gewone beteekenis bij te zetten. Het doel is na melijk om zoodanig protest tegen de sluiting van de speelbank en de opheffing der concessie in te dienen bij de Duitsche regeering, dat deze zich zal gedwongen zien, hetzij goed- of kwaadschiks een verbazend hooge schadeloosstelling te ver* leenen aan de aciionarisseu. Met het doel om het groote publiek voor zich te winnen, door de kracht der gebezigde argu menten en een schier voorbeeldelooze publiciteit, heeft men Fransche en Duitsche stenografen aan genomen en zullen de „belangrijke" debatten, welke de directie tegemoet ziet, in hun geheel worden openbaar gemaakt in eenige der voor naamste Engelsche en Fransche dagbladen, leder een, met uitzondering van wellicht een, de direc tie en sommige dier aandeelhouders, zegt de Bank u. Hand.-Ztg., houdt zich voorshands reeds over tuigd van het vruchtelooze der met zooveel ophef aangekondigde poging. |j__ Volgens het Frankfurter Journal zal in April te Fulda weder eene bisschoppelijke conferentie worden gehouden. Als eene bijzonderheid wordt in de dag bladen gemeld, dat de firma Bechern Keetmanu, machinefabrikanten te Duisburg, op Kerstdag aan hare werklieden heeft uitbetaald eene buitenge wone toelage van 18,000 thaler. De minste loop jongen kreeg 5 thaler en zoo ieder vervolgens, naar evenredigheid van rang en dienstjaren. De meesten ontvingen 150, velen 800, eenigen 600 thaler. Gelijk reeds gemeld werd heeft de politie op onderscheiden plaatsen in Pruisen gemeend, de verspreiding der jongste pauselijke allocutie te moeten tegengaan, door het verbod aan de in haar ressort verschijnende dagbladen om het Duitscbland betreffende gedeelte van dat document over te nemen. Te Posen, Frankfort en Berlijn zijn verscheiden bladen, die zich aan dat verbod niet gestoord hadden, in beslag genomen. Deze maatregelen worden vrij algemeen afgekeurd. „Zij hebben, dus schrijft men uit Berlijn, de aandacht ten deele van de allocutie afgeleid en tot eene polemiek aanleiding gegeven, welke minder tegen de hevige uitvallen der Curie gericht is, dan tegen de vreemdsoortige toepassing der drukpersvrijheid in ons vaderland. Men kan piet beweren dat de handelwijs onzer overheden zich door overmaat van politieken tact onderscheidt. Door de be doelde maatregelen zijn gelijk men weet het meest de liberale bladen getroffen, welke het Vaticaansche document met welverdiende ge strengheid beoordeeld hadden. Daarbij komt dat bij deze gelegenheid de officieuse waarschuwin gen der politie wederom als eene soort van pre ventieve censuur eene rol gespeeld hebben. Bete ren indruk dan deze handelwijze, welke aan zeer bedenkelijke misbruiken van vroegere jaren her innert, zou ongetwijfeld eene officieele gerust stelling over het lot der hervormingswetten en met name van die betreffende het burgerlijke huwelijk gemaakt hebben, waaromtrent nog altijd groote onzekerheid blijft bestaan." Ook de Spenersche Zeitung die de geïncrimi neerde passages uit de pauselijke allocutie over genomen en wijl zij den genomen maatregel niet billijkte, verklaard had het lot harer collega's te willen deelen, is in beslag genomen. j Uit Paterborn wordt gemeld, dat de bisschop Konrad Martin tegen de aan den geestelijken kerke- raad zijner diocese opgelegde inquisitie, met be trekking tot het beheer der kerkelijke goederen, protest aangeteekend heeft. Voor zoover bekend is heelt nog geen pater zijner diocese op de hem onderworpen vragen der regeering geantwoord. Sedert de laatste weken zijn te Eerlijn uit alle oorden des lands een groot aantal adressen tegen het voortdurend bestaan der Pruisische staatsloterij ingekomen, om bij het huis der af gevaardigden te worden ingediend. Door