lukken van een geacht ingezeten. Ten einde dit met juistheid te kennen zij het ons vergund al vorens op te merken, dat alle stations aan de overzijde van den weg de telegraafpalen en draad hebben, zoodat de telegraafdraad dwars over den weg aan de stations, in het bureau is bevestigd. Vervolgens weet men dat de wagens der goe- dertreinen een hoogen bok boven aan de voor zijde van den wagen hebben, op welken de con ducteur is gezeten. Vrijdagochtend reed de conducteur-remmer Himsberg uit deze plaats met den goederentrein naar Utrecht. Ter hoogte van het station Schalk wijk moet de ongelukkige onvoorzichtig boven op bedoelden bok of wel boven op den wagen ijn gaan staan, ten einde aan den stations- hef het sein te doen dat er geene goederen wa- en af te geven, en evenmin goederen in ontvang ebbende te nemen, gaf de ongelukkige aan den machinist het sein te kunnen doorrijden. Eens klaps vangt de telegraafdraad het hoofd van Hims berg, die boven op den voortstoomenden trein staat, slaat hem achterover naar beneden en Himsberg is een lijk. De ongelukkige is even als zijne vrouw uit 's-Gravenhage afkomstig, hij laat eene weduwe na, die weldra voor de eerste maal moeder wordt en hulpeloos achterblijft. Hog maar weinige da gen geleden bedankte Himsberg voor het lid maatschap der maatschappij Voorzorg. Ware dit niet het geval dan zou de weduwe, zegt men ïbns, thans eene uitkeering van f 400 krijgen. (P. N.) Rosmalen, 29 December. Een feit dat wel jerdient aan de openbaarheid te worden prijs /gegeven, had gisteravond in het gehucht Hintham onder deze gemeente plaats. I Het gerucht had geloopen dat zeker meisje met haar cavalier (een militair), met wien zij, naar het algemeen oordeel, misschien op wat al te innigen voet leeft, naar Oostlndië zou vertrek ken, nadat zij bevorens samen afscheid zouden hebben genomen van zijne in de naburige ge- reente wouende familie. Nauwelijks heeft de mare zich verspreid, dat het paartje van zijn afscheidsreis is teruggeko men, of eene talrijke menigte personen, zoo groote pis kleine, verzamelt zich om de woning van de moeder van het meisje, en raaskalt en tiert, dat hooren en zien vergaat; gieters, blikken emmers 'en klompen moesten dienen om kracht bij te etteu en het aangegeven accoord al hooger en nooger te stemmen. Al spoedig werden keien, teeoen, stukken hout en al wat voor de hand kwam, gebezigd om het ellendige huisje der arme 'vrouw te beuken en zoo mogelijk geheel te ver nielen. 1 Het bidden en smeeken der ongelukkige moe der, die zich, terwijl het paar op den zolder eene schuilplaats zocht, buitens huis had gewaagd, mocht niet baten, integendeel, het scheen den strijdlust nog aan te vuren. 1 Het was niet genoeg dat een steen of kei het ioold en eenen arm der weerlooze vrouw had getroffen, dat baar inboedel en meubeltjes geheel, len haar huisje ten deele vernield waren, neen, men moest nog zekere vuilnis met kwistige hand over haar en over hare woning, zoo van binnen als vau buiten, uitstrooien, zeker om aan het ge heel een meer en meer bespottelijk aanzien te I geven. Niet zoodra echter ontwaart men den veld wachter, of de dappere schare stuift uiteen en verdwijnt in het duisterel Zonder te spreken van de kwetsuren, die de vrouw bekomen heeft, biedt hare woning een betreurei swaardig gezicht aan. Zij heeft veel van eene vesting, die na eene hevige kanonade is ingenomen. Waarlijk geen dappere noch eervolle daad van ten, die zich daartoe geleend hebben. I De politie intusschen doet ijverig ooderzoek naar de daders en het is te hopen, dat zij zal slagen en 'dat een voorbeeld gesteld worde, opdat soortge lijke heldenfeiten zich niet herhalen. (P. N.) lil BUITENLAND. Fraukryk. De tweede subcommissie uit de commissie- Dufaure heelt gelijk de telegraaf ons reeds heeft bericht, en ook volgens de