arbeiders jn.de fabrieken ten westen der stad gelegen. Deze woningeD, die ruim 37000 van aanbouw kosten, zullen tegen zeer geringen huur prijs verhuurd worden. Bij het optrekken van dit blok huisjes volgt men het goede beginsel, dat men alle onnoodige versierselen moet mijden, doch liever alles zóó inrichten, dat alle gemakken wor den aangebracht, zoodat de werkman inderdaad een te huis kunne vinden. Hellevoetsluis, 22 Januari. Heden zijn hier een viertal visschersvaartuigen binnengevallen, die een vrij goede vangst schijnen gehad te heb ben. De prijs voor goede zeevisch blijft ongekend duur. Ofschoon wij hier de visch uit de eerste hand krijgen, wordt een levende kabeljauw ook hier meer en meer een artikel van weelde. Ridderkerk, 22 Januari. Heden werd alhier aangehouden en door de politie in verzekerde bewaring gesteld zekere H. Dijnema, uit Leeu warden, welke zegt schuldig te zijn aan den moord in den Haag. Hij schijnt een landlooper te wezen en reist met een pas, die niet met zijn naam overeenkomt. Men is niet vreemd aan bet gevoelen dat hij aan verstandverbijstering lijdt. Hij is naar Dordrecht getransporteerd, en een nader onder zoek zal wel spoedig doen blijken wat hiervan is. Tlel, 22 Januari. De kantonrechter te Gelder- malsen heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van het Openbaar Ministerie contra F.'s Jacob, over het onderhoud van den stationsweg te Gel- dermalsen. Het O. M. is ontvankelijk verklaard in de ingestelde strafvordering, doch de heer's Jacob van alle rechtsvervolging ontslagen, op grond dat de Staat publiek-rechtelijk was gehouden tot het onderhoud van den door hem aangelegden weg, en dat nu wel de maatschappij tot exploitatie tegenover den Staat civiel-rechtelijk was verbon den om den stationsweg te onderhouden, doch uit dien civiel-rechtelijken band tusscben de maat schappij en den Staat geen aanleiding kan ge nomen worden, om straf aan de maatschappij op te. leggen; dit zou alleen kunnen geschieden, wanneer er een publiek-rechtelijke band bestond. Waalwijk, 22 Januari. Tegen een alhier wo neoden heksenbezweerder is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt wegens het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunst. Deze praktijk stond met zijn heksenbezwering in verband. Om van de toegediende geneesmiddelen een goede uitwerking te verwachten, moesten er padden opgezocht en levend in de kamer van den patiënt opgespijkerd wordenduiven moesten levend ge plukt eu in de lengte in tweeën gesneden op den mond gelegd worden, hoofdpeluwen werden door hcni onderzocht, en uit do ineengevlochten veeren allerlei voorzeggingen gedaan enz. Dat zijne kunsten vergezeld gingen met het prevelen van gebedjes, het laten dragen van vuile lapjes zegge scapulier spreekt wel van zelf, hij zou anders geen zaken gemaakt hebben. Of hij zich nu uit de banden van de justitie zal kunnen tooveren wordt evenwel zeer betwijfeld. 's-ÏIertogenboseh, Naar men verneemt is het prachtige oude kasteel van den baron de Woël- mont te Ammerzoden, waarvan de publieke ver- kooping op Maandag 3 Februari zou plaats heb ben, uit de hand gekocht door het R. K. kerk bestuur van genoemde gemeente. GEMENGD 1V1EUWS. Te Manchester is dezer dagen door den gemeen teraad eene vrouw benoemd tot inspectrice der armenwet, tegen een salaris van 1000 pond. Aan deze betrekking is de verplichting verbonden om de huizen te inspecteeren, waar arme kinderen worden verpleegd. Een te Pittsburg verschij nend blad stelt voor, dat alle courantendrukkers hun versleten letters bijeen zullen brengen, ten einde daaruit een monument te gieten voor wijlen Horace Greeley. Gisteren had te Rotterdam het volgende plaats. Een stier, die zich uit een slachtplaats had weten los te maken, liep bedaard het portaal van een naast den stal gelegen pand binnen, vervolgens drie verdiepingen de trap op, zoodat hij op den zolder terechtkwam, tot grooten schrik der bewoners, en bleef daar rustig staan. Met niet weinig moeite is het gelukt het dier in een