erleènen aan bet algemeen reglement op de polders iu Zeeland, door de Provinciale Staten in hunne wintervergadering vastgesteld. De koning heeft bij besluit van 31 Dec. jl-, n°. 19, alleen zijne beslissing verdaagd, nit over weging, dat het onderzoek van het reglement, ook in verband met vertoogen, daartegen inge diend van de zijde van Belgen, grondeigenaren in Zeeland, en met de nadere inlichtingen, be tredende die vertoogen door Gedeputeerde Staten van Zeeland gegeven, lot bedenkingen beeft ge leid, en het zich in dien stand ter zaak laat aan zien, dat de koninklijke beslissing ten aanzien van het reglement niet kan worden genomen binnen den termijn, daarvoor bij de Provinciale wet gesteld. Die vertoogen zijn een gevolg van de aanne ming van het amendement van het lid der Sta ten, den heer Fokker, tengevolge waarvan het Nederlandschap wordt gevorderd in gemachtigden van stembeioegde ingelanden. Verder is door de Regeering ook aanmerking gemaakt op het niet-toekennen bij het reglement van de bevoegdheid aan de polder- of water schappen tot het inaken van keuren of politie verordeningen op de werken. Met 1 April e. k. is door het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland aan Ds. J. J. Sluiter, pred. te Voorschoten en Veur, en door dat van Friesland aan Ds. H. Penniuk, pred. te Steggerden c. a., eervol emeritaat verleend. De algemeene Synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft ter keonis van de verschillende administratiën gebracht, dat de ontworpen nieuwe regeling der kosten voor het bestuur der Neder- landsche Hervormde Kerk nog niet in werking is getreden, en dat derhalve ook voor het jaar 1873 van kracht blijft de quotisatie, welke bij resolutie van den Minister van Financiën van 13 Februari 1871 voor het loopende en daarna vol gende jaren is vastgesteld, zoodat de betaling der quota op den bestaanden vost geschiedt en wel, naar bet reglement op de klassicale kosten, vóór 1 Maart e. k. De Ned. Spectator verneemt, dat in de laatste dagen een zestiental ontwerpen zijn ingezonden, als antwoorden op de uitgeschreven prijsvraag, voor een gedenkteeken ter vereeuwiging van de nagedachtenis der gesneuvelden op de Citadel van Antwerpen. De N. Rolt. Ct. verneemt van eene goed onder richte zijde, dat bet eerste bericht in het Vaderland, omtrent de benoeming van den heer Stieltjes tot adviseur bij het Ministerie van Koloniën, onjuist is. Het tweede bericht, volgens hetwelk de heer Stieltjes door den Minister zou zijn benoemd tot secretaris der commissie van bankiers, is even onjuist. Die commissie heeft den heer Stieltjes, die reeds technisch adviseur der Rotterdamsche Handelsvereeniging was, uitgenoodigd als haar secretaris op te treden, welke uitnoodiging door hem is aangenomen. Bij den jongsten storm is geen schade aan de werken op den Hoek van Holland ontstaan. De grootste waargenomeu winddruk bedroeg 55 kilogram per vierk. meter. Het hoogwater bereikte de hoogte van 1 meter boven A. P. Aan den Minister van Marine is door eenige reeders en boekhouders vau vischschepen, de ha ring, kabeljauw eu trawlvisscherij uitoefeuende, wonende te Maassluis en Vlaardingen, een adres verzonden, waarin zij dringeud verzoeken, het nieuwe vaarwater, den nieuwen waterweg, in gevolge de eiscbeu des tijds, te laten betonnen en bij nacht behoorlijk te laten verlichten en geleivuren te doen plaatsen. Uit een staat betrekkelijk de rijstcultuur op Java en Madura (met uitzondering van de ge westen Batavia, Soerakarta en Djokdjokarta) over het jaar 1871, blijkt, dat alstoen bedroeg het ge tal dessa's en kampongs 31,416, waarvan slechts 1030 