echtheid van den wissel te onderzoekenzij wa ren van oordeel, dat vervalsching langs uiecha- nischen weg niet had plaats gehad maar langs scheikundigen weg zou kunnen zijn geschied, waarop drie andere deskundigen tot hetzelfde einde zijn benoemd, nl. de hh. B. Eickma, che mist, J. Lobatto Rz., lithograaf, en Viirtheim, li thograaf. Deze hebben alsnu omtrent de hun ge stelde vraag een uitvoerig rapport uitgebracht, waarvan volgens de N. H. Ct. de conclusiën zijn: 1°. dat er in den quaestieusen wissel verval sching is gepleegd en wel in den balk, houdende de in cijfers uitgedrukte waarde-betaling en in het corps van den wissel, houdende diezelfde waarde bepaling in letteren uitgedrukt; 2°. dat de vervalschiDg is geschied deels op mechanische deels op chemische wijze; en 8°. dat de techni sche vervalsching is geschied door invulling van een ander bedrag, nadat de dader zich langs chemischen weg een open plaats bad weten te verschaffen. §chledam, 18 Januari. In de zitting van den Gemeenteraad op gisteravond ztjn de tractemeulen der ambtenaren bij de plaatselijke belasting ver hoogd, en voor elk hunner bepaald op f 475, en is de verhooging der jaarwedde van den directeur en sommige leeraren aau de hoogere burgerschool voorgedragen. Boskoop, 13 Januari. Als bewijs dat ook in deze gemeente de prijs der teel- of enttuineu niet gering te noemen is, dient, dat dezer dagen in het openbaar zijn verkocht twee tuintjes, te zamen groot 42 aren, waarvan 80 aren grond, het overige water, gelegen in den polder Laag- Boskoop, voor den prijs van f 3165, en nog een daarop staaud schuurtje voor f 100 moet worden overgenomen. IJselstcln, 18 Januari. Gisteravond had nabij deze stad een ongeluk plaats, dat len slotte beter afliep dan eerst te verwachten was. Een gedeelte van het symphonie-orchest, onder directie van den heer Coenen, zou alhier eene uitvoering geven. Men begaf zich daartoe in twee rijtuigen op weg. Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van den voerman raakte een dezer rijtuigen van den weg af, reed een tamelijk eind door het gras tot op den kant van het water, en kantelde daar om, zoodat het geheele gesloten rijtuig met de wielen omhoog in de rivier lag. Spoedig hadden echter, sommigen met een vioolkist, anderen met hunne handen, de ramen van de portieren stuk geslagen en kwamen alleu, met behulp van de in het tweede rijtuig zitteuden, aan land. Maar aan de overzijde der rivier was op verren afstand geen woning te zien en geen hulp te bekomen, ofschoon die zeer noodig was, daar 6 van de 10 in het rijtuig zittenden wonden aan de handen hadden bekomen met het openslaan van de portieren en het grijpen aan de scherven, ten einde zich uit het rijtuig te werken. Doornat en bibberend van de koude stond men daar. Er was niets anders op dan de naaste boerenwoning op te zoeken, waar de bewoners deden wat ze konden om al thans wat te helpen. Er werd een groot vuur aangelegd en een chirurgijn uit deze gemeente, inmiddels geroepen, verschafte de eerste noodige hulp. Dat van het concert geven niets kwam, spreekt van zelf. Io het rijtuig wilde niemand weer, en daarom begaf men zich met de IJselsteinsche schuit naar Utrecht, vanwaar met rijtuigen, door de zorg van den heer Coenen, ieder naar zijne respectieve woning werd gebracht, daar niemand zich zoo bcmodderd op straat kon vertoooen, som migen van hoofddeksels beroofd, enz. Het ergste is, dat sommigen hunne instrumenten bij deze gelegenheid verloren hebben. De toestand van allen, die in't ongeluk deelden, is zeer bevredigend. Hampen, 18 Januari. Het ontslag door den heer Boele genomen als lid van den gemeente raad is, blijkens zijne missive aan den raad ge grond op het feit dat Gedeputeerde Staten der Provincie dezer dagen in een besluit hebben te kennen gegeven, dal de raad der gemeente Kam pen „laakbaar" gehandeld heeft, en dat hij „de wet heeft geschonden". De heer Boele, ofschoon hij zich daaraan niet