I ADVERTENTIES. Magazijn van Tapisserieën. of 5 dienst van 1874 waarschijnlijk een overschot zou kunnen geven. Pe boodschap houdt verder in dat de sluitre kening wegens de kosteo van den oorlog over uigaven van verschillenden aard loopt, waaronder irscheidene honderden inillioenen vnor de aan- dialling vau nieuw oorlogsmaterieel. Het eind- djler dier rekening zal vermoedelijk 700 millioen Èedragen, doch tengevolge van het ongebruikt blijven van credieten voor andere doeleinden is er reeds eene som van 639 inillioen beschikbaar om die uitgaven te dekken. Met voldoening wordt verder gewag gemaakt ran het welslagen der onderhandelingen met de andere handeldrijvende natiën over de herziening der handelstractaten. Na te hebben aangetoond hoe het crediet van Frankrijk herleefd is en sedert twee jaren ge wichtige zaken zijn tot stand gebracht, noemt de boodschap deze resultaten een gevolg van de handhaving der orde en betoogt zij met nadruk bit de orde in den staat moet gehandhaafd worden. „Gij vooral," zoo liet de President zich hier lot de republikeinen uit, „gij vooral moet vurig verlangen dat de orde ongestoord blijve. Indien de republiek ditmaal slaagt, dan is het aan de orde te danken. Laat het derhalve uw streven zijn haar te bewaren; brengt tijdelijk zekere rech ten, die het deel ziju van de vrije volken, aan het behoud der republiek ten offer. De orde is het wezenlijk belang der republikeinen. „De gebeurtenissen hebben de republiek in het leven geroepen. Het zou dus thans nutteloos en gevaarlijk zijn over haren oorsprong discussie te voeren of te redetwisten. De republiek bestaat. Zij is het wettige gouvernement des lands. „Hij die een anderen regeeringsvorm verlangde zou een nieuwe omwenteling, de vreeselijkste van allen, verlangen. Verliezen wij dus geen tijd met het proclameeren der republiek, maar gebruiken wij dien tijd liever om aan onze repu bliek het karakter te gevan, dat zij naar wen- schelijkheid en noodzakelijkheid bezitten moet. „Eene eomuiisssie uit deze vergadering heeft onzen regeeringsvorm de conservatieve republiek geuoemd. Laat ons trachten dat hij dien naam verdiene, want de maatschappij kan uitsluitend leven onder een conservatieve regeering. De re publiek moet conservatief zijn, of zij kan niet bestaan. Frankrijk wil niet voortdurend in on gerustheid levenhet verlangt naar rust om te arbeiden en oin de zware lasten te kunnen dra gen, welke het op zich genomen heeft. Het zou niet lang eene regeering dulden waarin hetgeen waarborg voor de rust zag. „Eene partijregeering zou geene levenskracht bezitten; even als vroeger zou zij leiden tot de anarchie, en daarna tot het despotismus, en tot nieuwe nationale rampen. De republiek moet de regeeringsvorm van allen zijn, niet die eener partij noch de zegepraal van de eene of andere klasse der maatschappij. Twee jaren van bijna volmaakte rust kunnen de hoop wettigen dat de conservatieve republiek zal gevestigd kunnen ivorden, doch meer dan de hoop kunnen zij niet geven. De minste misgreep toch zou die hoop kunnen doen vervliegen en ons tegenover eene treurige werkelijkheid stellen." De spreker voegde er bij dat de republiek niet alleen in Frankrijk zelf maar aan de gansche wereld vertrouwen behoort in te boezemen0p Frankrijk toch, al moge het overwonnen zijn, houdt de wereld het oog gericht. Deze niet van bekommering vrije oplettendheid is eene hulde aan Frankrijks invloed op de volkeren, en weder- legt de bewering dat Frankrijk van allen ver laten zou zijn. De vreemde regeeringen zijn in onzen tijd niet meer genegen om tusschen beide te komen in de binnenlandsche aangelegenheden barer naburen; toch kan het oogenblik daar zijn, waarin men behoefte heeft aan