Maandag 18 November. If. 3920. A0. 1872. LE1D8CB DAGBLAD PRIJS DEZER, COURANT. Voor Leiden par 8 maandenƒ8.00. Franco, per port8.85. Aüonderlyke Nommer»0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DBR ADVSRTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.16. Orootere letten naar de plaatsruimte die i\j beslaan. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 18den November 1872, 's avonds te acht uren. Onderwerpen 1». Verzoek van de heeren De Bordes, WiggersVan Kerchem en baron Sloet, om ondersteuning uit de gemeente-fondsen ten behoeve van hun plan tot aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden. (215). 2*. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het indienen van een adres aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarbij wordt verzocht het plan tot aanleg van bovengenoemden spoor weg, uit de provinciale fondsen te willen onder steunen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Fbanx van dee Kloot, melkverkooper, wonende alhier, waarbij hij vergun ning vraagt om in het pakhuis aan het Pieterskerkhof n°. 18 varkens te houden en te mesten, alsmede om op het open erf van hetzelfde perceel mest te bewaren Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 der algemeene politieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 21sten November aanstaande, 's voor middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leioen, 16 November 1872. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Qeziea art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24sten October 1867 Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is benoemd tot Heer der gebuurte nfl. 37 of n°. 4 van Wijk VIII, de heer PAULUS FON TEIN Senioe, in de plaats van Jacobüs Filippo, overleden. En wordt doze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 November 1872. LEIDEN, 16 November. Met onverdeeld genoegen maken wij gewag van het volgend voorstel, door Burg. en Weth. aan den Gemeenteraad ingediend en dat Maandag avond zal worden behandeld Wij stellen Uwe vergadering voor tot de vast stelling van het hierna volgend concept-besluit over te gaan: De Raad der gemeente Leiden; Gezien het adres van de heeren J. P. de Bordes, C. F. VV. Wiggers van Kerchem en Mr. L. A. J. W. Baron Sloet, verzoekende ondersteuning uit de gemeente-fondsen ten behoeve van hun plan lot aanleg van een spoorweg van Leiden naar Woerden Overwegende dat de lot stand koming van dit plan geacht moet worden in het belang der gemeente te zijn; 1 dat de voorloopig aan de heeren P. C. Kuijffen ■A. Kaptijn te Woerden verleende concessie tot aanleg van eeueu spoorweg van Leiden naar Utrecht is vervallen, als zijnde die concessie niet op den bepaalden tijd aanvaard; dat dientengevolge mede als vervallen inoet worden beschouwd het Raadsbesluit vau 11 Mei 1872, waarbij auu bovengenoemde voorloopige concessionarissen ten behoeve van hunne onder neming een subsidie van f 100,000 uit de ge meentekas is aangeboden geworden; Heeft besloten; I. Burgemeester en Wethouders to machtigen om voor een bedrag van tweemaal honderd vijftig luizend gulden in aandeelen deel te nemen in de geldleeniog welke tot den aanleg van den spoor weg Leiden—Woerden zal wordeu aangegaan door de naauilooze vennootschap te dien einde door adressanten op te richten, en zulks onder de navolgende voorwaarden: 1°. dat aan Burgemeester en Wethouders zal zijn gebleken, dat de voorwaarden der geldlee- ning in hoofdzaak sameusteminen met die welke door adressanten in hun adres en bij de nadere mondelinge samensprekingen met het Dagelijksoh Bestuur zijn opgegeven; 2°. dat in geen geval de gunning van den aan leg geschiede zoogenaamd d forfait en er derhalve van betaling in aandeelen of obligatiëu geen sprake zal zijn. 3*. dat wanneer