DERTIG JAREN, AANBESTEDING. ADVERTENTIEN. LEIDSCHE SCHOUWBURG. of het leven van een Dobbelaar. OPENBARE VERPACHTING. Berlijn is Dinsdag avond aan een groot ge vaar ontkomen. De Engelsche gasfabriek stood in brand en men durfde het^bijna niet wagen de gasmeters te naderen. Een arbeider gelukte het nochtans den stroom af te sl iten; evenwel bleven de meters vrij; ware dit niet het geval geweest een groot deel der stad zou dan on getwijfeld belangrijke schade hebben ondergaan. De universiteit te Heidelberg wordt in dit winterseizoen door 707 studenten, waarvan 209 uit Pruisen, bezochtgelijk steeds, wordt de win- tercursus door 212 studenten minder bijgewoond dan in den afgeloopen zomer, doch het getal studeerenden bedraagt 67 meer dan in den vorigen winter. Rusland. Blijkens een door de commissie voor de amor tisatie der rijksschuld te St.-Petersburg openbaar gemaakt verslag beliep op den lsten Januari 1872 het geheele bedrag der in het grootboek inge schreven buitenlandsche en binneulandsche staats schuld f 98,279,000 Ned. ct.84,670,200 pond ster ling; 138,791,130 roeb. met. en 509,592,795 roeb. papier. De niet in het grootboek ingeschreven schulden bedroegen 23,988,250 pond sterling en 312,613,500 roebels. Aan een Fransch dagblad wordt uit St.- Petersburg o. a. het volgende geschreven „De inkomende rechten hebben in de acht eerste maanden van 1872 vijf millioen roebels meer op geleverd dan in de acht eerste maanden van 1871 en 10 millioen meer dan in die van 1870. Op den 2den November bedroeg de opbrengst 42,420,034 roebels en men verwacht dat zij met het einde des jaars uieer dan 57 millioen roebels zal be dragen. Het jaar 1872 is tot dusverre niet gunstig ge weest voor Ruslauds buitenlandschen handel; de uitvoer van granen was nagenoeg twee derde minder dan die van 1871; die vau vlas bedroeg slechts de helft van die over de eerste acht maan den des vorigen jaars. Daarentegen vermeerderde de uitvoer vau wol, vet en hout, en van de na tionale fabrieksgoederen, als meel, gesponnen vlas en hennep, weefsels en tabakvan het laatste artikel bedroeg de uitvoer in 1872 het dubbel van die in 1871. In het oflicieele dagblad wordt een zeer be langrijk overzicht medegedeeld vau de uitbrei- breiding welke het postwezen sedert 1868 heeft erlangd. Op den lsten Juli 1868 waren er 1607 postkantoren in Rusland gevestigd, terwijl hun getal op 1 Juli 1872 2129 bedroeg; op eerst- gemelden dag waren slechts 4 steden in het bezit van een geregelden postdienst, in 1872 bezaten 46 steden dien. Iu 1867 bedroeg het getal vervoerde postpakketten 322,088, in 1871 dat van 436,731. In de u.eer vervvijdeide streken va het Russische rijk is de postdienst echter nog zeer gebrekkig geregeld. Zoo wordt de Siberische zee haven Ochotsk niet nteer dan eenmaal's maands, en de nabij gelegen zeehaven Petropauluwsk slechts eenmaal 's jaars door de posterijen be diend. De opbt engst der posterijen bedroeg 7,9.i8,213 R. in 1868, en 9,831,555 R. in 1871. In 1S7U wer den 11,S47,691 brieven, pakketten, dagbladen en gedrukte stukken door de post vervoerd; in 1871 klotn dit getal tot 16,878,245." Griekenland. Aan een der Parijsche dagbladen wordt uit Athene onder anderen het volgende geschreven: Er is weder eene oude zaak opgerakeld, welke de tusschen Griekenland en Frankrijk be staande spanning vermeerdert. Eenige jaren ge leden werd een Fransch schip, de René el Marie, nabij de kust van Zante door misdadigers van dat eiland overvallen en uitgeplunderd. DeFran- sche