het noodlottig gevolg der nalatigheid en ver- waarloozing in de behaudeliug van de wond, waarvoor besch. niet kan worden aansprakelijk gesteld. Slechts voor een zeer gering gedeelte was de dood van de V. aan besch. toe te schrijven. Omstandigheden buiten besch. hebben dit ern stig gevolg gehad. Vooral wees pleiter op het rukken van den duim van de V. uit den mond van d. H. welke verwijdering z. i. wel op andere en minder gevaarlijke wijze had kunnen geschie den. Hij geloofde veeleer zich te kunnen beroe pen op de jurisprudentie van het Hof, tot staving van het door hem voorgedragene en kwam tot de conclusie dat er ten deze geen quaestie van moedwilligen doodslag kan zijn. Daar iedereen op bet oogenblik van de vechtpartij op den dronken man aanviel bevond deze zich ten laatste in een toestand waarin wettige zelfverdediging niet te betwijfelen is en uit het toebrengen van den klap kan de consideratie van provocatie worden geput. Indien het Hof pleiters gevoelen niet deelde en wel moedwilligen doodslag aan wezig achtte, geloofde hij dat die klap als provo catie moest worden aangemerkt; terwijl hij in zijn gevoelen meende dat bedoelde beleediging als verzachtende omstandigheid moest worden aangenomen. Hij hoopte voldoende te hebben aangetoond dat zijn cliënt uitsluitend wegens bet toebrengen van eene eenvoudige niet doodelijke verwonding kan worden veroordeeld, en dat de dood van d. V. aan de gevolgen van eene gan- greueuse ontsteking, veroorzaakt door eene jam merlijke verwaarioozing, moet worden toege schreven. Ha re- en dupliek is de uitspraak bepaald op heden over acht dagen. Aan het einde van de terechtzitting heeft het Hof ten correctioueele uitspraak gedaan op de hoogere beroepen der vonnissen van de rechtbank te Rotterdam waarvan wij jl. Zaterdag melding maakten. Het Hof heeft beide vonnissen vernietigd en opnieuw rechtdoende, A. v. D. wegens het ontvreemden van hout uit eene weide onder Delfs- haven, veroordeeld tot twee maanden eenzame opsluiting en L. M. ter zake van het zich toe eigenen van kleedingstukken aan zijne kamera den toebehoorende, waarvan hij door de recht bank was vrijgesproken, zes maanden gevange nisstraf opgelegd. (Jtrccht, 2 Januari. Naar men verneemt, cir culeert er onder de ingezetenen van deze gemeente, die de buitenwijken bewonen, een adres aan den gemeenteraad, waarin zij op versterking van de nachtpolitie in de buitenwijken aandringen. Naar men ons mededeelt, is gisteren deD heer J. C. van Lockhorst, die, zooals we vroeger meldden, zijne betrekking van chef van dienst der beweging bij den Nederlandschen Centraal- spoorweg met die van agent voor het goederen vervoer te Zwolle op dien datum verwisselde, van wege het personeel zijner afdeeling een prach tig album met portretten en toepasselijk in- en opschrift aangeboden. De N ederlaudsche Rijnspoorweg-maatschappij wil, zoo deelt men ons mede, aan beambten, die zich door 25jarigeu trouwen dienst bij de maat schappij hebben onderscheiden, gratificatiën en diploma's verleenen. Gaarne berichten wij, dat alzoo aan den machinist A. Vos, wiens jubileum onlangs is gevierd, door de directie is uitgekeerd een bedrag van 183, met diploma vaD welvol- brachten trouwen 25jarigeu dienst. UD.) Harderwijk, 1 Januari. Gedurende het afge- loopeu jaar zijn naar Oost-Indië uitgezonden 914 onderofliciereu en manschappen, waaronder 550 van het leger hier te lande bij dat in de over- zeesche bezitliDgen overgeplaatste militairen, en 11 vreemdelingen, die te voren niet in het Ne- derlaudsche leger hebben gediend. Daarentegen zijn uit die gewesten teruggekeerd eu hebben hier hun ontslag bekomen: 683 onder officieren en manschappen als: 202 met voortdu rend gagemeut, waaronder 105, die onafgebroken meer dan twaalf jaren bij het kolouiale leger hebben gediend; 401 wegensexpiratie van dienst tijd, waaronder 251 die in de termen vielen om opnieuw een verbintenis voor het Indisch leger aan te gaan; en 77 wegens lichamelijke onge schiktheid