Volgens het Nieuwt van den Dag is 't onjuist, dat de heeren Schimmelpenninck, Jager, de Veer, de Brieder, Hofdijk en Hubrecht als oprichters der Vennootschap de Stads Schouwburg aan B. en W. van Amsterdam aanvraag gedaan hebben voor de concessie ter bespeling van den stedelij ken schouwburg. Wel hebben zij B. en W. ge vraagd of de gemeenteraad genegen zou zijn de concessie te verleenen aan een vennootschap, die zich in dien geest zou knnnen vormen en zich bereid verklaard bij gunstige beantwoording dier vraag pogingerrTii-het-werk- te stellen tot de- oprichting van dergelijke vennootschap. Een door hen ontworpen plan hebben zij daarbij over gelegd. De kapiteins der artillerie J. A. de Bergh en Jhr. F. O. Calkoen-te Utrecht hebben zich bereid verklaard om bijdragen te ontvangen, ten einde den bij het ongeluk op het fort te Honswijk van zijne handen beroofden kanonnier M. van den Akker een zekere lijfrente te bezorgen, waardoor in zijn onderhoud zal kunnen worden voorzien. Naar wij met leedwezen vernemen, is de heer Motley, die thans te Londen -vertoeft, ernstig on gesteld. Een hevige bloedspuwing moet hem zeer hebben verzwakt. De laatste berichten luiden echter eenigszins gunstiger. 9 Vad.) Uit het verslag van den staat der Spaarbank van het Ned. Onderwijzers-genootschap over het boekjaar 1871 blijkt, dat de deelneming op 1 Januari 1871 bedroeg f 839624.68', dat gedurende dit jaar geplaatst werd 74593.50 en terugbetaald 7 47059.67*. Aan renten was verkregen 717344.25'. De rente van het geplaatste kapitaal beliep 4.232 per mille in de maand. Het garantiefonds beliep op ultimo December 74033.79. Sedert de oprichting der Spaarbank op 26 April 1848 zijn 5902 posten voor een bedrag van 7S875S4.S3' geplaatst, en 2658 posten tot een be drag van 7653755.77* terugbetaald. De gemid delde jaarlijksche rente is geweest fi.9T per 71O0. De laatste 10 jaren was de rente iets meer dan 5 pCt. Door bet Nederl. onderwijzersgenootschap zal, in plaats van de tegenwoordige correspondentie bladen en tijdschrift Ons Onderwijs, in het volgende jaar worden uitgegeven een veertiendaagsch blad, getiteld: Ons Onderwijs, orgaan van het Neder- landsch ouderwijzergenootschap. Het eerste nom- mer zal verschijnen 5 Januari 1873, en aan alle rechthebbenden op de stukken worden toegezon den, terwijl het hoofdbestuur hoopt aan de eerst volgende algemeene vergadering de noodige voor stellen te doen, waardoor de toezending van het blad aan alle leden des genootschaps nog in den loop van 1873 zal mogelijk worden. Het populaire weekblad van het recht, dat onder den titel van Het Paleis van Justitie, in den korten tijd van zijn bestaan, reeds zeer grooten bijval bij het publiek heeft gevonden, zal eene belang rijke uitbreiding ondergaan. Was de inhoud tot dusverre grootendeels gewijd aan de mededeeling van strafzaken, thans zal een wekelijks uit te geven bijblad meer in het bijzonder gewijd wor den aan burgerlijke en handelszaken. Naar hetgeen uit Berlijn wordt geschreven, hebben de heeren Liernur en de Bruyn Kops bij den Berlijnschen Gemeenteraad een adres in gezonden, waarin zij verzoeken het Liernurstel- sel aan een nader en onpartijdig onderzoek te onderwerpen, alvorens op het voorgestelde plan tot afvoer van faecale stoffen eene beslissing te nemen. De adressanten beroepen zich op de gun stige uitkomsten, te Amsterdam en Leiden met het Liernurstelsel verkregen. Op verzoek van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch Indiii wordt de aandacht van Neder- laDdsche geneeskundigen gevestigd op de gelegen heid welke thans bestaat om zich, ter voorziening in de behoefte aan burgerlijke geneeskundigen in de afdeelingen Tangerang, Krawang, Tjian- djoer, Soekapoera en Limbangan, Japara, Koedoes en Gorontalo, tot uitoefening van dat vak en het opzicht over de vaccine in de genoemde afdee lingen neder, te zetten, onder de voorwaarden, in de Staats-Courantvermeld. