opgenomen, waarin hij ook reeds jaren geleden stierf. Alle mogelijke nasporingen zijn echter ge daan, doch zonder vrucht. Wel is hij afgaande op den naam Janssen, die hem gegeven was en op zekere aanwijzingen bij iemand terecht gekomeD, die hij dacht dat zijne moeder was, en die nog een anderen zoon had welke op hem geleek, doch ook vruchteloos; zonder papieren en zonder geld, staat hem niets anders voor de deur dan als landlooper aangehouden te worden, daartoe is echter zijn eergevoel te groot, liever, zegt hij, zal ik mij vrijwillig den dood geven. Jammer voor een zoo knappen, (linken, doch ongelukkigen jongen. (P. N.) GEMENGD NIEUWS. Wij lezen in de N. R. Ct.: Vele jareD geleden werd een woonhnis te Schaerberg (Limburg) door eene adellijke familie aan de kerk-fabriek aldaar vermaakt, met bepaling dat de koster het koste loos zou bewonen. De tegenwoordige pastoor ech ter zoo wordt ons medegedeeld heeft dezer dagen den koster het huis laten ontruimen, om dat deze er eene tapperij hield, en heeft het huis bestemd tot een nonnenklooster. De bevolking van het dorp is daarover zeer vertoornd. Men heeft bij den pastoor de vensterruiten ingeworpen, en de nonnen, die de kosterij kwamen bezichtigen, zijn met steenworpen buiten het dorp gedreven. De pastoor wordt thans door een paar maréchaus- sées beschermd. Volgens een openbaar gemaakte statistiek neemt de hoogeschool te Weenen eene eerste plaats in onder de Duitsche universiteiten. Want niet alleen staat zij boven aan in de rij door het aantal professoren en docenten (228) en dat der stndenten (3680), maar ook in de medische en juridische faculteit telt zij de meeste toehoorders. Slechts in de philosoph. faculteit staat Berlijn, wat het aantal toehoorders betreft, boven Weenen. Inde hoofdstad van Pruisen zijn er 739, ten onzent 728. In het Rooms l.ollands regl van Simon van Leeu wen staat aangeteekend, dat ten tijde van Jacoba van Beieren in ons Vaderland, op boete van goud guldens, bevolen is om drenkelingen met de bee- nen in het water te laten liggen. Dit gebod werd later weder ingetrokken, doch het kostte de groot ste moeite ons volk daaraan te ontwennen, zoo dat zelfs de Staten van Gelderland in de tweede helft der vorige eeuw bij resolutie bepaalden, dat jaarlijks alom een paar malen moest gepu bliceerd worden, dat men drenkelingen niet meer met de beenen in het water behoefde te laten liggen. Dergelijke publicatie door alle school meesters aan het opkomend geslacht ware mo gelijk een afdoend middel ter bestrijding van dit volksvooroordeel. Dinsdag is te Luik op een voudige wijze begraven Henri Soeur, die als deur wachter bij het station aldaar was geplaatst, Eens was de naam van dezen man in veler mond in 1830 was hij de held ven het voorval uit den oorlog tusschen België en Nederland, dat nog in vele huizen te Maastricht door eene plaat in her- inneri ng wordt gebracht. V óór de affaire van Or eye, waaraan Henri Soeur deel nam, had hij een ad judant en twaalf Hollaudsche soldaten de wijk zien nemen in eene boerenhoeve. Aanstonds snelde hij er met een aantal makkers heen en maakte hen krijgsgevangen. Deze daad bezorgde hem later eene decoratie, maar eerst was zij oor zaak, dat de Hollanders hem overal opspoorden eindelijk ontdekten zij hem; hij werd gevangen genomen, naar Maastricht gebracht en ter dood veroordeeld, tenzij de Belgen de dertien krijgs gevangenen, dièhijgemaakt had, wilden uitleveren. Dit voorstel werd niet spoedig aangenomen en Soeur werd naar het terrein gebracht om te worden gefusilleerd. De Hollanders, die achting voor zijne dapperheid hadden, boden hem evenwel genade aan, wanneer hij „Leve Holland 1" wilde roepen. Soeur antwoordde met den kreet „Leve Belgie 1" Zijn lot was dus beslistde geweren werden reeds geladen, toen spoorslags een generaal kwam aanrennen, die hem genade schonk en/10 boven dien voor