IS0. 3950. Maandag A0. 1872. 23 December. LË1DSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Yoor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post„3.85. Afzonderlijke Nommera0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJ9 DBS ADVEKTKNTI KN, Yoor lederen regelƒ0.16. Grootere letten naar de plaatsruimte die xty beslaan. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van LEIDEN, Doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verorde ning, regelende de invordering der plaatselijke be lasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, ver plicht is daarvan jaarlijks voor of op den 31steu Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde in- Tullingsbiljetten voor het dienstjaar 1873 van heden af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 December 1872. LEIDEK, 21 December. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van gisteren is medegedeeld, dat be noemd zijD door de afdeelingen: tot voorzitters de heeren Cost Jordens, Duymaer van Twist, Hein en Hartsen; tot ondervoorzitters de heeren van Goltstein, van Sasse van Ysselt, Cremers en van Swinderentot rapporteurs voor de hoofd stukken, I, II, III, IV, VI, VIIA en VIII der staatsbegrooting voor 1873, de heeren HeDgst, Nobel, de Vos van Steenwijk en Huydecoper van Maarsseveen; voor hoofdstuk V en de begrootiDg voor de Staatsspoorwegen voor 1873, de heeren van Goltstein, van Eysinga, Schot en de Raadt. Voorts is kennis gegeven dat van de Tweede Kamer de laatstelijk door haar aangenomen wets ontwerpen zijn ontvangen. Gisteravond is door het kiescollege der Ned. .üervormde gemeente alhier uit het bekende zes tal predikanten het volgende drietal gekozen Ds. H. W. Creutzberg, te Vlissingen C. F. Groue- meijer te Apeldoorn en E. C. Segers te Groningen. Vrijdag 27 December zal het beroep plaats hebben. Naar wij vernemen zal Vrijdag 27 December in den schouwburg alhier worden opgevoerd de opera Le Barbier de Séville, met medewerking der gunstig bekende zangeres Dime. Honbelll. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 131 tot 151 vol wassen personen en van 45 tot 64 kinderen. Tijl Uilenspiegel blijft altijd dezelfde. Hij heeft nu weer, als gewoonlijk zinnende op nieuwe guitenstreken, een Almanak in de wereld gezonden, die van de eerste tot de laalste blad zijde de talrijke advertentiën natuurlijk niet meegerekend tintelt van ondeugende geestig heid. Fijne zetten, scherpe speldeprikkèn, bijtende penneschetsjes, opgehelderd door „welsprekende" portretten, werkelijk humoristische puntdichtjes, liedjes eo parodieën van de vinuigste soort in proza, poëzie en teekeüingen, behalve nog de onmisbare kalender met al hetgeen er gewoonlijk bijkomt eo veel wat er anders niet bij is: b. v. politieke voorspellingen zietdaar wat ons de onverbe terlijke Tijl voor 1873 komt brengen. Iedereen krijgt zijn deel van den onverbidde- lijken Uilenspiegel, die 't er blijkbaar op toege legd heeft, om, als nieuvvjaarsvereering, met al de woede van een onverzadigbareu spotlust er op los te gaan. Gelukkig degenen die aan zijn arendsoogen zijn ontsnapt.Maar de uitgave van de heeren Nijgh en van Ditmar is nog zoo jong. 'i Is pas voor het eerst dat Tijl als jaarboekschrijver op treedt en we vreezen maar al te zeer dat zij, die dit jaar over 't hoofd zijn gezien, een volgend maal, bij het te verwachten succes op zulk een uitgave, hun deel nog zullen erlangen. De heer Beijers te Utrecht heeft een tweede uitgave bezorgd vanTheodore Parker's Kerkleer en Christendom, bewerkt door Maronier, onzen vroe- geren stadgenoot. Het is een goed teeken, dat de eerste druk van dit werk in zeer korten tijd is uitverkocht. Daaruit blijkt, dut velen in den lande onderscheid weten te maken tussclien de ver ouderde kerkleer en het christendom van Jezus, en dat zij dit laatste tegenover de eerste op prijs weten te stellen. Wie degelijke, gezonde lectuur wenschl, tinte lend van geest en kracht, zal hier bevrediging vindeD. De vorm, waarin de heer Marooier de gedachten van Parker heeft overgebracht, is