reizigers per rijtuig de omliggende gemeenten bezocht. Bij hun terugtocht 's avonds zijn zij van een hoogen dijk naar beneden gestort en in het water geraakt. De reiziger kwam met een lichte kneuzing vrij, maar de koetsier geraakte onder het rijtuig, en voordat men hem kon bevrijden, was hij reeds een lijk. Hij laat een arme weduwe met zes kinderen achter. Volgens gerucht, te Breda in omloop, zou Donderdagavond onder de gemeente Alfen en Riel (Noord-Brabant) een man, die eenig geld ging betalen, op weg zijn vermoord en beroofd. Bijzonderheden ontbreken. Het Openb. Min. bij het Prov. Gerechtshof in Gelder land heeft tegen van Druteu, die zijne beide kin deren in de rivier wierp, zoodat éen omgekomen is, levenslange tuchthuisstraf geëischt. De Don derdag te Zwolle gehouden najaarspaardenmarkt was goed bezet en men zag er veel kooplieden uit Holland, maar geen buitenlanders; deze heb ben reeds de vorige week de beste paarden bij de boeren van stal gekocht. De beste soorten van werkpaarden liepep tot/425. Paarden van weelde waren er niet. Veel oude knollen werden opgekocht voor de slachtbanken te Hoorn en Amsterdam. Donderdagavond liep een kanonnier in den Haag onder allerlei bedreigingen met een dolkmes door verschillende straten dier stad. Door twee politie agenten achterhaald en gevat, is hij aan de pa trouille overgeleverd en naar de hoofdwacht ge bracht. Te Abbenbroek is een stukje weiland, groot 48560 hectaren, dat in 1880 1800 opbracht, den 27sten dezer bij openbare verkooping voor f 8000 verkocht. De jongste dochter van Schiller, baronnes Henriette von Gleichen-Russwurm, is dezer dagen op het kasteel van Greifenstein over leden. „Sir Roger Tichborne" is vergezeld van zijn advocaten op het kasteel Tichborne aange komen, waar lady Catherine Doughty gevaarlijk ziek ligt, om een gerechtelijk verhoor in extremit bij te wonen, waarvan de uitkomsten van groo- ten invloed kuDnen zijn op den loop van het proces. Dat de heer Batbie niet altijd over de republiek heeft gedacht zooals thans, kan hieruit blijken dat de rapporteur der commissie voor het voorstel-de Kerdrel in 1848, als president van het republikeinsch comité du Gers, eeu gloeiende proclamatie aan de kiezers richtte, waarin hij de republiek tegenover de monarchie verdedigde als den vrede tegenover den oorlogI Uit Steinstrasz wordt gemeld, dat den 27sten ook daar een regen van vallende sterren is waargenomen. KOLONIËN. Aan het Algemeen Overzicht van bet N. Bat. Handelsblad is ontleend: BATAVIA, 16 October. Het feit dat bier het meest de aandacht trekt, is de uitgave van wege de Kamer vau Koophan del en Nijverheid van eeu bundel stukken, een boekdeel vormende, ouder den titel van Eene Zee haven voor Batavia. Wij hebben in eeu drietal ar tikelen dit onderwerp besproken. Zeer zeker zal eeu ieder, die van de officieele en niet-officieele bescheiden, in deu bundel opgenomen, kenuis neemt, tot de conclusie komen, dat het haven plan van de K. v. K. of liever van de door haar ge raadpleegde deskundigen het eeuig goede is om in de dringende behoefte van den tijd te voor zien. Zoo oordeelt Batavia's handel er met schier alle deskundigen over, ten blijke waarvan een door de handelshuizen onderteekend adres aan den G. G. is gericht. "Wij vertrouwen dat de post van 1 millioen gulden, op de Indische begrooting voor 1873 uitgetrokken, met geen ander doel door den Miuister van Koloniën is aangevraagd dan om ten spoedigste het havenplau Batavia ten uitvoer te laten leggen. Reeds te lang is gedraald. Nog 5 a 6 jaren moeten verloopen eer de haven er is, waarvan Z. K. H. prins Hendrik de onmis baarheid daghelder heeft aangetoond. De Europeesche korporaal Reijers werd, zooals men weet, in den schouder gewond bij den aan val op Lau-Bargoh; hij onderscheidde zich daar weder en werd door den expeditie-commandant tot sergeant bevorderd. Twee dagen later, den 29steu September jl., overleed hij. Hij was ridder der Militaire Willemsorde 4de klasse en een braaf soldaat. De eerste luitenant der infanterie Prager, die bij dezelfde gelegeuheid een schot door