waarvan 4 in blanco. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 90. Gekozen de heerenJ. C. Th. Philippi met 167, A. Milders met 165, J. A. P. Pit en E. L. Jacobson Lzti. elk met 164, J. C. Offers met 162, D. P. van Wageninge met 161, G. H. Mees en M. M. de Monchy elk met 160, Oh. Moens met 155, Joseph J. Jacobson met 122, J. J. de Lange met 107 stemmen. Ter vervanging van den heer Hoyack zijn ingekomen 183 briefjes, waarvan in blanco 4; volstrekte meerderheid 90. Gekozen de heer G. S. Pieters met 138 stemmen. Heden is in een vereenigde zitting van de Arrondissements-Rechtbank, de heer Mr. E. E van Raalte plechtig geïnstalleerd als rechter- plaatsvervanger in die rechtbank. Schiedam, 27 November. Gisteren zijn alhier tot leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken benoemd de heeien: J. J. G. Nolet, J. T. Beu kers, T. li. B. Snijders, A. M. F. van Deventer en J. Meijer Pz., allen aftredende leden. Noordwijk, 26 November. Door eenige inge zetenen dezer gemeente en van het naburige Noordwijkerhout is eene som van f 59.50 bijeen gebracht, als bijdrage voor het huldeblijk aan de nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke. Deze gelden zijn aan de subcommissie te Leiden op gezonden. Utrecht, 27 November. Naar men verneemt heeft het Hoog militair gerechtshof den heer Mr. G. A. Nahuys, advocaat alhier, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van fungeerend auditeur-militair te Haarlem. Het Blldt, 26 November. De poging, door de kerkvoogden van de Hervormde gemeente te St.- Jacobi-parochie aangewend out landstraotement te verkrijgen voor den predikaut, en zoo de ker kelijke quuestie eeD schrede nader tot de oplos sing te brengen, is mislukt. De Minister heeft hun verzoek van de hand gewezen, op grond dat, zoo de Bildtsclie landeigenaren ook al niet ge dwongen konden worden tot het voldoen aan hun verplichtingen, de gemeente rijk genoeg was om in de kosten van den eeredienst te voorzien. Heerenveen, 26 November. Gisteravond werd op de vergadering der IJsvoreeuiging Thialf be sloten den aanstaanden winter (ijs en weder die nende) te houden: a. eene hardrijderij doorman nen; b. eene hardrijderij door twee mannen met eene vrouw in 't midden; c. een harddraverij met paard en slede. 's-Hertogenbosch, 27 November. De thans reeds betrekkelijk hooge waterstand belet nu reeds de landlieden, komende van Dungen, hunne vruch ten ter markt alhier brengende, aan de kleine hekel of wel sluis O deze stad te naderen anders dan per schuit; een toestand die veroorzaakt wordt door den afgegraven kanaaldijk ten behoeve der defensie aldaar; al de kosten door deze gemeente door het leggen eener brug over de vestinggracht zullen dus des winters, wanneer zij't meest noodig is, ijdel zijn, indieu men niet dien kanaaldijk ver hoogt, al was bet maar voor een voetpad, dat toch spoedig weggeruimd is als de vijand komt. De provinciale weg van 's-Hertogenbosch naar Vlijmen, gedeelte 's-Hertogenbosch Groot-Deute- ren, dat ook at tengevolge der defensie niet mag worden verhoogd, is heden mede overstroomd, zoodat ook daar het noodveer moet worden in werking gebracht. (P. N.) GEMJENGD NIEUWS. De trein, welke Zondag-avond te 9 uren 8 m. van Breda te Dordrecht moest aankomen, kwam aan te 9 uren 26 ui., door het derailleeren van een goederenwagen op den weg tusschen Wil lemsdorp en Dordrecht. Door dit ongeval kon de trein van 9 uren 10 m. niet van daar naar Breda vertrekken, daar de veiligheid van den weg in gevaar verkeerde. Door de zorg van den heer Engles, stationschef te Dordrecht, die zich ter stond met een extra-machine naar de plaats van het ongeval begaf, werd de bedoelde wagen we der tc ongeveer 2 uren des nachts op het spoor en naar Dordrecht gebracht en dc weg, welke daardoor veel geleden had, zóó spoedig geheel den graad van beschaving der