schoon, en de uitvoering van het boekje is zeer net. De heeren Knijff en Kaptiju trachten in een schrijven in de N. Holt. Ct. de beweringen van enkele leden der Provinciale State van Zuid-Hoir land, in de najaarszitting, over de lijn Leiden Woerden, te wederleggen. Het is ons aangenaam te kunnen meedeelen dat de heer Motley steeds in beterschap toe neemt. (Varf.) De Minister van Financiën brengt ter kennisse der belanghebbenden, dat in de maand April a. s., iu het lokaal van het Departement van Financiën te 's-Gravenliage, ten overstaan van de daarloe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voorde betrek king van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich voor den lsten Maart a. s., bij een op zegel geschreven request, tot den Minister te wenden. "Bij beschikking van den Minister van Marine van den 17den dezer, is de heer F. J. Hainan, geneesheer te KloetiDgen, thans benoemd gemeente geneesheer te Veere, met ingang van den lsten Januari 1873 betast met de vervulling der betrek king van visiteur der quarantaine ter laatstge noemde plaats. De luitenant-ter-zee der 1ste kla89e J. B. A. de Josselin de Jong, laatst behoord hebbende tot het escader io Oost-Indië, en wegens langdurig ver blijf aldaar den 15den dezer in Nederland terug gekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg de heer J. van der Linde, te Harlingen. BINNENLAND. Amsterdam, 20 December. Gisternamiddag te halftwee is brand ontstaan in eene kasten- makerswerkplaats, op de LindeDgracht, welke werkplaats bijna geheel is uitgebrand. Met be hulp van drie gewone spuiten was het vuur te halfdrie gebluscht. Het overige gedeelte van het perceel heeft weinig, de belendende hebben niets geleden. De oorzaak is onbekend. Haarlem, 20 December. Gisteravond is in de Evangelische Luthersche kerk alhier het 75jarig bestaan der afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Zendingsvereeniging plechtig herdacht. Nadat Ds. Swalue, vun Zandvoort, president der afdee ling, de feestviering met een kort woord had in geleid, hebben achtereenvolgens prof. Prins uit Leiden, Ds. Poolman alhier en Ds. Adriani van Amsterdam redevoeringen uitgesproken. De leden van het gezelschap Thalia, onder directie van den heer J. Steeninan, hebben op niet onverdienste lijke wijze het Ome Vader, een paar Evangelische gezangen en het Halleluja van Handel gezongen. Eene talrijke schare woopde plechtigheid bij, welke door eene opwekkende rede van Ds. Swalue werd besloten. Zaandam, 19 December. Tot hoofdonderwijzer aan de met Februari 1873 alhier te openen bij zondere school voor meer uitgebreid lager onder wijs, is benoemd de heer J. C. Boeser van Leiden. De opening dezer school is het gevolg van een raadsbesluit tot wijziging der schooluren, tegen den wensch van ruim 160 bij dat onderwijs be langhebbende ingezetenen dezer gemeente, die zich tot intrekking van dat genomen besluit inder tijd per request tot den Raad hadden gewend. Den Haag, 20 December. Tegen a. s. Dinsdag, 24 December, is eene vergadering belegd van het Departement 's-Gravenhage der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Een aantal onderwerpen znllen behandeld worden, waaronder: voorstellen voor de punten van be schrijving, het rapport der commissie van Fabrieks- en Handwerksnijverheid omtrent een ingezonden monster Indisch hout, tot het maken van stoppen ter vervanging van kurken; liet rapport omlrent liet onderwerp //Vestiging van nieuwe handels betrekkingen", behandeld in het congres der Maat schappij, gehouden te Sneek in de maand Juli 11. voorts de rekening en verantwoording en eindelijk de verkiezing van bestuurders in plaats van af tredende leden, alsmede van een voorzitter, pen ningmeester en secretaris. Een Utrechtsche colporteur, die zich laatste lijk te Rotterdam ophield en reeds in Noord- Holland wegens een aantal diefstallen eene ver- oordeeliug van 5 jaren had ondergaan, vervaar digde in den loop dezes jaars vier schrifturen, welke hij met namen van predikanten en dus valschelijk onderteekende, en waarin hij met