voor den militairen dienst aldaar, die gepasporteerd werden met bijbetaling van een onderstand voor eens van 100 tot f 150. Almelo, 1 Januari. Naar wij vernemen, moet in de vorige week weder eene spanning geheerscht hebben onder de werklieden in de fabrieken van de firma S. J. Spanjaard, te Borne, veroorzaakt door het verbod vanwege het gemeentebestuur, om hare nieuw gebouwde gasfabriek in werking te houden, waardoor de werklieden, slechts halve dagen kunnende werken, van de helft hunner gewone verdiensten verstoken bleven. Zijn wij goed ingelicht, dan steunde dit verbod op de om standigheid, dat de vergunning tot het in gebruik nemen der gaslabriek nog niet wns ingekomen, hoewel die reeds lang geleden behoorlijk was aangevraagd. Het gevaar voor wanordelijkheden ouder de arbeiders is nog intijds afgewend, door dien een der leden van genoemde firma zich naar den Haag heeft begeven en diar van de bevoegde autoriteit in betrekkelijk korten tijd de vergun ning tot het in gebruik nemen der gasfabriek heelt verkregen. (IV. H. Gt.) Groningen, 1 Januari. In de afgeloopen week werd hier aangehouden een voermansknecht, die er zijn werk vau maakte laat in den nacht lieden, die alleen op straat liepen, aan te randen, tegen den grond te werpen en van de waarde, die zij bij zich hadden, te ontdoen. Een week of zes geleden, bleek het, heeft hij een landbouwer, die niets kwaads vermoedde, onder de Heerepoort aangepakt des nachts te twee uren en hem zijn zilveren tabaksdoos ontnomen. Hoewel een agent van politie op het hulpgeroep van den bestolene spoedig kwam aansnellen, gelukte het dezen niet meer den dief te arresteeren; hij zag dezen nog wel in de verte hard wegloopen, doch kon hem niet meer inhalen. In den nacht na den tweeden Kerstdag viel onze gevaarlijke stadgenoot een muzikant, die buiten de Heerepoort had gespeeld en rustig huiswaarts keerde, onverhoeds aau en scheurde midderwijl diens horloge van de ketting af, waarna hij zich verwijderde. Den volgenden dag had de straatroover de onvoorzichtigheid het gestolen horloge aan een ander te verkoopen, die, niet wetende wat er plaats had gehad, van de zaak geen geheim maakte, tengevolge waarvan het de politie gelukte den dader te arresteeren. Sterke drank en dobbelspel brachten den onge lukkige tot zijne brutale handelingen, waardoor hij in het bezit van zooveel geld geraakte, als een braaf arbeider niet kan verdienen. Zijn wij goed onderricht, dan heeft de beklaagde zijne misdaden bekend en bevindt hij zich in verzekerde bewaring in afwachting der straf, die de rechter hem in het belang der openbare veiligheid zal opleggen. (Cr. Ct.) Middelburg, 2 Januari. Weder hebben twee belangrijke oeverafschuivingen plaatsgehad eene aan den onlangs calamiteus verklaarden Nieuw Neuzenpolder, en eene bij Borssele. Het groote aantal der afschuivingen, die dit najaar hebbeu plaats gehad, doet onderstellen, dat de dam door de Ooster-Schelde daarop zeer nadeelig werkt. GEMENGD NIEUWS. In Noord-Amerika heeft men een eigenaardig middel uitgedacht om slechte betalers tot afdoe ning hunner scbuld te noodzaken. Te Philadelphia o. a. is een man, die een hoogen hoed op heeft, met het volgend opschrift in groote letters: ,/Inkasseering van kwade posten. Deze persoon gaat naar de woning van den slechten betaler en meldt er zich met den meest mogelijken om slag aan. Volgt de betaling niet onmiddellijk, dan gaat hij voor het huis staan en trekt, door schreeuwen en potsen maken, zooveel mogelijk de aandacht der buren en voorbijgangers. In de meeste gevallen volgt dan de afdoening der schuld, om van den onaangenamen schildwacht verlost te worden, zeer spoedig. De „collector" behoudt de helft van de ontvangen som voor zich; zijne lastgevers staan daar echter nog goed bij, daar zij anders toch in de meeste gevallen van derge lijke rekeningen nooit een cent zouden zien. Bij de bestaande comm. voor de noodlijdenden door den watersnood aan de Oostzeekust is reeds de aanzienlijke som