de benoodigde som niet in aan- deeleu zal kunnen worden geplaatst, maar de uitgifte van obligatiën noodig zal blijken, de ge meente bevoegd zal wezen hare inschrijving in aandeelen geheel of gedeeltelijk te verwisselen in eeue inschrijving van obligatiën 4'. dat Burgemeester en Wethouders zich zul len hebben verzekerd dat de verbinding van de Dieuwe spoorbaan met den Hollandschen ijzeren spoorweg te Leiden en het doorloopend recht- streeksch verkeer tusschen beide wegen voor per sonen, goedereD en vee werkelijk zal verkregen worden 5°. dat de betrekkelijke Raadsbesluiten de goed keuring van de HH. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen hebben verworven. II. Te bepalen dat dit besluit zal geacht wor den te zijn vervallen, wanneer de definitieve concessie tot aanleg van bedoelden spoorweg niet vóór of op den lsteri Maart 1873 aan de adres santen zal zijn verleend. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 105 tot 118 vol- wasseo personen en van 36 tot 46 kinderen. Uit den Haag wordt ons een libel toegezonden, dat bij den christelijk-historischen boekhandelaar H. J. Gerretsen op het Spui aldaar is uitgegeven. Om onze lezers een denkbeeld te geven van dat product, nemen wij het volgende van de vier coupletten over: „Liedje op de Peslwel. wijze: Waar t> Keesje? „Waar is wijsheid? Waar is wijsheid? JBy de Staten-Generaal! Men maakt wetten voor 't be? metten, Erger dan de ergste kwaal I Ieder moet gift in 't bloed, Door een dokter laten prikken, Zich naar d'inquisilie schikken, Dat in 't vrije Nederland! Jongens, 't is sen dubb'le schand „Waar is wijsheid? enz. Te betalen voor 'a lands scholen, Door modernen aanbevolen, Waar de jengd van meet-af-aan Leert het Christendom veramafin. „Om dat voorrecht te genieten, Dwingt de Staten-Generaal Etter in het bloed te gieten, En dat wel op groote schaal I Die 't niet wil zwijge stil; Mag zijn kind'ren laten loopen, Voor hen staan geen scholen open. Dat in 't vryé Nederland? Jongens 't is nog meer dan sohand." Wat dunkt onzen lezers wel van zulk een schot schrift? Dat gaat du uit van de strijders voor ge moedsbezwaren, van de kampioenen voor de ge wetensvrijheid, van de zielverzorgers der ver drukte minderheid! Waarlijk, ons land zou wèl te beklagen zijn wanneer de schrijvers van zulke schimpschriften en hun aanhang, hier in eeDig opzicht konden zegevieren. Zij, die voor de wetten des Rijks zoo weinig eerbied toonen te bezitten, dat ze het plebs hun walgende taal in koor lateD zingen; zij, die de wettige vertegenwoordiging des lands voor het volk trachten te verguizen en bespotten, zij ver- dieneu niet dat men zelfs het oor leent aan hun bezwaren van „kwetsing van den historisch ge worden nationaleu geeBt", zooals de Standaard heden zegt. Wij hebben op het voetspoor van het Haagsche Uagblad een voorstel Ie doen. Men late den schrijver der vier artikelen over de Kieswet-hervorming in het residentieblad een nieuwe census-voordracht ontwerpen; wij zullen dan ongetwijfeld iets verkrijgen, dat, in origina liteit althans, de voorkeur verre verdient boven het wetsontwerp, door den Minister Geertsema ingediend. In drie lange artikelen betoogt hij eerst de nood zakelijkheid dat er een andere, in zijn geest betere, Kamer moet komen en discht daarbij een aantal nieuwigheden, ook ten aanzien der Eerste Kamer op; om tot dè,t doel te geraken en om geen andere reden, moet de census worden ver anderd, zoodat er meer kiezers komener moet geen enkel samengesteld district meer zijn; voor elke 45,000 zielen moet éen lid van de Tweede Kamer worden verkozen, enz. en dén komt het volgend vermakelijk voorstel „1°. van het volle getal ingeschreven kiezers wor deu 20 pCt. afgetrokken voor zieken, afwezigen en om andere wettige redenen verhinderde kie zers van het overblijvende cijfer heeft de caDdi- daat, om gekozen te worden, noodig de volstrekte meerderheid, onverschillig het getal opgekomen kiezers. Bij voorbeeld Amsterdam heeft thaüs 4000 kiezers; men trekt daarvan af 20 pCt., dus 800, blijft over 3200 kiezers. Om lid te worden vau de Tweede Kamer in het district Amster dam, zal dus de caudidaat minstens 1601 stern- meu moeten op zich vereenigen. „2°. Heeft bij de eerste stemming geen der candidaten dat vereischte getal verkregen, dan heeft er, onder dezelfde bepalingen, een tweede vrije stemming plaats. 