IV0. 3938. Maandag A0. 1872. 9 December. STADS-BERICHTEN. Id de afdeeliDgen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn gisteren onderzocht, de vol- ;ende wets-ontwerpen, houdende1. Bekrachti- ing van reeds vroeger plaats gehad hebbende wijzigingen in de bestanddeelen van liet Kroon- iomein 2. idem eener provinciale heffing in Gro- lingeD 3. Onteigening ten behoeve van den aan eg eener algemeene begraafplaats te Voorbuig; Definitieve vaststelling der koloniale huishoud e- ijke begrootingen van Suriname en Curapao voor ret dienstjaar 1873; 5. Verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1872 6. Vaststelling Ier begrooting van het fonds voortspruitende uit le koopprijzen van domeinen voor 1873; 7. Wij- tiging der koloniale huishoudelijke begrootiDg van Curajao voor 1871; 8. Bekrachtiging van credie- ten door den Gouverneur-Generaal in Ned.-Indië geopend boven de begrootingen van N. I. voor 1870 en 71 en 9. Voorziening in de vereveoing van door de Algemeene Rekenkamer afgewezen [orderingen. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post„3.85. Afzonderlijks Nommer»n 0-05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor lederen regelv.iƒ0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die zij beslaan. BURGEMEESTEE EN WETHOUDERS van LEIDEN, Bezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei, <72, Gemeenteblad n". 11); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven an nieuwe leerlingen, voor de openbare cliolen voor meer uitgebreid lager onder ijs, gelegenheid gegeven wordt voor die der l9 klasse, voor jongens, in hel School- eliouw op de Aalmarkt; voor die der l6 klasse, voor meisjes, in hel School- tbouw op de Boommarkt; voor die der 2° klasse, voor jongens, in het School- ehouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het School- ebouw op de Breêslraal; en wel van den 9den tot en met den 21,te" December k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voor- oiddags van hal/negen tot negen uren, enopWoens- lag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee iren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing n de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 December. 1872. LEIDEN, 7 December. Wij ontvangen het verslag van de verklaring, lie de President der Fransche Republiek in de commissie voor de parlementuire enquête nopens de handelingen van het gou erneinent der Natio nale Verdediging heeft afgelegd. Het is een vrij uitvoerig stuk, van zoo interes- santeD inhoud, dat wij voornemens zijn het, van aanst. Maandag af, successievelijk onder de oogen mzer lezers te brengen. De Minister van Oorlog heeft aan een aantal ipper-, hoofd- en verdere officieren machtiging terleend om het onderscheidingsteeken voor lang- lurige Nederlandschen dienst als officier te ver wisselen; en wel o. a. dat van XLV in L aan den generaal-majoor W. S. van der Hart-Beek, inspecteur-generaal van fortificatiën; dat van ÜX.XV iD XL aan den apotheker 3de klasse D. G. Monnier; dat van XXV id XXX aan de majoors M. M. Westenberg en F. G. H Driessen; lat van XV in XX aan den kapitein R. F. K. van Gorkum van het 4de regiment infanterie; terwijl o. a. ook aan den ritmeester B. J.Couvée van het 1ste regiment huzaren het onderschei dingsteeken voor XV jaren officiersdienst is toe- lekend. Aan het garnizoen te Leiden zal, gedurende iet jaar 1873, het munitiebrood weder uit de nilitaire bakkerij te 's-Gravenhage worden ver takt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werk- uis alhier opgenomen van 120 tot 137 volwassen iersonen en van 39 tot 52 kinderen. Uit de 57ste jaarlijksche rekening en verant woording van de directie der weduwen-en wee- 'enkas voor de officieren van de landmacht, over ien jare 1871, door den Minister van Oorlog op- S'nomen en gesloten, blijkt dat de ontvangst heeft bedragen f 309.690.41 en de uitgaven 309.961.06 toodat op 1 Januari 1872 meer is uitgegeven ontvangen f 270.65. Aan inschrijvingen op bei groothoek der nationale