consul en de Fransche gezant protesteerden tegen dit misdrijf en drongen te gelijkertijd aan op de terechtstelling der schuldigen en op scha devergoeding van wege den Staat. Bij een ingesteld onderzoek bleek het aan de Grieksche regeering dat de toegebrachte schade niet meer beliep dan een paar duizen I drachmen en niet 100,000 francs, welke de kapitein onder medewerking vau den Frauschen gezant eiscbte. De schuldigen werden voor het hof van assises Ie Patras terechtgesteld en veroordeeld wegens zeeroof. Op grond van deze uitspraak stelde mits dien, volgens het internationale gebruik, het Fransche Gouvernement de Grieksche regeering aansprakelijk voor de toegebrachte schade. Na eene wisseling van depêches, waarbij de Grieksche regeering trachtte te bewijzen dat er slechts een gewoon misdrijf had plaats gehad, waarvoor alleen de bedrijvers aansprakelijk kon den gesteld worden, won de Frausche regeering het advies van rechtsgeleerden in, welke Grieken land in het ongelijk stelden. Daarentegen ver. klaarden de door de Grieksche regeering geraad pleegde reehtsgeleerden dat Frankrijks eischen ten eenenmale ongegrond waren. De oorlog van 18701871 was de oorzaak dat het geschil bleef rusten. Dezer dagen heeft de fransche gezanf, opnieuw deze zaak bij deo Minister vqn Buitenlandsche Zaken aangebracht met eene nota, waarbij hij aandrong op eene schadevergoeding van 70,000 fraDcs voor den kapitein der Renb et Marie. Men zegt dat deze nota in zeer stellige en on- wederlegbare woorden is opgesteld, en dat de Fransche gezant zich daarin ook beklaagt dat de veroordeelden van den Koning gratie hebben be komen. Vereeulgde Staten. D.> unstige uitslag der verkiezingen, waarbij gebleken is dat de groote meerderheid der natie Grants politiek goedkeurt, doet volgens den cor respondent der Augsb. Allg. Ztg. verwachten dat het plan tot annexatie van San Domingo weder spoedig op het tapijt zal worden gebracht. In 1870 leed dit plan schipbreuk bij den Senaat, waar het door Sninner en Karl Schurz krachtig bestreden werd, doch de jongste verkiezingen hebben de repubhkeinsche en regeeringsgezinde meerderheid in dat staatslichaam zoo aanzienlijk versterkt, dat er thans aan de goedkeuring van het eventueel weder in te dienen plan niet te twijfelen valt. En dit plan staat niet op zich zelf, maar zou de eerste stap zijn van eene politiek tot annexatie der andere West-Indische eilanden, Cuba niet uitgezonderd. Het is echter nog niet bekend welk voornemen de regeering zelve te dezen aanzien kuestert, daar er waarschijnlijk eerst stappen zullen worden gedaan wanneer de verwachte veranderingen in het ministerie zul len zijn gebracht. De staatssecretaris Fish zou namelijk aftreden en door den tegpnwoordigen gezant te Parijs, Washburne, worden opgevolgd; ook de minister Boutwell zou aftreden en zitting nemen in den Senaat, terwijl het Senaatslid Delano in zijne plaats minister van financiën zou worden. Deze veranderingen in het ministerie zouden echter geene bepaalde politieke beteekenis hebben, maar alleen het gevolg zijn van de wenschen der hee- ren Fish en Boutwell om eenige rust te nemen. TEI.EGRAMMEN. Bajonne, 3 December. Eeu bende vau 250 ge wapende Carlisteu is gisteren op Spaansch grond gebied verschenen. Washington, 3 December. De heer Boutwell, Minister van Financiën, zegt in zijn [financieel exposé dat het batig saldo van dit diensljaar ge schat wordt op 40 millioen, die zullen worden aangewend tot amortisatie van schuld. Het batig saldo