laann he' vertrouwen werd uitgesproken dat de Leering de ongelegenheden, welke ziob bij de liiog der bedoelde belasting hebben voorgedaan, l weten te ontwijken, en waarbij de regeering Lid uitgeooodigd om zoo spoedig mogelijk dus- je hervormingen voor te stellen als voor de Ipassing der wet dienstig zijn. ■De heer Laporta heeft zijne motie ingetrokken voorwaarde dat de motie-Ara in stemming i gebracht worden. Deze laatste i- diiarjm vei> hrpen met 194 tegen 166 stemmen, en ten Lite heeft de Kamer de motie-Maurogonato aan komen. Orïelteul urul. Een gisteren medegedeeld telegram uit Athene lichtte dat den lOdeu dezer een Eransch escader D drie oorlogschepen in den Piraeus is aange wen. Van dit bericht gewagende zegt de Nordd. Ig. Zeitang: Ofschoon het nauwlijks te onderstellen is dat nkrijk te midden zijner binnenlandsche be- meringen zou hebben besloten om ten aanzien de Laurium-quaestie het diplomatieke terrein erlateu en tot geweldige maatregelen over te o, zou het verschijnen van een Fransch smal- I in de Grieksche wateren en in de haveD der fdstad al licht in dien zin verklaard knnnen rden, zoo uien niet tegelijkertijd mededeelin- ontving, welke zulk eeue uitlegging minder arsctiijnlijk maken. Te Weeuen is gisteren be ad gemaakt dat de regeeringen van Frankrijk Italië zich tot de kabinetten van St.-Petersburg, enen, Berlijn en Londen gewend hebben, met verzoek om hunne goeie diensten indeLau- ni-quaestie te verleenendat iniusschen, volgens laatste te Weetien ontvangen berichten uit ene, de hoop Op een minnelijk rechtstreeksch gelijk tnsschen de Grieksche regeering en de leren Roux en Serpieri, op den grondslag van voorstel tot onderlinge verdeeliugderopbrengst |n de mijnen, in geenen deele opgegeven moet rden, en dat dus de tot bemiddeling uitgenoo de kabinetten den uitslag der onderhandelingen jrover zullen afwachten, alvorens van hunnen it tot het doen van eeu voorstel over te gaan. liermede stemt niet overeen wat blijkens een ïgrain uit Versailles vau 9 December door de nice Havas is medegedeeld, dat namelijk de Oos- rijksche regeering krachtige pogingen in het |:rk stelt om de Laurium-quaestie door middel li eeue scheidsrechterlijke beslissing te doen maken, ten einde de nadeelige gevolgen te voor men, welke bij eeu mogelijk conflict te dier zake or den Oostennjkschen handel in de Adriatische zouden kunnen voortspruiten. Eeu Atheeusch correspondent der Kölnische Zei- zegt in een schrijven van 30 November dat Lauriuui-quaestie van dag tot dag een ernsti- aanzien vei krijgtdat de Frausche gezaut zij u laatste onderhoud met den Griekschen mister van buitenlandsche zaken eene zeer iigende taal gevoerd heeft en dal hetzelfde van zijde van Italië geschied is. De koning," irijlt die berichtgever, „schijnt besloten te bben den heer Deligeoigis te handhaven en het ministerie alle vrijheid tegenover de mier, zei Is tot de ontbinding toe, te laten, ar het terstond zijn vertrouwen te ontne- n, in geval de gezanten van Frankrijk en Jië hunne bedreiging, om de diplomatieke trekkingen al' te breken, mochten uitvoeren," Vereenigde Staten. Aan de Times wordt uit een der Noordweste- te staten der Amenkaansebe Unie, in welken ii bezig is eeue spoorwegverbinding met Canada te legaen, onder anderen het volgende ge reven „De regeering van Canada houdt zich ledig met de opneming en verkaveling dei de vallei van de Saskatchewan gelegen gron- i, volgens het A merikaansche stelsel, hetwelk het volgende nederkomt. Het land van een at wordt verdeeld in vierkante blokken, nhips genaamd, van zes vierkacte mijlen in- ud; elk township is wtder verdeeld in zes ge it deelen elk van een vierkante mijl. Deze lions worden genummerd, te beginnen aan den ordoostelijken uithoek van het township en tstwaarts op oostwaarts terugtellende, zoodat noordwestelijke uithoek het nummer 6 erlangt, mmer 7 daar onmiddellijk