Z. M. heeft aan Mr. D. Roessingh, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Grootegast. BINNENLAND. Amsterdam, 17 Januari. Heden is bij den Ge meenteraad ingediend een door Burgemeester en Wethouders en den Schoolopziener in het 8de schooldistrict van Noord-Holland opgemaakte voor dracht, strekkende om Ph. Rank Lz. te ontslaan uit zijne betrekking van hoofdonderwijzer der openbare tusschenschool la. A. Door het groote aantal personen die in het afgeloopen jaar de Victoria Hegia in den Hortus ziju komen bezichtigen, hebben de busgelden van die inrichting f 769,75 boven de raming opge leverd. B. en Ws. stellen in overleg met die commissie den gemeenteraad voor, dit bedrag aan te wenden tot verbetering van de kas en het bassin waarin de Victoria gekweekt wordt. Haarlem, 17 Januari. Door den Raad dezer gemeente is voor de tentoonstelling van bloem- bolgewassen enz., van 1417 Maart, 100 be schikbaar gesteld, bestemd tot het uitloven van twee gouden medailles. Den Helder, 16 Januari. Gisteravond omstreeks 9 uren ontdekten enkele sloeperlieden, die zich nog op den zeedijk bevonden, in de richting van de Noorderhaaks, brandende piktonnen en flam bouwen. Dat was het sein van een in Dood ver- keerend schip. Dadelijk gingen zij hunne makkers wekken en een oogenblik daarna staken drie vletjes met moedige sloeperlieden bemand in zee, om de schipbreukelingen te gaan redden. Uit hoofde van de hevige branding, die altijd bij de Haaks staat, is een tocht derwaarts, vooral in den nacht, zeer gevaarlijk, dikwijls roekeloos te achten. Maar onze sloeperlieden kennen geen ge vaar wanneer het leven van schipbreukelingen wordt bedreigd. Met zeemansbeleid bereiken zij het schip en mogen zich verheugen de bemanning, 12 koppen sterk, in hunne vletten op te nemen en behouden aan wal te brengen, waar zij he denochtend te 2 uren aankwamen. Het bleek toen dat het gestrande schip was de Hambnrger brik Svea, kapt. Hartmann, met stukgoederen van Hamburg naar Portorico bestemd. Door middel van schuiten tracht men zooveel mogelijk van tuig en lading te bergen. Het schip zal waar het zit wel blijven. De menschlievende mannen die, met terzijde stelling van eigen gevaar, het leven der schip breukelingen redden, waren: T. Rijkers, A. Been, D. Strop, J. Bakker, M. en C. Bethlehem, J. Been, C. Pronk, J., W., P. en H. Rensma, behalve de bemanning van een üuisduiner vlet. Den Haaf, 17 Januari. In de algemeene ver gadering der liberale kiesvereeniging de Grondwet alhier, hedenavond in het gebouw Diligentia ge houden is Jhr. Mr. J. K. J. de Jonge, rijks-archi varis en commies-griflier bij de Eerste Earner der Staten-Generaal, met bijna eenparige stemmen, candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, in plaats van het overleden lid baron van Zuijlen van Nijevelt. Rotterdam, 17 Januari. In de raadsvergade ring van gisteren is een schrijven van directeu ren der Handelsvereeniging ingekomen, omtrent het aanbod van particulieren alhier, om van die vereemging de bouwgronden op het Noorder eiland en langs den spoorweg op Fijenoord, te zamen 160,000 M' over te nemen. De heeren W. van Dam HHz., A. van Stolk Jz., C. de Kuyper Cz., J. Hoos Nz. en A. van Hoboken Jz. boden voor die overname f 1,000,000 aan, plus oen premie van f 150,000 aan de gemeente. De directie der Handels .ereeniging geeft in hare missive te kennen, dat zij dit aanbod volslagen onaanneem baar acht, omdat die heeren, werd hun voorstel aangenomen, de bouwgronden voor f 7,25 per M! zouden verkrijgen, terwijl de Handelsver eeniging circa f 12 voor diezelfde uitgestrektheid moet betalen. Heden werd door de Kon. Ned. Tachtclub eene Algemeene Vergadering gehouden, waarbij een nieuw bestuur werd benoemd, dat, volgens de in de vorige Algemeene Vergadering aange nomen nieuwe statuten, voortaan uit 15 leden zal bestaan. De zeven leden