt en Bas) mocht eveneens de goedkeutiDg der aanwe zigen wegdragen. De tweede afdeeling ving aan met „Die Worte des Erlösers am Kreuze" van Haydn, dal op breede wijze uilgevoerd bet lichtpunt van den avond was. De beide koralen werden op mees terlijke wijze uitgevoerd. De Finale aus der Un- vollendeien Oper „Loreley" van F. Mendelssohn Bartholdy waren uitstekend geschikt om aan de Sopraan gelegenheid te geven opnieuw hare heer lijke stem te doeD bewonderen. Het programma werd besloten met „Zigeuneriebeu" van Schumann, hetgeen over het algemeen veel bijval vond. Het orkest maakte zich hierin bijzonder verdieuatelijk, eD deed ons liooren dal verscheidene bekwame violisten veel bijbrachten tot het succes dat de vereeniging behaald heeft. Er is te zelden gelegenheid om dergelijk ge not te smaken dan dat wij de vereeniging niet dankbaar zouden zijn voor de aangename uren die zij ons heeft doen doorbrengen. De pauze onderging een ongewenschte verlen ging; eene alle mogelijke machten trotseereude bezoekster verhinderde aanvankelijk den voort gang. Eene vledermuis bad zich geïntroduceerd tot niet geringe vrees der dames, die het dier hartelijk de deur uit weuschten. Ha ongeveer een kwartieruurs schrik, ontsteltenis en hilariteit veroorzaakt te hebben, viel het bijna uitgeput neder, werd weldra „ten algemeenen nutte" af gemaakt en door eeu der aanwezigen in bezit genomen. De Minister van Oorlog heeft, ten opzichte van het gebruik van Australisch vleescb, als zijn ge voelen doen kennen, dat dit voedingsmiddel alleen dan voor de troepen van het leger zal behooren gebezigd te worden, wanneer de troep op bivak, in een fort of op andere plaatsen zich ophoudt, alwaar voor de menages geen versch vleesch te verkrijgen is. Het bestuur der Nederlandscbe Ju risten veree niging heeft voor de algemeeDe vergadering van dit jaar, te Utrecht te houden, ter behandeliug gekozen de volgende onderwerpen lo. „Is het weuschelijk, ,ouze burgerlijke wet geving aan te vallen met bepalingen omtrent stichtingen? Zoo ja, naar welke beginselen?" 2». „Pandrecht, praefereDtie en retentie in han- delszakeu, met inbegrip van de wijzigingen, welke hieruit ook in het burgerlijk recht zouden kunnen voortvloeien." S°. „Of eu in welke gevalleD revisie behoort te worden toegelaten tegeD vonnissen of arresten in strafzaken, die in kracht van gewijsde zijn gegaan t" Door het aannemen der benoeming tot inspec teur van liet lager onderwijs in de provincie Utrecht door den heer A. Moens, moet de ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Sneek plaats hebben. Die verkiezing zal geschieden op Dinsdag 25 Februari a. s.en zoo eene herstem ming noodig is, op Dinsdag 11 Maart daaraan volgende. De Weener-tentoon8'elling belooft al hare in ternationale voorgangsters in belangrijkheid te overtreffen. Geen werelddeel, bijoa geen land, dat niet vertegenwoordigd zal Jzijo, overal is de krachtsinspanning groot, en welk Nederlander zou uiet wenschen, dat ons Vaderland daar mede op waardige wijze vertegenwoordigd worde? 't Is vooral daarom dat wij met ingenomenheid mel ding maken van de tropee, die van wege deNe- derlandsche Handelmaatschappij derwaarts zal worden gezonden. De heer A. H. Walter, met de leiding dezer zaak belast, heelt zich van zijne taak gekweteD, op eene wijze die evenzeer voor zijne kennis als voor zijn smaak getuigt. 