Gedeputeerde Staten, na den Gemeenteraad ge hoord te hebben, besluiten enz.," zoo Gedeputeerde Staten naar den Raad niet hooren, als deze, als van nabij met den toestand der gemeente be kend, bare overtuiging uitspreekt. Op voorstel van het gemeenteraadslid J. van Rhijn werd be sloten, aanvankelijk geene adhaesie aan de be grooting te hechten. Men wenschte eerst te be palen welke stappen men in de gegevenomstan digheden raadzaam oordeelde, alvorens daartoe te besluiten. In een nader schrijven, mijnheer de Redacteur, hoop ik u van het een en ander nader bericht toe te zenden. Hebben wij voor eenige weken melding gemaakt van den verdienstelijken arbeid van Dr. F. Hessel te Groningen, door de vertaling van het rapport over de cholera asiatica, door den heer J. Netten Radcliffe op last der Britsche regeering opgemaakt, en waarin betoogd wordt dat de gevreesde ziekte steeds in Azië haren oorsprong vindt, thans heeft dezelfde geneesheer een evenzeer belangrijk verslag van Fernand Papillon uit de Revue des deux Mondes vertaald, waarin, op het gezag van drie groote geneeskundigen, het tegenovergestelde wordt beweerd, namelijk dat de ziekte ook bij ons epidemisch, endemisch en sporadisch is. Bij een zoo groot verschil van gevoelen over deze hoogst gewichtige zaak, zullen ongetwijfeld allen, die het rapport-Radcliffe bezitten, zich ook het laatste verslag aanschaffen. In de wetenschap bovenal moet het audi et alte ram partem worden betracht. Met ingang van den 5den dezer zal het Rijks telegraafkantoor te Blokzijl open zijn: op werk dagen, van 9 uren voor- tot 2 uren namiddag; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 uren voor- en van 12 tot 2 en 6 tot 7 uren namiddag. Z. M. heeft benoemd tot kapit. bij de dd. schut terij in de provincie Zuid-Holland, 9de bat. 1ste comp., L. J. M. Timmers Verhoeven, tot dus ver lste luit. bij de 2de comp. van het 10de bat. rus tende schutterij in de provincie Gelderland; bij de 4de comp., tot 2den luit. J. Luyt. Z. M. heeft J. Moonen, secretaris der gemeente Gestel en Blaarthem, herbenoemd als burge meester dier gemeente. BINNENLAND. Amsterdam, 4 December. De gemeenteraad heeft heden met 30 van de 34 stemmen gekozen tot hoogleeraar in de Oostersche talen aan het Athenaeum alhier, den heer Dr. H. Oort. Het salaris van den eersten geneesheer in het Buiten-Gasthuis is bepaald op ƒ2000 (met ver plichte inwoning en verbod van alle praktijk). Heden werden alhier, op de werf de Vrede van den scheepsbouwmeester, G. Brevé, de kielen gelegd voor drie vaartuigen, te bouwen voor re kening van de heeren Henry Dee Son, ten dienste der uitdieping van den buitenhaven van het Noordzeekanaal. Helder, 4 December. De heeren Stakuian Bosse, burgemeester en lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, de Lange als president, van der Meulen als lid der Kamer van Koophandel, en G. Scholten, gemeen te-architect, hebben als com missie, door den Raad dezer gemeente benoemd, het plan „tot verlenging van de buitenhaven met directe spoorwegverbinding en verbreeding van een gedeelte van het Noord—Hollandsch kanaal tot lig- en losplaats van schepen", overgelegd bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. Deze heeft met belaugstelling van het door den heer Scholten ontworpen plan kennis genomen. Het zou voor den bloei van handel en scheepvaart dezer gemeente zeer wenschelijk ziin, indien het ontwerp eenmaal tot voltooiing mocht komen. Hen Haag, 4 December. Raar aanleiding van het overlijden van den directeur van het gemeeDte- badhuis te Scheveningen en met het oog op het nu intredende laatste jaar der exploitatie van wege de gemeente, heeft de commissie van bij stand het meest overeenkomstig de belangen der inrichting geacht, voor 1873, de directie toe te vertrouwen aan de weduwe van den directeur en haar zoon gezamenlijk. B. en W., aan wie de benoeming