zich met Henrietta en biedt haar zijne hand aan en tegèlijk herstelt hij den ouden Sorel in zijne eer, en heeft de verloving van diens zoon met Cecile plaats. Het stuk is meesterlijk geschreven en door den heer Spoor verdienstelijk vertaald, terwijl het door de welgekozen karakters voortdurend boeit. Wij hebben dezen winter nog niet zulk een heerlijk tooneelspel zien opvoeren, waariu wij de ware kunst van het tooneelspeleu zoo goed konden opmerken. Wij gelooven wel dat het eerste be drijf verreweg niet aan allen beviel; maar toch het spel daarin was zoo goed begrepen. De figuur van den heer Spoor als Montjoye was onverbe terlijk; niet minder was de rol van Tiberge goed begrepen en komt ook den heer van Beek daar voor onze hulde toe. De heer Haspels gaf ons als Roland Montjoye dat eigenaardige losse spel, waarin hij steeds uitmunt en de heer Rosier Faassen vervulde als Saladin zijne rol met de uiterste zorg, die vooral noodig is, in bet meer verheven komisch karakter. De heer Wijnstok was als George de Sorel zeer op zijn plaats en had zeer vele gelukkige en treffende momenten terwijl de heeren Bigot en Pietersen als tusschen- personen mede bijdroegen om den gang van dit tooneelspel wel te doen gelukken. Onder de dames komt mevr. Haspels—Valois de meeste eer toe, haar spel was onopgesmukt, waar het paste kin derlijk en natuurlijk. Mevr. Faassenvan Velsen verdient mede onzen lof; alleen vonden wij hare houding iu het laatste bedrijf, waarin Montjoye haar den trouwring aanbiedt, niet in harmonie met het gelukkige oogenblik waarin allen zich bewogen. Bij het einde van dit tooneelspel zullen allen, die niet met het eerste bedrijf dweepen, wel hebben moeten erkennen, dat het zoo ge schreven en zoo gespeeld moest worden; want werkelijk in alles kan geen knaleffect gelegd worden. Wel ware het te wenschen dat de Egoist ook eens bij een volksvoorstelling kon gegeven worden om den keurigen inhoud en de waarlijk overtuigende strekking, die er in gelegen is. Lischen en Fritzchen is een zangspel van weinig beteekenis maar bet heeft door de vroolijke mu ziek en aardigen zang blijkbaar nog al bevallen. Mevr. de Maan en de beer Bigot waren dan ook beiden zeer geestige en wat meer zegt goed nagebootste Elzassers. Zondag wacht ons weder een Volksvoorstelling. Doch ditmaal zal niet het flaagsche gezelschap van den heer J. C. Valois optreden, maar een welbekende kring van dilettant-tooneelspelers uit ons midden: de Vereeniging harmonie. We hebben 'reeds menigmaal wat goeds van die vereeniging aanschouwd, die inderdaad eenige bruikbare en zells niet onverdienstelijke elemen ten bezit. Eu wanneer nu de eereledeu van elders, uit de residentie, Utrecht en Rotterdam o. a., die hun medewerking hebben toegezegd, ook om hun talenten aanspraak kunnen doen gelden op den uuam van eereleden, dan vei wachten we van de voorstelling op Zondag veel goeds. De „opvoering" zelf is niet van geriogeu aard; het bekende tooneelspel Lazaro de Veehoeder is voor de voorstelling in den schouwburg bestemd, met de Bruilof van Kloris en Roosje als nastukje; als de „uitvoering" nu maar geëvenredigd is aan 't pro gramma, dan twijfelen we niet aan het succes der wel wat stoutmoedige poging van de Harmonie. In het laatst dezer week zullen onze stadge- nooten nadere bijzonderheden bij advertentie ver nemen. Bij de heden gehouden verkoopiug vau Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 10, 50 en 100 hectoliters waren de hoogste inschrijvin gen 4.70, 22.50 en f 45 en de laagste 4.60 f 22.50 en f 46. Gisteravond omstreeks acht uur is de boeren knecht P. buiten de Koepoort nabij den oliemolen, door een persoon, die hem achteropkwam, bij den hals gegrepen, en werden hem door dezen eenige slagen toegediend. Toen de knecht zich had losgerukt, ging de aanvaller op den loop en nam de vlucht op het erf van den boer, bij wien de aangerande werkzaam