het been kreeg, is herstellende en zal spoedig weder dienst kunnen doen. De militaire operatiën naar Tanda-Benoewa gaan ongestoord, maar langzaam voort j niettemin hebben onze troepen Sapoeroek bezet en bereikt. Met genoegen ontving men hier kennis van het telegram, aan bet Indisch bestuur gericht, dat de kapitein Koops die zich tot herstel van gezond heid naar Europa moet begeven, de luitenant Ponstiju en de sergeant Tessers met de Militaire Willemsorde zijn gedecoreerd wegeos hunne ver richtingen in Deli. Uit nadere berichten blijkt dat de jongste aard beving te Ambarawa en Baojerbiroe weinig schade heeft veroorzaakt. Het Nederlaudsch fregatschip Anna Digna gezag voerder A. H. Zwaneveldt, stootte in den avond van den 4 dezer op 10 mijlen N. W. van Makas ser zoo geweldig op een koraalrif, dat het schip reddeloos was. De kapitein, zijne vrouw en de 24 man van de equipage bereikten in 3 booten Makasser, maar het schip en de lading steenko len, voor Hongkong bestemd, verdwenen in de diepte. De heer Last, president van den Raad van Justitie alhier, is tot procureur-generaal bij het hoogge rechtshof benoemd. Tegen den gewezen ass. resident voor de politie te Djocdja, van Ranzow, is rechtsingang verleend. Hij heeft de brutaliteit gehnd tegen den redacteur van de Locomotief eene aanklacht wegens laster in te dienen, die afgewezen werd op grond, dat de feiten, in het blad vermeld, juist waren. De redactie van het Soerabojasch Handelsblad staat terecht wegens een artikel over het, naar hij be weerde, ten onrechte gevangen zeiteu van een Chinees. De Locomotief wil weten, dat de redacteuren der beide Soerabajaschu bladeu eerlang zullen af treden. De opbrengst van het vervoer op den spoorweg Samaraug-Vorstenlanden over de maand Juni jl. is geweest 95,983.25' en van den spoorweg Bata- via-Buitenzorg 6,590.97. De dag der opening van deze laatste lijn voor de exploitatie is nog niet bepaald. De rust is in de Padangsche bovenlanden niet verder gestoord; eenigen der onruststokers zijn tot zware straffen veroordeeld. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Iudië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aau deu tolk voor de Chineesche taal te Riouw M. Schaalje. Ontslagen: Eervol, met beh. van recht op pens., de gew. kassier bij het vendukant. te Sa- marang J. H. Donkel; op verz., eervol, de opz. der 2de kl. bij den waterst. en 's lands burg. op. werken J. W. Volmering; eervol, met beh. van recht op pens., de ambt. op wachtg., D. C. Teng- nagel, J. C. Hemler, F. M. Samuels, W. F. Gotter, J. P. Mutter, N. E. Bonte, P. Verwoert en P. A. Noordhoorn; de ambt. op non-act. W. H. Brou wer, en de ambt. op onderst. W. Tawaris; op verz., eerv., met behoud van recht op pens., de ambt. op non-act. J. C. van Chambon; idem, on der toek. van pens., de gew. notenkalker bij het specerij mag. te Neira C. H. Veerman; idem met beh. van recht op pens., de gew. klerk ter alge-j meene secretarie J. J. Barrett; eerv., wegens ver trek, als buitengew. subst.-griff., builen bezw. van den lande, bij den landr. te Kraksuan C. E. Haa9e; op verz., eerv., met beh. van recht up pens., de sluisw. te Sitoebondo (Bezoeki) O. Abels; op ver zoek, eerv., de gew. klerk op het resid.-kaot. te Batavia G. Barendse; op verz., eerv., de ambt. op1 wachtg. H. Kamp; op verz., eervol, als tweede buitengewoon subst.-griff., buiten bezw. van den lande, bij den landraad te Magelaüg F. C. E. Bousquet. Benoemd: Tot lid in den raad van justitie te Batavia, Mr. J. G. F. Timmermaustot land-;, meter voor de geregelde bijhouding der kaarten en registers voor het land Bloeboer, M. A. vau Deventer; tot proc.-gen. bij het hoog-gerechtshof, van N.-I., tevens adv.-fiscaal voor de land- en zeemacht, de pres. van den raad van just, te Ba tavia Mr. F. F. L. U. Last; bij de in-en uitvoer rechten: tot boekh. bij den ootv. te Batavia, E.' j. \V. G. Neitinckx; tot coinm-adin. bij het en- trepót te Batavia, J. C. Mijer; tot cotntn. tevens boekh. bij den ontv. te Soerabaija, L. W. van Bueltot 2den comm. bij den ontv. te Batavia, P. M Leideltneijer; tot 2den comm. bij den ontv. te Soerabaija, J. H. Riekerktot coinm.