een, zij 't ook slechts zedelijken steun, Dien steun vindt mep alleen wanneer men zich dien waardig toont. De vreemde regeeringeu zijn verlicht genoeg om in Frankrijk alleen Frankrijk te zien. Zoo in Fraukrijk orde heerscht vindt het bij allen vriend, schap, zoo het in eigen boezem de orde hand haaft en tevens krachtig is, vindt het de mede werking van die mogendheden, welke de hand having verlangen van het evenwicht tusschen de machten in de wereld. „Ik durf verzekeren," zoo ging de President voort, „dat de sedert twee jaren door Frankrijk getoonde krachtsinspanning het de achting der mogendheden heeft verschaft, waarvan ik reeds tallooze blijken ontvangen heb. Frankrijk staat niet alleenzoodra het wil kan het omringd zijn van vertrouwende en nuttige vrien den. Zoo het onder een republikeiuschen re geeringsvorm rustig blijft zal het niemand van zich afstooten doch zoo het onrustig is onder eene wankelende monarchie zal het spoedig allen van zich vervreemden, welken vorm van regeering het dan ook bezitten moge. „Het oogenblik is beslissend. Allen wachten met zekef ongeduld en vragen, door welken vorm gij aan de republiek die conservatieve kracht zult geven, welke zij niet ontberen kan, en wan neer de dag daarvoor zul komen. Aan u is de keuzegij zijt geroepen om het land te redden, door daaraan vrede, orde en een regelmatig gou vernement te geven. Aan u is het overgelaten te bepalen, wanneer gij dit werk ondernemen zult. „Wjj willen u in geenen deele het werk uit de handen nemen en ons in uwe plaats stellen. Maar wanneer gij eene commissie zult benoemd hebben, met het onderzoek van het groole werk belast, dan zullen wij met rondborstigheid en vasberadenheid onze meening kenbaar maken. „De thans heropende zitting gaat van gewich tige uitspraken zwanger. Onze medewerking en toewijding znllen niet uitblijven om uw werk vruchtbaar te maken. Dat God daarop Zijn ze gen geve en het duurzaam en volledig makel" De boodschap gaf bij de linkerzijde der ver gadering b'| herhaling tot toejuichingen aanlei ding; doch de rechterzijde zweeg. Nadat de le zing was afgeloopen protesteerde de uiterste rech terzijde tegen den inhoud en deed de heer de Kerdrel het vooistel dat de vergadering eene commissie zou benoemen om over dat staatsstuk verslag uit te brengen. Het voorstel werd door de rechterzijde toegejuicht. De heer Thiers verklaarde bereid te zijn om zich ten allen tijde aan de contröle der meerder heid te onderwerpen, doch voegde er bij dat hij meende in zijne boodschap de denkbeelden te hebben uitgedrukt welke de meerderheid van de kamer en van de natie bezielden. Onder voor behoud dezer opmerking vereenigde hij zich der halve met het gedane voorstel. Nadat op raad van den president de heer de Kerdrel zijn voorstel aldus gewijzigd had dat er eene commissie zou worden benoemd om te over wegen of op de boodschap door een adres zou worden geantwoord, werd aan de stemming on derworpen of dit voorstel als spoedeischend zou worden behandeld. Na eene twijfelachtige eerste proeve, besliste de vergadering bij eene tweede stemming deze vraag bevestigend. Duitscli land. De vertrouwelijke conferentiën tusschen de re geering en enkele leden van het Huis van afge vaardigden over de kreitswet dus bericht de Norddeulsche Allgemeine Zeitung, zijn reeds ten einde gebracht. Het resultaat der beraadslagin gen wordt algemeen gezegd zeer bevredigend te zijn, daar de eigenlijke grondslagen der hervor ming volstrekt niet in discussie ziju gekomen, en het alleen er op aankwam, sommige bezwaren van practischen aard tegen het vroegere ontwerp weg te nemeo. Naar men verzekert zal ook de partij van vooruitgang zich over het geheel met de voorgestelde verbeteringen