en men verwachtte dan ook voor gisteravond een talrijker publiek, vooral van dames. Hoe komt het nu dat juist het tegendeel plaats had De entrée is toch zeer laag, en toilet behoeft ssn bij zulke gelegenheden niet te maken.'t Zal ach niet waar wezen, hetgeen sommigen bewe ren, dat de Leidsche dames geen of bitter weinig Fransch verstaan? En al ware dit zoo, dan zou er des te meer reden zijn om er heen te gaan, ten einde ten minste niet verdacht te worden van gebrek »an taalkennis; welke Leidsche juffrouw zou durven bekennen, dat ze wegblijft, omdat ze er niets van verstaat of begrijpt? Of bestaat er misschien vrees voor krenking der betamelijkheid bij sommige familie-vaders of dito moeders, die zich met hunne dochters wel wagen bij eene voorstelling van een glibberig stuk van Judels of Louis Bouwmeester? Welnu dan zij tot hunne geruststelling gezegd, dat mevrouw Sezzi juist zeer moreele lessen aan de jeugd geeft, op preeken zouden gelijken, zoo ze niet op geestige wijze werden voorgedragen. Ik vertrouw, mijnheer de Redacteur, dat de volgende séances het bewijs zullen leveren, dat de élite van Leiden weet te waardeeren, hetgeen harer waardig is. Achtend, enz. J. P. BUITENLAND. Frankrijk. Het oordeel van de groote meerderheid der republikeinsche dagbladen over de onstuimige discussie in de zitting der Nationale Vergadering van Maandag en de onthouding van de meerder- heid dier vergadering bij de stemming over een votum van vertrouwen jegens de regeering, op welks voorstelling en aanneming de president der republiek met nadruk had aangedrongen komt hierop neder, dat de Nationale Vergadering haar eigen doodvonnis heeft onderteekend. De voor beeldige oide in het land, de herleving van alle takken van nijverheid, het welslagen der leening, zijn zoo vele bewijzen dat de natie vertrouwen stelt op de tegenwoordige regeering; de uitslag der laatste aanvullings-verkiezingen, waardoor, op eene enkele uitzondering na, de verschillende fractiën der republikeinsche partij in de Nationale Vergadering versterkt werden, geeft daarvan een nieuw en onloochenbaar bewijs; de goede betrek kingen met de vreemde mogendheden leggen van den anderen kant een getuigenis af dnt de regee ring naar het oordeel der geheele wereld dat ver/vertrouwen verdient; ontzegt dus de meerderheid wij der vergadering haar vertrouwen aan de regeering, iet, zoo toont zij niet de ware vertegenwoordiging der natie te zijn en kan niets anders dan hare ont binding volgen. De gematigd republikeinsche organen, zooals het Journal des Débats en Le Temps, verwijten ech ter aan de regeering dat zij zelve de oorzaak is geweest van eene nederlaag, zooals werkelijk de behaalde overwinning blijkt te zijn. Zij heeft te veel verlangd, zeggen zijzij had zich behooren teder te leggen bij de motie van den admiraal Jaures c. s., welke, enkel een votum van ver trouwen in de regeering bevattende, door eene groote meerderheid ware aangenomen geworden, wanneer de regeering zich niet daartegen ver zet had. De organen der uiterste rechterzijde, zooals de Gazette de France en l'Union, beschouwen de aftre ding van den heer Thiers reeds als een voldon gen feit, en betoogen dat hij zelf de oorzaak is van zijn val, door zijne heftige en onnoodige uittarting van de rechterzijde. De Bonapartische bladen laten zich niet over de crisis uit; „zij nemen, zoo kenschetst de République Franchise hunne houding, het uiter lijk aan van den visscher die zijn angel in het troebel geworden water uitwerpt." In de officieuse Bien Public, die de houding der rechterzijde in de sterkste bewoordingen heeft afgekeurd, wordt het volgende gezegd„Iedereen is vervuld van de crisis waartoe de interpellatie van den generaal Changarnier den eersten stoot ;egeven heeft en welke door het votum der Natio nale Vergadering is verhaast. Te Parijs verhaalde en reeds dat de heer Thiers zijn ontslag zou ebben genomen; wij