Volksvoorlezingen. eene Werkmeid, SY'LVANA. B IJ EEN KOMST POLITIE. LEIDSCHE SCHOUWBURG. ADVERTENTIE Hl. een Bovenhuis of klein Huis. De Weezen van de Brug Notre Dame. Thé&tre de Leide. 0r. CHANTOMELANUS OOGENWATER. den openbaren vrede. Eenmaal zal de jeugdige prins in de politiek en in de geschiedenis den titel voeren, welken het aan de Voorzienigheid en aan Frankrijk behagen zal hem te schenken; maar wij erkennen gaarne dat hij tot hier toe slechts de zoon en erfgenaam van Napoleon III is. Wij protesteeren met al de kracht die in ons is tegen de verdenking van eenige oproerige be doeling. Wij leven onder een regeeringsstelsel dat men het verbond van Bordeaux noemt en welks instandhouding de souvereine Nationale Vergade ring met zoo veel recht en zoo krachtig verde digt. Wij erkennen de regelmatigheid van de bestaande staatsmachten, maar deze machten be houden, gelijk de heer Thiers zelf gezegd heeft, aan het land het recht voor, om zelf over zijn lot te beslissen. Wij zullen dus, wanneer het oogenblik gunstig is, voortgaan met te onderzoe ken, welke instellingen de toekomst van Frank rijk het best zullen waarborgen maar men be hoeft niet te duchteu dat wij ooit tot het onder mijnen van het tegenwoordige bewind, van hoe voorloopigen aard het ook wezen moge, zullen medewerken. Wij gevoelen te zeer de behoefte aan de openbare orde, dan dat wij er aan zouden denken ze te storen." Een ander Bonapartistisch blad, le Pays, zet daarentegen zijn opruiend geschrijf voort, en ziet in de bedreigingen van het Bien Public alleen het bewijs dat de regeering zich zwak gevoelt en de Bonapartistische partij voor zeer sterk houdt en vrees voor haar koestert. De heer Saint René Taillaudier is door de Fransche academie tot lid benoemd ter vervan ging van den geestelijke Gratry. Men beweert dat in de Nationale Vergade ring een interpellatie zal plaats hebben over de deportatie van Henri Rochefort. De rechterzijde wil hem tol eiken prijs naar Noumea zien ver- banneu. In den aanvang der zitting van de Eerste Kamer van het burgerlijk gerechtshof der Seine, van 15 dezer, onder voorzitterschap van den heer Aubépin gehouden, is de zaak van prins Napo leon, tegen den heer Victor Lefranc, oud-minister van binnenlandsche zaken, tegen den heer Léon Renault, prefect van politie en tegen verschillende andere booge staatsambtenaren opgeroepen van de rol. Op verzoek van den heer Brisson Billault is echter een uitstel van 11 dagen toegestaan voor de behandeling van dit proces. De reden voor dit verzoek schijnt hierin gelegen dat de prins, op grond van art. 85 van het wetb. van burg. rechtsvord., heeft verzocht zelf zijn verdediging te mogen voordragen. De president der republiek, daaromtrent gehoord, moet als zijn beslissing hebben te kennen gegeven dat het verzoek, met bet oog op de eischen van het algemeen belang, niet kan worden toegestaan. Te Lyon werd dezer dagen een huwelijk voltrokken tusschen een beeldschoon 17jarig meisje en een 19jarig jongeling, die onlangs tot vijf jaren dwangarbeid was veroordeeld en weldra naar het bagno te Toulon en vervolgens naar Nieuw-Caledonië vervoerd zal worden. Het meisje wilde in den echt treden voor zijn vertrek, orn hem luier naar de kolonie te kunnen volgen. De jongeling toonde het diepste berouw. Het huwe. lijk werd in de gevangenis, in de kamer van den rechter van instructie, voltrokken. België. Zoowel de Echo du Parlement als de Indipendance Beige komen op tegen de onvoordeelige bepalin gen voor België, opgenomen in het dezer dagen