schuldig rekent, maakt toch door zijn lidmaatschap deel uit van den raad en wordt als zoodanig ook met hem geëerd; daarom verklaart hij zijn ontslag te uemeu. Losser, 17 Jan. Eindelijk is het de te Dene kamp gestationeerde rijksveldwachters van der Horst en Driessen mogen gelukken de beruchte veesluikers, F. R- Kan van Oldenzaal en G. Wol- ters van Denekamp, in handen te krijgen. Gis teravond omstreeks vijf uren namen dezen wederom de vrijheid in de nabijheid der Stroot- huizen elf stuks runderen van Pruisen op Ne- derlandsch grondgebied over te brengen. Genoemde veldwachters, die geposteerd waren op de gren zen, zagen de geheele toedracht der sluikerij en lieten de beide vrienden met opzet ongeveer hon derd schreden op Nederlandsch gebied komen, alwaar zij het. vee met veel moeite in beslag namen, zelfs niet zonder met hunne wapenen te hebben gedreigd. De rundereo, die nu ter be schikking zijn gesteld van den burgemeester der gemeente Losser, worden afgezonderd bewaard, tot dat zij zijn gekeurd, en zullen daarna, indien zij gezond worden bevonden, publiek worden verkocht. GEMENGD IV1EU VV S. Dezer dagen heeft men naar de gevangenis te Mons vervoerd een Sljarig man, die voor 12 jaren een persoon heeft doodgeslagen, omdat deze hem een vogel ontstal. Hij werd toen, bij verstek, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, doch zul nu opnieuw voor het hof van assises in Henegou wen terecht staan. Zaterdag is van Rotterdam laugs den Nieuwen waterweg naar zee gestoomd het Engelsch stoomschip Windsor, met een diep gang van 39 decimeters. Tot heden is dit de grooiste diepgang, waarmede eenig schip langs den water weg goed en wel is in zee gekomen. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld dat bij den heer G. J. Leeuwenberg te Delft in een volière, staande op de binnenplaats en dus in de open lucht, zich eenige paren Australische grasparkieten bevinden, die gebroed hebben eu waarvan, uit twee nesien, de jongen reeds te voorschijn kouien. In En geland stierven in het laatste lOjarig tijdvak: 10 personen die meer dan 1 millioen pd. st. of 12 millioen gulden bezaten, 53 personen die meer dan millioen pd. st. of 6 millioen gulden be zaten en 161 persoueu waarvan de bezitiug grooter dan millioen pd. st. ol 3 millioen gulden be droeg. KOLONIËN. Aan het Algemeen Overzicht van de Indiër ont- leenen wij het volgende: BATAVIA, 12 December. Het stoffelijk overschot van den generaal-majoor Happé, die den 8sten in den ouderdom van 55 jaren overleed, is den 9den op plechtige wijze en onder toevloed van belangstellenden op Tanah Abang ter aarde besteld. Het ons medegedeelde gerucht, dat de heer Mr. Der Kinderen thans tijdelijk in den Raad van lndië als lid zou optreden, bevestigt zich niet, daar met een der eerst verwacht wordende mails het Koninklijk besluit zal komen, houdende de benoeming van den lieer Der Kinderen. Daarentegen vernemen wij niet zekerheid, dat het hooggerechtshof dezer dagen in eene ver- eenigde zitting het verzoek tot de Regeering heelt gericht, om de samenstelling van de Kamers van dat hooge College eu van den Raad van Justitie, die tot dusver om de zes inaauden door de voor zitters plaats had, aan die lichamen zelve over te laten. Als eene nieuwe bijdrage tot de ongeriefe- lijkhedeo en uadeelen, die de reede van Batavia in een gedeelte des jaars oplevert, kan dienen, dat het vertrek van het stoomschip Prins van Oranje, commandant de heer Fabritius, dat op 11 dezi r bepaald was, wegens westmoussons-weder, dat zich nog slechts in betrekkelijk geringe inate doet gevoelen, tot 18 dezer uitgesteld is moeten worden. Men kon met geene mogelijkheid voorzien, ol men op 13 dezer met het innemen van kolen ge reed zal kunnen zijn. Toch is het schip met eene kostbare lading en vele passagiers gereed tot de terugreis. De opium-verpachting in de residentiën van Midden-Java (Samarang, Soerakarta, Djokdjokarta, Kadoe, Bagelen en Banjoemaas) heeft, zegt