riname; van den heer F. W. Braat te Delft 1 mantelaap; van Don Sebastian Casores te Buenos- Ayres 1 Amerikaanschen leeuw of poema en 1 Amerikaanschen tijger of jaguar. Door aankoop verkreeg de Diergaarde den zeldzamen tijger- marter of crypto procta ferox uit Madagascar, van daar medegebracht en waarvan reeds vroeger melding werd gemaakt. Dordrecht, 7 December. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal het aanstaaud algemeen muziekfeest, in Juni 1873, binnen deze stad vieren. Gisteravond te ruim 9 uur was de Voor straat aan het noordelijk gedeelte in rep en roer. Door den kastelein van een danshuis op den Rietdijk was de hulp der in de nabijheid wacht hebbende politieagenten ingeroepen tegen een korporaal, die zich daar met een, doch later twee pontonuiers bevond en twist zocht tegen de vrouw des huizes. Beide agenten slaagden er in om den korporaal goedschiks naar buiten te krijgen en hem en zijn sabel machtig te worden. Door de bemoeizucht, zegt men, van eenige burgers weder op vrije voeten, viel kort daarop de kor poraal den agent van Leeuwen aan, waarbij deze op den grond geraakte en hem een trap op de borst door een der pontonniers werd toegebracht. Het gevolg hiervan was, dat de korporaal zijn sabel weder machtig werd en verder de Voor straat opging naar de zijde van de Nieuwbrug. Zijne handelingen haalden hem spoedig weder twee andere in dien omtrek aanwezige politieagenten, Oosterhout en Blaauw, op den hals, maar hij verzette zich tegen dezen en, zijn sabel trekkende, heeft hij den agent Oosterhout een geduchten houw op het voorhoofd toegebracht, waardoor deze, ten gevolge van bloedverlies, bewusteloos op de straat ineenzonk; ondersteund is hij naar het bureau van politie gebracht en, na aldaar ver bonden te zijn, naar het gasthuis vervoerd. Heden morgen was zijn toestand vrij redelijk. De agent Blaauw heeft ook eene verwonding aan het voorhoofd bekomen, die echter van minder be lang is. Helnenoord, 7 December. In de openbare Raadsvergadering van heden, werd met 3 van de 5 uitgebrachte stemmen de heer P. Leeuwen- burgh VVBz. tot Wethonder gekozen. Verder was ingekomen de gemeente-begrooting, dienst 1872, met verzoek van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, om die te veranderen overeenkomstig de door hen voorgedragen verhoogde wedde van Burgemeester en Secretaris. De Raad heeft echter besloten de beerootine ter goedkeuring terug te wedde toe te staan. Delfsbaven, 7 December. Door den Gemeen teraad is besloten om, uithoofde van het steeds toenemende aantal leerlingen aan de Openbare Burgerschool voor gewoon lager onderwijs aldaar, het getal hulponderwijzers aan die school met één te vermeerderen. Sneck, 7 December. Met de afbakening van het Friescbe gedeelte der ontworpen N.-H. F. spoorweglijn is men thans reeds tot deze ge meente genaderd. Neuzen, 7 December. De Engelschestoomboot. Marguerite, bij den Nieuwen Neuzenpolder aan den grond gevaren, zat hedenmiddag daar nog; met laag water kan men van den wal er bij komen. Er zijn lichters bij, om de lading over te nemen. Maastricht, 6 December. Hot water, dat gis teren nog al aanmerkelijk gevallen was, is heden nacht weder eenige cM. gestegen. De Maas, die alhier, sedert de te Luik en Visé gemaakte af damming, een groot gedeelte van het jaar onbe vaarbaar is, is thans een ontzettende stroom. In de voorstad Wijk staan moest alle kelders vol water, terwijl de bewoners van eenige huizen, aan de Waterpoort gelegen, zich met behulp van eene geïmproviseerde brug van karren, toegang tot hunne woningen hebben verschaft. Over den weg naar het dorp Meerssen vloeit een stroom van 100 el breedte, zoodat men daar een veer heeft opgericht. Ook de weg naar het dorp Scharn staat op eene lengte van 