reiskosten, omdat de Belgen den adju dant met de twaalf soldaten hadden losgelaten. Toen de generaal vernam, dat Soeur zijne gratie geweigerd had, die hij had kunnen verwerven door „Leve Holland!" te roepen wenschte hij hem hartelijk daarmede geluk. Een groot aantal; ingezetenen van Maastricht, die de toebereidselen tot de executie bijwoonden, waren door de ont knooping zeer getroffen en het portret van Soeur werd bij honderden verkocht. Sedert 1866 is de geheele lengte der spoorwegen in de Veree- nigde Staten van 36,800 tot 53,400 mijlen ver meerderd. Wanneer men de kosten van aanleg van deze 16,600 mijlen op 25,000 Ds. per mijl schat, zoo is er de laatste vijf jaren 415 millioen Ds of S3 millioen Ds. per jaar voor den aanleg van spoorwegen gebezigd. Een wezel sprong te Geliikum dezer dagen op een haas, en bleef, hoe hard de haas ook liep, op hem zitten, tot dat hij eindelijk dood nederviel. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Thiers moet zich over de stemming der Nationale Vergadering van 29 Nov. daags daarna aldus hebben uitgelaten „De stemming van 29 November is een der voor naamste evenementeu in het drama, dat sedert 83 jaren in Frankrijk speelt; het is voor de eerste maal dat het hoofd van den staat voor een Ver tegenwoordiging de quaestie van republiek of monarchie heeft gesteld. „De zaak van den republiek is gewonnen. De stemming van gisteren is een der laatste en ge wichtigste phaseu in den doodstrijd van het ver- ledene." De zitting der Natiouale Vergadering van jl. Woensdag was gewijd aan de behandeling der begrooting voor landbouw en koophandel. De heer Raudot verzette zich tegen den olllicieeleu landbouw en tegen de landbouwscholen, betoo- gende dat de uitoefening van den landbouw niet tot den werkkring behoorde van den staat; dat de van regeeringswege onderhouden modelhoeven geene enkele verbetering in den landbouw hadden aangebracht, welke de particuliere nij verheid niet even goed had weten te vinden dat het voorbeeld van Engeland leerde, dat het onderwijs in de landbouwkunde zeer goed aan de particuliere krachten kon worden overgelaten, en ten slotte dat men in den tegenwoordigen toe stand der financiën alle niet volstrekt noodzake lijke uitgaven, en vooral alle uitgaven van weelde onverbiddelijk moest weren. Zijne betoogen von den echter niet veel weerklank bij de vergadering; wel weigerde zij aan den minister eene som van 100,000 francs ten behoeve der modelhoeven en landbouwscholen, op welker noodzakelijkheid tot verhooging van tractementen der ambtenaren bij aandrong tegenover de budget-commissie, welke de verhoogiug, als naar hare meeuing overtollig, van de ontwerp-begrooting had geschrapt; doch aan deu anderen kant bracht zij een post vau 18,000 francs op de begrooting ter aanmoediging van de paardenfokkerij door het verleenen van toelagen aan stoeterijen; het daartoe strekkende voorstel vond bij den minister van oorlog, met het oog op de behoeften van het leger, eene warme ondersteuning. De verdere behandeling der begrooting werd daarop verdaagd tot de volgende zitting, welke Donderdag geopend zou worden, nadat de afdee- lingen der Kamers de verkiezing der commissie voor de wijziging der constitutie zouden hebben volbracht. Uit eene oflicieuse bron onlleenen de Parij- sche dagbladen hét bericht dat de leden der rech terzijde genegen zouden zijn op de volgende voor waarden ten aanzien der wijzigingen in de constitutie met den heer Thiers in eene schik king te komen; men zou aan den president dei- republiek de bevoegdheid toekennen van een op schortend veto, waardoor hij de afkondiging eener aangenomen wet gedurende drie maanden kou uitstellen om ze na verloop van dien termijn voor de tweede maal aan het oordeel der Natio nale Vergadering te onderwerpen. Daarentegen verlangt men dat de heer Thiers op drie punten toegeve, namelijk dat hij