tbit Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms milit. dieDSt, de 2de luit. der art. op non-act. M. N. Wijt, met vergunning om de aan dien rang verbonden uniform te blijven dragen op verz., eerv., uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten dienstt., met beh. van recht op kens., de maga zijnmeester der art. van de 3de kl. J. G. Kuster. n Departement der llarine. Vergunning verleend: Om te repatrieeren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indie, aan de luits.-ler-zee 2de kl. J. J. Kraak man en J. L. Hordijk, de scheepsklerk W. K. M. Hazen. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdingenieur adviseur voor het vak van scheepsbouw in Ned.Indië F. Vos. 1 Benoemd: Tot hoofding., adv. voor het vak van scheepsbouw in Nederl.-Indië, S. Meihuizen; tot hoofding. voor het vak van scheepsbouw, eerslaanw. iug. bij het marine-établissement te Soerabaija, B. L. W. Eibach; tot ing. der 1ste kl. veor bet vak van scheepsbouw bij het marine- établ. te Soerabaija D. Boeke; tot vaste werkl. ketelmakers bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija P. van de Wal en W. den Hond. 13U1TENLAM). Frankrijk. De Nationale vergadering heeft aan de com missie 'de kieswet teruggezonden en tegen Zater dag de beraadslaging vastgesteld over het voorstel van Castellane betreffende de Kamer van afge vaardigden. De heer Brice heeft eene interpellatie aangekondigd over de circulaire van generaal Bissey dd. 9 Januari. Hij zul opkomen tegen de storting van 1500 franken, opgelegd aan de éen- jurige vrijwilligers. De commissie van dertig heeft Zaterdag met 19 tegen 5 stemmen (terwijl 5 afwezig waren) verworpen het amendement Barthe, strekkende oui den President der Republiek te machtigen om interpellaties of voorstellen te doen of moties voor te stellen, die aanleiding kunnen geven tot eene orde van den dag, waarbij óf de builenland- scbe óf de algemeene binnenlandsche politiek is betrokken. Vervolgeus werd beraadslaagd over de amen dementen van de heeren Max Ricard en Delacour, machtigende den Presideut om het woord te voeren in interpellaties, daden ten onderwerp hebbende, die de algemeene politiek vanhetgou- vernemeut, hetzij naar binnen of naar buiten, binoen, en wanneer daarover beraadslaagd is in den ministerraad en het daarop betrekkelijk be sluit gecontrasigneerd is door den vice-president van den raad. Er is nog geen besluit genomen. De discussie is verdaagd tot heden. Zoowel in de parlementaire als in de regee- ringskringeu, zoo schrijft het officieuse Bien Public, blijft men goede verwachtingen koesteren van den uitslag der overwegingen van de commissie- Dufaure. Men verwacht dat eene schikking zal tot stand komen in den geest van het voorstel van den heer Broët, doch met deze wijziging van dat voorstel, dat de president het recht zou hebben, geboord te worden zoodra de minister raad, zich geheel verantwoordelijk stellende voor de regeeringsdaad waarop de interpellatie be trekking had, dit uiocht verlangen. Men houdt het er voor dat de commissie nog in deze week hare werkzaamheden zal volbrengen, opdnt het mondeling overleg met den president der repu bliek daarover in de eerste dagen der volgende week kunne plaats hebben en het rapport nog voor het einde dezer maand aan de Nationale Vergadering uitgebracht knnne worden. België. De Belgische Staats-Minister Dechamps heeft ruiui eene maand geleden een vlugschrift over de staatkunde van prins Bismarck in het licht gege ven, waarin hij deze op eeue zeer onafhankelijke wijze beoordeelt. Dit geschrift heeft de aandacht in Duitscbland zeer getrokken, en de Duitsche vertaling, die daarvan te Mainz is uitgegeven, heeft reeds een vierden druk beleefd. Dezer dagen