de Locomotief, een „onvoorzien gelukkig resultaat" opgeleverd. De pacht brengt in vergelijking met het loopende jaar 45,090 's maands meer op. In Kedirie is de pachtschat met 15,500 per maaud gestegen. In Passaroean daarentegen is over 1873 1,800 's maands minder gebodeu. Door een aantal handelsfirma's te Batavia is een adres ingediend aan Z. Exc. den gouver neur-generaal, houdende klachten o er de belem- uieringeu, die men aan het tolkantoor ondervindt, vergezeld van de uitvoerige memorie, die door eene commissie over dat onderwerp was opge steld. Te Padang hebben de heereu Netscher en Falk, daartoe aangezocht, zich in commissie gesteld ter oprichting van een gedenkleeken voor wijlen den verdienstelijken mijn-ingenieur W. H. de Greve. Samarang, 2 December. De nieuwe Samarang- sche koorts aan zijn oude kwalen heelt Sama rang niet meer genoeg I gaat voort in onder scheiden wijken de ingezetenen op 't ziekbed te werpen. In sommige gedeelten der stad vindt men huis aan huis lijders; in enkele huizen tieft men niets dan zieken aan; in het hospitaal be vinden er zich zestien van één enkel schip! Wat zal er van de inlanders worden, indien de prij zen der levensmiddelen blijveu stijgen, zoudat zij voor hun slecht doorvoede lichamen zei s geen rijst meer kunnen koopen? (Loc.) Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië zijn de volgende beschikkingen geoomen Civiel Departement. V erleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den in genieur der 2de kl. bij den waterst. en 's lands burg. opeub. werken A. A. Overgaauw Peuuis Ontslagen: Op verz., eerv., het lid in den raad van just, te Samarang Mr. Ch. Ph. K. Winc- keieervol, met behoud van recht op pens., de gew. ads.-resid. voor de complab. te Samarang, L. C. J. A. de Vogel, thans met verlof in Europa; eervol, wegens ziekte, de 8de comm. bij het post kantoor te Weltevreden R. Douglas; de gewezen klerk op bet ads. res.-kant. te M inondjaija V. Van der Woude. Benoemd: Tot lid in den raad van justitie te Samarang, Mr. H. Dentz; tot adv. en proc. bij den raad van justitie te Samarang, Mr. Ch. Ph. K. Winckel. Bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken: tot archit. 1ste kl., J. C. Motta tot architect 2de kl. N. C. Fransz. Mach t igi ng verleend: tot uitreiking aan S. J. Wolf en M. Eernstmau van eene acte van toelating tot de uitoefening der arisenijmengk. practijk te Batavia. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., aan den kapit. P. E. J. H. van Dompseler en aan den lsleu luit. E. A. H. Kluge, beiden van het wapen der inf.; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. W. Helmkamp. Ontslagen: uit Zr. Ms. mil. dienst, de 2de luit.- kwartierin. bij de uiilit. adm. F. W. Morren. Departement der Marine. Verleend: Een twee jarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. H. F. Bernoster, laatst, gezagh. der lsle kl. bij de gouvernemeuts-marine. H IJ 1 X UJ IS L.AND. Frankrij k. De heer Lespinasse heeft, in de Nationale Ver gadering, Zaterdag zijne interpellatie outwikkeld, betreffende de maiies, die weigeren mandaten te geven tot uitbetaling van de bezoldiging der ouderwijzerstot een geestelijke orde behoorende. Hij verlangde, dat de wet strikt werd uitgevoerd. De heer Goulard verklaarde dat een wet nood zakelijk uioest worden nageleefd ten opzichte van iedereen, zoolang die wet bestond, en de regeering zou niet in gebreke blijven de wet te handhaven: de klacht der ordebroeders was over gelegd bij den Raad vau State. De heer Tresneau verlangde niet alleen woorden, maar ook daden van de regeering. Na hein was Baraguou aan 't woord. De linkerzijde stelde voor, eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, doch dit voorstel werd verworpeu met 402 tegeu 254 stemineu. De heeren Lambert en Sainte-Croix stelden daarop voor, dat de Kamer tot de orde van den dag zou overgaan onder verklaring dat zij vertrouwen stelt in de fermiteit van den minister, welk