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat, ten gevolge van noodige voorzieningswerken aan de schutsluis aan den Arkelschen dam op het Zederikkanaal,) de vaart door die sluis voor schepen van 5.50 M. en meer breedte tot nader kennisgeving is gestremd. BINNENLAND. Amsterdam, 18 December. Bestuurderen der maatschappij Apollo hebben een adres aan den gemeenteraad gericht, waarin zij hun leedwe zen te kennen geven, dat in de ontworpen voor waarden van verpachting van den Stadsschouw burg niet voorkomt de bepaling, bij de vorige gunning gemaakt, dat de Maatschappij gedurende één speelavond de beschikking heeft over den schouwburg, met gelegenheid tot repetitiën enz. De opbrengst der jaarlijksche voorstelling maakt een groot deel uit van de inkomsten dier Maat schappij. Bestuurderen beroepen zich op een rap port in Februari 1867 aan den raad uitgebracht, „waarin de billijke wenschen der maatschappij Apollo" met den meesten nadruk worden onder steund en het oude voorrecht werd gehandhaafd. Zij verzoeken, dat dit ook thans geschiede, daar het gemis van één avond den pachter niet in zijn belangen krenken kan en die voorstelling een levensvoorwaarde is voor de instelling. De schouwburg zal daardoor getrouw blijven aan zijn oude spreuk: „om d' ouden stock te voên en d'ouderloozen weesen." Gistermiddag omstreeks 4 uren is, in de Lijnbaansgracht bij de Laurierstraat, een bejaard man met zijn kleinkind in het water geraakt. Hoewel spoedig hulp werd verleend, is het alleen gelukt het kind te redden, maar de oude man is verdronken. Gistermiddag is in den Buitensingel tgs- schen de Leidsche- en Roambarrière een oude man van een schuit in het water gevallen, en niettegenstaande het door spoedige hulp mocht gelukken hem levend daaruit te halen, is hij kort daarna aan de gevolgen bezweken. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad zijn tot leden der commissie van bij stand in het beheer der publieke werken benoemd de heeren: Luden, Kuiper, van der Toorn, Holtz- man en D. J. C. van Lennep (tot dusverre leden der commissie tot voorbereiding van publieke werken) en de heer H. J. van Lennep (oud-wet houder voor de publieke werken). Het adres aan de Tweedo Kamer over de over eenkomst met de Kanaalmaatschappij is met 31 tegen 2 stemmen aangenomen met een bijvoeging, op voorstel van den heer Nierop, van dezen in houd: dat de raad wenscht, dat in de overeen komst een bepaling worde opgenomen, waarbij de Kanaaldirectie op zich neemt in al hare ver gaderingen een gemeentecommissaris toe te laten, die door de gemeente bezoldigd wordt. Gisteren werden voor de arr-rechtb. alhier de pleidooien gehouden in de reeds vroeger behandelde zaak tusschen de vennootschap De Kleine Courant en Gebroeders Binger. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar door gemelde vennootschap een vordering tot ontbinding der met genoemde druk kers gesloten overeenkomst tot het drukken van Het Nieuws van den Dag is ingesteld, benevens een eiscta tot schadevergoeding van 500 per jaar, op grond van verschillende wanpraestatiën hun nerzijds. De Rechtbank heeft toen de heeren P. Voermans Jz., directeur der drukkerij van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, W. J. van Zeggelen, uit 's-Gravenhage, en W. H. Kirbergen van hier, benoemd als deskundigen, met opdracht om de Rechtbank voor te lichten over de vraag 1°. of, naar hun oordeel, de druk dier courant gedu rende een bepaald tijdsverloop doorgaans slecht en onleesbaar is geweest; en 2°. of in geval van bevestigende beantwoording dier vraag, naar hun gevoelen, het gebruik van slecht papier de oor zaak geweest is van dezen slechten en onlees- baren druk. Gemelde deskundigen brachten op 6 Maart 1872 een uitvoerig rapport over die vragen uit, en