van den staat met de Oosterspoorwegmaatschappij eu de stad Parijs, had tweede lezing plaats van het wetsontwerp waarbij de regeering gemach tigd wordt zich met de Fransche bank te verstaan omtrent de oprichting van bijbanken in sommige st6dec van Frankrijk, waarna de vergadering werd gesloten. Te Marseille heeft, ten gevolge van de aan houdende regens, in bet Quartier Sainte-Marthe een overstrooming plaats gehad en zijn verschil lende huizen ingestort. Een gebouw werd 50 me ters ver weggeslagen en viel toen iueen. Men vreest dat nog meer huizen zullen instorten. Grroot-Britannië. Men schrijft uit Londen: Sedert Nieuwjaar is h' er geen dag voorbijgegaan, zonder dat er hier -neen moord is gepleegd. Dit schijnen de treurige 'rt naweeën van den feestdag te zijn, waarop de fgt t nienschen het „goede" te veel genoten hebben. Engeland kan zich nochtans geluk wenschen dat 1.5 bet niet zooveel feestdagen heeft als katholieke landende gevolgen zouden anders afgrijselijk zijn. ij/ Een te Londen ontvangen telegram uit Cal- t' cutta meldt dat sir William Muir met Maart als Minister van Financiën zal optredentot dat tijdstip blijft de portefeuille in handen van sir Richard Temple. Het uitvoerrecht op granen is jl. Zaterdag in Britsch-Indië afgeschaft. Een tweede gezant van Atoligh Chazee, Synd Takoob Khan, is over de Himalaya op weg naar Engeland. Nopens den toestand des ex-keizers Napoleon worden dagelijks bulletins uitgegeven. Weldra zal, zooals reeds gemeld is, de tweede steen operatie plaats vinden. De Prins van Wallis heeft op zeer vriendschappelijke wijze naar den toestand des lijders gevraagd, terwijl een aantal bezoekers dagelijks op Chislehurst naar den kranke, dien zij niet mogeu zien, komen verne- meu. De smartelijke ziekte en de moeilijkheid der operatie geven aan de bulletins groot ge wicht; sedert geruimen tijd stierf van de vier per sonen van 4550 jaren, die de operatie onder gingen, gemiddeld éen. Sedert de invoering der steenvermaling door Civiale in Europa en door baron Heurteloup, in het bijzonder in Engeland) sterven slechts 7 lijders ten honderd. Bij den ex-keizer doen zich echter twee moeilijkheden voor: de steen moet nl. zeer groot zijn en de ziekte heeft reeds zes jaren het gestel van den lijdei ondermijnd. Doch de zieke wordt daartegen over behandeld door mannen, die zelden in er varing en bekwaamheid overtroffen werden. Duitschland.. In de zitting van het Huis van Afgevaardigden des Pruisischen Landdags van 7 dezer, waarin over de begrooting van binnenlandsche zaken beraadslaagd moesr worden, begon de afgevaar digde Lasker met de aaudacht te vestigen op de mededeelingen van de Provinzial-Correspondenz over de verhouding tusschen vorst Bismarck en graal Ruon, en op een desbetreffend arti kel van den Staats-Anzeiger. Hij meende dat in den lande eenige ongerustheid ontstaan was over de verandering in het praesidium van het minis terie, doch zeide dat hij voor zich hoopte op laden, welke zouden bewijzen dat er geene stoornis in den voortgang der dusver gevolgde politiek ge komen was. Hij wenschte dat de regeeriug dien aangaande geruststellende verklaringen zou geven. 'De minister van binnenlandsche zaken nam daarop het woord en verklaarde dat de eenige reden, welke den vorst Bismarck bewogen had om de betrekking van president-minister te laten varen, gelegen was in het besef der onmogelijk heid om te voorzien in al de werkzaamheden die het ambt van rijkskanselier en dat van minister van buiteDlandsche zaken hem oplegde. De koning had aan ziju wensch toegegeven. De eenige moeie- lijkheid daarbij was geweest een vorm te vinden die aan het publiek geene aanleiding gaf tot de gevolgtrekking dat vorst Bismarck zich aan de behartiging der Pruisische aangelegenheden wilde onttrekken. Dit had nooit in de bedoeliüg van den vorst gelegen eu zou ook niet met de wenschen van Zijne Majesteit overeengekomen