met Nederland gesloten tractaat. Zij noemen de opheffing der surtaxe op bet Nederlaudsch gedis tilleerd en de capitalisatie der onvervreemdbare rente van 400,000 gulden een al te duren prijs voor de vergunning om den spoorweg van Ant werpen naar Gladbach door Nederlandsch Lim burg te doen loopen. De regeering heeft een crediet van 205,000 francs aangevraagd, om een verandering te bren gen in de wapening der gendarmerie, die mus ketten met achterlading zal verkrijgenook de pistolen zullen door andere vuurwapenen vervan gen worden. Dezer dagen is door verschillende gezag hebbende bladen medegedeeld dat de Turksche regeering bij een ministerieele circulaire het voor nemen had te kennen gegeven om de schuld van het Ottomanische rijk te unificeeren. De Turksche gezant te Brussel verzoekt thans aan de Indepen dence de onjuistheid van dat bericht te constateeren en voegt er bij dat zijn regeering den daders van deze bedriegelijke manoeuvre opspoort. De geheele circulaire bleek dus een verzinsel te zijn. Ter drukkerij van de Courricr de Bruxelles is een werkstaking ontstaan, ten gevolge van een verschil tusschen de typographen en den „opma ker" den man, die den drukvorm in elkander zet ter zake van de vervanging en betaling van eenige zieke werklieden. Italië. Te Rome werd jl. Woensdag in de kerk Santa Maria een lijkdienst voor Napoleon III gevierd, waarbij prins Humbert, de eerste inir ister Lanza en vele leden van het parlement tegenwoordig waren. Denzelfden dag hervatte de Senaat zijne zit tingen en nam, met instemming der regeering, de volgende motie aan „de Senaat van het konink rijk Italië, in de gevoelens der geheele natie dee- lende, drukt zijn leedwezen uit over den dood van Napoleon III, welke de standvastige vriend van Italië is geweest en aan het hoofd der ver- eenigde legers van Frankrijk en Italië voor de onafhankelijkheid des lands gestreden heeft." De clericaalgezinde Romeinen namen, voor zoo ver zij niet tot de bloedverwanten van den over leden Keizer behoorden, aan den vermelden lijk dienst geen deel. Het clericale dagblad l'Osserva- tore Romano zegt dat de oprechte katholieken niet behooren in te schrijven ten behoeve van het ter eere van Napoleon in Italië op te richten gedenk- teeken, waarvoor in de Noordelijke en Zuidelijke provinciën des lands reeds eene aanzienlijke soui is bijeengebracht. TELEGRAMMEN- New-York, 16 Januari. In den Senaat zal de heer Sherman eene rede houden waarin hij aan dringt op de hervatting der betaling in specie en waarin hij voorstelt een wets-outwerp in te dienen strekkende om met 1 Januari 1874 de Amerikaansche bankbiljetten in geld en in 5 pCt. Bonds te converteeren. Londen, 17 Januari. Te Leeds is eene mee ting gehouden waarop een verzoekschrift, aan den Minister Bruce te richten, werd goedgekeurd. Daarin wordt de invrijheidstelling gevraagd van de in hechtenis genomen gaswerkers. De Daily News bevat een bericht uit Rome, mel dende dat prins Humbert den Koning heeft mede gedeeld, dat hij Italië zal verlaten indien de Ko ning de gravin Marfiore tot Koningin verheft. Aan den Times wordt uit Berlijn gemeld, dat de Russische bladen eene officieele mededeeling hebben ontvangen om geen gewag le maken van de quaestie Khiwa. Versailles, 17 Januari. De Commissie van Der tig heeft, behalve wat de redactie van de inleiding betreft, het ontwerp van de sub-commissie met 20 tegen 3 stemmen aangenomen. Vijf leden onthiel den zich van stemming. Paiqjf, 17 Januari. In de zitting der Nationale vergadering heeft de heer