vereenigeu. Het ontwerp, waarvan de indiening binnen weinige dagen tegemoet wordt gezien, zal waarschijnlijk niet aan eei e commissie verzonden maar terstond in de volle vergadering in beraadslaging gebracht worden. Z-witserlaiid De plaatselijke overheid te Olten heeft van de kantonuale regeering van Solothurn in last ont vangen, pastoor Gschwind, te Starrkirch, in de uitoefening zijner kerkelijke functiën te bescher men. In de aanschrijving wordt herinnerd aan de artikelen van het strafwetboek, krachtens welke een geestelijke, die zonder toestemming van den wettig benoemden pastoor in de kerk godsdienst oefening houdt, of eenige andere geestelijke func tiën verricht, of wel den pastoor in de uitoefening van zijn kerkelijk ambt verhindert, gestraft wordt met eene boete van 400 francs en eene gevange nisstraf van een tot vier, of, indien die uitoefe ning is voorafgegaan door bedreiging of feitelijk heden, met dezelfde boete en eene gevangenisstraf van minstens zes maanden. Bij de verkiezingen voor den Grooten Raad te Genève hebben, volgens de voorloopige be richten, de liberalen (je overwinning behaald. Spanje. Berichten uit Madrid van 11 Nov. houden het volgende in „Men verneemt weder ineer van Carlistische bewegingen. Castells schijnt zich van de onlangs geleden nederlaag weder hersteld te hebben, want hij is thans in Tarrega binnengedrongen en van daar, na den telegraaf vernield en eene brand schatting van 6000 piasters geheven te hebben, in de richting van Agramunt en Balaguer opge rukt, Carlistische bladen spreken van eene groole overwinning, welke Saballs op de troepeu van Cabrinety behaald zon hebben; zelfs zou een ge deelte van het bataljon jagers van Béjar naar Saballs overgeloopen jzijnhetgeen zeer ongeloof lijk is. „Audere organen der oppositie, zooals het con servatieve Diario Espanal, verspreiden geruchten, volgens welke een deel der republikeinsche partij, in weerwil van de voorschriften des hoofdbe- stuurs, een grooten opstand met name in An- dalusië voorbereidt. Als middel om de gemoederen daartoe op te ruien wordt gebruik gemaakt van den afkeer der bevolking van de conscriptie. De regeering is intusschen op hare hoede. „Het Congres houdt zich nog altijd bezig niet de beraadslagiug over het wetsontwerp betreffende de hypotheekbank, waarop een groot aantal amen dementen is voorgesteld." TELEGRAMMEN. Berlijn, 13 November. De Prov. Correspondent behelst een artikel ouder het opschrift: de kroon en het Heerenhuis. Daarin wordt gewezen op de bevoegdheid, welke de Koning zonder eenige beperking heeft, om ten behoeve van het tot stand brengen van gewichtige maatregelen, leden van het Heerenhuis voor 't leven te benoemen- Dat constitutioneel recht zal de regeering uit oefenen, die ernstige plicht zal zij vervullen, in het bewustzijn, dat het geldt de over de onmid- delijk voorhanden vraag uitgaande, voortdurende harmonische ontwikkeling van de Pruisische Monarchie. Het Huis van afgevaardigden heeft zijn vorigen pesident herkozen. Bismarck is ongesteld, hij lijdt aan rhuma- tiek; zijn lijfarts is naar Varzin vertrokken. Straalsund, 13 November. Een hevige storm heeft vele in de haven liggende schepen schade doen lijden; twaalf zijn verongelukt. Een ge deelte van de stad is overstroomd, de havenwer ken zijn vernield. Tegelijkertijd brak een brand uit bij de haven, die door den storm naar de zijde der stad werd uitgebreid. Verscheidene per sonen zijn daarbij omgekomen. Het gevaar van den brand is nu vermiuderd, het water valt. Berlijn, 14 November. De Heichs Anzeiger be richt, dat de zitting der conferentie over sociale aangelegenheden, welke den 7den dezer begon, waarschijnlijk in de volgende week zal