een Dog eenvoudiger middel vervangen kan wor- den.~Hèt stelsel "van Tommasi berust'op de-be wegelijkheid van een binnen een pijp gesloten waterkolom. Wanneer bijv. Amerika met Europa, in plaats van door den tegenwoordig gebruikt wordenden kabel, door een hollen koperdraad verbonden was, die met water was gevuld, waarop een sterke drukking wordt uitgeoefend, dan zou deze drukking oogenblikkelijk aan het a dere uiteinde van den draad merkbaar worden. Om de wrijving en adhaesie van het water te over winnen zou voor een afstand van 4090 kilometer en een diameter van de waterkolom van 2(4 millimeter een drukking van 250 atinosfeereo vereischt worden. Reeds zijn proeven genomen met een 400 meter langen kabel, die uiistekend geslaagd moeten zijn. BUITENLAND. frankrijk. Onder de laatste berichten van bet officieuse Bien Public van gisteren komen de volgende voor: l)e heer Thiers is gisteren in de bijeenkomst der commitsie-Dufaure met de meeste voorko mendheid bejegend. De Datie zal alle reden heb ben om over den uitslag der gehouden bijeen komst tevreden te zijn. De commi8sie-Dufaure zou gisteren, Woensdag, eene bijeenkomst houden waarin de instelling eener tweede Kamer, zou worden besproken. Er bestaat reden om te verwachten dat de com missie in hare eerstvolgende vergadering, morgen te houden, met. algemeene stemmen tot "de in stelling eener tweede Kamer zal besluiten. Het gerucht is onwaar dat de commissie tot geenerlei concessiën gezind zou zijn, maar beslo ten zou hebben onveranderlijk hij haar pro gramma te blijven. Zij is integendeel genegen oui tot volslagene overeenstemming met de regee ring te geraken. In de zitting der Nationale Vergadering van jl. Maandag werd de behandeling der be grooting voor het departement van financiën voort gezet. Er vielen daarbij geene andere gewichtige beslissingen dan de aanneming van een amen dement waarbij eeuige vereenvoudigingen in den den dienst van de schatkist worden gebracht, onder anderen door vermindering van het getal der outvangers te Parijs van 42 tot 20. De minister van fiuanciën verzette zich niet tegen de aanneming van het amendement, mits het niet terstond in werking gebracht maar als eene decisie van het beginsel aangemerkt zou worden. De voorsteller gat aan dien wensch ge hoor door er bij te voegen, dat die vermindering van personeel geleidelijk zou mogen geschieden. In den aanvang der zitting diende de minister van financiën een wetsoutwerp in, waarbij aan de regeering een crediet van 170,000 Ir. geopend werd voor het aanmaken van n.euwe bronzen muntstukken. De heer Thiers zal te Parijs de nieuwjaars receptie houden, doch zijn intiek niet in het Elyseutn nemen voor do vacantie der Nationale Vergadering. Er loopen zeer gunstige berichten omtrent de voornemens van Léon Say, met betrekking tot de 6poedige betaling der oorlogsschatting en dien tengevolge de geheele bevrijding van het grond gebied. De minister schijnt het werk vun den lieer Thiers krachtig te willen voortzetten en men kan zich op een zeer gunstigen loop van zaken voor bereiden. Men meldt dat Ricciolti Garibaldi aan het Hötel du Louvre te Parijs is algestapt. Ook uit Fraukrijk komen uit verschillende oorden nog steeds ourustbarende tijdiugen omtrent den buitengewoon hoogen waterstand. Zoo meldt men o. a. dat aan de gasfabriek te Nantes niet met het werk kan worden voortgegaan; de fabriek staat geheel onder water; de stad is in diepe duis ternis, waar men althans geen voldoende kaarsen- of olieverlichting kan aanbrengen. De Seine wast nog dagelijks. België. Even als de luitenant-generaal baron deChaza', hebben ook de luitenaut-generaals Goethaels en Soudain de