opkomst (de zaal was meer dan eivol) en haar behoorlijk gedrag gedurende den avond. Dit was werkelijk ook zóó. De dicht opeengehoopte me nigte, die met vrouw en kroost wa9 komen op dagen, gedroeg zich allerordelijkst en luisterde, onder genot van bier en koffie, alleraandacbtigst naar hetgeen ten gehoore werd gebracht. Bijzondere vermelding verdient de mededee ling van den Voorzitter, dat de bekende S, J. van der Hout, die zich als lid der vereeniging aan gemeld had, als zoodanig niet was toegelaten. Met het zingen van Wien Neerlands Bloed werd de avond besloten. De coöperatieve broodfabriek, te stichten door de Vereeniging van Bakkersgezellen, zal in het voorjaar worden geopend. Het „Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond" zette gistermiddag de voor veertien dagen geschorste vergadering voort „tot be spreking der afschaffing van den arbeid op Zon dag." Nadat men het andermaal niet eens dreigde te zullen wordeu over de middelen om tot het doel te geraken, werd ten laatste eene commissie van negen leden benoemd, wier streven het zal zijn, eene algemeene beweging in het leven te roepen tegen den Zondagsarbeid, om vervolgens gezamenlijk de middelen ter afschaffing te be spreken. Delft, 24 November. Door regenten en regen tessen van het gasthuis alhier is in de vergadering van jl. Zaterdag besloten om tot vader en moeder in genoemd gesticht aan te stellen den heer en mejuffrouw D. van der Koppel, thans wonende te Assen, die vroeger to Delft respectievelijk als magazijnmeester der artillerie van de 3de klasse en als moeder in het meisjeshuis werkzaam waren. Naar men verzekert zou de kapitein der artillerie Bergansius, alhier in garnizoen, door Z. M. zijn aangewezen tot het doen eener zending naar Frankrijk op militair gebied en denkelijk den 28 dezer vertrekken. Amelde, 24 November. De rivier de Lek is alhier nog wassende. Op sommige lage gedeelten zijn de uiterwaarden ondergeloopeo. Te Vrees wijk en op het Zederikkanaal kan niet meer ge schut worden. Utrecht, 25 November. Door den aanhouden den aanwas van het water staan de uiterwaar den langs den Rijn en den IJsel in deze provin cie voor het grootste deel onder water; de uit gestrekte dijkeD van deu Lekdijk boven- en benedendams, waaronder deze waarden liggen, zijn echter in zulk een uitmuntenden staat, dat voor ongevallen niet de minste vrees behoeft te bestaan. 's-Hcrtogenbosch, 25 November. Naar men verneemt zal bij de dd. schutterij en het corps Kon. scherpschutters eene groote mutatie plaats hebben, daar de majoor-commandant der schut terij Jbr. NV. G. de Jonge van Zwijnsbergen deze stad metterwoon gaat verlaten en zich naar's-Gra- venhage begeeft en de kapiteins H. J. Hartogen- sis, G. Bosch en J. W. R. van Gulick, de laatste wegens redenen van gezondheid, hun eervol ont slag gevraagd hebben of zullen vragen, de heer van Gulick teveus ook als commandant van bet corps Kon. scherpschutters. Men verzekert dat nog meer officieren voorne mens zijlf hun ontslag te vragen. Venlo, 24 November. Bij de Kamer van Koop handel alhier zijn berichten ingekomen als zouden de spoorwegbruggen bij Gennep en Ravestein veel te laag gebouwd zijn, zoodat bij hoog water eene stremming der vaart onvermijdelijk wordt. Tot wering van dit voor onze scheepvaart zoo dreigend gevaar, heeft de Kamer in hare verga dering van den 18den dezer besloten zich met adressen te wenden tot het bestuur dezer ge meente, de Gedeputeerde Staten van het hertog dom, den Minister vau Binnenlandsche Zaken en de Kamer van Koophandel te Gladbach. GEMENGD NIEUWS. In het laatst der vorige maand is de vroegere maitre6se van Lodewijk Napoleon Bonaparte, de beruchte Marguerite Bellanger in haar woning, Rufe Friedland te Parijs, overleden. „Wel moe dertje, wat kost die visch?" vroeg verleden week een oud gebrekkig