van den directeur is voorbehouden, konden zich, na correspondentie over en weder, uiet het denkbeeld der commissie niet vereenigeu en achten het niet geraden, opnieuw een ver pachting der exploitatie te beproeven. Bij ver pachting zouden, meenen B. en W., in ieder ge val de zuivere inkomsten wegens de exploitatie zeer aanzienlijk lager zijn dan die, welke in de laatste jaren daaruit aan de gemeentekas ten goede kwamen. B. en W. hebben den Raad alzoo in overwe ging gegeven: in zijn eerstvolgende zitting te be sluiten, dat bet rechtstreeksch beheer van het gemeentebadhuis te Scheveningen nog zal worden voortgezet gedurende 5 jaren, aanvangende met het seizoen 1873. In de algemeene vergadering van het Indisch Genootschap op Dinsdag 17 December e. k., in het lokaal van het Genootschap te hou den, zullen de volgende onderwerpen worden behandeld 1". Uitvoering der agrarische wet (Voortzetting der beraadslaging) 2". Emigratie uit Nederland naar Nederlandsch Oost-Indië tnet het oog op de mogelijkheid eener kolonisatie (Inleiding door den heer Cornets de Groot) 3°. De koffiecultuur naar aanleiding van de jongste officieele beschei den; 4°. Mijnontginuingen in Ned. Oost. Indië (Inleiding door den heer Corn, de Groot); 6°. Gevangeniswezen en 6'. Onderwijs voor de in- landsche bevolking. Rotterdam, 4 December. De consul en de vice- consul van Denemarken hier ter stede, benevens de Deensche vice-consuls te Dordrecht en Schie dam, hebben zich met een achttal geachte inge zetenen dezer gemeente tot eene commissie ver- eenigd, ten einde den slachtoffers van den waters nood in Denemarken hulp te bieden. Zij heeft thans in de dagbladen een beroep gedaan op den weldadigheidszin van Nederland. Het stoomschip Rotterdam, kapit. Hus, arri veerde heden van New-York te Brouwershaven, na eene voorspoedige reis van 14% etmaal. Heden arriveerde alhier langs den Nieuwen Waterweg het Zweedsche stoomschip Wingo, met 36 d. M. diepgang, zijnde tot dusver de grootste diepgang waarmede eenig schip langs genoemden vaarweg alhier aankwam. Delfshaven, 4 December. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende herstemming voor 3 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, waar aan door 30 van de 45 kiezers werd deelgeno men, zijn gekozen de heeren Herman Henkes, W. S. van de Wetering en G. B. van Duijl. Utrecht, 4 December. Aan de Utrechtsche hoogeschool is heden bevorderd tot doctor in' de rechten, de heer J. W. C. de JoDge van Ellemeet, geboren te Oostkapelle, na verdediging van stel lingen. Deventer, 4 December. Onze afdeeling van het Nederlandsche Onderwijzers-genootschap heeft, met betrekking tot het voorstel-Sneek omtrent de vergelijkende examens, de volgende punten vast gesteld: 1. de vergelijkende examens moeten be houden blijven; 2. zooals zij zijn, deugen zij niet, en 3. veranderingen en wijzigingen zijn aange nomen die men er in wenschte te maken. In den vorm eener brochure zal de uitslag der beraadslaging worden medegedeeld. Leeuwarden, 3 December. Door Burg. en Wethouders is aan den raad ingediend een voor stel tot eene nieuwe inrichting der politie. Het stelsel van speciale nachtwachten wordt daarbij afgeschaft. Er zullen dan voortaan zijnéén com missaris van politie, één inspecteur, één onder inspecteur (nieuwe betrekking), 3 politie-dienaars van de lste klasse (1 minder), 9 van dé 2de klasse (1 meer) en 24 van de 3de klasse (21 min der), welke laatsten echter, in tegenstelling van de tegenwoordige dienaren 3de klasse, die slechts hoofdzakelijk voor den nachtdienst zijn bestemd, zoodanig zullen worden bezoldigd, dat zij zich geheel aan hunne betrekking kunnen wijden. De tegenwoordige inrichting kost jaarlijks f 16.050; volgens het nieuwe plan zal zij jaarlijks f 20.985 vorderen. Het voorstel is naar de sectiën van den raad gezonden tot onderzoek. Hiddelharnis, 3 December. Men