verzocht, wegens gebrek aan den noodigen tijd, buiten aanmerking te blijven. Daarna werd het woord verleend aan den heer Charles T. Liemur, tot inleiding van het debat over zijn pneumatisch afvoeritelsel. In den aanvang deelde de heer Levy, namens de Thorbecke-commissie hier ter stede, nog mede, dat voor 7000 te Amsterdam is ingeschreven. Den Daag, 19 November. Zooals wij onlangs mededeelden werd bij vonnis der Arrond.-Recht- bank alhier een gewezen ontvangersklerk uit Breda tot een jaar gevangenisstraf en 25 boete veroordeeld ter zake van oplichting. Deze persoon vervoegde zich op 18 September 11. bij een hor logemaker te dezer stede en wist op een val- scheu neam een zilveren horloge te bekomen, hetwelk hij voor 7,50 ten eigen voordeele ver kocht. Van deze veroordeeling in hooger beroep gekomen gaf beklaagde ter terechtzitting van het Prov. gerechtshof van heden op, dat hij zijn eigen naam had genoemd en van plan was binnen veertien dagen het horloge te betalen, maar dat hij al'een, wat het bezorgen van de rekening betreft, den naam van mevr. D. had opgegeven. In deze bewering en de houding van beklaagde, nu aangenomen, kon adv.-gen. Mr. van Maauen geen aanleiding vinden, om tot een ander gevoe len dan dat van den eersten rechter te geraken. Het onderzoek der zaak door dien rechter had het feit duidelijk in het licht gesteld. Adv.-gen. meende evenwel dat het bestreden vonnis moest worden vernietigd op grond van schending van vormen, maar wat de opgelegde straf betrof, strekte ziju requisitoir tot bevestiging daarvan. Aanstaanden Dinsdag uitspraak. Rotterdam, 19 November. Het stoomschip Rotterdam, kapt. J. Hus, toebehoorende aan de firma Plate, Reuchlin Co., is hedenochtend met volle lading uit New-York herwaarts ver trokken. Woerden, 17 November. De rij der volksvoor drachten, gedurende dezen winter te houden, uit gaande van dit departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is gisteravond geopend door den heer van Lummel, van Utrecht. Boskoop, 19 November. Gisteravond werd hier de eerste openbare vergadering gehouden van het departement der maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Voor de pauze trad als spreker op de heer Mr. J. A. Vorstman, notaris te Rotterdam; terwijl daarna het eereblijk der maatschappij voor wel beproefde trouw werd uitgereikt aan Jan Bak huizen en Jan Ramp. De patroon van eerstge noemde, de heer C. de Vos, verkreeg na de uit reiking nog het woord, en richtte zich vooral tot do werklieden, aan wie na de pauze vrije toegang was verleend. Utrecht, 18 November. Daar het offiicieel ge bleken is, dat de Maatschappij Arli el Amicitiae te Amsterdam in Juli van het volgend jaar eene tentoonstelling wenscht te houden van kunst op nijverheid toegepast, zoo is het aan de commis sie, die tot het regelen eener dergelijke tentoon stelling a'hier was benoemd, wenschelijk voorge komen, die hier ter stede niet te laten doorgaan, daar het gelijktijdig houden van twee tentoon stellingen, welke hetzelfde bedoelen, in ons land be'acheüjk, zoo Diet onmogelijk zou zijn. Maastricht, IS November. Voor de arrondisse- ments-rechtbank alhier diende heden de klacht wegens laster, ingediend door den heer J. H. Jansen, rijksontvanger alhier, contra den heer Jos. Russel, redacteur en uitgever van het be kende dagblad l'Ami du Limbourg. Volgens den heer JaDsen zouden namelijk in artikelen, verschenen in de nummers 2062 en 2064 van gemeld blad, voor hem lasterlijke aantijgingen worden aange troffen. Het O. M., aannemende dat de geïncrimineerde artikelen laster bevatten, requireerde, overeen komstig art. 371 van het strafwetboek, veroor- deeliug vaü den beklaagde tot gevangenisstraf van ééu tot zes maanden en geldboete van 25 tot 1000, met subsidiaire gevangenisstraf bij wanbetaling. De u't'praak is bepaald op 25 