in de Parijsche dag bladen opgenomen verslagen, het aan haar om praeadvies verzonden voorstel van den heer Marcel Baithe nauwkeurig onderzocht. De voorsteller deed bij de discussie het drieledig doel uitkomen hetwelk hij met zijn voorstel beoogde, namelijk de vermindering van het getal aan de beraad slagingen en stemmingen deelnemende leden der Nationale Vergadering, de mogelijkheid van een terugkomen op eene in haast of ondoordacht aan genomen wet, en eindelijk de vorming van een tusschen den President der Republiek en de Na tionale Vergadering geplaatst lichaam, waardoor botsingen vermeden of verzacht konden worden, en elke crisis tot eene oplossing kon worden ge bracht. Verschillende bezwaren werden aange voerd tegen het plan, volgens hetwelk drie hon derd leden van de Nationale Vergadering, door het lot aan te wijzen, tot eene commission de révi non, welke tot zekere hoogte de attributen eener eerste kamer bezitten zou, zouden vereenigd wor den. Men vreesde dat deze commissie van her ziening, in plaats van conflicten te voorkomen, waartoe men meende dat haar het noodige ge zag ontbreken zou, niet dan belemmerd zou wer ken, en, al mocht men kunnen toegeven dat langs den voorgestelden uitweg aan de behoeften van het oogenblik kon worden voldaan, zoo achtte men toch de voorgestelde oplossing niet geschikt om tot grondslag eener blijvende organisatie te dienen. De voorsteller trachtte deze bezwaren te ontzenuwen door te doen uitkomen dat volgens zijn voorstel de beslissing omtrent quaestiën al toos aan de Nationale Vergadering verbleef, daar een door de commissie van herziening verworpen maatregel niet door haar voor de tweede maal kon tegengehouden worden, wanneer de Natio nale Vergadering dien na eene tweede behande ling opnieuw aangenomen had; ook maakte hij de voorstanders eener afzonderlijke eerste kamer opmerkzaam op de impopulariteit, welke dusda nige kamers ten allen tijde in Frankrijk bezeten hadden, en welke zelfs zoo ver ging dat men bij staatsgrepen of omwentelingen het niet eens noodig had geoordeeld haar, even als de eigen lijke kamers van volksvertegenwoordigers, te ont binden. Hierna werd nog kortelijk beraadslaagd over de, mede door den heer Barthe voorgestelde, periodieke aftreding van de leden der Nationale Vergadering. De sub-commissie besloot daarop dat zij, wan neer zij mocht beslist hebben dat dit voorstel haar onaanneemlijk voorkwam, zich met de andere sub-commissie zou verstaan ten aanzien der an dere constitutioneele vraagstukken, en hield zich daarna bezig met de vragen: of, wanneer de in stelling eener Tweede Kamer van vertegenwoor- ging noodig mogt geoordeeld worden, de leden van dat staatslichaam door speciale kiezers moes ten worden benoemd en, zoo ja, door welke en of er noodzakelijkheid bestoud om voor het geval dat eene zoodanige kamer door het alge- meene stemrecht moest worden benoemd bijzon dere voorwaarden van verkiesbaarheid vast te stellen? De gevoeleus liepen over deze vragen zeer uiteen; de sub-commissie besloot eindelijk de discussie tot aanstaanden Vrijdag te verdagen en den heer Passy uit te noodigen zich in de vergadering te willen vervoegen ton einde het door hem ingediende voorstel tot wijziging der constitutie (verdeeliug der Nationale Vergadering in twee kamers, departementsgewijze en in de evenredigheid van 2 tot 1 der leden tot stand te brengen) toe te lichten en met haar te bespreken. De tweede sub-commissie heeft zooals ons ook reeds langs telegrafischen weg is bekend gewor den Zaterdag eene bijeenkomst gehouden met den heer Thiers, welke van tien uren tol halféén duurde. Van het in die bijeenkomst verhandelde is geen verslag bekend gemaakt; alleen vermel den de officieuse dagbladen dat er van beide zij den gezindheid tot toenadering gebleken was. Het Journal olficiel