De belangrijkste getuige is zeker wel een zekere P., die circa 1 uur in de nabijheid van het huis van mevrouw van der Kouwen tusschen twee personen is doorgegaan, van wie de een tot den ander moet gezegd hebbenheb jij de deur goed dichtgedaan waarop de andere moet hebben ge antwoord: ja, mijn jas zat er nog tusschen. Deze P., voor de Jong gebracht, moet hem duidelijk herkend hebben. Ook moet hij gehoord hebben dat deeenzeide: heb jij je handen gewasschen? waarop de ander moet gezegd hebbenik heb de zeep weggeworpen. Het aantal getuigen, die eeoige inlichtingen kunnen geven, is reeds zeer groot. De Jong is bij voortduring zeer onrustig. Als hij in tegenwoor digheid wordt gebracht van getuigeü, die iets te zijnen nadeele meedeelen, wordt hij woedend en zou op hen willen aanvliegen. Hij doet het voor komen alsof het bem spijt, dat hij een oogenblik zoo zwak is geweest van zich van kant te willen maken. Later moet hij gezegd hebben: gooi mij in een leeuwenkuil, en ik ben zeker dat ik als bewijs mijner onschuld er ongeschonden zal uit komen. Nog steeds worden de opgravingen op verschil lende plaatsen voortgezet. Naar aanleiding van onze aanmerking op het kleppen der nachtwakers, wordt ons van goed onderrichte zijde meegedeeld, dat voor een jaar of wat dat kleppen tijdelijk afgeschaft is geweest, maar dat het op herhaalden en veelvuldigen aan drang van vele zijden, vooral van veel dames, weder is ingevoerd, daar het publiek door nu en dan het kleppen te hooren, zich geruster gevoelde. Door het bovenmeeg .deelde zijn wij echter in geenen deele veranderd in de overtuiging van het nadeel dat „het waarschuwen" heeft. Wij hopen, dat die dames zullen gaan inzien, dat de kans op rust in elk opzicht door het kleppen eerder verminderd dan vermeerderd wordt. (Vod.) Naar men verneemt, wordt in Febr. e. k. eene pensioneering en promotie voor de officieren bij het leger hier te lande verwacht. H. M. de Koningin heeft de opdracht aanvaard van de uitgaaf van photografiën, naar de beroemde glazen in de Groote kerk te Gouda, die door den photograaf F. Harting aldaar vervaardigd worden. Aan Dr. J. A. O. Rovers, hoogleeraar bij de literarische faculteit te Utrecht, zal, op het einde van den tegenwoordigen academischen cursus, emeritaat worden verleend wegens het bereiken van den gestelden leeftijd. De onlangs van den heer van Limburg Brou wer verschenen roman Akbar zal door mevrouw Lina Schneider in het Hoogduitsch vertaald wor den uitgegeven, terwijl ook eene Engelsche ver taling van dezen roman in bewerking is, die weldra te Londen het licht zal zien. Naar wij van geachte zijde vernemen, is voor het aanstaande Nationale Zendingsfeest, waar schijnlijk te houden op Woensdag 23 Juli e. k., het schoone buitengoed Boekenrode onder Bloemen- daal, door de familie Messcbert van Vollenhoven welwillend ten gebruike afgestaan. (IV. v. i. D.) In de debating-society Vooruitgang, te Amster dam, zullen op Woensdag löden Januari de vol gende stellingen verdedigd worden 1. Voltaire was geen vrijgeest. 2. Op het voetspoor van de mannen van de vrije gedachte, die in Engeland den staat van priesterdwang bevrijd hebben, heeft Voltaire in Frankrijk en Duitschland tot de verheffing van den volksgeest boven 't vooroordeel der middel- eeuwsche christenkerk meegewerkt. 3. De eer der verlossing van 't christendom uit de macht van 't pausdom komt voor een deel ook aan Voltaire toe. De audientiën van de Ministers van Financiën, van Oorlog en van Koloniën zullen a. s. Donderdag niet plaats hebben. Bij beschikking van den Minister van Binnen- landsche Zaken van 9 Januari 1873, is de tijde lijke vervanging van den spoorweg opziener Wen- cker, door de spoorwegopzieners van Dorp en Jonkergouw, volgens de beschikking van 10 April 1872, nader verlengd tot 15 October 1872. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen zijn twee muntbiljetten te zamen groot f20, door een onbekende, onder het postmerk Amsterdam van 10 dezer, tot voldoening van aan het rijk verschuldigd recht ingezonden. De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge het bepaalde bij 's Konings besluit van den 5den dezer, in Nederland op gagementen van bij het leger in Nederlandsche Indië gediend hebbende militairen beneden den rang van officier en van aaD hen gelijk gestelde militairen personen, mitsgaders op de pensioenen hunner weduwen, gerekend van en met 1 Februari e. k., om geenerlei reden meer korting ten behoeve van particuliere schuldeischers wordt toegestaan. BINNENLAND. Amsterdam, 12 Januari. Gisteren is met goed gevolg van de werf van de heeren Meursing en Huijgens, te water gelalen het composite fregat schip Amsterdam, groot ruim 1000 Java lasten, voor rekening der reederij van de heeren van Eegben C°. en zullende gevoerd worden door den kapiten J. Kruysinga. Den Haag, 12 Januari. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te 2 uren in de Waalsche kerk, onder het gehoor van Ds. Zubli, de voorbereiding tot bet H. Avondmaal, op heden bijgewoond en heeft ook dezen ochtend onder voorgang van Ds. Vust daaraan deelgenomen. Z. K. H. Prins Frederik heeft bij den aan vang van dit jaar, H.Ds. dienstpersoneel zoowel van mindere als hoogere rangen, eene aanmerke lijke verhooging van tractement verleend, en zulks met het oog op de steeds stijgende prijzen der levensmiddelen. De thé dansant ten Hove, die op 14 dezer was bepaald, maar wegens bijzondere omstan digheden is uitgesteld, zal thans tegen het midden der volgende maand plaats hebben. Men verneemt, dat bij den Raad van State is ingekomen een wetsontwerp tot het maken van een gemetseld droog dok te Vlissingen, dat ruim een millioen gulden zal kosten. Rotterdam, 11 Januari. Heden werd alhier ver leden deacte van oprichting van de „Heinekens Bier brouwerij-Maatschappij", ten doel hebbende bet brouwen van bieren in de brouwerij van den heer G. A. Heineken te Amsterdam, die door die Maatschappij is overgenomen, en in eene brou werij, welke in de onmiddellijke nabijheid van Rotterdam zal worden opgericht. Tot directeuren zijn aangesteld de heeren G. A. Heineken (presi dent-directeur), W. Teltman Jr. en J. G. van Gendt Jr., allen te Amsterdam, en H. F. Hoyer te Rotterdam, en tot commissarissen de heeren Mr. W. Baartz, H. I. Hijmans, Mr. W. H.'s Jacob te Rotterdam, J. A. Laogerhuizen, W. Spakler en Mr. W. van der Vliet te Amsterdam. Ten gevolge van de propositie der Rotter- damsche Handelsvereeniging tot het afstaan van bouwgronden op Fijenoord, heeft zich een com binatie van eenige personen gevormd, die heden aan die Vereeniging een tegenvoorstel heeft ge daan, onder volgens hen voordeeliger voorwaar den voor de gemeente. Op aanstaanden Maandag en volgende dagen wordt in het Notarishuis alhier verkocht de Ver zameling van handschri'ten, de collectie historie prenten en de bibliotheek, hoofdzakelijk bestaande uit boeken betreffende de geschiedenis van Ne derland, nagelaten door Mr.J. van Datn van Noordeloos. Rotterdam, 13 Januari. Begunstigd door het ongekend zachte winterweder, worden de werk zaamheden tot aanleg van de drinkwaterleiding alhier met allen ijver voortgezet. Men is thans met het leggen der buizen gevorderd tot den Oost singel, terwijl aan den Coolsingel voorbereidende werkzaamheden worden verricht, om een zinker op den bodem neer te laten. Men zal zich een begrip kunnen vormen van den omvang van dezen arbeid, wanneer men weet, dat het gebeele bui zennet een lengte van 50,009 meter heeft. Als er geen tegenspoed komt, hoopt men in dit jaar de waterleiding in dienst te kunnen stellen. Utrecht, 12 Januari. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen en de Rijn spoorweg-maatschappij is eene overeenkomst ge sloten, volgens welke de spoorlijnen nabij het zie kenhuis en die op den Houteuschen weg aaneen zullen sluiten, ten einde bij eventueele omstan digheden op elkanders spoor te kunnen doorrij den naar de plaats der bestemming. Velp, 10 Januari. De timmerman C. A. werd hedenavond, op den straatweg van Rbeden naar Velp, onverhoeds aangevallen door twee kerels, die zijn geld en horloge eischten. Hij behield zijne tegenwoordigheid van geest, en al vechtende kreeg hij de bovenhand, zoodat de aanvallers genoopt werden te ontvluchten. Zwolle, 11 Januari. Aan A. v. W., huisvrouw van A. V. alhier, die 8 Oct. 1872 door het hof van Overijssel wegens het wegnemen van drie turven, des avonds uit een bewoond huis, tot 45 dagen cellulaire gevangenis was veroordeeld, is door Z. M. geheele kwijtschelding van die straf verleend. Sommige couranten hebben in der tijd verwij tingen tegen den rechter gericht over de gestreng heid dezer straf; gratie voorziende, daar er alle reden was om te verwachten dat het advies van het hof daaromtrent gunstig zou zijn, hebben wij onze terechtwijzing van die scheve beoordeeling tot deze beschikking uitgesteld. Het was de laag ste straf die de rechter volgens de wet op de bewezen feiten vermocht toe te passen, en alleen de Koning heeft het recht om gratie te verleenen. [Zw. Ct.) '•-Hertogenboscb, 11 Januari. Naar men met zekerheid verneemt, heersebt in de stallen der cavalerie te Breda de kwade droes onder de paar den. Daar, gelijk telken jare, met Mei a. s. een detachement huzaren van hier tijdelijk derwaarts verplaatst wordt, maakt men zich (misschien voor barig) ongerust, dat die ziekte ook naar hier kon worden overgebracht. Meppcl, 10 Januari. In den afgeloopen nacht is in het naburige Wanneperveen overleden de heer J. H. Kaempff, burgemeester dier gemeente, in den ouderdom van circa 80 jaren, waarvan hij ongeveer 40 jaren als burgemeester aldaar beeft gefungeerd eu in het geheel 60 jaren bij het gemeentebestuur is werkzaam geweest. Goes, 11 Januari. De rechtbank alhier heeft de volgende aanbeveling opgemaakt voor de vacante betrekking van kantonrechter te Hein- kenszand Mr. Slingelandt, kantonrechter te Kort- gene; Mr. van Voorst Vader griffier bij het kan tongerecht te HeinkenszandMr. de Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongerecht te Kortgene- G-EMENGD IV1JETJ WS. In den loop van dezen zomer zal te Bonn een groot Schuuiann-feest plaats hebben, waaraan slechts de beroemdste componisten zullen mede werken, o. a. Joset Joachim, Frau Clara Schu mann en Johannes Brahms. De opbrengst zal strek ken tot de oprichting van een gedenkteeken voor den grooten componist. Het schip Helena, ge zagvoerder Wilier, van Schiedam naar Cardiff, is den 5den dezer duor de stoomboot Isabclle, van Havre, overzeild en dadelijk daarop gezonken. Alleen de kapitein is gered. Zaterdag is in den Noordsingel te Rotteidam het lijk gevonden van zekeren M. v. G., oud 28 jaar, die sedert den 6den December 11. vermist was. Als bewijs van verdraagzaamheid wordt uit Heteren gemeld, dat het overschot der giften, bij de feestviering op 1 April bestemd om de jeugd der verschillende scholen te onthalen, thaus grootendeels aangewend wordt om te voorzien in de behoeften van een Roomsch-Catholiek gezin, waar de typhus zoowel man als vrouw bedlegerig houdt. Was de geest in April