niet volgen want terwijl het verzoek daartoe door België gedaan formeel is. afgewezen, omdat er lusschen dat rijk en Amerika geen uitleverings- Iractaat is gesloten, is het bevel tot opzending jaar Duitschlaud nog niet ontvangen, oindat ie instructie der zaak, door het gerechtshof te Bonn, voor eenige dagen nog niet zoover gevorderd was, out Stupp naar de openbare terechtzitting le verwijzen. Wanneer nochtans op 30 dezer geen bericht bij de Amerikaansche egeering is inge komen, wordt Stupp vrijgelaten en zal zijn on- oienschelijke daad dus ongestraft blijven. Ziet daar de gevolgen van langgerekte instructie I De redacteur van de Volksbole, Dr. Zander ie Muuchen, die in het proces tegen de Dachauer bank betrokken is, heeft zich door ontvluchting aan de straf, die hem ongetwijfeld wachtte, ont- irokken. Dezer dagen is hij naar Ojstenrijk ver trokken en bevindt zich nog daar. Tal van rechtsgeleerd n worden dagelijks door de pers genoemd als hebbende de praktijken van Jlej. Spitzeder in de hand gewerkt. De balie van llunchen heeft een commissie van drie advocaten Deuoemd, oin de aanklachten tegen hun confrères te onderzoekeu. Een jong Duitscher, met name Paul Mai, onlangs van de aanklacht vau moord vrijgespro ken, heeft voor de rechtbank van correctioneele politie terechtgestaan, op verzoek vau het Berlij- ner Stadtgericht, wegens vervalsching eeuer assig natie van 1000 thalers. De rechtbank heeft be paald, dat het verhoor van Paul Mai in Duitsch laud zal plaats hebben. Oostenr,-Hoiig. Monarchie. In de gisteren door den Landdag gehouden zitting is over het ontwerp-adres in antwooidop de troonrede beraadslaagdSzaskiewitz en vijf tien zijner partijgenooten verlieten de zaal. Lawrowski stelde in federalistischen zin eene motie van orde voor, welke in de avondzitting werd verworpen; slechts 28 leden verklaarden er zich voor. Het ontwerpadres werd daarop, in den door de commissie voorgedrageu geest, goed gekeurd. In Karinthië is een levendige bewoging ontstaan ter verkrijging eener Staatsleeuing ten behoeve van het schoolwezen. Door de ijverige bemoeiingen van een vereeniging van onderwij- zersj is algemeen de noodzakelijkheid in het licht gesteld, om in Karinthië minstens nog 206 scho len te bouweD, waarvoor, wanneer ieder gebouw slechts 4 a 5000 guldens kost, een uitgaaf van een millioen noodig zal zijn; die som wil de ver- eeuiging door een leeniDg doen bijeenbrengen. Vereenigde Staten. In een dezer dagen door Grant gehouden gesprek heeft deze verklaard, dat zijne boodschap geene wijziging op politiek gebied zal vermelden. Indien bij eene amnestie aanraadt, zal zij volledig zijn, docli onder voorwaarde, dat zij die erin begrepen zijn, den eed van trouw aan de constitutie zullen afleg- ;eD. De President acht het niet raadzaam om zicli jegens het noorden in vriendschappelijker geest uit te laten dan jegens het zuiden. De bladen van Boston maken een staat open baar van de huizen, die bij den grooten brand werden vernield. Het vuur heeft 748 huizen in rook doen opgaan, vertegenwoordigende een waarde van 7.765.000 dollars. Van de verbrande Ijeteeelcn waren slechts 60 eenvoudige woon huizen; in de overige panden waren de zaken van 1844 handelaren gevestigd. Deze laakten hebben dan ook voornamelijk de grootste schade beloopen. Alleen door 95 kooplie den, wier namen door de bladen zijn genoemd, is een som van 14.822.000 dollars verloren, dat is per hoofd gemiddeld tusseheu de f 350.000 a f 380.000. In het geheel hebben de vlammen over een oppervlakte van 60 acres gewoed en een