meldt dat de minister van financiën van de Duitsche regeering de quitantiën heeft ontvangen van de betaling der onlangs op gezonden 200 millioen, waarmede het derde mil liard der oorlogsschatting is afgedaan. Uit San Francisco wordt gemeld dat daar op 1 December het gerucht was verspreid dat Thiers afgezet en vervangen was door Mac-Mahon. De verslagenheid onder de Franschen teweegge bracht door het bericht, was algemeen en groot, maar des te grooter ook de vreugde toen men vernam dat het gerucht valsch was. In de landsdrukkerij te Parijs heeft men een omvangrijk werk ten einde gebracht: de lijst der namen van de 880,000 Elzassers en Lotha- ringers, die de Fransche nationaliteit hebben ver kozen deze lijst moet, volgens de bepalingen van het vredesverdrag, vóór het einde van December aan de Duitsche regeering worden toegezonden. Gedurende bijna drie maanden hebben 25 letter zetters aan die lijsten gewerkt, terwijl zij op zeveu drukpersen, tegelijkertijd werkende, zijn afgedrukt. Het geheele boekdeel der lijsten be slaat 13,136 pagina's. Te Lyon is weder eens een conflict ontstaan. Ëenige leden van den algemeenen raad wilden de zitting van de departementale commissie bij wonen, doch de prefect heeft hun daartoe op forineele wijze het recht ontzegd en er schijnt een wezeulijke botsing te zijn ontstaan, die slechts langs wettigen weg zal zijn op te lossen. Professor Robin, van de medische faculteit te Montpellier, die om zijn politieke gedragslijn van de lijst der gezworenen is geschrapt, heeft een adres ontvangen van 200 studenten, waarin zij hem, als protest tegen die handelwijze, ver zekeren, dat wat men ook zegge, de denkbeelden van vrijheid en vooruitgang bij hen steeds ingang zullen blijven vinden. De correctioneele rechtbank te Caen heeft dezer dagen een cavalerist tot fr. 15 boete en een eersten luitenant tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld, wegens het op een valsch stuk aanwerven van den bedoelden cavalerist als re- cruutde aanwerving is tevens nietig verklaard. Belflë. De Minister ven openbare werken heeft met het oog op de uitgebroken ziekte onder het rund vee besloten dat, ter voorkoming van verdere verspreiding, van 1 Januari af geen beenderen, versche huiden en afval van vee langs de spoor wegen zal mogen worden vervoerd dan in her metisch gesloten kisten of zakken en dat die kis ten of zakken niet ledig zullen mogen worden teruggezonden, dan na behoorlijke desinfectatie. De tractementen der provinciale griffiers zijn verhoogd tot fr. 7000 per jaar. Te Antwerpen is een vergadering van offi cieren der schutterij gehouden, waarin met. een parige stemmen (ook door de Katholieken, on danks de heftige taal der clericale bladen) hulde is gebracht aan den commandant kolonel David voor zijn degelijke houding, aangenomen ter ver dediging van de burgerwacht, tegenover de be jegening van de regeering. Er werd overigens be sloten door alle middelen in verzet te komen tegen den toestand, waarin de schutterij is ge bracht. Sedert een paar dagen, zoo schrijft men uit de streek, die het meest van de overstrooming geleden heeft, uit Gent, daalt de Schelde op merkbare wijze; hetzelfde is het geval met de inundatiën in den omtrek van Turnhout. De Maas is weder biuneu haar oevers teruggekeerd en de scheepvaart is hervat. Nogthans blijft te Gent groot gebrek bestaan; vooral doet zich de behoefte aan dekking en brandstoffen zeer gevoelen. Het bureau van wel dadigheid heeft dan ook reeds 500.000 kilogram steenkolen gekocht en van de spoorwehadministra- tie verkregen dat dagelijks twee wagons kolen zullen worden aaugevoerd. Dultsohland. De Nordd. Allg. Zeil. bevat de volgende officieuse mededeeling: Reuters Telegram Office verspreidt een bij hetzelve uit Athene ontvangen bericht van 26 December aangaande een