van den vorigen Raad, werden allen als zoodanig herkozen; terwijl de heeren J. A. Rueb, H. T. Wilkens, P. C. J. Fauchey, W. Q. Suermondt, C. 11. F. Kolff, C. M. O. Obreen, James Smith en A. van Hoboken tot nieuwe le den van den raad werden benoemd. Op voorstel van den heer J. Havelaar, werd de heer Joost van Vollenhoven tot Vice-President der vereeniging herkozen. Hedenavond te ruim acht uren is achter den molen aan het Oostmolenwerf een kind gevon den van het vrouwelijk geslacht en omstreeks een jaar oud, bij zich hebbende een pak waarin eenige kinderkleedingstukken. Het is der politie mogen gelukken de moeder van het kind, die zich reeds in den trein van den Hollandschen spoorweg bevond om naar Leiden te gaan, op te sporen en aan te houden en naar het bureau van politie aan de Kaasmarkt over te brengen. Zij geelt op van Brussel te zijn gekomen, alwaar zij woonachtig is; aanvankelijk ontkende zij haar kind op de vermelde plaats te hebben nederge- legd doch kwam later van die bekentenis terug. Eene vrouw, die bij het vinden van het kind tegenwoordig was, heeft het met voorkennis van de politie voorloopig tot zich genomen. Krimpen a/d IJsel, 17 Januari. Gisteren werd alhier van de werf van de heeren J.Otto& Zonen te water gelaten het ijzeren Rijnschip Oskar Theo- dorgroot pl. m. 16,000 centenaars, ongeveer 400 lasten, voor rekening van den heer H. Discb, waarna de kiel werd gelegd voor een Rijnschip groot 9800 centenaars voor rekening vau den heer F. Becker te Muhlheim a/d Ruhr, en voor een schroefstoomboot tot vervoer van passagiers, goederen en vee, tusschen Keulen en Boun, waar van de machines a 25 paardekracht zullen ver vaardigd worden in de fabriek van de heeren Christi, Nolett en De Kuyper te Delfshaven, en voor rekening van den heer P. W. Jaeger te Keulen. Uardlnxveld, 16 Januari. Hedennacht is er ten huize van de wed. de R. ingebroken en uit de lade van een kabinet, dat men beeft weteD te openen, eene som van 500 gulden in papieren- geld, met een zilveren tabaksdoos, waarin dit geld bewaard werd, ontvreemd. Zeer behendig moet deze diefstal uitgevoerd zijn, daar de weduwe, die in dezelfde kamer waar het kabinet stond ziek te bed lag, er niets van bemerkt heeft dat de ongenoode gast het raam van de kamer en de deur van het kabinet geopend heeft. Tot nog toe heeft men den schuldige nog niet ontdekt, doch de politie doet ijverig onderzoek. Ulthulzerineden, 15 Januari. Hier in de ge meente maken zich thans weder zeer vele per sonen gereed om naar Amerika te verhuizen; 't zijn bijna allen personen uit den werkenden stand Het woord Chicago hoort men hier door zeer vele monden uitspreken. De personen die, eens in Amerika geweest zijnde, later Europa weer bezoeken, moedigen de andere menschen zeer aan ook eens een kijkje in het groote Amerika te nemen, 't Is dan ook alleraardigst wanneer men zoo hoort vertellenweinig werken en te vens den kost nog maar voor het eten. Maar alles is daar toch niet zoo mooi als oppervlak kig schijnt Met betrekking hierop had hier te plaatse een aardig geval plaats. Zeker arbeider, genaamd L., ontvangt een brief uit Amerika van een hier bekend emigrant, waarin f 2500 aan Amerikaansch papiergeld. In dezen brief luidde het, dat zeker heer verzekerde duizende hectaren land in Amerika te hebben aangekocht en er een Holiandsche kolonie wilde stichten. L. zoude voor dat geld eenige met name ge noemde families met zich medenemen. Men kan begrijpen dat deze brief hier zeer wat tongen spraakwater gaf, te meer daar men hoorde dat ook in het naburige dorp 't Zand een dergelijke brief met evenveel geld was aangekomen. Men ging met de Amerikaansche gelden naar een kas sier te Groningen om ze voor Holiandsche munt in te wisselen, maar, o ongeluk I de Amerikaan sche papieren waren valsch. Sncek, 17 Januari. Door de commissie alhier tot afschaffing