broek door het zolderraam met een takel naar beneden te laten zakken, zonder dat daarbij eenig ongeluk plaats had. Onder de passagiers, door de heeren Prins en Zwanenburg in den loop dezer ntaand naar Amerika geëx pedieerd, behoort ook de welbekende kapelaan Gepkens, die, na zijn ontslag uit het Leeuwarder tuchthuis, nog aan het hoofd eener gemeente als pastoor heeft gestaan en thans in Amerika de Kerk zal dienen. Een gehuwd zeeman uit Alkmaar ging 8 jaren geleden op reis als stuur man sedert dien tijd vernam zijne vrouw niets meer van hem, waarop zij met inachtneming der wettelijke formaliteiten een tweede huwelijk aanging. Thans moet er bericht ontvangen zijn dat de eerste man, die sedert 6 jaren door zee- roovers gevangen werd gehouden, op zijne terug reis is. Edward S. Stokes is schuldig bevon den aan den moord, gepleegd op James Fisk jr. Hij zal den 28sten Februari worden gehangen. Vau de Zwitserscbe spoorwegen is er zeker geen, die zulke goede zaken maakt als de Righi-spoor- weg, die weder dit jaar 15 pCt. uitdeelt. Meer dan 46,000 reizigers zijn dezen zomer naar boveo vervoerd. Een der Parijsche rechtbanken heeft dezer dagen vonnis geveld in eene zaak van valsche haren, wat zeker algemeene belangstel ling verdient. Mevr. Bagner de la Retbamosa, eene rijke Spaansche, wonende in de rue Luxem bourg te Parijs, kocht van haren kapper voor fr. 849,50 aan valsche haren. Zoo ver is alles wèl. Maar het ongeluk wil. dat mijnheer Bagner de la Rethamosa die som van fr. 849,50 buiten sporig hoog acht en weigert te betalen. Ziedaar de reden waarom de valsche haren van mevrouw Baguer de la Rethmosa voor het gerecht ver schenen. De advocaat van den kapper heeft en détail opgesomd alle crêpons, repentirs, tresses, nattes, chignons, welker prijzen uitmaakten de som door zijnen cliënt rechtens en deugdelijk gevorderd. Hij heeft bewezen bovendien, dat de massa geleverde haren wel zeker niet te gering was voor de rekening. Bovendien deed hij op merken, dat de heer de Rethamosa de bestelling door zijne vrouw nu niet buitensporig mocht be schouwen, dewijl hij geacht wordt als goed echt genoot met de toiletzaken zijner gade bekend te zijn. De man is tot betaling veroordeeld. Hij heeft er dus niets bij gewonnen door het feit, dat zijne schoone gemalin geene echte lokken heeft, aan de groote klok te hangen. Binnen kort zal weder een nieuwe roman van Bulwer verschij nen, Kenelm Chillingly, his adventures and opinions. Hij had de correctie der proeven onder handen, toen de dood hem aan zijne taak ontrukte. Vermesch, de beruchte ex-redacteur van den Père Duchènc tijdens de Parijsche commune, is te Londen door eenige Franschen, die hij dwazen noemde, omdat ze de begrafenis van Napoleon gin gen bijwonen, in een waggon afgeranseld, en daarna dood bedaard op den weg geworpen. De vaart van den trein was evenwel langzaam ge noeg om een ernstig ongeluk te voorkomen. In Covent-garden wordt sinds eenige weken een tooneelstuk opgevoerd, genaamd Babil et Bijou. Volgens de Times heeft het monteeren van het stuk 45,000 pond sterling 540,000) gekost. Netschajew, de moordenaar van den student Iwanow, van de landbouw-academie te Pe- trowski, is den 4den dezer van St.-Petersburg naar de gevangenis te Moskou overgebracht. Kikeriki, het Weener spotblad, bevat het volgende testament van Napoleon: Al wat ik mijn eigen dom noemde en waarvan ik scheiden moet, wensch ik aldus te verdeelen: Mijne eerzucht en het geluk, die mij op den troon van Frankrijk brachten, vermaak ik aan mijn zoon. Den kogel, dien ik te vergeefs bij Sedan zocht, mijn cher frère Wilhelm. Mijne teleurstellingen den beer Thiers. Mijn speculatietalent den heer Lan grand. Mijne Bellanger den baron Henikstein. Mijn Rochefort den heer von Roon. Mijn Eduard Manthner aan den uitgever Cotta. Mijn Paul de Cassagnac aan koning Amedeus. Mijne lijfwach ten aan de ex-koningin Isabella. Mijne prinses Metternich aan den directeur van het beste café- chantant. Mijn veritable visage wordt het uitsluitend eigendom