gemeenscbap- pelijken stap der vertegenwoordigers van Duitsch- land, Oostenrijk en Rusland, bij het Grieksche hof, met betrekking tot de Laurium-quaestie. Men heeft alhier geene berichten, waaruit blijkt dat van den kant van Rusland en Oostenrijk stappen gedaan zijn; maar zeker is het dat Duitschland geen zoodanigen stap gedaan heeft. Uit Lippstadt wordt gemeld dat die kleine stad den 22steu dezer in rep en roer is geweest, door dien een oud-katholiek prediker, de heer Michelis er een conferentie had aangekondigd. Een drei gende menigte had zich voor zijn woning gepos teerd zoodat hij onder geleide van de gewapende macht naar de zaal der lezing zich moest bege ven. Onderweg begon het volk reeds baldadighe den. uit te voeren en ten slotte werden de gendarmes genoodzaakt er met de blanke sabels op los te gaan. Tal van personen werden daarbij ver wond zoodat zij naar het gasthuis moesten worden vervoerdeen agent van politie werd met een mes gestoken; een ander bekwam een kwetsuur aan het hoofd. Vier belhamels zijn gearresteerd. Maar met dat alles heeft de lezing, de oorzaak van zuoveel ongelukken, toch zonder verdere stoornis plaats gehad. In den middag vau den 29sten is de speel bank te Hamburg definitief van regeeringswege gesloten. Daar zullen zich dus geen familiën meer van fortuin en eer zien berooven. TKJL.EÖKAM MEN. Berlijn, 30 December. De Nordd. Allgemeine Zeilung toont zich onverschillig voor de openbaar making van diplomatieke geheimen door den hertog de Gramont. Het blad gelooft, dat deze daartoe gedreven is door de vriendschappelijke betrekkingen, die thans tusschen Duitschland en Ooslenrijk-Hongaarsche monarchie bestaan. Parijs, 30 December. De Union zegt, dat de heer Corcelles, alvorens de betrekking te Rome aan te nemen, per telegraaf bij kardinaal Antonelli in formatie heeft ingewonnen of hij goed ontvangen zou worden. Antonelli zond hierop eeu bevesti gend antwoord. De heer Corcelles wilde echter, alvorens een definitief besluit te nemen, ook het gevoelen vau den Paus vernemen en daartoe is hij Vrijdag naar Rome vertrokken. Volgens de Liberté is hij naar Rome vertrokken met opdracht om aan den Paus te verklaren, dat de aftreding van den heer Bourgoing niet is uit gegaan van het Gouvernement en dat het ook volstrekt geen verandering van politiek ten op zichte van den H. Stoel en Italië beoogt. De keuze vau een opvolger van den heer Bour going is nog niet vastgesteld. Het bericht dat de heer Fournier, Fransch ge zant bij het Italiaansche Hof, was teruggeroepen, wordt ten stelligste tegengesproken. Keulen, 30 December. Aan de Köln Zeilung wordt heden uit Rome getelegrafeerd, dat de heer Stuuim, secretaris der Duitsche legatie bij den Paus, aan Kardinaal Antonelli heeft medegedeeld, dat hij iu last heeft ontvangen, onbepaald verlof te nemen. Volgons het bericht is hij reeds heden naar Berlijn vertrokken. Rome, 30 December. Naar men verneemt, is de Duitsche zaakgelastigde bij den Paus heden morgen naar Berlijn vertrokken. Men gelooft dat hij vooreerst door geen ander zal worden ver vangen en dat zijn vertrek veroorzaakt is door de houding vau het Yaticaan tegenover Duitschland. In Posen en Koningsbergen hebben de dag bladen officieel aanzegging ontvangen, dat zij in beslag zullen worden genomen, indien ze de jongste allocutie van den Paus overnemen, waarin zoo hevige aanvallen tegen Duitschland en zijne regeering voorkomen. De Spenersche Zeitung zegt, dat de Paus op de aanstaande Nieuwjaars-receptie waarschijnlijk nog heviger zal uitvaren tegen den tegenwoordigen toestand in Duitschland, dan hij in zijne jongste allocutie gedaan heeft. Het is te verwachten dat de Duitsche gezant, die in last had den Paus op Nieuwjaarsdag zijn gelukwensch aan te bieden, ten gevolge der allocutie, dien dag niet op het Vaticaan zal