Woensdag 27 November. FEUILLETON. N°. 3928. A0. 1872. STADS-BERICHTEfl. e ongeregeldheden te 's-HEEIlENEEItG. LEIDSCB DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlyke Nommer»0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERIKNTIEN. Voor lederen regel777.'0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die rjj beslaan. PROCES-VERBAAL n de inlevering en opening van stembriefjes die ten ukoeve der keuze van vijf leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft plaats gevonden den 26 November 1872. Het bureau van stemopneming neemt in de ter levering der stembriefjes bestemde zaal op het Raad- ïis plaats des middags te twaalf uren. Het is samengesteld uit den heer Dr. Willem Draelis van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, de heeren Jhr. Mr. Jacobus Nico laas van Putt- jlmmer en Prof. Johann Christiaan Gottlob Evers, ien van den Gemeenteraad, stemopnemers. De lijst der kiezers die bij de verkiezingen in aan- ïrking komt, mitsgaders een exemplaar van het oninklijk besluit van den 9 November 1851, Hou nd© vaststelling van een Reglement, bevattende gemeene bepalingen betreffende de Kamers van oophandel en Fabrieken, worden op de tafel voor et bureau staande nedergelegd. De stembus na onderzocht en volkomen ledig be nden te zijn wordt met twee sleutels gesloten, aarvan de eene door den Voorzitter van het bureau de andere door den heer van Puttkammer als adste stemopnemer in bewaring wordt genomen. I lo de stembus zijn briefjes geworpen door de op erensgevoegde vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee uren wordt door den Voorzitter verklaard ist de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd erstreken is en daarop de stembus gesloten op de voorgeschreven wijze. Onmiddellijk wordt de bus geopend en bevonden ireeëndertig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers die briefjes heb- «n ingeleverd vergeleken zijnde, is gebleken te zijn ren groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij oor den Voorzitter een voor een geopend en overluid oorgelezen. I Het bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje, i Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien feweest tweeëndertig. - Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: 1 Petrus Isaacus de Fremery 29, Adrianus Cornelis ,eembruggen 29, Mr. Paulus du Rieu 2S, Johannes guatius van Wensen 28, Boudewijn Franciscus Lraotz 27 stemmen. H. J. van Wensen, J. L. van Wensen, J. C. Zaal- )erg, J. van der Drift, G. Elshof, P. C. Eigeman, 2. J. Leembruggen, H. A. Schmier, H. W. F. Bak- ier, H. N. Veefkind, J. C. Fischer, J. Jl. van Bee- ten, G. Wilhelmy Damstó, L. G. Ie Poole. T. J. van t Hooft, G. J. du Rieu, T. T. Krantz en A. H. .igeinan ieder éen stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stern- verkregen de heeren: Petbus Isaacus de Fremery, Adrianus Cornelis Leembruggen, Mr. Paulus du Rieu, Johannes Ignatius van Wensen en Boudewijn Franciscus Krantz. Zijn derhalve verkozen tot leden der Kamer van koophandel en Fabrieken te Leiden de heeren: PETRUS ISAACUS DE FREMERY, ADRIANUS COKNELIS LEEMBRUGGEN, Mr. PAULUS DU RIEU, «JOHANNES IGNATIUS VAN WENSEN en boudewijn franciscus krantz. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-ver baal 'Pgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de aal bevonden. Gedaan te Leiden, den 26sten November 1872. (get.) v. d. BRANDELER, Voorzitter. v. PUTTKAMMER,c, J. C. G. EVERS. J StemoPnemers- i Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 28 November 1872, 'a namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een leeraar in de wis- en natuur kundige vakken aan de openbare achool voor meer uitgebreid lager onderwijs der late klasse voor meisjes. (21G) 2°. Verzoek van Diakenen der Nederduitscbe Her vormde gemeente alhier, om te worden vrijge steld van de betaling eener recognitie voor het gebruik van gemeentegrond in de Veryersstraat. (210 en 210*) 3°. Verzoek van J. A. van Dijk, waarbij eene wijzi ging der verordeningen op de