is van die brochure te Brussel eu te Parijs eene tweede uitgave verschenen, waarin het gedeelte 't welk de aangelegenheden van Frankrijk betreft is omgewerkt en eene grooter uitbreiding heeft erlangd. De Belgische Staatsman ontwikkelt daarin de meening, dat alleen van de oprichting eener Tweede Kamer bet auurzaam herstel der over eenstemming tusschen de Vertegenwoordiging en den heer Thiers verwacht kan worden. De te genwoordige conflicten in Frunkrijk spruiten, zijns •tinziens, enkel hieruit voort, dat de Wetgevende en de Uitvoerende Macht, de eene rechtens, de andere feitelijk alvermogend, zonder eenig inter mediair of tegeu wicht tegen over elkander staan. L Van dit vlugschrift is thans ook eene Engelsche vertaling, en wel te New-Tork, in het licht ge komen. De aanleg van den internationalen spoorweg van Antwerpen naarGladbach is thans verzekerd. De Grand-Central neemt dien op zich in de hoop er in twee jaar mede gereed te zijn. De weg zal beginnen van Leege Poort en te Buggenum over de Maas gaan, bij de samenvloeiing met de oude Maas. Duitschla.nd.. De Nord-Deutsche Allg. Ztg. deelt mede, dat de Rijksdag, wegens de vele belangrijke onderwer pen, die behandeld moeten worden, tegen het be gin van Maart zal worden bijeengeroepen, of schoon alsdan de zitting van den Pruisischen Landdag vermoedelijk nog niet zal afgeloopen zijn. Het blad gelooft, dat de benoeming van den gezant bij het Italiaansche Hof is uitgesteld, ten einde daartoe over te gaan te gelijk met verschil lende benoemingen bij de diplomatie, waarin bin nenkort eene verwisseling van personeel zal plaats hebben. De Duitsche Kroonprins heeft het godsdienst onderwijs voor zijne kinderen opgedragen aan den liberalen predikant Persias. Dit feit verkrijgt eene niet geringe beteekenis, wanneer men in aanmerking neemt dat de vervolging van den vrijzinnigen predikant Sydow in de hooge krin gen en zelfs ten Hove vele voorstanders vindt. Er is thans definitief besloten tot de stich ting eener Beurs te Hanover. De aldaar gevestigde Bankinstelling heeft een Comité benoemd, om de hiertoe noodige maatregelen te nemen. In het Huis van Afgevaardigden verklaarde Bisuiarck bij de beraadslaging over de begrooting van het Departement vau Buitenlandsche Zaken, ten opzichte van betgeen onlangs in het Mini sterie is voorgevallen, dat zijn arbeidslust grooter was dan de sterkte van zijn gezondheid. Het werd onmogelijk voor hem als Minister-President de verantwoordelijkheid voor alle maatregelen der Regeering te dragen. De richting van het Pruisisch Ministerie is niet veranderd. Een Rijks kanselier, die geen Pruis was, hield bij niet voor mogelijk. Met nadruk sprak hij over de eenheid van Pruisen en het Rijk, welke eenheid ligt in den Keizer-KoniDg. Er bad geen verschil plaats gevonden tusscben hem en de overige Ministers. Na aanhoudenden aandrang nam Von Roon, in wien hij het grootste vertrouwen heeft, het pre sidium in het Ministerie over. Een Ministerie uit de meerderheid is niet mogelijk, waar geen aan eengesloten meerderheid bestaat. In Pruisen is slechts een Koninklijk Ministerie mogelijk, dat, overeenkomstig de gouvernementeele neiging van den monarch, met de partijen medegaat. Ter loops werd gezegd, dat de betrekkingen tot de vreemde Mogendheden bevredigend eu vreedzaam zijn. De redevoering van Bismarck, die bij ziju op treden uiet groote vreugde werd begroet, maakte diepen indruk. De commissie van het Pruisische Huis van Afgevaardigden tot voorloopig onderzoek der ker kelijke wetten heeft in de eerste plaats de vraag in overweging genomen of de voorgedragen wetten eene wijziging der constitutie medebrengen. Nadat deze voorloopige vraag in bevestigenden zin be antwoord was, is zij terstond