de Broglie bet amen dement, dat gisteren werd toegelicht door den heer Simon, bestreden. Het amendement werd aangenomen en de art. 3 tot 5 vervolgens goed gekeurd. De commissie van dertig heeft een anderen aanhef van paragraaf 1 van artikel 1 van het ont werp des heeren Tallou aangenomen. De discussie over de tweede paragraaf, strek kende om aan den heer Thiers het recht te ont zeggen in de kamer het woord le voeren bij eene interpellatie, is uitgesteld tot Maandag. Met betrekking tot de gisteren door den minister Dufaure afgelegde verklaring, wordt in goed Italiaansche kringen verzekerd, dat de re- geeriug van Victor Emmanuel bepaaldelijk tegen elke inmenging van den Franschen ambassadeur bij den H. Stoel, in het beheer der te Rome be staande Fransche geestelijke inrichtingen, zal op komen, daar de regeeriog slechts in onderhan deling kan treden met de bij haar geaccrediteerde gezanten. Beriyn, 17 Januari. De discussie in het Huis van algevaardigden over de eerste lezing der wet op de opleiding en aanstelling van geestelijken is afgeloopen. Er is besloten, het ontwerp aan eene speciale commissie van onderzoek te verzenden. In den loop van het debat heeft de Minister van Eeredienst aangetoond, dat de regeering met dit ontwerp volstrekt niet ten doel had, de geeste lijkheid te verdrukken of te belemmeren; maar dat zij ook van de zijde der geestelijkheid gehoor zaamheid aan de wet verlangde. De regeering achtte het noodig dit te doen uitkomen, omdat de bisschoppen rechtsgeldige wetten doen voorstellen als eene varkorting van hunne rechten. De Minis ter-president verklaarde ten slotte, dat het minis terie ten volle eenstemmig is in de erkenning der noodzakelijkheid van de handhaving der rechten van den Staat tegenover de aanmatigingen der Pauselijke Curie. Parijs, 18 Januari. Een Amerikaansch blad deelt een brief mede van den heelkundige Thom son, waarin de oorzaak vau don dood van Napo leon III wordt uiteengezet. Voorts kouit de ge noemde heelkundige in dat schrijven op tegen de onnauwkeurige mededeelingen der Fransche bladen, aangaande zijne wijze van opereeren. Washington, 17 Januari. De Senaat heeft het voorstel aangenomen, om eene som van 300,000 dollars aan te wijzen, ten einde de voortbreng selen van Amerikaansche kunst en nijverheid, waardig op de aanstaande tentoonstelling te Wee- nen, te vertegenwoordigen. Londen, 17 Januari. De ex-keizerin Eugénie heeft verscheidene BonapBitisteu, vóór hun ver trek, ten gehoore toegelaten. Velen hebben ook eene afscheids-audientie bij prins Napoleon gehad. Madrid, 17 Januari. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp tol afschaffing der slavernij op Portorico, is uitsluitend samen gesteld uit voorstanders van de alschalliug der slavernij. De Fransche post is niet aangekomen, uithoofde van de weigering der machinisten van de sectie- Irun om dienst te doen. Promotion. Lelden, 18 Januari. Bevorderd tot doctor in de letteren de heer W. F. A. van Dam, geboren te Rotterdam, met acad. proefschrift getiiteld Specimen inaugurale; observaliones in hexia Segueriana LAATSTE BERICHTEN, (Per TelegraafDen Haag, 18 Januari. Z. M. de Koning-Groothertog heeft benoemd tot Officier der orde van de Eikenkroon Baron de Posson, eersten stalmeester des Konings, en tot Ridders der orde van den Gouden Leeuw van Nassau Jhr. Clifford, hofmaarschalk, en Baron van der Goes van Dirksland, thesaurier des Konings. De Eerste Kamer heeft heden Hoofdstuk IX (Koloniën) na korte discussie, aangenomen inet algemeene stemmen, en