onder volgt en 12 ider onder 1 komt te staan. Elke section bevat 9 acres, en wordt verdeeld in vierendeelen, elk acres groot, welke het noordoostelijk, zuid- lelijk enz. vierendeel genoemd worden. Deze reudeelen worden wederom opnieuw in vierde ieelten gesplitst, elk van 40 acres, zijnde dit kleinste uitgestrektheid welke door de regee- g aan een landverhuizer wordt afgestaan, ik deze laatstbedoelde gedeelten worden naar urne ligging inet bepaalde namen genoemd, als: f noordoostelijke vierde gedeelte van het zuid- estelijke vierendeel van section n°township Wanneer men dus met de beuaming be- M is kan men met de meeste juistheid op de Wt de ligging van eeuig stuk land bepalen. Het is wel bekend dat de regeering aan de iorweg-oi derneuiingeu subsidie verleend in den 'Ui van afstand van gronden. Deze gulheid meer schijnbaar dan wezenlijk, daar de gron den, welke meestal 20 mijlen aan weerszijde van den spoorweg liggen, in afwisselende blokken aan de onderneming worden afgestaan en de regtering de daar tusschen gelegen blokken in eigendom houdt, en den verkoopprijs daarvan verdubbelt. De waarde van den eigendom der regeering blijft dus onverminderd en de aange legde spoorweg rechtvaardigt deze verdubbeling van prijzen volkomen, zoodat de aan de spoor wegen gelegen landen spoedig door landverhui zers worden bewoond. Elk landverhuizer brengt aan de spoorwegonderneming een driedubbel voordeel aan. Vooreerst is hij een consument en de meeste artikelen van verbruik moeten langs den spoorweg naar hem toegebracht wordenhij is verder procudent en de voortbrengselen van zijne industrie moeten ook langs den spoorweg hunne bestemming bereiken; in de derde plaats doet de vestiging van iederen nieuwen setlier de waarde der omliggende gronden rijzen, daar de opvolgende kolonisten zich bij voorkeur vestigen op plaatsen waar reeds andere kolonisten geves tigd zijn. De regeering geeft dus, dank zij haar stelsel van afstand van gronden, hoewel de waarde van haren eigendom er hoegenaamd niet door vermindert, inderdaad eene aanzienlijke ondersteuning aan de spoorwegmaatschappijen, terwijl de spoorwegen op twee wijzen aan hunne ondernemers winsten beloven, in den gewonen vorm van vermeerderd verkeer van personen en goederen, en in de exceptioneele stijging der waarde van bet land, hetwelk de Staat hun heeft afgestaan." TELEGRAMME X. Rome, 12 December. De Koning is alhier aan gekomen. Versailles, 12 December. De Kamer heeft de hoofdstukken 5S3, uitmakende het eerste deel der begrootiug van biunenl. zaken, zoomede het budget voor Algerië aangenomen. Londen, 12 December. De Times zegt dat de Bank heden 200.000 p. st. uit Frankrijk heeft ont vangen. Weenen, 12 December. De zitting van het Huis van Afgevaardigden werd heden heropend. De afgevaardigden van Tyrol en Vorarlberg waren niet tegenwoordig. De Regeering diende wets ontwerpen in tot verdere heffing der belastingen' iu 1873 en tot het sluiten van een postverdrag met Duitschland. De Minister van Financiën ver klaarde dat weldra zou worden ingediend een ontwerp tot definitieve regeling van de tracte- menten der ambtenaren. Belgrado, 12 December. Heden wordt hier feestelijk gevierd de verjaardag van de erkenning van Servië door de Europeesche Mogendheden. Parijs, 12 December. Men gelooft, dat de Kamer in de zitting van Zaterdag het petitionnement als outijdig zal afkeuren. Verscheidene dagbladen verzekeren, dat Thiers de zitting van Zaterdag niet zal bijwonen, maar Goulard zal machtigen om het petitionne ment ten gunste eeuer ontbinding af te keuren. De vergadering zal waarschijnlijk de petitiën met ongeveer 450 tegen 200 stemmen verwerpen. Vol gens een gerucht zou de Kamer tegelijkertijd verklaren, dat zij zich niet ontbinden zal vóór de algeheele bevrijding van het grondgebied. De commissie Dufaure zal morgen Thiers hooren. Blijkens de heden bekend gemaakten staat der Bank van Frankrijk is de rekening-courant der schatkist verminderd met 31 millioen. Londen, 12 December. Gisteravond heeft in St.