werd, was de door hem verkregen hoeveelheid van 2% kilo chimine door zekeren U. verkocht, die mede door de Rechtbank is veroordeeld. Het Hof had thans te beoordeelen de al of niet straf baarheid van het middel, waardoor de chinine was verkregen, namelijk het vervalschen van een 9tal recepten, waarin door beschuldigde, wat de acht eersten betreft, het cijfer 2, de maand Fe bruari voorstellende, werd veranderd in 3, de maand Maart aanduidende, zoodat de reeds in Februari afgeleverde hoeveelheid chimine weder in Maart moest worden genoteerd als afgeleverd, maar welke dan door besch. zich werd toegeëigend. Het negende recept werd veranderd, wat betreft de hoeveelheid chinine, daarin voorgeschreven. De Raadkamer van het Hof zag in de feiten geen valsohheid in onderhandsche geschriften, en beval daarom niet de openbare terechtstelling van B., maar nadat de procurenr-generaal zich in cassatie had voorzien, vernietigde de Hooge Raad het arrest van het Hof en verwees B. naar de open bare terechtzitting. Dientengevolge werd deze zaak heden behandeld. Ook nu bekende besch. volmondig het door hem badrevene. Vele tegenspoeden in zijn huwelijk ondervonden, hadden hem tot het plegen van feiteu gebracht. Adv.-gen. Mr. Terpstra meende, dat de wet ten deze met volle strengheid moest worden toegepast en requireerde eene veroordee ling tot tuchthuisstraf van minstens 5 jaren en 18 boeten elk van f 50. Als verdediger trad op Mr. Rueb, die de vraag stelde, of hier aan een nieuw misdrijf of hetzelfde feit, waarvoor B. reeds was veroordeeld, moest worden gedacht. Z. i. was van toepassing de rechtsregel non bis in idem. Het middel, de valschheid, de daad en de diefstal, be oogden een en hetzelfde doel, namelijk het toe brengen van nadeel. Op dien grond reeds kon hij tot vrijspraak concludeeren, maar het arrest van de raadkamer van het Hof geelt hem daartoe reg meer grond. Bij de verandering der recepten was geen intenlion de nuire aanwezig, wel bij den diefstal; de verandering diende alleen om zich voor de ontdekking van diefstal te vrijwaren, en dus stond het eene feit in onmiddellijk verband tot het andere. Daar volgens pleiters gevoelen het crimen falsi ontbrak, is het gebruik maken mede niet aanwezig. Hij hoopte dat het Hof zijn cliënt van alle rechtsvervolging zou ontslaan, omdat het ten laste gelegde noch misdaad, noch wanbedrijf of overtreding oplevert. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op morgenochtend te 10 uren. In de zitting van den Hoogen Raad van heden ZljLi iiug, dooi. yoilijoi-i cuuCluaiÖQ gouomen iu zake de Hollandsche IJzeren spoorwegmaatschappij, eiseheresse, iu eersten aanleg, tegen den staat der Nederlanden gedaagde, waarin door de eiseheresse eene vordering is ingesteld om aan haar te vol doen eene som van f 1,600,000. De pleidooien zijn daarin bepaald op 12 December. Weldra zal to Scheveningen een groote vergadering worden gehouden van belangstellen den in den aanleg eener zeehaven te Schevenin gen, ter bespreking van het ontworpen plan der heeren Maas en Kool. Wij hopen later van die bijeenkomst meerdere bijzonderheden mede te deelen. 23 November. In de gisteravond alhier ge houden vergadering van de vereeniging ter be oelening van de krijgswetenschap zijn tot aanvul ling van de vacature, ontstaan door de verkiezing tot voorzitter van den heer J. W. Knoop en door' het als lid van het bestuur bedanken door den heer J. L. Nierstratz, tot bestuursleden gekozen de heeren Kromhout en Rouvroi. De voorzitter, onder herinnering, dat, bij de jongste bespreking vau de geldelijke regeling van de vereeniging, bedenking was gemaakt en de bevreemding geuit, dat noch de penningmeester noch de secretaris voor hunne soms zeer ingewikkelde bezigheden, niet worden geretribueerd, deelde mede, dat het bestuur die zaak had in overweging genomen en do juistheid der bedoelde aanmerking alleszins heeft moeten erkennen; ofschoon het alzoo billijk oordeelde, dat aan gemelde titularissen eene retri butie werd toegekend, heeft