X dum, voor de kad. gem. Dronrijp, Beetgum, Ber- licum en Deinum, uitmakende de burg. gem. Menaldumadeel en benoemd tot ontv. der dir. bel. en ace. te Menaldum c. a. Feickens, thans ontv. derzelfde middelen te Dronrijp. Z. M. heeft den 2den luit. G. N. Levert, van het lste reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost- Indie. Z. M. heeft benoemd tot luit.-kolonel bij den grooten staf, den mej. L. R, J. A. Roosmale Nepveu, van dien staf, adj. van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden; bij den generalenstaf, den maj. J. M. van der Star, van dien staf, dir. van de staf school. Z. M. heeft den luit.-kol. L. C. G. Vijgh, plaat selijk comm. van de 2de kl. te Utrecht, pens. ver leend ad 1500, en den rang van kolonel. Z. M. heeft benoemd, bij den plaatselijken staf, tot plaats, command. 2de kl. te Utrecht, den kolonel J. N. Schmidt, command, van het 7de reg. inf.; bij het wapen der inf., bij het reg. gren. en jagers, tot luit.-kol. de majoor S. L. J. Queijsen, van het corps; bij het lste reg. tot luit.-kol. den maj.J.A. Halfmouw, van het 6de reg.; bij het 5de reg., tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. N. P. Onderwater, van het corps; bij het 6de reg., tot majoor, de kapt. H. M. Verkouteren, van het reg. gren. en jagers; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. J. A. H. L. von Freijtag Drabbe, van het corps; bij het 7de reg. tot kol. en commandant van het corps, den luit.-kol. van Willen, van het lste reg; tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den fcden luit. J. L. Reeringh, van het korps. Z. M. heeft aan J. van Riet, en H. F. Wehman, politiedienaars te Amsterdam, als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid wegens redding van drenkelingen aldaar, toegekend de bronzen me daille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft de benoeming van T. A. O. de Ridde^ burg. van Opmeer tot secr. dier gemeente, goed gekeurd. BINNENLAND. Amsterdam, 28 November. Volgens telegram van kapt. Hendriks, is de schade aan de machine van het stoomschip Prins Hendrik van zeer weinig belang; het schip heeft dan ook tot Port Said geloopen met een vaart van 10.2 mijl per wacht. De reis zou nog deze week worden voortgezet. De commissie voor het Vondelspark heeft al de landerijen tusschen dat Park en den Am- stelveenschen weg, zoomede een aantal bunders, links van het Park gelegen, aangekocht. Het plan bestaat, de straat, die links van het Park in aan leg is, te verlengen tot den Amstelveenschen weg en aan beideD zijden van die straat huizen of villa's te bouwen. De verkoop dier gronden zal dan mettertijd de aanzienlijke kosten der uitbrei ding van het Parkterrein moeten dekken. Ook de Zoölogische tuin belooft aanzienlijk uit gebreid te wordeu, daar naar men verneemt zijn ijverig bestuur het terrein achter dien tuin en de Singelgracht gelegen, in zijn geheel is machtig ge wordeu. Het lokaal de Koningskroon, gelegen in de Kerk- laan, zal eerlang tot eene R. C. Hoogere Burger school worden ingericht. Haarlem, 28 November. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden aanbesteed, bij enkele inschrijving: 1. Het onderhoud van de gebouwen van 's Rijks Museum van Schilderijen en Prenten en van dc Koninklijke Academie van Wetenschappen, genaamd de Trippenhuizen, te Amsterdam, gedurende de jaren 1873, 1874 en 1875. Daarvoor was de minste inschrijver de heer C. Koelman, te Amsterdam, voor 1221 per jaar. 2. Het driejarig onderhouden van het Groot Noord- Hollandscli Kanaal, in zeven perceelen. Daarvoor waren de miuste inschrijvers: lste perceel, de heer H. Pt. Bennink, te Vreeswijk, voor ƒ29,300 2de perceel, de heer Schepeler Ambagsheer, te Amsterdam, voor 14,SOU; 3de perceel, dezelfde, voor 11,900; 4de perceel, de heer C. de Ruiter, te Hardinxveld, voor ƒ8300; 5de perceel, dezelfde, voor 11,690; 6de perceel, de heer B. Swets Az., te Helder, voor 13,329; 7de perceel, de heeren Vos en Duinker, idem, voor ƒ21,115; alles per jaar. Den Haag, 23 November. Ten behoeve va het corps mariniers werd heden aan het Depar tement van Marine aanbesteed de levering van N". 