-boekh. bij den ontv. te Cheribon, J. H. Picheltot 3den cointn. bij den ontv. te Soerabaija, W. B. Meijer; tot3den' comin. bij den contr. te Soerabaija, F. W. Rappardp tot eoinm. bij den ontv. te Padang, P. C. Ebeling;, tot snbsistuut-griHier bij den raad van justitiële Soerabaija, Mr. D. Mouniertot 2den stadsgen. te Soerabaija, de part. genees- heel- en verlosk. te Bundong (res. Preanger-Regentsch.) J. de Clercq Zublitot contr. te Padang, J. A. van Hemert tot ontv. te Benkoelen, W. C. 11. Romswinckel. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan den ka piteins der inf. R D. W. Koops en M. L. F. de Jacquier de Lompret; een tweej. verlof naar Ned., aan den kapit. der inf. C. C. P. Steinmetz. Bevorderd: Bij het wapen der inf., tot niaj., W. A. J. J. Kraaltot kapiteins, C. J. van den Vrijhoef en J. A. H. Boellaard; bij den util. gen. dienst, tot inil. apoth. der 2de kl. G. C. de Groot. Departement der Marine. Ontslagen: Eervol, met beh. van recht op pens., de ambt. op non- act. L. C. J. Gaster. Vergunning verleend: Om te repatriee- ren wegens langdurig verblijf in Oost Indiënan: de luit.-ter-zee 2de kl. M. J. van Lakerveld, J. G. R. van Doorn en H. van den Pauvert, en de off.- van-gezondheid J. C. D. Steeudijk en W. F. Clous. WEST-IN DIE. Paramaribo» 31 October. De Koloniale Staten hebben in hunne zitting van 29 October, nadat de troonrede tot opening der Stat en-Generaal in het Moederland ontvangen was, de motie van den heer van Praag, c. s., welker behandeling uitgesteld was, tot nadat men van dit stuk zou hebben kennis genomeu, aangenomen. Die motie strekt, om een daukadres aan den Koning te richten ter zake van in het belang van West- Indië geuomen maatregelen en in de troonrede gegeven toezeggingen. Het voorstel werd aange nomen met 5 stemmen tegen 4. Van wege de tegenstemmers werd echter uitdrukkelijk gecon stateerd, dat zij evenzeer als de voorstanders dankbaar waren voor de genomen maatregelen en toezegde belangstelling, maar dat zij het in strijd achtten met parlementaire usantiën, om van de zijde der koloniale Staten een dankadres te richten tot de Hooge regeering ter zake van regeeringsbandelingen. De redactie van het adres is opgedragen aan een commissie, bestaande uit de HH. Verbeek, van Praag, en Bosch Reitz. De hier gevestigde consul van H. Britsche Majesteit heeft aan den Gouverneur van Bar bados inlichtingen verschaft, omtrent de zaak der emigratie van werkvolk uit die kolonie herwaarts, waarover in een blad van Barbados onjuiste be richten waren gegeven. De Gouverneur voormeld heeft daarop betuigd, dat hij met genoegen de gevoelens der Nederlandsche overheden heeftop- gemerkt, ten einde de emigranten voor onbillijke behandeling of moeilijkheden te vrijwaren. Uit de jongste balans van de Surinaamsche Bank blijkt, dat zij op 26 October, bij een specie- voorraad van f 265,499, voor eene som van 195,820 minder aan bankbiljetten in omloop had, dan waartoe zij gerechtigd is, eu de specievoorraad f 78,328 meer is dan vereischt wordt. Bül V E IV R A TV I Frankrgk. De algemeene beraadslagingen over het budget voor 1873, hetwelk Woensdag in de Nationale vergadering aan de orde kwam, werden slechts door drie afgevaardigden en den rapporteur der budget-commissie, den heer Gouin, gevoerd. De beer Raudot besprak deu ongunstigen toestand van 's land financiën, welke toe te schrijven was aan de geringe opbrengst der belastingen. In het eerste kwartaal van 1872 hadden, zooals hij her innerde, de oude en nieuw ingevoerde belastingen meer dan 39 millioen minder opgebracht dan de geiaamde sommen; in het volgende kwartaal was dit tekort tot bij de 9U millioen gestegen, en had aan het einde der eerste negen maanden van het loopende jaar het cijfer van 132 millioen bereikt In October was de opbrengst op nieuw 614 mil lioen onder de ratniugen gebleven, zoodat, ook al baarden de twee overblijvende maanden des jaars geene teleurstelling, op het dienstjaar een tekort van 138 millioen zou bestaan. Met deze aanzienlijke