schade van 80 millioen dollars veroorzaakt. TELEfcrRAMMhlS Plymouth, 27 November. De Fransche gezant in Peru, de heer Gauldrée Boilleau, is hier aan gekomen. Naar door hem wordt medegedeeld, heeft 't voorstel van Pardo, om een uitvoerrecht le heffen op potasch, in Chili veel bezorgdheid veroorzaakt. Men hoopt op een bevredigende op lossing van 'l geschil tusschen Peru en Bolivia. De regeering vaD Peru geeft zich veel moeite om emigratie uit Europa te bevorderen. De Peru- sche kamer heeft eene wet aaugeoomen, krachtens tvelke de invoerrechten op meel, graan, tabak, wijnen en spiritualiën verhoogd worden. Berlijn, 27 November. Prins Karei zal 1 De- tember van hier vertrekken naar St. Petersburg, iaar de keizer van Rusland hem heeft uitgenoo- digd het feest van St. George bij te wonen. Het Huis van afgevaardigden hield zich heden bezig met het voorstel van Reicheusperger, dat de regeering zou verordenen, dat het onder wijs in den godsdienst aan, het gymnasium te Braunsberg niet zal gegeven mogen worden door den an den ban gedanen godsdienst-onderwijzer Wollmaun. De Minister van Eeredieust verklaarde ia den loop der discussie, dat Woüuiaun staats ambtenaar is en dus slechts volgens de wetten van den staat kan ontslagen worden. Werd Woll- mann's excommunicatie een beslissend kriterinm, dan zou de regeering zich slellen onder de auto riteit van den bisschop van Ermelaud. De regee ring houdt de twee partijen, die in den boezem der Katholieke kerk strijdvoeren, alle beide voor Katholiek. Zij handhaaft deswege Wollmann in zijne betrekking. De regeeriug nam het dogma van 's Pausen onfeilbaarheid niet aan, en kan dus ook niet de gevolgtrekkingen uit dat dogma, ge maakt, erkeunen. Het Huis verwierp het voorstel van Reichen- sperger bij gemotiveerde motie om tot de orde vau den dag over te gaan, met 264 tcgeu 81 stemmen. De ultramontanen, feodalen en Polen stemden tegen. Bern, 27 November. De staatsbegrooting voor 1873 sluit met een batig saldo vau 170,006 fr. De Groote Raad vau het kanton Luzern heelt met 83 tegen 40 stemmen besloten tot de hei- opening van het noviciaat in het vrouwenklooster Eicheunach. De gemeenteraad van Solothurn heeft htt onfeilbaarheids-dogma verworpen. Versailles, 27 November. De Nationale Ver gadering heeft heden eeu aanvang gemaakt met de beraadslaging over de Staatsbegrooting van 1873. De heer Raudot heeft de aaudacht geves tigd op het deficit. De algemeene beraadslagingen zijn gesloten. Er heeft geeDerlei incident plaats gehad. Konstantinopel, 27 November. Khamil-pacha is aan het ministerie van buitenlandsche zaken door Rashid-pacha vervangen. De Grieksche geestelijkheid en de bevolking van Jeruzalem hebben de afzetting gevraagd van den patriarch Cyrillus, die de proclamatie van de Bulgaarsche afgescheidenen heeft afgekeurd. De overheid vreest voor wanordelijkheid. De Griek sche wijken zijn door de militaire macht bezet. Rome, 27 November. De Kamer van Afgevaar digden heeft den mioisterieelen candidaat Piroli tot vice-president gekozen en de beraadslaging over de begrootiDg van buitenlandsche zaken voortgezet. De Opinione spreekt het bericht tegen, dat Cadorna als gezant te Londen zal aftreden, en zegt, dat er geene wijzigingen in het personeel van het corps diplomatique in het vooruit zicht zijn. In de heden door de Kamer der Afgevaar digden gehouden zitting, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken gezegd, dat de regecring voornemens is in hare politiek van gematigdheid te volharden; dat zij aan de elericale partij elk voorwen Isel