Zaterdag 16 November. FEUILLETON. N°. 3919. a°. \m. HET VISITEKAARTJE. LË1DSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post„3.85. Afzonderlyka Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIKN. Voor tateren regel0.15. Grootere letter, niar de plaatsruimte die lij beslaan. LEIDES, IS November. VoDden mevr. Sezzi's conférences in den Haag veel bijval, wij vertrouwen dat dit hier niet min der het geval zal zijn. Aangaande het onderwerp, dat zij a. s. Dinsdag (zie achterstaande advertentie) zal behandelen, meldde het Haagsch Dagblad: „Tot haar onderwerp koutende geheel deze „conlérence" had het karakter eener causerie, waarvan de Franschen het geheim schijnen te bezitten, wees de spreekster in geestige taal en stijl het karakter der mode aan, waarna de geschiedenis der inode zooals op haar door het lot der volken, het klimaat en de nationale eigen aardigheden en sympathieën groote invloed wordt geoefend door haar werd geschetst. Te midden van een vonkenregen van vernuf tige op- eo aanmerkingen, sprak mevrouw Sezzi inderdaad menig behartigenswaardig woord; schertsend vertolkte zij groote waarheden, door vrouwen eu ook wel door vele mannen ernstig ter harte te nemen." De Locomotief van 5 Oct. vermeldt de volgende schandelijke daad Vrijdagmorgen werd voor den raad van justitie te Soerabaya tot éen maand gevangenisstraf en eene geldboete van 8 veroordeeld de zendeling- leeraar op Rotti, de eerwaarde heer de Bode, omdat bij moedwillig aan een minderjarig kind van de vrouwelijke kunne kwetsuren heeft toe gebracht, die eeoe ziekte en onbekwaamheid tot persoonlijken arbeid van meer dan 20 dagen ten gevolge hebben gehad. De Bode, op Rotti geplaatst, had drie meisjes, allen nog zeer jong, van Java medegenomen. Hij zou haar tot vader zijn. Eens op eeo dag had het jongste, nog geen vijf jaren oud, honger en nam een stuk vleesch uit de keuken weg. De zende ling dat ziende werd nijdig, pakte het meisje bij de kleederen, nam eene hoèveelheid stroo, beval de zuster van het meisje dat om de rechterhand te binden, en toen dat verricht was stak de „vadei" een lucifer aan en beproefde het stroo, dat om de hand van het meisje gebonden was, in brand te steken. Dit gelukte niet, of wel de martelaar had er niet genoeg voldoening van; althans, hij bracht het meisje Daar de keuken, beval haar zuster het vuur aan te wakkeren en stak ile rechterhand van het kind in de kolen, tot dat niet alleen het stroo verbrandde maar de hand zoodanig gewond werd, dat het gebruik daarvan voor altijd verloren is; zij is eene onoogehjke klomp geworden. Zeven Samarangschedoctoren hebben onder aan bod van eede verklaard, dat de hand zoodanig alleen door een handelwijze als die van den zen deling de Bode misvormd kan zijn. Wij hebben den meesten eerbied voor de uit spraak van Soerabaia's Raad van Justitie, en wij gelooven een ieder met ons. Wij weten intusschen ook, dat de zaak van den zendeling de Bode als het ware van Pontius naar Pilatus is verwezen. Ook dat een resident voorgesteld heeft om den zendeling met verlof naar Europa te laten gaan, waardoor de zaak gesmoord zou worden. Het kind zoude dan in dien tusschentijd door toeval lige omstandigheden kunnen sterven 1 Wij zijn bekend tnet alle intriges die hebben plaats gehad, oin den onwaardigen zendeliog aan de gerech tigheid der menschen te onttrekken. Maar wij vindep het ongehoord, dat een Raad van Justitie voor zulk een afschuwelijke daad zulk een straf oplegt. Het Staatsblad n". 116 behelst de wet van den 12den November 1872, tot onteigening (en be-- hoeve van een spoorweg van Amersfoort naar Zutfen; en n". 