dezer. GEMENGD N1EU W S. Bij de firma Ed. Greger, te Praag, is dezer da gen een werk in het licht gegeven, getiteld "Odboj Nizo zemska proli Filipa II", zijnde eene geschiede nis van deu strijd der Nederlanden tegeD Philips 11 van Spauje, door Jos. Georg Stankovsky. Naar men zegt, is het in zeer liberalen geest geschre ven en heelt de schrijver die tot de zooge naamde Jong-Czechische partij behoort de Ne derlanders tegenover de Spanjaarden ten krach tigste verdedigd. Te Weeneu bouwt tneD op dit oogenblik zes nieuwe schouwburgen, die te gen de opeuiDg van de wereldtentoonstelling vol tooid moeten zijn. Gistermiddag heeft te Rot terdam een jongentje van een toonbank, in een winkel in den Oppert, een muntbiljet van ƒ10 ontvreemd, dat daar was nedergelegd door eene juffrouw, die iets was komeD koopen en het wilde wisselen. Onmiddelijk daarop heeft hij den win kel verlaten en is door een steegje de gedempte Binnenrotte opgeloopen en door een ander steegje in de Lombardstraat verdwenen. Gisternacht is te Zwolle een felle brand uitgebroken bij den stueadoor Arends. Hoewel zich in de woning geene licht ontvlambare stoffen bevonden, was ze in zeer korten tijd ten gronde loe afgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Het ver brande huis en de inboedel zijn gewaarborgd Greld- en Ellectenmarkt. Amsterdam, van 11 tot 18 Nov. 1872. Wij kunnen heden kort zijn met onze beschou wing, want in den algemcenen toestand van geld of fondsenmarkt is geene wezenlijke verandering gekomen. Dat de BaDk van Engeland niet tot verhooging van het disconto heeft behoeven over te gaan, bewijst nog niets voor een verbeterden toestand, maar eDkel dat alles voor 't oogenblik bij 'toude gebleven is. De Duitsche banken mogen eene geringe verbetering aanwijzen, daar tegen over staan nieuwe behoeften voor Rusland, ter wijl ook de meerdere ruimte te Berlijn en te Frankfort nog geenszins de kenmerken draagt van op den duur te zullen volhouden. De laatste staat van onze Nederlandsche Bank was wederom ongunstig, zoodat de directie het noodig achtte disconto en beleeningsrente te verhoogen en met belangstelling mag men de wekelijksche balans van heden, die morgen wordt uitgegeven, tege moet zien. Het geld op prolongatie blijft op 6 pCt. vast en gevraagd. De Europeesche Staats- en Spoorwegfondsen blijven evenwel goed op prijs, enkele soorten uit gezonderd, die om speciale redenen min of meer achteruitliepen. Bij gebrek van genoegzame motieven om belangrijke speculatiën op 'ttouw te zetten is de handel weinig uitgebreid en bepaalt zich tot kleinere posten dikwijls alleen voor geld belegging. Nog immer blijven de Noord-Amerikaansche Spooiwegfondsen de hoofdrol bij de beursspelen, doch voor het grootste gedeelte in ongunstigen zin en blijven de meeste soorten onder den prijs van vóór acht dagen. Slechts enkele soorten her wonnen weder iets van het verlorene. Wij ont houden ons dus van in détails te treden omdat wij dan allicht genoodzaakt zouden zijn de ge- heele lange véél te lange lijst der Noord- Amerikaansche spoorwegwaarden te behandelen, daar er op bijna elke soort gewezen zou moeten worden eu bepaleD ons dus bij de vermelding dat van de Europeesche waarden onze Nationale Schuld zeer goede vorderingen gemaakt heeft 214 pCt. van 54St tot 55'A, 3 pCt. van 63ü tot 653/«, <1 pCt. van 85% tot 87 pCt. Van onze indus- triëele papieren valt minder goeds te zeggen. Aand. Handelmaatschappij verloren van 136 op 1351», Exploitatiemaatschappij van 115 op 1145», Centraalspoorweg van 3214 op 31, Kanaalmaat schappij van 51 op 50, Koinkl-Stoombootmaat- schappij van 112Ü op 11014 pCt., Aand. Rijnspoor waren slechts 1 hooger en Alrikaansche Heu- delsvereeniging rees van 97 tot 9814 pCt. Van buiteulandsche waren Spanjaards, enkele Rus sische soorten, Oostenrijkschezilverreute