wil ontnemen, om zich voor te doen als de vertegenwoordigster van de godsdienstige belangen, door haar tot de bekentenis te dwin gen dat zij geen ander programma beeft dan den oorlog in Europa te doen ontbranden, ten einde het wereldlijk gezag van den Paus te herstellen. De minister verklaarde dat de internationale betrekkingen van be vredigenden aard zijn; die met Duitsch- land zijn goed. Het incident betreffende de meter-commissie werd Da het wisselen van vriendschappelijke ophelderingen beslecht. De Lau- rium-quaeslie heeft echter geen stap voorwanrls gedaan, niettegenstaande de gematigdheid, waar mede men jegens Griekenland te werk gaat. De inioister voegde er bij, dat de belangen van Italië die zijn van Europa zelf, uarnelijk vrede, liberale vooruitgang, instandhouding der maatschappelijke orde. Parijs, 27 November. Het rechterceutrurn is vergaderd geweest, onder het voorzitterschap van den heer Ferdy. Meu was eenstemmig over den zin, te geven aan de motiën vun orde welke naar aanleiding van het rapport des heereu Batbie kunnen worden voorgesteld, en nopens de aan de discussie te geveu richting. Het ltukercentrum zal geene verdaging voorstellen. Londen, 28 November. De Bank heeft heden haar Disconto verlaagd op 6 pCt. De Daily Telegraph bevat een telegram, hou dende dat de generaal Manteuffel bevel heeft ont. vangen om zijne troepen bijeen te trekken, ten einde op het eersto teeken te kunnen oprukkeD. Wecncn, 28 November. De Wiener Zeitung maakt een eigenhandig schrijven openbaar, door den Keizer aan den minister van biuneulandsche za ken gezonden, en waarbij de Rijksraad cp 12 December a. s. wordt bijeengeroepen. Gemeenteraad. Zitting van heden. (Geopend te twee uren.) Voorzitter, de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Stoffels, de Fremery, Le- zwijn, Hartevelt, Evers, Driessen, Veefkiud, du Rieu, Dercksen, van Heukelom, van Outeren, Krantz, van Wensen, Wttewaal, Bylevelt, Goudsmit, van Putt- kamnier, Eigeman, Buys, Tromp, Seelig en le Poole. Afwezig met kennisgeving de heer Verster. De Voorzitter deelt onder anderen mede dat zijn ingekomen 1°. Mededeeling van bet overlijden van den kassier der Bank van Leening en diens tijdelijke vervanging, en van den gunstigen staat, waarin de Bank ver keert. 2°. Adressen van verschillenden aard, welke ter lezing zijn gelegd. 3°. Voordrachten ter benoeming van verschillende onderwijzers, tot welke benoemingen, na het ter lezing leggen der voordrachten, in de eerstvolgende vergade ring zal worden overgegaan. Hierop wordt benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkundige vakken aan de openbare schooi voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse, voor meisjes, op een tractement van f 1600 'sjaars, de heer J. H. Jennes, candidaat in de wis en natuur kunde, leeraar aan de burger dag- en avondschool te Groningen, die 19 stemmen op zich vereenigt; de heer ten Klooster erlangde den stem, terwijl éen blanco biljet was ingeleverd. Vervolgens komen in behandeling: 1°. Het verzoek van Diakenen der Nederduitseh Her vormde gemeente alhier, om te worden vrijgesteld van de betaling eener recognitie voor bet gebruik van gemeentegrond in de Verwerstraat. Het voor stel der commissie van financiën om daarop afwijzend te beschikken wordt met algemeene stemmen aan genomen. 