r° ,§T8i KPflP i- en brieven uitsluitend ten dienste van den Nederl. Boekhandel. Aanstaanden Maandag zal het comité ter zake der Rumeensche geloofsvervolging alhier, onder voorzitterschap van Mr. H. H. Tels, eene openbare bijeenkomst houden, waarin verslag zal worden uitgebracht van de handelingen der Internationale conferentie, te Brussel gehouden. Den Haag, 3 December. In de groote zaal op den Fluweelen Burgwal alhier, werd gisteravond eene algemeene vergadering gehouden door de Nederlandsche Nationale Vereeniging van werk lieden, door mr. H. Beth gepresideerd en door de heeren Potter bijgewoond. Ruim een hon derdtal leden was aanwezig. In de toespraak van den voorzitter, bracht hij in herinnering de heu gelijke gebeurtenis der eerste steenlegging voor een 40tal woningen in de Sumatrastraat, op den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, beschermheer der vereeniging en deelde mede hoevele bewijzen van sympathie hem waren ge worden met het oog op het goede en voortreffe lijke dat de vereeniging zich ten doel stelde en de orde en eensgezindheid, welke bij de leden onderling wérden gevonden, niaar ook de scha duwzijde werd door den voorzitter genoemd, waarvan reeds voor 14 dagen geleden de hoofd zaak is medegedeeld, toen er, buiten het bestunr om, eene vergadering van gewone leden plaats had, die haar doel geheel heeft gemist. De Voor zitter achtte het wenschelijk het toen voorgeval lene met dep mantel der liefde te bedekken en bracht zijn dank aan de'verslaggevers van dag bladen, voor de wijze waarop toen van die ver gadering werd melding gemaakt. Wat de zaak zelve betreft, ontkende de president ten sterkste „dat het .bestuur aan het reglement der Vereeni ging ontrouw was geweest". Hij wees er opdat, in bijna elke vereeniging of in ieder Bestuur, verschil bah gevoelen kan heerschen, maar dat dan ook de minderheid zich aan het oordeel van de. meerder,beid moet onderwerpen, hetgeen hier het geval niet is geweest. Do president deelde de oorzaak mede waaruit het verschil was ontstaan namelijk de meerdere kosten die vereischt werden voor den bouw der woningen. Aanvankelijk waren die op ƒ950 voor elke woning gesteld, maar toen eeuigeii tijd de werkzaamheden waren voortgezet, zou elke wo- ning ruim f 300 meer hebben moeten kosten. Daarop werden er vergaderingen door het be stuur met de bouwcommissie en de commissie van toezicht gehouden, waarvan de slotsom was, dat besloten werd eene uitbesteding te doen plaato hobbeo, om te zien of de woningen voor den gesteldén prijs konden worden geleverd. Evénwel zouden daarbij de belangen van de veréèniging niet uit het oog worden verloren, want den aannemer zou de verplichting worden opgélègd, zich van leden der vereeniging als werk- liedën te beaieueu. De minderheid vau die gecombineerde verga deringen verzette zich tegen dat besluit, waaruit een twistappel ontstond, die, schoon gekleurd, in de Vereeniging werd geworpen, maar die, gf k hij hoopte, door niemand der leden zal zijf. genomen. Luide toejuichingen viele- deze woorden ten deel. Overgegaan zijnde tot de aanvullino'"''o IOf bestuur, werd met bijna algemeene st-'j' vice-president gekozen de heer H. D. Potter*" broeder van den heer Potter, die voor de aan zienlijkste soin deelgenoot in de vereeniging is. De verkozene stelde de op hem gevallen keuze op hoogen prijs, hij hoopte aller vriend te zullen kunnep zijn en beloofde dat hij aller belangen zoii trachten te bevorderen. Vervolgens werden gekozen als bestuurslid de heer Bergé en als leden van de Commissie van toezicht de heeren Van den Berch van Heem stede en Van Oudheusden. De penningmeester, die mede zijn ontslag had genomen, gaf te ken nen op dit besluit teruggekomen te zijn en nam met goedkeuring der vergadering weder in het bestuur zitting. tiet was reeds middernacht toen de werkzaam heden waren algeloopen en de Voorzitter de ver gadering sloot, onder