williger; Egypte was van S9% tot 90%, 6 pCt. Peru van 74% tot 75 Ufc pCt. 12V GrEZOlV DETV. Weledele Heer Redacteur, Een mijner kinderen vierde eergisteren zijn ver jaardag. Nu beu ik gewoon ze bij dergelijke ge legenheid een boekske tot uitspanning te geven. Meestal zie ik de kinderwerkjes, die ik ter inzage ontvang, eerst in; want er wordt nu en dan wel al te veel op de kindermarkt gebracht dat liefst maar verwijderd moest worden, zoo ver mogelijk uit het kinderlijk oog. Onder de boekjes die ik van mijn uitgever ont ving, behoorde ookDe vrijbuiter», van Leiden. Tafereelen ontleend aan de geschiedenis aan Leidens beleg en ontzet in 1574, door D. II. Meijer. Te Utrecht bij de Gebr. van der Post, prijs 1,90. Misschien dat het onderwerp mij aantrok; vooral de naam van deu gunstig bekenden schrijver en een der redacteuren van de schoolbibliotheek lokte mij uit; ik zette mij tot lezen en ik moet bekeu- nen, ik kon op dit oogenblik geen beter boekske voor mijn jaiigen jongen bedenken. De schrijver, dit weteo we reeds, kan zeer on derhoudend vertellen. In dit boekske vooral heeft hij getoond zijn onderwerp volkomen meester te zijn. Achtereenvolgens brengt hij ons nu eens in de belegerde stad, dau in het leger van Valdez, ook in de vergaderzaal der Staten en in de wo ning van Prins Willem en telkens met zulk een verrassende eenvoudigheid en duidelijkheid, dat meD al lezende als iu die tijden meeleeft en niet eerder het boekske sluit voor men aan het slot woord genaderd is. Daar de uitgevers voor een keurige uitgave met prachtige plaatjes gezorgd hebben en de schrij ver zijn doel volkomen heeft bereikt, om een nuttig en ouderhoudend boekske te leveren, meen ik der jeugd, vau Leiden vooral, geen beter dienst te kunnen bewijzen dau hunne ouders of vrien den op dit splinternieuw boekje opmerkzaam te maken. R., 18 Nov. Dr. S. BUITENLAND. Frankrijk. Men weet, dat de Engelsche en Portugeesche regeeringen overeengekomen zijn, om hun twist betreffende een grensregelmg op de oostkust van Afrika door een arbiter te laten beslechten; dat zij den heer Thiers uitgenoodigd hebben het ambt van arbiter te aanvaarden en dat deze de uit- noodiging aangenomen heeft. De Bien Bublic deelt nu mede, dat de betwiste landstreek in de nabij heid ligt van de baai San Lorenzo, welke een deel uitmaakt van de grens tusschen de Engelsche bezittingen Transvaal en de Portugeesche bezit tingen iu Mozambique. Voor den uitvoerhandel is het ongestoord bezit van deze baai stellig van groot belang. Bovendien bezit zij twee gewichtige eilanden: Suyak en het Olifanteneiland. Op voordracht van de ministers van oorlog en van openbare werken beeft de president der republiek eene gemengde commissie van militaire eu civiele leden benoemd met de taak om een nieuw reglement te ontwerpen op het gebruik van de spoorwegen ten behoeve van het leger, ter vervanging van het in 1855 uitgevaardigde reglement, welks ongenoegzaamheid zoowel in vredes- als in oorlogstijd gebleken is. De otlicieuse Bien Public bevat het volgende bericht: „De Fransche regeering gaat, met het oog op haren wensch om de ontruiming der nog bezette departementen zooveel mogelijk te bespoedigen, voort met het aankoopen van a'le voorhanden wissels op Duitschland. Zij bezigt daartoe de door de inschrijvers op de geldleening bij anticipatie gestorte sommen, welke een cijfer van 1800 mil- lioen bereikt hebben. „Het laat zich aanzien dat zonder eenige geld- crisis ten gevolge dezer operatiën in den loop van Maart opnieuw twee departementen zullen kuDnen ontruimd worden." België. Bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers ts ingediend een wetsontwerp tot wijziging der patentwet. Art. 2. daarvan bepaalt dat de Belgische en buitenlandsche assuradeurs, die in België posten sluiten, een patentrecht verschuldigd zijn