2". Het verzoek van J. A. van Dijk, waarbij eene wijziging der verordeningen op de heffing van school geld wordt in overweging gegeven. Het rapport van Burg. eo Weth. op dit verzoek strekt tot afwijzing van het verzoek; dat van de comm. van fin. tot toewijzing. De heer le Poole begrijpt het verzoek van den adressant, omdat het hier de eenvoudige consequentie geldt van een verkeerd beginsel, door de vereeniging der regeling van het onderwijs van verschillenden aard in éen reglement. Maar toch kan spr. zich niet ver eenigen met het rapport der commissie; liever dan aan 't verzoek toe te geven zou spr. de toelage aan adressant willen verhoogen. Ook de heeren Eigeman en Dercksen bestrijden mede het rapport der commissie en verklaren er tegen te zullen stemmende eerste omdat niet andere wijzigingen in de onderwijs-verordeningen blijven bestaan; de tweede op de gronden van den heer le Poole. De heer Buys verdedigt namens de Oornm. van Fin. haar rapport. Het geldt hier geen persoonlijke maar een beginsel-qnaestie en dat beginsel (van vermindering der schoolgelden bij het later gebruik maken van het openbaar onderwijs door meer dan één kind uit een gezin) moet ook consequent worden doorgevoerd. Het verwondert spr. niet dat de verschillende sprekers tegen de inwilliging van het verzoek zijn, omdat zij tegen het beginsel zijn, waarvan de Commissie uitgaat. Na eenige discussie tusschen de heeren le Poole en Buys, betoogt ook de heer Goudsmil, wat de iinancieele quaestie betreft, dat de schoolgaande kin deren niet al de kosten van het onderwijs moeten dragen, maar slechts voor een deel. Hij verdedigt overigens het rapport der Commissie, met het oog op de billijkheid om, ten aanzien van het openbaar onderwijs in verschillende inrichtingen, éen beginsel toe te passen. Alleen van de tegenstanders van bet openbaar onderwijs is dus tegenkanting in deze te wachten. De heer Dercksen betoogt nader dat, wanneer de Comm. van Fin. consequent wil zijn, zij verder moet gaan dan de heer van Dijk verlangt; dan moet het onderwijs geheel kosteloos zijn, zoodat iedereen er gebruik van kan maken. De heer Harlevett verdedigt daarentegen het ver zoek van den heer van Dijk, waartegen hij nog geen enkel argument heeft gehoorddan dat het 600 zal kosten. Wil men andere grieven ook wegnemen, men stelle het voor, maar verzette zich niet tegen het voorloopig wegnemen van één grief. De heer du Rieu wil geen gunsten meer bewijzen. Het onderwijs op de Hoogere Burgerschool is zijn geld zeer goed waard en wij moeten dus niet meer geven. De heer Buys bestrijdt de meening dat het hier een gunst zou zijn. Ware dit het geval, dan moest ook de verordening worden gewijzigd, want gunsten mogen niet bewezen worden. De Voorzitter verdedigt van zijn kant het rapport van B. en W. Zij meenen dat men niet al te conse quent hier moet zijn in de toepassing van een beginsel, dat alleen ten aanzien van twee categoriën van scho len is aangenomen en bij het Gymnasium niet be staat. De heer Goudsmit betoogt dat hier van een uit zondering geen sprake is; zoowel door de wet op het lager als middelbaar onderwijs wordt het aangenomen beginsel gehuldigd. Na een korte gedachtenwisseling wordt het voor stel der Commissie van Financiën verworpen met 13 tegen lOstemmeo, en daardoor het afwijzend rapport van B. en W. aangenomen. 3°. Het verzoek van G. J. Boelen, ter bekoming van gemeentegrond aan den Vestwal nabij zijn hout- kooperij. De Commissie van Fabricage stelt voor de gronden af te staan; B. en W. stellen voor af wijzend te beschikken. De heer Krantz meent dat het verzoek niet moet worden toegestaan; de gronden aan de Singelgracht moeten niet lichtelijk worden afgegeven, met het oog op de uitbreiding der gasfabriek. De heer Stoffels gelooft dat de gronden zeer wel kunnen worden afgegeven; waar dit strekken kan ter bevordering van de industrie kan daartegen geen be zwaar bestaan. De Voorzitter verdedigt het rapport. De heer Buys meent dat de Comm. van Financiën hier had behooren te zijn geraadpleegd. Voor ditmaal legt de Comm. van Fin. zich echter bij het voorstel van B. en W. neder. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 18 tegen 5 stemmen. 4°. Het verzoek van L. S. Verhoeven, van gelijke strekking, om grond aan de Tweede Haverstraat. De Commissie van Financiën stelt voor den grond af te staan a 5 per centiare. De Commissie van Fabricage stelt voor de koop- Bom op 1 te bepalen. Na eenige discussie over de te late inzending der stukken aan de Commissie van Financiën en over den prijs van den grond, wordt met IS tegen 5 stemmen besloten voor de bedoelde gronden 5 per vierkante el te doen betalen. Daarna wordt het voor stel tot afstand van den grond met algemeene stem men aangenomen. 5». Gelijk verzoek van T. J. Bots, om grond aan den Nieuwen Kijn bij de Vestestraat. Nadat op een vraag van den heer Dercksen was geantwoord door den voorzitter dat de passage voor rijtuigen niet belemmerd zal worden, bestrijdt de heer Krantz het voorstel, omdat z. i. de voorgeno men verbouwing een gevaarlijken toestand in't Teven zal roepen, terwijl ook de heeren du Rieu, Wttewaal, Hartevelt, Bylevelt en Buys tegen de verandering zijn, omdat de gemakkelijke inrij, vooral voor wagens met handelsartikelen, geheel zal vervallen en er zelfs gevaar zal ontstaan bij het passeeren'van rijtuigen. Do heeren Hartevelt en Buys hebben eerst na het opmaken van hun gunstig rapport, dat spoedig moest worden geschreven, het terrein kunnen opnemen en dat onderzoek in loco heelt hen overtuigd van de wensehelijkheid om het verzoek niet toe te staan. De heer Bylevelt is van oordeel dat de koopsom hier hooger behoort te zijn. De Voorzitter kan zich alleen bij het verzoek neder- leggen, wanneer de hoek zóó gebouwd wordt, dat de passage niet wordt belemmerd. De heer Stoffels ver dedigt het verzoek. De heer Bi/levelt stelt nu bepaald voor den prijs op 7 per centiare te bepaleude heer Dercksen om f 10 er voor te eischen. Na nog een korte gedachtenwisseling wordt het amendement van den heer Dercksen aangenomen met 13 tegou 10 steaiuien; het voorstel zelf, omcasuquo den grond af te staan, met verandering van den hoek in een ronden hoek, zooals de Voorzitter wenschte, wordt verworpen met 13 tegen 10 stemmen en het voorstel om den grond af te staan wordt evenzeer verworpen met 14 tegen 9 stemmen. 6°. Het verzoek van mej. H. M. Klerk de Reus, om eervol ontslag als onderwijzeres 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor meisjes. Eenparig aangenomen. 7°. Het voorstel tot wijziging van art. 2 der In structie van den Gemeente-architect. De heeren Eigeman, Goudsmit en van Putlkammer meenen, dat, met 't oog op de Iinancieele quaestie die zich hieraan vastknoopt, de Comm. van Fin. had behooren te worden eehoord. De laatste spr. ziet hierin een zijdelingsche traotementsverhooging van den architectdaartegen protesteert echter de heer de Fremeryhet geldt een uitbreiding der werk kring van den architect, die daarvoor behoort te wor den schadelooa gesleld. De Voorzitter stelt thans voor het stuk te renvo- yeeren naar de Commissie van Financiën, hoewel de heer Buys verklaarde daarop persoonlijk niet aan te dringenhet voorstel wordt met 21 tegen 2 stemmen aangenomen en de zaak dus aangehouden. 