beschuldigden, eer aan te nemen was, dat zij niet wisten wat zij deden. Hij verheugde zich verder hier openlijk te kunnen constateeren, dat de vaak uitgesproken vrees, dat zij op aansporing handelden van de beschaafde klasse, op geenerlei wijze was beves tigd en nergeDS een grond daarvoor was te vinden. Veeleer scheen de gansche gebeurtenis door het in Emmerik arbeidende gedeelte der 's-Heerenberg- sche bevolking uitgelokt te zijn. De jury heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak der achttien werklieden te Emmerik, beschuldigd van deelneming aan de ongeregeld heden te 's-Heerenberg op 1 April. Veroordeeld zijn: 1. tot 1 jaar gevangenisstraf Wilhelm Schillo; 2. tot zes maanden gevangenisstraf Courad Knist, Theodor Reintjes, Peter Ophees, Heinrich Knist, Wilhelm Roldus, Peter Knist, Johan Knist, Eduard Koenen, Johan Jansen en Theodor Tuck. De overige zes beschuldigden zijn vrijgesproken. hersteld, dat de eerste trein te halfzeven des mor geus ongehinderd weder kon passeeren, waar mede de in de wachtkamers te Dordrecht over nachte reizigers hunne reis vervolgden. De Zigeuners zijn Zaterdag-morgen weder van Gro ningen vertrokken in de lichting vanwaar ze gekomen zijn. Twee agenten van politie hebben hen vergezeld tot aan het gemeentehuis te Hoo- gezand. Later hebben zij zich vertoond in Mun tendam en wilden zich naar Veendam begeven, doch zijn door de Veei dammer politie tegenge houden, waarop zij zijn teruggekeerd en door de gemeente Meeden naar de grenzen zijn vertrokken. Hun getal was 35, doch is nu nog met een exem plaar vermeerderd, daar een 15-jarige jonge doch ter van een zoon is bevallen. De heer A. Her- weijer te Abbenbroek verkocht dezer dagen een varken voor f 201,60. 't Beest woog 288 kilo. Dat heet geld maken voor een varken! Te Brus sel en omstreken heeft Dinsdag en Woensdag een zeer hevige storui belangrijke schade berok kend. De liberale leden van den Gemeente raad van Namen hebben geen gehoor gegeven aan het laatste convocatie-biljet voor de verga dering; zij zijn jl. Maandag allen afwezig geble ven en zullen afwezig blijven, zoolang het 19de lid, dat in den Raad moet plaats nemen, niet verkozen zal zijn. Tusschen Antwerpen en Valparaiso zal een directe stoomvaart worden in werking gebracht, waaraan de Belgische Regee ring jaarlijks fr. 500.000 guarandeert voor brie venvervoer. Men moest over zulk een ouderne ming hier te lande eens sprekenRegeering en Kamers zouden 't letterlijk bestervenGe woonlijk hebben alle Ministers, vóór hun aftre ding, nog oude rekeningen te vereffenenmen lette er eens op: vóórdat een Minister zijn por tefeuille neerlegt, ziet men in den regel een reeks van bevorderingen en benoemingen van zijn de partement uitgaan. Zóó is 't hier, zoo is't overal. Dezer dagen heeft men nog al gesproken van de aftreding van generaal de Cissey als Minister van Oorlog in Frankrijk; bij de verschillende wapens van het leger zijn thans 900 benoemingen bekend geworden; het kan dus als meer dan waarschijn lijk worden beschouwd, dat de generaal heen gaat. Te Brixlegg heeft zich een zekere Tur ner, klokluider en oppasser van de Angeluskerk, aan het kruis van den toren op dat gebouw op gehangen. Hij had steeds gezegd dat hij zooveel pret vond in het beklimmen van den toren, dat hij nog eenmaal in 't bovenste topje zijn laatsten adem zou laten. De man heeft woord gehouden. De hevige wind nam eergisteravond te 's-Gra- venhage aan het Kanaal den hoed van een heer op, toen daarjuist een persoon voorbijkwam, die den inmiddels voortgerolden hoed tot aan het water naliep en, toen deze daarin was gevallen, het hoofddeksel nasprong. Zijn poging tot redding werd dan ook met een goeden uitslag bekroond, vermits de redder, toen hij den heer zijn natten hoed teruggaf, een billijke belooning ontving. BUITENLAND. Frankryk. Omtrent de zitting der Nationale