verschijnen. Londen, 31 December. Aan de Times wordt uit Parijs van gisteren gemeld, dat aldaar eene depêche uit Madrid is ontvangen, houdende dat een Alphonsistische opstand binnen kort verwacht wordt. De regeering is evenwel bereid om dien met kracht te onderdrukken. De koning schijnt een buitengewoon gewicht te hechten aan den indruk, welken deze tijding gemaakt heeft op de bevolking van Madrid, welke tegen hem gekant is. Madrid, 31 December. Gisteravond beeft eene belangrijke vergadering van progressisten plaats gehad. Zorrilla heeft eene uitvoerige rede gehou den, waarin hij het denkbeeld eener vreemde inmenging ter zake der koloniale hervormingen bestreed. Indien de Cortes de voorgestelde maatre gelen goedkeuren, zeide hij, zal de Kroon die be krachtigen. De afschaffing der slavernij zal goed- of kwaadschiks worden ingevoerd, doch op Cuba zal geene hervorming worden toegepast, zoolang dat eiland in opstand verkeert. Hij zeide verder, dat zelfs, indien de geruchten betreffende pogiu- geu tot eeu militairen opstand waarheid bevatteden, deze over het revolutionnaire liberale Spanje niet zou kunnen zegeviereD. De legeering is volkomen zeker van de integriteit van het grondgebied; zij loopt geeuerlei gevaar. De rede van Zorrilla werd luide toegejuicht, onder het aanheffen der kreten: „leve de vrijheid! leve Amedeusl'De vergadering heeft met algemeene stemmen het voorstel vau vertrouwen in het gouvernement en in de verklaringen van Zorrilla aangenomen. I LAATSTE BEdtlOHTCN. Den Haas, 31 December. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der cavalerie1ste reg. huzaren, tot lsten luit. den 2deu luit. R. F. C. baron Beu- tinck vau het corps 2de reg. huzaren tot majoor den ritmeester-instructeur E. D. Geukema Bak ker van het 4de reg.; 3de reg. huzaren tot lsten luit. den 2den luit. E. J. H. Ringeling van het corps 4de reg. huzareu, tot ritmeester 3de klasse den lsten luit. J. M. C. Sanger van het 2de reg. Gisteravond is door de politie aangehouden een persoon, die volgens aangifte bezig was de sloten vau eenige huizen op de Komugiunegracht te onderzoeken, hoogst waarschijnlijk niet met de beste bedoelingen. Nleawedlep, 31 December. Er circuleert hier een adres aan den Minister vau Marine, om naar aanleiding van de noodlottige gebeurtenis dezer dagen, het ODinenschelijk slaan aan boord der oorlogsschepen af te schaffen. Zooals uien weet, heeft een matroos zich voor eeu paar dagen, uit vrees voor die straf, van het leven beroofd. De DIRECTEUR van het Postkantoor tLeiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge van eene wijziging in het vertrek van twee treinen in de richting van Amsterdam, met 1 Januari 1873 de verzending der correspon dentie is bepaald als volgt: In de richting van Amsterdam: te 8.80, 11.45, 1.26, 4.55 en 7.35; In de richting van Rotterdam, waarvan alleen het vertrek van den trein van 12.50 slechts 5 minuten bij den Zomerdienst verschilt, alsnu te 10.15, 12.60, 3.42, 6.00 en 9.52. De lichting der hulpbussen op de werkdagen: te 7.30 en 10.45 's morgens, 3.50 8.30 's avonds. Des Zondags en op de algemeen erkende Christelijke Feestdagen te 10.45 's morgens en 3.60 's avonds. De bus aan het kantoor 30 minuten vóór de hierboven aangewezen vertrekuren, en die aan bet Station 5 minuten vóór het vertrek dier trei nen, met uitzondering echter van die vuo 1.20 en 3.12. De Brievenbus aan het Postkantoor bovendien nog te 12 uren des nachts. De Directeur voornoemd: J. FICHET. Leiden, 30 December 1872. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. In de Stad morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 ii. 8 Q. 12 a. 4 a. 6 o. 8 n. 10 a. 44* co 41» 41* 42' 46® 44* Maand. Dinsdag Wind: Maandag-middag 5 u. Z. W. Dinsdag-morgen 5 u. Z. O.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3