II. niet overal gelijk die behoorde, het bovenstaande getuigt van eeu prijzenswaardigen geest iu de gemeente Heteren. De Gouds. Crt. meldt omtreut den Donderdag-avond te Gouda gepleegden diefstal bij den h6er Lievegoet nog het volgendeEr zijn ontvreemd een ouderwetsche gouden horlogeketting met tonnetjes tevens dito dito cachetten en sleutel met een roode en gelen steen, eeu gouden vestketting fijn bewerkt met dito kwastjes en sleuteltjes, een gouden ring met zes fijne steenen, een vierkant zilveren presen- teertrommel, een zilveren tafelschel, tien diverse gouden ringen, een ouderwetsche zilveren mantel haak met ketting, een gouden mans-doekspeld met diamanten steen, een gouden dameshorloge, speld of haak met zwarten steen, een gouden da- uiesketting, plat fatsoen, een groote en kleine zilveren knip, een zilveren vestketting, een gou den pijpsleuteltje, eenronde zilvereu soeplepel, 9 zilveren lepels en 9 zilveren vorken, een ouder- wetsch zilveren horloge met twee portretten op den buitenkant, en een bankbiljet van 200 en eenig los geld. De dief is achter door den tuin gekomen, en heeft een ruit ingeslagen,daardoor den arm gestoken en de knip van de achterdeur gedaan en ver volgens, met den sleutel die op die deur zat, het slot van de deur omgedraaid, heelt toen weder een ruit ingeslagen van het keukenraam, daardoor weder den arm gestoken en de pen van het raam getrokken, het raam opgeschoven en zoo naar binnen geklommen. Het geheele huis is doorzocht, een kast staande in de keuken opengebroken, en hier en daar ook stukkeu vau waarde ontvreemd. Het mag voor den bestolene zeer gelukkig ge noemd worden dat eene jurffouw de dames Lieve goet moest spreken en bij hen heeft aangescheld en de dief vermoedelijk alstoen is weggegaan daar hij wel in de gelegenheid was om voor dui zenden mede te nemen.De politie doet ijverig onder zoek. In het laatst der vorige week is te Rhenen een man, waarschijnlijk door overspanning, krank zinnig geworden. Hij verbeeldde zich beter te kunnen prediken dan de dominé; daarom maakte hij zich meester van den predikstoel, en wierp alles wat daar aanwezig was van boven neder. Met groote moeite is hij gevat en later naar bet krankzinnigesticht te Utrecht gevoerd. KOLONIËN. BATAVIA, 7 December. Aan het algemeen overzicht van de lndiir ont- leenen wij De aandacht wordt het meest getrokken door den afloop der verpachtingen van de opium in de verschillende perceeleu voor het jaar 1873, onder de werking van de nieuwe regeling. Voor Ba tavia eu Soerabaya is dë uitkomst bepaald on" gunstig. Den 29sten November heeft de vorige pachter voor het personeel Batavia, Krawang Bantam en de Lampongs circa eene halve ton minder geboden, als hoogste bod, dan hij in 1872 betaalde. Voor het perceel Soerabaya zal de winst derving circa twee ton bedragen. De Samarangsche Ct. wil weten, dat op Savoe een bi nnenlandsche oorlog gevoerd wordt. Volgens hetzelfde blad zou de mijninge Jonker geen kopererts in voldoende hoeves op Timor hebben kunnen vinden. Thans is een commissie door de regs belast geweest met het onderzoek naar dei1$ stand van de sluis-en havenwerken te Sami-J die niet vorderen en, naar men beweert,- rnillioen zouden eischen. De ingepieur, die met het toezicht ovtji t werk belast is geweest, moet eensklaps be1 hebben om zijn geschokte gezondheid door naar Europa te hèrstellen. Men zegt, di commissie een ongunstig rapport over den'- van zaken in den jongsten tijd heeft uitget-.1"" Te Samarang heerscht de zoogenaamde v fever. De Eogelsche brik Faith, gezagvoerder van Cheribon naar Bushire, is in den nacti,, 30 November op Prinseneiland gestrand De or-w bemanning is te Anjer aangeland. Het schip geheel verloren geacht. Het wrak werd hier teren voor 320 verkocht. Uit dit ongeluk 1 opnieuw de dringende noodzakelijkheid 011^ spoedigste een kustlicht van de eerste ori Java's 1ste punt te plaatsen, waarover sedeu, gesproken is, maar eerst nu de gelden vcr,ï1i zijn toegestaan. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.! - zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: Een twee verlof naar Nederland aau den comm. ontv in- en uitvoerr., tevens fung. haven m. te J (Japara) L. Pielers; aan den ing. 1ste kl. bi] waterstaat en 's lands burg. openb. werke A. Pet; een oubep. verl. naar Nederland aai klerk bij het dep. van binnenl. best. J. P. 1 d. Lith. Ontslagen: Op verz., eerv., de postco: chef van het postk. te Patti (Japara) F. Th. Ma: eervol, als buitengew. subst.-griff., bij deu la te Loemadjang (Probolingo) P. H. v. d. Ke op verz., eerv., de gew. tel. 3de kl. G. F, Ziedses des Plantes. Benoemd: Tot contr. 3de kl. bij het bk;i landsch bestuur in de res. W.-afd. van Bora," L. de Vries; tot hoofdcomm. bij het dep. vat C. van den Muijsenbergh; tot 3den comm.o; bureau van den eerst-aanw. ing. bij den wi staat en 's lands burg. openb. werken in de Batavia, K. Altheer; tot 3den comm. bij hete der burg. openb. werken P. C. van Ossenbi gentot omg. rechter in de lste afd. Mr. J. JF. Timmermanstot lsten comm. bij het dep. burg., openb. werken E. Young. Bij den wal staat en 's lands burg. openb. werken h, lste kl. Dr. G. Uijlenbroek; tot ing. 2de kU.W P. Kennis. Bij de in- en uitvoerr., tot comm-i; bij de contr. en rech. te Soerabaya R. H. J. sansie; tot comm.-vis. bij de contr. en reek k" Batavia W. F. Klusman. Tot comm.-ontv. ten fung. havenm. te Joana (Japara), VV. P. v. Duit tot comm.-ontv. tevens havenm. tePrieman, L Reijntjens; tot comm.-visit. bij de contr. en rt te Batavia, J. B. Rijken; tot ambulant-ondeic de contr. en rech. te Batavia W. G. S. Lix E venlot onderc. lste kl. bij de contr. en ree Batavia, Th. F. Beijnon. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2;: verlof naar Nederl. aan den kapt. der iol Munder en aan den lsten luit. der inf. D. A. Westerberg. Ontslagen: Op verz. eerv., met reclit pens. de kapt. der inf. J. van Krieken; op ve eerv., de lste luit. der inf. K. A. Berg; op ve eerv., met recht op pens. de majoor der inf. A. M. van Leersuin. Bevorderd: Tot lste luit. bij het wo[ der genie, de 2de luit. E. Marcella en J. C. PI- tenga; bij den mil. geneesk. dienst, tot nffic. 1 gezondh. lste kl., de offic. van gezondb. 2de C. Gutteling, bij de inf. tot kapt., de lste I R. H. Clarkson, P. J. Meijboom, W. Vasseu-- A. W. H. Perelaer; tot lste luit. de 2de luik fcj M. Winkel, J. H. Pareau, H. Oosterwijk, P A. Collard, E. E. E. Otken en D. F. van der Pi'-sr* 1 Benoemd. Tot mil. ambt. 2de kl., den ambt. 3de kl. G. W. M. M. J. Lieber, B. E. Jansen en K. E. A. Bachmann. BUITENLAND. Frankrijk. In de Fransche dagbladen wordt medegedee dat de ex-keizer Napoleon testamentaire beset kingen heeft nagelaten, waarbij de politieke 'j ganisatie der Bouapartistische partij gereg wordt. „Een raad vau bestuur, wordt daart -1 trent gezegd, zou, met de keizerin en 1 heer Rouher aan het hoofd, den keizerlijken pi ter zijde staan, doch aan den prins Napoleon geenerlei invloed zijn toegekend." De heet Rouher is met zijne echtgenoote- een aantal aanhangers der keizerlijke fa®- Douderdagavond naar Chislehurst vertrokkt \Vaar de keizerin vele betuigingen van deelt- ming van de vorstelijke familie van Engelai^ van de hooge aristocratie en van de bevolk'11 ontvangen heeft. Volgens de Engelsche bladen heeft bet onv- kit

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2