Niederwerth hnn omslag gevraagd ten gevolge van de redevoering, den lOden dezer door den heer Pirmez in de volksvertegenwoor diging gehouden en waarop de regeering niet heeft geantwoord. Men zegt dat de heer Pirmez de bedoeling niet heeft gehad de hoofollicieien te beleedigen en dau ook voornemens is in een der eeistvolgende ver gaderingen zijn woorden nader te verklaren. Aan de Indip. Beige wordt o. a. uit den Haag geschreven: „Het is onjuist dat Italië voor goed het plan zou hebben laten varen om bagno's op het eiland Borneo te vestigen; het schijnt integendeel dat er eenige schepen heen gezonden zullen worden om de gesteldheid op te neinen. Dit is ongetwij feld nutteloos werk, want de Nederlanders zul len er nimmer in toestemmen een depot van misdadigers in den archipel te doen stichten, na dat zij zich formeel tegen een geregelde koloni satie hebben verklaar. Uit Gent wordt bericht dat de toestand van -het water eenigszins verbetert, hoewel nog niet belangrijk. De nood is nog zeer groot, maar ook de hulp belangrijk. Men meldt dat o. a. een kindje van een arbeider, terwijl de man en vrouw ter rust lagen en 't wicht aan hun zijde in een wieg, door het water, dat langzaam in de schamele woning drong, is verdronken. Uit Dizinude meldt inen echter dat die slad bijna geheel is overstroomd cn een schiereiland gelijkt; ook te Woumen, Merchcm, Noordschote, Rennighe, Keyen en Vladsloo moet de hooge waterstand grooie schade hebben aangericht. Groot-Bri tannië. De Times bevat een artikel om te betoogen, hoe duur het bezit der Britsche koloniën op de West kust van Afrika aan Engeland te staan komt. Het blad heeft namelijk vun bevoegde zijde ver nomen, dat van de 98 Europeanen in de Britsche kolonie Sierra Leone in 1872 meer dan 20 ge storven zijn; met andere woorden: dat de sterfte onder de Europeesche bevolking in die kolonie gedurende het loopende jaar meer bedragen heeft dan 200 per 1000. Bij zulk een stand van zaken meent de Times, dat het dringend noodzakelijk is de proef te nemen of het werk, dat thans op Afrika's Westkust door Engelschen met levens gevaar verricht wordt, niet door onderwezen en ontwikkelde inboorlingen zou kunnen geschieden, en het blad verneemt met ingenomenheid, dat lord Kiinberley, minister van koloniën, voorne mens is om, tot zekere hoogte althans, daarmede de proef te nemen. Duitsohland, De keizer heeft voor een paar dagen een groote jachtpartij gehouden, tot deelneming waaraan de Russische, Fransche en Engelsche gezanten waren uitgenood igd. Uit Karlsruhe wordt gemeld dat de kroon prins van Pruisen, voor zijn vertrek naar Wies- baden, door den burgemeester bij proclamatie zijn hartelijken dank aan de bevolking heelt doen betuigen voor de bewijzen van lielde en gehecht heid, gedurende zijn ziekte van alle zijden onder vonden. In een telegram uit Bern wordt bericht dat omtrent de werken van deu St. Gotthard-spoor- weg die reeds den lsten October zijn aangevan gen, een uitvoerige memorie is toegezonden aan de Duitsche en Italiaansclie regeeringen, waarin de stand van het werk en de staat van onkosteu worden behandeld. Tevens meldt men dat maan delijks zulk een kort rapport en alle drie maanden een uitvoerig stuk van dien aard aau de genoemde regeeringen zullen worden opge zonden. Oostenr.-Hong. Monarchie. Do keizer is van Gödöllö te Weenen terugge keerd, otn o. a. aan de nieuwbenoemde leden van het lleerenhuis audiëntie te verleenen. Nevres Pascha, de opperhofmaarschalk van den Sultan van Turkije, die naar Oostenrijk's hoofdstad was overgekomen oin een kondigen arts over eene ziekte, die hem sedert langen tijd onder mijnde, te raadplegen, is aldaar overleden. Rusland. In een dezer dagen te St.