Hoofdstuk X (Onvoor ziene uitgaven) eveneens met algemeene stem men; zoodat thans de geheele Staatsbegrooting is aangenomen. Den Haag, 18 Januari. Aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal zijn aangeboden de vol gende wets-ontwerpen 1°. Wijziging der bepa lingen van het Burgerlijk Wetboek over de be perkte handlichting; 2". Overbrenging van enkele bevoegdheden der Arrondissements-rechtbanken bij de kantonrechters; 3°. Aanvulling van artikel 96 van het Wetboek van Strafvordering; en 4'. Intrekking der wet van 26 Ventöse jaar IV, en van artikel 471 8c, van het Wetboek van Straf recht (uitroeing van rupsennesten). De bekende Isaac de Jong is tegenwoordig vrij opgeruimd nu hij zich in het gezelschap be vindt van twee gevangenen. Hij schijnt echter niet zeer tevreden over de kost, die toch betrek kelijk zeer goed is. Vroeger hield hij zich bezig met het plakken van papieren zakjes; thans brengt hij zijn tijd door met het snijden van tabak. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage maakt bekend, dat hij van den Unter- suchungs-Ricbter, bij het Kóniglich Sachsische Bezirksgericht te Dresden heeft ontvangen het. schriftelijk verzoek ter mededeeling aan de amb tenaren van politie hier te lande dat te Dres den een bevel tot gevangenneming is verleend, wegens oplichting, tegen G. Brunner, agent van assurantie-maatschappijen, afkomstig van Mun- chen en waarschijnlijk zich ophoudende in Ne derland. Hij is voorzien van een pas, den 22sten Febr. 1869 atgegeven door de directie van politie te Mnnchen en zou reizen met een vrouwspersoon uit Cölheim, genaamd Margaretha Bauer, die te Dresden voor zijne vrouw doorging. Sedert 1871 wordt hij door het parket te Frankfort a/M. ook wegens bedriegelijke handelingen vervolgd. De aaudacht wordt op hem gevestigd en zijne opsporing verlangd. Bij ontdekking wordt verzocht spoedig kennisgeving aan de Duitsche autoriteit, omdat inen zich voorstelt zijne uitlevering aan te vragen. Schevenlngen, 18 Januari. Naar men wil weten bestaat het plan, bij het Gemeentebadhuis alhier, tusschen de stallen en het station van de tramway-maatschappij, een Protestantsche kerk te stichten, waartoe het benoodigde kapitaal, het onderhoud als anderszins zou worden verschaft door den heer Groen van Prinsterer en zijne vrienden. Ter markt te Leiden aangevoerd. op Haandag 20 Januari e. k., des avonds te 8 uren, in de Stadsiaal. Namens de Commissie de Secretaris, Mr. H. L. A. O B REEN. Op den 17aen Januari jl. is buiten de voor malige Rijnsburgsche poort, bij de brug naar het Station, gevondeneen Juweelen Boot met 9 «Meenen. Informatiën daaromtrent zijn aan het Bureau van Politie alhier te bekomen. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE T00NEELISTEN. Directie J. C. YALOIS. 17 en 18 Januari. Winter Tarwe iO hectoliter 12.50 a 13.50. Zomer Tarwe 15 hectol. 11.50 a f 12.50. Winter Rogge 10 hectol. /8.00 a ƒ8.50. Zomer Rogge 14 hectol. 7.00 a ƒ7.50. Zomer Gerst 0 hectol. f 5.50 a 6.00. Chevalier-gerst 7 hectol. 6.60 a 7.00. Zware Haver 14 hectol. 4.60 a 5.00. Lichte Haver 13 hectol. 3.30 a 4.00. Duivenbooneu 11 hectol. f 8.00 a 8.50. Paardenboonen 8 hectol. f 7.00 a 7.50. Ossen 00 stales 000 a 000. Stieren 0 stuks /000.00 a 000.00.Kalfkoeien 7 stuks/190.00 a 320.00. Varekoeien 86 stuks 100.00 a f 266.00. Vette koeieu 10 stuks ƒ240.00 a 360.00. Kalveren (vette) 26 stuks 45.0U a J 104.00. Kalveren (magere) 11 stuks 7.00 a ƒ15.00. Hamels (magere) 48 stuks f '20.00 a 31.50.Hamels (vette; 156 stuks ƒ28.00 a ƒ40.00. Lammeren (magere) stuk» f 0.00 a ƒ00.00. Varkens (magere) 14 stuks ƒ16.00 a 34.00. Varkens (Biggen) 20 stuka 8.00 a 14.00. Boter 4270 kilogr.late qualiu vat 63.00 a ƒ67.00. 