overgegaan tot het bepaald formuleeren der veranderingen welke haars inziens in de constitutie noodig waren; ten gevolge waarvan de beide ten deze in aan merking komende grondwetsartikelen aldus zou den moeten luiden „Art. 15. De evangelische en de roomsch catho- lieke kerk, zoo mede elke andere kerkelijke vereeniging, regelt en besluurt hare aangelegen heden zelfstandig, (maar blijft aan de staatswetten en aan het wettelijk geregelde toezicht van den staat onderworpen.) (Onder dezelfde) bepaliDg blijft elk kerkelijk genootschap in het bezit en genot der voor de behoeften van eeredienst, onderwijs en armen verzorging bestemde instellingen, stichtingen en fondsen. Art. 18. Het recht van benoeming, voordracht, verkiezing en bevestiging bij het bezetten van kerkelijke ambten, is, voor zoo ver het den staat toekomt en Diet op het patronaat of speciale rechts- itels berust, opgeheven. Op de aanstelling van geestelijken bij het leger en bij openbare instellingen is deze bepaling Diet van toepassiDg. (Voor het overige regelt de wet de bevoegdheid van den staat met opzicht tot de opleiding, de aeustelling en het ontslag der geestelijken en be dienaren van den godsdienst, en bepaalt zij de grenzen der kerkelijke disciplinaire macht.") De hierboven tusschen haakjes gedrukte woorden wijzen de veranderingen aan welke de commissie noodig acht eu welke door haar wat het eerste artikel betreft met li tegen 6, en wat bet laatste betreft met 16 tegen 4 stemmen aangenomen ziju. De commissie heeft voorts besloten deze voorstel len in den vorm van een afzonderlijk wets-ont- werp aan het Huis te onderwerpen. De rappor teur dr. Gneist zou het ontwerp rapport der com missie nog in eeue gisteravond te houden bijeenkomst ter tafel brengen, zoodat het Huis reeds in eene der eerstvolgende zittingen de voor stellen der commissie in behandeling zou kunnen Deunen. Daardoor zou, naar men meent, de nood zakelijkheid vervallen oin de vier wets-ontwerpen als grond wets-wijzigingen aan twee beraadsla gingen met eene tusschenruimte van 21 dagen te onderwerpen, en dus veel tijd gewonnen worden. De waarde van deu tijd, zegt de Norddeutsche Allgemeine Zeilung, is bij deze bervoriniDgen te grooter, daar van een anderen kant reeds eene oppositie is opgezet, die niet krachtiger en meer afdoende bestreden kan worden, dan door een spoedig besluit der wetgevende magt. De Germa- nia gewaagt van een protest der Duitsche bisschop pen, hetwelk aan den Keizer en aan het Heerenhuit gericht zal worden zoodrade ontwerpen bij hetHuis van Afgevaardigden aangenomen zijn, en de Wesl- phalische Mcrkur bericht dat de bisschop van Pader- born aan het staatsministerie de verklaring heelt toegezonden, „dat hij den aan den koning ge zworen eed tot aan zijn dood getrouw zal hou den, maar niet minder den eed van getrouwheid aan de kerkdat deze hem verbiedt de thans in beraadslaging zijnde wetten te gehoorzamen, en dat hij deze, hoe zwaar de straffen ook wezen mochteD, niet kon noch mocht naleven." De ultramontanen schijnen het gepast te oordeelen, de noodzakelijkheid der voorgedragen wetten nog in het, laatste oogenblik door bijzonder in het oog vallende voorbeelden te bewijzen, en in he belang der voorgestelde hervormingen kan men hun slechts dankbaar daarvoor zijn. Grroot-Britannië. In de Globe van Vrijdag wordt het volgende bericht uit Cardiff medegedeeld betreffende de werkstaking in het zuiden van Wales. „Heden wordt er te Merthyr-Tydwill eene bij eenkomst gehoudeD van arbeiders in de metaal- en kolenmijnen, waarop maatregelen zullen be raamd worden tegen den afval van vele werk stakers, welke bij de gehouden geheime stem ming gebleken is. Gisteravond is op drie verschillende plaatsen, te