-Pelersburg openbaar gemaakt verslag van den procurator-generaal der Heilige Synode wordt geconsiaieerd, dat sedert de afkondiging van het leerstuk der pauselijke Onfeilbaarheid alleen in Litthauen en Volhynië 2615 persotien meer van de Katholieke tot de Grieksch-orthodoxe kerk zijn overgegaan, dan ge durende het laatste tienjaiige tijdvak in zijn geheel. TKLEGRAMME V. Weenen, 17 December. Bij het Huis der Afge vaardigden zijn ingediend: door den minister van Gnanciën een wetsoutwerp betreffende de rege ling der jaarwedden van de staatsambtenaren, en door den minister van koophandel een wets ontwerp betreffende het nieuwe krediet voor de wereldtentoonstelling, hetwelk onmiddellijk aan de commissie voor de financiën is verzouden. Een wetsontwerp over den aanleg van den spoorweg Spalato-Kuin, alsmede het budget voor 1873, zijn verzonden naar de commissie voor de financiën, en het voorstel aangaande de herziening van het reglement van orde naar eene commissie van 9 leden. De posiovereenkomst met Duitschland is goedgekeurd. De eerstvolgende zitting zal op 15 Januari plaats hebben. Versailles, IS December. De Nationale Ver gadering heelt het voorstel van den heer Wolowski goedgekeurd, ter gemoetkomiug in de behoeften van de Elzassers en Lotharingers, die de Fransche nationaliteit aangenomen hebben. De Kamer heeft vervolgens aan de Regeering het gevraagde crediet verleend tot bevordering van Frankrijks deelrie- netnidg aan de algemeene tentoonstelling te Weeuen. Op voorstel van den heer de Chaurand heeft de Kaïner besloten vacantie te nemen van 23 dezer tot 6 Januari, zonder eene permanente commissie te benoemen. De president der Kamer zal echter het recht behouden, om de Vergadering buiten gewoon bijeen te roepen, indien hij het noodig acht. De Kamer heeft vervolgens de vijf eerste arti kelen van de wet op de middelen aangenomen en een amendement van den heer Pouyer-Qnertier goedgekeurd, waarbij de belasting op de hypo thecaire schuldbrieven wordt afgeschaft. De Re geering had zich met dat amendement vereenigd. De heeren Bonnet en Paul de Rémusat hebben voorgesteld de belasting op de grondstoffen eerst in 1874 in werking te biengen. De Vergadering heelt op verzoek van den Minister van Financiën besloten, dat voorstel te behandelen na de discussie over het budget. De Kamer heeft het ontwerp tot intrekking der wetten, waarbij de goederen der familie Orleans verbeurd werden verklaard, bij de derde lezing aangenomen. De commissie-Dufanre heeft heden uitvoerig beraadslaagd over de orde, bij de discussie over de constitutioneele hervormingen te volgen. Zij heeft ten slot'e besloten geen nieuwe zitting te houden, vóórdat de beide sub-commissiën een rap port zullen hebben iugediend. De Bien Public bevestigt, dat men sedert Maan dag aanmerkelijk is gevorderd op den weg der verzoening. Men gelooft dat de commissie zich met het beginsel eener Eerste Kamer zal ver eenigen, maar dat het eerst, nadat de tegenwoor dige Kamer uiteen zal zijn gegaan, zal worden toegepast. De heer Thiers zal de vacantie, die de Ka mer ter gelegenheid van Kerstmis zal nemen, te Parijs in het paleis van het Elysée doorbrengen en aldaar de ofiicieele receptiën op 1 Januari houden. Het water der Seine blijft steeds wassen. Ver scheidene bruggen zijn overstroomd. Brussel, 18 December. De Inddpendance Beige behelst een telegram uit Versailles, waariu ge meld wordt, dat in de zitting der commissie- Dulaure de heer Arago een voorstel heeft gedaan, om de beide sub-commissiën tot éene samen ie smelten. Hij meende dat de commissie aldus een bewijs van deferentie jegens den heer