1,3'. Wordt ook dén door geen der candidaten de meerderheid verkregen van het getal ingeschre ven kiezers, dan wordt het kiesdistrict vervallen verklaard van zijn kiesrecht voor de te vervulleD plaats, gedurende het tijdperk waarvoor de ver kiezing zou hebben plaats gehad." Het zonderling idéé is splinternieuw, dót is een verdienste, die echter een weinig wordt weg genomen door de onmogelijkheid der uitvoering van het geheel, om er niets anders vau te zeggen. Wij laten punt 1 en 2 met al het voorafgaande rusten, maar vragen alleen naar aanleiding van punt 3: als nu in geen der districten de meer derheid wordt verkregen van het getal ingeschre ven kiezers, óok na de tweede vrije stemming; en als dan al de kiesdistricten vervallen verklaard zijn van hun kiesrecht voor ol de te vervullen plaatsen; als er dus van" tijd tot Lijd geen Tweede Kamer uieer zal zijn, wil dan de schrijver in het Haagsche Dagblad en hij alleen het geheele Nederlandsche volk vertegenwoordiger. Waarom niet? Un homme bien aterli en vaut quaire-vingl I Het gisteren aan de Locomotief ontleeude bericht omtrent den zendeling Bode, is, naar hetgeen de Sam. Cl. en de beide Soerabajasche bladen daar over melden, onjuist en overdreven voorgesteld. Met ingang vau deQ 18den dezer zal het Rijks telegraaf kantoor te Oudewater open zijn: op werkdagen, van 9 tot 12 uren voor- en van 3 lot 7 en 8 tot 9 uren namiddag; op Zon- en feest- ilugen, van 9 tot 10 uren voor- en van 3 tot 5 en 6 tot 7 uren namiddag. De diensturen van het Rijkstelegraafkantoor te Harderwijk, hetwelk blijkens eene vroegere aan kondiging op den 20sten dezer wordt geopend, zullen zijn geregeld als volgtop werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van 2 tot 4 en 6 tot 8 uren des namiddags: op Zon- en Feestdagen van 8 lot 9 uren voor- en van 2 tot 6 uren namiddags. Met iDgang van den lsten December a. s. zullen de Rijkstelegraafkantoren te Arnhem, Groningen, Leeuwarden, Nieuwediep en Utrecht op werk dagen open zijn tot 10 uren namiddags. Openbare vergadeiiug van den Raad van State atdeeliog voor de geschillen van bestuur, op Woens dag den 20slen November 1872, des voormiddags te 11 uren. Z. M. heeft aan C. Goekoop op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Goedereede en Stellendam, en als zoodanig benoemd Mr. G. J. Goekoop. Z. M. heelt benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond V. A. Julius. BINNEIVLAIN D. Amsterdam, 15 November. Heden werd alhier in het lokaal Odéon een talrijke bezochte verga dering gehoudeQ van crediteuren der Oost-Indische Maatschappij van Administratie en Lijfrenteu, belegd ter beraadslaging over het voorgestelde accoord en de daarop door de heeren Mr. T. M. C. Asser, Mr. J. P. van Bosse en 12 andere heeren voorgestelde amendementen. Tegen de meeste diet amendementen bestond bij heeren bestuurscom- missarissen, blijkens de mededeelingeD van hun nen voorzitter Mr. C. J. A. den Tei en hunnen raadsman Mr. J. C. de Vries, geen overwegend bezwaar. Enkele werden al dadelijk door hen overgenomen andere gaven aanleiding lot dis cussie, o. a. het voorstel om het getal der door crediteuren te beooeinen commissarissen te bepalen op 4 in plaats van 3. Bij stemming verklaarden