van ruim ƒ4384 ontvangen en naar de geteisterde streken gezonden. Men schrijft aan 't Ulr. Dagblad: In een der grootste steden van ons land had eene behoeftige vrouw met haar kind nachtverblijf genomen onder eene brug; in het midden van den nacht passeerde zeer behoedzaam eene schuit, waarin zich drie personen bevonden. De arme vrouw, die door de koude en de zorg voor haar kind niet kon slapen, hoorde een gesprek, dat door de personen in het vaartuig .ehouden werd, en waarin zij hunne vreugde te keunen gaven over hun gelukkig volbrachten diefstal, terwijl zij tevens met elkander afspraken om bij den heer M. den volgenden nacht in te breken. De vrouw snelt reeds in deo vroegen morgen naar genoem den heer en deelt hem het gehoorde gesprek mede deze sloeg eehter oogenschijnlijk dien wenk in den wind, maar zegt inmiddels tegen de vrouw dat zij den volgenden morgen terug moest komeo. Des nachts verbergt de heer M. 3 politie-agenten in zijn huis. Het wordt éen uur; men hoort een raam openschuiven en onze drie nachtavonturiers kooien binnen; uadat zij eenige oogenblikken rondgezien hebbeu, worden zij gestoord door de drie in burgerkleeding aanwezig zijnde agenten, die zeggen, dat zij eveneens het voornemen heb- den om te stelen, en dat alle bewoners sliepen. De niets kwaad vermoedende indringers zouden met de agenten het rooverswerk beginnen, maar werden toen onverhoeds in hechtenis genomen en naar eene betere en veilige plaats gebracht. De heer M. schonk aan de arme vrouw dadelijk 200 en beloofde verder voor haar te zulleu zorgen. Bij gelegenheid van de Weeuer Wereldtentoon stelling zal ook Carré met zijn circus er zijn. Voor hel oprichten van zijne tent vroeg men den ontzaglijken prijs van 75 a 90,000 gulden. Hij laat nu in Munchen zijn circus timmeren, die van daar in gedeelten naar Weenen zal vervoerd worden zoodoende kost de tent hem kant en klaar 45 mille. Te Bleiswijk heeft zich op een bouw hoeve een ooievaar vertooud. De Nederlandsche Dansonderwijzers-vereeniging heeft een nieuwe quadrille uitgevonden, genaamd Neerlandais. Als een bewijs van buitengewone lichaamskracht op hoogen ouderdom deelt de Fr. Ct. mede, dat vóór eenige dagen te Heerenvee", yasseerde zekei e J. Stroop, ond 82 jaren en wonende te Oldetrijue, die de reis van zijn woonplaatp naar Woudsend, een afstand van circa negen uren gaans, in éen dag had afgelegd, en zelfs verklaarde bij zijn aan komst nog niet eens „meu" te zijn geweest. BUITENLAND. Frankrijk. De Parijscho correspondent van den Manchester Guardian schrijft het volgende: „Het departement van buitenlandsche zaken heeft aan dat van financiën medegedeeld dat Oostenrijk zeer ern stige bezwaren oppert tegen het sluiten van een nieuw handelstractaat. Het vei langt dat Frankrijk ten aanzien van sommige goederen aan Oosten rijk dezelfde voorrechten zal toekennen welke het aan Eugeland heeft toegestaan. De Italiaansche regeering heeft verder geweigerd zelfs in onder handelingen te treden over een nieuw tractaat alvorens de zaak van het tractaat met Engeland volkomen geregeld zou zijn. Zoo lang de afwe zigheid van den heer Ozenne duurt, zal de heer Gavard hem vervangen als lid der Fransch- Engelsche commissie, op de spoedige hervatting van welker werkzaamheden de Engelsche leden met kracht aandringen. Er is aan het departement van koophandel sprake van de instelling van eene enkele internationale commissie tot beslissing van alle quaestiën, welke uit de bepalingen der han- delstractaten mochten oprijzen. Aan het Daily News wordt uit Parijs bericht dat de Fransch-Engelsche commissie het invoerrecht op bewerkte zijde zou hebben vastgesteld op 1% franc het kg., doch het verzoek der kamer van koophandel te Manchester tot vermindering der rechten op de katoenen goederen zou hebben afgewezen. In de legitimistische Union wordt aangaande de zending van den voormaligen gezant bij den Paus, den heer de Corcelles, het volgende ge zegd: „Men vermeldt dat de heer de Corcelles met