Vrijdag 27 December. N°. 3952. A0. 1872. STADS-BE RICHTEN. 131 iv iv e iv i-, rv r>. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per po3tn 3-35- Afzonderlijke Nommer»n 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DIER ADVKRTKNTIKN. Voor iederen regel7ƒ0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die xty beslaan. BURGEMEESTER es 'WETHOUDERS vas LEIDEN, Doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verorde ning, regelende de invordering der plaatselijke be lasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, ver plicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31steu Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde in vullingsbiljetten voor het dienstjaar 1873 van heden af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 December 1872. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Vrijdag den 27sten December 1872, 's namiddags te één uur. Onderwerpen 1*. Benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermo genden (242). 2°. Idem van een kassier der Stads Bank van Leening (243). 3°. Idem van een Commissaris van bovengenoemde instelling bij periodieke aftreding (244). 4°. Idem van een leeraar in de wiskunde eD cos- mographie en van een leeraar in de natuurlijke geschiedenis aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs (248). 5*. Idem van twee leden in de commissie voor de Oudheidkunde, bij periodieke aftreding (249). 6°. Idem van een ambtenaar belast met bet toe zicht op de honden, ter ricbtige invordering der honden-belasting (241). 7°. Voordracht betrekkelijk de bebouwing van de Ruïne (234). 8°. Idem betrekkelijk de oprichting van een school lokaal op het terrein van de Baaihal (233 en 233*). 9°. Verzoek van P. Schouten en Zoon, om een spoelvlotje. te leggen in den Ouden Rijn (235). 10°. Idem van W. Hoogenstraaten, om eene kolk- loozing te maken in de Kerksteeg (236). 11°. Idem van J. van der Tas, ter bekoming van eene strook gronds in de Conscientiestraat (237 12°. Voordracht betrekkelijk de herstelling van de raadzaal (238). 13°. Idem tot verkoop van het stadsjacht enz. (239). 14o. Idem tot onderhandsche verhuring van de woning boven het Telegraafkantoor (240). 15°. Verzoek van J. Essers, om in het genot te blijven van de toelage hem vroeger verleend voor het doen van de aanmaningen bedoeld in de Wet van 6 Augustus 1864 (Slbl. n°. 89) (245). 16°. Idem van het bestuur der Typographische Vereeniging Lourens Jansz. Coster, om bet kosteloos gebruik der Gehoorzaal op 13 Janu ari e. k. (246). 17°. Idem van J. J. Werner, om schadeloosstelling wegens de opheffing van zijne betrekking van leeraar aan de meisjesschool der 1ste klasse (247). 18°. Voordracht strekkende om Gecommitteerden tot de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen te machtigen om na 1 Januari 1873 uit de inkomsten dier instelling in de behoeften der administratie te voorzien (251). 19». Idem tot het verleenen van eervol ontslag aan den Geneesheer van het Gaecilia-Gasthuis (250). LEIDE1V, 24 December. In de gisternainiddag gehouden zilting der Eerste Kamer zijn ingekomen: 1°. de dezer dagen door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen, waaronder Hoofdstukken IK en X der Staatsbegroting voor 1873, zoomede de Wet op de Middelen; 2°. de eindverslagen op een aantal door de Tweede Kamer aangenomen kleinere wetsontwerpen, waarvan de behandeling wordt bepaald op a. s. Vrijdag, des namiddags te 3 uren. In de avoudzitting der Tweede Kamer op gis teren zijn de verschillende kleine wetsontwerpen bijna zonder discussie aangenomen. Over de voor- loopige verstrekking van een millioen aan de Kanaal maatschappij, in afwachting van de be handeling van het definitief ontwerp, zijn lang durige beraadslagingen gevoerd. Een amendement van den heer Beemskerk om de som op een half millioen te bepalen, is verworpen met 40 tegen 20 stemmen. Vervolgens is het geheele ontwerp aangenomen met 50 tegen 8 stemmen. Daarna is de zitting verdaagd tot nadere bijeenroeping. Bij de heden gehouden verkoopiug van Cokes, op het Raadhuis alhier, van partijen van 10 en 50 hectoliters, waren de hoogste inschrijvingen I 4.60 en f 23 en de laagste f 4.50 en f 22.50. Zeiden wij voor eenige dagen, bij gelegenheid der herdenking van het 75jarig bestaan van het Ned. Zeudel.