eindigen. Dublin, 14 November. Mgr. Cullen heeft eene circulaire uitgevaardigd aan de katholieke gees telijkheid van Ierland; hij verlangt daarin, dat men weigeren zal de nieuwe hervorming goed te keuren, tusschen de directeuren en de meesters der scholen overeengekomen en door de commis sarissen van het gouvernement voorgeschreven. Londen, 14 November. De Times deelt mede, dat de maatschappij van het Suez-kanaal zal voort gaan aan te dringen op de verhooging der rech ten. De Porte heeft geprotesteerd tegen de com petentie van de rechtbank te Parijs die de maat schappij in 't ongelijk stelde. Er is plan om de zeemogendheden uit te noodigen tot eene confe rentie te Konstantinopel oin tot overeenstemming te komen over de wijze, waarop de inhoudsmaat der schepen wordt bepaald. Parijs, 14. November. De conservatieve bladen zijn met opzicht tot de boodschap van Thiers van gevoelen verdeeld. Zij erkennen het conservatieve karakter van dit staatsstuk, maar willen van de republiek niets weten. De conservatieve republi keinen, met name het Journal des Débals, prijzen de boodschap zonder eenig voorbehoud en twij felen er niet aan, of zij zal de goedkeuring des volks wegdragen. De radicale bladen vereenigen er zich evenzeer mede en houden het er voor, dat de republiek definitief is gegrondvesteenige geven de hoop te kennen op ontbinding der Na tionale Vergadering. Slraalsund, 14 November. De storm is in den afgeloopen nacht bedaard; het water is gevallen en de brand in de haveu-pakhuizen is gisteren gebluscht. De overstrooming heeft zich over de gansche kust uitgestrekt. Bijzonderheden betref fende het aantal verongelukte schepen en de in elk geval aanzienlijke schade ontbreken nog. Versailles, 14 November. In de heden door de Nationale Vergadering gehouden zitting is het voorstel van Wolowski ten gunste vau de Elzas- sers en Lotharingers urgent verklaard. Bij de daarop gevolgde beraadslaging over het wets ontwerp op de jury, heeft de linkerzijde zich legen dat ontwerp verklaard, als reactionair en het beginsel van het algemeen stemrecht aantastende. De heer Boysset bestreed het ontwerp als onvereenigbaar met den thans er kenden republikeinschen regeeringsvorm. Deze woorden lokten van den kant der rechterzijde aanmerkingen uit, waarop de heer Boysset her nam dat hij slechts herhaalde wat in de bood schap van den president der republiek te lezen stond. De heer Johnston zeide, dat het de Natio nale Vergadering was, welke het land vertegen woordigde en niet de heer Thiers. Eene lang durige opschudding volgde op deze woorden. De heer Lacombe verdedigde het ontwerp; hij gispte de revolutionaire verklaringen van den heer Thiers, de redevoeringen van Gainbetta en de anti-gods dienstige beginselen der democraten. Hij werd, zoowel van de rechter- als linkerzijde der ver gadering, herhaaldelijk in de rede gevallen. De discussie zal morgen worden voortgezet. De bureaux hebben hunne voorzitters en de leden voor de commissie van het initiatief be noemd. De rechterzijde heeft daarbij eenegroote meerderheid verkregen. Weenen, 14 November. Uit Innsbruck wordt het volgende gemeld: Nadat de clericale afge vaardigden in een brief aan den Landeshauptmann verklaard hadden, aan de verdere zittingen van den Landdag niet meer te zullen deelnemen, heeft de Stedehouder aun den Landeshauptmann schriftelijk kenuis gegeven, dat de Tiroler Land dag, uithoofde van weigering tot plichtsvervulling en de daardoor ontstaande onmogelijkheid om besluiten te nemen, gesloten is. Beohtszaken. In de zitting der correctioneele rechtbank al hier van heden zijn de volgende uitspraken ge daan R. v. d. H. te Zwammerdam en J. v. d. N. te Bodegraven, wegens vervoer van vee, verdacht van