manneke aan een vischvrouw op een der markten te Parijs. „Voor een klant 2,50 fr., maar voor u 2 fr., best vadertje." „Dat is niet duur." Hij nam de visch op en ging heen. „Zeg eens, vadertje, ge vergeet me te betalen, riep hem de vischvrouw na. „Dat weet ik ook; was 't antwoord en de kooper vervolgde zijnen weg. Toen ging hem de vrouw na en pakte hem, op vrij gevoelige wijze bij den kraag, zóó zelfs dat de politie er bij te pas moest komen. „Waarom betaalt ge die vrouw niet?" vroeg de commissa ris. „Wildet ge die visch st.len?" „Stelen, mijn heer, stelen? Tusschen man en vrouw bestaat geen diefstal." „Is die mau je echtgenoot?" her nam de commissaris. Zij keek hem eens aan en antwoordde toen: „Ja, waarachtig mijnbeer, hij is 't; maar hij is leelijk geworden, ik kende hem heusch niet meer." „Hoe lang zijt ge van elkaar gescheiden?" „Vijfentwintig jaar," antwoordde hij; „ik heb lang gereisd en nu kom ik terug" „Ja, van Cayenne," voegde de vischvrouw er bij. De beide echtelieden konden hierop vertrekken. Uit Homburg meldt men dat de Bank, die den Sisten December bepaald moet worden gesloten, en die, in 't afgeloopen seizoen 2 millioen ver speelde, thans niet alleeu dat verlies te boven is, maar nog een overschot heeft van 2* millioen. Er wordt op dit oogenblik echter zóó sterk gespeeld dat het resultaat niet is te voorzien. De behandeling van het be kende proces-Tichborne zal eerst den 5den Mei van het volgend jaar plaats hebben. De procureur-generaal van het Provinciaal ge rechtshof in Utrecht verzoekt iu het Politieblad opsporing, aanhouding en opzending van Maria Margaretha van Frankenhuysen, bijgenaamd Scheele Griet; ond 44 jaren, laatstelijk directrice van het ProtestkutBcb landbouwkundig opvoedings gesticht voor verwaarloosde en verlaten kinderen te Montfoort. In haar signalement komt o. a. voor, dat ze heeft een breed, mager en bleek aange zicht, en een spitse neus eu mond; ze is bijziende en knijpt, met iemand sprekende, de oogen bijna dicht; ze spreekt op zachten toon en zeer lang zaam, op beide wangen heeft ze een kleine roode vlek. Zij is, wegens mishandeling van verpleeg den in gemeld gesticht, bij verstek verwezen tot een jaar cellulaire gevangenisstraf. BUITENLAND. Fraukrtj k. De Etoile Beige deelt een telegram mede uit Parijs, waarin het volgende bericht wordt: Tus schen den heer Thiers en de Commissie voor het voorstel de Kerdrel is het tot een volslagen con flict gekomen. Eeoige vrienden van Thiers zijn werkzaam om eene schikking te treffen, maar zonder hoop op succes. Volgens de Indipendance is de Commissie giste ren bijeengekomen, om het rapport van Batbie te hooren voorlezen. Indien de meerderheid er zich mede vereenigde zonder tevens de meening en aanmerkingen der minderheid terug te geven, zou deze tijd vragen om een tegen-rapport op te maken. De lndépendance Beige behelst verder een tele gram uit Parijs, waarin gemeld wordt dat de toestand te Versailles nog zeer gespannen is. De rechterzijde zou generaal Changarnier tot opvolger van Thiers hebben bestemd, en de hee ren d'Audiffret-Pasquier, Batbie, Ernoul, de Bro- glie en Desjardins tot Ministers. De heer Thiers zou noch afwijken van de in zijne boodschap ver vatte verklaringen, noch van zijne mededeelingen aan de Commissie. Het bericht, dat Batbie een ingeslagen, geweest zijn, en ook voor de sociëteit toen de ruiten daar werden ingeslagen, terwijl hij beweert dat hij bij zijne schoonzuster, de waardin Evers, tot behulp is geweest; wat deze, de 39ste getuige, voor het tijdsverloop van halfvijf tot 6 uur, ook bevestigt, terwijl de getuige Fehres verklaart, dat hij hem tegen vijf uur in zijn onmiddellijke nabijheid gezien had, als hebbende beschuldigde zijn persoon afgeranseld. De beklaagde Joh. Reintjes is, zegt hij, niet bij de vechtpartij tegen Straatman