het nochtans niet eigenmachtig durven op zich nemen, ze te verleenen, daar het reglement hieromtrent niet duidelijk is. Intusschen zal in de vergadering, die in de volgende maand zal plaats hebben, een vooorstel worden gedaan om aan den secretaris en den penningmeester ieder eeno jaarlijksche retributie toe te kennen ten bedrage van 150. Aan de orde was vervolgens de verdediging van Straatsburg in 1S70, waarover als spreker optrad de heer J. Drabbe. Woerden, 22 November. In de op heden ge houden Raadsvergadering is in beginsel besloten tot de oprichting van een Post- en Telegraafkantoor. Boskoop, 21 November. Iu de gisteravond ge houden vergadering van den Gemeenteraad heek het onderzoek plaats gehad der verkiezing van den door het 6teuibureau tot lid van den Raad geproclameerden C. W. Boer, waartegen bezwa ren waren ingebracht. Door den Raad is besloten den heer C. W. Boer niet toe te laten, hoofdzakelijk op grond van ark 62 der kieswet, hetwelk voorschrijft dat over de waarde van een stembriefje beslist wordt terstond nadat het is geopend, en ook dat het stembureau niet bevoegd is te oordeelen over de personen die gekozen worden. Oudewater, 22 November. Gisteravond had alhier, in het Nut, de eerste wintervergadering met dames plaats. Als spreker trad op de heer J. Kiewiet de Jouge, die door tal van voorbeelden te zien gaf, ouder welke verschillende vormen, niet alleen in vroegereu tijd, maar ook uog hedeu ten dage het bijgeloof zich vertoont, waarna nij de middelen besprak, om 't bijgeloof onder al die verschillende vormen te bestrijden, kon het, voor goed uit de wereld te bannen. De heer R. W. Haentjes Dekker gaf als eerste bijdrage op dien avond Lancelot van Breederoode, gedicht van A. P. van Groningen, ten besteterwijl later nog de heer A. C. van Aelst jr. een paar gedichten van Gerard Spoor en Greb voordroeg. Utrecht, 21 November. Naar men verneemt, houdt men zich bezig met de bewapening van het fort te Rhijnauwen; deze sterkte,die eender grootste in de Utrechtsche linie is, zal met het geschut van de nieuwste vinding met ruim 100 vuurmonden gewapend worden. Arnhem, 22 November. Heden had de aanbe steding plaats v:in den bouw van drie villa's op het landgoed Hulkenstein; van de vier inschrijvings biljetten was het minste dat van den heer H.G. Knoops C. Oz., alhier, voor de som van 59,785, wien het werk gegund wordt. Naar men verneemt is de buitenplaats Schoonoord, toebehoorende aan den heer Evekink Busgers, aangekocht door de heeren van Braam, Cohen, Fromberg en Verwaaijen, en zullen op dit terrein waarschijnlijk een honderdtal villa's worden gebouwd. Het voornemen bestaat tevens om dezen aanleg in verband te brengen met de villa's, op Hulkenstein te bouwen. Tot aan den Haspel zou dus dit terrein een gansch ander karakter bekomen. Op dit punt zou ook een Trink- halle worden gevestigd met bijbehoorende gebou wen. Eene kade langs den Rijn zal ook thans niet uitblijven. Deventer, 21 November. Gisteren is dooreen der agenten van politie aan de Noorderbergpoort bij de tweede gracht een bundel vrouwenkleeren gevonden. Daar hier tevens eene vrouw vermist wordt, vermoedt men dat hier weereen zelfmoord heeft plaats gehad. Groningen, 22 November. Gisteren aanvaardde Dr. Chantepie de la Saussaye zijne betrekking als theol. professor alhier, met eene rede over de theologie en de plaats, die haar toekomt in de rij der wetenschappen. Oud-Beterland, 21 November. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde inge landen van den polder Oud-Beierland werd be sloten, om de waterbemaling voortaan door middel van een stoomgemaal te doen plaats hebben, ter wijl, door het voorbeeld van andere polders ge leerd, werd besloten, den bestnanden windwater molen vooreerst in maalbaren toestand te houden, tot zal gebleken zijn, dat het te stichten stoom gemaal aan de verwachting voldoet, en om by mogelijke gebreken zooveel mogelijk gevrijwaard te zijn. De heer J. Paul, architect te Zevenhuizen, is met de uitvoering belast. 