Thiers zou geven, dat men door die sameusmeliing zou too- nen, dat men de quaestie der ministerieele ver antwoordelijkheid niet meer afzonderlijk wilde regelen. De commissie heeft het voorstel ver worpen. Stockholm, 18 December. De overeenkomst tussclien Zwedeo, Noorwegen en Denemarken tot aanneming van den gouden standaard is heden alhier geteekend. De ratificaue zal eerst plaats hebben, nadat de Vertegenwoordiging dier lan den de overeenkomst zal hebben goedgekeurd. Koningsbergen, 18 December. De vaart voor zeil- en stoomschepen op de Pregcl en het Haff is gesloten. Bij 4 graden vorst is het water met een ijskorst bedekt. Berlijn, 18 December. De Provincial Correspon- deni bevestigt het bericht dat prins Bismarck wenscht ontslagen te worden als Minister-presi dent, maar dat hij de portefeuille van Binnen- 1 and se he Zaken zal behouden. Het blad voegt er bij, dat de voldoening aan dien wensch niet ge weigerd zul kunnen worden. Eene regeling van het voorzitterschap van het Staatsminislerie, als mede de betrekkingen met de Rijksregeering maken het onderwerp uit van een nadere over weging bij de Staatsregeering. Londen, 18 December. Er heeft een vreese- lijke storm op de kust gewoed, waardoor Shields, Grimsby, Hartlepool, Malton, St. Andrews, zwaar zijn geteisterd. De scheepvaart heeft veel schade geleden. De telegrafische gemeenschap met Liver pool, Leeds en Hull is gestremd. De waterstand op de rivieren wordt steeds hooger. Menige plaats is overstroomd. De regen houdt aan. Washington, 18 December. De Anglo-Ameri- kaausche commissie heelt tot dusver 130 claims van Biitsche onderdunen onderzocht; de meeste daarvau heeft zij afgewezen. Ouder de Britsche claims is ook die van Forbes, ten bedrage van 23 millioen dollars. De commissie is tijdelijk uit eengegaan. De heer Colfax heeft als vice-president zijn ont slag ingediend; hij zal zich belasten met de hoofd redactie van de New-York Tribune, Hongkong, 18 December. Naar men verzekert, is de keizer van China voornemens, eene ofiicieele reis door zijne staten te maken. LAATSTE BERICHTEN. Per telegraaf.) Den Haag, 18 December. De algemeene discussie in de Tweede Kamer over de afdeeling eerediensten, is afgeloopen, en liep hoofdzakelijk over de opvatting en toepassing van het beginsel der scheiding van Kerk en Staat in verband met den waren zin en beteekenis van alinea 2 art. 168 der grondwet. Daarna heeft de heer van der Maesen zijn amendement toegelicht om weg te laten den post voor nieuwe tructementen of verhoogingen en personeele toelagen ad ƒ5000. De heeren C. van Nispen en Verheijen onder steunden het. Morgen te elf uren voorzetting. Ben Haag, 19 December. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd gisteren wederom een diner gegeven, waartoe een aantal ledeu van de Tweede Katner was uitgenoodigd. De heer J. Walsham, 2de secretaris bij het Rritsche gezantschap is hedeo voor den tijd van twee maanden naar het buitenland vertrokken. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Za ken is heden aanbesteed: de levering van bureau behoeften gedurende het jaar 1873, voor de on derscheiden bureaux der staatsspoorwegen te 's-Gravenhage, Breda, Vlissingen, Utrecht, Rot terdam en Amsterdam. Daarvoor had het minst ingeschreven de wed. S. Benedictus te Rotterdam voor 13(4 pCt. boven den tariefsprijs. De bakkersknecht P. J. V., te Rotterdam die om zijne oude moeder te ondersteunen, niet scheen te kunnen toekomen met 5.die hij boven kost en inwoning wekelijks verdiende, leende van tijd tot tijd van zijn meester en van zijn kameraad die met hem in eeoen dienst werkzaam was, eenig geld, hetgeeu wat den laatste betreft, al tot