gelooven echter niet dat lit gerucht geloof verdient. Dit is echter zeker dat de heer Thiers de belemmeringen moede is, welke de rechterzijde hem bij het voeren van de teugels des bewinds onophoudelijk in den weg legt, cd dat hij, otn hieraan een einde te maken, vordert (exige) dat men hem, door op dat votum terug te komen, zijn zedelijken invloed hergeve en hem tevens in het bezit stelle van de politieke kracht welke hij noodig heeft, door aan de regee ring de definitieve bevoegdheid te schenken, zonder welke zij niet bestaan kan." Verder zijn de Parijsche dagbladen opgevuld ■net berichten van samenkomsten, door de ver schillende fractiën der Nationale Vergadering ge houden, en van besprekingen tusschen den heer Thiers en invloedrijke leden van de verschillende partijen, de rechterzijde niet uitgezonderd. Over het algemeen wint de meening veld dat de crisis in een voor de regeering gunstigen zin opgelost z&l worden, daar alle partijen, sedert de eerste drift eenigermate bedaard is, tot eene schikking genegen blijven. Duitsohland. Het wetsontwerp betreffende de grenzen van het recht van gebruik van kerkelijke straffen en tuchtmiddelen bepaaltGeen bedienaar van den godsdienst is bevoegd met andere straffen of tucht middelen te bedreigen, die toe te passen of af te kondigen, dan zuiver godsdienstige of die betrek king hebben op de in het inwendige der gods dienstige Vereeniging werkzame rechten. Verder is verboden opleggen van eene godsdienstige straf of tuchtmiddel en het bedreigen daarmede we gens het verrichten eener door de staatswet of het burgerlijk gezag verordende daad, of wegens uitoefening van het openbaar kies- of strafrecht. Eindelijk is geen bedienaar van den godsdienst bevoegd eene uitgesproken straf openlijk bekend te maken onder aanduiding van den gestraften persoon. Handelingen, in strijd met deze wet, worden met geldboeten tot 1000 tb. of gevangenisstraf tot 2 jaren gestraft, terwijl ook de bevoegdheid kan ontzegd worden om openbare of kerkelijke ambten te bekleeden, gedurende uiterlijk vijf jaren. Aan het Pruisische Huis van Afgevaardig den is eergisteren een wets-ontwerp ingediend, strekkende ter bepaling der grenzen van het recht tot aanwending der kerkelijke straffen. Daarna is de beraadslaging aangevangen over de eerste lezing der kreitswet, waarvoor 24- re denaars waren ingeschreven, 12 vóór en 12 tegen de voordracht. Volgens een voorloopig bericht hebben echter slechts eenigen van dezen het woord gevoerd, en wel twee leden van onder scheiden fractiën der liberale partij, één lid der partij van vooruitgang, benevens een lid der con servatieve partij, vóór het ontwerp, en een Pool, een lid van het ultramontaansch gezinde centrum en twee conservative leden daartegen. De Minis ter van Binnenlandsche Zaken trad bij herhaling ter verdediging van de voordracht ophij ver klaarde, ter beantwoording van bedenkingen van den kant der Polen en ultramontanen, dat de regeering volharden moet bij het voornemen om de hervorming der provinciale instellingen voor alsnog niet tot het groothertogdom Posen uit te strekken, vermits de bevolking van dat gewest nog niet rijp daarvoor was en in de nieuwe in stellingen slechts een middel zou vinden om met te meer vrucht in hare ongehoorzaamheid jegens de regeering te volharden. Verscheiden aanmer kingen tegen de houding der regeering ten aan zien van het Heerenhuis en tegen de voorgeno men benoeming van een aantal nieuwe pairs, van denzelfden kant in het midden gebracht, gaven den minister aanleiding om te verklaren dat hij zich evenmin in dit Huis over de bedoelde on- derwerpen liet interpelleeren, als hij aan het Hee renhuis rekenschap zou afleggen indien er quaes- tie ware van eene ontbinding van het Huis van Afgevaardigden. Ten slotte verzocht hij dat. alle voorgestelde amendementen zouden worden inge trokken en dat het Huis het door de regeering aangeboden compromis