geweest, gelijk de aanklacht en de vroegere aantijging door Joh. Knist luidt. De getuige Joh. Berendsen verklaart intusscheu, dat hij juist daarheen geloopeu was, waar men Straatman het hoofd aan bloeden had geslagen. Den beschuldigde Herman Meijer is ook een gat in het hoofd geslagen en toch zegt hij er niet bij tegenwoordig geweest te zijn, hoewel bij van de plaats, waar de vechtpartij gehoudeu werd, naar een in de nabijheid zijnde pomp was ge- loopen en gezegd zou hebben„Ik heb er al ge-: Doeg van." De laatste beklaagde Tuck wil even onschul dig zijn als zijn makkers, die hem eerst beschul- Onder de getuigen in deze zaak komt voor de naam tod Fehres, die wij als gemeente-bode hebben genoemd. Hf) is Rijks ambtenaar. digd hadden. Door den bof-kaunnerrath Griiutn is hij, hoewel onduidelijk, als dengene aangewe zen die hem voor het huis vau den pastoor den hoed van het hoofd heeft geslagen. Verscheidene getuigen bevestigen nochtans zijne aanwezigheid in de onmiddellijke nabijheid van de vechtplaats, om Straatmande getuige Boers verklaart daar entegen, dat Tuck in het gedrang twee vech tenden van elkaar trok. Van het verhoor van de overige getuigen der beschuldigden werd af gezien. Daarna werd nog de instructie gelezen der te gelijk als rijksveldwachter fungeereude Neder- landsche opzieners der jacht en der visscherijen en evenzoo van de verklaringen betreffende bun onderscheidingsteekenen, bestaande uit een kara bijn met bajonnet en een onder den bovenjas verborgen zoogenaamden hartsvanger, die aan een riem bevestigd is. Den 22steu November werd de zitting voort gezet met bet verhoor der getuigen A décharge in de zaak der deelneming van de beschuldigden Kempkes en Bonekamp aan de geweldenarijen tegen Straatman. De getuigen Joh. Roeloffsen en Karei Nieuwenhuis uit Emmerik legden de gelijk luidende verklaring af, dat beide beklaagden gedu rende de vechtpartij om Straatman in het koffiehuis van Evers geweest zijn, (Wordt vervolgd.) onderhoud beeft gehad met Thlors wordt onjuist genoemd. Heden zal de commissie over het voorstel de Kerdrel hoogst waarschijnlijk haar rapport uitbrengen. De regeering zou zich dan dadelijk partij stelleh. Men veronderstelt dat, hoewel het rapport een verzoenenden geest zal ademen daarin toch eenige harde uitingen zullen voor komen tegen de presidiale boodschap. In dat ge val zou de heer Thiers zich opnieuw tot de vergadering wenden. De heer Barthelemy St.-Hilaire heeft Zon dag per telegraaf den heer Jules Simon naar Versailles ontboden, omdat de President een on derhoud wenschte te hebben met dien minister, De houding van den heer Thiers is overigens zeer kalm; hij i9 even goed gestemd als onder de meest alledaagsche omstandigheden. Door twee afgevaardigden van het linker-cen trum, de heeren de Mareère en Christophle, is aan den heer Thiers het volgende ontwerp tot wijziging der constitutie medegedeeld, hetwelk zij zich voorstellen in den vorm van een amen dement op het door eene commissie uit den boe zem hunner partij geformuleerde voorstel in te dienen „Art. 1. Het mandaat van den President der Republiek wordt verlengd voor den tijd van vier jaren, ingaande den lsten Januari 1873. „Art. 2. -De artikelen 4957 en 60—69 der grondwet van 4 November 1848 worden van kracht verklaard. „Art. 3. Gedurende den tijd, waarbinnen de afkondiging eener aangenomen wet moet plaats hebben, staat het den President vrij, bij eene boodschap eene nieuwe behandeling derzelfde wet te verzoekon. - „Op eeneu door de Nationale Vergadering te bepalen dag zal de President in persoon de re denen kunnen bloot leggen, welke hij voor dit verzoek heeft. „Bijaldien de Vergadering weigert de wet op nieuw in behandeling te nemen, zal de President met de af kondiging kunnen wachten tot na de eerstvolgende gedeeltelijke vernieuwing der Ver