zich ongeveer 2400 stemineu voor en omstreeks 1600 stemmen tegen het amendement. (Voor elke f 1000 aan schuldvorderingen werd hierbij eene stem uitgebrachi), zoodat aan de heeren bestuurs- commissarissen in overweging is gegeven eene wijziging van het accoord in den geest der uit breiding van het getal commissarissen voor te stellen. Vervolgens werd door oe crediteuren over gegaan tot de verkiezing, bij besloten briefjes, van voorloopig drie commissarissen, waartoe ge kozen werden de heeren F. A. Lens, oud-notaris in Indië, lid der firma Lens en Bergsma, te Arn hem, Mr. T. M. C. Asser, hoogleeraar en advocaat, en G. J. de Clercq, directeur der Ned.-Iud. Han delsbank, beiden alhier. Naar men verneemt zal in de vergadering der maatschappij van drijvende dokken het bou wen van een nieuw groot dok alhier worden voorgesteld, waardoor bij het openen van het ka naal de groote mailbootco alhier zouden kunnen worden gedokt. De Amsterdamsche Kanaalmaatschappij zal a. s. Maandag hier ter stede eene buitengewone ver gadering van aandeelhouders beleggen. In die bijeenkomst moet eene beslissing worden geno men I'. Over het aangaan van eeQ geldleening ten laste der Maatschappij, groot bt, uiillioei), op zoodanige voorwaaiden als door de Directie, in overleg met commissarissen en met de regeering, zal worden vastgesteld, en 2°. over eene wijziging van de concessie. Het gebrek aan woouhuizeu, ook voor meer gegoeden, is hier zóó groot, dat er tal van men- scheu zijn, die inderdaad niet weten waar zij met Mei e. k. onder dak zullen komen. Het bou wen in deze gemeeDte is te lang uitgesteld en verschoven totdat 't oogenblik kwam, dat er drei gend gebrek aan woniogeu bestond. De bouw terreinen ziju daarbij ongeméeu boog in prijs en onlangs werd nog een bod van 30 voor de vierk. meter afgeslageu. Dat het den ondernemers van bouwen dus moeielijk valt goedkoope woningen te leveren, zal niemand verwonderen ouderius- schen wordt met kracht gewerkt en rijzen aller- wege woningen omhoog. Aan werkmanswonin gen is het gebrek niot minder knellend. Den Haag, 15 November. Reeds vroeger is medegedeeld, dat de heeren A. E. Maas, te Sclie- veningen, en Mr. J. H. W. Kool eau de Regee ring aaovrage hebbeu gedaan voor den aauleg en de exploitatie eener zeehaven te Scheveuingeu, volgeDS het door den hoofdingenieur P. Calaud opgemaakt ontwerp. De Minister van Btnuen- landsche Zaken zegt in een schrijven aan Bur gemeester en Wethouders vau 18 Juli jl., dat, Daar het oordeel der geraadpleegde ambtenaren van den Waterstaat, tegen dit plan, uiteen tech nisch oogpunt, geen bezwaren bestaanen dat, duar de adressanten het werk geheel uit eigen middelen schijnen tot stand te willen brengen, de concessie, onder nader te stellen voorwaarden, zou kunnen worden verleend. Vooraf weuscht de Minister bet gevoeleu van het gemeentebestuur te vernemeD, vooral ten aanzieD vau de plaatsing der haven, die vroeger reeds meermalen tot uit- eenloopende beschouwingen aanleiding heeft ge geven. Zooals uit de teekening blijkt, wenschen de adressanten de haven te uiaken in het ver lengde van het kanaal, waarmede zij in verband zou worden gebrachtdat is tusschen de kom van het dorp en het Badhuis. Hiertegen werden iüdertijd gewichtige bezwaren geopperd, omdat men meende, dat door den aauleg der haven daar ter plaatse de badinrichtiug groote schade zou lijden. De ingenieurs, wien bij besluit van den Ge meenteraad vaD 3 Maart 1858 een onderzoek omtrent den aanleg van eene haven te öcheve- ningen was opgedragen, stelden in hun rapport voor, de haven te maken bezuiden het dorp, tegenover den vuurtoren. De Commissie uit den Gemeenteraad, die in Mei 1864 over dit rapport verslag uitgebracht, was ten aanzien van de plaats

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1