N°. 3967. A0. 1873. Woensdag 15 Januari. LËIHSCH DAGBLAD. ;lil' PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00.. Franco per postn 3®85. Afzonderlijke Nommenn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS OER ADVKRTENTIKN. Voor lederen regel0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die ty beslaan. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER ln WETHOUDERS van LEIDER, roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen, enz, welke over het afgeloopen jaar 1872 teu lasle der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, immers vóór ul timo Januari e. k., ter gemeente-secretarie (afdee- ling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den léden Januari 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de ver plichting tot het doen van aangifte voor de Natio nale Militie, in de maand Januari 1873, voor hen die op den lsten Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in liet jaar 1801, alsmede voor ben die eerst na het intreden van hun I9de jaar, doch vóór het volbren gen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, ge plaatst in de Leidsche Courant van den léden, 21sten en 28sten December 1872 Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, II op Maandag den 13den Januari, voor de bewoners van de wijken I, II en III, op Dinsdag den léden Januari, voor de bewoners van de wijken IV en V, op Woensdag den 15den Januari, voor de bewoners -li van wijk VI, op Donderdag den IGden Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den I7den Januari, voor de bewoners van de wijken VIII én IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-acten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secre tarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den éden Januari 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op het raadsbesluit van den 29sten Decem ber 1870, gewijzigd den 30sten November 1871rege- .Jende de helling eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den llden "Januari 1872, N°. 20, waarbij tevens de Verordening, regelende de invordering dier belasting, is aangehaald Brengen ter kennis van do belanghebbenden, dat 'tot schatters voor deze belasting zijn benoemd en beëedigd de H.H. J. ENGELS, Je., H. FILIPPO, P. G. HOUTHUYSEN, B. van KLEEF, J. van LITH, G. RIETBERGEN, J. C. RIJK, A. VERHOOG, aan welke een ieder wordt uitgenoodigd den toegang tot zijn belastbare perceelen te verleenen op alle werkdagen, van des morgens 9 tot 's namiddags uren, en voorts die aanwijzingen en mededeelingen Ite doen, die strekken kunnen om de bedoelde schat 'tingen met juistheid en gelijkmatigheid te verrichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. I Leiden, 13 Januarij 1873. 2® 3®. 8°. Voordracht betrekkelijk eene wijziging van bet reglement op bet beheer en bestuur der stede lijke gasfabriek, de instructie van den gemeente architect, en het reglement van orde voor de vergaderingen van Burgemeester en Wethou ders. (6). 9®. Verzoek van C. Van Cazant, om den zolder in de Smidssteeg in huur te bekomen. (7). 10®. Voordracht tot het verleenen van eene toelage aan den hoofdonderwijzer J. A. Van Dijk. (12) LEIBElt, IJl Januari. De Eerste Kamer heeft in hare zitting vsd gisteren de hoofdstukken 2, 3 en 4 der Staatsbe- grooting met algemeene stemmen na discussie aangenomen. Bij hoofdstuk 3 kwamen ter sprake de iurichting der diplomatie, het sluiten van han delsverdragen, de zaak van Venezuela en het uiileveringslractaat met België. Bij hoofdstuk 4 deelde de Minister de Vries mede, dat onderscheidene wetsontwerpen tot partieele herziening der wetgeving reids gereed zijn. Morgen komen de verdere hoofdstukkeu in be handeling. Nu, in den laatsteu tijd, overal van feiten wordt vernomen, die de ongerustheid der bevolking in niet geringe mate ga,ande maken eu waardoor