CIVIEL C ADE AUX: STICHTELIJK HUISBOEK. ADVERTENTIE SU. puike New-Castle Steenkolen GEVONDEN, VEREOREN Stoombootdienst CARSJENS, LEIDSCHE SCHOUWBURG. DERTIG JAREN, of liet leven van een Dobbelaar. J. J. L. TEN KATE, De Jobeïde. GEDICHTMI VAR LORD BYRON. bet Let wel gehouden, waarin hij verklaarde als onafhanke lijk parlementslid ook verder het welzijn van het vaderland te zullen behartigen. De&k zeide de pogingen van Lonyay te waardeerenhij ver klaarde nimmer geloof te hechten aan den laster, welke tegen hem (Lonyay) was geslingerd, en gaf zijne vreugde te kennen over diens verdere medewerking. De nieu we minister-president Szlavy beval zich en zijne collega's in de ondersteuning der partij, en deze werd hun toegezegd. Versailles, 6 December. Het is niet waar schijnlijk, dat binnen eenige dagen nieuwe minis ters benoemd zullen worden. Het gouvernement ziet met ongeduld het rapport der commissie, die gisteren door de Kamer benoemd is, tegemoet. In geheel Frankrijk heerscht tengevolge van het voortduren der crisis eene groote onrust. Nergens echter heeft er eenige wanordelijkheid plaats gehad. In de Vergadering liep heden 't debat over de begrootingen van justitie en inarine af. Mor gen is buitenlandsche zaken aan de orde. Er heeft geen enkel incident plaats gehad. Rome, 6 December. In de Kamer heeft heden de minister Sella, in antwoord op eene interpel latie van den heer ilacchi, medegedeeld, dat, krachtens de wet die eene inschrijving op 't grootboek vaststelt ten behoeve van den Heiligen Stoel, de rente daarvan ter beschikking was ge steld van kardinaal Antonelli. Deze had echter verklaard die niet te kunnen aannemen. De discussie over de begrooting duurt voort. Bucharest, 6 December. De Reg ^ering heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, strek kende om de Rumeensche spoorwegen aan de Oostenrijk-IIongaarsche en Russische te doen aan sluiten. Bern, 6 December. De liberale partij der Bonds vergadering heeft besloten om Challet-Vinel, Naeff en Knüsel, leden van den Bondsraad, ter zijde te stellen en door Borel, Saxer en Vigier te doen vervangen. In het „Bundesgericht" zullen Allet, Haeberlin en Camperio door Broye, Anderwerth en Friderich, en voor het geval dat Figier en Borel in den Bondsraad worden gekozen, deze door Munzinger en Lamballet vervangen worden. Luzern, 6 December. Prof. Reinkens, van de partij der oud-Katholieken, heeft heden onder een grooten toevloed van belangstellenden, eene voordracht in de Protestantsche kerk gehouden. De rust is niet gestoord. Berlijn, 6 December. De beraadslaging der commissie in het Huis der Heeren heeft een gunstigen indruk gemaakt. De fe"dale partij zal wellicht trachten amendementen voor te dragen, maar deze zullen niet worden aangenomen, en in het uiterste geval door verdere maatregelen te niet worden gedaan. De regeering is, naar men weet, vast voornemens, geene amendementen te dulden. Bologna, 6 December. De Po blijft op onrust barende wijze wassen; verscheidene bruggen zijn reeds vernield en verschillende gemeenten staan gedeeltelijk onder water. De regen duurt onop houdelijk voort. Ook de Panaro en Arno zijn bui ten hare oevers getreden. Verscheiden woningen zijn voor de kracht van het water bezweken en vernield. De schrik is algemeen. Madrid, 6 December. De conservatieve minder heid der Sagastisten