zon aannemen. Met bijna algemeene stemmen werd besloten de voordracht niet in banden eener commissie te stellen, maar over te gaan tot de tweede beraad slaging in de volle vergadering. Italië De Italië meldt het volgende„De regeering zal ditmaal geen groen boek uitgeven. „Het bericht der vestiging eener strafkolonie op Borneo is ongegrond. „Het is onjuist, datde Fransche gezant aan het Vaticaan eene nota van den heer de Rémusat heeft overhandigd, houdende klachten over de anti-republikeinsche propaganda van de hooge Fransche geestelijkheid. Alleen heeft de gezant de aandacht van het pauselijk hof gevestigd op bepaalde gevallen van agitatie en verzocht om daarin te voorzien." Het ofHcieele blad der Italiaansche regeering geeft een overzicht van den verkoop van kerke lijke goederen tot den laatsten October van dit jaar. Daaruit blijkt dat gedurende die maand verkocht is voor 4,674,458 lire; gedurende de tien eerste maanden van 1872 voor 35,694,319 lire en van 26 October 1867 (zijnde het tijdstip van het in werking brengen der betrekkelijke wet) tot 81 December 1871 voor 344,602,681 lire, derhalve in het geheel tot 31 October 1872 voor 380,297,001 lire. In verband met deze opgave schrijft men uit Rome (15 November) aan de Kaïn. Zeil.-. „Niet weinig opzien verwekte onlangs een door de Per- severanza uit Napels medegedeeld document, vol gens hetwelk de bisschop van Amalfi weigerde de vergunning tot kerkelijke inzegening van een huwelijk te geven, ten ware de bruidegom, welke kerkelijke goederen gekocht had, eene verklaring onderteekende, inhoudende dat hij niet zich zelf maar de kerk als wettigen eigenaar van die goe deren beschouwde; dat hij in dien zin zou ad- ministreeren en ze „te zijner tijd" aan de kerk zou teruggeven. Heden wordt aan de Opinione ter aanvulling een tweede stuk medegedeeld, insgelijks uit Napels, zijnde volgens opgave van haren correspondent eene circulaire aan al de bisschoppen des ko- ninkrijks als antwoord der Curie op de aan haar gerichte vraagof en onder welke omstandigheden aan personen, die gesequestreerde kerkelijke goe deren gekocht hebben of in het bezit daarvan gekomen zijn, absolutie gegeven kan worden. Wanneer men nagaat voor welk eene belangrijke som, volgens eene zoo even door het ministerie van financiën openbaar gemaakte statistieke op gave, sedert 1867 aan kerkelijke goederen ver vreemd is, dan'zal men het gewicht begrijpen van het op die vraag gegevene antwoord, dat aldus luidt: Geene absolutie mag worden gegeven aan de biechtelingen welke deze goederen bezitten, ten ware zij vooraf aan den pastoor hunner woonplaats of aan andere door hem aangewezen geschikte personen van den geestelijken staüd eene door hen voor getuigen onderteekende verklaring overhan digd hebben, waarin zij zich, zoo voor zich zelf als voor hunne erfgenamen en nakomelingen, aan de volgende voorwaarden onderwerpen: 1». dat zij de bedoelde goederen ter beschikking van de kerk houden en zich aan hare maatregelen onder werpen 2°. dat zij de goederen door een goed beheer op hunne waarde zullen houden; 3°. dat zij de op die goederen rustende kerkelijke stich tingen zullen gestand doen; 4°. dat zij uit de opbrengst de personen of kerkelijke gebouwen, te wier gunste die stichtingen gemaakt waren, willen ondersteunen; en 5°. dat zij hunne erfge namen en opvolgers in het bezit der goederen vooraf zullen onderrichten van de verplichtingen welke zij door deze verklaring op zich genomen hebben." TELEGRAMM EIS. New-York, 21 November. Er is opnieuw een brand te Boston uitgebarsten. De verliezen be dragen 350,000 dollars. In de tabaksmagazijnen in Jersey-city is brand ontstaan. De verliezen bedragen één millioen dollars. Versailles, 21 November. De Nationale ver gadering heeft het additioneele artikel, door den heer Brunet voorgesteld op de jury wet en waarbij atheïsten van de lijst der jury worden uitgeslo ten, verworpen. De