zonder velden voor den landbouwdat de bevolking beliep 13,589,823 inwoners, het getal huisgeziuuen 2,692,824, waarvan 2,170,972 land bouwende eu 1,776,570 landbouwende met vel den. In gemeld jaar bedroeg het ploegvee 2,325,S50 stuks. De uitgestrektheid beschikbare bouwlanden (in bouwsvan 500 vierkante Rij nlandsche roeden) was: 2,962,293 bouws, waarvan rijstvelden door water besproeid 1,321,867 bouws, id. van regen water afhankelijk 697,790 bouws; uioeras-sawahs 55,995, tegalvelden 710,344, andere wisselvallige onopgeuomen berggrondeu (by gissing) 710,344 bouws. Van de geheele uitgestrektheid werden met rijst beplant voor het gouvernement met 39,346 en door de bevolking voor eigen cultuur 533,967 bouws. Onbeplaut gebleven velden 517,572 bouws. Opbrengst der velden met padi beplant (in pikols van 100 katties of van 61,76 kilo's): 47,288,930 of gemiddeld per bouw 22,70; zijnde 1,124,146 of 0,24 meer dan in 1870. Het bedrag van den onzuiveren aanslag der landrente op het gewas bedroeg in 1871 ruiin 13% millioen gol den, zijnde millioen meer dan in 1870. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den SOsten Januari aanstaande niet plaats hebben. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee G. H. Bakker, is, in den namiddag van den 25sten dezer, van zijn reis naar Newcastle ter reede van Texel teruggekeerd. Z. M. heeft aan J. A. van Hengst, opzijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats- verv. kantonr. te IJselstein. Z. M. heeft de heer A. L. Brandt erkend en toegelaten als consul van Denemarken te Amster dam, op den voet van Deensch ondergaan. Z. M. heeft den lsten luit. J. L. Thehoff Noëls, van het wapen der iuf., thans op non.-act., op zijn aanvrage op pens. gesteld van f 675, met in begrip eener toelage van f 75. BllVlVEIVJLiA.]V 13. Amsterdam, 25 Januari. In de heden gehouden der Academie van Wetenschappen werd mede gedeeld, dat tot groudslag voor den internationalen meter zal genomeu worden de Fransche mètre dei archives, die uit een mengel van platina en iridium is samengesteld. De kopieën zullen bij voorkeur uit éen gietsel worden vervaardigd en aan de hoogste drukking worden blootgesteld, opdat de moleculen zooveel mogelijk gelijk worden. Het gietsel bestaat uit 90 deelen platina en 10 deelen iridium. Het door den Minister van Binnenl. Zaken ge vraagd advies der academie, betrekkelijk de aan schaffing, luidt, dat éen metre a trait en éen kilo gramme voor den staatsdienst voldoende zijn, doch dat in het belang der wetenschap ook de aanschaffing van een metre d bout zeer wensche- lijk is. De verloting van voorwerpen van kunst en smaak, welke de St. Vincentiusvereeniging alhier, ter gelegenheid van baar zilveren Jubilé, in het laatst van Februari zal houden, belooft haar naam waardig te zullen zijn. Wer kelijk zal het wezen een loterij van voorwerpen van kunst en smaak. Het beroep der vereeniging op de algemeene liefdadigheid is niet ijdel ge weest. Niet alleen uit Amsterdam, doch ook van vele andere plaatseD, is tal van schoone prijzen aan de vereeniging voor bare loterij toegezonden. Onder anderen zijn als prijzen voor deze loterij toegezonden vele keurige zilveren voorwerpen, waaronder eeu prachtig zilveren theeservies met blad, fraaie meubelstukken en salon-ornamenten, porseleinen, glazen en bronzen sieraden pendules, uitmuntende teekeningen, aquarellen en platen, en vooral kostbare en smaakvolle dames-hand werken van allerlei aard. Bij den burgemeester alhier is ingekomen ten behoeve der algemeene armen, f 1000, van een Hollander te Brussel woonachtig. Den Um|, 26 Januari. Verschillende vergade ringen en