de ingezetenen met meer bezorgdheid zich onder de hoede der politie stellen, waarvan het gevolg tevens is dat ook hier en daar de gebreken in het personeel dier plaatselijke macht in het licht treden nu achten wij bet een verblijdend ver schijnsel op de activiteit onzer stedelijke politie te mogen wijzen. Al moge ook du en dan, tegenwoordig niet meer dau vroeger, van een diefstal of een andere euveldaad worden vernomen, de veiligheid laat hier zeer weinig te weuschen over, dank zij de zorgen der politie, die, des nachts vooral, op haar hoede is. In den nacht vau Zaterdag op Zondag bijv., te halfdrie, geen geschikt ongenblik om een luchtje te gaan scheppen, werd in de Galgestraat zekere W. H..K. aangehouden, die, om zijn tegenwoor digheid op dat uur reeds alleen, kwade vermoe dens opwekte; de politie ziet gewoonlijk nog al scherp. Want ofschoon de man zich zoo onschul dig verklaarde als een kind, bleek het loch bij onderzoek dat hij een barometer ver beneden de waarde verkocht had, zonder bij dien „handel" te verliezen; en geen wonder! hij had dat voor werp zelf niet iugekocht, maar uit den gang der woning van den heer F., op den Burg, meege nomen zonder voorafgaande vergunning. De politie,- onbeleeld als altijd tegenover dergelijke Dachte lijke wandelaars, noodzaakte deo man zich te verantwoorden eu la acht hem voorloopig naar Gravestein, waar hij thans over zijn handels- operatiën kan denken. Nog eeu drietal andere personen, niet te Leiden te huis behoorende en die wel is waar geeu strafbare feiten pleegden of 't moest bedelen zijn, doch nier physiouomie der politie die kieskeurig ook al is! niet scheen te bevallen, is in de laatste dagen uit dez gemeente ver wijderd. Op die loffelijke wijze waakt de politie dus hier voor orde eu rust. Wij hopen dat ouze stad- gei.ooien waar elders zoozeer geklaagd wordt uit op prijs zullen stellen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 16 Januari 1873, 's namiddags te twee uren. Ondei werpen .- I®. Benoeming van twee onderwijzeressen 2de klasse, aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor meisjes. (8 en 9). Verzoek van J. C. Boeser, om eervol ontslag als onderwijzer der 1ste klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor jongens. (1). Idem van Mevrouw de weduwe G. H. Fabius, geb. A. Ledeboer, om ontslag als bestuurderesse van het H. G. of Arme Wees- en Kinder buis. (3). 4®. Idem van A. "W. Kloos, om ontslag als hulpon derwijzer aan de openbare lagere sebool n°. 2, voor onvermogenden. (10). 5®. Twee suppletoir© staten van begrooting, dienst 1872. (2). 6®. Verzoek van O. Boekesteijn, om eene brug te leggen voor zijne woning nabij bet Haagsche veer. (4). 7'. Voordracht tot den openbaren verkoop van hoo rnen, enz. (5), Bij de voorstelling van Zondag-avond, door het personeel van den heer Valois gegeven, dach ten wij natuurlijk aan de vertellingen van Moe der i.te Gans, waarvan de Gelaarsde Kat er eene is. Van geslacht lot geslacht, vau kind tot kind gaan die vertellingen over. Dat in Frankrijk die sprookjes even aangeDaam worden gevonden als hier, bewijst het feit dat de bewerkiug voor het tooneel van de Gelaarsde Kat door Dumarioir eu Uennery geheel Frank rijk dooi kruiste en daarom was 't van den heer Rosier Faatseu niet te verwonderen dat hij dit sprookje voor ons publiek vrij bewerkte; een zaak die hem zeer goed gelukt is en waarvan het talrijke, Zoudag-avund opgekomen publiek ondut belziunige bewijzen gaf. Hoe fabelachtig de inhoud van dit stuk ook ziju moge, hier eu daar is nog vrij wat moraal uit te trekken, die voor velen van groot nut kan zijn. Men vergeve het ons echter, wanneer wij tegen enkele platheden waarschuwen, in woordeu en spel; hoe geanimeerd het publiek er ook door was, mogen de vertooners loch niet uit het oog verliezen dat het een voorstelling was voor het