wet in haar geheel is aan genomen. Pesth, 21 November- De club der Deakpartij heeft besloten een voorstel te doen tot wijziging van het reglement van orde van het Lagerhuis, ten einde voorvallen als in de zitting van 18 No vember hebben plaats gehad, voor het vervolg te voorkomen. Jladrtd, 21 November. In de heden door het Congres gehouden zitting heeft de heer Zorilla, in antwoord op een vraag van den heer Balaguer, de noodzakelijkheid erkend om krachtig in Ca- talonië op te treden, ten einde aan de stroop tochten der Carlistische benden voor goed een einde te maken, doch men behoorde binnen de perken der constitutie te blijven; deed men dit niet, dan zou hij zijn ontslag nemen. De Koning is hedenmorgen een weinig beter. Naar men verzekert, is Mariones tot kapitein- generaal in Catalonië benoemd. Berlijn, 21 November. De Keizer heeft op voor dracht der academie van schoone kunsten, de groote gouden medaille verleend aan den historie schilder Angeli, te Weenen; den genreschilder Meyerheim, te Berlijn; den beeldhouwer Beg as, te Berlijnen den genreschilder Lasch, te Dus- seldorp. Voorts de kleine gouden medaille aan den historieschilder Gebhard, te Dusseldorpden landschapschilder Rutbs, te Hamburgjden beeld houwer Barzaghi, te Milaan; den graveur Frank, te Brussel; den historieschilder Tadema, te Lon den; den historieschilder Harrarch te Berlijnden landschapsschilder Scbampheleer te Brusselden beeldhouwer Lombardi, te Rome; voorts aan de kustschilders Bierman, te Berlijn; Hiinten, Hoff en Munthe, te DusseldorpKaulbach, te Hanover; Grützner en Gierymski, te Munchen. Parijs, 21 November. Het reeds vermelde ant woord, door Thiers aan de afgevaardigden der republikeinsche linkerzijde (de zuivere republi keinen) gegeven, luidt, naar het door dezen open baar gemaakte verslag, als volgt: „Ik ben ver moeid mijn gezondheid heeft door den zwaren last der regeering en den heeten parlementairen strijd geleden. Bovendien maakt de rechterzijde mij de taak, om naar haren wensch te regeeren, dagelijks moeielijker. Een gelegenheid biedt zich aan, om mij van die zorgen te ontslaan, en ik vat ze gretig aan. Ik weet wel, dat men mij zal beschuldigen de taak, waaraan mijn regeering zich voornamelijk heeft gewijd, namelijk de be vrijding van Frankrijk's grondgebied, onafgedaan te laten; doch ik zal de voltooiing van die taak aan mijn opvolger overgelaten. Het op bewonde renswaardige wijze gereorganiseerde leger is het leger der wet; het is der regeering getrouw; met zijne medewerking zal de overdracht van het bewind zonder schokken, zonder ongeregeldheid geschieden. Geloof mij dat, wanneer ik aftreed, men geene pogingen heeft gespaard om mij van gedachten te doen veranderen; mijne intiemste vrienden, Remusat, Mignet raden mij aan te blijven. Doch hoe zou ik dat kunnen De rech terzijde bereidt tnij niet slechts onophoudelijk moeilijkheden, maar ik ontmoet ook bezwaren in de gebreken onzer tegenwoordige instellingen. Opdat ik er in toestemme aan de regeering te blijven, zou ik in de eerste plaats die zedelijke kracht moeten bezitten, welke mij in de bewuste zitting der Nationale Vergadering is ontnomen, en welke mij alléén door een bepaald votum van vertrou wen kan worden teruggegeven; er moeten ook zekere hervormingen worden ingevoerd, welke den gang onzer instellingen vergemakkelijken. Slechts onder deze voorwaarden kan ik aan het bewind blijven." Berlijn, 22 November. Naar men uit eene goede bron verneemt, bestaat het gegronde voor uitzicht, dat een definitief ontwerp op het munt wezen in de aanstaande zitting van den Rijks dag zal worden aangeboden. Beohtszaken. Door de correctioneele rechtbank alhier zijn heden de volgende uitspraken gedaan: C. K. te Leiden, wegens het in ontvang nemen van een militair kleedingstuk, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. M. H. F. te Leiden, wegens het daarstellen van een vuilnishoop zonder verkregen toestemming van het plaatselijk bestuur, veroordeeld tot eene geldboete van f 10 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen. P i- o m o t i Ti. Lelden, 22 November. Bevorderd tot doctor in de rechten, de heer A. J. J. Salni, geboren te Amsterdam, met Academisch Proefschrift, getiteld: De Verzekering „vrij van beschadigdheid." VI ivi-kittoerieUteri. Amsterdam, 22 November. W. B. Pools. 