bijeenkomsten, op het ge' ied van let terkunde, hygiëne, nijverheid eu kuust, zijn deze week door hier bestaande vereeuigingen of Maat schappijen belegd. In bet letterkundig genootschap Oefening kweekt kennis zal morgenavond Dr. W. Doorenbos uit Amsterdam optreden. Denzelfdeu avond heeft in het lokaal Pulchri Studio eene vergadering plaats van beeldende kunstenaars, kunstverzamelaars en kunsthandelaars, waarin gewichtige mededee- lingen zullen worden gedaan betreffende de be langen der Nederl. kunst in verband met de Weeuer tentoonstelling. Ter gewone vergadering van het dep. den Haag «tot nut van't Algemeen" op Woensdag-avond, zal de spreekbeurt worden vervuld door den Deventerschen predikant den heer G. P. Kits van Heijningen, terwijl de heer Cornells de Groot, oud-chef van het mijnwezen in Ned. Indië, Donderdag-avond in de buitenge wone vergadering van het Depaiteineut den Haag der Ned. Maatschappij van Nijverheid, eene voordracht zal houden over het onderwerpEmi gratie naar de Nederlandsche koloniën. Eindelijk, legen Vrijdag-avond, zal de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der koepokinenting bijeeukouieu, waar als sprekers zullen optreden Ds. J. H. Gunning Jr. en Dr. J. M. C. E. Le Rütte. Voor deze samenkomst is de zaal Diligenlia voor iedereen toegankelijk gesteld. Gegadigden voor de directie van den Kon. Franschen Schouw burg zijn door het gemeente bestuur verzocht out hunne aanvragen in te zen den vóór den 14 Febr. e. k. ten stadhuize alhier, waar zij tevens op franco aanvrage het cahier de charges et d'avantage zullen kunnen bekomen. Rotterdam, 26 Januari. Heden arriveerde al hier van Hèvre het Ned. stoomschip Levant, diep gaande 36 decimeters, welk stoomschip in den gepasseerden nacht te elf uren langs den Nieu wen Waierweg binnenkwam. Dit is de grootste diepgang, waarmede tot op heden eenig schip goed en wel langs genoemden vaarweg is binnengekomen, en het verdient bij zondere vermelding, daar de stoomboot noch bij dag-, noch bij maanlicht dit zeegat bevoer. Heden had alhier, in de Jan van Loons- laan, de opening plaats eener nieuwe Evangelische Luthersche Zondagschool, uitgaande van de hier ter stede bestaande afdeeling van het „Neder- landsch Luthersch Genootschap voor in- en uit wendige zending." In de heden te dezer stede verschijnende dagbladen komt eene naainlooze oproeping voor aan de «1400" Rotterdammers, die door het aan nemen van het aanhangig wets-ontwerp kiesbe- voegd zullen worden, om door het opgeven van naam en adres blijk te geven, dat zij genoemd wets-voorstel wenscheu te steunen. Dordrecht, 25 Januari. Aan de kamer van koophandel en fabrieken gaat alhier een adres ter tee^jening rond, waarbij eenige kiezers voor leden dier kamer verzoeken, de beraadslagingen over onderwerpen die voor publieke behandeling vatbaar zijn, te houden met open deuren, op de wijze als zulks in andere der voornaamste han delsteden gebruikelijk is. Schiedam, 25 Januari. In de vergadering van den Gemeenteraad, gisteravond alhier gehouden, is, na eene langdurige discussie, het voorstel van het Raadslid J. F. Legner, tot verdere uitbreiding van de Westerhaven met eene schutsluis tot in het geul, aangenomen. Hierdoor zal een werk, dat meer dan tien jaren geleden reeds aangevan gen was en thans nog slechts halverwege uitge voerd is, zijne voltooiing nabij komen. In deze Baadsvergadering is aan de Maatschappij van Landbouw, op haar verzoek, het gebruik van sommige lokalen in den Stads Sint-Joris Doelen bij gelegenheid der tentoonstelling van vee en pluimgedierte toegestaan, eene subsidie vau f 300 verleend en vrijdom van havengeld toegekend voor de vaartuigen, die daartoe vee zullen ver voeren. Krlmpenenraard, 25 Januari. Met veel ge noegen heeft men in deze streek de concessie ver- nomeu tot het aanleggen van den spoorweg Rot- terdam-Arnhem-Huuster, vice Schoonhoven. Hier door toch zal onze waard, hoogstens binnen 3 jaren, met het Europeesch spoorwegnet verbon den en aan de talrijke landbouwproducten een snel en gemakkelijk vervoer bereid worden. 