van de vergelijkende examens is de volgende wijziging der schoolwet wenschelijk geacht: De scholen en betrekkingen worden ge classificeerd als volgt: a. Plattelandsscholen met geen of een hulponder wijzer; en eerste hulponderwijzers aan de scholen der volgende klassen, met een minimum-jaarwedde van I 700; b. verdere scholen voor lager onderwijs met twee of meer hulponderwijzers, minimum lül)0c. scholen voor uitgebreid lager onderwijs, f 1260. De hoofdonderwijzers der 3 klassen boven dien vrije woning en tuin. leder onderwijzer moet 3 jaar eene betrekking snb a bekleeden, vóór hij naar eene hoogere kan of mag sollici teeren De oproeping van sollicitanten geschiedt in een officieel orgaan. De sollicitanten leggen over hunne acte als hooldooderwijzer eu een attest van goed gedrag, afgegeven vanwege het gemeentebestuur. Die stukken worden gezonden aan den school opziener van bet district, waar de vacature is. Deze doet bij onderscheiden schoolopzieners een onderzoek naar de respectieve sollicitanten. Daarop wordt een tal van 3 tot 6 personen gemaakt in een samenkomst vana. den schoolopziener, b. Burgemeester en Wethouders, c. twee leden der plaatselijke schoolcommissie. Vervolgens wordt door eei.e commissie van 4 personen, bestaande uit a. een lid vaD het dagelijksch bestuur, 6 twee leden der plaats, schoolcommissie en c. een erva ren hootdouderwijzer, een persoonlijk onderzoek ingesteld naar de aanbevolenen; zij bezoeken on verwachts de school en winnen ter plaatse al de inlichtingen in, welke noodig zijn om een goede keuze te doen. Eindelijk doet de Raad de benoeming. De Kamer van Koophandel alhier heeft be sloten hare adhaesie te veileenen aan een adres van de Kamer te Haarlem, waarin bij den Minister wordt aangedrongen op bet instellen van recht banken van koophandel. Middelburg, 17 Januari. De Commissaris des Konings io deze provincie heeft de Provinciale Staten tegen den 28sten dezer maand buitenge woon bijeengeroepen, tot vaststelling van een bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen en tot wijziging van het regle ment op het gebruik der kunstwegen. 's-Hertogenboach, 17 Januari. De gisteren alhier gehouden eerste nieuwe markt voor paar den, hoornvee, varkens en landelijke voortbreng selen overtrof de verwachting, hetgeen moet wor den toegeschreven aan de uitgeloofde premiën. Er werden aangevoerd: 82 paarden, 268 runde ren en 550 biggen 10,804 meter wit linnen, 2138 meter grauw linnen en 4249 meter pellen. Vele buitenlandsche kooplieden waren op de uiarkt aanwezig en zeer vele vreemdelingen trof uien in de stad aan. Maastricht, 16 Januari. Het Provinciaal Ge- rechtsbof behandelde heden in hooger beroep de aanklacht, ingesteld door den rijksontvanger J. H. Jansen alhier, te en den heer Jos. Russel, wegens het in twee artikelen van l'Ami du Lim- bourg tegen gemelden ambtenaar gebruik maken van smaad- en scheldwoorden en beleedigende uitdrukkingen. De heer Jos. Russel was te dier zake, door de arrondissements-rechtbank alhier, reeds in een geldboete van 25 verwezen. Het O. M. requireerde de bevestiging van het in eerste instantie gewezen vonnis, terwijl de verdediger van den bekl., Mr. Bloemaerts, tot vrijspraak concludeerde, op grond dat de artikelen noch smaadwoorden, noch beleedigende uitdrukkingen zouden behelzen. Het Hof bepaalde de uitspraak op Donderdag a. s. Venlo, 17 Januari. De wisselwachter van den Staatsspoor, P. van Peursen, werd gisteravond, omstreeks halfelf, door den van Maastricht komen den trein overreden. Bijna onmiddellijk na het ongeval stierf hij. GEMENGD NIEUWS. Het wrak van het stoomschip Batavier zal, zoo als het thans aan de Noordzijde van de Theems ligt, den 23slen Januari publiek verkocht worden. De politie-afdeelingeu te Brussel, welke reeds te legrafisch met het stadhuis zijn verbonden, zullen binnenkort op