Vergadering van Dinsdag, waarin de heer Batbie zijn gisteren in hoofdzaak medegedeeld rapport uitbracht, meldt men nog het volgende: Tot de conclusie van het rapport komende, stelde de heer Batbie voor, om het voorstel-de Kerdrel (een antwoord op de boodschap) te ver werpen, en het volgende er voor in de plaats te stellen: „Er wordt eene commissie van 15 leden benoemd, belast met de taak om ten spoedigste een ontwerp op de ministerieele verantwoorde lijkheid in te dienen." De commissie, zeide de heer Batbie, wil er niet op staan, dat dadelijk over haar voorstel worde beraadslaagd; maar zij zou gaarne zien, dat de discussie bepaald werd op morgen. De heer Martel stelde voor, die tegen Donder dag aan de orde te stellen. De heer Batbie waarschuwde de Kamer, om het land toch vooral niet lang in onzekerheid en ongerustheid te laten; maar als men verlangde, dat de discussie niet eer dan Donderdag zou be ginnen, dan was de commissie er niet tegen. De heer d'Audiffret-Pasquier, voorzitter der commissie, verklaarde dat zij zoo spoedig mogelijk het debat geopend wenschte te zien. Men bedenke dat de commissie niet verantwoordelijk wil ge steld zijn voor het voortduren der crisis. De Ver gadering heeft echter te beslissen. (Agitatie.) Hierna werd bij wijze van opstaan en zitten blijven de vraag gesteld, of de beraadslaging over de conclusie der commissie Woensdag of Donder dag zal plaats hebben. Het resultaat was twijfel achtig. Er werd nu overgegaan tot eene stemming met briefjes. Met 356 stemmen tegen 332 besliste de Kamer, dat de discussie Donderdag geopend zal worden. Nadat Dinsdag door de Nationale Vergade ring het besluit genomen was oin heden de con clusie van het rapport-Batbie in beraadslaging te nemen, heeft de ministerraad gisteren een lang durige vergadering gehouden om te beraadslagen over hetgeen aan het gouvernement te doen staat voor het geval bedoelde conclusie mocht worden aangenomen. Tot gisteren hadden nochtans de ofïicieuse onder handelingen der partijen, om nog tot een vrede lievende oplossing der crisis te geraken, niet opgehouden, doch de voortzetting dier pourpar lers had evenmin tot eenig gunstig resultaat geleid. De orde was niettemin overal volmaakt. Heden zal de heer Thiers de zitting van do Nationale Vergadering bijwonen en waarschijnlijk zelf deelnemen aan de discussiën over het rapport- Batbie. Uit een artikel van het Bien Public blijkt dat het verschil tusschen den president en de com missie van rapporteurs over het voorstel van den heer de Kerdrel hierin bestaat, dat laatstgenoemde de regeling der ministerieele verantwoordelijkheid terstond verlangt, doch de andere constitutioneelo quaestiën wil hebben aangehouden tot na dege- heele ontruiming van het Fransche grondgebied. De president daarentegen, schoon niet afkeerig van het beginsel der ministerieele verantwoor delijkheid, wil dat beginsel eerst in toepassing gebracht zien tegelijk met de overige wijzi gingen in de constitutie, overtuigd als hij is dat er een tegenwicht behoort aanwezig te zijn tegen de almacht van de meerderheid der Nationale vergadering, en dat dit tegenwicht, bij ontsten tenis eener Tweede Kamer, nergens anders te vinden is dan in eene groote onafhankelijkheid van het uitvoerend gezag. Onder de laatste berichten wordt in hetzelfde blad nog gezegd dat er, bij al de spanning welke er heerscht, nog niet gewanhoopt wordt aan eene goede oplossing der crisis, daar, naar men zegt, de commissie „de "discussie over wijzigingen in de constitutie niet onvoorwaardelijk afwijst, doch niet wil afzien van haar denkbeeld dat er vóór dat men daarover spreken gaat een verantwoor delijk ministerie behoort te worden gevormd. Verder worden de geruchten tege3proken dat de heer Thiers eene tweede boodschap aan de Nationale vergadering zou richten en dat hij voor nemens zou zijn een