120 el onder; de bewo ners dier streken moeten zich een omweg getroos ten en over den Akener straatweg naar hier ko men. Vooral de dorpen aan den oever gelegen, als Heugen, Borgharen, Itteren, enz. staan voor een groot gedeelte in het water. GEMENGD NIEUWS, Er is eene bezending zeekalveren naar Leunier te Arcachon in 't departement der Gironde ge zonden. Nauwelijks waren de dieren in de ruimte, waarin zij zich moesten ophouden, of er greep eeu veelvoudige bevalling plaats. Een der dieren heeft al zwemmende uit een soort van zak, die onder aan den buik zich bevond, een aantal kleine kalveren de wereld ingezonden, ongeveer een honderdtal; zij waren volkomen gelijkvormig in gedaante en volkomen geschikt om te leven en te groeien. Men heeft langen tijd geloofd, dat de zeekalveren dieren waren die levende joDgen wierpen. Meer nauwkeurige waarnemingen heb ben hen als eierleggend leeren kennen. Het wijfje evenwel legt hare eieren in een zak, dien het mannetje bezit, en die slechts een plooi is van de vervormde buikvin. Wanneer de broeitijd is volbracht en de kleinen ziju gevormd, werpt het mannetje hen gemakkelijk uit. De rondheid van den buik van het mannetje, die den eersten troep beeft buiten gezet, doet vermoeden dat zijne taak niet is volbracht, en dat hij nog een tweede batal jon van jonge kalveren in 't leven zal doen treden. - Uit de jongste handelsstatistiek blijkt, dat de uit voer van boter uit Nederland bedroeg ruim 20 en van kaas 28 millioen kilogrammen, in gelds waarde respectievelijk 16 en omstreeks 10 mil lioen gulden vertegenwoordigende. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat dez r dagen te Vollenhoven door den tuinman Jan Horselenberg nog rijpe aardbeziën van den kouden grond zijn geplukt, welke nog geurig en zeer goed van smaak waren. In één huisgezin te Colmschate zijn achtereenvolgens drie personen aan de keelziekte gestorven, een meisje van 22 jaar, een jongeling van 19 jaar en een kind van jeugdigen leeftijd. De school aldaar blijft voorloopig gesloten. Te Harlingen is Zaterdag de tijding ontvangen, dat de vrouw Martha, kapt. J. E. Scherpbier, bij Wisby, op 't eiland Gothland, is gestrand, de kapitein is behouden, 't volk vermoedelijk gered. KOLONIËN. Aan het Algemeen Overzicht van het N. Bat. Handelsblad is ontleend: BATAVIA, 31 October. De expeditie in Deli heeft een schitterend suc ces behaald en de strijd mag als geëindigd wor den beschouwd. Den 26sten des avonds ontving de Regeering een telegram, houdende dat de twee Dato's in onderwerping waren gekomen, terwijl onze troe pen Tandah Benoewa en andere plaatsen zonder tegenstand hadden genomen. Den volgenden dag ontvingen wij per telegram het bericht uit Pi nang, dat de drie hoofden van den opstand door een detachement van onze troepen, onder bevel van den luitenant Ponstijn, geëmbarqueerd waren aan boord van Zr. Ms. stoomschip Den Briel, dat naar Batavia onder stoom was gegaan. De Javasche Cl. van 29 dezer deelde het vol gende mede: „Ten vervolge op de in n°. 85 dezer courant gedane mededeelingen nopens den staat van zaken en der krijgsverrichtingen in het Rijk van Deli, strekken de volgende berichten, ontleend aan l53pèctfévëlij'k,0geaag"eeaenar§aHnnLl4 aezerinuw' Nadat op 27 September Lamargo en op 2 dezer Laoe-Polah zonder veel tegenstand veroverd wa ren, werd den 3den een kolonne tegen Soegei- Bekilong afgezonden. Ook daar werd evenmin tegenstand ontmoet. Alleen vielen uit een wacht huisje vier schoten. Uit de omstandigheid, dat de bevolking in de onmiddellijke nabijheid der plaats bezig was de rijstvelden te bewerken, werd afgeleid dat zij in de meening verkeerde, dat de troepen na het ge vecht bij Laoe-Potah niet zoo spoedig zouden wederkeeren. Den 4den begaf zich de expeditie