26 November. FEUILLETON. N°. 3927. Dinsdag A0. 4872. STADS-BERICHTEN. LE1DSCB DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraenn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die s\j beslaan. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente- stuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ntvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand -esteld twee, op den 18den dezer maand, invorderbaar rerklaarde kohieren voor de belasting op het Per soneel, dienstjaar 1872 en 1873, voljaarsche- en drie vierendeeljaarsche aanslagen; terwijl ieder verplicht I is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden rroet, te voldoen. t En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou- ant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, y. D. BRANDELER. Leiden, 25 November 1872. IiEIDES, 23 November. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onder dagteekening van 15 November jl. aan de provinciale besturen eene missive gericht, bevat tende eenige opmerkingen voortgevloeid uit het oüderzoek der verslagen nopens de inspectiën, in den afgeloopen zomer over de verlofgangers der militie te lande gehouden. Daaruit blijkt, dat over het geheel de indruk dier verslagen gunstig was. O. a. blijft het geleiden van de verlofgangers door de gemeente-veldwachters naar de plaats voor het onderzoek aangewezen, van gunstigen invloed op den toestand, waarin zij ter inspeclie versche nen en op hun gedrag na afloop daarvan, terwijl de loffelijke pogingen zoowel door burgemeesters als veldwachters in het werk gesteld tot voorko ming van ongeregeldheden na den afloop van het onderzoek, in de missive op hoogen prijs worden gesteld, vermits zij niet weinig bijdragen om de taak der militiecommissarissen bij die gelegenheid te verlichten. De Minister acht het wijders wen- h schelijk, dat de gerezen bezwaren over de onge schiktheid van sommige plaatsen tot het houden van onderzoek aangewezen, zooveel mogelijk worden weggenomen en evenzeer dat bij de be paling der dagen voor het onderzoek zooveel doenlijk worde gelet op het geloolsbezwaar, door de Israëlieten in de groote steden kenbaar ge maakt. Omtrent de miliciens, die mede in de termen van oproeping vielen, doch zich tot het louden der najaarsoefeningen bij hunne corpsen fin werkelijken dienst bevonden, zijn de corps- commandanten door den Minister van Oorlog aan geschreven om, te rekenen van den dag waarop zij anders met groot verlof zonden worden ge zonden, hen ter zake hunner overtreding der uiilitiewet gedurende drie maanden in dienst te li houden. Mevr. Sezzi heeft Zaterdagavond op zeer boei ende wijze het een en ander medegedee'd over de vrouw en het huwelijk, als ook over den invloed ten goede, dien de vrouw op de conver satie der manneu kan uitoefenen, terwijl de eé- libataires bijzonder over den hekel gehaald wer den, maar toch ter vergoelijking werd opgemerkt, dat de luxe der dames, vooral der Frausche, menigen heer een reden was om ongetrouwd te blijven. Deze conférence was heter bezocht dan de vorige, en wij hopen dat morgen het onderwerp l'esprit des bêtes nog meer hoorders zal lokken, 't Ligt waarlijk niet aan de begaafde spreekster, die in den Haag met zooveel genoegen gehoord werd, dat zoovelen wegblijven, maar waaraan dan? Wij weten het niet, maar zien de volgende voordrachten, waaronder eene over het bekende werk Monsieur, madame et bébè, met belangstelling tegemoet. De tweede volksvoorstelling in den schouwburg, gisteravond, onder directie van den heer J. C. Valois, werd door velen bezocht, zoodat een uur voor de voorstelling de plaatsen op alle rangen reeds verkocht waren. De bezoekers hebben zich dol geamuseerd met „Robert en Bertrand, of de lustige vagebonden", en waarlijk, wij moe ten zeggen, dat het goed werd afgespeeld, maar het stuk heeft geen de minste beteekenis en wij begrijpeu niet hoe een auteur zooveel dwaasheden bij elkander