dankbetuiging voor de heu- sche wijze, waarop de orde was bewaard en ge handhaafd, en met de verzekering, dat dit stellig een goeden indruk zul inaken, en reeds een groot gedeelte van het gebeurde door de voorbeeldige houding van dezen avond zal zijn uitgewischt. Ter terechtzitting van het Provinciaal Ge rechtshof jn, Zuid-Holland werd heden behan deld het appèl van het vonnis der arrondisse- mputs-reeptbauk alhier, waarbij W. is schuldig vepklaard aan diefstal in een herberg, waar hij zijn intrek had, en veroordeeld tot twee jaren geyapgenisstypf. Zooals bekend is, ontmoette bekl. op zekeren nacht in de maand September jl. den sergeant-schrijver v. d. H. van het regiment gre nadiers en jagers, die in beschonken toestand verkeerde en in het bezit was van eene som van f 2600, waarmede hij regimentsrekeningen moest voldopu. Zij brachten den nacht in het logement L)e Stoomboot door en den volgenden ochtend was met den beklaagde het geld verdwenen. Op f 400 na werd bet geld later door de politie gevonden, doch bekl. ontkende aan den diefstal schuldig te zijn, want de sergeant had hem, zooals hij zeidè, dit geld gegeven. Ook voor bet Hof hield hij aan vankelijk deze bewering vol; hij erkende niet goed te hebben gehandeld met het geld voor zich te behouden en verzocht vermindering van straf. Blijkbaar kon adv. gen. mr. Van Maanen daartoe niet adviseeren. Er waren z. i. zoovele omstan digheden die tegen bekl. getuigden, dat hij ge loofde dat het vonnis goed was gewezen, met uitzonderiug van de opgelegde straf. Adv. gen-, eischte de bevestiging van de schuldigverklaring en veroordeeling van bekl. tot 4 jaren gevange nisstraf. Ha dit requisitoir bekende W. het geld ujt de kamer waar de sergeant sliep te hebben weggenomen, maar waar de nog vermiste f 400 waren wist bij niet. Aanstaanden Dinsdag zal het Hof uitspraak doen. Een van de beroemdste werken van Molière, le Tartuffe, gesteld in 't licht der geschiedenis en getoetst aan de eischen der kunst door een zoo kundigen litterator als Dr. Jonckbloet, was wel eene lezing geschikt oui 't geletterd publiek van „Oefening kweekt kennis" gisteren een leerrijken en aangenamen avond te bezorgen. Dr. Jonckbloet had zich in het eerste gedeelte van zijne studie ten taak gesteld duidelijk te maken waarom le Tartuffe aanspraak kan hebben op den naam van comédie. Was dit aan den eenen kant om het on- noozel figuur van Orgon, niet 't minst was het om den persoon van Tartuffe zelf, waarin Molière volgens spreker niet had willen schetsen den al- ledaagschen huichelaar, maar een specie van dat bijzonder soort, dat door Pascal in zijne lettres Provinciales zoo scherp gehekeld was. Was het karakter in den loop vao het blijspel volkomen goed volgehouden, in de déooüment had Molière het opgeofferd aan den geest van zijn tijd; aan de zucht tot verheerlijking van den besten en edelsten aller koningen, van Lodewijkden XlVden Om de geheele onnoodige koninklijke tusschen- koinst van dien vorst in 't stuk te kunnen recht vaardigen had Molière den fijnen huichelaar op bet laatste oogenblik moeten prijs geven voor een schavuit die zich wegens zijne misdaden had schuil gehouden. Maar daardoor tevens had Mo lière volgens spreker gezondigd tegen alle begin selen van kunsteenheid eh mag zijn overigens uitstekend werk niet onverdeeld aanspraak ma ken op den naam van kunstproduct- Rotterdam, 3 December. In de heden alhier gehouden vergadering van de afdeeling Rotter dam, Schiedam en omstreken der Holiandscbe Maatschappij van Landbouw weid op voorstel van het bestuur besloten tot het houden eener tentoonstelling van rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte, te Schiedam, op Woensdag 2 April 1873. Het programma hiervoor zal tijdig verspreid en bekend gemaakt worden. Ter vervanging der aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren D. P. van Cappellen te Cappele a/d. IJsel