-.lames Hall eene groote meeting plaats gehad ten gunste van de pretendent Tichborne. De mee ting heeft met eenparige stemmen eene resolutie aangenomen, waarin de vervolging, door het gou vernement ingesteld, wordt gelaakt. Madrid, 12 December. Gisteravond ontstond alarui in een der voorsteden vau Madrid;onmid dellijk werden maatregelen genomen, om elke ongeregeldheid tegen te gaan. Drie colonnes trok ken de straten door en kwamen in botsing uiet de oproermakers; er werden van weerskanten schoten gewisseldde oproermakers werden uiteengejaagd en lieten eenigo dooden en gewon den achter. Hartos, gisteren in het congres verslag gevende van het gebeulde, ontzegde elke beteekenis aan deze beweging, welke ouder geen bekende vlag plaats bad eu weinig talrijk was. Hij voegde er bij, dat de beweging op het getouw was ge zet door hen, die belang hadden bij het versloren der orde, den dag vóór de leening. Hedenochtend heerschte te Madrid en in de voorsteden vol komen rust. Berlijn, 12 December. Het gisteren door de Kreuueilung medegedeelde gerucht, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken zijn ontslag heeft aan geboden, wordt door de Nordd. Alig. Zeil. tegen gesproken. De Reichs Anteiger meldt het overlijden van den opperpresident van Duesberg. Stuttgart, 12 December. De Kamer van af gevaardigden heeft heden de nieuwe belasting wet bij hoofdelijke stemming aaugenomen met 64 tegen 17 stemmen. Bucharest, 12 December. Op eene interpella tie van Kraitogu, lid der meerderheid, heeft de minister van openbare werken, Kretzulesco, den ijver der spoorwegmaatschappij bij den aanleg harer werken geconstateerd, en tevens de moeie- lijkheden erkendwaarmede de Maatschappij te kampen heeft gehad; zij beeft veel meer vei richt dan waartoe zij bij contract verplicht was. De nog achterstallige, maar niet onmiddellijk aan te leggen werken zulleu drie millioen kosten. De Kamer heeft met eenparige stemmen beslo ten, om overmorgen met de beraadslaging over de artikelen van het desbetreffend ontwerp een aanvang te maken. - Gemeenteraad. INGEKOiMEN STUKKEN. Bij het door B. eu W. aan den gemeenteraad ingediend rapport van 26 Augustus jl. stelden zij voor om te besluiten tot 1". het dempen van de Nieuwe Volmolengracht en het plaatsen aldaar van een nieuw lokaal voor de school n°. 2 voor minvermogenden; 2°. het inrichten van het schoollokaal op de Oude Vest tot tusschenschool; 3°. het tijdelijk verplaatsen van de school n°. 2 voor minvermogenden naar de Baaihal; 4'. het tijdelijk verplaatsen van de bewaarschool in de Baaihal, betzij naar het Caecilia-gasthuis, wanneer dit zal zijn ontruimd, hetzij naar een ander geschikt lokaal, daarvoor door B. en Ws. in overleg met de commissie voor de bewaarscholen aan te wijzen. Sedert hebben zich.omstandigheden voorgedaan, die eene verandering in den bestaanden toestand hebben gebracht, zoodat zij besloten hebben bo vengenoemd voorstel terug te nemen. Zoowel de plaatselijke Schoolcommissie als de Districts schoolopziener hebben hen gewezen op de weuschelijkneid oni op het terreiu van de Baaihal eene school voor minvermogenden op te richten en om, nadat die school gereed zal zijn, het schoollokaal op de Oude Vest te bestemmen voor bewaarschool, waardoor de kosten van dem ping der Volmolengracht zouden worden bespaard. Naar hun oordeel zoude het terrein van de Baaihal met de aaugekochte huisjes voldoende ruimte aanbieden voor eeue schoul van minver mogenden en zoude het schoollokaal op de Oude Vest beter geschikt zijn voor bewaar- dan voor tusschenschool. Naar aanleiding van deze door het schooltoe zicht ontwikkelde zienswijze, hebben Burg. en Weth. onmiddellijk een nader onderzoek nuar de uitvoerbaarheid