voor stel werd aangenomen met 426 tegen 80 stemmen. De Kamer heeft bepaald, dat zij zal overgaan tot de derde lezing van de wet, regelende de in stelling van een Hoogeu Raad van ouderwijs. In den aanvang der zitting van de Nationala Vergadering van jl. Donderdag deed de heer Paris, zooals reeds per telegraaf werd medege deeld, het voorstel dat alle leden van door het algemeen stemrecht verkozen lichamen, welke weigerachtig of nalatig mochten zijn om de huu door de wet opgelegde verplichtingen te vervullen, door dit feit zelf als hun ontslag genomen heb bende zouden beschouwd worden. Hij lichtte dit voorstel toe met zich te beroepen op de weigering van enkele leden der A lgemeene Raden om mede te werken tot de samenstelling der lijsten van ge zworenen waardoor zij de meeste arresten van boven van assises aan cassatie blootstelden, en op de weigering en nalatigheid van vele uiaires om over te gaan tot de aanplakkiug van de door den Minister Dufaure gehouden redevoering tot bestrijding der linkerzijde, welker aanplakking in alle gemeanten des lands de Nationale Ver gadering gelast had. Die weigering werd volgens den voorsteller van nog ernstiger aard wanneer men in aanmerking tia.ni dat zij voorviel in het zuiden van Frankr.jk, waar men tijdens den oorlog niet zelden bewijzen van gebrek aau vader landsliefde gegeven en zelfs het denkbeeld van afscheiding geopperd had. De heer Millaud vei klaarde zich tegen de spoe dige behandeling van het voorstel, hetwelk, gelijk volgens hem uit de toelichting bleek, de Sporen droeg van overhaasting en toorn. Ook kon er niet aan ge twijfeld worden dat, waar er strijd bestoud tus- scheu plicht eu geweteu der door het algemeen stemrecht verkozèneu, zij hun ontslag nemen zouden ook zonder dat eene speciale wet hep daartoe dwong. Nadat de heer Paris had geantwoord dat de gemaakte opmerking de noodzakelijkheid beves tigde dat de bedoelde personen altraden, terwijl het feit dat zij, schoon hun plicht verzuimende, toch hun ontslag niet namen niet ontkend kon worden, besliste de vergadering dat het voorstel als spoedeischeud zou worden behandeld. Daarna ving de discussie aan over artikel 2 van het wetsontwerp betreffende den algemeeuen raad voor het hooger onderwijs, bepalende dat die raad uit zijn midden eene permanente com missie verkiest „uit zeveu leden bestaande en gekozen uit die leden van den algemeenen raad welke tot liet Instituut behooreu of op eenige wijze aan het openbaar onderwijs verbonden zijn. De minister Siuion had op dit artikel een amen dement voorgesteld, dat door hem ontwikkeld en verdedigd werd. Het strekle om de leden dj, permanente commissie te doen aanwijzen do» de regeering, en werd verdedigd met te wijtjï0' op het hooge belang dat uitsluitend paedagogt 'Pi in den vollen zin des woords in die com mis; zitting zouden nemen, en dut de regeering p best in staat was te beoordeelen welke ledt|r< van den algemeenen raad als pa»dagogen in aa Osl geli merking kwamen, terwijl voorts de permaneo commissie, zoo zij door de regeering beuoen was, natuurlijk meer invloed op den gang vt het onderwijs en meer vertrouwen bij de rege. 'r6' ring in het doen van benoemingen, het oplegge ee" van straffen aan onderwijzers en dergelijke zake zou genieten, dan wanneer zij ineer tegeoove de regeering was geplaatst. Wegens de ingrijpende gevolgen van dit amet» dement besloot de Vergadering dat het met d artikelen van het wetsontwerp waarop het bejjll trekking had naar de commissie van rapporteur h- om praeadvies zou verwezen worden, een besltr waartegen de rapporteur der commissie, de he tog de Broglie, verklaarde zich niet te will, verzetten, ofschoon hij meende te moeten merken dat de commissie van een ander gtr£. t len was dan de minister, en reeds vroeger sloten had vast te houden aan de benoeming.. ®er permanente commissie door den raad zelf. Op voorstel van den heer Beaussire nam i; A I Vergadering, tot de behandeling