en Arent Buys te Bergscheuhoek, zijn ge kozen de heeren H. W. Wachter te Kralingen en H. Uitdenbogert te Bleiswijk, terwijl de lieer H. de Bie, die mede moest aftreden, als secreta ris is herkozen. Bij gelegenheid van het feest der Citadel- vereeniging, zijn namens de vereeniging twee prachtige met zilver gemonteerde bokalen ten geschenke aangeboden aan den heer F. W. Reise, president van de Koninklijke tweede sectie der Rotterdainsche afdeeling van de Vereeniging Het Metalen Kruis. Gonda, 3 December. Hedenmiddag nam de Gemeenteraad eene beslissing in de handende schoolquaestie. De plaatselijke schoolcommissie had namelijk voorgesteld eene school vi or meer uitgebreid lager onderwijs op te richten of te subsidieeren, waar de drie levende talen en de wiskunde zouden worden onderwezen. Dit voor stel was voornamelijk gegrond op do meening,, dat de behoefte aan onderwijs voor jongens niet voldoende wordt vervuld door de scholen van gewoon lager onderwijs, door een school wtar, behalve dit onderwijs, nog de beginselen van het Fransch worden ouderwezeu en door de Rijks Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus. Het degelijksch bestuur dezer gemeente had in een rapport aangetoond, niet alleen dat de pehoefie aan een school voor meer uitgebreid lagef onder wijs naastde Hoogere Burgerschool met diiejangen cursus niet bestond, maar zelfs dat door deze gene overbodig werd. De Raad vereenigde zich thans met dit gevoeg leu van B. en W.; slechts drie vau de 16 leden stemden voor het voorstel. Utrecht, 3 December. Heden is voor het prov. gerechtshof alhier de behandeling aangevangen van de zaak der 3 beschuldigden in den moord te Heemstede, welke zaak reeds voor het prov. gerechtshof te Haarlem gediend heeft. Na lezing van de akte van beschuldiging, welke omstreeks 2 uren duurde, is het hof overgegaan tot het ver hoor van de 49 getuigen, op de terechtzitting aan wezig. Gisteren werd aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten, de heer A. vau Lier, commies-stempelaar bij den waarborg der gouden en zilveren werken te Schoonhoven, geboren te Utrecht, na verdediging van stellingen. Alsmede lïedeu de heer A. D. H. Heringa, geb te Tilburg, na verdediging van stellingen. Franeker, 2 December. In zake het geschil tusschen den kerkeraad der Herv. gemeente te llarlingen en Dr. H. Oort over het doopen zonder de gebruikelijke formule, heeft het classicaal be stuur uitspraak gedaan ten voordeele van laatst genoemde, de aanklacht van den kerkeraad on gegrond verklaard en hem gelast onverwijld do zonder de foi mule gedoopte kindereu op het doop boek in te schrijven. De kerkeraad heeft geappel leerd op het prov. bestuur van Friesland. GEMENGD IYIEUWS. Opmerkelijk is het, dat in liet laatste der vorige werk ie Zutfen twee menschen, die vóór korten tijd 56 jaar waren gehuwd, als op hetzelfde oogenblik door eene beroerte zijn aangetast. Bei den, sedert dien tijd zonder spraak, zullen hoogsi- waarschijnlijk spoedig' het leven moeten missen. Door wijlen den heer H. M. Ainons, onlangs la Bolsward overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid f 100 gelegateerd, vrij van successierecht. Dat tegenwoordig niet alleen landerijen, maar zelfs ook waterpoelen zeer duur zijn, is dezer dagen bij een publiekeu verkoop gebleken. Een strook water, ter grootte van slechts 50 centim., grenzende aan de buitensingels te Zwolle, had de eigenares, de markt van Assen dorp, sedert onheuglijke jaren geheel heerloos en alzoo renteloos laten liggen. Maar zie! men komt op 't denkbeeld, 't onaanzienlijk plasje aan den slag te brengen. Ingezet voor f 50, werd het eindelijk aan den hoogsten bieder toegewezen voor f 1730! Uit Renkum wordt gemeld, dat Zondagavond de omnibus, rijdende op den laat- sten trein van 't station Ede naar Wageningen, is bestolen geworden. De conducteur had het brievenpakket met couranten, aangeteekende