'a-Hertogenbosch, 22 November. Volgens tele gram van hedenochtend is de Maas te Grave 43 cM. gewassen en de stand tot 10.04 M. boven AP. geklommen, zoodat dan ook het seinschot gelost is dat de Maas om is. 's-Hertogenbosch, 23 November. Aau het Provinciaal gouvernement alhier werd girteren aanbesteed: het bouwen van een ijzeren draaibrug over den Roosendaalschen Vliet, in den provin cialen grintweg van Oudenbosch naar Kruisland. Hiervoor waren de minste inschrijvers de heeren L. J. Enthoven C'., te 's-Gravenhage, voor de som van f 12,897. GEMENGD NIEUWS. In den tuin van den heer J. van de Ven- Schultze te Boxtel, is eenige meters onder den beganen grond bij graving gevonden de boven kaak van een dier, dat tot de grijze oudheid be hoort. De kaak is geheel versteend, en bevat drie tanden aau de voorlip, benevens drie maaltanden. Vruchteloos heeft men naar meerdere overblijfselen van het dier gezocht, en tot welk ras het zou hebben behoord. De heer van de Ven heefc deze lossile aan het Provinciaal genootschap van Kunsten en Welen- schappen in Noord-Brabant ten geschenke gegeven. Op het postkantoor in een onzer groote steden wenschte onlangs iemand honderd postzegels van 1 cent te koopen eu bood daartoe den beambte 100 cents aan, die deze weigerde in betaling aan te nemen. De kooper oordeelde dat de ambtenaar volkomen in zijn recht was, doch begon de post zegels nu bij het stuk te koopen; en hiertegen kon de beambte tot zijn spijt niets inbrengen. II jurait, mais trop tard, qu'on ne l'y prendrait plus Het gerechtshof te Tongres zal aanst. Woensdag aanvangen met de behandeling der zaak van zekeren van der Zaude, die, in éen nacht, zijn vrouw, zijn schoonzuster en zijn zoon heeft ont halsd. Door de laatste regens is de Maas te Luik buiten haar oevers getreden. Te Laeken zijn twee chevaliers d'industrie gearresteerd, waarvan de een zeer groote verteringen maakte met een dame van verdacht allooihij bleek bij onderzoek niet te zijn Adam, zooals hij opgaf, maar Samson, van de Parijsche commune, tegen wien een bevelschrift tot gevangenneming was uitgevaardigd. De tweede kwam zich beklagen dat zijn vriend Samson hem 2100 fr. had ontsto len, maar bleek zelf schuldig te zijn aan een te Parijs gepleegden diefstal van 6000 fr. Zij zijn beiden ter beschikking van den procureur-generaal gesteld. Uit Londen wordt gemeld dat onge veer 200 sergeanten en constabels (politiedienaren) ontslagen zijn wegens insubordinatie; Brown, een der belhamels, is tot een maand gevangenis straf veroordeeld. Zekere miss Swanborough een actrice, heeft aan een Londensche spoorweg onderneming een proces aangedaan bij een spoor wegongeval heeft zij eenige kwetsuren bekomen, die l'itteekenen hebben nagelaten. Overwegende dat haar schoonheid als actrice een deel van haar kapitaal uitmaakte, heeft de rechter aan de aan gesproken maatschappij een schadevergoeding van f 20,000 opgelegd. De Londensche Globe van 21 November deelt mede, dat men er den vorigen dag in geslaagd was om het wrak van de in de Theems gezonken stoomboot de Batavier te lichten en het eenige honderden ellen dichter bij den noordelijken oever te slee pen. Niet minder dan 11 ketens waren onder het schip gebracht. De dekken waren voor een deel door het binnengedrongen water ge sprongen. Eene kist met een groot bedrag aan souvereinen is door een schuitenvoerder opge- vischt en, tegen betaling van het bergloon, aan den eigenaar (een passagier aan boord der Bata vier) teruggegeven. BUITENLAND. Frankry k. Het officieuse Bien Public van gisteren schrijft in het politieke overzicht van den dag het vol gende /Schoon de crisis niet meer zoo bedenkelijk is als gisteren, is zij toch nog niet geëindigd. De oplossing zal zich nog eenige dagen laten wachten, namelijk tot aan de stemming der Vergadering over het voorstel van den heer de Kerdrel, het welk thans door eene commissie onderzocht wordt. De heer Thiers zal heden of morgen door die commissie worden gehoord. Wij weten niet welke taal hij in den boezem der