425' Rogge, J. Galatz 195; N. Galatz205 Petersb. 195; Taganrog 185; Maart 205, 206; Mei 206, 205. Raapolie zes weken per 100 kg. 47it; vliegend 46; Mei 44%, 44it; Sept., Oct., Nov- 1873 Dec. 1873 45, 45*, 45%. Lijnolie zes weken4q* vliegend 89; Maart, April, Mei 39*Dec. 88, 38%, 88*. Raapkoeken per 1000 kg. 92, 95. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 15. Koolzaad per 2000 kg. Oct. 419; Nov. 414. I- VATSTE BERICHTEN. [Per telegraaf.) Den Haag, 22 November. De Tweede Kamer heeft heden de discussie over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting, departement van Binnenlandsche Zaken, voortgezet over de afdeelingenBestuur der Provinciën, Militie en Medische politie. Het is gebleken dat de wet op de besmettelijke ziekten nog niet door den Koning bekrach tigd is. Heden zijn toegelaten tot candidaat-nota- rissen, de heeren Addink, van 's-Gravenhage, Stoffels, van Leiden, en van Peski, van Rotterdam. Den Haag, 22 November. Alhier is aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt Jhr. Mr. F. P. van der Hoeven, Minister resident van Z. M.den Koning der Nederlanden bij den Micado van Japan. Hedenochtend te 10 uren werd naar Eik en Duinen grafwaarts geleid het stoffelijk over schot van den op 15 November jl. in den ouder dom van 65 jaren overleden staatsraad in Wur- tembergschen dienst, secretaris van H. M. de Koningin der Nederlanden, den heer W. von Weckherlin. De lijkwagen werd door een aantal koetsen gevolgd, in de eerste waarvan de beide zonen des overledenen en de oudste secretaris van legatie bij het Belgische hof gezeten waren. Daarna volgde een hofrijtuigmetden graaf van Randwijck, grootmeester, en baron van Reede van Oudshoorn, beiden vertegenwoordigende H. M. de Koningin. Ook de grootmeesteres bij Hr. Ms. Huis, inevr. de douairière van der Oudermeulen, had door het doen aansluiten van een harer rijtuigen den overledene de laatste eer bewezen. Tal van vrien den eu bekenden van von Weckherlin merkte men in den stoet op, als o. a. de gezanten van Italië en Oostenrijk bij ons Hof, en den heer San- der, consul van Wurtemberg te Rotterdam. Op de begraafplaats werd de lijkstoet door eene talrijke schare verbeid. Daar was Z. K. H. de Prins van Oranje vertegenwoordigd door HDs. adjudanten, majoor de Koek en kapitein Roosmale Nepveu, beiden ïu uniform, directeuren of bestuur, deren van verschillende genootschappen, voor namelijk muzikale, en velen die den waardigen man in zijne loopbaan hadden gekend en hoog geschat of veel aan hem verschuldigd waren. De kist, waarop een frissche immortellenkrans prijkte, in den familie-grafkelder nedergelaten zijnde, nam de herder der gemeente, waartoe de overledene behoorde, nl. van de Waalsche kerk, in de hem eigen taal het woord op, om aan hen, die op deze plaats waren te zamen gekomen, na mens de familie dank te zeggen voor de laatste eer, den alom beminden von Weckherlin bewezen. Zonder te zeer te willen uitweiden kan hij zich er niet van onthouden de goede hoedanigheden van den ontslapene te schetsen, alsmede te wij zen op het verhes dat velen, bovenal de echtge- noote en kinderen, en in het bijzonder de lief dadigheid zullen lijden. Onder den indruk van een door Ds. Vust uit gesproken toepasselijk gebed verliet men de laatste rustplaats van een man, die schoon van elders geboortig, zoo van harte Nederlander was ge worden en wiens herinnering bij zoo menigeen z al voortleven.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3