door eene besmettelijke ziekte te zijn aan getast, veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van 15 dagen, in eeuz. opsluiting te ondergaan. J. S. te Benthuizen, wegens beleediging met woor den van een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, tot eene geldboete van f 20 of 5 dagen subsid. gev. J. v. d. B., J. Z., N. W., M. v. d, L. en J. de K., allen te Lisse, wegens eenvoudigen diefstal, veroordeeld de eerste bekl. tot eene geldboete van f 15 of 3 d. subsid. gev., de overigeu vrijgesproken. C. J. te Oegstgeest, wegens verwonding, vrijgesproken. O. J. de W. te Oegstgeest, wegens beleediging, vrijgesproken. L. v. D. te Noordwijkerhout, wegens geweldda digheid en beleediging van een bedienend beambte, tot eene cell. gev. van 15 d. en geldboete van f 8 of 1 dag cell. gev. .YljrrUtbei-icliteri. Amsterdam, 15 November. Rogge, W. P. Pool- sche 425; J. Galatz 195, 194; Petersb. 193; Maart 204, 205; Mei 205, 206. Raapolie zes weken per 100 kg. 45%vliegend 44%;. Mei 435; Sept., Oct., Nov. 1873 Dec. 1873 44%, 44%. Lijnolie zes weken 40%; vliegend 39; Maart, April, Mei 39% Dec. 38%. Raapkoeken per 1000 kg. 90, 95. Lijn koeken per 100 kg. 11, 15. Koolzaad per 2000 kg. April 430. LAATSTE BERICHTEIV. Per telegraaf). Den Daag, 15 November. In de zitting der Eerste Kamer van heden is na eenige discussie en na breedvoerige verdediging door den Minister, het wetsontwerp tot vaststel ling van het Indisch tarief aangenomen met 21 tegen 14 stemmen. Den Haag, 15 November. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben bepaald, 1". dat de verkiezing ter vervanging van wijlenden heer A. Vlielander, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, zitting geliad hebbende voor het boofd-kieslistrict Oud-Beierland, en die als zoo danig in het jaar 1877 moest aftreden, zal plaats hebben op Woensdag 4 December 1872, en 2°. dat, wanneer eene herstemming mocht worden vereischt, deze geschieden zal op Woensdag den 18 December daaraanvolgende. De Commissie van Fabricage heeft den ge meenteraad geadviseerd om het adres van Jhr. Queries van Ufford, die verbreeding van de Vee- nestraat verzocht, in overweging te nemen. B. en W. hebben, naar het voorbeeld van andere uitgebreide gemeenten, aan den Raad voorgesteld de werkzaamheden der Commissie van toezicht op het bouwen op te dragen aan ambtenaren, waartoe dan zullen worden aange steld een inspecteur der bouwpolitie op eene jaarwedde van f 1200 a f 1400 en een adjunct op eene jaarwedde van f 800. In de zitting van de Kamer van Koophan del en Fabrieken van 12 November jl., waarbij al de leden tegenwoordig waren, werd o. a. be sloten aan den Raad dezer gemeente te kennen te geven, dat de Kamer ten hoogste is ingeno men met het ontwerp, hetwelk ten doel heeft om Scheveningeu te verbinden aan het groot spoorwegnet; behoudens uitbreiding van het plan in dier voege dat de spoorweg behalve het Bad huis ook het dorp Scheveningen aandoe en dat de spoorweg het gansche jaar door aan de belan gen van den handel worde dienstbaar gemaakt. THEBMOMETEB VAN FAHBENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond 5 O. 8 o. 12 a. 4 u. 5 Q. 8 Q. Dond. 37* 38° Vrijdag 34° co C« 42° 40* avond. 10 Q. 38° Wind: Donderdag-middag 5 u. Z. O. Vrijdag-morgen 5 u. N. O. Vrijdag middag 12 u. Z. O. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon J. KRUYT, geliefde Echtgenoot van Dr. A. VAN RHIJN. Leiden, 14 November 1872. De Ondergeteekende bericht dat zij voor den aanstaanden Slnt-lVIcolaas weder eene EXPO SITIE heeft geopend,1 waarop eene ruime keuze der Kleuwste Werken Tan Kunst en Smaak voorhanden is. Nieuwe Ruk. W. M, HOEFMAN.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3