commissie voeren zal. Wij hebben echter reden om aan te nemen dat de heer Thiers van zijn recht gebruik zal maken om opnieuw de gedachten uitte spreken,welke hem zijne boodschap hebben ingegeven en door Fran krijk en Europa met eenstemmigheid zijn toe gejuicht. Het is te eer te verwachten dat de pre sident deze houding zal aannemen, dewijl de monarchaal-geziDden, welke niet genegen schijnen hunne eischen op te geven, slechts op eene zeer geringe meerderheid in de vergadering kunnen rekenen. De monarchaal gezinde leden der bedoelde commissie toch zijn met 310 stemmen benoemd, terwijl er 295 stemmen op de republikeinsche candidaten uitgebracht werden. Een zoo gering verschil tusschen de cijfers geeft, dunkt ons, niet veel reden tot beduchtheid." Verder maakt het blad de adressen openbaar van de gemeenteraden van verschillende steden, waarin zij aan den president der republiek hunne ingenomenheid betuigen met de in zijn boodschap ontwikkelde denkbeelden. In eene Woensdag gehouden bijeenkomst der leden van het linkercentrum is besloteu het initiatief te nemen tot eene herziening der con stitutie, en aan eene commissie van drie leden, waartoe de heeren Casimir Périer, Laboulaye en Picard werden aangewezen, opgedragen deswege een rapport op te maken, hetwelk in eene op Donderdag te houden nieuwe bijeenkomst ter tafel zou worden gebracht. Donderdagmiddag is in de vergadering van het linkercentruin gedebatteerd over het voor stel van den heer Casimir Périer c. s., dat aaD de Nationale Vergadering zal worden aangeboden en hierop nederkoint: 1". Verlenging voor vier jaren van het gezag van den President der Re publiek; 2°. Instelling van een voorloopig Vice- presidium voor het geval der ontstentenis van een president en totdat in die vacature zal zijn voor zien 3'. Gedeeltelijke vernieuwing der Nationale Vergadering; 4°. Instelling van eene Tweede Kamer; 5°. Vaststelling der verantwoordelijkheid van de ministers; en 6'. Regeling der verhou ding van het Uitvoerend gezag tot de Kamers. In de parlementaire commissie tot onder zoek van de vraag, of er een adres van antwoord op de boodschap van den President volgen zou, hebben de rechterzijde en het rechtercentrum de meerderheid. De dagbladen deelen omstandige verslagen mede van de beraadslagingen welke in de verschillende bureaux der Vergadering aan de benoeming dezer commissie voorafgingen, in welke verslagen de door de leden der commissie ontwikkelde meeningen worden aangetroffen, zoodat zij eenig licht geven over den vermoede- lijken toon vau het rapport. De meeste uit de rechterzijde gekozen leden der commissie lieten zich in een gematigden,' vorm over de regee ring uit, niettegenstaande zij blijkbaar nog onder den druk verkeerden van de onstuimige zitting der Nationale Vergadering van Maandag. Som migen hunner gaven toe dat er eigenlijk geen adres van antwoord op de boodschap behoorde gegeven te worden, daar de President de last. hebber der Vergadering was, en alleen tusschen gelijkstaande machten eene wisseling van officieel staatstukken te pas kwam; zij zagen echter io het voorstel de Kerdrel eene aanleiding tot een politiek debat, tot eene onvermijdelijk gewordea opheldering, welke na het gebeurde in de zitting van Maandag nog dringender gevorderd werd. Terwijl eenige der leden zich van krachtige uit drukkingen bedienden en andere in zachtere vor men spraken, bleken de leden der rechterzijde toch eenstemmig van oordeel te zijn dat de heet Thiers de afspraak van Bordeaux geschonden had door den republikeinschen regeeringsvorm als definitieven regeeringsvorm des lauds voor te stel len, eu dat zij, al mocht het waar zijn hetgeen vat de linkerzijde werd aangevoerd, datde republiel door den volkswil met den dag hechter gevestig werd, hierin geene verschooning gelegen wa voor het eenzijdig verbreken eener wederzij sche belofte, welke de rechterzijde beweerde i geen enkel opzicht geschonden te hebben. Ten eindt iets dergelijks te voorkomen, meenden sommigen van de uiterste