heffing van school geld wordt in overweging gegeven. (212 en 212*) 4». Verzoek van G. J. Boelen, ter bekoming van gemeentegrond aan den Vestwal nabij zijne houtkooperij. (221) 5°. Verzoek als voren van L. S. Verboeven, aan de tweede Haverstraat. (217) 6°. Verzoek als voren van T. J. Bots, aan den Nieuwen Rijn bij de Vestestraat. (218) 7". Verzoek van mej. H. M. Klerk de Reus, om eervol ontslag als onderwijzeres 2de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor meisjes. (220) 8°. Voorstel tot wijziging van art. 2 der Instructie van den Gemeente-architect. (219) 9°. Staat van af- en overschrijving op de begroo ting, dienst 1872. (222) LEIDEN, 26 November. Het I.aagsche Dagblad laat beden „een bestendig lezer" rchrijven dat wij „onbeschaamd gelogen" hebben. Von die zijde heeft zulk een tegenwerping weinig of geen invloed, want het Haagsche blad heeft een eigeD, zeer zonderlinge opvatting van „onbeschaamdheid" en van „liegen." Wij immers noemen het „onbeschaamd" de nagedachtenis van een groot man te bekladden, zooals heden de „bestendige lezer" dat doet, waar hij op Thorbecke zegt: sit divus, dum non vivus; wij noemen „gelogen" wat die zoogenaamde lezer van menig liberaal zegt: dat hij zich verheugen zou in deu dood van zulk een onvergetelijk staatsman. Dat wij het onjuist bericht hebben opgenomen dat een pas ingediend voorstel reeds aangenomen was - dat hebben we erkend. En welk blad kan verzekeren Dimmer dupe té zullen worden, van minder juiste informatiën? Wanneer men dan althans eerlijk genoeg is zijn fout te erkennen en te herstellen, verdient uien het verwijt niet van „onbeschaamd gelogen" te hebben. Eu vooral verdient men zulk een verwijt niet in het Haagsche Dagblad, dat nog onlangs, op een verzinsel voortredeneerende, een achtenswaardig lid der Eerste Kamer, den heer Stork, een grove laagheid tegenwierp eu dat, door de N. Roti. Cl. daarop gewezen, zich doof hield voor de stem der waarheid. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen vau 10, 50 en 100 hectoliters waren de hoogste inschrijvin gen 5.50, 22.50 en f 43 en de laagste 4.50 en 47. Tot ons groot genoegen kunnen wij mededee- len, dat tot het geven van vier Concerten door den Heer Stumpff van Amsterdam besloten is, en het eerste daarvan zal plaats hebben op Donderdag 28 November a. s. Met het programma voor ons durven wij ge rust verzekeren dat dit concert niet minder zijn zal dan het vorige. De uitvoering der werken van Niels W. Gade b.v. SymphoDie n°. 8; Arban, Fantasie voor Cornet PistonJoh. M. CoeneD, Carl Reinecke,1 von Flotow, Wagner, Schu bert enz., doet ons een genotvollen avond ver wachten, en ofschoon de kosten niet ten volle zijn gedekt, wil de heer Taverne toch voortgaan, in de stellige overtuiging dat Leidens kunstmin nend publiek hem steunen zal. Het stoomschip Conrad is 24 dezer 's ochtends te Aden aangekomen; alles wel aan boord; het zou den kolenvoorraad aanvullen en 27 Novem ber de reis voortzetten. De heer Maurin Nahuys te Wiesbaden schrijft in De Telegraaf een artikel over de muntvraag in betrekking tot Nederland. Reeds nu kan men z. i. met zekerheid aannemen dat ook in Neder land de gouden standaard wederom zal worden ingevoerd, hetzij als enkele standaard, hetzij naast den zilveren standaard met de wettelijke ver houding van 1 15,5 tusschen de twee metalen. Die bewering berust op hetfeit.dat, nu Duitsch- land ook den gouden standaard heeft aangeno men, bijna al de voornaamste landen, waai mede wij handel drijven, het goud als hoofdruilmiddel bezigen. Dientengevolge begint het zilver overal in marktwaarde te dalen, en ook de Nederland; sche standpenuiugeu worden tegenwoordig in Dmtschland slechts tot een lageren koers aange nomen. - Het gevolg hiervan is, zegt de heer Nahuys, dat Nederland een groot verlies lijdt, want dat voor alle producten een boogere prijs wordt be taald, wanneer zij in Nederland worden inge voerd. Z. i. beschouwen do Nederlanders ten onrechte hun eigen muntstelsel als het ideaal van volko menheid. Bij de aanneming van den gouden