heeft eeu in het Congres voorgevallen, doch reeds opgegeven incident tot voorwendsel genomen, om niet weder in het Congres te verschijnen, niettegenstaande de aan neming met algemeene stemmen van het voor stel, waarbij het recht der minderheid wordt er kend en aan het incident eene verklaring in ver zoenenden geest wordt gegeven. Figueros heeft, namens de republikeinsche minderheid, het voor stel goedgekeurd, verklarende dat het voor de waardigheid der conservatieven voldoende kon geacht worden. Het besluit van deze wordt be schouwd als een vooraf beraamd plan. loonden, 6 December. Do werkstaking aan de gasfabrieken is feitelijk geëindigd, doordien een voldoend aantal nieuwe werklieden is aange nomen. De conferentie der Wesleyanen, de machtigste partij der dissidenten, heeft het gewichtige besluit genomen, om de stelling als confessioneele partij op te geven en het programma van het godsdienst loos onderwijs te ondersteunen. Wcenen, 6 December. De pauselijke nuntius Falcinelli, heeft een dringend schrijven van An tonelli ontvangen over den terugkeer van den Oostenrijkschen gezant Kubeck naar Rome, daar anders diens vervanging verlangd wordt. Versailles, 6 December. Eene fractie der lin kerzijde heeft eene bijeenkomst gehouden en be sloten, om krachtig werkzaam te ziju voor de vernieuwing der Nationale Vergadering. Eene petitie op groote schaal zal daarvoor in het werk worden gesteld. Stuttgart, 6 December. Na eene beraadslaging van twee dagen over het wetsontwerp betreffende den aanleg van een spoorweg van Sluttgart over Böblingen door het Murrdal, heeft de Kamer van Afgevaardigden het voorstel van de minderheid der commissie, betreffende eene gemotiveerde orde van den dag, met 79 tegen 8 stemmen ver worpen. Worms, 6 December. Bij de keuze der kiezers, die een lid voor den Landdag moeten benoemen, heeft de lijst, door de arbeidersvereeniging in overleg met de ultramontanen opgesteld, met 866 stemmen gezegevierd over de lijst der nationaal- liberale partij, welke slechts 757 stemmen ver kreeg. De herkiezing van Edinger tot afgevaar digde wordt als zeker beschouwd. LAATSTE BERICHTEN. De conducteur, waarvan wij gisteren melding maakten, wilde, terwijl de trein te Haarlem aan kwam, de rails oversteken, struikelde en geraakte onder den wagen. Zijn lichaam werd letterlijk in tweeën gesneden. (Per telegraaf). Den Uaag, 7 December. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandsche Leenw D. L. de Brabant, eervol ontslagen generaal-majoor bij het leger in Ned.- Indië. Den Haag, 7 December. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Alexander hebben gisteravond het Uhlman-concert, dat in Diligentia werd ge geven, met HD. tegenwoordigheid vereerd. De sedert eenige weken alhier verblijf hou dende minister-resident van Nederland te Japan, Jhr. Mr. van der Hoeven, is heden bij H. M. de Koningin ten diner genoodigd. De magistratuur heeft een gevoelig verlies geleden; Mr. Sibout Schmolck, voormalig presi dent van het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland, is gisteren alhier in ruim 72jarigen ou derdom overleden. Gedurende twintig jaren oefende hij de rechts praktijk als procureur uit, eerst bij het voorma lig Hooggerechtshof, daarna bij den Hoogen Raad en bij het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Hol land. Door zijne groote