kan brengen. Wel is waar is er in dit blijspel niets onzedelijks, maar tevens ook niets dat eenig voedsel geeft voor verstand en hart, en zou het onze keuze niet zijn het voor het volk te geven. Het prov. gerechtshof van Overijsel heeft Zater dag het vonnis van de Deventer rechtbank, waarbij Dr. van Vloten was veroordeeld toi 15 dagen cel lulaire gevaDgenistraf, vernietigd wat de opgelegde straf betreft, en hem veroordeeld tot een geldboete van ƒ300, bij wanbetaling te vervangen door sub sidiaire gevangenisstraf, en in de kosten van het hooger beroep. Ia de Debating-Sociely Vooruitgang te Amster dam zal Woensdag e. k. wordea verdedigd de volgende stelliDg: „De verregaande aanmatiging en onverschilligheid, door een groot gedeelte der werklieden ten opzichte van patroons en werk zaamheden betoond, is het gevolg van vroegere verdrukking." Den Ilden December a. s., 's voormiddags ie 10 uren, zal wederom een vergelijkend examen gehouden worden voor de betrekking van surnu rnerair bij de Staatsspoorwegen. De aanstelling als 3de klerk bij de exploitatie-maatschappij geeft eene bezoldiging van 400 'sjaars. De gewone audier.tie van den Minister van Financiën en die van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 28sten dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft aan de Commissie uit de Staten der provincie Drenthe tot onderzoek vau en rap port over de stukken betreffende het verschil met de provincie Groningen over de afwatering van in Drenthe gelegen gronden en de waterwegen van het waterschap Westerkwartier machtiging veileend tot voortzetting harer werkzaamheden na de sluiting van de najaarsvergadering dier Staten in 1872. binnenland. Bij resolutie van den Minister vau Financiën, van 22 November 1872, is bepaald, dat te Wil lemstad, met ingang van 1 December aanstaande, tot de vereeniging van de aldaar gevestigde post en telegraafkantoren, ouder het beheer van éen ambtenaar, hoofd van het \ereenigd kantoor zal worden overgegaan, en dat de directeur van het Hijkstelegraafkantoor te Willemstad, de heer J. Siinonuin Helbach, als directeur vau het vereenigd kantoor zal optreden. Amsterdam, 24 November. In plaats van de vroeger alhier bestaande sub-commissie voor de Kweekschool voor zeevaart te Leiden, heeft zich, op verzoek van de commissie van oppertoezicht en beheer dier school, alhier eene nienwe sub commissie geconstitueerd, bestaande uit de heeren: H. F. R. Hubrecht, president; H. de Veer; Mr. W. W. van Lennep, J. C. W. van Kerkwijk; Dr. A. A. G. Guye en Jhr. O. R. v. Andringade Kem- penaer, secretaris-penningmeester. llaarlem, 23 November. Door kooplieden, ma kelaars en commissionairs te dezer stede wordt een aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken gelicht adies onderteekend, waarin zij te kennen geven, zeer ingenomen te zijn met het door de Kamer van Koophandel te Amsterdam gedaan verzoek, dat het beursuur aldaar vervroegd worde. Haarlemmermeer, 22 November. Omtrent den gisteren vermelden brand in eene boerderij nabij Bennebroek verneemt men nader, dat die niet is ontslaan door vonken uit eene locomobile, maar dat bij is aangekomen in den koestal, 's morgens te halfzes, bij het voederen van de koeien, door eene petroleumlamp, die te hoog opgahangen was, waardoor eeD plank van den zolder doorbrandde en het stroo daarboven vuur vatte. De arbeider, belast met de zorg voor het vee, bemerkte het toen het te laat was, en in een half uur lag het groote gebouw met alles wat het bevatte in de asc.h, op het woonhuis na, dat gespaard bleef. Ook de dorschmachine is verbrand, maar door het brandende riet, dat van het dak viel, en niet door eigen vuur, daar zij geheel buiten werking en het vuur der locomobile niet eens aan was. Den Haag, 23 November. De Haagscbe apo thekersbediende J. B. is bij arrest van het Pro vinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland van heden, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde vervalscbing van negen recepten, en veroordeeld tot eenzame opsluiting van acht maanden en 18 boeten elk van 50. Gorinchem, 23 November. Door den Raad dezer gemeente is besloten, om de plaatselijke directe belastingen op de inkomsten zoodanig te wijzigen, dat van de onzuivere inkomsten van iederen aangeslagene eene som van 400, zijnde dat gedeelte van het vermogen 't welk voor elkeen tot onmisbaar levensonderhoud vereischt wordt, zal afgetrokken worden. gemengd nieuws. Te Hengelo heeft zich zekere G. W., echtgenooie van H. B., door middel van ophanging van het leven beroofd. De oorzaak van dit treurige geval wordt toegeschreven aan de gevolgeu harer be valling, die voor weinige dagen plaats vond. Eene boerenvrouw uit Oldebroek kocht eenigen tijd geleden eenige lappen van den koopman A.G. te Kampen, die met zijn goed uitgestald was in de Plantage aldaar; de vrouw bemerkte kort daarop, dat zij haar paraplu bij de uitstalling van den koopman had laten staan; zij keerde terug, doch de koopman beweerde van de para plu niets te weteninmiddels vernam de boerin dat de eerlijge koopman hare parapluie aan eene andere vrouw had verkocht. De koopman is des wege vervolgd, en hoezeer hij voor den rechter beweerde niet to hebben geweten dat de para plu aan da vrouw toebehoorde, maar gedacht dat die onder de uitgestalde goederen aanwezig was geweest, heeft de rechtbank hem schuldig verklaard aau diefstal en veroordeeld lot S maan den eenzame opsluittng. De veroordeelde heeft zich terstond tegeD dat vonnis in hooger beroep voor zien. Op het Hollandsch Diep, bij Willemstad, is een groot nieuw tjalkschip, De Vrouw Adriana Willemina, met 2000 mud rogge, aangevaren dnor de zeestoomboot Hendrikus tlarinus en wel zoo hevig, dat de tjalk bijna onmiddellijk zonk. De reeds te bed liggende beide kinderen van den schipper kouden nauwelijks gered worden. Met die kinderen en zijn vronw, zuster en beide knechts kwam hij te nanwernood op de zeestoomboot over, vanwaar hij aan wal werd gezet. De onge- lukkigen kwamen te Willemstad met niets bij zich dan de kleeren die zij aan hadden. In eene algerneene vergadering van de Leeuwarder ijsclub is besloten om in den aanstaanden winter, „ijs en weder dienende," drie hardrijderijen op schaatsen (eene door mannen, eene door mannen en vrouwen en eene ter keuze van de directie) te houden. Zaterdagmorgen heeft op het fort Hons wij It een treffend oogeluk plaats gehad. Bij het ledigen vau granaten is er een gesprongen, waarbij de korporaal M. doodelijk gewond werd en den kanonnier v. d. A. beide armen verbrij zeld werden. Op het bekomen bericht is de eerst aanwezende oflicier-van-gezondheid, doet. Wete- ling, met nog *2 oflicieren-van-gezondheid onmid dellijk naar de plaats van het onheil gegaan, om bijstand te verleenen. De korporaal is korten tijd daarna overleden en des avonds met den kaoon- nier naar het hospitaal te Utrecht overgebracht, waar den laatste beide voorarmen zijn geampu teerd. Naar men verneemt is zijn toestand naar omstandigheden wel. De keizer van Duitsch- land is 5 voet 10 duim lang, de kroonprins 5 v. 11 d., prins Albrecht 6 v. 4 d., terwijl vorst Bis marck dezelfde lengte heeft als de kroonprins. Men heeft om dit te weten te komen, zeker den holkleërmaker geraadpleegd I De ongeregeldheden te 's-IILEIIENBEItG. [Vervolg.) De schrijnwerker Herm. Boers heeft de vecht partij aangezien; wil echter vnn de vroeger onder eede afgelegde verklaring omtrent de deelneming daaraan door Schillo en Herin. Meyer niets meer weten; evenzoo, tegen hunne vroegere verklarin gen in, de drie beschuldigden Knist, Krayvanger en Koenen. De timmerman Berendsen (protestant) verklaart, dat men twee vensterruiten bij hem heeft ver brijzeld, een met een steen, de ander met de vuist, waarbij ook Schillo, zooals diens metgezellen vroe ger zeiven hebben gezegd, maar thans ontkennen, aan de hand heeft gewond. De zaalvormer