plebisciet uit te lokken. In een artikel van den heer John Lemoinne wordt in het Journal des Débats het rapport van den heer Batbie iu scherpe bewoordingen afge keurd, en de verwachting uitgedrukt dat de re geering het krachtig bestrijden zal. Het artikel eindigt met te verklaren dat de heer Thiers tot de Nationale Vergadering niets anders te zeggen heeft dan dit: „Geef mij macht genoeg om te regeeren of neem zelf de regeering in handen." De Siècle zegt dat de vrienden der regeering voornemens zijn eenvoudig jde afstemming der conclusie van het rappoit te bewerken. Het blad verklaart dat dit rapport eene uitdaging is tot een strijd op leven en dood. De Nationale Vergadering hield zich jl. Maandag bezig met een door den heer Joubert, een afgevaardigde vau de rechterzijde, inge diend wetsvoorstel, strekkende om het bezigen van kindereu beneden den leeftijd van tien jaren in fabrieken te verbieden, en het bezigen van kinderen boven dien leeftijd alleen toe te staan wanneer hun gelegenheid gegeven wordt om on derwijs te genieten. Daartoe wor It in het wets ontwerp bepaald dat kinderen boven den lOjarigen en beneden den 13jarigen leeftijd niet meer dan zes, door een rusttijd afgebroken, uren per dag in de fabrieken mogen arbeiden, en dat de werk tijd niet voor 's morgens 5 uren beginnen, noch na 8 uren 's avonds eindigen mag. Vrouwen en meisjes mogen verder, volgens het ontwerp, niet dan over dag in de fabrieken werken. Het wetsontwerp vond goedkeuring bij de meer derheid. Nadat onder andereu de heeren Tolain en Louis Blanc het hadden geprezen, wel niet omdat het ten volle aan hunne wenschen beant woordde, inaur omdat zij er een stap op een goeden weg in meenden te zien, besloot de Na tionale Vergadering tot de tweede behandeling daarvan over te gaan. De stroom van adressen aan den heer Thiers houdt nog altijd aan; de inhoud dier geschriften is niet slechts vleiend voor den President, maar dikwijls hatelijk, zelfs beleedigend, voor de rech terzijde. Van daar dan ook een circulaire der Regeering, die door den prefect van Douhs ter kennisse der ingezetenen is gebracht en waarin wordt verklaard, dat het gouvernement dergelijke betuigingen van instemming niet aanvaarden kan en besloten is de rechten van en den eerbied voor de Wetgevende Vergadering ongeschonden te handhaven. De minister van biunenlandsche zaken, de heer Victor Lefranc, heeft in eene bijeenkomst der commissie voor de verzoekschriften, naar aanleiding van het protest van den prins Napo leon tegen zijne uitzetting, de verklaring afgelegd dat de regeering de tegenwoordigheid van dien prins in Frankrijk niet kon dulden, omdat zij bekend was met het bestaan eener Bonapartisti- sche ramenzwering, er bijvoegende dat, vermils de Nationalo Vergadering was uiteengegaan, de regeering niets anders had kunueu doen dan den prins uit het land te zetten. Door den krijgsraad te Parijs zijn voor een paar dagen de tien franctirenrs uit het departe ment Anbe, die in den Fransch-Duitsc.hen oorlog zonder aanleiding vijf mannen en eene vrouw volgens den een Israëlieten uit Stettin, volgens den ander uit den Elzas hebben gedood, vrij. gesproken, op grond dat daarbij niet is gebleken: van moedwil, om onschuldigen te treffen. Gri-oo t-Bri tannic. De koningin heeft gisteren op Windsor den miuisterraad weder gepresideerd Het schijnt dos dat de gezondheidstoestand der vorstin reden tot gerustheid geeft. Men deelt eenige bijzonderheden mede aan. aangaande de plannen der Britsche regeering voor de aanstaande parlementszitting, welke men be weert uit eene betrouwbare bron te hebben ont vangen. Daarin wordt gezegd dat de ontbinding van het Lagerhuis met de daardoor gevorderde algemeene verkiezing niet voor den herfst vas 1873 zal plaats hebben, tenzij de regeering eene te geringe meerderheid in het Huis vinden mocht, in welk geval zij