schuld, reutende 2ti pCt., is voorhanden eene kapitale som vau f 3.300.000. Op 1 Januari 1871 bedroeg het aantal weduwen 654; hetwelk iD het jaar 1871 is vermeerderd met 32, te zamen 686. Daaren tegen zijn er overleden 59 en hertrouwd 3; waar door op 1 Januari 1872 het getal gepensioneerde weduwen bedroeg 624. De afdeeling voor taalletter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen zal eene gewone vergadering houden op Maandag 9 December e. k., des namiddags te 12 uren 15 minuten, in het ge bouw der Academie (Trippenhuis) te Amsterdam. Bij beschikking van 5 December 1872 is de ver gunning voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijsel, Groningen en Limburg, vroeger verleend aan L. van Ouwerkerk, te Gorcum, met ingang van 2 Januari 1873 verklaard te zijn vervallen. De Minister van Buitenlandsche Zaken roept bij deze op jongelieden, Nederlanders, die in aan merking wenschen te komen voor klerk bij het Departement, voorshands op een tractement van 500. Schoonschrijven (calligraphie) is een hoofd- vereischte. Voorts wordt verlangd bedrevenheid in de Fransche, Engelscheen Hoogduitsche lalen. Belanghebbenden gelieven zich schriftelijk bij het Depariement aan te melden, voor 31 December aanstaande. De Minister van Oorlog, ontwaard hebbende dat door de militaire administratieve autoriteiten bij het leger niet op gelijke wijze wordt gehan deld ten aanzien van het doen registreeren van de contracten wegens aanbestedingen van leve ringen, die aan zijne goedkeuring moeten worden onderworpen, heeft bepaald dat, in het algemeen, de contracteu wegens leveringen van verschillen den aard, die van eene apostille van goedkeuring moeten worden voorzien, niet aan het recht van registratie zullen mogen worden onderworpen, dan nadal die apostille op de stukken is ge plaatst. Z. M. heeft bij besluit van 10 November jl. goedgevonden te bepalen dat de hoofdofficier van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs bij het dep. van oorlog werkzaam, bij uitzoudering een hoogeren rang dan dien van majoor zal kun nen bekleeden. Z. M. heeft aan J. van Lokhorst, referend. bij het Dep. van Buitenl. Zaken, op zijn verzoek, ver leend een meest eervol ontslag uit's lands dienst, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem gedurende eene lange reeks van jaren den lande en aan het Dep. voornoemd bewezen, behoudens ztjne aanspraak op pensioen. Z. M. heeft bevorderd de heerenMr. G. E. E. Zilcken, thans hoofdcommies, tot referendaris, M. L. van Deventer, thans commies, tot hoofd commies, en A. A. Weimar, thans 1ste klerk, tot adjunct-coin mies. Z. M. heeft aan G. H. Garlichs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleeod als Nederlandseh consul te Cincinnati, en als zoodaQig benoemd P. H. Hartmaan. Den Daag. 6 December. Bij arrest van den Hoogen Raad (Burgerlijke Kamer) van heden is de heffing van havengeld te Rotterdam, van op stroom liggende schepen, onwettig verklaard. Dit arrest is gewezen in strijd met het gevoelen van het Openbaar Ministerie. Den naag, 7 December. Den lOden November jl. des namiddags, ongeveer 4 uren, is in de bus van het postkantoor te Grave gestoken een brief, geschreven door den heer C. B., luit.-kol. der infanterie en geadresseerd aan mevr. B., adres Jhr. v. M. te 's-Gravenhage, inhoudende een bankbiljet groot 25 A. B. n°. 6322, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier vau juslitie te 's-llertogenbosch ver zoekt opsporing, aanhouding en bericht. Op 72jarigen leeftijd is te dezer stede gis teren plotseling overledeu Mr. Schout Smolck, voormalig president van het Provinciaal Gerechts hof in Zuid-Holland, een man wegens zijne be kwaamheid als rechtsgeleerde en wegens zijn karakter als mensch en rechter hooggeacht en geëerd. Voorschoten, 6 December. Mocht St. Nicolaas voor velen een blijden dag geven, daar men el kander geschenken toezendt, terwijl de minver mogenden verstoken zijn van deze vreugde, ja zelfs hunne kinderen niets kunnen geven, in deze gemeeDte