Wesendonk verklaart, dat hein verhaald is dat Schillo den hofkainmerrath Grimm deo hoed van liet hoofd heeft geslagen en in 's-Hee- renberg vensters heelt verbrijzeld. Omtrent Conrad Kuist wordt verder getuigd door den drukker Wilhelm Hiiber, dat deze aan bet oproer heeft deelgenomen, dat alle drie de Kuisten Beijer, Tervoort en Straatman hebben geslagen, en een Kuist den student van der Loeft' met het hoofd van achteren heeft omver geworpen. Dt. geinige Lambert Becker verklaart eveneens de mishandeling van van der Loeff door Conrad Knist. De vvederkeerige beschuldigingen van de beklaagden worden, als onwaar, door hem inge trokken. De getuige Peter Pottlander, schrijver, wiens verklaring wordt voorgelezen, omdat hij ver hinderd is te verschijnen, bevestigt de mede plichtigheid van Schillo, Jansen, Tück en een der Kuisten en verklaart, dat een 's-Heeren- berger, op de fabriek van Lensing te Emmerik arbeidende, de Euunerikers heeft aangespoord om terug te keeren naar Berg. De getuige Bernhard Strante heeft de mis handeling van van der Loeff en de aanranding der dame door C. Knist gezien. De 25ste getuige, Bernhard vou Lotum wi' thans niet meer weten dut Knist aau Straatman bet geweer heelt ontrukt, maar blijft ten slotte bij zijne vroegere in deze zaak afgelegde verkla ring, na door den voorzitter daartoe U zijn vermaand, volharden. De getuige Gönternoter verklaart nader, dat Schillo de met oranjelinten versierd» personen heeft nageloopen, bravo geroepen, in de handen geklapt heeft en dat de Einmerikers nu in grooter dan in kleiuer hoepen de stad hebben doorkruist. De 26ste getuige, horlogemaker Franz Heuvel, verklaart, dat de Emmerikers in troepen naar de markt zijD getrokken, en onder ben een artillerist met een sabel wus. Een jongmensch, waarschijnlijk C. Knist, bad tot hem gezegd; Laat maar drie van de beste kerels komen, wij spelen het spoedig met hen klaar! Dit was bij den oploop op de markt. De beschuldigde Th. Reintjes, die vroeger zijn metgezel C. Knist rechtstreeks beschuldigd bad van deelneming aan de zaak, heeft thans alles vergeten. De volgende verhooren betreffen het aandeel, dat hij er aan gehad heeft. De löjarige Johan Berendsen verklaart omtrent den oploop op de markt, hoe Straatman uit zijn huis met gevelde bajonnet tusscheu de men gte was gerend en den beschuldigde Gerhard Kersten had willen steken; deze hield bet geweer vust, dat toen door O. Kuist en anderen weid afgeno men. Vroeger liud getuige uitdrukkelijk verklaard, dat Straatman door de omstanders met stoksla gen was ontvangen en dat men hem eindelijk bet geweer had ontrukt; bepaaldelijk verklaarde hij ook vroeger dat Heintjes en C. Kuist aan die daden hadden deelgenomendat deze ook geroe pen hadden: Oranje in de gootl weg met de Geuzen I Ed. Koenen had een geel papier (oranje) door de göot gesleurd; Ophees tweemaal een pistool afgeschoten. Met C. Knist, die het geweer droeg voorop, was de troep, ongeveer 30 a 40 man in triomf naar de herberg van Evers getrokken. Thans wil getuige van de slagen van niemand meer iets weten, ondanks de aansporing van den loorzitter, die hem aau zijne vroegere verklarin gen herinnert. De 23ste getuige Wilhelm Knist weet niets bijzonders te verklaren. De beschuldigde Koenen, de drie broeders Knist, Herman Meijer, die vroe ger Reintjes uitdrukkelijk en herhaaldelijk als medeplichtige hadden genoemd, zeggen thans daarvan niets te weten. De kleermaker Joh. Messing getuigt omtrent het tumult, de aanranding van heeren en dames die oranjelinten droegen, de tegenwoordigheid van Ruintjes die nog een heer had aangerand, de vervolging van de juffrouw van Straatman, die met oranjelint versierd uit het sociëteitsge bouw was gekomen. Reintjes riep: Oraüje in de goot! De dame liep voort, met opgeheven paraplu en riep: „Welnu, ik sta voor liet vadeilaudl" in den Duilschen tekst staat: Welt

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1