den eisch late vallen van periodieke aftreding der Nationale Vergade ring, dat hij de ministerieele verantwoordelijk heid in haren geheelen omvang aanneme, en dat hij zich voor het vervolg onthoude van deelne ming aan de discussie in de Vergadering. In de volgende week zal opnieuw de stor ting van 200 millioen aan Duitschland plaats hebben, zoodat dan het derde milliard geheel is uitgekeerd. Aan de Times wordt medegedeeld dat de ge mengde commissie tot vaststelling der Fransche tarieven, ingevolge het nieuwe handelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland, sedert een paar dagen te Parijs werkzaam is. Voor Engeland heb ben in die commissie zitting de heer Kennedy, chef van eene der afdeelingen van het departe ment van buitenlandsche zaken, en drie leden der kamer van koophandel van Manchester; voor Frankrijk de heer Ozenne en drie leden der Na tionale Vergadering als vertegenwoordigers der iudustrieele streken in het Oosten en het Noorden des lands en in Normandië. Van Eugelsche zijde is bezwaar gemaakt tegen de bij de wet van 26 Juli vastgestelde invoerrechten, welke men be weert dat veel hooger zijn dan zij als compen satoire rechten mochten wezen, terwijl daaren tegen van de Fransche het tegenovergestelde wordt volgehouden en zelfs beweerd dat die in voerrechten in het geheel niet gelijk staan met de in Frankrijk op de nijverheid gelegde belas tingen. Aan het Daily News wordt echter uit Manches ter bericht, dat de heer Ozenne, nadat de afge vaardigden van de kamers van koophandel van Bradford en Manchester gehoord waren, mede tot de meening overhelde, dat de bij de genoemde wet vastgestelde rechten hooger waren dan met hnn karakter van compensatoir recht was over een te brengen. Men verwachtte dat de commissie in de eerste dagen van Januari met haar werk gereed zou komen, doch, zooals aan de Times bericht wordt, men betwijfelde of de door Frankrijk inet de overige tractaat-mogendheden geopende onder handelingen wel tot eene gunstige uilkomst zou den leiden. Een afgevaardigde der Belgische re geering woonde mede de zittingen der commis sie bij. De drie bonapartische organen van Parijs, de Pays, de Gaulois en de Ordre maken aan 't hoofd hunner nummers van gisteren een door de hoofdredacteureu Paul de Cassagüac, Edmond Tarbé en Dugué de la Faucounerie onderteekend manifest openbaar, waarin zij zonder iets tekort te doen aan hun beginselen, verklaren, dat een ander belang dan de verkiezing eener dynastie thans ieder moet bezighouden: nl. het loyaal eu gezamenlijk optreden voor de sociale vraag stukken. Tegenover deze openlijke vereeniging van de bonapartisten en royalisten door de geestelijk heid bewerkt, blijven de strijders voor het gevallen keizerrijk nochtans ijverig in de weer, om voor den ex-keizer propaganda te maken. Vooral in de kringen van den arbeidenden stand trachten zij de republiek te beschuldigen van den druk, waaronder die stand gebukt gaat. Dultsohland, In de zitting van het Pruisische Heerenhuis van Donderdag is door den president mededeeling ge daan van een schrijven des Ministers van Buiten- landsche Zaken, houdende kennisgeving dat de Koning bij besluit van 30 November, op grond der verordening van 12 October 1854,24 leden van het Huis benoemd heeft, wier namen bereids door ons zijn medegedeeld. Eenentwintig van deze 24 benoemde leden waren reeds tegenwoordig en namen, na afleg ging van den eed, zitting. Aan de orde was het nemen van een beslutt omtrent de wijze van behandeling van het bij het Huis ingekomen ontwerp van wet tot her vorming der kreitsinstellingen. De president deed opmerken dat er reeds zeer grondige beraadslagiugen over dit onderwerp had den plaats gehad dat er wel is waar thans eene eenigszins gewijzigde voordracht ingediend was maar dat zijns inziens ook in dien vorm de ge heele materie genoegzaam te overzien was, wes