gevoelvolle woorden de liefdadigheid trachtte op te wekken voor eene predikantsweduwe en haar zoontje te IJselmuiden. Met die geschriften zich voordoende als lasthebber van Ds. Vermeer uit Zwolle bezocht hij onderscheidene leeraren te Rotterdam, Schiedam, Oharlois, Delfshaven, Gor- cum en Zierikzee, die allen voor zeker bedrag op de aangeboden lijsten teekenden en de gelden, denkende dat zij dienden voor de predikants weduwe, den colporteur ter hand stelden. Gerui- men tijd werd met deze aanbiedingen voortge gaan, maar eindelijk werd ontdekt dat de aan bieder geen last bad dusdanig werkzaam te zijn, maar bovendien, dat de ontvangen gelden voor het doel waarvoor zij werden verstrekt, niet wer den aangewend. De colporteur stond heden voor het Hof in Zuid-Hollaod terecht, beschuldigd van valschheid in onderhandsche geschriften door het namaken van geschriften en handteekeniDgeu en het des bewust gebruik maken van die valsche stukken. Hij bekende, door armoede gedreven, zijn toevlucht tot het vervaardigen van de ge schriften genóüten en de gelden te zijnen 'yoor deele aangewend te hebben. Adv.-Geu. Mr. Terpstra geloofde dat de ten deze gegeven qualificatie niet genoegzaam was gerechtvaardigd, maar dat besch. moet worden 6chuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting door, met gebruikmaking van valsche qualiteiten en valsche namen zes malen zich gelden te heb ben doen afgeven en zich alzoo van eens aDders bezittingen bedriegelijk te hebben meester ge maakt. Adv.-Gen. requireerde tot eeDe veroor deeling van minstens een jaar en hoogstens 6 jaren en 8 maanden gevangenisstraf, benevens 6 boeten ieder van j 25. De verdediger Mr. v. d. Burgh zag zijne taak na het genomen requisitoir aan merkelijk verlicht, en achtte het dus niet noodig met het Openb. Ministerie over de qualificatie te strijden, meenende hij dus te kunnen volstaan met het medelijden voor besch. in te roepen en den wensch uit te drukken, dat hem geene strenge straf zal wordeD opgelegd. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Dins dag 's namiddags te 3 uren. De Hooge Raad (burg. kamer) heeft in zijne zitting van hedèn o. a. uitspraak gedaan in de bekende zaak van de heeren J. W. Koentze, adv.- gen. bij het hof van justitie op Curafao en F. G. Wagner, gouverneur dier kolonie, beide appellan ten van een vonnis van dat hof, waarbij de heer W. K. C. Sassen Jr., destijds proc.-geoeraal op Curafao, geïntim., is toegelaten tot het doen hooren van eerstgeu. heeren op verschillende vraagpunten betrekking hebbeode op het hem verleeod eer vol ontslag uit gemelde betrekking. De Hooge Raad heeft het appèl gegrond verklaar; het vonnis van liet voorm. hof, van 20 November 1871, ver nietigd, het verzoek van den eisoher, thans geïntim., tot het hooren der appellanten op vraagpunten, van de haud gewezen; en, ten principale recht doende, den geïntim. zijn eisch ontzegd, en hem in de kosten van het proces veroordeeld. Vervolgens heeft de adv.-gen. Mr. Röoier tot verwerping geconcludeerd in de zaak van den burgemeester der stad Amsterdam, tegen dijkgraaf en hoogheemraden van Amstelland, waarbij, zoo als vroeger is gemeld, het betreft de demping van de Achtergracht te Amsterdam, die in verhand stond met de werken en verbouwing tot de stich ting van het Paleis van Volksvlijt aldaar. Dijkgr. en hoogh. stelden tot handhaving van een be weerd recht vau waterloozing te Amsterdam tegen de stad eene rechlsvordering in. De Amsterdam sche rechtbank achlto zich onbevoegd van de zaak kennis te nemen en, zooals men zich herinneren zal, oordeelde het hof in Noord-Holland in tegen- overgestelden z'm als de eerste rechter en wees de zaak naar de rechtbank terug. Tegen deze beslissing werd cassatie aangéteekënd. Adv.