van Dr. Julius Alex. Schindler. Mijne wonderdadige chassepots vermaak ik den heili gen vader. Mijnen Gramont kan krijgen wie hem hebben wil. De stalenpennen-fabrikant Joseph Mason, te Birmingham, heeft de stad zijner inwoning met een weeshuis begiftigd, dat f 700,000 kost, benevens een kapitaal ter waarde van derdehalf millioen gulden tot onderstand. Dezer dagen ging een landbouwer te Udenhout des avonds naar den slachter, om te zeggen dat hij den anderen morgen zeer vroeg zijn bag (varken) moest komen slachten. De slager was op tijd met zijne wapens tegenwoordig en vond alles in be hoorlijke orde; het water stond te koken enz. enz., dus voort naar den stal om het varken te gaan halen. O wonderlijke verrassing! in I et hok komende, vonden zij elf varkens in plaats van één. Het buitengewoon vette dier, wiens dood vonnis reeds uitgesproken was, had dien nacht 10 jongen geworpen. De boer verklaart bij kris en kras, dat hij er niets van wist dat deze familie- vermeerdering moest plaats hebben. De slachter moest tot zijn spijt onverrichter zake huiswaarts keeren. In de archieven van de abtdij Hin- tersbach vond men een rekeningsboek, waarin het jaar 1443 als een jaar van groote duurte stoud aaugeteekend, terwijl toen een vette os drie en een halven gulden kostte, eene koetwee gulden, een kalf een derde gulden, 23 schapen acht gulden, 25 kippen een gulden, 40 dozijn eieren een halve gulden. Wegens grooten nood zond men een bode van het dorp Beieuburg met drie duiten naar Keuleo, met welke som deze de reiskosten heen en weder en zijn vertering onderweg goedmaakte. BUITENLAND. Frankrij k. Aan een der Bonapartistische dagbladen van Parijs wordt uit Londen bericht dat de zoon van keizer Napoleon III niet den naam van Napoleon IV zal aannemen, maar den titel van keizerlijken prins behouden en zich Lodewijk Napoleon tee kenen zal. Voorts dat, ten einde alle geschillen over het regentschap te vermijden, de prins op zijn aanstaanden verjaardag, 16 Maart, meerder jarig zal verklaard worden. Men zegt dat de heer Jules Simon, die, on danks alle pogingen tot verzoening, door de rech terzijde vervolgd wordt omdat hij zijn adviezen steeds toetst aan de eischen van den republikein- schen regeeringsvorm, zijn ontslag weder heeft willen nemen; maar het moet den heer Thiers, hoewel niet zonder moeite, gelukt zijn, den Mi nister van dat voornemen terug te brengen. Het budget voor 1874 zal eerst in de maand Maart aan de Nationale Vergadering worden aan geboden, zoodat de openbare behandeliog niet voor het einde van Juli of het begin van Augus tus kan worden tegemoet gezien. Dezer dagen is te Parijs in 89jarigen ouder dom overleden de baron Charles Dupin, de laatst overgeblevene der drie gebroeders (de beide an dere waren de vermaarde voorzitter der Fran- sche Kamer van Afgevaardigden, Dupin ainé, en Philippe, die reeds in 1846 overleden is en een uitstekend rechtsgeleerde en redenaar was). De thans overleden Ch. Dupin was lid van de aca demie der wetenschappen, hoogleeraar in de toe gepaste wiskunde aan het Parijsche Conserva toire des Arts et Métiers, en lid van den Senaat van het tweede Keizerrijk. Hij behoorde in 1830 tot de 221 afgevaardigden, die het protest tegen de drukpers-ordonnantiën onderteekenden, en der halve tot de liberale partij. „Sedert lang echter (zegt de Parijsche Univers) maakte hij deel uit van de Katholieke richting, wier belangen en inzich ten hij in den Senaat dikwijls moedig en vurig verdedigde." Hij laat vele wetenschappelijke en andere geschriften na. Zijn meest bekende werk is de Voyages dans la Grande Bretagne en 18161819. De Commissie van Dertig heeft gisteren we der eene zitting gehouden. Zij heeft besloten den heer Thiers te hooren, vóór dat de commissie over het constitutioneele ontwerp zal stemmen. Art. 1 is aangehouden. Het bepaalt, dat de President der Republiek zich met de Kamer in verbinding stelt door middel eener boodschap, doch dat hij door haar zal gehoord worden als hij het noodig oordeelt en hiervan