van 2 pCt. der netto verdiensten vaD het voorgaande jaar. Dit recht moet ook betaald worden door de hoofdagenten van buiteulandsche maatschap pijen. Italië Aan het Journal des Débats wordt, onder dag- teekening van 16 dezer, uit Rome geschreven: „Een groot getal afgevaardigden is reeds alhier aangekomen, ten einde bij de op den 20sten dezer bepaalde opening der kamer tegenwoordig te zijn. De leden hebben deels voldaan aan de op- roepiug van de vijf leiders der linkerzijde, deels aan hun plichtbesef, daar de leden der rechter zijde niet door hunne leiders zijn opgeroepen. „Veel wordt er gesproken over hetgeen er in de kamer zal voorvallen. Men mag aaunemen dat de regeering forsche aanvallen zal hebben te doorstaan, maar men acht haar krachtig genoeg om die te kannen afslaan. „De Itallaansche kamer is niet in vele partijen verdeeld; men viudt daarin alleen twee groepen: de regeetingspartij, welke dus verre de meerder heid uitmaakt, en de oppositie, welke eene aan zienlijke minderheid vormt. De republikeinen zijn weinig talrijk en bezetten de uiterste linkerzijde; ook de clericalen zijn weinigen in getal en in de beide middenpartijen verdeeld, doch geen hnnner maakt gemeene zaak met de liberalen. „Men weet nog niet welke gedragslijn de op positie zal volgen om de regeering omver te werpen, zij zal daartoe ongetwijfeld alle midde len in het werk stellen; haar voornaamste motief zal zij echter waarschijnlijk niet uitspreken, name lijk dat het tegenwoordige ministerie reeds sedert drie jaren het bewind voert „De begrootingsdiscussiën, benevens de bijzon dere interpellatiën, welke wel niet zullen uit blijven, zullen voor alle aanvallen de voorwend selen geven. De wet op de geestelijke corporatiën zal naar eene commissie van praeadvies worden verzonden, welke haar rapport stellig niet voor de Kerstvacamie zal uitbrengen. De wet zal der halve met voor >n de maand Januari in behan deling komen, in de onderstelling altijd dat het ministerie dan nog leeft." Volgens het Memorial Diplomatique zal de mi nister van buitenlandsche zaken aan de Kamer, onmiddellijk na de heropening der zitting, mede- deeling doen van de volgende diplomatieke be scheiden: de stukken betreffende de Laurium- quaestie, de dépêches betreffende de gesprekken welke hebben plaats gehad over de mijnkamers bij den tunnel door den Mont Cénis eo over het incident van pater Secchi's tegenwoordigheid in de internationale commissie voor den meter, de voorstellen vari de Fransche regeering inet betrekking tot de wijziging vaD hel handelstrae- taat, benevens destukken aangaaude verschillende post- en telegraafovereenkomsteu waarover on derhandelingen met vreemde mogendheden zijn aangeknoopt. Tuvlijje. Volgens berichten uit Konstautinopel van 16 dezer heeft de Porte aan haren gezant te Parijs deu last gezonden om tegen de bemoeienis der rechtbank van koophandel van Parijs ïd de quaestie betreffende de scheepvaartrechten op het kanaal van Suez te protesteeren en te verklaren dat de Porte de bevoegdheid tot uilleggiDg der door haar verleende concessie betrekkelijk dat kanaal aan die rechtbank niet kon toekennen Het voorstel van den te Koustantinopel aanwe zigen heer de Lessepa om de vertegenwoordigers der zeemogendheden uit te noodigen tot het hou den eener conferentie ten einde omtrent een bil lijk tolstelsel en eene gelijkmatige berekening der tonnemaat overeen te komen, had de goed keuring der Porte erlangd. De beer de Lesseps zou in deze week door den Sultan ter audiëntie toegelaten worden en zich daarna naar Parijs begeven. Bij den Russischen gezant, generaal Ignatieff, heeft in de vorige week eene conferentie van de vertegenwoordigers der mogendheden plaats ge had, ter beraadslaging over de quaestie der con sulaire jurisdictie in Egypte. Zuid'Amerika Betreffende de door den