voor het volgende dienstjaar wordt geraamd op 34 millioen. De in- en uitvoer wordt voor het volgende jaar geschat op eeu milliard, waarvan slechts 28 percent met Amerikaansche schepen wordt vervoerd. Hij stelt voor krachtige maatre gelen te neinen, op-.lat Amerika zijn rang herneme in de handelswereld. De invoer overtreft den uit voer; deze laatste is sedert 1.871 met 13 millioen verminderd. De heer Boutwell beveelt eene ma tige vermindering der rechten aan, maar des niettemin verdedigt h-j het protectionistisch be ginsel. Hij verdedigt het dat het Gouvernement coutröle uitoefent op de circulatie van specie, om daardoor te zorgen dat het papier en het gemunt geld gelijke waarde houden. Hij beveelt mede aan eene vermindering van de belastingen. Londen, 4 December. De Times zegt: Men ver zekert, dat de inschrijvingen voor de nieuwe Spaausche leening, groot 10 unllioen pond. sterl. den 12den dezer alhier geopend zullen worden. Het blad verzekert voorts, dat Frankrijk op 11 dezer 200 millioen francs aan Dmtschland op de oorlogsvergoeding zal betalen. Aan de Daily Newt wordt uit Weenen bericht, dat de Turksche regeering besloten heelt eene lee ning te sluiten, om daardoor zekere oude munt uit de circulatie te doen verdwijnen. Madrid, 4 Deeember. De heer Thiers heeft den Koning laten gelukweuscheq met zijn herstel, Tevens heeft hij hem te kennen gegeven, dat het zijn inqige wepsch is, dat diens dynastie beves tigd en de rust in Spanje hersteld wordt. Er is bij decreet van den 4den dezer eene leening vastgesteld van 250 millioen Pesetas in buitenlandsche rente, tegen den prijs iq Spanje van 80* pCt., parijs 29 pCt., Londen en Amster- daqi 28* pCt. De demissie geschiedt 12 dezer Tot waarborg wordt gestort 2 pOt. van het no minaal bedrag der inschrijvingen. De betuliug geschiedt in 4 termijnen, en wel op 20 Decem ber, 2 Januari, 1 Februari en 4 Maart. Geanti cipeerde stortingen genieten 6 pCt. De inschrij, geschieden vóór de eniissie b,ij gezegelde biljet ten, die geope d worden op 12 December. Rcriyn, 4 December. De Prov. Corresp. cousla- leert, dat de lichting van manschappen in Elzas Lotharingen iu de beste orde en rustig i afge loopen en dat zelfs velen vrijwillig dienst hebben genomen. Yereaiilcs, 4 December, De vergadering gaat voprt uiet de discussU over de begrooting. Geen enkel incident heeft plaats gehad. De ministerieele wijzigiugen zijn uitgesteld tot na de verkiezing der bureaux op morgen. Brussel, 4 December. De bank van Parijs, de Belgische bank en andere fiuancieele etablisse menten hebben inet de stad Brussel eene leeuing gesloten ten bedrage van 40 uiijljaen franos. Parijs, 4 Deceiqber. Men gelooft niet, dat de budgelqqmmissie vóór het einde van dit jaar met haar arbeid gereed zal zijn. De minister van fl- nauciën heeft daarom een ontwerp in gereedheid gebracht, waarbij hij gemachtigd wordt qui »/i der belastingen voorloopig te heffen. Men vreest, dat de reohterzijde daaruit aanleiding zal nemen, om den minister van financiën omver te werpen. Te Nancy is een Duitsch soldaat vermoord en men mag gestrenge maatregelen van de Duitsche overheid tegemoet zien. De vermoedelijke moor denaar is door een Franschman aangegeven en in hechtenis genomen. Graaf de St.