zijn die kinderen dit jaar niet te tellen onder deniet-gelukkigen. Door welwillende bijdragen der ingezetenen alhier, zijn de school kinderen met St. Nicolaas onthaald op koek en geschenken, een en ander naar ovenredigheid van hun getrouw ter schoolgaan in het afgeloo- pen jaar. Om den lust tot leereD op te wekken kregen zij, die de school getrouw bezochten, eene geldelijke belooning, welke belooning vermin derde al naar dat de kinderen veel te huis waren gebleven. Deze geldelijke belooning bestond in een boekje voor de spaarbank. Het uitdeelen der geschenken werd afgewisseld door het gezang der kinderen en in tegenwoordigheid van velen die belang steldeD in deze kindervreugde. Rotterdam, 6 December. Gisteravond omstreeks 8 uren is alhier door twee agenten van politie een persoon aangehouden, op het oogenblik, dat hij bij een oudroest een tros touw verkocht. Zich niet behoorlijk kunnende verantwoorden, werd hij naar het politiebureau in de Groote Pauwen- steeg geleid; aldaar noemde hij zich J. B. en be weerde te huis te behooren op het aan de Wil lemskade liggende ijzeren schip „God zij met Ons". Dezelfde agenten kregen daarop last den man naar het 4de politic-kwartier over te brengen, waar het onderzoek moest worden voortgezet. Hij ging rustig mede en dit gaf aanleiding, dat de agenten hem los tnsschen hen beiden lieten gaan; op den Schiedamscheu Singel wist hij ech ter tc ontkomen en sprong te water. Als een ge oefend zwemmer was hij spoedig in het midden van den Singel en bleef zich daar eenige oogen- blikken ophouden, vermoedelijk om een geschikt punt le zoeken tot verdere ontvluchting. Eens klaps zag men hem toen in de diepte wegzin ken dadelijk werd hulp verleend en de dren keling in bewusteloozen toestand opgehaald. In het succursaal-ziekeDhuis in de Baan gedragen, bleek het onder de geneeskundige behandeling, dat hij overleden was. Men weet thans, dat de ongelukkige zich wer kelijk aan diefstal had schuldig gemaakt en in dienst was bij een Duitscheo schipper tegen een loon van f 8 per week. Hij was genaamd H.F., oud 21 jaren, ongehuwd en geboren te Caub in Pruisen. (N. R. Cl.) Loosdnlnen, 5 December. De zoo zeer gevreesde longziekte onder het rundvee heeft iD het afge- loopen najaar verscheidene offers in deze gemeente geëischt, daar van 1 Augustus tot 24 October niet minder dan 53 stuks als aan die ziekte lijdende zijn aangegeven en ingevolge de wet afgemaakt. Mochten vooral de veehouders zich verheugen dat na 24 October zich geene ziektegevallen in deze gemeente meer voordeden, en koesterde men de hoop, dat dat ziekte weder geweken zoude zijn, die hoop is helaas vernietigd, daar op 30 November jl. wederom twee stuks van den vee houder P. v. als lijdende aan longziekte, ziju aangegeven en afgemaakt. Crorcum, 6 December. Namens het kader der dienstdoende schutterij alhier, is, bij monde van den sergeant-majoor H. L. Heijtnans, aan den lsten luit. der artill. J. van Doesburgh, als een bewijs van achting en dankbaarheid voor de sedert vier jaren gegeven instructie, een keurige zil veren inktkoker met toepasselijke inscriptie aan geboden. Delfshaven, 6 December. De heer P. Schilt- man alhier, die onlangs voor het lidmaatschap der Kamer van Koophandel had bedankt, doch daarna opnieuw verkozen werd, heeft, naar men verueemt, andermaal verklaard de benoeming niet te kunnen aannemen. Rijssen, 5 December. Nadat dezer dagen door Z. M. den Koning afwijzend is beschikt op de voorziening van den Raad dezer gemeente tegen een besluit van Gedeputeerde Stalen van Over ijsel, waarbij de afkeuring van het schoolge bouw voor openbaar lager ouderwijs alhier wordt gehandhaafd, is het onderwijs heden morgen ge slaakt. Wanneer in dezen toestand tussckentijds geene verandering koint, dan is liet te voorzien, dat de jeugd te dezer stede eene langdurige va- cautie tegemoet gaat. Henkelom, 4 December. Men verhaalt dat bij een boer, onder Oisterwijk, gisteravond een som vau ƒ800 gestolen is. De bestolene had dat geld pas ontvangen. Arkel, 