de Ber- 1 lijnsche collecteurs is thans een contra-adres inge zonden, waai in zij te kennen geven, dat de op heffing dezer loterij ten gevolge zou hebben, dat aan de loterijen in de overige staten van Duitsch- land zooveel te meer zou deelgenomen wor den. Het zou derhalve eene ongerijmdheid zijn, de Pruisische staatsloterij af te schaffen, zoo lang dit ook niet in de andere Duitsche lan- lan geschiedt. Bovendien wijzen zij op het feit, dat de loterij jaarlijks 1% millioen thlr. aan den staat opbrengt en dat niet alleen 's lands kas dat bedrag zou verliezen, maar ook duizende men- schen in hun middel van bestaan zouden getrof fen worden. Daarom stellen de collecteurs nu voor, om de loterij als staats-instelling af te schaf fen, maar haar alsdan tevens in eene onder staats-contiöle staande particuliere instelling te veranderen, waarvan een gedeelte der opbrengst ten voordeele van invalieden en andere oud-mi litairen strekken moet. Ooatenr.-Hong. Monarchie. De ilontags-Revue meldt: „In diplomatieke krin gen wordt verhaald dat graaf von Beust zich direct tot den hertog de Gramont heeft gewend met het verzoek om hein het stuk mede te deelen, waarin de door den vroegeren Fransche gezant geciteerde zinsneden voorkomen, daar zich graaf von Beust niet kan herinneren immer deze of dergelijke uitlatingen mondeling of schriftelijk ge bezigd te hebben." Rusland. In eene dezer dagen te Petersburg gehouden bijeenkomst der Maatschappij tot aanmoediging van Ruslands handel en nijverheid is door het hoofd van het Petersburgsche handelshuis Gebroe ders Boutine verslag uitgebracht omtrent de resul taten van te hunnen koste genomen proeven tot oplossing der vraag, of de Mongoolsche steppe een bruikbaren handelsweg tusschen Rusland en China oplevert. Die vraag is, na het uitzenden van twee eipeditiën, de eene in 1870, de andere in 1871 en wel, voor zooveel de laatste betreft in het najaar, het ongunstigste getijde voor een tocht met kameelen ten volle in een bevesti genden zin opgelost geworden. De laatstelijk uitge zonden karavaan, bestaande uit 25 personen en 150 kameelen, die te Kalgan met een voorraad han delsgoederen tot een gewicht van 1500 pnd waren bevracht en die onder de leiding was geplaatst van een handelaar van Nertchinsk, den heer Porschine, en van een voornaam ethnograaf, den gewezen Kasanschen prof. Rovinsky, heeft, te midden van den winter en door eene onbewoonde met sneeuw bedekte streek, haren tocht volvoerd. „Die tocht (zeide de heer Boutine) is gelukkig volbracht, ofschoon men, bij gemis aan elk gebaande spoor, dikwijls de toevlucht tot het kompas moest nemen om zich te oriënteeren. Het vraagstuk der mogelijkheid om de Mongoolsche steppe door te trekken, is alzoo opgelost, en die oplossing zou ongetwijfeld eene nieuwe vlucht aan den Russi- schen handel in het verre Oosten schenken, indien de staatkunde der Chineesche regeering niet het stelselmatig buitensluiten en verwijderen van al wat vreemdeling is ten doel had. Hoewel, naar de bepalingen der handelsver dragen, geheel Mongolië voor de Russische koop lieden moet openstaan, dringen de Chineesche overheden er nochtans op aan, dat wij onze koop waren uitsluitend over Urga op Kiachta zullen rich ten, en tooneu zij zich vijandig aan elke afwijking van die route, zonder dat het, naar het schijnt, iets bij haar weegt, dat van de Chineesche goederen, die in Rusland over Kalgan worden binnengevoerd, inkomende rechten geheven worden. De Chineesche overheden in Mongolië beweren, dat haar gezag aldaar niet groot genoeg is om eene voldoende bescherming aan de Russische karavanen te ver- lecnen." De heer Routine dringt er uit dien hoofde in zijn rapport op aan, dat het gouvernement van St.