117 de wet van den 12den Novem ber 1872, tot toekenning van pensioen aan de- beide dochters van wijlen den Minister van Staat en van Binnenland6che Zaken, Mr. J. R. Thor- becke. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. J. L. E. M. de Kuyper, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als léeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's-Hertogen- bosch, en als zoodanig in zijne plaats benoemd W. A. Coolen, aldaar. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantonrr te Woerden H. van Wijk, secret.-rentm. van het groot waterschap Woerden. Z. M. heeft aan C. C. van Dommelen, wacht- meester der veldartillerie te Utrecht, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een kind uit het water aldaar op 15 Juli 1872, toegekend de bronzen medaille, in gesteld bij besluit vaD 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. BINNENLAND. Amsterdam, 14 November. Op het tweetal, waaruit een hoogieeraar aan het Athenaeum al hier in plaats van Dr. J. P. N. Land zal worden benoemd, komen voorde heeren H. Oorten F,J. van den Ham, doctoren in de godgeleerdheid, jie eerste te Harlingen, de laatste te Otreoht. D-zer dagen is alhier door deu kantonrech ter een vonnis gewezen dat voor schouwbutgbe- zoekers niet van belang ontbloot is. De heer K. aldaar ging in liet midden van October_op een avond met zijn familie Daar den Salon des Va riétés van Boas en Judels, vroeg of er nog plaats was, en nam na een bevestigend antwoord beko meo te hebben, 7 plaatsen. Er was echter geen plaats, en daarom vroeg hij zijn geld terug. De heer Driessens, de directeur weigerde. Daarop dagvaardde do heer K. den heer D voor den kantonrechter tot terugbetaling van dé door hem betaalde gelden. De kantonrechter heeft hem echter met-ontvankelijk verklaard in zijn eisch, omdat hij niet had tnoeten vragen terug betaling van betaalde gelden, maar een vordering had belmoren in te stellen tot vergoeding van kosten, schaden en interessen wegens niet-nako- ming van een aangegane verbintenis. Blijkens hier ontvangen telegram is bet stoomschip Prins Hendrik hedenochtend Gibraltar gepasseerd. Het was zeer schoon weder. De gisteren gehouden terechtzitting der cor- rectioneele Kamer van de Arrondissements-reeht- bank alhier heeft bewezen, dat het bericht om trent een tuchtiging van een zijner leerlingen door den hoofdonderwijzer Philippus Rank alhier niet overdreven was voorgesteld. Deze hoofdon derwijzer aan een der openbare tusschenscholen stond namelijk terecht, ter zake dat hij in den namiddag van 20 September 11., Da schooltijd, een twaalfjarigen leerling zoodanig met eén stuk touw op het bloote lichaam heeft geslagen, dat o. a. rug en aohterdijen met blauwe striemen bedekt waren. Het feit zelf werd door den be klaagde erkend. Hij gaf echter als aanleiding daartoe op: provocatie van de zijde van denjon- geo, die o. a, toen de onderwijzer hem na school tijd over zijn slecht gedrag (herhaald moedwillig schoolverzuim) onderhield, tot hem de woorden had gebezigd: „als je me laat gaan zal ik je een paar lekkere sigaren geven." De jongeo erkende die woorden te hebben gebezigd met deze wijzi ging, dat hij van „slaaü" en niet van „laten gaan" had gesproken. Hij gaf voor, dat aanbod van si garen niet te hebben gedaan, om den meestér te plagen, maar uit angst voor de slagen die hij wachtte. Verder bleek, dat de vader van den knaap dien morgen tot een kweekeling had ge zegd, dat hij den onderwijzer uit zijn naam moest vragen den jongen eens goed onder handen te nemen, daar het hem goed was, al wilde de meester zijn zoon den geheelen nacht school laten blijven. De substituutofficier van justitie, Mr. P. Verloren van