kwamen daarbij eenparig tot de conclusie dat, met inachtneming der meest mogelijke toegevend heid jegens drukkers van een dagblad, de druk dier courant als doorgaans slecht en onleesbaar moest worden beschouwd. De thans gehouden pleidooien liepen hoofdza kelijk over de beteekenis dezer conclusie, eu wel bepaald over de vraag, of de door de eischende vennootschap geposeerde wanpraestatie van Ge broeders Binger daardoor bewezeD, en zoo ja, of door laatstgemelden het tegenbewijs geleverd was, dat de schuld niet bij hen, maar bij de eische- resse lag. De voor Gebroeders Binger optredende advocaat, Mr. Aug. Philips, beantwoordde eerst genoemde vraag op een aantal gronden ontken nend; de advocaat der vennootschap, Mr. J. A. Molster, beantwoordde haar bevestigend. Het door Mr. Philips voor genoemde drukkers nader ge vraagd bewijs door getuigen (onderscheidene ervaren drukkers) van een aantal feiten tot sta ving van hun beweren, dat de schuld niet aan hen heeft kunnen liggen, werd als niet toelaat baar en afdoende door Mr. Molster bestreden. Ten slotte werd gedebatteerd over de reconven- tieele vordering der drukkers tot ontbinding van het contract, op grond van het willekeurig ver anderen van drukker, met een schadevergoeding naar den maatstaf van minstens f 1090 en hoog stens 2000 per jaar gedurende den duur der vennootschap. De rechtbank zal op Dinsdag 21 Januari 1873 uitspraak doeu. Haarlem, 18 December. Bij advertentie in de Haarl. ct. noodigt de burgemeester dezer gemeente alle particuliere gasverbruikers alhier (daaronder begrepen kerken, inrichtingen, fabrieken enz.) uit, om hunne gasquitantiën over het weldra geëindigde jaar zooveel mogelijk bijeen te houden, daar de Raads-cömmiSsie, benoemd ter beoordee ling vau de nieuwe doör de Imperial Continental Gat-atsocialion aangeboden voorwaarden, aan die beoordeeling eene nauwkeurige kennis van het geheel debiet dier fabriek tr n grondslag wenscht te leggen. Zou het niet eenvoudiger z jn, de boeken der Haarlemsche gasfabriek na te slaanof stelt het gemeentebestuur daarin zoo weinig vertrouwen? In dat laatste geval is het wel te betreuren dat men met een zoo weinig vertrouwbare admini stratie een nieuwe overeenkomst wil aangaan. Den Haag, 18 December. H. M; de Koningin, Z. K. H. Prins Frederik en HH. DD. HH. Prins en Prinses von Wied hebben beden een bezoek gebracht aan den in het gebouw Diligenlia gehou den wordenden liefdadigheidsbazar, door een tal van dames bijeenverzameld ten voordeele van de Haagsche Vereeniging voor Koepokinenting en van een orgel in de nieuwe Engelsche kerk al hier. -1 Bij den R.aad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn heden ingekomen de volgende Koninklijke besluiten, als: 1°. van den 29sten November 11., waarbij, met vernietiging van een besluit van Burg. en Weth. van Bolsward, alsnog, onder voorwaarden, aan D. W. Kramer c. s. vergunning is verleend tot oprichting eener grofsmederij in de huizinge, ge legen aan den algemeenen rijweg even buiten de voormalige Blauwpoort in gemelde gemeente, kadaster sectie B, n". 1047. 2°. van den 3den dezer, waarbij vernietigd wordt het besluit van Ged. Staten van Limburg, houdende bevel tot sluiting der bijzondere be graafplaats van de R. K. gezindte te Thorn, en 3". van dezelfde dagteekening houdende de af wijzing van hot beroep van den Raad der ge meente Roosendaal van een besluit van Gedep. Staten van Noord-Brabant, waarbij de goedkeu ring is onthouden aan de gemeente-begrooting van 1872. Daarna zijn behandeld de volgende zaken, als 1". een beroep van het R. K. Kerkbestuur te Scheveningen en van Mr. C. L. de Vos van Ne- derveen Cappel c. s. van een besluit van B. en W. van 's-Gravenhage waarbij aan J. Hoogeveen vergunning is verleend tot oprichting van twee bokkinghangen te Scheveningen op het perceel N°. 