is hier alge meen zeer ongerust over de vischsloep Middel har nis, stuurman C. Smidt, die ruim vier weken geleden ter viscbvangst vertrok en nug niet te ruggekeerd is. Ruim veertien dagen geleden is de sloep het laatst gezien door eene andere van hier varende vischsloep; de schuit had toen met hooggaande zeeën te worstelen en tweemaal achtereen was het zeil stuk geslagen. Elke dag, die nu verloopt, doet de ongerustheid toenemen, te meer daar verscheiden vischsloepen, na dien tijd uitgezeild, behouden zijn teruggekomen, zon der eenig naricht mede te brengen. GEMENGD NIEÜWS. In den avond van den 29sten November sprong in de metaalgieterij Mazzochy te Rome, onmid dellijk grenzende aan't Vaticaan, de vorm waarin een candelaber gegoten moest worden. De slag bracht 't geheele Vaticaan in opschudding. Toen men den Paus, die zich in de bibliotheek bevond, doodsbleek kwam opzoeken, vroeg hij zeer kalm: „Weet ge dan niet, dat de bliksem voorbij is, als he' dondert'?" Iu de fabriek zijn eenige werk lieden zwaar gewond. Het bestuur der te Middelburg gevestigde „Nijverheids-Vereeniging" is bezig te beproeven, om op een der schoonste punten van Middelburg's wandeldreven (bet Noorderbolwerk) een uitspanningstuin met zaal uan te leggen, waarvan ieder tegen eene geringe jaarlijksche bijdrage gebruik kan maken. Een opkooper van oud ijzer, lood enz., te Nieuwe- Tonge woonachtig, werd Zaterdag 11. door eenige personen op sterken drank onthaald; eenige uren daarna werd hij onder de gemeente Som.- melsdijk in bewusteloozen toestand achter een strook lamp gevonden; van daar naar het gast huis vervoerd, is hij een uur later overleden. Den Ssten Mei 1872 is, door een ingezeten te Workum, een uit Amerika ontvangen zaadkorrel gepoot, waarop geschreven stond: „Ponke," en met bijschrift: „eetbaar, in Augustus rijp." Spoe dig ontsproot ze, bad in korten tijd eene uitge breidheid gronds ingenomen van 1490 meiers breed en p. m. 8940 meters lang, en moest nog, door hier en daar een rijsje te steken, binnen de voor haar bestemde ruimte worden gehouden. De bloesems waren oranjekleurige kelken, ter gi ooi te van een theekopje; hadden eene heerlijke en aangename geur, doch sloten zich zoodra ze door de zon beschenen werden. Onder den bloesem zette zich de vrucht en deze ontwikkelde zoo snel, dat als men eenige uren afwezig was ge weest, al weder verandering bespeuren kon. Den 21sten Augustus heeft men de vruchten er afge nomen, hoewel de plant nog in hare kracht stond, en had toen oranjeappelen, die 15 pond wogen. De vrucht werd gekookt (behandeld zooals de zoogenaamde Hollandsche rapen), en nu werd de verwachting nog verre overtroffen; haar smaak overtrof die van de fijnste bloemkool. Daar het gebleken is, dat genoemde vrucht opperbest op dezen bodem wil groeien, heeft de eigenaar, de heer J. Wetselaar, om ze inheemsch te maken, en de huismoeders een smakelijk gerecht meer in hare keuken te verschaffen, zooveel mogelijk al het zaad bewaard en ten dienste der liefhebbers verkrijgbaar gesteld. Rume- nië telt op ruim 12 millioen hectaren land een bevolking van ruim 4% millioen. Op het einde van het schooljaar 18711872 was het getal jon gensscholen ten platten lande 2131, met 61,000 leerlingen, en 61 meisjesscholen met 3534 leer lingen; het getal onderwijzers was 2075, en dat der onderwijzeressen 61. In de Kliften bij de Voorst, te Vollenhoven, is gevonden een driedub bele gouden ring, kennelijk van zeer ouden oor sprong. De waarde van het goud is door een des kundige geschat op f 19. Op de Exposition Uni- verselle d'Economie domestique te Parijs, is door de jury aan den heer J. H. Henkes, distillateur te Delfshaven, voor zijn fabricaat (Hollandsche jene ver), eene zilveren medaille toegekend. BUITENLAND. Fraukr(jk. In hare zitting van jl. Maandag ving de Na tionale Vergadering de discussie over het budget voor 