Themaat, vond, ofschoon hij het feit eeD ernstig vergrijp noemde en ten strengste afkeurde, in de door den jongen gebezigde woor den en in het bewuste verzoek des vaders, in verband met de overigens door vele altesten ge staafde, gnnstige antecedenten van den beklaagde, aanleiding om geen gevangenisstraf tegen hem te eischen. Hij requireerde zijne veroordeeling (ot betaling van een geldboete van J00. De Arrön- dissements-reebtbank vond echter geen grond tot toepassing van verzachtende omstandigheden, en veroordeelde den beklaagde tot een cellulaire ge vangenisstraf van zes weken en betaling eener geldboete van f8. Meo zal zich heriutieren, dat hij door Burge meester en Wethouders van Amsterdam reeds voor den tijd van drie maanden in zijne betrek king is geschorst. Haarlem, 14 November. Het Genootschap „Oefening in Wetenschappen" heeft gisteravond zijne eerste vergadering in dit seizoen gehouden, die ook voor dames toegankelijk was en vrij goed bezocht kan genoemd worden. De heer H. Witte, hortulanus te Leiden, trad als spreker op en had tot onderwerp van zijne voordracht gekozen het plantenleven, en wel meer bepaald het versprei den van vruchten en zaden der planten over den aardbodem door lucht, door water, door vogels, door planten en door den mensch. Spreker hei derde een eD ander met voorbeelden op, en gaf door teekeningen van de meest voorkomende planten een duidelijk beeld der zaadontkieming en afwerping. Zijne rede nam, met uitzondering eener korte pauze, den geheelen avond iD, en spreker eindigde met een woord van opwekking tot 9tudie en onderzoek van al wat ons dagelijks iD de natuur voorkomt. Den Haag, 15 Novethber. Aan het departement van Marine werd gisteren aanbesteed de levering van: 100,000 kilogram gerookt spek; 9000 kilogr. gezouten vleesch; 5700 kilogr. grof geraffineerd hard zout en 30,000 kilogr. witte zeep. Daarvoor waren de minste inschrijvers: het spek, de heeren Korts, 10,000 kilogr. 4 f 68,75; Haf tog en Tesol, 6000 kilogr. 4 f 69,50; Zadelhoff, 30,000 kilogr. 4 ƒ67,41, f 68,41 en f 69,31Rijk en zoon, 30,000 kilogr. 4 f 67,70; en Winkel en ZiDgers, 25,000 kilogr. 4 ƒ69,40. Voor het gezouten vleesch waren twee gelijke inschrijvingen 4 f 73, terwijl de heer Kleijweg voor het zout 4 f 13,84 en de heer Bous- quet 4 f 31,48 voor de zeep het minst hadden in geschreven. De opgegeven prijzen waren voor de 100 kilogr. Rotterdam, 14 November. De vereeniging Batavieren te paard heeft hedenavond een optöcht gehouden met muziek en fakkellicht, tot het aan bieden van het beschermheerschap aan den heer van Stolk, commandant der Koninklijke Scherp schutters. Vervolgens werd door de Vereeniging de nieuwe banier aan den heer Jb. J. van Vollen- hoveD, eere-voorzitter dezer corporatie, terugge bracht. Woerden, 13 November. In de vergaderiog dezer aldeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, op gisteravond, is de zilveren eere medaille der Maatschappij uitgereikt aan den heer J. van Dam Thz. alhier, ter heriunèring aan zijn 45jarigen dienst als onderwijzer bij het gevange niswezen, eene onderscheiding, als zóódanig tot beden éénig. Barendrccht, 13 November. Dezer dagen heeft eene opneming plaats gehad uan den straatweg van Rotterdam naar Dordrecht Dabij den tol on der Barendrecht, voor het plaatsen van eene tij delijke halte voor den winterdienst op den staats spoorweg. Met het oprichten van het daartoe be- noodigd gebouw zal eerstdaags een begin worden gemaakt. Mocht de overtocht voor Fijenoord door den ijsgang ondoenlijk worden, zoo kunnen de passagiers per omnibus via Katendrecht naar Rotterdam vervoerd worden. Baarn, 13 November. Door den