8385, sectie A, aldaar. Rapporteur de Staats raad Boot; zijnde voor het Kerkbestuur als ge machtigde opgetreden de heer pastoor, Doore- waard, en als gemachtigde van een der andere belanghebbenden, mede tot ondersteuning van het beroep, de heer Mr. H. M. van Andel, advocaat te 's-Gravenhage, terwijl een der appellanten, de heer Mr. de Vos meergemeld, raadsheer in den Hoogeo Raad en andere belanghebbenden dat beroep nader toelichtten, en de heer Hoogeveen, commies bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, een en andermaal de aangevoerde grieven tegen de door hem verkregene vergunning be streed. 2°, een beroep van den Raad der gemeente Veendam van een besluit van Ged. Staten van Groningen, waarbij de goedkeuring is onthouden aan een suppletoiren legger van wegen in de ge meente. Rapporteur, 2de Staatsraad Meeussen. Den Haas, 19 December. De Minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen ge worden twee nota's van antwoord op de versla gen der afdeelingen, betrekkelijk de wetsontwer pen tot definitieve vaststelling der koloniale huis houdelijke begrootingen van Suriname en Curapao voor 1873. De Minister verklaart zich 0. a. daarin bereid al het mogelijke te doen wat eene vroegere in diening der koloniale begrootingen, waarop de Kamer aandrong, in het vervolg bevorderlijk kan zijn. Ditmaal stelde de late ontvangst der voor- loopig vastgestelde begrootiugen hem daartoe niet in staat. Ten aanzien van de vraag of de Minister nog andere maatregelen genomen had om den over gang op f eu lsten Juli 1873 voor te bereiden en ge makkelijker te maken, wordt medegedeeld, dat bij de Regeering een wetsontwerp in overwe ging is tot verlenging van den termijn, gedurende welken premiën op den aanvoer van vrije arbei ders kunnen worden toegekend, en bij den Gou verneur eene ontwerpverordening tot wering van lediggang en vagabondage, terwijl voorts het ta rief van werkstaken en loonen, in het belang der emigratie uit Britsch-Indië, waarschijnlijk zal worden gewijzigd. Voorts ontkent de Minister niet dat op den weg van inkrimping van subsidie slecht9 een zeer be scheiden stap wordt gedaan, maar het mag even wel niet onopgemerkt blijven, dat het thans de begróoting geldt van een jaar, waarin de ophef fing van het staatstoezicht zal plaats hebben en dat de omstandigheden waarin de kolonie dien ten gevolge verkeert, er toe verplichten met be hoedzaamheid te werk te gaan. Op eene afdoende hervorming van het belas tingstelsel blijft de regeering bedacht, en ook aan het tot stand komen van de comptabiliteitswet zal zij de noodige zorg wijden, ofschoon zij zich hiervan geen gunstige gevolgen voor bet subsidie durft voorstellen. Wat betreft de wenschelijkhbid eener spoedige invoering der grondbelasting, de Minister beaamt die ten volle, doch uit den aard der zaak onder vindt die invoering bij het gemis aan een kadaster in Suriname bezwaren. Aangaande Curapao vindt men inhetantwoor vermeld, dat aldaar geene nieuwe rr.stvcrstoii, gen hebben plaats gehad. De reg<'ering vertroti dat de aanwezigheid van twee oei logsboden aldaar den gouverneur genoegzaam in staat stel om nieuwe tooneelen van wanorde en geweld dadige rustverstoring op afdoende wijze te kei te gaan. De post van 27.000 voor de verbetering va de haven van Gurapao heeft de minister van d onvoorziene uitgaven op het art. Havendieo: overgebracht. De aanvankelijk gunstige berichten omtrenld nieuwe bron van inkomsten, die voor Curapaoi geopend ten gevolge van de verleende concesii tot het graven van guano, zijn door de met d jongste mail aangebrachte tijdingen nader bt vestigd. De Minister van Financiën heeft bij ren lutie van 6 December jl. bepaald dat alle or;> verfde zijde, van invoerrecht is vrijgesteld. Gisteravond te half negen sprong eene diem bode van ongeveer 22 jaren aan den Nieuwt Uitleg in de gracht. Hoewel er alle pogingen