8°. Een Staat van af- en overschrijving op do begrooting der gemeente van 1872 wordt zonder discussie eenparig goedgekeurd. De vergadering is daarna gescdeiden. LAATSTE BEaiCHTSlV. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de 2de helft der maand October de volgende brie ven met onbekende adressen ontvangen K. Evers en Marie Lantman, beiden te Am sterdam; Langeveld te de Beemster; Miiller te Berlijn; J. Paap te BeuzichemA. Tuyl te Bode graven; Stokvis te Bommel; Maria Rehorst, Nieuwkerk, Losselmans, allen te 's-Gravenbage; F. Keissiug, wed. C. Boskoper, beiden te Hazers- woude; H. Luneman te Houten; J. A. Mesman te Maassluis; Mej. M. Franse te Nijmegen; B.de Leeuw, J. Dorpaal, G. Steiu, Mej. M. S. Sliggers, P. Mol, allen te Rotterdam; J. Toussaint te Ro- vendaal; J. D. H. Vane te Schoonhoveu; P. van der Waart te Utrecht; Raaulpje Ploeg te Wees per Carspel; A. M. van Bemmeleu en wed. B. Bakker, beiden te Zwatiimerdaui. Per telegraaf). Den Haag, 28 November. In de zitting der Tweede Kamer van hedeu zijn bij de discussie over de Spoorwegbegrooting ander maal onderscheidene openbare u erkeu ter sprake gebracht. Ten slotte is de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Den Haag, 28 November. Z. M. heelt benoemd tot ontv. der dir. bel. en ucc. te Noordwelle c. a. den heer W. van Bochove, thans te Noordwolde c. a.tot ontv. der reg. en dom. te Meppel den heer J. Roldanus, thaus te Hoorn; tot ontv. der dir. bel., in- cn uitg. rechten en acc. te Schier monnikoog, den heer H. J. G. Nauninga, thaus verific. derzelfde middelen te Oostmahorn. Naar men verneemt wordt de betrekking van secretaris van H. M. de Koningin waarge nomen door den heer Mr. F. von Weckherlin, zoon van den overleden secretaris. Gisteren had er bij den Minister van Kolo niën een diner plaats, door Z. Exc. aangeboden aan onderscheidene leden van het corps diplo matique en eenige andere aanzienlijken. Onder de ruim twintig genoodigden met hunne dames, bevonden zich de gezanten van Rusland, Italië en Frankrijk bij het Nederlandsche hof, sommigen dezer met hunne secretarissen en attachés. Heden biedt de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mr. W. H. Dullert, aan een gedeelte van de Leden der Kamer, in het hotel Paulez een diner aan, waarop ook eenige andere personen zijn genoodigd. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, laat stelijk rechter in de Arrondissements-Rechtbank te 's-Hertogeobosch, bij Zr. Ms. besluit van 22 October jl. benoemd tot raadsheer in het Provin ciaal Gerechtshof in Noord-Brabant, heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad den gevorderden ambtseed afgelegd. Zwolle, 27 November. Daar door of namens den heer Dr. .1. van Vloten te Bloeuiendaal geen cassatie is aangeteekend tegen het arrest van het provinciaal gerechtshof van Overijssel, kan men hieruit opmaken, dat hij zich bij dat arrest nederlegt. 280»tc 8'f A1T8-LV1EB IJ. TWEEDE KLASSE. VIERDE UJST. Trekking von Donderdag 28 November. Prijzen von f 30. 2 2605 4730 6949 10310 11247 14678 17208 410 2611 6042 7119 10351 11297 14757 17232 490 2746 6321 7213 10474 11369 14758 18026 600 3045 6424 7347 10564 11991 15345 18030 806 3062 5446 7487 10633 1259U 15399 18239 938 S310 6542 7864 10716 12770 15403 18946 1654 3345 6944 8007 10765 13058 16647 18974 1720 3783 6255 8339 10850 13855 15735 19205 1929 4092 6366 8518 11007 13999 16277 19278 2031 4222 6397 8651 11147 14099 16455 19522 2112 4303 6417 9304 11156 14632 16791 19767 2252 4476 6733 9848 11164 14655 17087 19779 2440 4668 6739 9914

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3