's-CtraTenlande, 24 Januari. De gemeenteraad heeft het iracteinent van den hoofdonderwijzer aldaar met f 100 verhoogden tevens de jaarwedde der vier hulponderwijzers op f 450 gesteld. Giethoorn, 24 Januari. In de gruote wateren, iu en bij deze gemeente, zoomede in de kooien, wordt tegenwoordig een zeer groot getal eenden waargenomen. De vangst is evenwel middelma tig, hetwelk vooral daaiaan moet toegeschreven worden dat de lamme of voêr-eenden, welke in de kooien onderhouden worden, thans, door 't zachte weder, daarbuiten grootendeels haar voed sel vinden en daardoor de wilde eenden niet in de hutten lokken. De vogels welke gevangen wor den zijn zeer vet en worden naar Holland af geleverd tegen 75 a 96 de 100 stuks. Utreeht, 25 Januari. Aan de hoogeschool is heden bevorderd tot doctor in de rechten de heer D. R. B. Van Lyuden, geboren te Velp, na ver dediging van stellingen. Groningen, 24 Januari. Terwijl de gemeente Groningen, als eigenares van een aanzienlijk deel der gronden aan den Dollard, op het punt staat, daar weder een aanzienlijke oppervlakte water in land te veranderen, heeft de Koning aan de betrokkene landeigenaren vergunning verleend, om aan de noordzijde der provincie op het Wad zesdehalfhonderd hectaren te veroveren. Deze werken (achter Ulruin en Kloosterburen) moeten vóór 1 Januari 1877 gereed zijn. Op dit oogenblik zijn in deze provincie weder twee, thans in N.-Auierika in goeden doen ver- keerende, voormalige gewestgenooten aanwezig, die over eenige weken weder naar hun nieuw vaderland zullende vertrekken, hun geleide aan bieden aan allen, die mede naar N.-Amerika wenschen te verhuizen. Een dier twee mannen staat aan het hoofd van een groote apotheek te Grand-Rapids. Hlddelburg, 25 Januari. Men verneemt, dat aan den beer D. Jeras, met 1 April a.s., op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag is ver leend als chef der eerste afdeeling ter provinciale griffie, van Zeeland, onder dankbetuiging voor de langdurige aan de provincie bewezen diensten en behoudens aanspraak op pensioen. Waubach, 21 Januari. Eenige dagen geleden vergaderden de leden van den Gemeenteraad van Sittard, om in overweging te nemen, hoe zij den R. K. pastoordeken, die den 25sten dezer gedu rende 25 jaren als zoodanig te Sittard werkzaam is, zouden moeten complimenteeren. De leden be sloten zich op genoemden dag en corps, met den heer Jan Hendrik Arnoldts aan het hoofd, naar de woning van den jubilaris te begeven, ten einde hem hunne geluk wenscheu mondeling aan te bie den. Dit besluit werd echter met eenparig geno men. Eén lid, de heer Timmers, die evenals de andere leden Katholiek is, verzette zich tegen het voorstel, op grond dat dit niet in hunne roeping lag. Hij wees er op, dat de leden van den Ge meenteraad de ingezetenen der geme™ genwoordigen in hunne gemeentebelang dat toen de heer Hoefer als predikant t vormde gemeente te Sittard 25 jaar was geweest, er bij de Raadsleden hoe geen sprake van was geweest van deze; hulde te bewijzen als men nu wilde breü den heer Roersch, R. K. Pastoor, die t(, het Gemeentebestuur in dezelfde hoed 'stond, enz. enz. Dit alles kon echter nie' het voorstel werd met algemeene stem® genomen, behalve