volk. Die voorstellingen, moeten o. i. slechts streven naar beschaving van het volk en daarbij dienen platheden vermeden te worden, die het volk zoo gemakkelijk en zoo gaarne overneemt, om ze, op nog minder delicate wijze, in hun kringen terug te geven. Over het geheel is de opvoering ons en het geheele publiek nochtans bevallen. Ieder der ver tooners deed zijn of haar best. Op het affiche lazen wij: Toover blijs pel-, en wan neer we nu iu het oog houden dat voor too- verblijspeleu en spectakelstukken decoratiën noo dig. zijn, dan meenen wij daarbij een oogenblik te moeten slilstaan. Wie een schouwburg-lokaal verhuurt moet zorgen dat er ook alles zij, wat een directie bij hare opvoering noodig heeft. En dat is er helaas in onzen schouwburg niet. Dit strekke niet ten verwijt aan heeren commissa rissen van den schouwburg; evenmin aan den tooneelmeester, want zij kunnen (niet geven, wat er niet is. - Zoo veel mogelijk zorgt de heer Valois er nog voor en wij hadden Zondag-avond daarvan het bewijs in het meesterlijk geschilderde kasteel van den Markies de Carabas, vervaar digd door de genialen van Hoveq, den man, die als decoratieschilder zoo zeer beroemd en zelfs de gunstig bekende Gentsche decoratieschilders achter zich laat. Doch men kan niet altijd vor deren dat eeu directie zijn decoratief meebrengt. Er circuleert daarom in ouze stad een lijst om bijdragen in te zamelen voor een kapitaaltje, zoo hoogst noodig om liet decoratief van onzen stads-schouwburg Ie verbeteren en te comple- teeren. Gaarne willen wij die poging ondersteunen. Wij prijzen den ijver van heeren commissarissen en hopen van harte, dat ieder opera- of tooneel- liefheüber liet zijn zal bijdragen om deze flinke en nuttige poging te doen gelukken. Hei tooneelpubliek wil iets goeds zien; zeer goed, maar men uioet niet alles alléén van de directeur eu de tooneelspelers verwachten; wal zij hij hun opvoeringen noodig hebben, moet er zijn; het verouderde moet nu en dan in een nieuw kleed gestoken worden, want een goede voorstel ling wordt somwijlen door slecht decoratief be dorven. E» het succes op de plankeu hangt toch steeds, als wij het zoo zeggen mogen, aan een zijden draadje! Gisteravond vierde de typographische vereeni- gmg Laurens Jansi. Coster in de stads-gehoorzaal haar negentiende jaarlijksche feestviering. Nadat de leden zich met hunne dames hadden vereenigd, werd te zeven uren eeD feestelijke optocht door de zaal gehouden en zongen de leden een wel komstlied aan heeren patroons, donateurs en eercleden, waarna het feest eeu aanvang nam. Daarna werden door eenige leden twee tooneel- stukjes opgevoerd getiteld Bertrand en Suzelle, of het huwelijk door rede gewettigd, en No. 777, of het verlote Landgoed, terwijl lot slot een gedicht van van Lennep, getiteld de Sledevaart, door eeu der leden werd voorgedragen. Daarna werd een hal geopend, dat tot in den morgen voortduurde, waarna het nog aanwezig zijnde publiek wel voldaan zich verwijderde. De burgemeester, teveus beschermheer der vereeuiging, woonde de feest viering bij, vergezeld van een der wethouders. Bij de heden op het Raadhuis alhier gehouden verkoopiug van cokes in partijen van 10, 50 en 100 hectoliters waren de hoogste inschrijvingen I 4,60 eu f 22,50 en de laagste f 4,50. In de eersle helft der maand December zijn aan liet postkantoor alhier de volgende brieven bezorgd met onbekende adressen: Peijes, P. F. Hemmes (2 stuks), N. Borneman, A J. vau Rooy, A. M. Polak, J. Verwiel, allen te Amsterdam; Boekei, te Beek en Donk; P- Trouwers te Brielle; Mej. G. M. J. Cramer en Kloot, beiden te Hazerswoude; K. de Rol, te Kralingeu Vogel, te Leiden de Jager, te Nieuwer- Amstel; Hilke Nuor, te OdöornMej. J. de Jong, te Parijs; P. vau Toorn, te Ridderkerk; Liemje Mastenbroek, van der Harsier en T. van Poel geest, allen te RotterdamSieveus, te