-gen. geloofde dat die beslissing juist en de rechtbank wèl bevoegd was van deze zaak kennis te nemen. Uitspraak den 249ten Januari a. s. Het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft bij arrest van héden den gemeenteontvanger van Alkemade J. V., wonende te Rijpwetering, schuldig vorklaard aan hem (en laste gelegde, nl. aan bedriegelijke bankbreuk door het als gefail leerd koopman verduisteren van inschnlden en roerende goederen van zijnen boedel. Het hof beeft ongegrond geoordeeld de bewering, dat besch. niet zou zijn gefailleerd koopman. Met aanneming van verzachtende omstandigheden, daarin bestaan de dat er geen geldelijk nadeel is berokkend en de ongelegenheid waarin hij door zijne kortston dige vennootschap was geraakt, is J. V. veroordeeld tot correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van éên jaar, te ondergaan in eenzame opsluiting. Den Haag, 21 December. H. M. de Koningin heeft gisteravond eenige leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij zich ontvangen. Vóór den aanvang der openbare zitting zijn in de verschillende afdeelingen van de Tweede Kamer onderzocht de wets-ontwerpen tot aan vulling der provinciale wet met bepalingen om trent de invordering van provinciale belastingen houdende nadere wettelijke bepalingen omtrent de invordering van provinciale belastingen hou dende nadere wettelijke bepalingen betreffende den ijk van weegwerktuigen; tot wijziging van eenige artikelen der wet van 7 April 1869 (Stbl N°. 57) (Maten, gewichten en weegwerktuigen) en tot wijziging van het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1871. Iu de gisteravond alhier gehouden verga dering van de Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap heelt de voorzitter, de luitenant- generaal Knoop, medegedeeld, dat door het be stuur tot onder-voorzitter benoemd is de heer Stieltjes. Aan de orde zijnde de verkiezing vbu een lid van het bestuur in plaats van den heer J. H. Kromhout, die zich, tot zijn leedwezen, uithoofde zijner vele bezigheden verplicht heeft gezien voor het lidmaatschap te bedanken, is daartoe gekozen de heer Doorman. Vervolgens was aan de orde het voorslel vau het Bestuur betreffende het toekennen van een salaris aan den penningmeester en den secretaris der Vereeniging en wel lot een bedrag van 150 elk, ter zake hunner vele en tijdrooveude werk zaamheden. Op het verlangen door een der leden uitgedrukt, dat lat voorstel bij acclamatie zou worden aangenomen, is alzoo besloten. Alsnu werd het woord verleend aan den heer W. L. de Petit tot het voordragen eener verhan deling over de oefening en de vechtwijze der he- dendaagsche infanterie. Hij trad hieromtrent in eene breedo ontwikke ling en trachtte ten slotte aan te toonen, hos krachtig werkend het stelsel ls, waarbij, al naar omstandigheden, de bataljons-commandant zijne compagnieën verdeelt, maar zóó, dat ze in een oogwenk weer verzameld zijn en hij steeds iu staat is zijne tegenpartij als te omsingelen en te omknellen, evenals een verscheurend dier zijne prooi de klauwen in het gansche lichaam drukt. Practisch en alles afdoende waren de uitkomsten van dat stelsel in het Pruisische leger. Na deze stellingen nog zeer in het breede te hebben toe gelicht stond de redenaar nog een wijle stil bij een punt van mèer delicaten aard, in verband tot 's menscheD (geaardheid en deed hij, van moreel en humaan standpunt, ook een beroep op het welwillend en edeldenkend gemoed van heeren officieren om hunne manschappen niet alleen voor te gaaü in kloekheid en moed, maar ook, zij het met eigen opoffering van stoffelijke middelen, die manschappen aan te moedigen door belooning of door andere teekenen van goedkeuring, die heu op het veld van eer zouden kunnen aanmoedigen Om de zege te behalen. Eindelijk prees hij nog twee zaken aan, die wel behartiging verdienden, als het eerste noodzakelijk, en hel tweede wen- schelijk, namelijk: eeD gewijzigd velddienstregle ment, en om de schietschool uit te breiden tot eene tirailleuf-schóol. De algemeene oefenplicht ware zeker nog boven alles wenschelijk. De voorzitter bedankte namens de vergadering den spreker bijzónder voor de raededeeling eeoer zoo uitmuntende verhandeling, die getuigde van eene grondige studie en van eene heldere voor stelling. Hij hertrouwde, dat zij aanleiding zou

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1