-Gen., dat de Leidsche Koraalverecniging had getooud, hoezeer zij in staat is eene christe lijke feestviering op te luisteren, met genoegen woonden wij ook de uitvoering bij, door haar gisteravond in het Nutsgebouw gegeven. Wij wenschen de uitvoering hier niet in al hare on- derdeeleu te volgen, maar alleen te verklaren, dat de koornummers over 't algemeen flink wer den uitgevoerd. Vooral mocht het 2stemmig vrou wenkoor „De Alomtegenwoordige" van Bastiaans de goedkeuring van het publiek wegdragen. De schoone altaria uit de Sainson van Handel, „O hör' meiu Flehn, allmacht'ger Gottl" werd voor eene jeugdige dilettante, Mej. B., zeker niet op onverdienstelijke wijze gezongen, zoodat 't dan ook hier niet aan toejuichiugen ontbrak. De ko risten stonden haar flink ter zijde. Ook hetdoett voor 2 sopranen (Psalm 121 van F. David) werd niet onaardig uitgevoerd. Een schoon slot van het programma vormde het plechtige „Dauk voor vrede" van Haydn, dat dan ook uitmun tend werd voorgedragen en wel geschikt was een diepen indruk te maken. Bij deze gelegenheid wenschen we levens nog eene opmerkiüg te maken. Het is ontegenzeglijk waar, dat er, over het algemeen, weinig sym pathie hier ter stede schijnt te heerschen tot be oefening van den zaDg. Wij wenschen dat hierin eens eene gunstige verandering kwam en zouden daarom iedereen, die er eenigen tijd toe vinden kon, krachtig willen uitnoodigen zich aan deze vereeniging aan t6 stuiten. Dan toch zou zij meer in bloei kunnen toenemen en het doel bereiken, dat zij zich bij hare oprichting heeft voorgesteld verbetering van het kerkgezang. Gisteravond had in de zaal in het Noordeinde de gewone jaarlijksche feestviering der Christe lijke school plaats, welke door circa 600 kinderen werd bijgewoond, die onder het zingen van gods dienstige liederen werden onthaald, terwijl daarna prijzen werden uitgereikt. Ouder het gelioor van de predikanten Brouwer, Wolff en Drost, die een toespraak tot de aauwezigen richtten, bevon den zich ook vele dames uit den gegoeden stand. De Haagsche Nieuwsbode meldt over de arrestatie der twee personen, verdacht van den moord, het volgende Reeds dadelijk nadat de moord was ontdekt, viel het waakzaam oog der politie op zekeren J. H. de J koopman in grint en Maaszand aan den Zuidwest-Buitensingel, die reeds ongunstig bekend stond en wiens gedragingen sedert het oogeublik, waarop de vreesehjke misdaad werd gepleegd, de aandacht hijzouder hadden getrokken. Men liet hem dadelijk bij de politie ontbieden, doch vermocht geen spoor van zijn schuld te ont dekken. Toch bleef hij even verdacht en men oordeelde het geraden hem wel in vrijheid te stellen, uiaar hem toch voortdurend in 't oog te houden. De man plaatste inmiddels, toen hij reeds als vermoedelijk dader door zijn buren werd na gewezen, een advertentie waarbij hij 100 uit loofde aan dengeue, die hem van diefstal of moord kon overtuigen. De politie werd er niet minder achterdochtig door. Eu terecht. Want vooreen paar dagen inoet de J. in een herberg een brief hebben gcschteven naar Antwerpen, die betrekking heeft op den moord; hij verzocht den kastelein dien brief ter post te bezorgen, doch deze, kwaad vermoedende, bracht het kostbaar geschrift kostbaar voorde Justitie naar den c< mmissaris van politie, den heer Beukman, die cr kennis van nam en er den sleutel van het geheim in vond. Er bleek nl. uit dat de ontvreemde voorwetpeu van Mevr. van der Kouwen zich te Antwerpen iu handen bevinden van een medeplichtige aan den moord en diefstal, terwijl tevens een ander confrère, een werkman aan de gasfabriek, W. de G., wonende op het Visscbersdijk, werd genoemd. Ten gevolge van dezen brief bcgaveu zich iu den afgeloopen nacht, te twee uren, de ijverige commissaris van politie Beukman met de iu deze niet minder voortvarende inspecteurs ilertz en Hardenberg, eerst naar de woning van de J., daarna naar 't huis van de G., en brachten bei- don, zouder eeuige moeite, maar degelijk geboeid, rechtstreeks naar het huis van arrest over. dagbladpers, om haar medewerking in te roepen ter verkrijging van wetsbepalingen tegen het mishandelen van dieren; het ontwerpen van dus danige wetsbepalingen is bij herhaling door die Vereeniging bij de Regeeriog verzocht. Wij stel len ons voor, te gelegener tijd ons gevoelen over dit onderwerp mede te deelen. De oud-kapitein der infanterie P. A. Janssen is lid geworden van de redactie der Negen Ge meenten, een blad dat tweemaal 's weeks te Akkrum verschijnt. (Rif.) Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen bericht van den gouverneur van Suri name, gedagteekend 20 November jl., was, zoowel naar het gevoelen der commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzicht als van den chef van den militairen geneeskundigen dienst, de algemeene ge zondheidstoestand zeer gunstig. Wel deden zich onder de militairen te Paramaribo enkele geval len van gele koorts voor, maar het was niet noodig daartegen bijzondere maatregelen te nemen, al achtte de gouverneur het voorzichtigheidslialve noodig de kazerne te doen desinfecteeren, en aan den commandant van Zr. Ms. stoomschip de Amstel te vergunnen, om zich met zijn onderhebbeoden bodem voor ernigeo tijd van het station te ver wijderen en in zee te kruisen. De adelborsten der 1ste klasse M. F. F. J. de Nerée tot Babberich, L. G. Krol, W. H. üittlof Tjassens, B. J. G. Volck en G. C. Olten worden tnet den 6den Januari a. s. geplaatst, de beide eerstgenoemden aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord en de drie laalstgemelden aan boord van Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer. Z. M. heeft aan A. C. T. Gevers Leuven, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonrechter te Loenen. De 's-Gravenhaagsche vereeniging tot bescher ming van dieren (Beschermheer Z. M. de Koning) heeft een circulaire gerioht aan de Nederlandsche Amsterdam, 23 December. De heer J. H. Wijnveld, oud-vrijwilliger bij het wapen der ar tillerie, heeft een viertal dankbetuigingen van wege het koninklijk huis ontvangen voor het aan bieden van door hem vei vaardigde dichtregelen, getiteld: „De roemrijke verdediging der Citadel van Antwerpen in December 1832, herdacht in December 1872," opgedragen aan de Citadel-ver- eeniging. Aan den Gemeenteraad is een adres gezon den door bestuurderen der verschillende vakver- eenigingen te Amsterdam, allen aangesloten anti het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, waarin zij verzoeken, dat de Vergadering, als werkgeelster, namens de gemeente besluite de tarieven der ar- beidsloonen, bij het verrichten, uitschrijvenf aan besteden van werken wegens de gemeente, te ver- hoogeu en vast te stellen: voor bekwame werklieden in alle vakken op 25 cenls per uur en voor opperlieden handlangers, enz. op 21 cenls per uur." Den Haag, 23 December. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben bij besluiten van 16 en 17 December jl. goedgekeurd de begrootingen der plaatselijke inkomsten en uitgaven van de ge meenten Giessendam, Nieuw-Beierland, Piershil en Tieuhoven, behoudens vermindering vaD den post van onvoorziene uitgaven, en zulks ten gevolge der weigering van de bovengenoemde gemeenten om op voorschreven begrootingen de jaarwedden van den burgemeester, van den secre taris en van den ontvanger uit te trekken tot het voor ieder daarvan vastgesteld en bij Kon. besluit van 19 November II. goedgekeurd bedrag. Heden is aan het Ministerie van Binncn- landsche Zaken aanbesteed: het gedurende 1873 onderhouden van en het doen van eenige her stellingen aan de lamisgebouwen in den Haag. Hiervoor waren vier inschrijvingsbiljetten inge komen. Mioste inschrijver was de heer G. Klomp in den Haag, voor f 26999. Aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur iu Zuid-Holland werd heden aanbesteed het on derhoud der Rijkslelegraallijnen langs de groote en andere wegeu en een afdak ten behoeve van het materieel van den Rijkstelegraaf in Zuid- Holland, gedurende 1873, 1874 en 1875 iu vier perceelen. Minste inxhr.jvers waren perceel 1, den