-Valier, Fransch gevolmachtigde bij het Duitsche hooldkwartier, is wegens deze zaak naar Versailles ontboden, om bericht. De heer de Rémusat heeft, als minister van binneulandsche zaken ad interim, een circulaire aan de prefecten gezonden, waarin hij hen uit— noodigt om streng te waken voor de tenuitvoer legging der wet van 5 Mei 1855, rakende de ge meenteraden. De Minister herinnert, dat het de plicht der prefecten is, om besluiten der gemeente raden, welke buiten hunne bevoegdheid zijn, te vernietigen. Karlsruhe, 4 December. De Duitsche keizerin is heden weder van hier vertrokken. De beter schap van den Kroonprins gaat goed vooruit. Pesth, 4 December. Alle bladen houden zich bezig met de aftreding van graaf Lonyay en de benneming van Szlavy. De Pester Lloyd ziet in de kabinetswijziging geene staatkundige, maar slechts eene persoonlijke quaes- tie. Eene staatkundige aanleiding is niet aanwezig Szlavy werd ook zonder eenig programma be noemd. De Deak-partij heeft echter bij de wijzi ging niets verloren. LAATSTE BE RICHTEN. (Per telegraaf.) Den Haag, 5 December. In de Tweede Kamer is heden de algemeene dis cussie over het Hoofdstuk Marine afgeloopen. De heer van Zuylen heeft gewezen op gemis aan homogeniteit bij dezen Minister, die naast ver schillende Ministers van Oorlog gezeten, aan on derscheidene plannen van defensie zijne goed keuring had gehecht. De Minister heeft daarop geantwoord dat zijne verantwoordelijkheid om trent de defensie zich niet verder uitstrekt dan tot haar verband met de kustverdediging. Overigens zal de Minister behalve die verdediging en die in Indië, nimmer medewerken tot dure eskaders op de zoogenaamde actieve marine. Morgen voort zetting. Door Z. M. is, op zijn verzoek, pensioen ver leend aan den kapitein van der Meulen, van de infanterie, thans op non-activiteit; is benoemd bij het wapen der cavalerie tot ritmeester derde klasse, de eerste luitenant de Pesters van het derde reg. huzarenals eerste luitenants bij het reg. grenadiers en jagers overgeplaatst, de eerste luitenant-adjudant Bock van het 8ste, de eerste luit. de Geer van het 8ste, Wilkens van het 3de, Hamming en baron Bentinck van het 4de reg. infanterie. Den Haag, 5 December. Bij Kon. besluit van 4 December 1872 is de heer M. Boon, thans ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Bergen c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Uitgeest C. a. H. H. M. M. de Koning en de Koningin, benevens Z. o, H. de Prius van Oranje, hebben aan de heeren Gebroeders Belinfaute, uiigezers alhier, HDs. dankbetuiging doen toekomen voor de aanbieding van een exemplaar van den Ne derlandschen Residentie-Almanak voor 1S7S, dat zij, even als dat der vorige jaren, met welgeval len hebben aangenomen. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 u. s u. 12 u. 4 li. 6 u. 8 u. W oensd co 42" Dond- 35° 36' 44° 37* avond 10 u. 42» Wind: Woensdag-middag 5 u. N. O. Donderdag-morgen 12 u. Z. W, Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle Geneesheeren noodig en nuttig is voor de gezondheid van den uiensch en tegen veel pijn en onaangenaamheden vrij waart, moet men het als plicht beschouwen, daartoe het beroemde, met het schitterendste suc ces bekroonde Anatherln-Mond water van Dr. POPP te Weenen aan te bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig en zeker tegen ontsteking der tanden, verrotting, mondzweren, bederf iu den mond, zelfs tegen scheurbuik, als dit heerlijk Water, dat tevens voor Gezonden het zekerste voorbehoedmiddel tegen alle mondziekten is. Op wekkend, verfrisschend,. den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de tanden, wier gezond heid eq natuurlijke kleur behouden en weder hersteld worden. Het geneest bederf der tanden, de pijn die door holle en aangestoken tander. wordt te weeggebracht en licht bloedend ta.nd- vleesch. Tegen alle tandpijn (rheumatiscb of ner veus) is het eene snelwerkende en zekere remedie, terwijl het den adem verfrischt doordien bet alle schadelijke zelfstandigheden uit den mond ver drijft. De heilrijke gevolgen van dit middel kun nen derhalve niet genoeg aan alle tandlijders worden aanbevolen. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon THERESE GRUNERT - KOCK. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE T00NEELISTEN. Directie J. C. VALOIS. VOLKSVOOBSTELLCVG op ZONDAG 8 December 1.812 Tooneelspel in 3 Tijdvakken en 6 Afdeelingen, naar het Fransch van VICTOR DUCANGE en DINAUX, door B. A. FALLÉE. Aanvang te V uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges f 0.80. Baignoires f 0.60. Parterre f 0.50. Galerij f 0.30. Plaatsen kunnen besproken worden op Zondag 8 December van 12 tot 2 uren. Op Maandag den 9den December 1872, des mid dags te 12 uren, zal door Burgemeester en Wet houders der gemeente Leiden, op het Raadhuis aldaar, worden VERPACHT: De afval van- met de levering van benoodlgdheden voor de Deeatenmarkt, voor den tyd van A Jaren, Ingaande 1° Januari 1873 en zullende eindigen ultimo December 1877. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secre tarie (afdeeling financiën), alwaar de gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd. Op Maandag den 9d™ December 1872, des mid dags te twaalf uren, zal door Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, op het Raadhuis aldaar, worden AANDE8TEED 1'. De levering ran PAPIER, PENNEN, LEIEN en GRIFFELS, ten dlenate van de openbare Gemeente-Scholen, voor den tijd van DRIE Jaren, Ingaande lo Januari 1873. 2°. De levering ran PAPIER, SCHRIJF- en verdere BUREA V-BEHOEFTEN, ten dienste der Plaatselijke Secretarie, voor den tyd van TWEE Jaren, In gaande 1° Januari 1873. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secre tarie der gemeeDte (financieele afdeeliug), alwaar tevens de monsters voorhanden zijn. Tot reinigiug en gezondhouding van TANDEN en TANDVLEESCH is niets heter dan het anatherin-mondwatkr van L)r. J. G. POPP, Prakliieerend Tandmeester te Weenen. Terwijl het geene voor de gezondheid na- deelige stoffen bevat, gaat het 't vuil wor den der tanden en de taudsteeuvorming tegen, behoedt het tegen kiespijn en vervui ling van den mond, en mochten die kwalen al bestaan, dan worden zij er in korlen tijd door verminderd, ja geheel verwijderd. Verkrijgbaar in de Depots: te Leiden bij E. NOORDIJK, Breêstraat; te Alphen bij J. T. ALLART; te Hazerswoudc bij J. GAAR KEUKEN; te Delft bij C. HOOG; te Dord recht bij H. J. GILTAYApotheker; te Gor- cum bij J. P. LASONDER; te Gouda bij L. SCHENK; te 's-Gravenhage bij SACK C»., J. L. F. C. SNABILIE, Apotheker, en C. VAN VALKENBURG; te Rotterdam bij A. SCHIPPEREYM C»., Blauwe Porselein winkel; te Schiedam bij D. MALTHA; te Amsterdam bij C. TOBISCH, Prinsengracht Z. 418, en F. v. WINDHEIM C». AambeijenOnderbuiksverstopping. Jj" Maag- en Onderbuiksziekten. Pillen eenig ter radikale genezing. VOLKS-, GENEES- EN GEZONDHEIDSMIDDEL. Eenig beproefd middel van een Holl. Genees heer tot grondige genezing van in- en uitwendige Aambeijen en alle ziekten en stoornissen vau maag en ingewanden. Prijs euk. flacon pillen ƒ1.30, dubb. flacon ƒ2.40. Uitwendig middel 60 Cent. Brochure A Cent. Depot te Leiden hij N. K. 8WEMER, Dro gist op de Mare.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3