rechterzijde, zooals de heer Raoul Duval, welke in de tweede afdeeling tot lid dei commissie gekozen werd dat de Vergadering dt boodschap behoorde te beantwoorden door he brengen van eene wijziging in de constitutie I welke zou kunnen strekken oin de macht vatj'ri den President te beperken en herhalingen tsyai voorkomen der tooneelen, waarvan de zitting van 7 Maandag getuige was goweest. ij®' De regeering blijkt mede groot gewicht tcUc hechten aan den inhoud van het door de com Die missie van onderzoek uit te brengen rapport,Hl' waarin men in de tegenwoordige omstandig- heden hetzij eene oorlogsverklaring, hetzij eeo ree stap tot toenadering van de rechterzijde zal heb ben te zien. Terwijl de regeering namelijk han onderhandelingen met het linkercentrum voortzet, heeft zij, zooals uit eene officieele bron aan de Parijsche dagbladen wordt medegedeeld, besloten hare politieke voorstellen niet zoo spoedig aan de Nationale Vergadering in le dienen als aanvan kelijk haar voornemen geweest was, maar eerst het rapport der commissie van onderzoek over het voorstel de Kerdrel af te wachten, welk stuk waarschijnlijk aanstaanden Zaterdag zal gereed zijn. Blijkens de laatste berichten heeft de commissie L den heer d'Audiflret Pasquier .tot haren president e/e en den heer Raoul Duval tot haren vice-president1®' benoemd. Deze twee leden hadden zich in hunne afdeelingen in een vrij vijandigen geest jegens den heer Thiers uitgelaten, daarentegen was de tot rapporteur benoemde heer Batbie, een der genen, welke beweerden dat de rechterzijde eene crisis behoorde te vermijden. Opnieuw wordt thans medegedeeld dat de heer von Arnim, de Duitsche gezant, ondanks de groote sympathie die zijn persoon inboezemt, weder een ouderhoud heeft gehad met deu mi nister de Rémusat, waarin hij zich beklaagde over de moeilijkheden die door zijn nationaliteit nog altijd worden veroorzaakt in een land, dat nog steeds gebukt gaat onder de Duitsche invasie en zijn verlangen dus zou hebben te kennen ge geven om alsuog zijn post te verlaten. Mocht het daartoe komen, dan wordt als zijn opvolger de graaf von Eulenburg beschouwd. v Men verzekert dat het Journal Officiel weldra een besiuit zal bevatten, waarbij de vorming j wordt gelast van twee nieuwe legerkampen in\ de departementen Aisne en in de Neder-Pyreneën. ff' Het fregat la Belliqueuse, waarvan men in f® zeer geruimen tijd geen berichten ontvangen had en dat men dus óf verongelukt, of in nood waande, is in de Chineesche wateren aangekomen; alles was wel aan boord. Volgens de Siècle zijn zes politiek veroor deelden uit de gevangenis te Port-Louis (Morbi- han) ontsnapt; onder hen zou zich de broeder van Dacosta bevinden. Door het gerechtshof te Doubs is zekere Piégelin, die aan de Zwitsersche grenzen na een 93 vechtpartij met eenige douanen, waarin hij door sta een paar smokkelaars werd bijgestaan, een zijner vai tegenstanders heeft gedood, tot ophanging veroor deeld; de volvoering dezer straf zal te Besanfon plaats hebben. Gti-oot-Iirit.-miiie. Uit Washington wordt gemeld dat de Britsche en Amerikaansche regeeringen te zamen een nota hebben gezonden aan het gouvernement van Portugal, waarin wordt aangedrongen op de onverwijlde staking van den koeliehandel. De nola zegt dat de Portugeesche regeering kennis draagt van dien handel en hem toch niet onder drukt; een hoofdplaats voor dien schandelijken menschenverkoop is de Portugeesche bezitting Macao. Admiraal George Charles Blake, die meer dan 20 jaren een hooge betrekking aan het Hof van wijlen den Prins-gemaal bekleedde, is in 84jarigen ouderdom overleden. In 1799 trad hij bij de marine in dienst, nam zijn ontslag als actief Schout-bij-nacht in 1857, werd in 1864 tot vice admiraal en in 1869 tot admiraal benoemd. Het is bijna ongelooflijk, doch uit officieele stukken te bewijzen, dat in de laatste twaalf maanden bij de Engelsche armée niet minder dan 8360 gevallen van desertie zijn voorge komen. het vei

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2