halve hij voorstelde het ontwerp niet aan eene commissie te verzenden, maar zoowel de voor- loopige als de definitieve beraadslaging in de volle vergadering te houden. De ultra-conservatieve baron von Kleist-Retzow zeide te gelooven dat niemand zich tegen het voorstel van den president zou verzetten, mits onder definitieve beraadslaging eene werkelijke tweede beraadslaging, en niet eene bloote stem ming na de voorloopige beraadslaging verstaan wierd. De heer vou Plötz verklaarde dat hij en zijne vrienden ook bij vorige beraadslagingen over deze wet nooit getracht hadden de afdoening der zaak te vertragen, en dus nu ook voor het voorstel van den president zouden stemmeD. Dat voorstel werd daarop met algemeene stem men aangenomen en de eerste lezing der kreits- wet bepaald op gisteren. De Bondsraad heeft besloten tot het aanstellen van een Staats-ambtenaar (procureur) bij het Rijks-opperhandelsgerecht, op een tractement vau 2500 th. De Pruisische minister van financiën heeft bepaald, dat op de domeingronden het veenbran den nog slechts daar mag plaats hebben, waar het vooralsnog onvermijdelijk wordt geacht. Graaf Otto Stolberg, gouverneur der provincie Hannover, heeft in last outvaugen, hierop een streng toezicht te doen houden en te zorgeu dat het branden niet wordt toegelaten, voordat het bij onderzoek is gebleken noodzakelijk te zijn. De Minister heeft aan het gemeentebestuur van Papenburg verzocht, ook op de stedelijke veengronden het branden zooveel mogelijk te beperker Rusland. Het regeeriugsblad van 2 December bevat eene Keizerlijke verordening waarbij voor het geheele rijk, met inbegrip van de gouvernementen des koninkrijks Polen, eene lichting van recruten wordt bevolen, en wel van 6 man op de 1000 zielen. Bovendien moet in de 9 westelijke gouvernemen ten, alsmede in die van het koninkrijk Polen, welke in 1869 van de lichting vrijgesteld zijn ge weest, nog 1 man van de 2000 zielen gelicht worden. De lichting zal den 27sten Januari aan staande beginnen en moet in vier weken afloopen. In Russische bladen wordt medegedeeld dat men van de expeditie onder den overste Marku- sow, welke van Kvasnowodsk en Tschakischlar aan de Caspische zee tegen Chiwa opgerukt is, nog niets meer weet, dan dat de beide kolonnes derzelve zich deu 7den October bij Totatik in de steppe met elkander vereenigd hebben. Omtrent hare verdere bewegingen was tot 2 November te Krasnowodsk nog geenerlei bericht ontvangen. Het gerucht, dat Chiwa reeds ingenomen zou zijn, werd als ongegrond beschouwd. Volgens berichten, den 27sten November te St. Petersburg van de grenzen ontvangen, was er in de bewegingen der Kirgisen geene verandering te bespeuren geweest; alleen bij Ujamaka had eene schermutseling plaats gehad. Over deu berg pas van Djuran Arik, die naar Kaschgar leidt en dus ver niet dan met de grootste moeite dóór enkele personen te beklimmen was, is door de Russische ingenieurs een voor wagens en veld artillerie bruikbare weg aangelegd, langs weikei reeds eene karavaue van 4U00 paarden en ka- meelen naar Kaschgar had kunnen vertrekken. Egypte. Uit Kaïro wordt d.d. 26 November gemeld: De vorige week was de grootvorst Nicolaas vau Rusland in Egypte en zijne aanwezigheid gal aanleiding tot verscheidene feestelijkheden aan 't hof van den Khedive. De prins kwam den 13den te Port Said aan, nam de stad in oogenschou» begeleid door den Russischen Consul en begal zich toen op de stoomboot der Egyptische regee- ring „Schendy" over het kanaal naar Ismailia en deu volgenden dag naar Suez, van waar hij me: den spoorweg hier arriveerde. In het paleis Kas: el Musa bij Schubra aan wal gegaan, bracht hi den I5den den Khedive zijn bezoek, dat doe dezen dadelijk beantwoord werd. Des avoni ging de grootvorst naar den Franschen schouw burg, den 17den woonde hij een gala-voorstellin; in het opera-gebouw bij en bezocht den 