Dowles, te Brynmawr eD te Beaufort, door de werklieden over het al of niet voortduren der werkstaking gestemd. In de eerstgenoemde plaats hebben 250 van de 300 stemmeDden zich verklaard voor de onmiddellijke hervatting van deu arbeid te Brynmawr stemden 111 werklieden van de 150 in gelijken zin; te Beaufort hebben van de 130 werklieden er zich 103 voor bet onmiddellijke eiDde van de werk staking verklaard. Hoewel deze feiten veelbeteekenend zijn, ver wacht men echter van die besluiten weinig resul taat, vermits de algemeene vergaderingen, waarop die stemmingen gehouden werden, geen officieel karakter dragen, ook al houdt men het er voor dat de meerderheid der werklieden zich, wanneer er eene volkomen vrije stemming plaats had, mede voor het hervatten van den arbeid zou verklaren. De iDvtoed der werklieden, welke tot de opge richte unie behooren, houdt echter de groote meer derheid terug van de vergaderingen waarop ge stemd zal worden. Spanje. Het rapport der commissie van de Cortes, belast met het onderzoek van het oDtwerp tot afschaffing der slavernij op Porto Rico, is opgemaakt. Het zou heden in de Cortes worden voorgelezen. Het stelt voor, om de regeering machtiging te geven tot uitgifte van 30 millioen pesetas, om de slaven houders schadeloos te stellen. De slavernij zal afgeschaft worden vier maanden nadat de wet in de officieele Gaceta uitgevaardigd is, terwijl de arbeid op Porto Rico geheel vrij zal zijn. De heer Aguilar heeft den Minister van Financiën in de Cortes gevraagd, of hij, met het oog op de maniléstatiën der openbare meening tegen de tegenwoordige wijze der intrestbetaliog van de binnenlandsche schuld, geneigd zou zijn de wet tegen het volgende jaar te wijzigen. De Minister heeft categorisch geantwoord, dat, zoo de houders der binnenlandsche schuld, zich met elkander verstaande, bet verlangen te kenDeD gaven, dat zij liever op andere wijze tot de be lastingen wilden bijdragen, hij bij de indiening van de aanstaande begrooting gaarne de wet in dien zin zou wijzigen. TELEGRAMMEN. Londen, 26 Januari. De Observer bericht, dat de heer Michell eergisteren naar St-Petersburg is vertrokken met dépêches voor onzeD gezant be treffende Centraal-Azië. Het blad zegt voorts, vernomen te hebben, dat de conservatieve partij van de quaestie betreffende het onderwijs in Ierland het uitgangspunt harer oppositie tegen het Gouvernement zal maken. Bombay, 26 Januari. Een dagblad van Lahore meldt, dat Abdul Rahmann, op aanstoken der Russen, het fort Hissar, onder het gebied van Kabul, heeft aangevallen en ingenomen, en den gouverneur aan de Russen overgeleverd. Mahomed Ida Khan, na geslaagd te zijn in zijn aanval op Sherbarat, heeft den gouverneur als staatsgevan gene in handen van de Russen gesteld, Abdul Rahuiann beeft van Hissar het uitgangspunt ge maakt voor zijne aanvallen in Turkestan en Af ghanistan. Dresden, 26 Januari. Het hof heeft den rouw aangenomen voor den tijd van drie weken, wegens het overlijden van Napoleon III. Hadrld, 26 Januari. De republikeinsche werk lieden zullen aan Castelar een monsterbanket aanbiedeD. Men rekent op 1000 couverts. Rome, 27 Januari. De commissie, belast met het onderzoek der wetsontwerpen op de geeste lijke corporatiën, heeft besloten een subcommis sie te benoemen, aan welke in het bijzonder de taak zal worden opgedragen, om de artikelen be treffende de conversie der goederen van die ge nootschappen te onderzoeken. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping op Zaterdag 26 Januari 1873 aan den Burg alhier, ten overstaan van den Notaris J. M. E. Dercksen Een huis én erf, waarin eene apotheek wordt uitgeoefend, aan de Vischmarkt, tegenover de fon tein N». 8, Wijk IV, N». 63, Sectie G, N°. 