die van het lid Tim® zich van stemmen onthield. GEMENGD NIEUV De verbouwde beetwortelen hebben omtrek van Schoonhoveu opgebracht 97% ct. per Rijnl. roede, d. i. gemidd, per heet. zuiver land, water en walles t gerekend. Voor den aanstaanden verba;'' weer f 11 per 1000 kilo geboden, tnar koopers vinden dien prijs nog te laag,; voor contracten te sluiten. Volgens ving van de geredde personen, mo v aan boord van de Northfleet, na de-, hartverscheurend zijn geweest. De me. giers waren te kooi, en kwamen d; nachtgoed op 't dek. Nu volgde een ti verwarring. Als razend vlogen manneD, en kinderen dooreen, of verdrongen i. booten. Dank zij de koelbloedigheid vat Knowles die zelf verdronk, doch wit vrouw, met wie hij pas een maand was, gered werd, konden een paa: behoorlijk in zee gelaten worden. Zót- hulp van een loodskotter en een sleept; spoedig waren toegesneld, werden 97 opgevischt. De overige 280, passagiers ei ning, zijn allen verdronken. De Northfleet i welijks drie kwartier na de aanvaring, in 12 vademen water, zoodat haar bovei zichtbaar is. De meeste van de mannc; sagier8 waren arbeiders, die met huus emigreerden, om te gaan werken aan-t weg in Van-Diemens-land. Twee kk van 100 p. st. elk zijn uitgeloofd aan dn; de stoomboot zal aanwijzen, welke dezes kelyke ramp veroorzaakte. De verontwc over 't oiimenschelijke gedrag van debet dier onbekende stoomboot is even algei billijk. De Postduiveo-Societeit «de Eeoi; heid," gevestigd te Haarlem, zal in dit jast. kampen met postduiven doen plaats hebt Te Steenwijk verhaalt men elkandc" rolg Asser Ct., dat de heer S., uitgever vat au nak, waarin ook weervoorspellingen wort genomen, op een voetreisje door een gedet Friesland in den afgeloopen zomer eene linge ontmoeting heeft gehad. Toen hij dn geus zijn logement had verlaten, begoot» hij eeu paar uur had gewandeld, te i| waarop hij eene eenzaam aan den weg M hoeve binnentrad om er een schuilplaat;, den. De bewoner, een vierkante boer, ros vreemden bezoeker wie hij was en vmW kwam. Toen de heer S. hierop voldoeote tingen had gegeven, vroeg de boer: «Jet nijt dij uutgever van de almenak?" Toet vestigend werd beantwoord, opende de deur en riep met een vervaarlijke stem dan as de blde deur oet; ie hep t mooi weer in 't almenak staon, en nou t komen schulen." KOLONIËN. BATAVIA, 21 December. Door den Gouverneur-Generaal van Ned zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tivi verlof naar Nederland, wegens ziekte, at raadsheer in het hooggerechtshof van NedjH Mr. Ph. J. Roosegaarde Bisschop en af s, hoofdcomm. bij het dep. van binnenl. best'. E. Macaré. Benoemd: Tot inspecteur der spoorwt' sten, de ingenieur der 2de kl. van bet wezen iu Ned.-Indië G. A. Hoogenstrató contr. der 1ste kl. bij de statist, opoatna Burnabij Lautier; tot comm. op het as resid.-kantoor te Sambas, G. H. A. Malt1 2den commies bij het dep. van binnenl. t'*% F. van Braam Morris; tot lid in den rarl justitie te Batavia, de president van den k der stad en voorstedeu aldaar Mr. A. A. I'*' tot ingenieur der 2de kl. bij den water1, 's lands burgerlijke openbare werken b denberg, laatstelijk die betr. bekleed bet'1 thans op non-activiteit; tot ing. der 2deIu mijnwezen in Ned.-Indië, de ing. der Sdt D. M. Verbeek. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit dienst, met behoud van recht op pensioen legrafist der 2de kl. C. Finschieervol, uit dienst, de gesclior.-te klerk bij de mil. atk F. A. de Vos. Departement van Oorlog. V e r 1 e e nd Eet verlof naar Ned., wegens ziekte, aan luit.-kwartierm. bij de mil, adm. A. J.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2