toewijding en scherpzin nigheid won hij het vertrouwen van zoovelen, die het als een voorrecht aanmerkten, dat hunne belangen door hem werden behartigd. Nadat hem de betrekking van rechter-plaats- vervanger in de arroudissements-rechtbank alhier opgedragen was, plaatste het provinciaal gerechts hof in Zuid-Hollaud hem aan 't hoofd eener aan bevelingslijst voor een vaceerenden raadsheerzetel' eene keus, door de Provinciale Staten en door de Koninklijke benoeming bekrachtigd. Negentien jaren bekleedde hij dien zetel en wees daarvoor zelfs een hem door de Regeering aangeboden plaats af als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. In 1864 trad hij als vice-president en in 1871 als president van het Hof in Zuid-Holland op. Had hij vóór 1861 beur telings in de beide kamers van het Hof zitting, de jaren van zijn vice-presidiuin en presidium werden door hem onafgebroken in de kamer voor burgerlijke zaken doorgebracht. Slechts zeer kort mocht hij de hooge betrekking vervullen, daar redenen van gezondheid hem verplichtten reeds bij den aanvang van dit jaar als voorzitter af te treden. Dat besluit, men moest het eerbiedigen, werd diep betreurd. Algemeen toch werd hulde gebracht aan den zeldzamen ijver en kennis, vereenigd met huma niteit en minzaamheid van karakter, waarvan Schmolck in zijne langdurige loopbaan steeds de blijken gaf. Helderheid van geest kenschetste hem en strekte ten baak aan zijne strikte rechtvaar digheid, aan zijne gevatheid om dadelijk den knoop der meest ingewikkelde zaken te ontwar ren en tot eenvoudige voorstelling terug te bren gen. Orde, netheid schraagden zijn onvermoei bare zucht tot arbeid. Mr. S. Schmolck zag den 16den Mei 1800 in deze stad het eerste levenslicht. Hij was begiftigd met het ridderkruis der orde van den Neder- landschen Leeuw en het commandeurskruis der orde van den Eikenkroon. Onbekrompen liefdadigheid was een der hoe danigheden die hem kenschetsten. Daarvan laat hij vele onuitwischbare herinne ringen achter. De politie alhier heeft aangehouden een jon gen, verdacht van zakkenrollerij, en eene dienst meid, ter zake van oplichting. Amsterdam, 7 December. In den afgeloopen nacht te circa kwartier over tweeën is een felle brand uitgebroken in den Stadstimmertuin, ver moedelijk ontstaan in een kantoortje aldaar. De timmermanswerkplaats en de smidswinkel zijn geheel uitgebraud, terwijl ook een aanzien lijke voorraad onverwerkt hout, schoolmeu- belen, en het aldaar geborgen ameublement en decoratief van den Stadsschouwburg een prooi der vlammen is geworden. Door de werking dor twee stoom- en een aantal gewone spuiten, was men den brand te 6 uren meester. De oorzaak van den brand is onbekend. Persoonlijke onge lukken hebben daarbij geen plaats gevonden, maar de gemeente lijdt een kolossaal verlies. Eeu gestreng onderzoek is noodig, vooral om te doen blijken, hoe het mogelijk was, dat het kostbaar decoratief van den schouwburg niet beter tegen brandgevaar beveiligd was. Of en in hoeverre de gemeente tegen brandschade verze kerd is, is ons onbekend. Het stoomschip Conrad is den 5den dezer 's namiddags te 3 uren te Suez aangekomen. Het stoomschip Prins Hendrik vertrok den 4den dezer 's morgens van Port-Saïd na volbrachte reparatie. (Hbl.) Utrecht, 7 December. Algemeen loopt het ge rucht, dat onze academie weder een verlies