1. 200 meter blauw onderofficiers-laken; N°. 2. 170O m. blauw gewoon laken;N°. 3.150 m. rood laken; N°. 4.1600 m. blauw karsaai;N°. 5. 800 m.blauw baai;N°.6.250 m.goud chevron-galon (half); 1000 m. geel chevron-galOD; 1600 m. roodchre- vron-galon; 1S0O in. r. galon voor langdurigen dienst; 15 m. breed goud lissen-galon (half);250 m. breed geel lissen-galon; 250 m. smal geel lissen-galon; 50 stuks sabelkwasten voor onderofficieren10 stuks sabelkwasten voor korporaals; N°. 75 st. knielappen; 100 st. bandeliers; 150 st. koppels met slot; 150 st. dragers tot zijdgeweer; 250 st. raudsels (compleet) met pak- en draagriemen; N°. 8. 500 st. chacots76 st. chacot-kokarden voor onderofficieren; 200 st. chacot-kokarden voor min deren 300 st. chacot-lissen met knoop400 st. gekroonde kruisankers; 300 st. pompons; 50 st. muts-kokarden met kleinen koperen knoop voor onderofficieren; 1200 st. idem voor minderen 1200 st. inutskleppen; N°. 9. 800 dozijn groote kope ren ankerknoopen 500 dozijn kleine koperen an kerknoopen; 300 dozijn kleine dubbele koperen ankerknoopen; 400 stuks koperen schouderbe dekkingen; N°. 10. 200" st. tromvellen; 100 st. tromstokken; N°. 11. 500 st. stropdassen van zwart everlast; 500 paar broekdraagbandenN°. 12. 400 stuks haarkammen; 500 st. kleederbor stels; 500 st. schoenborstels; 300 st. slotborstels 300 st. knoopscharen; 500 st. blikken smeerdoo- zen 500 st. blikken wasdoozeD400 st. kleeder kloppers; N°. 13. 250 st. eenmans bovenlakens; 260 st. eenmans onderlakens; 20 st. tweemans bedlakens. Minste inschrijvers waren de heeren: N°. 1. Krantz en Zoon te 's-Gravenhage a 7.24; N°. 2. Van den Berg en Krabbendam te Tilburg a 3.87; N°. 3. Van Doorn en Dams te Til burg a 5.07; No. 4. Komans te Tilburg, a 3.59; N°. 5. Blomjous te Tilburg, a 1.32, alles per meter; N°. 6. Van Kuyk te Dord recht voor 1019.35N». 7. Pauwels te 's-Gra venhage, voor 1595.50; N°. 8. dezelfde voor 1401; No. 9. Parree te Utrecht, voor 716; N°. 10. Smulders te 's-Gravenhage, voor 295; N". 11. Pauwels te 's-Gravenhage, voor 315; N°. 12. dezelfde voor 360en voor N°. 13 Van Zeeland te Eindhoven, voor f 726.90. De arrondissementsrechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den ser geant-tamboer en den tamboer bij de dienstdoende schutterij te Delft, beklaagd van diefstal van schut- ters-kleedingstukken uit het magazijn waarin de eerste als knecht werkzaam was. De rechtbank heeft beiden aan het hun ten laste gelegde schuldig verklaard en overeenkomstig den eisch van het Openb. Ministerie veroordeeld den sergeant-tam boer tot éen jaar en den tamboer tot een half jaar cellulaire gevangenisstraf. Hier ter stede heeft zich een Vrugts-sub- commissie gevormd, bestaande uit de beeren Mr. B. T. baron van Heemstra, voorzitter, en Mr. J. E. Banck, Mr. G. Belinfante, D. Bles, F. Dunkier, Léon S. Enthoven, L. J. Lefèbre, W. F. G. Nicolaï, J. van Santen Kolfif, Emile Wagner, Dr. Wap en L. F. J. Zuur. Het plan dezer subcommissie is in de eerste plaats de plaatsing van het „Vrugt- Kunst-Album" zooveel mogelijk te bevorderen, ten einde daaruit een hoofdkapitaal samen te brengen, dat langzamerhand zou kunnen worden uitgebreid en zou kunnen strekken om het gezin van den heer Vrugt in de maatschappelijke po sitie te handhaven, waarop het, naar men meent, met het oog op de nationale verdiensten van den vader, aanspraak maken mag. Eenige maanden geleden maakten wij melding van eene oplichting welke te dezer stede was gepleegd ten nadeele van een der voornaamste logementhouders. De bedrijver van deze daad, A. N., stond heden voor het Provinciaal Gerechts hof in Zuid-Holland terecht. Bedoelde persoon, 25 jaren oud, bleek met veel overleg te hebben gehandeld ten einde zijn doel te bereiken. Op den 7den