-Petersburg aan de Russische karavanen den handel over Mongolië mogelijk zal maken, en die conclusie heeft bij de vergadering algemeen onder steuning gevonden. TELEGJRAMMEIV. Madrid, 1 Januari. Het bericht uit New-York, dat de opstandelingen op Cuba voordeelen zouden behaald hebben op de troepen der Regeering, is onjuist. De opstand verliest terrein en de Regee ring hoopt, dat hij spoedig geheel zal zijn on derdrukt. Op 't Schiereiland heerscht volkomen rust. Rome, 2 Jauuari. De Paus gaf heden audiëntie aan de kweekelingen der buitenlandsche colleges. In antwoord op een adres, verzocht hij hen de deugd te beoefenen. De Corcelles zal morgen weder naar Versailles vertrekken. Het Journal de Rome beweert, dat Corcelles den gezantschapspost te Rome niet wil aanvaarden. Brussel, 2 Januari. Aan de lndépendance wordt uit Berlijn gemeld, dat de Russische en de Engel sche regeering vriendschappelijk langs diploma- tischen weg van gedachten hebben gewisseld betreffende de positio van beide mogendheden in midden-Azië. Rusland deelde zijne plannen aan Engeland mede, en noodigde dit uit een militair attaché tue te 7oegen aan de expeditie, welke Rusland in Afghanistan onderneemt. St.-Petersburg, 2 Januari. Het bulletin van heden meldt, dat de koorts van den Grootvorst gaandeweg afneemt. Hoewel hij door de ziekte zeer verzwakt is, schikt het nog al met zijne krachten. Berlin, 2 Januari. De Reicht Anzeiger deelt de benoeming mede van von Roon tot generaal- veldmaarschalk en van Kamecke tot tweeden chef van 't legerbestuur met rang en titel van Staats minister. De Provincial Correspondent,, deze benoemingen mededeelend, bericht, dat de Keizer bij de receptie op Nieuwjaarsdag tot Bismarck de volgende woor den richtte: „lk heb in uwe positie veranderin gen moeten maken, die mij zwaar vielen j het moest gebeuren om u te behouden." Tot Von Roon zich wendend, voegde hij er bij„Hetzelfde geldt voor u," en reikte daarop aan beide minis ters de hand, ben uituoodigend hem verder bij te staan. Tevens herhaalt het blad dat het ministerie von Roon, waarvan Bismarck lid blijft, niet anders kan en mag zijn dan een voortzetting van het ministerie Bismarck, in deuzelfden geest en de zelfde richting. Het bericht, dat de gezondheid van den Kroon prins toeneemt, woidt bevestigd. De Provincial Correspondent gaat de houding na, welke de pauselijke curie heeft aangenomen gedurende het geheele afgeloopen jaar, en zegt: „Het gedrag des pausen wijst de regecring dui delijk den weg, dien zij gaan moet bij de regeling van de kerkelijke aangelegenheden. Zij kan bij weinige der aan de de orde zijnde zaken er aan denken zich met den pauselijken Stoel te verstaan. Des te dringender treedt de noodzakelijkheid op den voorgrond door onbetwijfelbare en onaantast bare wetsbepalingen de grenzen van de rechten en de bevoegdheid der geestelijken in elk opzicht duidelijk vast te stellen." Heden is aan Dr. Sydon het besluit van het Brandenburger consistorie overhandigd, waarbij hij van zijn ambt wordt ontzet. Dr. Sydon heeft zich het beroep op den evangelischen opperker- keraad voorbehouden. Madrid, 1 Januari. De oud-ministers van bet kabinet-Sagasta zullen de officieele receptie op het paleis heden niet bijwonen. De Gacela meldt, dat de deputatie der fueros van Navarra besloten heeft een vrijcorps van 600 man op te richten, tot bestrijding van den Carlistischen opstand. New-York, 2 Januari. Blijkens den gisteren bekend gemaakten staat, is de publieke schuld sedert de vorige opgave met IS millioen ver meerderd. In de schatkist is aanwezig 74,375,000 d. in goud, en 9,875,000 d. in papier. De schuld is vermeerderd ten gevolge van het sluiten