brieven enz., om den grooten omvang, niet bij zich gehouden, maar in de ledig zijnde omnibus gelegd. In het dorp Bennekom komende, hield hij op en was niet weinig verbaasd en verschrikt toen hij zag, dat het poftier openstond, de trede omlaag en het gansche pakket verdwenen was. Gepasseerdeu Zondag werd te Klaaswaal een zevenjarig knaapje door een paard in de weide zoodanig tegen het hoofd geschopt, dat het weinige uren daarna overleed. Het te Maastricht ver spreide gerucht, betreffende het verongelukken van eene veerboot te Borgharen, blijkt gelukkig een valsch alarm te zijn geweest. Eene omge keerde boot was te Smeermaas komen aandrij ven, eu dit had aauleiding gegeven tot het gerucht. 1 IN GrEZOIV DEN. Een bittere waarheid.. (Maerlet op uw bodiijf,: en wat je pleeght te maken. 'Cats': Op-l-om siê van Rhodopé): Multa tuli! Don naam, waaronder een genie schiijtr, gebruik ik thans omdat ik hein noodig heb den naam, meen ik (want ik gelcof niet dat genie onzijdig is). Dat Multa tuli wil bij mij dit zeggen: ik heb bijna altijd (zoolang als ik te Leiden ben) in den schouwburg alhier de voorstellingen bijgewoond ge-even door de Kouinklijke Hollandschetooneelisten onder directie van J. C. Valois. (Gelukkig! die titel staat er!) Dikwijls heb ik het slechte spelen van4peraonen ('k zal ze straks noemen) der bovengenoemde tooiieelisten kunnen verdragen (wie werpt zoo dadelijk den eersten steen op iemand?), doch eiudehjk is de kerfstok vol, eindelijk het geduld uitgeput, eindelijk moet men zijn hart lucht geven. Ligt het geheel eo al aan de acteurs dat sommige stukken zoo bitter in 't water vallen bij hen die niet tevreden zijn met triviale geestigheden, maai gaarne iets degelijks ('t ma; ook geestig zijn) willen hooren? Neen, ook grooteudeels aan den heer Valois, die de op te voeren stukken kiest. En nu spreek ik tot den directeur, die zulke stukken laat opvoeren, als mijn lieve moeder (ik zeg niet: mama) ze in haur tijd gezien heelt: mijn moeder vond ze interessant; maar mijn moeder is te iuteresant. dan dat ik hei interessante van de stukken, die mijn moeder gezien heelt, zou kunnen beseffen. Ik heb gezegd dat ik spreken zou tot den heer Valois. 'k Zal 'tdoeri ook. Waarom neemt ge geen betere stukken? (ge inoet eerst 'l laatste lezen en dan het eerste, dan begrijpt ge 't beter). Wat geeft u permissie zoo'n slechte keus te hebben? (Lees Multatuli's Vorsten school). Zijt ge daarom directeur, omdat ge een slechte keus hebt nl.? Vau een directeur van een tooueelgezelschap mag men ten minste verwachten dat hij smaak heeft, en niet alleen smaak, maar afkeer van hetgeen laf en flauw is, afkeer van het jacht maken op platte geesiighedeu Mylord met lange ooren en bruin haar. Dat blijspel werd Maandag avond opgevoerd. Was het iets om ten tooneele te voeren? Neen, en een schrijver was het ook met (ik bedoel den schrijver vau boven- geuoemd blijspel), 't Was een stuk van iemand, die ook eens iets voor het tooncel wou schrijven, [VU rf |scl de te- li nu 79 lei ïei Ik ie loi >Ol de un VI en zijn goede genius stond hem bij, wan: hij wist dat er honden waren die Mylord genoemd werden en een Engelschman was doorgaans ook een Mylord. God dank! dat staat er (dieflau witeit namelijk). Nog iets. 't Was goed dat de mail zoo juist op tijd aankwam iu 't laatste bedrijf. Eu gelukkig was het, dat ze daardoor elkaar kregen! Want trouwen is noodzakelijk, vooral bij zoo'n stuk! Aan den heer J. C. Valois vraag ik, waarom hij zulke stukken laat ten tooneele voeren; hoe hij de verantwoordelijkheid op zicli kan nemen hoe hij het durft te wagen zijne acteurs zulke stukken te laten spelen? Beteekent zoo'n stuk ais het bovengenoemde iets? Heeft het moreele waarde? Is er iets in dat tot leering'kan strekken? (Als ik een vraag deed in tegenovergestelden zin, zou die makkelijker te beantwoorden wezen). I het stuk van een gevierd schrijverP Dan heeft hei