standaard moet, zegt hij, het gulden-systeem .worden opge geven, en het internationaal munt-systeem, dat den franc verdeeld in 100 centimes tot rekeniugs- éenheid heeft, worden aangenomen. Dit stelsel is thans reeds in gebruik in België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Luxemburg, Griekenland, Spanje, Rumenië, Peru, Nieuw-Granada, Mexico en ge-, deeltelijk in Zweden, Oostenrijk, Hongarije -en Brazilië, dus bij ongeveer 150 millioen zielen. Op grond van art. 46 der Wet van 10 April 1869, bepalende dat begraafplaatsen, die binnen 35 meters van eene bebouwde kom zijn gelegen en schade lijk zijn voor de volksgezondheid, krachtens be sluit van Gedeputeerde Staten kunnen worden gesloten, was in de provincie Zuid-Holland zulk een besluit tot sluiting genomen ten opzichte van de Roomsch-Katholieke begraafplaats van Kra lingen en van de Algemeene burgerlijke begraaf plaats te Delfshaven. In beide zaken kwamen belanghebbenden in beroep, die beiden aan den advocaat Mr. D. van Eek, te 's-Gravenhage, had den opgedragen om hunne belangen voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, te verdedigen. In de beide zaken is thans uitspraak gedaan en is, overeenkomstig het door dien verdediger gevoerde betoog, aangenomen, dat het niet was gebleken, dat die begraafplaatsen nadeelig zouden zijn voor de volksgezondheid, zooals ook uit ver klaringen van bevoegde ingezetenen en de statis tieken van sterfgevallen was aangetoond, terwijl' insgelijks andere bezwaren, zooals dat die begraaf plaatsen te weinig ruimte zouden inhouden enz., niet gebleken zijn te bestaan, weshalve bij Ko ninklijke besluiten de beslissing van Gedeputeerde Staten tot sluiting dier begraafplaatsen zijn ver nietigd. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag den 29sten November aan staande niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van den polder Zuidland, provincie Zuid-Holland, B. Bijl; tot heemraad van .Rijnland, provinciën Zuid- en Noord-Holland, H. F. Bultman. Z. M. heeft aan A. G, Scholte, onder-adjudant van de schutterij te 's-Hertogenboscb, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een kind uit het water nabij die stad op 3 Juli jl., toegekend de bronzen medailje, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, als mede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan Mr. H. Gerlings Cz., op zijn daartoe gedaaD verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem. Z. M. beeft benoemd tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren, de telegrafisten der tweede klasse J. F. Verbist en G. Vos Jr. en den telegra fist der derde klasse A. van Pesch. BINNENJLAND. Amsterdam, 25 November. Eene betrekkelijk nog jeugdige vereeniging in Amsterdam, Neerlands \\erkman, ten doel hebbende de zorg voor de we duwen en weezen der (eden, de stoffelijke en ze delijke verbetering van het lot des wt&kmans, en die reeds ongeveer 1400 leden telt, nam gister- ayond in haar lokaal (Suikerbakkerssteeg) een belangwekkende, proef, die als zeer goed geslaagd mag worden aangemerkt. Sommige leden van het comité droegen gedichten en zangstukjes voor en deze voordrachten werden afgewisseld door de stafmnziek van het 7de reg. inf., onder leiding des heeren H. Sonnejnan. Het orkest kweet zich goed van zijn plicht en kreeg ook te recht een extra-bedankje, toen de Voorzitter ten slotte tot de vergadering het w oord richtte, om haar dank te zeggen voor hare trouwe (Vervolg.) Het getuigenverhoor werd daarop voortgezet in de zaak van den beschuldigde Peter Ophees. Deze staat voornamelijk terecht als medeplichtig aan de ontwapening van Straatman. Ook thans ontkent hij wat hij bij het voorloopig onderzoek itkend had. De beklaagden Knist en Noldus nemen veneens terug, wat zij vroeger omtrent hem ge tuigd hebben. Willem Krayvanger wijzigt ook tijne vroegere verklaringen, volgens welke Ophees zich onder den troep bevonden had die Straatman mishandelde. Daarop is de beurt aan Noldns, die thans niets weet van de mishandeling van Straatman en het