18den, vergezeld door Ratib Pascha en Artim Bey, de py ramiden en de sphinx en later de ruïnen vau Dacka- rah, waar hem de bekende Fransche archeoloog Ma riette als gids in het door hem ontdekte serapeun rondleidde. De ruïnen van Opper-Egypte heeft df prins niet in oogenschou w genomen. Den 21sten wa hij te Alexandrië, waar hij zich nog denzelfde dag, na de bezichtiging der Grieksche kerk, vai de naald van Cleopatra en de zuil van Pompejus. op de Egyptische stoomboot „Garbieh" naa: Brindisi inscheepte. Dit vorstelijk bezoek zal zegt men, spoedig door een tweede gevolgd wor den, daar dezen winter de kroonprins van Itali- met zijn vrouw aan den Nijl verwacht wordt. De Egyptische regeering heeft eene quaran taine van 10 dagen in Suez voorgeschreven me. betrekking tot de schepen, welke van de Afri- kaansehe kust der Roode Zee komen, vermiü zich daar de cholera weder heeft vertoond. De werken aan de groote Nijlbrug tusschen Gizeh en Dschesireh zijn nu ten einde gebracht, zoodat dit grootsche gewrocht, door het Londensclie huis Shaw en Thomson tot stand gebracht en 180 M. lang, binnenkort voor 't verkeer zal ge reed zijn. TELEGRAMMEN. Konstantlnopel, 5 December. Ahmet Vefik is als Minister van het departement van onderwijl vervangen door Kenal Effendi. Men verzekert da; Kiani Pacha benoemd zal worden tot Minister v«i financiën. Berlijn, 6 December. Ia het Heerenhuis is heden de discussie begonnen over het gewijzigde ontwerp betreffende de Kreisordnung. De Minister van Binnenlandsche Zaken wees op de noodzake lijkheid voor de regeering om nieuwe pairs Ie benoemen, daar zij de aanneming dezer voor dracht noodzakelijk achtte. Als de rechterzijde beweert, dat de goedkeuring dezer wet verderfe lijke gevolgen voor de maatschappij zal hebbeD, dan is dit niets anders dan eene holle phrase. D: groote meerderheid des lands keurt de voordrac; goed. De wet is niet, gelijk de tegenstanders be weren, de dood van het conservatisme; zij zal een bezielend element in de maatschappij zijn Zij is de eerste schrede op den weg der binnen-l landsche hervormingen. Nadat vier sprekers tegenl en 5 voor het ontwerp het woord hadden ge voerd, is de algemeene discussie gesloten. Morgen beraadslaging over de afzonderlijke artikelen. Naar de Kreuzzeitung meedeelt, is het dooi deu Dien Public tegengesproken gerucht betreffendi de door den Franschen gezaut alhier aangezocht! demissie niet van allen grond ontbloot. De heei Birons zou namelijk den heer Thiers hebben te verstaan gegeven, dat, tengevolge van de bekende manoeuvre der Fransche officieuse bladen, zijne positie alhier bezwarender zou zijn geworden dan ze vroeger was. De Bank van Berlijn heeft heden besloten, het disconto voorloopig niet te verhoogen. Di voorhanden middelen zullen denkelijk voldoende zijn voor de loopende zaken. Maar de Bauk \v nog een reserve houden ten aanzien van wisse> die haar zouden kunnen gepresenteerd worden. Madrid, 6 December. Het Congres heeft afwij zend beschikt op het voorstel lot urgent-verklariDg van de noodige stappen om Sagasta in staat van beschuldiging te stellen. Het oflïcieele orgaan deelt mede dat de repu- blikeinsche benden iu Catalonië zijn uiteenge dreven, en dat 't overal weer rustig wordt. Langs telegrafischen weg hebben tal van over heden en corporation den Koning gelukgewenscW met zijn herstel. Pesth, 6 December. In eene op heden gehouden conferentie van de partij van Deak, schilderde de Minister den financieelen toestand des lands. Hij deelde mede dat in de zitting van morgen door hem een wetsontwerp zal ingediend worden, strekkende tot 't sluiten eener leening van 51 millioen nominaal waarvan 14 millioen zouden aangewend worden tot dekking van het deficit over 1872. In de gisteravond gehouden zitting der Dekt' club heeft de heer Lonyay eeue uitvoerige redf

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2