vlottende schuld strookte zijns inziens het rooskleurige tafereel niet, hetwelk de heer Thiers in zijne boodschap van 's lands financiën had opgehangen, en de spreker drukte zijne af keuring uit over deze verkeerde voorstelling, welke zondigde tegen het juiste begrip, dat men in zake van 's lands geldmiddelen de waarheid niet ver bloemen tnaar den toestand helder, duidelijk en zonder illusiën moest voorstellen. Eene vergelijking van du middelen, zooals die in de budgetten voor 1872 en 1873 waren opge nomen, leverde vervolgens stof voor het betoog dat ook op den dienst 1S73 een tekort zou ont staan, deels ten gevolge van de illusiën die men zich van de opbrengst der nieuwe belastingen, onder anderen van het invoerrecht op de grond stoffen gemaakt had, deels teugevolge van de on genoegzaamheid van sommige begrootingsposten Onder de laatste stond de spreker vooral stil ij de 105 millioen welke geraamd waren voor scha deloosstelling van in den oorlog geleden schade, welke volgens hem in de verte niet voor de be hoefte voldoende zou blijken. Een ander algevaardigde, lid der parlementaire commissie Voor de hervorming van het admini stratief stelsel, beklaagde zich dat de regeering zoo weiuig gedaan had tot inkrimping van het heirleger vau overtollige ambtenaren, waarin naar het gevoelen dier commissie een afdoend middel te vinden was om groote bezuinigiugen aan te brengen. Hij drukte daarom de regeering op het hart, om door overlijden of pensioen veroorzaakte vacaturen niet aan te vullen, daar dooreene wij ziging in de regeliug der werkzaamheden de ad ministratie geregeld haren gang kon gaan met een minder uitgebreid personeel. De rapporteur antwoordde dat de budgetcom missie aan ieder lid der Vergadering de vrijheid liet om amendementen voor te stellen, en dat zij inet name ten aanzien van het personeel der ad ministratie weinig veranderingen in de door de regeering ingezonden wetsontwerpen betrekkelijk het budget had gemaakt, omdat zij meende dat de parlementaire commissie, in wier naam zoo even gesprokeu was, meer bekend zijnde met alle bijzonderheden, ook beter in staat was dan de budgetcomuiissie om te beoordeelen welke be zuinigingen daaromtrent zonder schade voor den dienst waren aan te brengen. De bezwaren van den heer Raudot kwanten den rapporteur tot eene zekere hoogte gegrond voor. De beschouwingen, welke bij aan den stand der financiën gewijd bad, achtte de spreker juist, maar hij deed opmerken dat het uiterst moeielijk was out de ramingen der midde len zoowel wat de oude als wat de nieuwe belastingen betrof te beoordeelen, de oude om dat het dienstjaar 1871, hetwelk in gewone om standigheden tot grondslag voor 1873 zou moeten strekken, een zeer abnormaal jaar geweest was, en de nieuwe omdat de opbrengst der belastin gen in 1872 lot dus verre om verschilleude rede nen zeer laag was geweest. Hij betoogde echter dat er geene aanleiding bestond om de voor 1873 geraamde cijfers te hoog te achten en derhalve teleurstellingen te voorspellen. Bovendien merkte bij aan dat het budget voor 1873, zooals het thans aan do Vergaderiug was aangeboden, sloot met een batig slot van liü millioen, eu dat boven dien de schatkist ruim voorzien was wegens de nog niet geregulariseerde saldo's der dienstjaren 1869, 1870 en 1871, eene som van 125 millioen voortspruitende uit den verkoop van domeinen en de 100 millioenen welke nog beschikbaa waren van de laatste leening. In deze omstandig heden achtte de budgetcommissie hetonnoodigop de invoering van nieuwe belastingen aan te drin gen zoolang de ondervinding daarvan de onver mijdelijkheid niet had aangetoond. De millioenen, die aan de familie van Orleans zullen worden teruggegeven, moeten worden verdeeld in acht doelen en welaan den graaf van Parijs en den hertog de Chartres, als zonen van den hertog van Orleans; aan den hertog de Nemours; aan den prins de Joinville; aan den hertog van Aumale; aan deu hertog de Montpensier; aan den koning der Belgen; den graaf van Vlaanderen en prinses Charlotte, kei zerin van Mexico, als kinderen van prinses Louise van