is en trok de deur van het hek achter zich dicht, voordat de eerste hem kon inhalen. De knecht, die door den schrik zijn spraak kwijt was, maakte zoolang beweging aaD 't hek, dat hem werd opengedaan door de boerin, en gaf door teekens te verstaaD, wat er gebeurd was. Later kwam de boer zelf thuis> deed onderzoek om zijne woning, maar kon niets ontdekken, terwijl do knecht, die intusschen ge heel bulten kennis geraakt was, naar zijn huis werd gebracht. P. heeft hedenmorgen zijn spraak herkregen, maar verkeert nog in een bedenke- lijken toestand. Wij lezen in de Haagsche Nieuwsbode: Sedert het verschijnen van ons laatste nummer, is de vreeselyke zaak van den dubbelen moord een nieuwe phase ingetreden. W. de G., een der gearresteerden, verdacht van den moord, is, nu de loop der instructie geen voldoende bezwaren tegen hem schijnt op te le veren, weder in vrijheid gesteld. Daarentegen beeft de rechtbank een bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd tegen den tweeden gearresteerde, Izaac de Jong, koopman in grint en Maaszand. Deze heeft zich Vrijdag-avond in zijn cel door ophanging van het leven willen berooven; de strop, waarmede hij zich wilde dooden, was ge reed toen men dit ontdekte; hij wordt, sedert dat oogenblik, onophoudelijk bewaakt. Een gerucht wil, dat de J. inmiddels zijn schuld zou hebben beleden en zijn medeplichtigen aangewezen heeft. Onze informatiën bevestigen dit gerucht niet, maar weerspreken het evenmin; de politie blijft zeer geheimzinnig en weigert, op grond van het verlangen der justitie, aan eenig dagblad inlich tingen te verschaffen. Aan alle ambtenaren is de grootste stilzwijgendheid aanbevolen en dus met moeite kunnen wij bijzonderheden omtrent den staDd van zaken te weten komen. Heden wordt ons niettemin verzekerd, dat tegen twee door de J. aangewezen personen, polderwerkers, die in het buitenland, men meent te Rijssel of in dien omtrek, zich ophouden, een bevel van gevangenneming is uitgevaardigd en dat de Regeering de uitlevering dezer beide personen aan het Gouvernement der Fransche Republiek heeft gevraagd. Wedeelendit een en ander slechts onder reserve mede. Zaterdagavond werd Hendrik Conscience's 60ste geboortedag te Brussel feestelijk herdacht. Door de voornaamste zijner vrienden en vereerders was hem een feestmaal aangeboden, waaraan een 120tal gasten deelnamen, terwijl men velen had moeten afwijzen, om de beperkte ruimte der zaal. Talrijk waren de telegrammen zoo uit België als Nederlaud, ter gelukwensching door den jubi laris ontvangen, zooals o. a. uit Leiden van de heeren de Vries, Verwijs, Kern en Cosijn, lui dende: „De ondergeteekenden, ook namens andere afwezige vrienden, brengen hulde aan Conscience, den ÖOjarigen. Vlaanderens roem is Hollands roem. Nederlands roem is één. Daarom juicht Noorden met Zuiden. Lang leve en bloeie Con science, als sieraad van Nederland." Door den voorzitter van het feestmaal werd hem een gulden lauwerkrans aangeboden. Het feest kenmerkte zich voorts door een aantal toasten en duurde tot laat in den nacht. Ons bericht betreffende de dame die bij Mevr. v. d. K. zou logeeren, is, zooals 't door ons is aangevuld, juist. Als 't Ulr. Bagbl. er op gesteld is, zullen wij het een adres opgeven, waardoor het in deze beter kan ingelicht worden dan door zijn correspondent. Dit ook aan 't adres der bla den, die de correspondentie uit het Ulr. Dagbl. hebben overgenomen. {N. o. d. D Te Amsterdam heeft de heer Wijbrauds, theol. stud., de gouden medaille behaald, dit jaar door de Leidsche Hoogeschool uitgeloofd voor de vol doende beantwoording eener piijsvraag, tot onder werp hebbende: „De geschiedenis van het Ne- derlandsch tooneel van Samuel Costers Academie, 1617, tot de vernietiging van den schouwburg door brand in 1772." (Amst. Ct.) Deelde de Minister in de Kamerzitting van Zaterdag 21 December mede, dat bij de terugkomst der