12 m. hoog en 18 m. in omtrek, 6taat daar 't gevaarte, als een levende getuige van den rijkdom van 't vruchtbare Java, van den vooruitgang der cultuur, van de over winningen der wetenschap en de energie van onzen handel. De tabak uit Deli en andere oor den van Java heeft reeds het terrein in den we reldhandel veroverd, de thee, kina en andere producten van lateren tijd, wachten slechts op bekendheid om met vrucht de mededinging met hun eigenlijk vaderland te kunnen volhouden^ Daartoe zal zeker de tropee in YVeenen bijdra gen. Duizenden bezoekers zullen haar daar voor bijgaan, omdat geen kleurenpracht hen aantrekt, maar anderende groothandelaars en mannen vaD de wetenschap zullen er zeker uren bij vér- loeven en, voorgelicht door den bekwamen samen steller, de voortbrengselen van Java hooger waari deeren. De verzameling koffie is als 't ware een cursus voor den koopman. Rijst, suiker, specerijen, kruiden, gommen, basten voor kleurstof, vezel stoffen, rieten, dit alles is hier vertegenwoordigd, 't Is gerangschikt en tentoongesteld op eene wijze, die den belangstellende in de gelegenheid stelt met nauwkeurigheid ieder pioduct in zijn ver schillende qualiteiten te bezichtigen. Ook enkele voorwerpen van nijverheid der inlanders zijn tentoongesteld eo trekken de aandacht door fijn heid van bewerking, vooral met het oog op de geringe hulpmiddelen; zoo zijp de veeren, bloe men en het zilver c&ntilje-werk alleszins de be zichtiging waard. Goed geplaatst, zal 't geheel een grootschen indruk maken. (TV. v. d. D.) Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat ten gevolge van de werken tot afsluiting van den ouden rivierarm van den Neder-Rijn aan den Roodvoet, boven Wijkbij-Duurstede, de scheep vaart door dien arm eerlang geheel onmogelijk zal zijn, zoodat gebruik moet worden gemaakt van de nieuwe doorsnijding aldaar, waar eene diepte gevondeD wordt van 2.50 M. onder mid delbaren rivierstand. De Minister van Financiën herinnert de belang hebbenden aan de in de Staatscourant van den 21sten December jl. geplaatste aankondiging om trent een in de tnaand April aanslaande te hou den vergelijkend onderzoek van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der postergen eu dat zij, die daaraan wensqhen deel te nemen, ziph vóór den lsteu Maart a- s. bij een op zegel geschreven request ,tot den Minister be hooren te wenden. Met ingang van den 9den dezer wordt op bet Rijkstelegraafkantoor te Breda de beperkte Zon- dagdienst opgeheven. Dat kantoor zal dus voortaaD op Zon- en feestdagen open zijn: des winters van 8 uren, des zomers van 7 uren voor- tot 9 uren namiddag. Z. M. heeft aan W. Visser, gewezen brugwach ter aan de wipbrug over de Nieuwesloot op het Noord-Bollandsch kanaal te Alkmaar, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van 127 's jaara. Z. M. heeft O. A. G. Walland benoemd tot burgemeester der gemeente IJselstein. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsvervapger in de arrondissements-rechtbank te Arnhem,Jhr. Mr. L. C. C. O. M. van Nispen, adv. aldaar. Z. M. heeft benoemd: tot subst.-offic. van just, bij de arroDd -rechtb. te Maastricht, Mr. A. M. B. Hanlo, thans substit. offic. van just, bij de ,ars.- .jeebtb. te Goes; tot subst.-offic. van just, bij de arrond.-rechtb, Ie Goes, Mr. F. J. M. Jespers, thaus subsb-griffier bij de arrond.-rechtb. te Rot terdam- ftil alf.y 1 ;T 1 Vervolg). Terwijl de anderen harde, vereelte handen hadden van het meekrap-rooien, waren die van Jan zacht en gespierd als van een jager en moest het een genot zijn door hem omhelsd te wor den. Maar kon een braaf meisje wel in eer en deugd aan Jan denken? Wat zou men van Félice denken als men soms haai heimelijke geneg u- heid ontdekte? Jan de Zwerver, zonder geld of goed, zonder blijvende plaats, Jan de strooper, achternagezeten door gendarmes, in holen wo nende, hij de uitverkorene van de schoone Félise O, wat zou daarover gepraat worden en wal een geschreeuw zou er opgaan over zulk een mooi huwelijk! En ais men er om lachte en er over fluisterde, wat dan nog? Was Jan niet «aard, om zich daar overheen te zetten? Hij was voor zeker armmaar wie evenaarde hem in braaf heid en rechtschapenheid? Alom werd bij ge acht ondanks zijn zwerven, en de voornaamsten