i het werk werden gesteld om haar te redden e deze in zooverre gelukten dat men de drenkt ling van den steilen kant op het droge brack mocht evenwel de aangewende geneeskundig hulp niet baten, vermits zij inmiddels bezweek In eene smederij gebracht is het lijk later doo, de politie naar het gasthuis vervoerd. Het bericht in sommige bladen versprei], als zoude een hier ter stede wonend hoofd-olïïcie:, ten gevolge van een val van zijn paard, zijn ove: leden, is ongegrond. Integendeel, men verzeket: dat hij in herstel toeneemt. Gisteravond viel een werkman, v. d. Zs genaamd en te Leiden wbonachtig, aan het Zieke van een kar, waardoor hij in bewusteloozen tot stand bleef liggen. Door de bewoners van hu huis, voor hetwelk hij viel, opgenomen, werd hi tot heden middag daar verpleegd en toen, doo: bemiddeling der politie, per brancard naar hi gasthuis vervoerd. Hij moet een ernstige kwetsuui in het onderlichaam hebben bekomen. De ongi lukkige is echtgenoot en vader van vier kindeie: Dordrecht, 18 December. Met geaoegen Vr- nemen wij van den op 6 dezer gewonden agat van politie, Oosterhout, meer gunstige bericht» Zondag 1). heeft de heer chirurgijn J. W. vit Sieenbergen Schotel, met behulp of in tegenwooi digheid van andere genees- en heelkundigen, aat het gewonde deel eene kunstbewerking (trepa neeren) verricht, ten gevolge waarvan de lijdt: veel verlichting bekomen heeft. Hij komt tof ZijcA kennis en spraakvermogen terug. (U. li.» Apeldoorn, 18 Dec. Gisteren heeft Z. M. i Koning aan elk zijner wilddrijvers, wier gels plus minus veertig bedraagt, een ham van 6 a- kilo doen uitreiken. De school voor Christelijk Gereformeerde: is gesloten otndat èen der kinderen van den hoofd onderwijzer de pokken heeft. Intusschen mot ook reeds een der leerlingen' dier school door die gevreesde ziekte zijn aangetast. 's-Hcrtoaenbosch, 18 December. De heeres hoofdonderwijzers, leden der commissie voor hs geschenk vereerd aan den hooggeachten inspet- teur voor het lager onderwijs Jhr Mr. 3. B Verheijen, ter gelegenheid der herdenking van zijn 25jarig jnbilé, hebben het prachtige, hoogst kunsiige pièce de millieu, geciseleerd door de heeren gebr. van Geunert, ciseleurs en gra veurs van Z. M. den Koning en H. M. de h>]; ningin, door den heer G. Nijman alhier do» photographeeren. De pho'ograph e is gelukkig uit getallen; reeds ziju daarvan een aantal door hoofd onderwijzers en hoofondervvijzeressen aange vra-agd. GEMENGD NIEUWS. Reeds lang heeft men gesproken over een uit- wateringskanaal van de rivier de Mark naar liet Hollandsch Diep. Naar men verneemt, staat de kans op verwezenlijking van dat plan thans zeer gunsiig. De Deutsche Merkur deelt n. b. medi dat den 8sten December te Utrecht is overleden, de oud-Katholieke priester Bennink Janssonius schrijver eener geschiedenis der Utrechlscbe kerk. De uitgever van het Deventer Weekblai verder sukkelen met bezwaarlijk te vinden redactie moede, bericht dat het blad met 1 Januari a. s. zal ophouden te bestaan. Z. M. de Koning heell aan zijn bloemist op het Loo, den heer J. M- Kraaijenbrink, als blijk vau bijzondere tevreden heid, een gouden horloge met ketting doen ter hand stellen. De 4Yiener-Ausstellingscorrespondeni bericht, dat uit Parijs voor de aanstaande Weeuer- wereldtentoonstelling een nieuwe hoogst belang rijke uitvinding op het gebied van telegrafie is toegezegd door den ingenieur Ferdiuando Tom- masi. Van de practische toepassing dezer uitvin ding wordt een volslagen ommekeer in het tot dusver gevolgde systeem van overzeesch telegra fisch verkeer verwacht.. Het stelsel, dat aan de uitvinding ten grondslag ligt ep door gezagheb bende deskundigen zeer gunstig wordt beoordeeld, maakt den .electrischen stroom voor.het telegra- feeren op verre afstanden onnoodig, daar hij doof

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2