Kamer een wetsontwerp betreffende spoor wegen in lndië zal worden ingediend, wij zijn in staat mede te deelen dat reeds in Maart a. s. zes ingenieurs, waaronder één hoofd- en twee brigade-ingenieurs, met acht opzichters naar Su matra's westkust zullen gezonden worden, ten einde een spoor van de Ombiliën-kolenvelden naar de kust te traceeren. Als hoofdingenieur zal optreden de heer Cluysenaar, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Breda, vroeger ingenieur bij de Staatsspoorwegen. (Vad.) De Minister van Finauciën brengt naar aan leiding van artikel 6 van Zr. Ms. besluit van 28 Mei 1861 Staatsblad N'. 47), en artikel 4 van dat van 18 September 1863, N°. 62, ter algemeene kennis, dat de prijs der edele metalen, waarvan aan 's Rijks Munt gedenk-, prijs- en eere-pennin- gen worden vervaardigd, in overleg met het Munt- college en den muntmeester, voor het jaar 1873 worden bepaald voor het goud van 0.983 fijn op f 1715 per kilogram voor het zilver van 0.985 fijn op f 115 per kilogram. In deze prijzen zijn de vergoeding van renten en het verlies van stof begrepen. De kosten voor het slaan der penningen zijn vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 18 September 1863, te vinden in de Staats-Courant vaD 6 Octo ber 1863. Bij Koninklijk besluit van 22 dezer zijn de of ficieren van administratie der 3de klasse P. D. G. Soetbrood Piccardt en J. E. Jautze, op hun daartoe gedaan verzoek, met ultimo Februari 1873, eervol uit Zr. M6. zeedienst ontslagen, en met ingang van den lsten Maart daaraanvolgende benoemd tot 2den luit.-kwartierm. bij het leger in Ned.-Indië, met bepaling dat zij bij dat leger zullen rang nemen in dezelfde volgorde, waarin hunne namen hiervoren zijn genoemd. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 27sten December 1872, wordt de benoe ming tot visiteur der quarantaine te Veere, van den heer F. J. Haman, geneesheer te Kloetinge, op zijn daartoe gedaan verzoek ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag 1 Januari niet plaats hebben. Z. M. heeft bij de rustende schutterijen, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend in de provincie Zuid-Holland, 6de bataljon, aan P. van der Wal len, als lsten luitenant-kwartiermeester; benoemd 5de bat., staf, tot lsten luit.-kwart. A. C. van Aelst G.Czn.; 5de comp., tot kapit. C G. A. Kooy; 6de bat., staf, tot lsten luit.-kwartierm. A. Kluit, thans 2de luit. bij de 3de comp. Z. M. heeft aan K. M. Brouwer, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgem. der ge meente Nieuwe Pekela, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten in die betrekking be wezen de benoeming van Mr. G. J. Goekoop, burgem. van Goedereede, tot secretaris dier gem. goedgekeurd; J. N. Dijkman, veearts te Lochem, benoemd tot plaatsverv. van den districts-veearts wien Arnhem als standplaats is aangewezenaan H. L. J. Romer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als militie commissasis in het 2de militie district der prov. Frieslanden voorts tot militie commissarissen benoemd: in het 1ste militie district der provincie Noord-Brabant den gepen sioneerden luit. kol. der genie H. Welsink; in het 2de militie-district der provincie Friesland den gepensioneerden majoor der artillerie J. J. D. Sik kens. Z. M. heeft den heer R. R. Purvis erkend en toegelaten als Britsch vice-consul te Padang. Z. M. heeft goedgevonden: den kapiteiu-ter-zee J. E. Buys, op zijn daartoe gedaan verzoek, ter zake van langdurigen dienst, met ingang van den lsten Januari 1873 op pensioen te stellen, met vergunning om de activiteitsuniform aan zijn rang verbonden te blijven dragen, en onder toe kenniug van een jaarlijksch pensioen van 1800; met ingang van dienzelfden datum te bevorde ren: tot kapitein-ter-zee, den kapitein-luitenant- ter-zee H. P. van Boneval Fauretot kapitein luitenant-ter-zee, de luitenants-ter-zee der 1ste klasse J. B. A. de Josselin de Jong en E. F. Ha- nel von Crouenthallen tot luitenaut-ter-zee der lste klasse, de luitenants-ter-zee der 2de klasse L. A. Walaardt Sacré en F. K. Engelbrecht. Z. M. heeft den heer Mr. L. W. A. Besier, referendaris bij 's Rijks Munt, aangewezen om gedurende het jaar 1872, in geval van afwezig heid van een der leden van het Muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der on derwerpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 Staatsblad n°. 