ten minste nog recht om onzin te wezen, [b. v. Victor Hugo: Ruy Bias; Victorien Sardou: Le Batand; Alfred Terlaenen Verloren(o, mijn hemel, dat laatste is geen comedie, enfin, 'tis toch onzin)]. Neen, neen, neen en nogmaals neen 1 Het stuk heeft geen waarde. Het stuk is jeenstók; dat blij spel is geen blijspel. Dat stuk is een parodie op een slecht stuk, maar de parodie is ook slecht. Als 'tgeen parodie is op een slecht stuk, dan is het stuk nog slechter dan de slechtste pèrodie op 't slechtste stuk. Daargelaten de gezochte onmogelijkheid dat een Or knecht (Thomas) zich moet vergissen tusschen een bu hond en een Engelschman daargelaten alle opl 75 het tooneel mogelijke onmogelijkheden -r-. het' stuk was slecht, was niets, mocht niet worden opgevoerd, daar het den smaak van 't publiek bederft, het begrip van alle 'schöonheidsgevoel wegcijfert en de jongelui (studenten) eene wel kome gelegenheid geeft om terecht te lachen en te applaqijjpseeren juist als het niet goed en niet noodig is. En dat zegt veel, zegt meer dan studenten-applau- dissementen of mede-acteeren Over de acteursde heer Bruyn vatte goed zijn rol op als Engelschman; alleen dat: I dop't have a vrou-ou-ou-ou was met eenige dergelijke uit- halingen wel wat overbodig. Zou een Engelsch- inan-half-Hollander evenwel zoo spreken? Dat heeft met het stuk te inaken. De heer Bigot speelde voortreffelijk, vooral, in zijn mim'ek blonk hij uit bij 't voordragen van fep, Waarom Daarom. jb Mevrouw Iburg is als altijd uitmuntend, of'.chpon oir haar uiterlijk ten onrechte dikwijls de jongelui\ah (studenten) aanleiding geeft tot ongepaste vioö- J lijkheid. Mevrouw Bruyn-Sablairolles was zeer goed als een ietwat coquette kamenier, als dat ten minste de bedoeling van den schrijver is gevyeest (dat nl. de kamenier coquet zou zijn). Ik heb gelukkig 't stuk nooit gelezen en daarom stel ik mijne lpzers voor een inotie van vertrouwen te stellen iti jpev/'. B.-S. De heer Wijnstok had gelukkig geen groote rol, De heer Pie'erseu droeg er het zijne toe bij óm het geheel onaangenaam voor den toeschou-l wer te maken; eerst dacht ik dat het een gees tigheid van hem was (en dan had ik hem ge prezen, dat's te zeggen de geestigheid), toen hij uitgelachen werd door de studenten [ditmaal ook door eenige burgers, die willen begrijpen (God ^ij dank voor de verbetering van het Hpllandsphe tooneel) dat de heer P. een onmogelijk acteur is] jje dat hij er direct op liet volgenlach mij, maai L;j uit, of: je zult mij wel uitlachen (of zoo iets); L doch na onderzoek vond ik: 't Kwam zoo in 't rijm te pas. (Mr. Jocheji.) Stel in plaats van den heer P. een kind van 10, neen van 12 jaren, dat kind zal dan misschien (als het ingeënt is) wel zoo goed zijn rol kunnen spelen als bovengenpemde heer, want 't ip toch uiaar opzeggen! Aari den Directeur, Mijnheer Valois. Verwijder in uw eigen belang van uw tooneel eene actrice (galant wezen, dus inet de dames beginnen) als mevr. La Roudelle, en acteurs als de heeren: Pielersen, Wijnstok en v. d. Berg, of schoon deze laatste, gelukkig, ditmaal niet heeft inedegespeeld. A(s d® heer Bruyn ditmaal zijne rol niet goed had gespeelzou ik van dat 4tal een 5lal hebben gemaakt. Alleen dan zal de schouwburg te Leiden goed bezet zijn (als u\y gezelschap, mijnheer Valois, voorstellingen,geelt), wanneer deze 4 genoemden door anderen wor den vervangen, die eenigszins verstand hebben van acteeren. Van bovengenoemd 4tal zou men kunnen zeg gen: 1'. den regel van .Cats en. 2°. een regel, van van Lennep: Non omnes sunt kokki, longos qui dragere messos. D. ÏL MAALDRINK. Geld- en Effectenmarkt. Amsterdam, van 25 Nov. tot 2 Dec. 1872. De verloopen week was voor bijna alle Etiro- peesche staats- eu industrieele fondsen vain luttel beteekenis. Noch de vermindering van het dis conto bij de Bank van Engeland, noch de besten-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2