staat te wachten, doordien de hoogleeraar Koster tot professor te Leiden zou worden benoemd. Wij behoeven niet te zeggen dat dit vertrek een wezenlijk verlies rou wezen voor onze Hooge- school en voor de medische faculteit, waarvan hij een der steunpilaren is, en dat het zeer te wen- schen zou zijn, dat men den hoogleeraar kon bewegen hier te blijven. Een der belangrijkste werken van de Utr. linie is thans geheel voltooid; wij bedoelen de verbreeding van den Krommen Rijn en bijbe- hoorende werken, zijnde een kolossale sluis te Wijk bij Duurstede; behalve deze sluis zijn er nog twee gebouwd, en wel een te Cothen en een te Werkhoven; deze belangrijke wer ken, waarvan de aanleg ongeveer vier jaren geduurd heeft, zijn de voornaamste om de Utr. linie van het benoodigde water te voorzien. Be halve het aangeduide nut, in tijd van gevaar, bieden zij reeds nu een groot voordeel aan de schipperij, die van deze verbreede en uitgediepte vaart gebruik maakt. D.) Ter markt te Leiden aangevoerd. 6 en 7 December. Winter Tarwe 12 hectoliter 12.50 a 13.00. Zomer Tarwe 14 hectol. 11.50 a 12.50. Winter Roggell bcctol. 8.00 a f8.60. Zomer Rogge 9 hectol. 7.00 a ƒ7.50. Zomer Gerat 6 hectol. f 5.50 a 6.00. Chovalier-gerst 5 hectol. 6.50 a ƒ7.00. Zware Haver 16 hectol. 4.50 a f 5.00. Lichte Haver 13 hectol. S.50 a 4.00. Duivenbooncn 0 hectol. f 8.00 a ƒ8.50. Paarilenhoonen hectol. 7.00 a 7.50. Oasen S etuks 166 a 290. Stieren stuks 000.00a 000.00. - Kalfkocien 10atuks 196.00 a ƒ310.00. Varekoeien 32 atuks 138.00 a f 245.00. Vette koeien 70 stuks ƒ205.00 a 345.00. Kalveren (vette) 25 stuks 42.00 a J 96.00. Kalveren (magere) 0 stuks 00.00 a ƒ00.00. Hamels (magere) 75 atuks f 18.25 a 24.50. Hamels (vette) 644 stuka 29.00 a ƒ46.00. Lammeren (magere) stuks ƒ0.00 a ƒ00.00. Varkens (magere) 22 stuka 17.00 a 30.00. Varkens (Biggen) 110 stuks 9.00 a ƒ14.00. Boter 6780 kilogr.late qualit. f vat 58.00 a 62.0(1. 2de qualiteit f vat ƒ53.00 a 57.00; 1ste qual. per kilogr.; 1.45 a ƒ1.55; 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.325 a ƒ1.425. Lange Zwarte Turf 16000 dubb. hectol. ƒ0.22' a ƒ0.25. Ter markt aangebracht 181 runderen, 25 kalveren en 168 6chapcn. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 n. 5 n. 8 u. 10 n. 44° 42° 42° w 45° 48° 45' Vrijdag Zaterd. Wind: Vrijdag-middag 5 u. Z. W. Zaterdag-middag 12 u. N- O. Voorspoedig bevallen van twee Zoons Vrouwe PAULINE VVILHELMINE CECILE STEEN- BERGHE, geboren BOSCH VAN DRAKESTE1N. Leiden, den 5 December 1872. Eenige en algemeene kennisgeving. verkrijgbaar, Maandag cn Dinsdag a. s., (zonder gruis), ligplaats Onde Singel bij de Aard- appelenmarkt. Ten kantore van de Onderge- teekenden is, tegen betaling der advertentiekosten, terug te beko men de Coupon, verschenen 1 November 1872, van de op 1 November 1871 losbaar gestelde Obligatie 4'|, pCt. Rhijnspoorweg N". 5436. LEZWIJN EIGEMAN. bij gelegenheid van het Ullman-Concert, een 8IGJÜRENKOKER. Tegen betaling der adver tentiekosten te bekomen in den Boekhandel van S. C. VAN DOESBQRGH alhier. een Nota met een Muntbiljet Tan f ÏO. De eerlijke vinder wordt verzocht 't tegen belooniug terug te bezorgen aaD 't Bureau van het Leidsch Dagblad, 't Nummer is bekend. langs de Ringvaart van den Haarlemmermeer, tusschen LEIDEN cn OUDE WETERING, wegens bekomen schade aan de Boot tot nadere aankondiging gestaakt. F. M. CARSJENS. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE T00NEELISTEN. Directie J. C. YALOIS. VOLKSVOORSTELLING op ZONDAG 8 December 1812 s Tooneelspel in 3 Tijdvakken en 6 Afdeelingen, naar het Fransch van VICTOR DUCANGE en DINAUX, door B. A. FALLÉE. Aanvang te 7 uren. PRIJZEN DER PLAATSEN Loges f 0.80. Baignoires f 0.60. Parterre 0.50. Galerij f 0.30. Plaatsen kunnen besproken worden op Zondag 8 December van 12 tot 2 uren. Tweede, veel vermeerderde en verbeterde druk. INHOUDle Boek. Oud-Testamentische Bijbel- poëzy. 2e Boek. Nieuw-Testamentische Bijbel- poëzy. 3e Boek. Christelijke Beestzangen. 4 Boek. Liederen en Overdenkingen. Het Rock Job In Nedcrduitschcn dlclitform overgebracht en toegelicht. IINHOUD: I. Het Boek Job: Inleiding, De ver* wikkeling. Overgang tot de ontknooping. De ontknooping. Besluit. II, Iets over het Boek Job. Eerste volledige uitgave. I1VHOUD: Parisina. De Giaour. Hemel en Aarde. Manfred. Cain. Dante's profecy. Lichtzinnig. Aan Haar. Als 't laatste licht. Childe Harold aan de zee. Stanza's voor mu ziek. Lord Byron aan zijne zuster Augusta. Eenzaamheid. Byron's zwanenzang. PRIJS PER BUNDEL: Ingenaaid f 1.90; gebonden in rijk vergulden stempelband en verguld op snede f 2.70. SLiJiii- Erv Deze Pillen, die sint9 vele jaren met het beste gevolg tegen de slijm cn als maag versterkend gebruikt worden, door hare ,j zachte werking de Spijsvertering zeer bevorderen, bijzouder goed tegen de gal en zeer zacllt laverend ziju zijn tegen cent het doosje, met berigt van bet gebruik, verkrijgbaar bij de Heeren: Ridderkerk, D. Drinkwaard. Rotterdam, van Santen Kolff, K.Hoofdst. Schiedam, Wed. A. H. Itombouts. Schoonhoven, A. Wolff. Soetermeer, J. van Dorp. Stolwijk, A. Zijderlaan. Strijen, Toni Lammers Cz. Vlaardingen, J. M. Lagerwerff. Warmond, S. J. Oudshoorn. Woubrugge, J. Verploeg. Zalt-Bomincl, J. v. d. Veglo. Zuidland, li. van der lioevcn. Aalsmeer, D. Jongkind. Amsterdam, P. de Haan en Zoon, Kalver- straat, N°. 255. Bleiswijk, S. v. d. Kraats. Boskoop, J. H. Rosbergen. Brielle, Ph. Polak, Zuideinde. Delfsbaven, J. Kocb. Delft, E. Wildschut. Dirksland, D. de Vries. Dordrecht, H. J. Giltay. Gouda, L. Schenk. Goriuchera, B. J. R. Bosch, firma J. P. Lasonder. 's Gravenhage, Visser, in de Spuistraat. Haastrecht, K. Oosterling. Lekkerkerk, A. den Oudsten. Leyden, J. T. Terburgb, Haarlemmer straat, hoek Bakkersteeg. Linschoten, B. Kruithof. Maasland, P. Kind. Maassluis, P. G. van Harmeien. Moordrecht, G. H. Post. Nieuw Lekkerland, A. Stam. Namansdorp, M. C. van Di9. Oude Tonge, P. J. Wickart. Oudshoorn, G. van den Boom. Deze Slijm- en Maagpillen, reeds zoo vele jaren met roem bekend on in algemeen gebruik, zijn te Leyden alléén cn uiltluitend verkrijgbaar gesteld bij den Heer «■- T. TEKBUUGU, Haarlemmerstraathoek Bakkersteeg. Vroeger bij den Heer O. A. van Tbicut). Om elk Doosje der echte, en sints onheugelijke jaren gebruikte Slijm- en Maagpillen, is een biljet, voorzien met de handtcekeaing van den Vervaardiger J. J. SCHREUDER, Apotheker, welke handtcckcning zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede elk Doosje verzegeld i9. Men gelieve daar wel attent op te zijn; lUCD wacllte Stiel» VOOr l»ct gebrglk van namaaksels welke men traebt In omloop te brengen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3