commandant naar Soengei-Bekilong en werd door hem be sloten op dit punt een versterking op te richten, ten einde als depot en als uitgangspunt te dienen voor de verdere operatiën. Het afloopen van eene woning in de kampong Soenggal door kwaadwilligen, die beschouwd werden als tot de opstandelingen te behooren, had ten gevolge dat de bewoners dier kampong, die men tot dusverre weinig vertrouwd had, zich openlijk tegen de partij der datoe's verklaarden. Den 8sten had te Soenggal eene conferentie plaats tusschen den resident van Riouw, den com mandant der expeditionaire troepen, den adsis tent-resident van Siak en den stations-comman dant in de wateren van Riouw. Daarop werd in beginsel besloten, bij voortduring te trachten op minnelijke wijze tot eene schikking met de op standelingen te geraken, doch inmiddels de krijgs- operatiën op den door den nieuwen expeditie commandant ingeslagen weg voort te zetten. Dienzelfden dag werd den adsistent-resident door zekeren baginda Morah medegedeeld, dat de datoe's Ketjil en Djalil zich wenschten te on derwerpen. Ingevolge het verhandelde op de conferentie, zond de adsistent-resident dien persoon terug, met de boodschap dat de datoe's zich vrij kon den aanmelden, 't zij bij de civiele, 't zij bij de militaire autoriteiten. Het schijnt dat na de bezetting van Soengei- Bekilong de Bataks zich hebben teruggetrokken naar hunne eigene kampongs, en in weerwil van de pogingen door datoe Ketjil aangewend, zich niet meer wilden laten overreden om de wape nen op te vatten. Zelfs zou het hoofd van Goe- noeg-Lintang, dat zich tot dusverre onzijdig had gehouden, dien datoe den toegang tot zijne kam pong hebben geweigerd. Den lSden dezer kwam baginda Morah van de oproerige datoe's terug, met het bericht dat zii zich wilden kpmen onderwerpen. Inmiddels was door den expeditie-commandant eene kolonne gedirigeerd naar Sapoeroek. Deze plaats en Oedjoug-Barat werden verlaten bevon den en bezet. Van Sapoeroek zoude opgerukt worden naar Tanda-Benoa en Katiminbonan, de versterkte verblijfplaats van datoe Djalil. Ook zoude Namoenarassi of Tirnbaug-Langkat bezet worden, ten einde de opstandelingen den weg naar het Laugkatscbe af (e snijden. Blijkens een telegram van den resident van Riouw, van den 27sten dezer, zijn de beide hoof den van den opstand in het Rijk Deli hunne on derwerping komen aanbieden, en zullen zij met hun gevolg aan boord van Zr. Ms. stoomschip Den Briel naar Java worden opgezonden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een verlof naar Ned. voor den tijd van één jaar, buiten bezwaar van den lande, aan den ambt. op wachtg. J. G. A. Rademaker, laatstel. 1ste klerk bij den land raad te Lainongan. Ontslagen: Uit 's lands dienst, de gewezen postcomm. te Serang A. C. van der Errelen; eer vol, wegens ziekte, de opz. der 2de kl. bij den waterst. en 's lends burg. openb. werken J. A. Hahné; op verzoek, eervol, wegens ziekte, de 2de comm. bij het dep. van binnenl. bestuur L. van den Bor Jr.; op verzoek, eervol, als lid van het bestuur over het R. K. wees- en armh. teSama- rang Chs. De Chauvigny de Blot. Goedgekeurd: dat door den dir. van bin nenl. best. gedurende de maand September 1872, bij de land. ink. en cult, zijn geplaatst: in Che- ribon de ben. ambt. ter besch. J. Collard in Sa- marang M. T. J. A. Keus; in Probolingo, B. L. Repeliusin Pekalongan, de ben. contr. der 2de kl. jhr. H. de Koek. Bij de Kamer van Koopb.en Nijverheid te Samarang ontslagen op verz. eerv., wegens vertrek, nis lid D. Maarschalk benoemd tot lid R. F. De Seijff, waarn. voorz. van het comité van bestuur der N.-I. Spoorweg-maat schappij. Departement van Oorlog. Verleend: Een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den off.-v.