gelijke wijze onderling en met het ka inet van den Procureur-Generaal verbon den worden. Als de dieven uu toch ontsnappen, ligt het zeker niet aan de telegraaf. Dezer dagen deed zich te Berlijn een geval voor, dat den eisch der arbeiders om een bepaald loon, af gescheiden van hunne bekwaamheid, in zjjn waar daglicht stelt. De machinist bij eene boekdruk kersfirma erkende zelf, dat bij niet genoeg op de hoogte van zijn vak was, en dus nog uiet kon betaald worden als een ander, die de gevorderde bekwaamheid ten volle bezat; hij werkte daarom beneden het tarief, totdat hij zijne zaak meester zou wezen. De drukkersvereenigiug wilde hein dwin gen om zich aan het tarief te houden, en toen hij dit, zeer terecht, weigerde, werd hij als lid der vereeni ging geschrapt. De machinist, die hierdoor ook zijne rechteu op het door hem gestorte geld verloor, heeft de Vereeniging bij den rechter aangeklaagd. In de Panjsche dagbladen leest men, onder het opschrift: „geschiedenis van een haar", de vol gende anecdote. Twee maanden omstreeks gele den liet men zich te Berlijn, ten huize van een Pruisischeu baron, die reeds een geruimen tijd geleden met eene Fransche dame in het huwe lijk was getreden, met vrij veel geringschatting en medelijden uit over „het arme Parijs, 't welk zoo goed als van de kaart was gewisebt", terwijl men aan Berlijn voorspelde, dat het, voordat er tien jaren verloopeu waren, de hoofdstad van Europa zou zijn. Dit was te veel voor het natio nale gevoel van de vrouw des huizes. „En ik", gaf zij moedig aan het talrijke, enkel uit Prui sen bestaande gezelschap ten antwoord, 't welk aan hare tafel vereenigd was, „ik zeg u, dat Pa rijs, ondanks alles, nog al'ijd Parijs is en dat Ber lijn, bij Parijs vergeleken, nimmer iets meer dan een onaanzienlijk dorp zal zijn!... Welnu voer zij voort, toen nien haar wilde weerleggen ik wil eene weddingschap met u aangaan, waardoor het pleit beslecht kan worden. Geelt mij, onverschillig welk voorwerp, het eenvoudig ste, nietigste, dwaaste ding, ik neem aan, dat Parijs daarvan iets zal weten te maken, waar aan te Berlijn zelfs de gedachte niet was opge- rezeu." De weddenschap werd aangegaan, en den volgenden dag ontving de barones een doosje met een grijs haar. Zij was aanvanke lijk een weinig uit het veld geslagen. Wat toch kou men, zelfs te Parijs, van een grijs haar ma ken? Zij gaf echter den moed niet op, zette de zaak in een brief aan eene barer Fransche betrek kingen uiteen en zond het grijze haar naar Parijs. Dezer dagen ontving zij het van daar terug. En wat had men nu van dit haar gemaakt? Parijs had het, zeer vernuftig, in een half geopend gou den buisje besloten en dit op een met brillanten omzet medaillon van hetzelfde metaal gehecht. Het eene uiteinde van het haar werd vastgehou den door den klauw van een Pruisischen arend, met uitgespreide vlerken, die het bovenste ge deelte van het medaillon uitmaakte, en aan het andere uiteinde van het haar hing een klein, wit geëmailleerd wapenschild, met de inscriptie „Elzas en Lotharingen. Gij hebt die thans in uwe macht, maar gij houdt hen enkel bij een haar!". „De Pruisen zegt de Fransche verbalet, hebben de barones geene tweede weddingscb voorgeslagen. Als eene bijzonderheid kan meld worden, dat in den tuin van den t; Rosenbeek, bloemist te Crooswijk, van eene 't wild opgeschoten plant nieuwe aardappt zijn gerooid. BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting der Nationale Vergadering: Woensdag had de interpellatie van den heer Belcastel over het ontslag van den gezant bijc Pauselijken Stoel plaats. Hij begon met mede deeleu dat in overleg met de regeering zijne terpellatie zich bepalen zou tot het stelles r, twee eenvoudige vragen, namelijk welke aaol ding er bestaan had tot het conflict tusscheD beide te Rome geaccrediteerde Fransche dip maten, en of het