aan de Kamer kennis zal gegeven hebben, maar hierop heeft de heer De- cazes een amendement voorgesteld, om te doen uitkomen, dat de President enkel het woord mag voeren bij de discussie over wetten. Gisteren zijn Fenouillat, Decamp en Benot, die ter dood veroordeeld waren wegens deelne ming aan de moorden en de brandstichtingen der Commune, te Satory gefusilleerd. Fenouillat heeft op de plaats ter terechtzitting geen woord gespro ken. Decamp zeide: „Ik sterf onder een moord. Weg met de valsche getuigen! weg met de advo caten! weg met ThiersI" Benot riep: „Leve de democratische en sociale Republiek I leve de Com mune! leve het leger!" De drie schuldigen vielen, na de eerste schoten, dadelijk dood neer. Er waren weinig personen bij de sti afvoltrekking aanwezig en er viel niets bijzonders voor. Ter gelegenheid van de mis, die jaarlijks op den 21sten Januari, den dag der executie van Lodewijk XIV, als zoenoffer wordt uitgevoerd, hebbende monarchalen een nieuwen stap tot elkan der gedaan. De hertogen van Aumale, de Mont- pensier en de Nemours en de prins van Joinville waren bij den dienst tegenwoordig; de graaf van Parijs had zich, door ongesteldheid zijner gemalin verhinderd, doen vertegenwoordigen. Tal van generaals, o. a. Ladmirault en zijn geheele staf, benevens al de Bourbons van Napels en Spanje, te Parijs verblijvende, werden in de kapel opge merkt. De ex-koningin Isabella ontbrak er niet. De dag van 21 Januari wordt als een bepaald verzoeningsfeest beschouwd en men ziet spoedig een bezoek van den graaf van Parijs aan den hertog van Aumale tegemoet. In het geheel hebben thans 17 arrestatiën plaats gehad wegens verwantschap met de Inter nationale. De zaak schijnt van geenerlei belang te zijn. In de jl. Maandag door de commissie-Dufaure gehouden vergadering werd langdurig beraad slaagd over de vraag of men den President der Republiek bij alle discussiën eene raadgevende stem m de Nationale vergadering behoorde toe te kennen, dan wel uitsluitend bij discussiën over wetsontwerpen. Bovendien trad men terug in de behandeling van de reeds aangenomen eerste alinea van het eerste artikel van het wetsont werp, vermits sommige leden meenden dat daar reeds deze beperking vau het recht van den pre sident behoorde uitgedrukt te worden, en anderen er geen bezwaar in zagen dat de president zelf zijne boodschappen in de Nationale vergadering voorlas, hetgeen bij die alinea aan de ministers werd opgedragen. De discussie leidde echter tot geen resultaat en zal in de volgende vergadering der commissie, op Woensdag te houden, worden voortgezet. De voorstanders der beperking van het recht van den president voerden aan dat die noodig was, wilde men niet ieder oogenblik aan de ge varen eener gouvernemenleele crisis blootstaan en de ministerieele verantwoordelijkheid in de daad en niet slechts in naam bezitten. Waar be paalde wetsontwerpen behandeld werden eu discussie dus tot speciale en concrete onderw(l pen beperkt was, kon de persoonlijke deelnemi. emtng irs pei van den President, met zooveel ondervind toegerust, niet anders dan gunstig werken, ms| bij de behandeling van interpellatiën kon zij n ;ger,l toning ia w dan nadeelig zijn. Deze leden herinnerden lftar(j licht een minister, naar aauleidiug eener interpBroert latie, door een afkeurend votum getroffen wet8re;]jt was dit het geval, en bleef deze stemming ee g zaak tusschen de Nationale Vergadering en d'on(jet minister, gelijk de ministerieele verantwoordelijk je heid eischte, dan was met de aftreding van 4 "T. getroffen minister het conflict beëindigd. Maar zverpe^ men den president het recht gaf om aan de - raadslaging over eene interpellatie deel te De"ielC[,t a een recht waarvan hij bij gewichtige quaesu. ji ongetwijfeld gebruik zou maken om de gedrag v8 lijn der regeering te verdedigen, dan zou het ieil k, keurend votum niet slechts den betrokken mi:Q| ter, maar de geheele regeering en zelfs den |-iancje] sident treffen, en eene gouvernementeele cqe ge| ware dan onvermijdelijk. j