zijn. De vorst had zich voorgesteld minister van buiteulandsche zaken en als zoodanig met het Pruisische ministerie in nauw verband te blijven, opdat liet ook verder in den waren zin des woords een miuisterie Bismarck zou zijn. Dat graaf Ruon tot president-minister benoemd was, ver anderde niets aan de zaak. De koning had het alleen doelmatig gevonden, de verandering niet bloot lormeel te doen zijn, en uit dien hoofde graat Roon tot president benoemd, in plaats van hem het voorzitterschap op te dragen. Vorst Bismarck bleef ook onder deze omstandigheden in dezelfde betrekking tot het ministerie als vroeger. Ten 1 e!-r- slotte verzocht de minister, dat men zich niet oren langer zou verontrusten, maar de maatregelen uor der regeering zou afwachten, waaruit men voor aan zeker nog in den loop der zitting de overtuiging reke zou verkrijgen dat het ministerie in denzelfden e be geest voortgaat en nog op hetzelfde standpunt jciiiii Raat als vroeger. De heer Virchow wenschte dat graaf v. Roon sell in plaats van graaf Eulenburg gesproken had, wiens woorden met het artikel van den Staats-Anzeiger in strijd waren. De houding van den graaf von Roon ten aanzien der Kreitswet, bij wier behandeling hij zich als tegenstander van den graaf Eulenburg getoond had, en na wier aanneming hij zijn ontslag had gevraagd, gaf weinig hoop dat hij thans den minister van bin nenlandsche zaken zou ondersteunen. Uit de be noeming van den graaf von Roon tot hoofd van het ministerie, en uit de wijze waarop eenige andere hooge betrekkingen vervuld waren, moest men afleiden dat het ministerie naar de zijde der oud-conservatieven was overgeloopen. Despreker had vun het ministerie een programma verwacht, opdat de natie weten zou wat het wil en de volksvertegenwoordigiug of zij een vijandig dan wel een bevriend ministerie tegenover zich heeft. De minister Eulenburg antwoordde, wat de houding van den graaf von Roon betreft, met de stellige verklaring, dat de veronderstelling van diens vijandige houding ten aanzien der Kreiis- wet ten eenenmale faalde. De graaf von Roon had, toen over het thans lot wet verheven ontwerp in den raad der ministers onder zijn tijdelijk voorzitterschap beraadslaagd werd, daar aan van het begin tot het einde zijne goedkeuring gehecht, en hiervan ook een bewijs gegeven door het voorlezen der troonrede. Zijn verzoek oui ont slag had met de kreitswet in geen verband ge staan, maar was veroorzaakt door redenen van persoonlijken aard, na welker wegneming hij in het ministerie gebleven was. Voorts was graaf von Roon nooit in beginsel tegen de benoeming van een aantal nieuwe pairs geweest; alleen over de wijze van uitvoering daarvan had een ver schil san gevoelen bestaan, hetwelk later ver effend was. Wat aangaat den wensch naar het programma zeide de heer von Eulenburg dat het tegenwoor dige ministerie geenerlei aanleiding had om een programma te verkondigen, daar het geen nieuw ministerie was noch zijn wilde. Hij verzocht dat men de dus ver door het kabinet gevolgde ge dragslijn als zijn programma mocht beschouwen. Nadat nog een paar leden van de oud-conser- vative partij gesproken hadden om te betoogen dat de benoeming vao ministers een onaantast baar recht der kroon was en zich aan de kritiek der vertegenwoordiging onttrok, nam dit incident een einde. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung bericht dat binnen weinige dagen aan den Landdag wets ontwerpen zullen voorgedragen worden, betref fende de opleiding der katholieke geestelijken en tot beperking van het disciplinair gezag der hoo- gere geestelijken over hnnne onderhoorigen. De Eerste Kamer van Saksen is jl. Dinsdag weder vergaderd. In deze zitting zal de beraad slaging over de wet nopens de openbare volks school plaats hebben en vermits er zich een be langrijk principieel verschil tusschen de Eerste en Tweede Kamer heeft geopenbaard, zal thans besloten worden of laatstgenoemd lichaam gedu rende de gansche herfst- en wintervergadering pour le roi de Prusse heeft gewerkt. De getrouwste vriend van Prins Albrecht van Pruisen, die hem op zijn reizen naar Egypte, naar Circassië, in de Oostenrijksche en Fransche veldtochten steeds ter zijde stond, de majoor Re- clam, is eenige weken na den prins, in diens ouderdom, 64 jaren, en aan dezelfde ziekte als de prins, longontsteking, overleden. De strafkamer van de rechtbank te Posen heeft jl. Dinsdag besloten om de als politiemaat regel bewerkstelligde inbeslagneming van de Ost- Deutsche Zeitung, die de op Duitschland betrekke lijke passages van de pauselijke allocutie heeft opgenomen, te handhaven, doch geen vervolging tegen den redacteur in te stellen. TELEGKAMMEN. Weenen, 8 Januari. De Neue freie Pr esse zegt van eene zeer geloofwaardige zijde te hebben vernomen, dat werkelijk uitrustingen in Servië plaats hebben. De aanleiding daartoe wordt ge zocht in de spoorwegquaestie; Servië blijft vol harden bij de door Mithad Pacha toegezegde, maar door diens opvolger geweigerde spoorweg aansluiting bij Nisch of Widdin. Parijs, 8 Januari. De Gazette des Tribunaux be richt, dat het besluit waarbij de broeders Errazu (in wier jacht voor eenige maanden, toen de heer Thiers zich te Trouville bevond, geroepen werd: leve Napoleon! weg met Thiers!) niet op het Fransche grondgebied mochten verschijnen, bij ministerieele beschikking is ingetrokken. Het linkercenlrum is heden bijeengekomen om een voorzitter te benoemen. De heer Casimir Périer, voorstander van de iueensmelting der partij met het rechtereen trum, heeft 50 stemmen ver kregen, terwijl 48 stemmen zijn uitgebracht op den heer Ctiristophe, die eene aansluiting wil bij de linkerzijde. Tot een resultaat heeft de stem ming niet geleid. Men vreest, dat het tot eene afscheiding ouder het linkercentrum zal komen. gt.-Petersburg, 8 Januari. De Grootvorst bracht een zeer goeden nacht door. De koorts is van weinig beteekenis. De pols is bijna normaal. De krachten nemen merkbaar toe. Weenen, 8 Januari. Er liep een gerucht dat graaf Beust als Oostenrijksch gezant te Londen ziju ontslag zou nemen, of zou worden ontslagen. De Weeuer Abendpost is gemachtigd te verklaren, dat er voor het eene evenmin grond bestaat als voor het andere. Versailles, 8 Januari. De Nationale vergade ring heeft, tengevolge der verklaring van den minister Jules Simon, besloten de discussie over de instelling der academische raden te verdageu, maar zij heeft de orde van den dag gëhandhaatd ten aanzien van het voorstel tot wederinvoering van den hoogen raad van onderwijs. Bij de beraadslaging hierover heeft de heer Bris- son de noodzakelijkheid van het zuiver maatschap pelijk onderwijs uiteengezet. De heer Cottin meende daarentegen, dat het onderwijs gods dienstig moest ziju. Anders zou de ware vrijheid onmogelijk wezen. De heer de Pressensé bestreed het voorstel en bezwoer de vergadering om den staat buiten godsdienst te houden. In den loop zijner rede kwam hij op tegen de kwellingen, waaraan de Katholieken in Duitschland van staats wege blootstaan. De heer Gavardie zou nu het woord voeren, maar stond het af aan den bisschop van Orleans. De zitting is echter opgeheven, zoodat Msgr. Du- panloup morgen aan 't woord zal zijn. Londen, 8 Januari. Het bulletin omtrent den gezondheidstoestand van Napoleon, heden namid dag te 3 uren uitgegeven, luidt dat de ziektever schijnselen zich heden iets meer geopenbaard hebben, doch dat over 't algemeen de toestand niet verschilt van gisteren. De Pall Mall Gazette meldt, dat de heer Schon- valoff gisteren onmiddellijk na zijne aankomst eene conferentie met graaf Granville heeft gehad. Men gelooft dat hij in last heeft, Engeland de verze kering te geven van de meest vriendschappelijke gezindheid van den Keizer van Rusland. Berlijn, 8 Januari. De Rijkskanselier heeft bij