protectoraat ovei de Frans geestelijke stichtingen te Rome aan den am!, sadeur bij den Heiligen Stoel zou ontno;: worden. De interpellant beklaagde zich er over iih regeering te Rome eene tweeledige politiek en, nog ineer, dat de gezant bij den Koning Italië de Italiaansche regeering aanzette ome der eenige verschooning jegens den Paus te te gaan. Hij begreep dat de Fransche regeer: aan 's lands verleden indachtig, partij beha: te kiezen voor de Kerk en tegen de revolutii deed op haar een beroep om de bekommr Katholieken gerust te stellen. In antwoord op deze interpellatie gaf dei nister Dufaure, ten aanzien van het feit het» tot het ontslag van den heer de Bourgoing ge! had, te kennen dat de aan de officieren van: Orénoque gegeven last om op den nieuwjaars hunne opwachting bij den koning van Italic maken door de welvoegelijkheid werd geëii en deelde hij mede dat de nieuwbenoemde t bassadeur bij den Heiligen Stoel, wiens keu als die van een oprechten en aan den Pse» hechten katholiek, moest aangemerkt worhttl een bewijs der welwillende gezindheid v&s Fransche regeering ten opzichte van den Heilif Vader, zou voortgaan met het protectoraat 0' de Fransche geestelijke gestichten te Romeo, oefenen. De minister kwam echter op tegen beschuldiging dat de regeering te Rome e tweeledige politiek zou voeren. Die voorstel! was geheel in strijd met de waarheid en 1 alleen eenigen schijn van grond omdat de omsls digheden vorderden dat er twee Franscbrzb/'-- maten te Rome gevestigd zouden zijn. Behzbsc gevoelens van eerbied en toegenegenheid voord Paus welke de regeering bezielden bestoet bij haar het vaste voornemen op een goeden» te blijven met Italië. De minister eindigde e de vergadering opmerkzaam te maken op de. varen van interpellatiën over de betrekkingen! andere mogendheden, en verzocht haar daar. den gang der regeeriug niet te bemoeielijkei De heer Chesnelong zeide den ministerit voor het gegeven antwoord en voor de do.irls geuite gevoelens van welwillendheid en esvs. jegeus den Paus; bij drukte daarbij, onderdes juiching der rechterzijde, de hoop uit dat iade geest instructiën aan den Franschen gezant b, regeering des konings van Italië zouden gezon worden. Hiermede was de interpellatie afgelooj Daarna ging de vergadering over tot de bei deling van het wetsontwerp op den algeuiet raad van hooger onderwijs, welks eerste ar: ua eenige discussie aangenomen werd. De minister van oorlog heeft in een I aan den maarschalk Mac Mahon, welke it dagbladen wordt publiek gemaakt, te kei gegeven dat de door de Bonapartistische dat den opgezette beweging om adressen van bi te zenden aan den keizerlijken prins ais trocu opvolger en de keizerin als regentes VijdiVt. 's prinsen minderjarigheid in het leger niet n worden geduld. Persoonlijke betuigingen deelneming van de zijde der officieren, w genegenheid gevoelen voor de voormalige rs rende familie zullen, gelijk in dien brief g£ wordt, door de regeering worden ontzien et eerbiedigd, maar collectieve betuigingen vanlu komen haar voor gevaarlijk te zijn voordekt tucht en de rust des lands en zullen derb verboden, en wanneer zij niettegenstaandt verbod toch plaats hebben, met gestrengheid straft dienen te worden. Op het in ons nnmmer van eergisteren i gedeelde artikel van bet officieuse Bien Pubh: de taal der Bonapartistische bladen, antiv. een dier bladen, VOrdre, met de volgende klaring „Wij hebben tegen de zienswijze van het Public niets in te brengen. Onze eerbied voo' souvereine Natiouale Vergadering enonzeo» werping aau de bestaande regeering zijn op" wij hebben daarvan meermalen de bewijze' geven. Indien de regeering gelooft dat het ge' lijk is aan den keizerlijken prins den titel bWi leon IV te geven, dan doet zij wèl met zulks' te dulden. Haar eerste plicht is handhaving

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2