daartoe vroeger zou overgaan. De vier voornaamste onderwerpen, waaromtrent de regeering verder voorstellen aan het Huis zou doen, zijn: de regeling van het verband tusschen de rijks- en de gemeentebelastingen, van het grondbezit, herziening der onderwijswet voor En- c geland en wettelijke regeling der universiteit van k Dublin. Het wetsontwerp betreffende de plaatse- p lijke belastingen is, en wordt door de regeering n als zoodanig beschouwd, het voornaamste der in u te dienen voorstellen; het heeft de strekking om p paal en perk te stellen aan het toenemende mis- li bruik dat de grondeigenaars, niettegenstaande de immer stijgende waarde der vaste goederen, den last der belastingen meer en meer van zich af en op alle ingezetenen der gemeente weten te z schuiven. Mocht de regeering hetzij bij het Lager- c huis hetzij bij het Hoogerhuis falen om het plaat- 1 selijk belastingstelsel op billijke grondslagen te regelen, twee mogelijkheden met het oog op den 1 grooten invloed der groote grondbezitters op en 1 in de beide Huizen, dan zou deze quaestie tot den e grondslag eener ontbinding van het parlement worden gemaakt en als de leuze der liberalen bij de algemeene verkiezingen dienen. Het wetsontwerp betrekkelijk het grondbezit o zou, volgens het genoemde blad, de dubbele strek- 1 king hebben om de overdracht van vaste goede- t ren minder omslachtig en minder kostbaar te z maken en het majoraats-groudbezit entailte be- g perken. 1 Deze beide ontwerpen zullen het eerst bij het s Lagerhuis worden ingediend, omdat men daar I e minder oppositie verwacht dan in het huis der te Lords. Ook moet een wetsontwerp tot naasting der Iersche spoorwegen en uitbreiding en exploitatie van het spoorwegnet door den staat ter bevor dering der eenheid door de regeering zijn gereed gemaakt. Op het buitengoed Belmont in Kent is plot seling overleden Lord Harris, geboren in 1810, Gouverneur van Trinidad in 1846, van Madras ia 1854, vervolgens verbonden aan de Hofhouding der Koningin en laatst kamerheer van den Prins van Wales. Daarentegen is het doodbericht van de dichteres Eliza Cook, door sommige bladen verspreid, een verzinsel. Te Edinburg zal een nationaal gedenktee- ken worden opgericht voor den beroemden her vormer John Knox. Door een vrij willige inschrij ving zal men de benoodigde gelden verzamelen. De Theems is bij Windsor overstroomd. Ge- l heele streken staan in Somerset onder water; c door de hevige stormen zijn voor verscheidene plaatsen aan de kusten schepen vergaan. Door de Pacific-Stoomvaartmaatschappij is bericht ontvangen dat een pas gebouwd schip, dat de eerste reis naar Amerika deed, de Tacora, voor den mond van de La Plata-rivier is vergaan; equipage, passagiers en lading zijn echter gered. DultsoHland. De Keizerin van Duitschland heeft gisteren de stad Keulen bezocht en bij den baron A. von Op- penheim gedineerd. De Kroonprinses van Pruisen is Dinsdag middag te Karlsruhe aangekomen. De Prooinz. Correspondent, meldt, dat de Kei zer, die gisteren te Berlijn is teruggekeerd, zich onverwijld zou bezig houden met het ontwerpen der noodige maatregelen, om de nieuwe districts- wet, die het Lagerhuis thans weder bij zeer groote meerderheid heeft aangenomen, onveranderd ten uitvoer te brengen. Het hertogelijk Staats-ministerie in Bruns- wijk heeft den 14den gewonen Landdag tegen 5 December bijeengeroepen. Men herinnert zich dat in den vorigeu zo mer dicht bij Brussel, door zekeren J. Stupp, op zijn rijken meester graaf Bianco, een vreeselijke moord werd gepleegd; om hem (e berooven, had hij den graaf gedood en daarna zijn lijk trachten te verbranden. Naar Amerika gevlucht, werd hij op verzoek der Duitsche regeering hij is een Duitscher gevangen genomen. De uitlevering heeft echter nog niet plaats gehad en zal wellicht

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2