heer H. Hotz in den Haag voor 1039. perceel 2, de heer D. Job te Katend recht, voor f 445. perceel 3, de heer B. G. van Dam te Ouddorp voor f 180. en voor perceel 4, de heer C. Bosman te Rotterdam voor f 1977. Alles per jaar. Door Burg. en Weth. is heden ten raadhuize alhier aanbesteedhet herstellen, beschelpen, on derhouden en gedeeltelijk vernieuwen van eenige straat-, grint-, schelp- en ptiinwegen binnen deze gemeente, gedurende 1873. Van de vijf voor deze besteding ingekomen biljetten was het minste dat van den heer C. Bosman te Rotterdam voor f 22,345. Bij gelegenheid van het jongste St. Nicolaas- feest had een 13jarige knaap de handigheid van een koekkramer op de Groote Markt alhier, diens portemonnaie met geld te ontfutselen. Deze jongen is door de arrond.-rechtbank alhier bij vonnis van beden, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Blelswyk, 22 December. Hedenochtend is door eeo onbekende oorzaak een hevige brand uitge barsten in de bouwinanswoning van den heer J. Hartog alhier. Zeven paarden zijn in de vlam men omgekomen. Het koren inde bergen is be houden gebleven. Hengelo, 23 December. In een vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche Katoen spinnerij alhier, gehouden te Amsterdam op 20 dezer, is besloten tot weder-opbouw van het op IS October jl. afgebrande fabrieksgebouw. Op die vergadering werd door den voorzitter met lof gesproken over de flinke en eetlijke schadever goeding der Maagdenburger Brandverzekering maatschappij. Groningen, 21 December. In de Raadsverga dering van heden is besloten, dat voorlaan de inkwartiering alhier zóo zal zijn geregeld, dat voor eiken oiïicier f 1 en voor eiken onderofficier of soldaat f 0.70 door de gemeente zal worden voldaan, en dat pogingen zullen worden aange wend tot het sluiten van een voldoend aantal contracten met zoodanige ingezetenen alhier, die bereid zijn zich vrijwillig met inkwartiering te belasten. Harlingcn, 21 December. De zeven apothekers te dezi-r stede hebben hot voorbeeld gevolgd, van geeue specifieke rekeningen meer te geven, dan alleeu op uitdrukkelijk verlangen. Oosterhout, 22 December. Door den h er M. H. van Meukeren, president-directeur der Noord- Brabantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij, is aan Z. M. den Koning o. a. dezer dagen concessie aangevraagd tot het aanleggen van een spoorweg van af Barle-Nassau via Breda langs Oosterhout-de Langstraat naar Uttecht. Deze spoorweg zou met Antwerpen en Boxtel in verbinding komen. In eene gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier, is besloten tot Z. M. een dergelijke aanvraag te richten, tnet verzoek deze zaak te bevorderen. Deventer, 22 December. Alhier ia zwaar ge boeid naar het huis van arrest overgebracht de vermoedelijke dader van den op den rijksveld wachter te Diepenheitn gepleegden moordaan slag. O E>1 E G O N1EU WS. Het Handelsblad bericht onder de rubriek Allerlei dat men te Amsterdam gisteren de zon heeft gezien. Te Delfshaven hebben eenige gehuwde dames zich tot den gemeenteraad gewend, met verzoek, out de schooluren aan de school voor m. u. 1. o. voor meisjes aldaar, te wijzigen. De gemeenteraad echter, in overweging nemende, dat uit het ingediende verzoekschrift niet bleek dat adressanten daartoe door hunne echtgenooten waren gemachtigd en het request alzoo niet aan de vereischten van de wet beantwoordde, heeft besloten ten aanzien van dat request over te gaan tot de orde van den dag. Gisteren is in de Maas voor Delfshaven gevonden het reeds in staat van ontbinding verkeereDd lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 18 a 25 jaar oud. Op het Braseinermeer, onder de gemeente Alke made, is Zaterdag-ochtend een schippersknecht, te Woerden thuis behoorende, over boord gevallen en verdronken. De man laat eene weduwe en een kind achter. De Globe ineldt dat het stelsel van dubbele telegrafie, bestaande in 't gelijktijdig doch in tegenovergestelde richting overseinen van verschillende telegrammen langs éen draad, on danks het ongunstige weder jl. Vrijdag lusschen

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1