van dit plan, hetwelk vroeger reeds door hen in overweging was genomen, doen instelleu. De Commissie van Fabricage heeft hun daarop te kennen gegeven, dat er zeer zeker wel bezwa ren tegen dit plan bestonden, voornamelijk be treffende de ligging van het gebouw tegenover het zuiden, de onguustige gelegenheid tot het verkrijgen van voldoend licht aan de beide ein den van het terrein en in het algemeen ten ge volge van den minder gunstigen vorm van de beschikbare ruimte, doch dat die bezwaren al thans voor gedeeltelijke oplossing vatbaar waren. Dit laatste is dan ook, huns ïuziens, gebleken uit het plan door den gemeeute-arcbiteci opge maakt, waarbij deze ambtenaar er in geslaagd is om de vele moeielijkbeden, die het terrein op levert, na herhaalde berekeningen en overwe gingen te overwinnen. Het schoolgebouw thans geschikt voor de plaat sing van 600 leerlingen zal voldoen aan de be- hueite, aangezien het getal leerlingen op de school voor minvermogenden u". 2, gedeeltelijk geplaatst iu hei lokaal op de Oude Vest en voor eeu ge deelte in de Baaibal, ttiaus bedraagt ongeveer b5U. Wanneer aan dit pluu uitvoering wordt gegeven, dan zal, naar het inzien van Burg. en Weth., in de bestaande beboette aan een behoorlijk inge richt schoollokaal voor miuvermogeudeu op vol doende wijze worden voorzien. De plaatselijke schoolcommissie heelt daarmede genoegen geuomeu en evenzeer de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid- Holland, blijkens de overgelegde rapporten. Aan liet bezwaar van den inspecteur tegen de plaatsing vun eene pomp naast een privaat zal woideu tegemoet gek men door de bedoelde pomp in verbinding te brengen met een reservoir van duinwater. De kosten zijn met inbegrip van ameublement en de verdere benoodigdbeden geraamd op 33,UU0. Burg. en Weth. stellen dus voor, om te be sluiten 1". dat op het terrein van de Baaihal zal wor den opgericht een lokaal voor de school n". 2 voor minvermogenden overeenkomstig het over gelegde plan; 2°. dat de bewaarschool in de Baaihal alsmede de leerlingen van de school n°. 2 voor minver mogenden thans aldaar opgenomen, tijdelijk zul len worden verplaatst naar een of meer loka len door Burg. en Weth. iu overleg met de Com missie voor de bewaarscholen en de Plauiselijku Schoolcommissie daarvoor aan te wijzen; 3°. dat het schoollokaal op de Oude Vest zal woideu ingericht tot bewaaischool, wanueer de sub 1°. bedoelde school gereed zal zijn, en 4°. dat de kosten voor een en ander benoodigd gevonden zullen worden door verkoop van in schrijving op het Grootboek. >i»rl£tbei"icliten. Amsterdam, 13 December. Rogge, J. Galatz 196; Petersb. 198; Geringe Taganrog 175; Maart 203; Mei 203, 204. Raapolie zes weken per 100 kg. 46st; vliegend 45; Mei 45=fsSept., Oct., Nov., Dec. 1873 46. Lijnolie zes weken 3914; vliegend 3854Maart, April, Mei 3954,39Sept., Oct., Nov., Dec. 1873 Raapkoeken per 1000 kg. 94, 96. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 15. Koolzaad per 2000 kg. April Promotion. Leiden, 13 December. Bevorderd tot doctoren in de wis- en natuurkunde, de heer G. J. Hichaëlis, geb. te Enkhuizen, niet academisch proefschrift getiteldOver de theorie der beweging van lichamen in vloeistoffen; en de heer H. W. Waalewijn, geb. te Haarlem, met acad. proefsch. getiteld: Bijdrage tot de histologie van den vischdarm. "i_A <Y' r-. f.'it-: J 5 >C H1CHTEN. Hedenavond is door bet kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier een zestal geformeerd, ontstaan door het bedanken voor het beroep door Ds. J. Kruiff te Velp, bestaande uit de predi kanten G. J. Vos, te Katwijk aan Zee; W. H. J. Baart de la Faille, te Ridderkerk; D. Rijn- ders, te Alkmaar; C. F. Gronemeijer, te Apel doorn; H. W. Creutzberg, te Vlissingen; en E. C. Segers, te Groningen. Per telegraaf). Den Haag, 13 December. De Tweede Kamer heeft heden na een zeer uitvoe