twintig gulden was opgeloopen. De meester hield bij de uitbe taling telkens een gedeelte tot afdoening iD, maar de kameraad erlangde zijn geld op andere, maar min eerlijke wijze terug. V. stond op zekeien nacht iu de maand September, toen allen nog in rust lageu, op, opende de kist van zijn medebediende, nam daaruit nagenoeg de som weg die hij schuldig was en zag zich zoo doeude iu staat den volgenden dag het geleende grooteudeels terug te geven. Evenwel hud V. ge zorgd dat de verdenking niet dadelijk op hem viel, want hij opende eenige toegangen tot het slaapvertrek en gaf het 't aauzien alsof anderen van buiten waren binnengekomen en den diefstal hadden gepleegd, zelfs dut men hem bestolen had. Het doel werd echter niet bereikt, waut de ware schuldige stoud heden voor het Pror. Gerechtshof ui Zuid-Holland terecht en bekende dal hij zich aan den diefstal had schuldig gemaakt. Nadat adv.-gen. Mr. van Maauen eene veruordeeliug tot gevangenisstraf van 3 maanden tot 5 jaren, met aanneming vau veizachteudeouistaudighedeu bad gerequireeid, verzocht de verdediger, Mr. Touruay, het opleggen van eene zeer geringe straf. Vervolgens stonden teiecbt twee jongens 18 en 14 jaren oud, die in Augustus en Be^teuiber jI., toen z.j te zameu bij een schoenmaker te Rot- teidain in dienst waren, met valsche sleutels een kast en lessenaar opeudea eu daaruit vijlmalen geld weguameu. Voor hen eischte Mr. v. Maauen eene veroordeeling tot gevangenisstraf van ni li stens 20 maanden en hoogstens 5 jaren. Jhr. Mr. de Brauw concludeerde tot vrijspraak, omdat hij meende dat het niet voldoende was bewezen dat besch. zich aan diefstal hadden schuldig gemaakt daar de afgelegde bekentenis ten deze, op zich zelve stond en niet door andere verklaringen nader was bevestigd. Aanstaanden Dinsdag mid dag te 3 uren zal het Hof in beide zaken uit spraak doen. Amsterdam, 18 December. Het stoomschip Prins van Oranje is gisterochtend te 9 uren va a Batavia vertrokken, met volle lading en een aan tal passagiers, benevens 65 militairen. De brand die gisternamiddag te halfvijf in de Kulverstraat is uitgebarsten, naar wij ver nemen tengevolge eener gasontploffing, was te ruim zes uren gebluscht, met behulp der stoom- brandspuit de A.nstel en nog uegen gewone spui ten. Het huis waarin de brand onlsiond, Op den hoek van de Enge Kapelsteeg tegen de N. Z. Kapel aangebouwd, is bijna geheel uitgebrand. De kerk heeft nagenoeg geeu schade geleden een huis, aan de overzijde in de Enge Kapel steeg is sterk geblakerd, terwijl in de huizen aan de overzijde, in de Kalverstraat gelegen, de glasruiten zijn gesprongen, o. a. de kolossale ruit in het ijzermagazijn van Kirchmao. De passage in de Kalverstraat en op het Rnkin was geruimen tijd gestremd, tot groot voordeel voor den pachter van het pontoir op het Rokin. De vlammen sloegen herhaalde malen naar builen en de vonken vlogen tot over het Badhuisje aan het Rokin. De brandweer verdient lof voor hare spoedige en krachtige hulp, waardoor de brand in een nauw gedeelte der stad betrekkelijk weinig schade beeft aangericht. In den afgeloopen nacht is omstreeks haifvier brand ontstaan in de kap van den houtzaagmolen de Zwaan, op het Tuinpad, buiten de Raainbar- rière. De brand heeft zich uitsluitend tot dien molen bepaald, die geheel is ufgebraud. De oor zaak is onbekend. Kwartier over vijven was de brand gebluscht door de werking van 5 gewone spuiteu (de stoomspuit kon door het smalle pad den brand niet bereiken.) fbl.) VERBETERIN G. In het nummer van gisteren leze men in het bericht van Voorschoten, in plaats Van president, predikant.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3