-gez. 2de kl. J. C. W. Fischer. Bevorderd: Bij den Milit. Geneesk. dienst, tot off.-van-gez. 1ste kl., de off.-van-gez. 2de kl. J. Goslings. Departement der Marine. Door den comm. der zeemacht en chef van het Dep. der Marine in Nederl.-Indië is benoemd Tot Sden stuurman bij de Gouvern.-marine J. Behrends, thans met de aip.r hetr. heiast. BUITENLAND. Jfc'raukrülc. De Nationale vergadering heeft Zaterdag dis cussie gevoerd over de begrooting van buitenland- sche zaken. De interpellatie van den heer la Rochetteover de wanordelijkheden te Nantes bij gelegenheid der bedevaarten, is bepaald op 22 December. Het Journal O/ficiel deelt de benoeming inede van den heer Goulard tot Minister van Buiten- landsche Zaken, van den heer Leon Say tot Minister van Financiën en vau den heer de Four- ton tot Minister van Openbare werken. De heer Calmon is benoemd tot prefect der Seine. In de zitting van den Parijschen gemeente raad werd Zaterdag aangenomen het voorstel der commissie tot het sluiten eener leeniug van 90 millioen franken. De commissie voor het ontwerpen van wijzi gingen der constitutie bestaat zooals wij reeds hebben medegedeeld, uit de heeren: Batbie, Théry, d'Haussonville, de la Bassetière, Sacaze, Four- nier, de Larcy, d'Audiffret-Pasquier, deCuuiont, Decazes, Germonière, Lucien Brun, l'Ebraly, de Lacombe, Lefèvre-Portalis, Grivart, Desseilligny, Ernoul, Baze, (19 behoorende tot de rechter zijde), Delacour, Duchatel, Barthe, Duclerc, Ri- card, Martel, de Fourton, Arago, Bertauld Grévy, Max. Richard (11 behoorende tot de lin kerzijde). In de meeste der vijftien afdeelingen werd de meerderheid slechts door eene of twee stemmen behaald, en werden hetzij twee leden der rech ter-, hetzij twee der linkerzijde gekozen. Slechts éene afdeeling maakte hierop eene uitzondering, de derde, waar de algevaardigde der rechterzijde d'Haussonville bij de eerste stemming 24 stemmen op zich vercenigde, terwijl de andere candidaat der rechterzijde even als de beide candidaten der linkerzijde 23 stemmen bekwamen; bij eene herstemming werd daarop de heer Marcel Barthe van de linkerzijde benoemd. Vóór dat de stemmingen plaats hadden, werd er in alle afdeelingen eene discussie gevoerd, waarbij, volgens hetgeen de République Frangaise daaromtrent mededeelt, de candidaten der rechter zijde zich ten aanzien der constitutioneele quaes- tiën in denzelfden geest uitlieten, en den indruk maakten alsof zij een van buiten geleerd pro gramma opzegden. De regeling der ministerieele verantwoordelijkheid en de uitsluiting van den president buiten de discussie der Nationale Ver gadering verklaarden zij te verlangen, en teve bereid te zijn aan den president een recht vi opschortend veto of eenig ander recht van gelii ken aard toe te kennen. Zij lieten zich echt: met nadruk uit tegen de geopperde denkbeelde van ontbinding en van partieele vernieuwing dt Nationale Vergadering. De leden der Vergadering hadden getrouw aa: de aansporingen der verschillende dagbladen, on bij deze hoogst gewichtige stemming tegenwooi dig te zijn, beantwoord. Van de 712 leden, welk tegenwoordig konden zijn, waren er 698 in d afdeelingen aanwezig, de generaal Chanzy ha zelfs zijn militair commandement verlaten, te einde aan de stemming te kunnen deel neme: De candidaten der rechterzijde vereenigden nu i het geheel 361 en die der linkerzijde 337 stemme op zich. Volgens eene dezer dagen in een di bladen van de linkerzijde medegedeelde berek ning onderstelde men dat bij eene getrouwe o komst der leden de uitslag der verkiezingen ai ders zou zijn, en zich 373 leden voor en 33M tegen de regeering zouden verklaren; blijkeü!] deze berekening, waarvan de cijfers afdeelingsll wijze waren gegroepeerd, zou dan de commissi! tot grondwetsherziening 18 leden van