Aug. jl. kwam hij in het bewuste hotel aan, deed zich voor als ware hij geneesheer te Amsterdam, wijders voorgevende dat hij eene maand zou blijven logeeren, daar hij zich dagelijks tot het bezoeken van patiënten naar Scheveningen moest begeven. Te 5 uren zou zijne quasi vrouw met kind en dienstbode niet den Rhijnspoor arriveerenhet diner moest tegen dien tijd gereed zijn. Dit verhaal en de naam dien hij opgaf, deed in hem vertrouwen stellen. Rijtuigen wer den besteld waarvan een den gewaanden dokter naar Scheveningen moest brengen. Maar eerst moest hij geld hebben omdat hij eenige betalingen had te doen. Hij verzocht iemand hem den weg te wijzen naar zeker bankiershuis, maar dit was gesloten. Toen wist hij het zoo in te richten dat hij op den wissel groot 500, die later bleek valsch te zijn, 100 van den logementhouder ter leen ontving, en mijnheer vertrok. In plaats dat hij nu naar Scheveningen ging, gaf hij den koet sier den last hem naar Voorburg te brengen en na een uur aldaar te zijn gebleven vertrok hij naar Delft. Het geld werd te Rotterdam en te Schoonhoven met zijne verloofde, die hij had ont moet, door besch. verteerd en den 13 Aug. werd hij met nog maar weinige centen bij zich te Rotterdam gearresteerd. Te Voorburg maakte hij nog gebruik van den naain van zijn oom, waarna hij een brief naar zijne neven te Boxtel schreef om linnengoed, maar dit ontving hij niet, want zijne arrestatie had inmiddels plaats gehad. Volledig werden de medegedeelde feiten door besch. erkend en tevens bleek dat hij den 12 Sept. jl. door de rechtbank alhier tot een jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld is wegens diefstal in een herberg, waarin hij was ontvan gen. Adv.-Gen. Mr. Terpstra requireerde tot schuldigverklaring aan het besch. ten laste ge legde en zijne veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5—15 jaren, benevens vier geldboeten elk van 50. De verdediger Mr. van Limburg Stirum verzocht het aannemen van verzachtende omstan digheden. Besch. zelf hoopte zijne straf in een zaamheid door te brengen. Het Hof, nog heden uitspraak doende, veroordeelde A. N. onder aan neming van verzachtende omstandigheden, tot diio jaren gevangenisstraf en vier geldboeten ieder van 50. Den Haag, 29 November. Op het diner giste ren door den voorzitter aan een gedeelte van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden, waren nog tegenwoordig de Ministers van Justitie en Koloniën alsmede de griffiers dei- belde Kamers. De 44ste algeineene vergadering van de ver- eeniging van en voor Nederlandsche industriëe- len, op Woensdag 4 December a. s. des voormid dags om 10 uren ten huize van den secretaris te houden is bestemd1°. voor het uitbrengen van drieuiaandelijksch verslag van den secretaris; 2°. voor de benoemingen van bewindsleden en vau commissiën voor de begrooting 1872/73; 3°. ter bespreking van: de gevolgen der nieuwe wet op den in- uit- en doorvoer in Ned. Indie voor de Nederlandsche industrie en 4°. tot de voort zetting der discussie over regeeringszorg ten aan zien der nationale nijverheid inzonderheid met betrekking tot de middelen van verkeer te water en te land, de briefposterij en den telegraafdienst. Het klokgelui kondigde gisteravond te ruim 11 uren aan dat er brand was uitgebarsten. Wer kelijk bleek het bij nader onderzoek dat zulks het geval was en wel in het centrum der gemeente: het Kettingstraatje, in het nog pas sedert den ochtend van dien dag ledigstaande winkelhuis van een manufacturier. In den beginne nam de brand een ernstig aanzien aan, doordien de vlammen hevig door de woonkamer woedden, omhuld door een dikken damp. De inmiddels aan gerukte brandspuit koD, wegens gebrek aan water in de brandput, geen dienst doen, zoodat de vlam men aanwakkerden, naar buiten sloegen en zich aan de bovenverdieping begonnen mede te deelen. Spoedig daagde er evenwel andere hulp op en werden de vlammen dooreen extincteur nagenoeg