2de qualiteit 4 vfit ƒ58.00 a 62.00; 1ste qual. per kilogr.; 1.S75 a 1.67*2de qualiteit per kilogr. ƒ1.45 a ƒ1.55. Lange Zwarte Turf 1000 dubb. hectol. ƒ0.26 a ƒ0.275. Ter markt aangebracht 119 runderen, 37 kalveren en 227 schapen. Mevrouw VAM ITER80N, Hooigracht N». 48, verlangt tegen 1° Mei die goed kan strijken en met de wasch omgaan. TE HUUR gevraagd tegen 1° Mei Brieven franco ouder Letter G. bij Gebroeders VAN DER HOEK, Boekhaudelaren, Breestraat alhier. MAANDAG 20 JANUARI 18731 (N'. 7 van 't Abonnement) Drama in 8 Tafereelen naar het Fransch van ANICET BOURGEOIS en MICHEL MAS- SON, door G. VAN BEEK. Aanvang to 7 aren. Pr(]zen der Plaatsen f Loges f 1.60. Baignoires f 1.20. Parterre f 1. Galerij f 0.50. Achter-Galerij f 0.30. Plaatsen kuonen op den Speeldag besproken worden van 10 tot 2 uren, a 10 Cents extra per plaats. REPRÉSENTATION EXTRA-ORDINAIRE donnée par la Troupe tïopira du Theatre Royal Fran cais de La Haye, sous la direction de M. EMILE MARCH. YENDREDI 24 Janvier 1873. lre lleprésentation de: Opéra en 4 Actes et 5 Tableanx, Musique de CHARLES 5IARIE DE WEDER. Paroles Franyaises adaptées a la musique sur le livret original (Das Waldmadchen) par MM. MESTÉPÈS et WILDER. Le Théütre Royal Franpais de la Haye est le premier après le Théatre Lyrique de Paris représenter eet important ouvrage. MISE EN SCÈNE DE PARIS. Scènes de mimique et de dause, reglées par M. ZINCK. La scène se passé en Hongrie, au 16e siècle lr Acte: LA GROTTE DE 8YLVANA. 2d Acte: LE8 MENDIANT8. 3me Acte lr Tableau LA YAL8E DU HOUX. 3me Acte 2d Tableau LE F1L8 PROSCRIT. 4me Acte: LE FOU. On verture des Bureaux a 6 heures. On commencera a 7 heures. PRIX DES PLACES: Loges f 2.Baignoires f 1.50. Parterre f 1.20. Galerie ƒ0.60. On pourra te réserver des places Jeudi 23 et Ven- dredi 24 Janvier. Pour chaque place relenue d'aoance au Bureau il sera payt 10 cents. Die welke het ongeluk heeft een bril te moeten drageD, kan het beste oordeelen over den last, het ongerief en tijdverlies van dat artikel, en zoude zeker gaarne ontheven zijn dien te moeten ge bruiken. Welnu, er bestaat een middel: allen wier oogen nog niet tot in den hoogsten graad zijn versleten, kunnen daarvan ontslagen worden door het bestendig gebruik van Bij elke wassching der oogleden zal men de herstel lende kracht der afgematte en verzwakte oogen voe len wederkeeren, zoodat men in vele gevallen den bril weder zal kunnen vaarwel zeggen eer éen flacon is opgebruikt. Maar vooral ook zij die Dog geen bril behoefden, gebruiken dat middel om voor altijd daarvan bevrijd te blijven; bij velen, jail! bij oneindig velen is toch reeds het begin sel van verzwakking merkbaar aanwezig; men lette maar op dat men bij voortduring verplicht is op verderen afstand te zien, dat letters zich dubbel vertoonen, dat schel licht hinderlijk is, dat de oogen beginnen te steken, enz. enz. Welnu, gebruikt Dr. Chantomelanus Oogenwater, en gij zult u beter gevoelen. Het is verkiijgbaar k 60 cents per flacon bij: J.J. Beuzen maker,Leiden. F. A. G. van Detb, Gouda. J. H. Keiler, Rotterdam, Weste Wagenstraat. W. A. Hoek, Schiedam. J. J. Groenhuizen en C1"., Utrecht. Iserief Zonen, 's-Hage. H. G. Pistoor, Noordwijk. H. J. Reuken, Amsterdam, N. Z. Voorburgwal, hoek Molsteeg. M. R. C. Lippitz, Hoorn. A. Bots, Nieuwkoop.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3