eene vertrouwelijke zending naar Rome ver trokken is. Dit is niet geheel waar. De heer de Corcelles is niet zoo zeer met eene olïficieuse zending der regeering naar Rome gegaan, doch is daarheen vertrokken om te onderzoeken hoe de Paus over zijne benoeming lot ambassadeur denkt. Dat hij benoemd zal worden is thans zeker; maar even zeker is het dat de heer de Corcelles verzocht heeh dat de officieele benoeming niet zal plaats hebbeu alvorens hij met de meening van den Paus zou zijn bekend geworden." Het blad voegt er bij dat de heer de Corcelles, voor dat hij naar Rome vertrok, den kardinaal Anto- nelli bij een telegram in cijferschrift geviaagd had of hij door den Paus zou ontvangen worden, en eerst de reis had ondernomen nadat hij op deze vraag een bevestigend antwoord had ont vangen. Naar aanleiding van een gezegde van le Temps dat, zoo de heer de Bourgoing als eene persona grata door het Vaticaan werd beschouwd, de heer de Corcelles, aan wiens toedoen de gewapende interventie van Frankrijk ten behoeve vau 's Pausen wereldlijk gezag in 1849 voor een groot gedeelte wordt toegeschreven, dan wel als eene persona gratissima op het Vaticaan zal worden ont vangen, laat de llépublique Frangaise, het orgaan der radicale partij, zich in dezer voege uit: „Maar is het wel zoo zeker dat de heer de Corcelles aan de mannen van het Vaticaan zoo aangenaam is als men het schijnt te vermoeden? Men moet niet vergeten dat de heer de Corcelles, de zwager van den heer de Rémusat, wel Ka tholiek, maar een liberaal Katholiek is, dat hij behoort tot de school van den Correspondent en van den graaf de Montalembert en diens vrien den en ieder weet dat de Katholieken van deze school niet met goede oogen aangezien worden door de coterie van het Vaticaan Men zegt: de heer de Corcelles is een oprechte Katholiek eu derhalve noodwendig een voorstander van het herstel van 's Pausen wereldlijk gezag. Deze ge volgtrekking is echter niet juist. Wij herinneren ons de beroemd geworden woorden van de Mon talembert die, in 1859 den val van het sedert lang veroordeelde wereldlijke gezag voorziende, uitriep: „het is mogelijk dat het oude en heilige gebouw van 's Pausen souvereiniteit ten val komel Wie kan Gods bedoelingen peilen? Fata viam invenientl De heer de Corcelles, die in de beginselen van de Montalembert deelde, deelt zonder twijfel ook in zijne zienswijze omtrent het lot der kerk. Hij zal met zijnen welspreken- deu vriend uitroepen „Fata viam invenientl" En wanneer hij naar Rome ging oin deze overtui ging in den geest der mannen van het Vaticaan in te prenten, dan zou men zijne zending niet anders dan moeten toejuichen." Ten slotte verklaart het blad, in dit opzicht eenstemmig met het Journal des Débats, dat het jongste voorval overtuigend heeft bewezen dat het onmogelijk is twee verschillende diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk te Rome te hebben. Volgens la Palrie, heeft eene door het de partement van buitenlandsche zaken benoemde commissie, aan welke het ontwerpen van her vormingen op consulair gebied is opgedragen, voorgesteld om de generale consulaten ie Batavia, Moskou, Napels, Quebec, San Francisco en Smirna tot gewone consulaten en een vijftiental con sulaten waaronder dat te Venetië, te An- cona, te Ostende, te Suez, te Boston, op Porto- Rico enz. tot vice-consulaten te maken. Deze eerste voordracht zal waarschijnlijk door andere achtervolgd worden. Het genoemde Parijsche blad zegt van de voorgestelde wijzigingen slechts eene geringe besparing, maar daarentegen veel nadeel en ongerief voor den Franschen han del te verwachten. Naar het oordeel van la Patrie, zou eene volledige opheffing van de con sulaten te Londen, te Petersburg, te Lissabon, te Rio-Janeiro en in andeie plaatsen waar te vens Fransche gezantschappen gevestigd zijn, veel doelmatiger zijn dan het opheffen of beper ken van consulaten op punten zoo gewichtig als Suez, Boston enz. Gri-oot-Bi-itanxiië. Te Londen zal dezer dagen een