inwerpen van ruiten. De 36ste getuige Johann Voigt verklaart, ia strijd met hetgeen hij vroeger gezegd heeft, dat hij Noldus niet onder de Emmerikers heeft ge zien. Met betrekking tot Peter Knist, beschuldigd van de mishandelingen op Straatman, Beijer en Ter voort, heriüneren zich al zijne metgezellen niets meer van hetgeen zij vroeger tegen hem hebben getuigd. Alleen de getuige Heubers verklaart, dat ook Knist geslagen beeft. Hetzellde heeft plaats ten opzichte van den be schuldigde Heinrich Knist. Ook het getuigenis van Heubers staat hier alleen. Omtrent Johann Knist verklaart de getuige van Latum, dat hij onder den troep was die Straatman heeft geslagen. Eduard Koenen, die zich niet herinnert, dat hij vroeger tweemaal is veroordeeld, ontkent zijne medeplichtigheid aan de mishandeling van Straat man. De getuige Kraijvanger, die vroeger alle feiten erkend heeft, geeft thans eerst toe, uu hij daartoe wordt aangemaand en zijne vroegere verklariüg hem wordt herinnerd. De getuige Derksen zegt, dat Koenen een gelen zakdoek op den grond geworpen en ver trapt heeft en daarbij geroepen „Oranje in de goot"; dat hij voorts gepoogd heeft een heer en dame hunne oranjelinten te ontnemen. Getuige Tervoort verklaart, dat Koenen den student van der Loeff aangegrepen heeft om dezen het oranje lint te ontrukken, Willem Honekamp ontkent nu eveneens deel genomen te hebben aan .het vergrijp tegenover Straatman gepleegd, en evenzeer dat hij zich zou bevonden hebben onder den troep die de ruilen der sociëteit heeft ingeworpenzijne makkers trok ken hunne vroegere hem aantijgende gezegden in; wel had hij meêgedaan bij het standje voor het huis van ded pastoor. De getuige Vogt heeft hem intusscben voor den sociëteit onder den hoop gezieDde getuige van Latum echter niet bij de Straatmansche zaak (met het geweer), ofschoon hij dit vroeger bekend bad. Herman Kersten is, gelijk hij nu beweert, geheel onschuldig en heeft volstrekt niet deelgenomen aan eenig vergrijp, terwijl zijne makkers eerst bekend hadden, dat hij aan de afstraffing van Straatman had gehol pen. Hiertegen verklaart de 37ste getuige, Joh. Fliicht, dat Kersten was geweest onder den uit p. m. 20 man bestaanden troep, die uit het koffie huis van Bürgers de straat op waren gegaan, schreeuwende en zingende: „Oranje boven! De Rijnlanders zijn Teufelsbandiger" 1 De beschuldigde Johan Jansen is beticht van deelneming aan de uitdqeling van slagen op de markt; hij zegt, na de intrekking der beschuldi ging door zijn kameraden, dat hij de zaak slechts op een afstand heeft aangezien. Drie getuigen (Messing, Straube en Berendsen) verklaren echter, dat hij aanwezig was onder de oproermakers; eveneens,.yan La(um, die zegt, dat hij Jansen juist daar in het gedrang heeft gezien, waar het hevigst geslagen werd. De getuige Boers beves tigt ook, dat hij den beschuldigde onder de vech tenden heeft opgemerkt, zonder nu evenwel te weten, of hij geslagen heeft, niettegenstaande hij zulks vroeger getuigd had. De staatsanwalt merkt op, dat hij het toevallig vindt, dat zoo vele getuigen niet alleen thans ont kennen wat vroeger door hen uitdrukkelijk als feiten aangemerkt was, maar ook nu zelf het te genovergestelde verklaren; hij waarschuwt voor de gevolgen van den meineed, die hij niet na laten zal zoo stipt mogelijk toe te passen. De getuige Schmits verklaart, dat Jansen met opgeheven stok op den hoop is aangeloopen Johan Vogt heeft hem niet gezien, ook niet voor de sociëteit, voor zooverre hij zich herinnert; volgens zijn vroegere verklaring heeft hij hem bepaald opgemerkt; wel had hij, volgens hem, deelgenomen aan het zingen van een tweetal liederen voor het huis van den pastoor. .De beschuldigde Christiaan Krayvanger, die eveneens aangeklaagd is wegeDs deelneming aan de aanranding en ontwapening van Straatman, wordt nu door den hem eerst beschuldigd heb benden makker Ed. Koenen vrijgesproken. De beschuldigde Johan Kempkes zou ook onder den troep Emmerikers, die op Straatman hadden

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1