gadering. „Na die gedeeltelijke vernieuwing neemt de Nationale Vergadering eene eindbeslissing. De Pre sident is alsdan verplicht de wet af te kondigen; zoo hij iu gebreke blijft, geschiedt de afkondiging door den president der Nationale Vergadering. „Art. 4. De Nationale Vergadering wordt jaar lijks, bij derde gedeelten vernieuwdde eerste vernieuwing bee't plaats op den lsten Juni 1873, de tweede op den 15den Juni 1874, de derde op den 15den Juni 1875. De wet regelt nader de wijze waarop die vernieuwingen plaats hebben. „Art. 5. Binnen acht dagen na de afkondiging der tegenwoordige wet zal er een vice-president der Republiek benoemd worden. „Art. 6. Bij ontstentenis van den President, treedt de vice-president in zijne plaats op gedu rende het tijdperk in deze wet genoemd. „Art. 7. De President en de vice-president der Republiek worden door de Nationale Verga dering benoemd, en zijn bij het einde van deu tijd waarvoor zij benoemd zijn, herkiesbaar, doch voor niet langer dan een nieuwen termijn van vier jaren." De heer Hertog d'Audiffret Pasquier heeft aan het Journal de Paris een schrijven gericht waarin hij verklaart dat aile verslagen omtrent de bijeenkomsten der leden van de Commissie-de Kerdrel medegedeeld, onjuist zijn; de leden hebben hun woord van eer gegeven om het stil zwijgen over de gevoerde discussiën te bewaren en alle mededeelingen zijn dus valsch, omdat zij geheel onvolledig zijn. De heerPrax-Paris heeft Zaterdag in de Nat. Verg. vergunning verzocht om de regeering te interpelleeren ovui heldoor verschillende leden van de gemeenteraden uit onderscheidene steden ingezonden adressen, waarin zij deu President der Republiek gelukwenschcn met zijn bood schap. Hij beschouwt dit als onwettig en gelijk staande met een politieke vergadering, omdat zij achter hun naamteekeningen hun hoedanigheid van gemeente-vertegenwoordigers hebben ge plaatst. De beslissing over deze interpellatie zal zich waarschijnlijk oplossen in het besluit om trent het voorstel-de Kerdrel. De Nationale vergadering deed jl. Vrijdag, zooals uit vroegere berichten reeds is gebleken het wetsontwerp betreffende de algemeene raden in de departeuieuten van Algerië af, en begon daarna de behandeling van het wetsontwerp tot op heffing van het decreet van 1852, waarbij de aan de leden van het huis van Orleans door den koning Lodewijk Philips in 1830 geschonken goederen tot staatseigendom verklaard werden. Een voorstel om dit wetsontwerp aan te houden, en eeD on derzoek in te stellen in hoeverre de aanneming de belangen van den staat zou kunnen benadeelen, werd verworpen, gelijk mede een tegen-ontwerp hetwelk door den heer Duprat was voorgesteld, strekkende om door de prinsen van het huis van Orleans in ruil voor de terug te geven bezittingen, waarop zij hunne eigendomsrechten voor den rechter zouden te bewijzen hebben, alle stukken en bescheiden te doen overgeven welke onder hunne bt rustin war o en a in den staat beh den. De verschillende artikelen van het wetso werp werden daarna aangenomen, en wel eerste, waarbij het decreet van 1852 werd trokken, met algemeene stemmen. Aan de Times wordt uit Parijs medeged dat het rapport der parlementaire commissie de herziening van het kiesstelsel gereed is, commissie, welker leien voor de groote meen heid (11 van de 15) tot de rechterzijde du tionale vergadering behooren, zouden daarbij^ stellen dat het kiesrecht, hetwelk thans blvt meerderjarigheid eischt, voortaan eerst op vijl twintigjarigen leeftijd zou verleend worden België. De Echo du Parlement verzekert, dat gener Guillaume, toegevende aan het dringend veno zijner collega's, zich bereid heeft verklaart; de portefeuille van Oorlog voorloopig nog u houden. In 1860 besloot het Belgische gouverneur om, ten einde het bij groote hoeveelheid in loop brengen van Fransche bronzen