den Bondsraad ingediend een ontwerp-overeen- komst met Denemarken tot regeling der onder steuning aan hulpbehoevenden en tot vaststelling der maatregelen omtrent personen die het land moeten worden uitgewezen. Hopenhagen, 8 Januari. De Minister van Oor log heeft bij de Tweede Kamer de nieuwe leger- wet ingediend. De diensttijd is bepaald op acht jaren. Voor vestingwerken en oorlogsschepen wordt eene som van 17 inillioen aangevraagd. De Minister zeide, dat deze voordracht gebaseerd is op eene staatkunde van vrede en van neutrali teit. Doch beide wil de Regeering ook handha ven, en z(j moet het kunnen, ofschoon Denemar ken slechts een gering gewicht in de schaal van Europa kan leggen. Versailles, 8 Januari. De Commissie van der tig heeft heden eene bijeenkomst gehouden. De Voorzitter, de heer de Larcy, heeft verslag uit gebracht over de werkzaamheden vau de beide sub-cominissiën gedurende het recès der Kamer, en gaf de reden op waarom het werk zoo weinig gevorderd was. De Commissie zal aanstaanden Vrijdag opnieuw een bijeenkomst hebben met den heer Thiers. Valparaiso, 30 November. De regeering heeft aan het Congres machtiging gevraagd tot het aangaan eener leeuing van 8,500,000 doll., ten behoeve van den aanleg van spoorwegen. Vew-Vork, 8 Januari. Het gerucht, dat de eigendommen, door Gould aan de Eriespoorweg- maatschappij teruggegeven, met zware hypotheek waren belast, is onjuist. Gould betaalt op dit oogeublik dat gedeelte, dat gehypothekeerd was. Straatsburg, 8 Januari. De opperpresident heeft bekend gemaakt, dat het aan Duitschersen Franschen vrijstaat, om zonder pas de grenzen te overschrijden, alsmede beide landen te berei zen, alleen onder voorwaarde van opgave van naam eu nationaliteit. Rome, 9 Januari. De Paus heeft het bestuur der Katholieke Vereenigingen te Rome ten ge- hoore ontvangen. Genoemd bestnur heeft aan Z. H. zijne gelukwenschen aangeboden en een pro test ingediend tegen de opheffing der geestelijke corporatiën. Versailles, 9 Januari. Morgen zal tusschen den President der Republiek en de eerste sub com missie van de „Commission des Trente" eene bij eenkomst plaats hebben, opdat laatstgenoemde commissie uiterlijk Maandag het verslag kunne ontvangen van de werkzaamheden der beide sub- commissiën. De scheuring in de partij van het linkercenlrum schijnt onvermijdelijk te zijn. De heer Thiers zal heden de heeren Flottard en Leroyer ontvangen om met hen over de Lyo- ueesche aangelegenheden te confereeren. Parjjs, 9 Januari. De heer Ernest Picard, gezant van FTanknjk bij het Belgische hof, is gisteren uit Brussel hier aangekomen, en heeft een lang durig onderhond gehad met den heer Thiers, over de onderhandelingen met België aangaande het handelsverdrag. Londen, 9 Januari. Men vreest voor onlusten in Zuid-Wales, waar de mijnwerkers den arbeid hebben gestaakt. Volgens bericht uit Lissabon, toont het budget van het loopende jaar een evenwicht aan tus schen ontvangsten eu uitgaven. Aan Daily News wordt uit Weenen van giste ren het volgende gemeldDe graaf von Beust zal in het Journal des Débats verschillende stukken openbaar maken, tot wederlegging der bewerin gen van den hertog de Gramont. Aan hetzelfde blad wordt gemeld, dat het Grieksche ministerie er in heeft toegestemd, om de Lauriuui-quaestie aan een scheidsgerecht te onderwerpen. De Grieksche dagbladen dringen er op aau, dat de Keizer vah Duitschland tot scheidsrechter worde gekozen. De bank heeft haar disconto verlaagd op 4«, pCt. Napoleon is overleden. LAATSTE BERICHTEN. Den Haag, 9 Januari. De Prins en Prinses von Wied, met gevolg, zijn hedenmiddag te 4 uren per Rijnspoor uit de hoofdstad in de residentie teruggekeerd. Op het diner, gisteren door den Oostenrijk- schen gezant aan het Nederlandsche Hof sommige leden van het corps dilpomatique aangeboden, waren o. a. tegenwoordig de Ministers van Bui- tenlandsche Zaken en Koloniën, de