generaal Mitre te Rio Janeiro gevoerde onderhandelingen meldt de Buenos Ayres Standard van 15 October het volgende „Naar het schijnt had de regeering van Brazilië aan den generaal Mitre te kennen gegeven dat voor en aleer er bepaalde onderhandelingen wer den aangeknoopt er eenige inlichtingen dienden gegeven te worden omtrent de in zeer oorlog zuchtige taal gestelde laatste Dota der Argentyn- sche regeering. Ter voldoening aan dat verlangen zond onze regeering in de afgeloopen maand eene nieuwe nota naar Brazilië, waarin gezegd werd dat zij in het geheel de bedoeling niet gehad had de Brazilische regeering door de eerste nota te beleedigen. Deze opheldering werd voldoende geacht, temeer omdat zij de onderteekening droeg van denzelfden minister van buitenland sche zaken, welke de bewuste nota had afge zonden. Dom Pedro en zijne ministers verklaar den dan ook dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de beide regeeringen weder her steld waren, en dat Brazilië bereid was in onder handeling met den generaal Mitre te treden. Het eerste gedeelte der zending van den generaal is derhalve gelukt, daar Brazilië en de Argentyn- sche republiek weder op den voormaligen voet van vriendschap zijn gekomen. Daar de generaal verder de meest uitgebreide volmacht heeft om alle hangende geschillen namens de Argentynsclie republiek bij te leggen, is er geen twijfel meer over of hij zal in den loop der volgende maand met de protocollen alhier terugkeeren." Azië. Aan de Times wordt uit Calcutta het volgende geschreven over den politieken toestand van Mid- den-Azië: „De bewegingen der Russen in Azië begimien de aandacht tot zich te trekken. Vroeger heb ik het gerucht reeds vermeld dat een Russisch offi cier een tractaat gesloten had met den Attaligh Ghazee van Yarkand, en dat Rusland deu af stand heeft gevraagd van gronden om in het ge bied van den Attaligh een kantonnementtestich- teu. Welke bedoeling hierachter schuilt is, althans in Indië, onbekend. Wij weten alleen dat toen de Attaligh oorlog voerde met de Tunganeezen (wier gebied door Russisch Azië en China inge sloten wordt) de Russen voortdurend voorwaarts trokken tot dat zij vlak onder de muren van Yarkand genaderd waren. Het schijnt dat de Attaligh Rusland den weg naar China verspert en vroeg of laat zal moeten wijken of onder worpen worden. „Rusland stelt een levendig belang in een vei- ligen handelsweg door die streken. Het kent de waarde van een vrij handelsverkeer in het Oos ten. De Russische kooplieden maken reizen, over welker uitgestrektheid de kooplieden van het westen van Europa verbaasd zouden staan. Zij doorkruisen de meest barbaarsche landen, som wijlen met verlies van hunne koopwaren, som wijlen op gevaar van «gevangen gehouden en als slaaf verkocht te worden, zelfs nu en dan met levensgevaar. De pogingen, welke van tijd tot tijd gedaan zijn om hierin verandering te bren gen, zijn voortdurend mislukt. De moeielijkheid van het verkeer, de onwaarschijnlijkheid om spoe dig eenig voordeel te plukken vau de offers in geld en menschenlevens welke eene uitgebreide militaire expeditie vordert, en, misschien nog ineer dan deze oorzaken, de afgunst, van Engeland, heb ben tot nog toe Rusland weerhouden om de rech ten der beschaafde natiën in Midden-Azië met klem te doen gelden. Het heeft niettemin het recht om zulks te doen nooit opgegeven; en die handhaving van de zijde van Rusland tegenover de even ouveranderlijk volgehouden ontkenning van de zijde van Engeland heeft tot een antagonismus geleid, waarvan der wereld niets dan nadeelen te wachten staan. Lord Muyo beeft den eersten stap tot verzoening gedaan door de bijeenkomst teUm- balla, waarin hij Engelands protectoraat over de aan gene zijde der grenzen van Afghanistan gele-.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2