25). Z. M. heeft benoemd tot inspecteur dor registratie en domeinen: van de eersteklasseden heer M. A. J. Losgert, thans inspecteur der registratie en domeinen van de tweede klasse; van de tweede klasse, den heer Mr. B. H. üpmeijer, thans inspec teur der registratie en domeineu der derde klasse; van de derde klasse, den heer K. F. Ariëns, thans ontvanger der registratie en domeinen te Venlo. B1NIVENL.AN D. Amsterdam, 30 December. De 70jarige dame, die Vrijdag jl. door een losgebroken koe op het Leidsche plein omvergeloopen en deerlijk gewond werd, is reeds Zaterdagmiddag te 1 uren over leden. Heden werd voor het Provinciaal Gerechts hof alhier in hooger beroep behandeld de zaak tegen P. Rank, hoofdonderwijzer aan een der openbare tusschenscholen te dezer stede. Men zal zich herinneren, dat gemelde hoofdonderwijzer door de Arrondissements-Rechtbank alhier tot een cellulaire ..evanguDisstraf van 6 weken is is veroordeeld, ter zake van het moedwillig toe brengen van slagen met eeu stuk touw op het ontbloot lichaam van een 12-jarigen leerling. Het getuigenverhoor bracht geen nieuwe feiten aan het licht. Ten verzoeke des bekl. werd een nieuwe getuige gehoord, namelijk de hoofdonderwijzer Ch. Moutijn, bij wien de knaap vroeger school had gegaan. Hij bevestigde nader het reeds er kende herhaald moedwillig schoolverzuim van dieu leerling en de daaromtrent door hem gebe zigde leugens. De advocaat-generaal Mr. I. Spoor, ofschoon de ernstige mishandeling van den knaap ten hoogste af keurende, vond in de aan het feit voor afgegane omstaudighedeu en in de hoogst gunstige antecedenten van den bekl. aanleiding tot toepas sing van verzachtende omstandigheden, requireerde de vernietiging van het vonnis, wat de opgelegde straf betreft en de veroordeeling van den beklaagde tot betaling eener geldboete van f 100, en deed derhalve denzelfden eisch als het O. M. bij de rechtbank. De voor den beklaagde optredeude ver dediger Mr. J. C. de Vries, bracht hulde aan de juiste waardeering dezer zaak van de zijde van het Openbaar Ministerie, zette de verzachtende omstandigheden nog nader uiteen en gaf o. a. als zijn gevoelen ie kennen, dat de rechtbank, onbe wust min of meer geleid door eeu bij velen heer- schende voorliefde voor de openbare school, dil misdrijf te streng had gestraft. Het Hof bepaalde de uitspraak op a. s. Maandag. Aïienwedlep, 30 December. Met het stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, is van Batavia alhier aangekomen een transport van 25 militai ren, benevens een lStal Chineesche immigranten. Hoorn, 29 December. De gemeenteraad alhier heeft besloten zich per request te wenden tot Z. M. den Koning, ter verkrijging van een station van het Staatsspoor alhier. Botterdam, 30 December. Heden had in bet gebouw der K. N. Tachtclub alhier de eerste ver gadering plaats van aandeelhouders, die indertijd, onder voorzitterschap en ondersteuning van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, het gebouw der K. N. Yachtclub in publieke veiling hadden gekocht, ten einde het voor de Vereeniging te behouden. De vice-president der Vereeniging be gon met zijn leedwezen te betuigen, dat Z. K. H, deze vergadering door bijzondere omstandigheden- niet kon bijwonen. De Spreker betreurde dit h meer, omdat daardoor aan de leden de gelegen heid ontbrak, den Prins hunne erkentelijkheid te betuigen voor de groote geldelijke