De tegenstanders gaven de juistheid dezer r-.jn pu nen in het algemeen toe, maar brachten ii Cullen innering dat men een voorloopigen tot gehoui regelen en derhalve met de eischen van het oi blik rekenen moest. En wanneer men nuic; merking nam hoe nuttig de raadgevende t. Vol; van den heer Thiers, niet alleen over wet-cieele werpen, waaromtrent bij niemand eenigen tw Keizei bestond, maar ook bij gelegenheid van inter,tenrijl latiën en incidenten van allerlei aard gewrWeen had, dan moest men, naar zij meenden, uihjuli 1: doctrinair begrip zijne tusscheokomst niet afwei welke zoo goede gevolgen had voor 's lands bels}yDScl Zij deden verder een beroep op den conciliat ,eus geest hunner medeleden om dit punt toe teger-jien althans totdat er eene tweede kamer zou ingesl^rins zijn, welke in zekeren zin als scheidsrechter tigste schen de regeering en de andere kamer zou kuntprins optreden. Dader Door den afgevaardigde Broët is het volgeiondai amendement aan de commissie-Dufaure ingedt delen strekkende ter wegneming van de gerezen gezor z waren: „Indien een in de Nationale vergaderingc:den torpedeerde minister het, met het oog opiaang. gewicht van het onderwerp der interpellatie, ti: stig acht dat de President der Republiek ia.heeft discussie gehoord wordt, zoo stelt hij aan de. eerst gadering voor dat de president zal gehoord word: voor» De Vergadering beslist over dit voorstel." de k Volgens het Journal des Débats hebben verscheid:van leden der commissie zich gunstig over dit ameibinn dement uitgelaten. kerk In eene bijeenkomst der nieuwe parleM-mag taire fractie van de conservatieve republikekgenc is besloten dat de tot het linker- en het reclilewet: centrum behoorende afgevaardigden leden vaoo des fractie zullen kunnen worden maar dat deal»: wie van de uiterste linker- en van de uiterste rech:-. van zijde daaruit zullen worden geweerd. Elk niet zich lid zal bovendien gehouden zijn bij zijne too nigs ding een programma te onderteekenen hetir: tot de beginselen bevat welke de heer Casimir Pit; buri in zijne vroeger vermelde redevoering bij d-.ij ver! richting der vereeniging ontwikkeld heeft. doe Belgie. kuI Bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers j,ad ingekomen eene petitie van de distillateurs f con Hasselt, waarin zij bezwaren opperen tegen bei. afschaffing van den sur-taxe op gedistilleerd t sch Nederlandsche herkomst. dei De Indêpendance deelt het rapport medeoi voc deu stand van zaken der Banque l'Union. Hier: en blijkt, dat de directeuren van de succursaal vei Antwerpen van 1867 tot 1872 de meest gewaag: ha speculatiën hebben ondernomen, voornamelijk1 nie olie en dat zij op de onverantwoordelijkste wij' ste kredieten hebben verleend. Zoo verliest de Baai dn b. v. aan het huis Brinck Co. te NewToë I0I fr. 4,885,017,57, aan de firma G. de Baeremaeck afc te Dantzig fr. 2,435,168.59; het huis Ve. Bertra: 0p van Dorpe te Kortrijk staat debet voor een k w; drag van fr. 12,102,623.45 enz. lij Het komt ons na eene aandachtige lezing t- vb het rapport voor, zegt C Independence, dat de era tij teuren een ernstige fout zouden begaan, indé ve zij de definitieve surséance voor de Bank belette R Een faillissement zal zeer minder goede resultat' n( opleveren. h( Wordt de definitieve surséance toegestaan, oi zullen op 31 Januari 12,000,000 franken beset hl baar zijn voor een dividend van 20 pCt. v: Grroot-Britannie. Prins Napoleon heeft Osborne bezocht op bijzondere uitnoodiging der koningin hem of gebracht door haren opperkamerheer, 's Prins terugkeer naar Zwitserland is door de forms teilen, verbonden aan de opening van het të-" ment des ex-keizers, vertraagd. Bij het Ametikaausche Congres is een ontwerp ingekomen tot subsidieering eener meof paketvaart tusschen Philadelphia en Liverpo De lijn moet worden geëxploiteerd door mill van op eene werf in de Vereenigde Staten 81 bouwde stooinbooten, welke om de veertien dag*) zullen vertrekken. Daarvoor wordt aandeond'

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2