1873 aan, en wel in de eerste plaats over de begrooting van het departement van financiën, welke zonder veel discussie werd aangenomen. Voordat de Vergadering tot de andere begroo tingen overging stelde de heer de Janzé een in grijpend amendement voor, welks aanneming eene aanzienlijke bezuiniging zou ten gevolge hebben. Het strekte tot eene inkrimping van het personeel der ambtenaren bij elk departement door het opheffen van eenige hooge administra tieve betrekkingen, als de ondersecretarissen van staat, de direcieuren-geueraal en de onderdirec teuren de departementen zouden ten gevolge daarvan geene andere hoofdambtenaren verkrij gen dan den secretaris-generaal met een tracte- ment van 18000 francs, de chefs der verschillende afdeelingen met tractementen van 10, 12 of 15000 francs, terwijl aan het hoofd der afdeelingen ka binet en secretariaat van ieder ministerie een chef de bureau staan zou. Op verzoek der bud- getcoinmissie werd dit amendement hetwelk naar haar oordeel thans niet in behandeling komen kon, maar telken reize opnieuw behoorde te worden voorgesteld en behandeld wanneer de post personeel der administratie bij elk departe ment achtereenvolgens in beraadslaging kwam, aan de parlementaire commissie voor de admi nistratieve inrichting om praeadvies verzonden. Nadat besloten was dat de Vergadering op heden over zou gaan tot de benoeming der com missie tot het ontwerpen van wijzigingen in de constitutie, en de begrooting van oorlog tegen Dinsdag aan de orde was gesteld, werd de zit ting, welke korter dan gewoonlijk geduurd had, gesloten. Dinsdag is de linkerzijde weder vergaderd om zich voor te bereiden voor de keuze der commissie tot outwerping der constitutie, wuartoe heden moet worden overgegaan. De noodzake lijkheid der partieele hernieuwing van de Natio nale Vergadering en van de verlenging gedurende een vast te stellen tijd, werd erkend en besloten deu heer Thiers uit te noodigen nog eenmaal op de tribune zijne denkbeelden omtrent de te ont werpen grondwet uiteen te zetten. Verder heeft men voorloopig de kaudidaten verkozen, op wie de linkerzijde baar stemmeu zal uitbrengen voor de constitutioueele commissie. Nochtuns denkt de rechterzijde bij de keuze dier commissie de overwinning te behalen en in dat geval zou zij met be' centrum een conciliant ministerie aan den heer Thiers voorslaan, be staande uit de heerenDufaure, binuenl. zaken, Martel, justitie; de Rémusat, buiteul. zaken; ge neraal de Cissey, oorlog; Pothuau, marine; Vitet, openbaar onderwijs; Desseilligny, financiën; Teis- Ser.enc de Bort, landbouw en koophandel; de Fourton, openbare werken. Aan de heeren Desjardins, de Broglie en Bat- bie wordt dus niet meer gedacht. Een dagb'ad van Rijssel, l'Echo du Nord, bevat het volgende bericht: Eenige iudustrieelen uit ons departement hebben zich jl. Donderdag naar Versailles begeven om aan eenige afgevaar digden van het departement te kennen te gerj dat zij hunne herkiezing zouden tegenwerken aldien zij bij de stemming over het voorstel den heer Dufaure hunne stemmen uitbragten gen de regeering. De in lustrieelen hadden die gelegengeid gezegd dat zij noch voor de rep bliek noch voor den monarchalen regeeringsvon partij wilden kiezen, maar dat zij overtuigd Wl ren dat bij eene aftreding van den heer Thiei eene groote opschudding en verwarring in hi gansche land zou ontstaan en zij hunne fabn ken op staanden voet zouden sluiten. Groot-Britannië. De nieuwe werkstaking was Dinsdag te Lomt tot 20 gasfabrieken uitgebreid. 