de linker-'L en 12 van de rechterzijde hebben kunnen teller! Het verschil dezer cijfers met die der slemminill vau Donderdag wordt door de République Franqa t j op de volgende wijze opgehelderd: „De uitkom! i verbaast ons niet. Wij weten dat de stemminge in de afdeelingen altoos gunstig voor de rechte: zijde uitvallen en dat bovendien, wegens het ga t heim der stemming een zeker getal afgevaardi; t den uit de middenpartijen, afgevaardigden zod S( der vaste overtuiging, welke in de zitting va i'i 29 November, stemmende onder de controle hul 1 ner kiezers, hunne stem voor de regeering heilli ben uitgebracht, thans nu de stemming geheir l< bleef, hunne stemmen gaven aan de candidatetl hunner geheime voorliefde, namelijk aan de can-I didaten der rechterzijde." j l Tot deze leden en in het algemeen tot de af-| gevaardigden van het linkercentrum richt hei genoemde blad den raad, dat zij thans alle denk» t beelden van couciliatie, van medewerking mei het rechtercentrum zullen opgeven, nu hetgeblelM ken is hoe weinig men daar aan hunne concilil ante denkbeelden tegemoet komt. Nadat de uitslag der stemming voor de com t missie bekend was geworden, is er Donderdag eene vergadering van den ministerraad onder 1 voorzitting van den heer Thiers gehouden. He1 ofQcieuse Bien Public zegt dat die uitslag, wel verr, van het conflict tot eene oplossing te brenge.ii integendeel de spanning verergert en eene hereT deneerde en ernstige beëindiging der crisis noodig maakt. Het voegt er bij, dat de regeering daarom ernstig overweegt wat haar te doen staat, doch dat het nog niet te voorzeggen is tot welk besluit zij zal komen. Dit is echter volgens het blad zeker dat zij tot geen maatregel van geweld, geen staatsgreep of andere onwettige handeling zall besluiten. Duitschland, I Bij de discussie over de artikelen der district:! wet zijn artt. 1 tot 7 onveranderd aangenomens Een amendement der fractie-Stahl op artikel 8,1 werd door den minister van binnenlandsche zakenl onaanneemlijk verklaard, en met 141 tegen S?| stemmen verworpen. De fraciie heeft daarop hare] overige amendementen ingetrokken en van ver dere discussie afgezien, welke mededeeling metI levendigen bijval werd begroet, waarna de overige! artikelen zonder discussie achtereenvolgens wer den aangenomen. Na de Zaterdag vastgestelde behandeling der districtswet in het Heerenhuis werd een voorstel gedaan, om na een half uur pauze of in eene avondzitting tot de eindstemming over te gaan. I Dit werd verworpen en de eindstemming bepaald I op heden. TELEGRAMME N. Parijs, 8 December. Te Versailles heeft hel bericht der samenstelling van het ministerie groo- ten indruk gemaakt. De besturen van de drie groepen der liukerzijde kwamen onmiddellijk tot eene zitting bijeen. Dat de rechterzijde onderhan delingen inet Thiers heeft aangeknoopt, wordt door de Bien public erkend. Het ofQcieuse blad stelt aan het tot stand komen eener overeen stemming de voorwaarde, dat de commissie- Dufaure zich op het terrein der hoodschap plaatse, en zegt dan het volgende: „Wij zullen spoedig vernemen, waaraan men zich te houden hebbe; voorloopig echter meenen wij te kunnen aannemen dat er redenen tot geruststelling be staan. De vijandige en dreigende houding der laatste weken is verdwenen, en bestaat er ook vooralsnog geen zekerheid, er zijn toch gunstige kenteekenen voorhanden, en wij achten het on zen plicht daarop te wijzen." De concessie, welke de rechterzijde tot dusver den heer Thiers heeft gedaan, bestaat hierin, dat zij er in heeft toegestemd om de ministerieele verantwoordelijkheid te gelijk met de overige hervormingen af te doen. Wat Thiers betreft.de benoeming van Goulard, die gedurende de crisis

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2