186 kooper A. Blansjaar q. q., voor (8400. JMnrbctberichten. Amsterdam, 27 Januari. Rogge, N. Petersb. 207; J. Galatz 198; Bissarabu 200; Levering, Maart 197; Mei 200; Oct. 205. Raapolie zes weken per 100 kg. 44it; vliegend 43)6; Mei 44; Sept., Oct., Nov., Dec. 44)4, 44)4. Lijnolie zes weken Raapkoeken per 1000 kg. 88, 92. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 1414. Promotie n. Lelden, 27 Januari. Bevorderd tot Doctor in de Geneeskunde, de heer J. S. Snellen van Vol- lenhoven, geboren te Leiden, met academisch proefschrift, getiteld De tegenwoordige stand van de leer der Phthisis, LAATSTE BER.ICHTE\. (Per Telegraaf.) Den Daag, 27 Januart. De heer Wagner, gouverneur van Curasao is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw. Volgens bij het departement van koloniën in gekomen berichten waren de rails van den spoor weg Samarang-vorstenlanden den 28sten December gelegd tot het eindstation Willem 1; en is de spoorweg Batavia-Buitenzorg door de regeering goedgekeurd, zoodat die 1 Februari voor bet publiek kan worden opengesteld. Den Hang, 27 JaDuari. De Prins en Prinses von Wied zijn gistermiddag te 2 uren langs den Rijnspoorweg uit Amsterdam in de residentie aangekomen eD hebben eenige uren op het Huis de Paauw doorgebracht. Des avonds te 8 uren hebben zij zich naar de hoofdplaats lerugbegeven, daarbij door Z. K. H. Prins Frederik tot aan het Rijnspoorweg-station alhier uitgeleide gedaan. Bij beschikking van den Minister van Fi- nanliëo van den 25slen dezer is bepaald, dat bet ontvangkantoor Joure, waaraan kan geacht wor den eene zuivere belooning van 2080 's jaars te zijn verbonden in de zesde klasse is gerang schikt. Het stoffelijk overschot van Dr. J. Brouwer Starck, wiens verscheiden door alle standeu zoo diep wordt betreurd, werd bedenvoórmiddag op Eik- en-Duinen ter aarde besteld. Behalve de familieleden waren verscheiden collega's van den ontslapene en tal van zjjne vrienden ter begraaf plaats aanwezig. Voor de geopende groeve bracht een der bloedverwanten ziju loopbaan als ge neeskundige en als mensch in herinnering, waarbij hij zijne bekwaamheid, ervaring en ijver, gelijk zijn oprechten wandel schetste. Gistermiddag te halfvier zoude J. J. de V., aan de Turfmarkt, door het springeu van een spatader zijn doodgebloed, zoo niet de doctoren Hoven en Haulo door hunne spoedige hulp in- tijds het gevaar hadden afgewend. Amsterdam, 27 Jauuari. De Nederlandscbe Bank heeft het disconto 14 pCt. verlaagd, j fHet stoomschip Prins van Oranje is den 25sten Januari des namiddags Gibraltar gepasseerd. Alles wel. Volgens brief van kapt. Wildeboer, voerende het Ned. schip Concord ia, van Buenos-Ayres te Liverpool aangekomen, had hij op de reis bui- tougewoon slecht weer gehad, waardoor het schip zwaar is ontzet en lek geworden; zal moeten dokken en repaieeren.Opde reis van Fal mout b naar Liverpool had hij veel wrakhout zien drijveD, zoodat er vermoedelijk vele en groote zeerampen hebben plaats gehad. De stand van den barome ter was ongekend laag. HUWELIJKEN, GEBOOKTtN EN STERFGEVALLEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden van den 26sten Januari 1873. J. B. van der Nat, jm. 25 j. en Z. Boel houwer, jd. 27 j. J. Kop, jm. 26 j. en J. M. de Ridder, jd. 24 j. P. Mooten, wedr. 24 j. en A. van der Kolk, jd. 24 j. P. Laterveor,1 jm. 27 j. en M. Keijser, jd. 22 j. C. F. Beek, jm. 29 j. en E. F. Berman, jd. 25 j. G. P. Cherier, jm. 27 j. en C. J. MeursiDge, jd. 26 j. G. A. Rei- meriDger, wedr. 39 j. en A. W. Hoefhamer, jd. 35 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 6 u. 8 Q. 12 4 a. 5 eu 8 o. Vrijdag 35° 82° Zaterd. 28* 28* 35° 38° 31» 28° 28° 35° 33°

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3