van bet dorp gaven hem gulhartig de hand. Bovendien, wie kon zeggen, of hij niet geschikt en genegen zou zijn om tot een geregelde leef wijze over te gaan? Doet een minnaar niet alles om zijne liefste te behagen, en zou Jan de eerste zijn, dien de liefde geheel veranderde Maar waar dacht zij aan? Was het geeD koorts achtige opgewektheid door slapeloosheid veroor zaakt, die haar tot zulke gedachten bracht? Jan verliefd? Wat wist zij daarvan, wie gaf haar recht het te gelooven? Hij had baar wel is waar aangezien en dat op eene wijze, waarin vrou wen zich zelden vergissen; maar was dat genoeg om zooveel uit te veronderstellen en zooveel hoop te koesteren? De arme Félise werd heen en weer geslingerd en gekweld, en schaamde zich bovendien eenigszins over zich zelve. Weldra was haar vroolijkheid verdwenen en begon haar fris- sche gelaatskleur te verminderen. Eeu somber vuur tintelde in hare door de magerheid harer wangen wijd geopende oogeD, en zij begon te kwijnen en was dikwijls vermoeid, zonder te weten waarvan. Jan deed geene verklaringhet was echter voor iedereen zichtbaar, dat ook zijn gedachten zich met éen zaak bezig hielden en dat hij met zich zeiven in tweestrijd was. Hij verliet den omtrek bijna niet meer en bezocht meer dan ooit de hoeve van Tinet. De oude Martijn begon ach- terdocht te krijgen. „Wat brengt u weer hier zeide hij op zekeren dag lot hem, hem in 't. wit zijner oogen ziende; „dat is, zonder het u te verwijten, reeds uw derde bezoek deze week." Jau,than8 onverwacht in 'tnauw gebracht, koos dadelijk zijn partij. „Als gij weten wilt wat mij hier brengt," zeide hij, zonder aarzelen, „ik kom om met Félise te spreken, als zij er io toestemt." „Félise is vrij," zeide de oude Marlijn, zonder eenige verbazing te toooen, „maar ik vrees, dat gij vergeefsche moeite doet, vriendje I" „Dat moet ik weten," zeide Jan, „zeg aan Félise dat ik van avond terugkom." Id het geheele gebergte en tot zelfs een eind in de vlakte, is dit de wijze, waarop zij die eene vrouw wenschen zich bij de familie introduceeren. Men spreekt met elkaar gedurende langer of korter tijd alvorens tot een besluit te komen, dikwijls zelfs jaren achtereeD, of men ziet er ook geheel van af zonder dat de goede naam der meisjes er iets onder lijdt. Alles gebeurt in het openbaar, op de eenvoudigste wijzede vrijer komt na het avondeten, en blijft den avond doorbrengen; het jonge meisje geeft hem een plaatsje Daast haar en gaat voort met spinnen of breiqn, alsof er van niets sprake was. Van tijd tot tijd wisselep zij fluisterend enkelé woorden; meestal houden zij zich stil, elkaar weerkeerig aanziende, de gele genheden bespiedende waarop de natuurlijke ge moedsgesteldheid zich verraadt, uitsluitend er op uit om elkaar goed te leeren kennen en beiden op honne hoede orn niet al te zeer hunne zwakke zijdeD te vertoonen. Is het tijd om heen te gaan, dan groet de galant het gezelschap en begeeft zich naar zijne woning, onder 't zingen vaD liedjes, die de vreugde van zijn gemoed uitdruk ken, eo zoo gaat het voort van deD eeDen dag op den ander, totdat hij er eindelijk toe komt om den groolen stap te doen. De vrijerij gaat dus zeer eenvoudig in zijn werk. Jan's entree als minnaar, tot spieken gerech tigd, had zonder veel beweging plaats. Hij ging naast Félise zitten, na door haar inet een wenk daartoe uitgenoodigd te zijn, en hield zich den heelen avond stil, daar hij niet wist wat te zeg gen, en toch was hy overgelukkig, zooals licht te begrijpen is. Félise zat aan het spinnewielen liet de spil meteen buitengewone snelheid draaien; de oude Martijn hield zich alsof bij sluimerde, maar bespiedde de minste bewegingen van de jongelui. Dat alles ging volgens bet oude gebruik en zooals de gewoonte het meebracht. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1