opofferingen die Z. K. H. zich had getroost, om zoowel vooi Rotterdam als voor Nederland het gebouw en de Vereeniging te behouden. Daarop overgegaan zijnde tot de voorlezing zoo wel van het contract van Z. K. H. Prins Hendrik met de geldschieters, als van het huurcontract tusschen Z. K. H., namens de geldschieters, mei de Kon. Ned. Yachtclub, hetwelk alles bij accla matie werd goedgekeurd, werd overgegaan tot de verschillende veranderingen in de statuten, welke insgelijks bij acclamatie werden aangenomen. Ten slotte werden 16 nieuwe leden aangenomen. Cappelle op den IJsel, 30 December. Ten einde het zoogenaamde Nieuwjaarswenschen ol het bedelen langs de huizen der ingezetenen in deze gemeente tegen te gaan, laten Burgemeester en Wethouders eene lijst circuleeren, waarop de burgers voor geldelijko bedragen teekenen, om daardoor in staat gesteld te worden aan de alge meene armen in deze gemeente, in de eerste week van Januari a. s., eene buitengewone uit- deeling te kunnen geven. Zwolle, 29 December. Hoewel het binnen water in deze en de omliggende gemeente Zwol lerkerspel iets begint te zakken, is het er echlei nog erg mede gesteld. In de lage streken zijn verscheidene boeren, die hunne stallen uiet meer droog kunnen houden, zonder ze aanhoudend met zand aan te hoogen. De roggelanden hebben veel te lijden en men zal er groote schade van onder vinden, even als aan de aardappelen in de kuilen, waarvan er veel zijn ondergeloopen. Algemeen verlangt men naar vorst. Groningen, 28 December. Onlangs werd be richt, dat van hier een detachement infanterie was uitgerukt naar de grensgemeente Vlugtwedde, om daar de leidijken tegen 't doorstelten van den kant onzer Pruisische buren te bewaken. Heden is ter versterking eeu tweede detachement der waarts vertrokken. Bij den tegenwoordigen zeer hoogen stand van het bovenwator bestaat er meer gevaar in dezen dan in gewone winters. Sncek, 30 December. Zeer zijn de boeren hier in den omtrek nog verdeeld tegen het inenten van het rundvee tegeit de longziekte. Als men de verhalen ook hoort van het lijden van sommige koeien, tengevolge dier operatie, dan moet men er waarlijk medelijden mee krijgen. Was het eeu geneesmiddel, men zou er de resultaten van kun nen beoordeelen, maar een voorbehoedmiddel! Opsterland, 28 December. Met bijzonder ge noegen vernemen wij, dat het vroeger gestuite plan, om de van uit het vaarwater tusschen Gor- redijk en Hogendijk gegraven nieuwe vaart verder door te trekken tot de groote compagnonsvaart te Kuijpe, weer op touw wordt gezet. Daardoor zal de waterweg Gorredijk-Heerenveen aauzienlijk worden verkort en zullen belangrijke inpolde ringen en boezemwaterloozingen totstandkomen, waardoor de landerijen iu deze environs niet weinig zullen worden verbeterd en daardoor be langrijk in waarde toenemen. Neuzen, 29 December. Hedenochtend heeft men te Sas-van-Geut een begin kunnen maken inet het afschutten van de schepen, welke sedert eenige weken aldaar zijn opgehouden door het buiten gewoon hooge opperwater. Reeds zijn een aantal afkomende binnenschepen hier aangekomen en grootendeels naar hunne bestemming vertrokken. Ooatburg, 30 December. In den avond van den 2den Kerstdag is onder deze gemeente op den Zuidzandscheu straatweg eene afschuwelijke mis daad gepleegd. De persoon L., woonachtig te Aardenburg, werd aldaar met een mes zoo danig gewond, dat hij ten gevolge daarvan vrij spoedig bezweek. Als verdacht van de daders van dezen moord te zijn, werden gisteren van hier gevankelijk weggevoerd W. en F. alhier wonende, die begeleid door maréchaussées te paard en onder toevloed van een menigte nieuwsgierigen naar Middelburg 'werden overgebracht. Het lijk van het slachtoffer is heden te Oostburg ter aarde besteld. Boxtel, 28 December. Gisteren kwam in onze gemeente het treurig bericht van het veronge-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2