4 December. Aan den muur bij do Schutsluis van het kanaal alhier, is een groole klove gekomenbevreesd, wegens den geweldig hoogen waterstand, heeft men een paar schuiten kiezelaarde doen zakken, om later den muur te herstellen. Asperen, 5 December. De haDdel in paarden en hoornvee blijft hier steeds levendig, hoewel de prijzen verschrikkelijk hoog zijn. Ook blijft de verzending van paarden naar Parijs en LyoD gere geld voortgaan. Een paardenspel-theater, dat op de Gorcumsche kermis onlangs gestaan heefi, heeft het verzoek alhier aan den Raad gedaan, zijn tent een paar dagen te mogen opslaan. Zwolle, 6 December. Bij vonnis der arrondis- semeuts-rechtbank te Zwolle van den 4den dezer is de schadevergoeding geregeld ter zake van een ruim drie jaren geleden alhier gelegd executori aal arrest op een huis, welk arrest bij een .vroeger vonnis derzelfde rechtbank nietig is verklaard, met veroordeeling van de executant tot vergoeding van kosten, schaden en interessen. Door den geëxecuteerde was wegens benadeeling in de vrije beschikking over zijn eigendom en in zijn crediet eene schadevergoeding van ƒ3000 ge vorderd; de executant beweerde dat er geen schade geleden was, maar bood, om te voldoen aan de wet en aan het vonnis, waarbij zij tot schadevergoeding veroordeeld is, daarvoor een halve cent aan. De rechtbank heeft aangeno men dut er geen schade geleden i9 eu daarom het gedaan aanbod goedgekeurd, met veroordee- liug van de executant in de kosten. Kampen, O December. Hedenmorgen omstreeks 8 uren is een leerling van de Hoogere Burger school door de gladheid van de wip, onder de leuning door, in den IJsel geraakt. Gelukkig dat hij tegenwoordigheid van geest genoeg had, om zich, al op den rug zwemmende, zoo lang boven water (e houden totdat men hein met een boot kon te hulp komen en redden. Bij gelegenheid van St. Nicolaas zijn de kin deren van de stadsschool voor armen en minver mogenden en der stnds-bewaarschool, ten getale van ruim 1090, op suikergoed onthaald en van kleine geschenken voorzien. 's-Herlogcnbosch, 7 December Eene zonder linge zaak, die veel van een roman heeft, deed zich in deze week hier voor. Een jongmensch, van ongeveer 30 jaren, wilde zich als soldaat verbinden, doch hij kon zijne herkomst niet bewijzen, wist niet waar hij ge boren was, noch wie zijne ouders waren, ook had hij geene bij hein bekende wooDplauls hier te lande; hij kon dus niet aangenomen worden; hij beweerde echter dat hij hier geboren was, doch als een kind van ruim éen jaar aan boord was gebracht van liet schip, gevoerd door zeke ren schipper Berends, die de binnenrivieren be voer eu ook om vrachten den Rijn opging; van zijne vroegste jeugd werd hij steeds gestreng aan boord gehoudeD, en als het schip ergens voor den wal lag, mocht hij niet boven komen; toen hij tot de mannelijke jaren kwam, en wist dat Berends, die hem steeds streng behandelde, zijn vader niet was, vroeg hij dezen herhaalde malen wie zijne ouders waren; hij kreeg dan echter antwoord met eeD eindje touw, eens sprong li ij zelfs in het water, om door zwemmen het schip te ontvluchten, doch eer hij aan land kon komen werd hij met de boot ingehaald; weer aan boord gekomen, kreeg hij een dracht slagen en werd nog strenger bewaard; toen hij 26 jaren oud gewordeu was lag Berends inet zijn schip aan liet Nieuwe Diep en werd hij onder den naam van Antoon Janssen, aan boord vau een zeil schip overgegeven, dat denzelfden dag naarOost- indie zou vertrekken; met dat schip maakte hij twee reizen en werd toen ontslagen; inmiddels was Berends overleden. De reden waarom dat hij juist te 's-Hertogen- bosch terecht kwam, om naar ziju vader en moeder te zoeken, is, omdat eenmaal wijlen JansYen, vroeger bezeminaker te dezer slede, hom schreef dat zijne vrouw overleden was. Het zij echter gezegd dat deze een oud inan was, die uit zijn huwelijk geene kinderen naliet en die na den j dond zijner vrouw in liet oude uiauneuiiuis werd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1