uitgedoofd. Eenige van de later aangerukte spui ten gaven nog water. Brandweer, politie, schut terij en de militaire autoriteit waren op het terrein van den brand aanwezig, welke te mid dernacht geen sporen meer van zich deed zien. 8tompwijk, 27 November. Gisteren bij de her stemming is met 70 stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A van Santen, terwijl de heer C. Kempenaar 61 stemmen op zich vereenigde. Rotterdam, 28 November. Door de afdeeling Rotterdam van de „Maatsch. tot nut van den Javaan" is in hare heden gehouden vergadering besloten, dat de Rotterdamsche afdeeling op de eerstvolgende algemeene Vergadering beproeven zal wijziging te verwerven in de inrichting en de wijze van werken van de Maatschappij, opdat zij aan haar doel beantwoorde en vruchten af- werpe voor den Javaan. Mocht de Rotterdamsche afdeeling daarin slagen, zij zal blijven bestaan en de uitgedoofde lust tot medewerking zal, naar men vertrouwde, snel weder ontgloeien. Mocht zij het onderspit delven, zij zal zich ontbinden en dan althans zóóveel hebben gewonuen, dat hare opheffing niet aan gemis aan belangstelling in het lot van den Javaan kan worden geweten. De leden zullen alsnu tegen Donderdag over acht dagen worden bijeengeroepen tot het ver kiezen van Bestuurders of van afgevaardigden, die op de algemeene vergadering in dien zin willen werkzaam zijn. Een Engelsche Maatschappij, dezelfde die de Wyberton had uitgerust, heeft besloten, behalve die eene, nog drie booten in geregelde vaart tusschen Java en Rotterdam te brengen, en naar men verneemt zullen die booten tot voor de stad kunnen komen: iets, dat, wegeus de vele bezwa ren van het overladen in lichters, van groot be lang is. Willemsdorp, 28 November. In de nabijheid van ons dorp, op een particulier terrein tusschen den straatweg en den Staatsspoorweg naar Don recht wordt druk gewerkt aan de oprichting van gebouwen en toestellen tot fabricage van kunst matige meslspecie, voor rekening van de heeren Van Sandeling Co., te Groote Lindt. Wanneer bij de oprichting dezer labriek ook de voorgeno men aanleg eener groote dokhaven alhier ver wezenlijkt wordt, zou ons klein dorpje eene gun stige toekomst tegemoet gaan als voorstad van do nabijgelegen handelsstad Dordrecht. (iV. li. Cf Arnhem, 28 November. DeBarbiers-vereeniging heeft 11. Maandag besloten om het minste scheer loon voor éénmaal op 3 cents te bepalen, terwijl zij een geëvenredigde verhooging zal aannemen naar omstandighedeu, in den geest als in eene vorige vergadering was besproken. Tevens is op deze vergadering een vroeger voorstel aangenomen, o;n elkander bij ziekte of ontstentenis bij te staan in het bedienen der klanten, en een fonds op te richten tot ondersteuning der tijdelijk buiten ver dienste zijnde barbiers, wanneer zij in behoeftige omstandigheden verkeeren. GEMENGD NIEU \V S. De schade, door Denemarken bij den orkaan van 13 dezer geleden, wordt geschat op minstens vier millioen kronen (de Deensche kroon staat gelijk met ongeveer 1,50) en tot dusver wordt het aantal der verongelukte personen op honderd aangegeven, maar het is zeker, dat dit aantal nog grooter is. Om zich een denkbeeld te inaken van de hevigheid van den orkaan en van de woede der hoog opgestuwde wateren wordt gemeld, dat op het eiland Falster een groot schip, Zvallov genaamd, komende van Memel, in het midden van een korenveld werd geslingerd, op meer dan 1000 meter afstand van de kust. De 18jarige dochter van zekeren R. te Utrecht, een meisje dat aan vlagen van waanzinnigheid lijdende was, heeft sedert acht dagen het ouderlijke huis verlaten, zonder dat men tot heden nog een spoor van haar heeft kunnen ontdekken. Een huisvader te Haarlemmermeer, dezer dagen met zijne kinderen spelende, wierp om ben te vermaken een weinig kruit in de kachel en de kinderen hadden veel schik in de dan volgende ontploffing. Maar toen de vader zich een oogen- blik verwijderd had, wierpen de kinderen