van het vijl,, artikel overgegaan zijnde, aan dat eene bijzondett school door den algemeenen raad niet ander zou kunnen gesloten worden dan bij een doe catj twee derden der leden genomen besluit, een be jj ginsel waarmede de commissie zich verklaardi te vereenigen als met een wettelijken waarbor: ^ev van de onafhankelijkheid van het bijzonder, (ot onderwijs. strt lijk me veil die daa Naar aanleiding van een verzoek om de regee ,jen ring te mogeD interpelleereo over de door deiden minister van onderwijs uitgegevene circulaireg0e, betreffende het middelbaar en hooger onderwijs, 8C(,| stelde de commissie van rapporteurs over bel jan wetsontwerp voor die interpellatie niet te Is to gjQ| doorgaan, vermit6 zoowel de wettigheid aUdt Dttu paedagogische waarde dier maatregelen doordetChi algemeenen raad zou moeten beoordeeld worden, bes! De heer Johnston verklaarde echter bij de ge- sch< vraagde vergunning te volharden, doch de inter-Ullt pellatie te zullen uitstellen tot na den afloop vsnver: de behandeling der tegenwoordige wet. Nadattuci de minister Simon nog had opgemerkt dat, waUev, de doelmatigheid der door hem genomen maat-Wel regelen betrof, hij die genomen had in overeen-jeu stemming met de meening van deskundigen en Ru£ dat alleen zij die geheel onbekend waren met ioe, de wetten der universiteit hem de bevoegdhed )nd tot het nemen dier maatregelen konden betwis- tejd ten, verleende de Vergadering vergunning tot het we, houden der interpellatie na afloop der tweede te i beraadslaging over het wetsontwerp. Men zegt, dat de heer Thiers, naar aanleiden leiding der jongste onthullingen van den hertojaan de Gramont besloten heeft nieuwe documenten „en beschikbaar te stellen, die zijn vorige getuigenis verl moeten bevestigen. D stukken zouden echter nie: wo, openbaar mogen gemaakt en uitsluitend der co: missie van enquête ter inzage gegeven worden, bev» De afgevaardigde van het linkercentrum, nai welke in de gevoelens van den heer Casimir Périetm I deelden ten aanzien der samenwerking met deuss uiterste linkerzijde, hebben zich, nadat de meer-lezt derheid van het linkercentrum zich voor het hand-vat haven dier samenwerking had verklaard, tot eene ina afzonderlijke parlementaire fractie vereenigd. De iet leden daurvau, 11 in getal, hebben eene bijeen- komst gehouden, waarin ztj zich onder de be- iij naming van conservatieve voorstanders der liberale vat republiek gecoostitueerd eu een bureau benoemd t N hebben. De heer Casimir Périer werd tot voor- ooi zitter benoemd en hield eene uitgebreide rede- eic voering, waarin hij de gedragslijn der nieinve ng fractie aanwees. Zij behoorde zich, naar zijne a meening, zooveel mogelijk te onthouden van den en strijd der partijen, doch alle krachten in te spannen A op wetgevend en administratief gebied, ten einde ra aldus, met handhaving van den status quo, mede i te werken tot eene gcede oplossing van de han- srl gende vraagstukken. iei Er heelt dezer dagen te Grenoble een kleine un opschudding plaats gehad ten gevolge van den haat io tusschen de officieren van het garnizoen en de tie burgers. Er viel echter niets belangrijks voor. 5 1 ali Groot-JBritarrnië. De Morning Post bericht, dat prins Napoleon naar Zwitserland zal terugkeeren. De bewerinlg, dat hij als pretendent zou willen optieden, is onjuist. Het eenige wat hij verlaugt is, dat de Fransche Nationale Vergadering hem recht late wedervaren, dat wil zeggen, beui de rechten vbd Fransch burger teruggeve. Als zij dit zal gedaan hebben, zal hij zich onderwerpen aau de regeeriug, die Frankrijk aangenomen zal hebben. Dezer dagen is te Leeds een openbare ver gadering gehouden van het aldaar bijeengekomen nationaal congres der werkinausvereenigingen. De hèer Odger en anderen hebben in die ver gadering het woord gevoerd, en er zijn o. a. mo- tiën aangenomen, strekkende om de bevrijdiog D till et iee ;st :r S nr Hi )r

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2