muntstuk! tegen te gaan, een ander geldstuk, de nicke! doen vervaardigen en tegen het bedoelde Pri sche geld in te wisselen. De uitkomst heeft wezen dat het beoogde doel niet is bereikt; bronzen geld is belangrijk toegenomen en nickels liggen in de Belgische bank opgestapt Daarom heeft de regeering een radicalen m« regel aan de wetgevende vergadering voorgeb gende opheffiing der vergunning om de nick tegen andere muntspeciën in te wisselen. Een aantal inwoners van Cureghem en vi Saint-Gilles hebben zich tot het gemeentebestui van Brussel gewend met het verzoek om di voorsteden, tot nogtoe op zich zelf staande meenten, bij de hoofdstad in te deelen. - De heer Alberic Allard, professor bij d rechtsgeleerde faculteit aan de Gentsche Hoogi school, is Zaterdag-nacht, in den nog jeugdijei leeftijd van 38 jaren overleden. Deze hoogleeraa had zich een roemvollen naam verworven doo zijn werk over de crimineele procedure der XVId eeuw, welk werk door de Fransche academie i bekroond. Groot-Brltannië. In een onzer laatste nummers hebben wij gi wezen op de toenemende desertie bij het Britj sche leger, welke ernstige bezorgdheid schijnt tq wekken. Naar wij mededeelden waren toch ge durende de laatste twaalf maanden in het Poli tieblad de namen van niet minder dan 8361 de serteurs bekend gemaakt (de militie en de as rinesoldaten niet medegerekend) zoodat maan delijks gemiddeld 700 a 800 man van het vaa del wegloopen. Voor dit verschijnsel worden n in berichten uit Londen, verschillende redenen opgegeven: sommigen verklaren het uit de buiten gewoon sterke Davraag naar werklieden in geheele landanderen uit de zachtheid der de desertie gestelde straffen-, weder anderen a het gemis van toereikende middelen tot het o; sporen van deserteurs. Wat het laatste punt bi treft wordt opgegeven dat op zijn hoogst 10 pCt van de gedeserteerde manschappen achterhaal worden. Het verontrustende der zaak wordt vol gens de berichten nog verhoogd door de omstan digheid dat, terwijl de gelederen door desertie gedund worden, de werving al meer en metr slechte resultaten oplevert en niet in staat is os de ontstaande gapingen aan te vullen. Dultsohland. Onlangs is medegedeeld dat het wets-ontwerp tot invoering van het verplichte burgerlijk hu welijk in Duitschland reeds de goedkeuring des Keizers had verkregen; dit bericht was voor barig: want eerst voor een paar dagen heeft It Minister, die de voordracht aan de Wetgevend». Vergadering zal aanbieden, een onderhoud mei den Keizer gehad, waarop nu eerst nog een Mi nisterraad moet volgen; daarna zal het wets voorstel aan de goedkeuring van den Keizer et vervolgens aan het oordeel van het Huis van A gevaardigden worden onderworpen. De Kabinetten van Berlijn, Londen en St Petersburg hebben de Hooge Porte ophelderinge gevraagd omtrent den veldtocht van den onder koning van Egypte in Abyssinië. De Porte heeft daarop een ontwijkend autwrord gegeven, doch de drie regeeringen zijn onlangs op nienw op de zaak teruggekomen en hebben zich tevens tot den onderkoning zelf gewend, men weet nog niet mei welken uitslag. De kroonprins en prinses van Saksen zijt gisteren over Keulen naar Brussel vertrokken. Uit Lippstadt wordt gemeld, dat de te Wet! opgerichte Katholieken-vereeniging, in aansluiting tot den bond te Mainz, op last der politie ont bonden en het lokaal, voor de bijeenkomsten be stemd, gesloten is. Uit Munchen worden nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent de ontdekkingen welke men heeft gedaan in het huis van Adèle Spitze- der, de directrice van de Dachauerbuuk. Onbe schrijfelijk wordt de pracht genoemd, die daar heerschte. In elk vertrek, in elke kast werd eeu kolossaal gouden kruis gevonden, dat, om de oogen der fanatieke menigte, die zijn geld daar

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2