der halfjaarlijksche rekeningen bij de departementen en de bij uitzondering kleine ontvangsten der schatkist gedurende de maand December. De ontvangsten in Januari zullen het evenwicht her stellen. De zittingen van het Mexicaansche congres zijn verdaagd. De president heeft een besluit geteekend tot het zenden van gezanten naar Duitschland en Spanje. De spoorweg van Vera Cruz naar Mexico is voltooid. Weenen, 2 Januari. Bij de heden gehouden seriëntrekking der Oostenrijksche aandeelen (cre- ditloten) 1858, zijn de volgende seriën uitgeloot serie 418, 501, 779, 1250, 1302, 1307, 1732, 2604, 2812, 2S24, 2898, 3511, 3881, 3916 en 8995. Bij de onmiddellijk daarop gevolgde premiëo- trekking zijn de hoogste prijzen gevallen op serie 3511, N». 27 fl. 200,000; serie 418, N». 24 fl. 40,000; serie 779, N°. 17 fl. 20,000. Louden, 3 Januari. Aan de Times wordt uit New-ïork gemeld, dat al de schepen, uitmakende het Amerikaansche eskader in de Stille Zuidzee, bevel hebben ontvangen zich naar Honolulu te begeven, opdat de maritime strijdkrachten aldaar gelijk zijn aan die van het Britsche eskader. Berlijn, 3 Januari. De Spenersche Zeitung meldt, dat de Keizer aan prins von Bismarck, bij diens aflrediug als presi lent van het ministerie, de orde van den Zwarten Adelaar met brillanten heeft geschonken. Nlixrlittaericliten. Amsterdam, 3 Januari. Rogge, N. Galatz 200; Puike dito 205; N. Petersb. 205; Gebr. Taganrog 153; Maart 200, 201; Mei 203. Raapolie zes we ken per 100 kg. 45; vliegend 43S; Mei 43, 435t, 44; Sept., Oct., Nov., Dec. 44, 44St. Lijnolie zes weken 39%; vliegend 38#; Maart, April, Mei 39; Sept., Oct., Nov., Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 90, 94. Lijnkoeken per 100 kg. 11,14. Koolzaad per 2000 kg. 418; Oct. 429. Rechtszaken. In de zitting der correctioneele rechtbank alhier zijn heden de volgende uitspraken gedaan J. v. d. R. te Leiden, wegens diefstal, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. A. C. H. te Papekop, wegens overtreding eener keur, tot eene geldb. van f2.50 ofsubsid. gev. van 1 dag. A. v. d. V., wegens verwonding, tot eene cellui, gev. van 15 dagen en geldboete van 8 of cell, gev. van éen dag. J. C. M. S. T. te Leiden, wegens verzuimde aangifte van de geboorte van een kind, tot eene geldb. van f 3 of subsid. gev. van 1 dag. M. H. en C. de Z. te Leiden, we gens bedelarij, tot eene gevangenisstraf voor ieder van 14 dagen. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Vrijdag 3 Januari 1873, ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. N°. 1. Eene Bouwmanswoning met Bouwhuis, Karn, Zomerhuis, 2 Stallingen, Hooiberg, Schuren enz., benevens div. perceelen Wei- en Hooiland, gelegen in de noordbuurt onder de gemeente Soeterwoude, geteekend N°. 130, Sectie B, N". 202, 203, 206, 207, 208, 220, 222 tot en met 233; kooper J. J. Pijnacker, onder Soeterwoude, voor f 36,000. N°. 2. Twee perceeleu Wei- en Hooiland, gren zende aan bet vorig perceel, onder de gemeente Soeterwoude, Sectie B N°. 190 en 209; kooper C. Lagerberg, te Soeterwoude, voor f 15,700. N°. 3. Twee perceelen Wei- of Hooiland aldaar, onder de gemeente Soeterwoude, Sectie B N°. 217, 218 en 219; kooper C. Verdegaal, onder Soeter woude, voor f 8603. N°. 4. een perceel Wei- of Hooiland aldaar, onder de gemeente Soeterwoude, Sectie B, N°. 215 en 216; kooper A. v. Leeuwen, onder Leiderdorp, voor f 5510. LAATSTE BERICHTEN. Ben Haag, 3 Januari. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden beeft zich gisteren uit Luxem burg naar Weiinar begeven, ten einde aldaar eenige dagen bij zijne bloedverwanten door te brengen. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zal eerlang behandeld worden het beroep van den Gemeenteraad van Rijnsaterwoude, van eene beslissing van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland van 17 Septem ber 11., betreffende den legger der wegen en voet paden in die gemeente. De verkiezing ter vervanging van wijleo den heer Mr. H. F. baron van Zuijlen van Nije- velt, als lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, zitting gehad hebbende voor het hoofd kiesdistrict 's-Gravenhage, en die als zoodanig in 1874 moest aftreden, zal plaats hebben op Dins dag 28 Januari e. k.de herstemming, zoo deze mocht vereischt worden op Dinsdag 10 Fe bruari d. a. v. De Hooge Raad der Nederlanden heeft he den uitspraak gedaan in de zaak van A. J. Hen gen c. s., eischers in cassatie, tegen de algemeene commissie van liquidatie betreffende de voormalige weer- en moinboirkamers, verweerderesse, en tegen den burgemeester van Amsterdam, mede verweerder, welke zaak betreft het welbesproken testament van den op het laatst der 17de eeuw overleden veldmaarschalk der Vereenigde Pro vinciën, Paul Würtz, en welk testament in 1676 te Hamburg was verleden. Naar aanleiding der be weerde valschheid van het testament en het daarop gegronde cassatiemiddel, heeft de Hooge Raad over wogen, dat het al of niet gegronde van het mid del van cassatie alleen daarvan afhangt, of het geval, bedoeld bij artt. 176 n°. 3 en 178, eerste zinsnede van het Wetb. van Burgerlijke Rechts vordering, beweerde valschheid of vervulscbing van een overgelegd stuk, voor wat betreft de be wering van valschheid, al of niet moet worden beperkt lot de materieele valschheid, met uit sluiting der daaronder volgens het beklaagde ar rest mede begrepen intellectueeledat de verwer ping dier onderscheiding niet is in strijd met de beide aangehaalde artikelen; en is op grond hiervau en andere overwegingen de voorziening in cassatie tegen het arrest van het Proviuciaal Gerechtshof in Noord-Holland verworpen. In zake H. P. Annokkee, eischer in cassatie tegen H. G. Capel, verweerder, heelt de Hooge Raad mede uitspraak gedaan en daarbij uitge maakt, dat de beslissing, zoowel bij het Hof in Zuid-Holland als bij de Arrondissements-recbtbank te 's-Gravenhage, volgens welke de zoogenaamde voogdij van regenten van een liefdadig gesticht zou zijn van geheel exceptioneelen aard eu veel eer zou moeten wordeu beschouwd als eene bewindvoering of beheer, die, krachtens de door ouders of voogden gedane plaatsing in het gesticht, ter waarneming hunner rechten verleend is, dan als eene eigenlijk gezegde voogdij, is in stryd met de wet. Op dien grond is, met ver nietiging der uitspraken in beide in9iantiën de exceptie toegewezen, welke door den toen ge daagde, nu eischer in cassatie was voorgesteld tegen den toen eischer nu verweerder, tot reke ning en verantwoording als gewezen voogd over de thans in een gesticht verpleegd wordende minderjarige kinderen en bij welke exceptie de toen eischer door gedaagde werd verwezen naar regenten van dat gesticht. Utrecht, 3 Januari. Men deelt ons als zeker mede, dat het Japansche gezantschap, 't welk zich thans nog te Parijs bevindt, de volgende maand Nederland zal bezoeken. Door de directie van den Ned. Ceutraal- spoorweg zal met 1 Januari een gewijzigd tarief voor het vervoer van vee in werking worden gebracht. Eergisteren heeft de heer H. A. van Beu- ningen alhier zijne betrekking aanvaard als chef van het exploitatie-goederen vervoer bij de Ned. centrnal-spoorwegm. Het bureau van genoem den heer is aau het hoofdbureau, Katha- rijne-barrière. Op de bureaux bij genoemde Maat schappij hebben verschillende verplaatsingen daarbij plaats gehad. (U. D.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3