Utrecht. Tot militair lid van den militieraad te Leiden is benoemd majoor Westenberg, en tot zijn plaats vervanger majoor Driessen, van het 4de regiment infanterie. Door den vreeselijken stormvloed, welke den 12den en den 13den Nov. aan de Duitsche Oost zeekust heeft gewoed, zijn 40 menschen omge komen en houderden h izeu verwoest; de waarde van de roerende goederen die verloren gingen, beloopt millioenen. De nood van de geteisterden is groot. Reeds in eene hulpvereeniging voor de noodlijdenden verrezen, die onder het bescherm heerschap staat van den kroonprins van Pruiseo en zijn hoofdzetel heeft te Berlijn. Die vereeni- ging heeft den heer Fr. Julius von Kolkow te Groningen opgedragen een beroep te doen op den weldadigheidszin der Duitsche ingezetenen van Nederland en ook op de bekende weldadigheid der Nederlandsche ingezetenen zelve. Wij ver trouwen, dat die roepstem velen zal aansporen hulp te verleenen. Men verneemt, dat bij den Raad van Stale is ingekomen een wetsontwerp tot het maken vau een gemetseld droogdok te VlissiDgen, dat ruim een uiillioen gulden zal kosteD. Verscheidene fahrikanteu in de Vereenigde Sta ten hebben zich met de Japansche regeering in verbinding gesteld om jonge Japanneezen gedu rende eenige jaren bij zich te nemen, op eigen kosten hen in hun vak le onderrichten, en hen daarna naar hun vaderland terug te zenden. Zij stellen zich daarbij ten doel, in Japau bekend te worden, en aan hunne fabrikaten eeu grooter afzet te verzekeren. Men vleit zich, dat de daar aan verbonden geldelijke offers, voor zooverre zij de vervaardiging van werktuigen, laken, katoe nen stoffen en meubels betreffen, rijkelijk ver goed zullen worden door Icvemliger handel op Japau. Under de Duitsche hoofden van uijver- lieidsoudernemingeu moet de firma Krupp, te Essen, reeds vóór eenige maanden eeu jongen Japanner in haar fabriek hebben opgenomen. Wij, Nederlanders, staan sinds eeu paar eeuwen met Japan op vriendschappelijke!! voet. Wij heb ben er dikwijls op gepocht, dat wij loegelaten werden in een land, gesloten voor elk ander volk. Wij hebben er versjes op gemaakt, dat onze drie kleur daur wapperde, terwijl Franscbe soldateu onzen bodem betraden. Wat hebben onze fabri kanten gedaan? Bij voorbeeld, de Twentsche „katuen-fantaisisten?" Zij vonden het gemakke lijker eu goedkooper in de Kamer te doen pleiten voor differeutieele rechten, onder de ge huichelde leus: „Nederland en ludië zijn één". Opmerker.) Op last van den Minister van Oorlog zullen de plaatselijke adjudanten voortaan niet meer zich in burgerkleedïng mogen vertoonen, zijnde spe ciaal gelast ten allen tijde in uniform gekleed te zijn. In weerwil dat de Minister van Oorlog den diensttijd van jongelieden benedeu de 18 jaren, die zich bij het leger willen verbinden, van 10 op 5 jaren gesteld heeft, is de aanvraag om in het leger opgenomen te worden uiterst geriug; bij verschillende compagnieën infanterie is het getal vrijwilligers zelfs niet hooger dan 10 en nog minder. Beginnende met 1 Februari zal om geenerlei redenen meer kortiogten behoeve van particuliere schuldeischers worden toegestaan van militairen, beneden den rang van officier en van met hen gelijk gestelde militaire personen, evenmin als op de pensioenen hunner weduwen, van personen in Nederland, die bij het Ned. leger in ludië gedieud hebben. Blijkens bij de Regeering ontvangen bericht zijn aan de navermelde Nederlandsche inzenders op de internationale tentoonstelling van Peru, te Lima in 1871 gehouden, zilveren medailles toege kend, als: aan de heeren van Zuylekom, Levert en Cie. te Amsterdam, voor likeuren; aan de heeren E. II. Krelage en Zoon te Haarlem, vuor verzamelingen hyacintheu; aan de heeren Trea ting en C°. te Amsterdam, voor chromolithogra phs en drukwerken in kleuren.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1