rig debat, het amendement van den heer Kap- peyne, strekkende om de buitengewone uitgaven voor Oorlog en wel voor verbetering der Utrecht- sche linie te schrappen, met het oog op de in diening der vestingwet, verworpen met 47 tegen 31 stemmen. De begrooting voor Oorlog is vervolgens aan genomen met 46 tegen 32 stemmen. Den Haag, 13 December. H. M. de Koningin heelt gisteren de begaafde Mevr. Lina Schneider bij HD. ontvangen. H. M. woonde dien avond de voordracht bij door Mevr. Schneider in de zaal van de Loge te dezer stede voor een talrijk en deftig publiek gehouden. Vóór den aanvang der openbare zitting zijn de leden van de Tweede Kamer heden voormid dag in de afdeelingen bijeengekomen tot het on derzoeken der twee ontwerpen van wet tot be krachtiging eener overeenkomst met de Amster- damsche Kanaalmaatschappij en, in verband daar mede, tot verhooging van het Vde hoofdstuk der Siaatsbegrooting voor 1873 en aanvulling van de middelen ter goedmaking van dé uitgaven in die Staatsbegrooting begrepen, alsmede van de be grootiug der Algeineene Landsdrukkerij voor 1873. Op de door Burg. en Weth. aan den raad toegezonden aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de werktuigkunde, het rechtlijnig tee ketien en de beschrijvende meetkunde bij de Hoo^ere Burgerschool, komen voor de heeren: J. Cardinaal, te Rotterdam en P. G. van Scherm beek, 1ste luit. ingenieur te Nijmegen. Voor den dienst van 1873 moet eene lee ning worden aangegaau ter bestrijding der kos ten ad f 1,393,500 van den aanleg der duinwa terleiding nabij deze gemeente, van den bouw eener hoogere burgerschool f 150,000), van een lokaal ten dienste der schutterij (J 14,000), als mede van eeoige buitengewone werken (f 142,500), vun welke sommen waarschijnlijk een groot ge deelte in de eerste maanden des jaars moet wor den uitbetaald. Daarom hebben Burg. en Weth. den gemeenteraad voorgesteld met het oog op deze aanstaande behoelle, reeds nu te besluiten tul bet aangaan eener geldleening ten bedrage van f 1,700,000, in twee seriën (een van 7900,000 en een van f 800,000) tegen eene rente van 6 pCt Utrecht, 13 December. In de volgende maand, zulten de miliciens van de lichting van 1872, die bij het reg. veldartillerie in dienst staan, bij lo ting moeten uitmaken wie iu het onbepaald ver lof zullen deelen. De onbruikbaar geworden stukken geschut en verder afgekeurde genie-goederen, aanwezig op eenige forten om deze gemeente, en die ver leden week publiek zijn verkocht, worden thans sinds eenige dagen door eeu detachement min- neurs op die forten opgeruimd om te vervoeren. Reeds zijn eenige nieuwe materialen volgens de laatste vinding alhier aangekomen, om op die forten geplaatst te worden, waarvoor dit deta chement ook bestemd blijft. In een der stallen van het regement rijdende artillerie te Amersfoort zijn meer dan 50 paarden afgezonderd, naar men verneemt aan longziekte lijdende. D.) Harderwijk, 12 December. De kapitein der inlauierie D. H. P. Andreae, die tijdelijk bij het leger in Nederlandsch Iudië is gedetacheerd en de '2de luitenant der genie H. J. Bijleveld van hut O.-I. leger zullen in het laatst dezer uiaand naar Java vertrekken met het te Nieuwediep liggende schip Vice-Admiraal May, gezagvoerder 1. K. Annokkee. De kapitein Jhr. A. F. C. Meijer en de lste luitenant H. C. Smallenbach, die voor 5 jaren bij het Oost-Indische leger zijn gedetacheerd ge weest, zijn bij het leger hier te lande het lste regiment infanterie ingedeeld. Breda, 12 December. De 2de luitenant A. van der Voort is van het 4de bij het 6de reg. inf. alhier overgeplaatst. Arnhem, 13 December. De lste luit. J. Buijs is van het algemeen depót van discipline bij het 8ste reg., en de 2de luitenant D. Cheriex van laatstgenoemd regiment is bij het algemeen depót van discipline overgeplaatst.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3