Orleans; en aan de prinses van Saksen- Coburg, geboren prinses Clementine van Orleans. De afstammelingen van koning Lodewijk-Philips zijn op dit oogonblik, volgens den Sport 52 in getal. Volgens de laatste inlichtingen uit Parijs, hoopt men nog den lsten December het nieuwe Fransch-Engelsch handelsverdrag in werking te brengen. De prefect van Vaucluse heeft een verzoek schrift van 51 gevangenen in de centrale gevan genis van Avignon ontvangen, waarin zij, met het oog op het feit, dat een gevaugene, lijdende aan dyssenterie, te laat naar het gasthuis ver voerd en dientengevolge overleden is, verzoeken, dat er een verbetering moge worden gebracht in de organisatie van dat gesticht. Te Blois en Vesoul zullen monumenten ver rijzen ter eere der nagedachteais van de in den laatsten oorlog gesneuvelde mobile garden. België. Ter voldoening aan het voorschrift der wet van 17 Juli 1871 heeft de minister van justitie een jaarverslag uitgebracht over de uitzetting van vreemdelingen over het tijdvak van 1 Aug. 1871 1872. Daaruit blijkt dat geen enkel vreemdeling is verwijderd wegens verstoring der openbare orde; dat 74 uitzettingen van vreemdelingen hebben plaats gehad wegens ondergane veroordeelingen in België; dat 22 vreemdelingen, wegens vervol gingen tegen hen ingesteld of veroordeelingen tegen hen uitgesproken in den vreemde, zijn ver wijderd en eveneens 22 wegens veroordeelingen in België en in het buitenland beiden. 13 ui tN o 1»1ïï.ii(1. Donderdag heeft het Pruisische Huis van Afge vaardigden een tweede voorstel behandeld van den heer von Mallinckrodt c. s., strekkende om te verklaren dat de verordening des ministers van eeredienst van 15 Juni jl., waarbij de leden van geestelijke orden en congregatiën van de werk- dadige deelneming aan het onderwijs zijn uitge sloten, strijdig is met art. 4 der constitutie. Vol gens de korte voorloopige berichten heeft over dit voorstel eene langdurige en levendige dis cussie plaats gehad, en heeft de minister van eeredienst de bedoelde verordening, met ont wikkeling der redenen welke de regeering tot dien maatregel genoopt hebben, verdedigd iu eene welsprekende rede welke anderhalf uur duurde en door de linkerzijde met toejuichingen, door de rechterzijde en het ultramootaansche cen trum daarentegen met gesis begroet werd. De Minister betoogde dat bedoeld besluit van 15 Juni geheel was in den geest van de grondwet en be rustte op het bestaaude recht. Hij herinnerde aan het toenemend aantal onderwijzende ordesgees telijken en aan hun afhankelijk .eid van Rome. Hij zeide, dat de regeering onderwerping ver langde aan de Staatswetten, eu dat de strijd, waartoe zij gedrongen is, niet de eer der katho lieke kerk raakte, maar de rechtszekerheid van den Staat beduelde. In dien strijd zuu de regee ring zegevieren, wanneer het volk achter haar stond. Ten slotte is het voorstel niet 242 tegen 83 stemmen verworpen, bij het volgende besluit, hetwelk door den afgevaardigde von Bonin c. s. was voorgesteld //Het Huis van Afgevaardigden, ,/Overwegeode: 1". dat lot dusver geene wet de voorwaarden regelt, onder welke de toelating tot het ambt van openbaar onderwijzer moet plaats hebben, en dat volgens art. 112 der con stitutie en den dienovereenkomstig bestaanden rechtstoestand de regeling en nadere ophelde ring der voorwaarden langs den aduiinistra- tieven weg als oirbaar te beschouwen is; 2*. dat het voorts, in zoo verre geene wet zulks verbiedt, het tot de taak der administratie be hoort vast te stellen onder welke omstandig heden de aanvaarding van het onderwijzers- ambt nevens eeu ander beroep verbuden of bij wijze van uitzondering toegelaten moet wor den 3°. dat eindelijk het beginsel oui leden van geestelijke orden en corporatiëu van het ouder- wijzersainbl uit te sluiten, naar het oordeel vau het Huis van Afgevaardigden, overeenkomt met het belang van het openbare onderwijs eu met het recht der regeeriug oui toezicht daarover uit te oefenen, weshalve het Huis de beschikking de9 Ministers van 15 Juni 1872 goedkeurt

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2