minister-resi dent van de Vereenigde Staten vau Noord-Aine- rika, de pauselijke nuntius, sir Harris Brilock, gezant bij ons Hof, verschillende secretarissen bij de onderscheidene gezantschappen, alsmede eenige verdere autoriteiten, sommigen met hunne dames. Ook markies de Gabriac, de vertegenwoor diger der Fransche Republiek bij Z. M. den Koning, gaf een diplomatiek diner, dat o. a. werd bijgewoond door den Minister van Binnenland sche Zaken. Ten paleize van Prins Hendrik had beden- morgen op last vap Z. K. H. eene armenbedee- ling plaats. Door de Commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schieland werd heden in het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier aanbesteed 1". het leveren van voorwerpen van gesmeed en gegoten ijzer, staal, koper eu metaal, benevens het verstrekken van smeden en andere werk lieden tot het doen van herstellingen aan de stoomgemalen ten dienste van de droogmaking; 2°. het leveren van olie, talk, heunip, poetskaloen, zeep en verdere benoodigdheden voor bet in wer king houden van die stoomgemalen, beide gedu rende het jaar 1873. Voor n°. 1 waren inschrijvers de heeren Leinui en Storuebrink te Kraliugen a 4 pCt. beneden den eenheidsprijs. Voor n". 2 waren drie biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. W. vau Epen te Amsterdam a f 0.05'5/,,, bene den het tarief. GEMENGD NIEUWS. The Gardeners Magazine maakt eene vergelijking tusschen den winter van dit jaar en dien van 186061, en beweert dan, dat wij nog een stren gen winter te wachten hebben. Ook in den voor- winter van '60 was er veel regen gevallen en was de daarop gevolgde vorst niet buitengemeen streng, toch was die zeer vernielend. De door weekte grond en de van water doordrougen planten en boomen werden door de opgevolgde vorst als het ware met messen doorploegd. Droog weer is dus wel te wenschen, maar de vorst moet geleidelijk komen eu eerst als het nat zal zijn opgetrokken, zal die van pas wezen. Uit het jaarverslag over 187i van het Britsch mu seum blijkt, dat gedurende dat jaar die reuzen- inrichting is bezocht door 542,532 personen, waar van 105,139 zich in de leeszaal ophielden voor hunne studiën en 1,302,859 boekdeelen raadpleeg den 418,094 vergenoegden zich met een vluch- tigen blik te slaan op het geheel. Bij Bach urst- hilt is met goed gevolg een nieuw soort spoor weg beproefd; men legde 1710 voet in de minuut afer worden drie rails gelegd, de middelste van ijzer, de beide Uiterste van hout; het stelsel zal het eerst in Portugal, tusschen Lissabon en Cintra in uitvoering komen. Een Fransch ge neesheer, dokter Bermer, heeft in de electnciteit een middel gevonden, om zulke neuzen, die door het gebruik of' misbruik van sterkeu drank de bekende hoogroode kleur hebben aangenomen, weder in den staat der onschuld te herstellen. De verraderlijke neus wordt aan de langdurige inwerking van een galvanischen stroom onderwor pen, en de genoemde dokter moet door de op deze wijze gelukte herstelling van den neus eener voor name dame een grooten naam gekregen hebben. Reeds eenige dagen geleden trekt een zonder ling wandelaar op de Parijsche boulevards de algemeene aandacht. De man toch is in een dun pakje gekleed, met een grooten panamahoed op het hoofd, als ware het Augustus. Hij is een schatrijk Spanjaard, die 50,000 francs verwed heeft, dat hij den geheelen winter zoo in het openbaar gekleed zou gaan. London-Bridge voldoet niet uieer aau de behoeften van het ver keer. Men heeft berekend dat er dugelijks 250,000 personen en 15,000 rijtuigen dien weg passeeren. Er zijn oogeublikken van den dag, dat er zich 2000 personen tegelijk op de brug bevinden. Het plan zou nu zijn, om Londen-Bridge 26 meters breeder te maken, door de geheele tegenwoordige breedte lot rijweg te maken en aan weerszijden een voetpad van drie meters te leggen. Tijdens

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3