geestelijke, Byvyan Henry Moyle terechtstaan wegens ver- valsching van 220 actiën eener maatschappij, elk van 100 pd. st. en het verkoopen daarvan. Een door zijn wetenschappelijke werken mei roem bekende jurist, Archibald Smith, in 1814 geboren, is den 25sten December te Londen overleden. In haar nummer van 1 Januari bevatte de Times een zeer bevredigend overzicht van den toestand van Engeland in en op het einde van 1872. Niettegenstaande de verschillende uit bui tenlandsche voorvallen ontstane panieken ver keerden de nijverheid en de handel in een gun- stigen toestand, de verschillende broDnen van 's lands inkomsten vloeiden met eene buitengewone ruimte en de arbeidende klasse verkreeg bijna in alle takken van arbeid hoogere loonen. Het blad wijst daarna op de hooge opbrengst der be lastingen. Voor eenige dagen zeide de heer Lowe op eene openbare vergadering dat, ofschoon er sedert 1868 belastingen tot een niet minder be-\ drag dan van 9 millioen p. st. waren afgeschaft, de overblijvende belastingen in het tweede halfjaar van 1872 ruim 1 millioen p. st. meer hadden opgebracht dan in 1868 alle toen bestaande; maar wanneer men eenige jaren verder terug treedt ontmoet men, zooals het blad opmerkt, nog tref fender feiten. In 1846, na de afschaffing der graan wetten, leverden de rijksmiddelen nauwelijks 50 millioen ponden sterling op, doch in 1872, niet tegenstaande de afschalfing van zoo vele helas tingen, bijna 72% millioen, dus nagenoeg 50 pCt. meer. De bevolking bedroeg echter, althans wat het geheele koninkrijk aangaat, geen hooger cijfer, vermits de aanwinst in Engeland opgewogen werd door de vermindering in Ierland ten ge volge der uitgebreide landverhuizing naar Noord- Amerika, zoodat de gevolgtrekking voor de hand ligt dat de bloei der Britsche geldmiddelen al leen te danken is aan de vermeerdering van den nationalen rijkdom. De meerdere opbrengst der accijnzen op de geestrijke dranken wordt daaren tegen door de Times een minder gunstig teeken geacht; zij betreurt het dat eene algemeeue ver meerdering der arbeidsloonen terstond verraden wordt door de meerdere opbrengst der accijnzen op het gedistilleerd en de zware bieren, doch constateert tevens, dat, al moge het verbruik van geestrijke dranken blijkens het onwederlegbaar getuigenis der belastingen-statistiek zijn toegeno- meo, echter de openbare dronkenschap niet toe neemt, maar integendeel verminderd schijnt. Wat de financieele plannen van den heerLowt voor het heden aangevangen jaar betreft, zoo luidt het slot van het artikel, kunnen wij goede verwachtingen koesteren. Meer dan drie millioen moeten aan de Vereenigde Staten worden afbe taald ingevolge de uitspraak der scheidsrechters te Genève, en er bestaat geen uitzicht op ver mindering van uitgaven ten behoeve van leger en vloot, integendeel kunnen wij daar verhooging verwachten. Desniettemin zal er een niet onaan zienlijk batig slot overblijven, waarnaar reeds velen begeerige handen uitstrekken. De heer Lowe heeft zich echter nog niet aangaande zijne plannen uitgelaten, en het heirleger dergenen die op de afschaffing of vermindering vau deze of gene belasting aandringen zal geduld moeten oefenen tot Maart of April. Voor het oogenblik kunnen wij niet anders doen dan de natie geluk- wenschen dat noch de hooge prijzen vao grond stoffen en steenkolen, noch de veelvuldige werk stakingen, noch de bubbel-compaguiën, noch de onvastheid van zaken in alle andere landen van Europa, noch een middelmatige oogst, noch hel uitzicht op eene ze.r groote schaarschte tot nog toe eenig ernstig nadeel aan den nationalen voor spoed hebben kunnen toebrengen. Dultsohland. Men meldt uit Hamburg, dat op 9 e. k. aldaar een algemeene vergadering van actionarisseu in de thans gesloten speelbank zal worden gehou den. Drie van de voornaamste rechtsgeleerden te Parijs zijn uitgenoodigd tot bijwoning dier ver gadering. Men tracht aan die zaak een buiten

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2