den geheelen gevulden kruithoorn in de kachel, ten gevolge waarvan deze uit elkander sprong en de kleederen van een der kinderen in brand ge raakten. De buren, die op den slag toeschoten, hebben het brandende kind in het water gedom peld om het vuur te blusschen en gelukkig is het kind er met eenige brandwonden afgekomen. De Standaard meldt dat bij het onderzoek door de justitie te Oosterhuizen (bij Apeldoorn) ingesteld, omtrent vermoedelijke mishandeling der verpleeg den in het Huis van Barmhartigheid aldaar, van die mishandeling schijn noch schaduw geble ken is. W. Spaargaren, vischkooper te Aals meer, had voor 2 a 3 maanden aal te Amsterdam afgeleverd aan den aalhandelaar R. J. Visser, te Workuin. Bij het overscheppen der aal, was on gemerkt een gouden ring zoek geraakt. De aal was te Workum weder overgeschept geworden, en van daar verzonden naar Londen. Daar werd door een kuecht van den heer Visser opgemerkt, dat er onder de aal één was, die een gouden ring om het lijf had, zoodat men genoodzaakt was het dier te dooden om er den ring af te krijgen. Bij onderzoek bleek dat dit de vermiste ring was, die daarop aan den eigenaar terugge zonden werd. lï UITENLAND. Frankrijk. De gang van zaken in Frankrijk wekt de algemeene aandacht weder in hooge mate. Wat in de laatste dagen ginds is voorgevallen, wettigt volkomen een meer dan gewone belangstelling van het publiek. Daarom meenen wij ook niet te moeten vol staan met de eenvoudige mededeeling der feiten, die ons per telegraaf bekend worden, doch in meer uitvoeriger mededelingen te moeten treden, waar gewichtige onderwerpen dit wenschelijk doen schijnen. Nu ons het meer uitvoerig verslag van de zit ting der Nationale Vergadering van jl. Diosdag onder de oogen komt, wenschen wij nog het rap port van den heer Batbie, kort samengevat, mede te deelen. Het verslag begint met de verklaring dat de leden der commissie hun werk hebben aange vangen met de meest welwillende bedoelingen, en daarom het voorstel van den heer de Kerdrel, hetwelk geenerlei vijandschap jegens de regeering ademde, op zich zelf hebben beschouwd, geheel afgescheiden van de beteekenis welke daaraan bij gelegenheid der discussie over de interpellatie van den generaal Chaugarnier gegeven was. Ue commissie brengt daarom hulde aan den heer Thiers wegens de groote diensten, die hij aan den lande bewezen heeft, erkent dat hij er evenzeer aanspraak op heeft aan het hoofd der regeering te blijven als het de plicht der Nationale Verga dering is op haren post te volharden tot dat het werk van 's lands bevrijding geheel zal afgeloopen zijn; zij beantwoort daarna de vraag, welke aan leiding er voor den heer de Kerdrel bestaan kon om, met afwijking van het bestaande gebruik, de boodschap van den President niet eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen, maar met een adres te beantwoorden. „Die aanleiding bestond daarin," zoo luidt het antwoord, „dat verschillende zinsneden van die boodschap een gedeelte dezer vergadering veront rust hadden. Eenige onzer ambtgenooten hadden toen zij den President hporden zeggen dat men geen tijd moest zoek ntaken met eene procla matie van de republiek, maar de hand aau het werk moest slaan om de republiek, welke nu eenmaal d6 wettige regeeringsvorm des lands was, te bevestigen, zich zelveu afgevraagd of daar mede de afspraak van Bordeaux niet geschonden en inbreuk gemaakt werd op de constitueerende macht der Nationale Vergadering. „In allen gevalle verontrustte het hen te zien dat de regeeriug, hare onpartijdigheid aau kant zettende, al hare krachten aan ééne zijde van den evenaar bruebt, en dat een bewind, hetwelk door deze Vergadering met algemeene stemmen gevestigd was, de krachten der regeering ter be schikking stelde van eene partij welke, althans dus verre, in deze vergadering eene minderheid vormt. Deze ambtgenooten herinnerden zich dat

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2