3000 werklied: hadden den arbeid verlaten. Holborn, Oxfordstred de Strand en eenige andere voorname punteü stad wareu Maandag-avond verlicht, doch sleoi zeer gebrekkig. De schouwburgen hadden binnen alleen licht en de meeste koffiehuiti waren, den ganschen avond, in halve duisten gedompeld. Eenigen waren met kaarsen, bij brek aan genoegzame kandelaars in fiesschen stoken, verlicht en tal van winkeliers moesti tot hetzelfde middel hun toevlucht nemen. Zeil de spoorwegstations waren voor een gedeelte vai hun verlichting beroofd. De stedelijke overhei| oordeelde het noodig om de publieke veilighe: te verzekeren door overal het aantal politiJ agenten te verdubbelen. De werkstakende arbeiders hielden gisteren e:| optocht naar Trafalgar-square. Zij hadden rnuzit voorop, en de republikeinsche driekleur in bi midden. De stoet was een 3000 man sterk. Trafalgar-square werd een meeting gehouden,: besloten om in de strike te volharden, en a alle pogingen tot intimidatie weerstand te bi den. De meerderheid verklaarde zich echter reid om 't geschil aan arbiters te onderwerpe: Te Liverpool heeft onder voorzitterschi; van den Lord-mayor een meeting plaats gehai om de door de overstroomiug in Denemarkei geteisterde bevolking te hulp te komen. Er weri voor een belangrijk bedrag ingeschreven. Ook ui Londen, New-Castle en Glasgow zijn aanzienlijk geldsommen opgezonden. Aan een overzicht van den stand der spoorwe gen in Britsch Indië bij den aanvang van he loopende jaar wordt het volgende ontleend: Op den 15den Maart 1872 bedroeg de geheel lengte van het in exploitatie zijnde spoorwegne omstreeks 8370 kilometers, met inbegrip van 20 kilometers welke in de eerste maanden van da jaar in exploitatie waren gebracht. Hiervan wer 110 kilometers geëxploiteerd door particulie:1 maatschappijen en 8260 door den staat. Op hetzelfde tijdstip waren nog omstreeks 3931 kilometers in aanleg, waarvan 2420 kilometer* van staatswege, en 1510 kilometers door parti culieren. Op den 30steu September 1871 bestond hei personeel, werkzaam iu het bestuur en de ex ploitatie der spoorwegen, uit 68,517 personen waarvan 4,852 Europeanen en 63.665 inlanders. Het door het gouvernement gewaarborgde kij pitaal, hetwelk tot op den laatsten Maart 18'] aan de spoorwegen verwerkt was, bedro 90,009,622 ponden sterling, terwijl er nog eei' som van S millioen pond sterliug noodig geactl werd om de ontworpen lijnen af te maken. 1)| lijoen strekten in de eerste plaats om de bestaan: spoorweglijuen in onderling verband te breogei eu tot uitbreiding van het spoorwegnet in ti: noordoostelijk gedeelte van Hindostan, hetv tevens met de steenkolenmijnen van Karharbt; verbonden werd. j Het kapitaal vermeerderde in 1871 met 3,723,15 pd. St., waarvan 1,539,743 pd. st. door de uitgift van aandeelen, 41,155 pd. st. door het creëerei van nieuwe obligation en 2,096,124 pd. st. dooi het uitgeven van in portefeuille gehouden obli gatiën; bovendien werden 46,134 p. st. bij wij» van rentelooze voorschotten verkregen. Debruio ontvangsten bedroegen in 1871 6,146,13] pd. St., of 67,735 p. st. minder dan in 1870. De; vermindering deed zich vooral voor bij wegen in het noordelijk gedeelte van Britscl Indië, in Pundjab, Delhi en Seinde. Bij den Ei Indian Railway alleen bedroeg deze vermindi ring eene zeer aanzienlijke som, en werd zij to: geschreven aan de zeer zware concurrentie welkl deze spoorweg, door het Ganges-dal loopend: tegen het vervoer te water te voeren heeft, Het vervoer van goederen op alle spoorwe; lijnen van Britsch Indié bereikte in 1871 3,269,5? tonnen, of 444,000 tonnen minder dan in 1870. Dultachland, De Rijkskanselier heeft aan den Bondsras: een omvangrijk wetsontwerp aangeboden betref fende het schoolwezen in den Elzas en Lothario gen. Volgens dat ontwerp worden alte lagere ei hoogere instellingen van onderwijs onder het toe zicht en de leiding van Staatsambtenaren ge plaatst. Een vergadering van 160 vertegenwoordi gers van de tabaksplanters in Baden heeft be sloten een petitie aan den Bondsraad te riekte: tegen de voorgenomen yerhooging der tabaksbe lasting en in het algemeen tegen hoogere rechte: op inlandsche producten.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2