intendant van Z. K. H. prins Hendrik zijn dezer dageu aan verschillende armen uit Baarn en Soest en om streken aanzienlijke giften in geld uitgereikt. Het arbeidsloon is verhoogd, en vele aanzienlijken hebben het voorbeeld van den Prins gevolgd. De Prins heeft, zooals alle jaren, reeds veel werk gegeven. Groot is het voordeel, dat Soestdijk en omstreken van Z. K. H. genietende armen door de commissiën van weldadigheid, die geneeskun dige hulp, voeding en kleeren geven op last van den Prins, de burgers door werk en leverantiën aan h'et hof. NAAR HET H00GDUITSCH- [Vervolg.) „Neen, de droom niet, du drijft gij er den spot mee maar was het niet juist, alsof hij mij een kaartje had achtergelaten, van wien. „Van wien gij gedroomd hadt? Eu van wieD hadt gij dan gedroomd?" „Papa, dat behoort tot het gebied, waarvan gij hebt toegegeven dat gij niets behoeft te weten wat gij uoodig hebt te weten is, dat ik dit kaartje vond." Z(j liet het deD president zien. „Max Stein, referendaris," las hij. „Zoo, geef het mij nu terug." „Is het voor u van zooveel belang?" „Zeker zoo iets moet men toch bewaren?" „Gelooft gij datl Daar hebt gij het. En verder?" „Verder? Nu," hernam Sidooia, aarzelend en blozend, „dacht ik er over na, of zoo'n wild vreemd mensch in het Zwitsersche huisje geweest, en mij daar heeft zien slapen en wat hij wel gedacht heeft. „Van een jong meisje, dat op klaarlichten dag slaapt „Maar papa -— het was dien dag zoo warm!" „En toch het heeft hem volstrekt niet aan gestaan hij heeft u willen zeggen: als gij zoo lui in slaap valt, dan kan iedere vreemdeling hier wel binnenkomen en alles meenemeD, wat er in de kamer is, en daarom heeft hij uw zakdoek meegenomen, om u door schade wijs te maken!" „Deukt gij, dat hij het alleen daarom gedaan heeft?" vroeg Sidonia, nadenkend bet hoofd schuddend. „Waarom anders?" „Zie, papa, ik heb er lang over nagedacht. „Inderdaad „Ja. En als hij mij alleen dat had willen zeg gen, waarom heeft hij mij dau zijn kaartje ach tergelaten f" „Hm zeker, omdat gij niet zoudt gelooven, dat er een gewone dief geweest was. En nu, hebt gij naar dieo heer Max Stein onderzoek gedaan „Zeker, vader daar hij referendaris is, moet hij toch, dacht ik, in het termijnkalender staan, en daariD heb ik hem ook gevonden. Max Stein, referendaris bij de rechtbank te M. En tQen dacht ik, omdat de rechtbank te M tot uwe provincie behoort, moest gij ook zijne personeele akten ergens hebben. „Ik bewonder uwe bekendheid met de orga nisatie van het recht I En gij gingt nu in mijne acten zoeken en vondt ook met vronwelijken speurzin het over Max Stein handelend pakket, bij ,het bestudeeren waarvan ik u verraste! Nu, wat zegt het over hein P" „O geen kwaad papa wezenlijk geen kwaad. Slechts eeDS. „Slechts eens wat is er nu eens met hem gebeurd, dat niet vlot over uwe lippen wilP" „Gij hebt dikwijls zelf gezegd, papa, dat het niet erg is, als een jongmensch eenmaal niet door zijn examen komt dat kan den vlijtigsten en meest solieden overkomen, die later de bekwaamste rechters worden." „Heb ik? Nu 't kan zijnl Dus hij is afgewe zen. „Ja, maar ééoen keer bij het auscultator- exauien voor het schriftelijk werk wegens het onderscheid tusschen de emphyemphyt..." „De emphyteusis en de superficies?" „Ja, dat zal het zijn wat een -wonderlijke woordeü houdt gij er op na, en wat moet dat vreeselijk moeilijk zijnl Maar anders is er niets, Volstrekt niets op Max Steio te zeggenhij is de zoon vao den rector van liet gymnasium te M., heeft te Bonn en te Berlijn gestudeerd. „Waar hij miste!" „Nu ja, maar slechts eenmaal, papa, en wel om die afschuwelijke emphy of hoe noemt gij het? Mijn hemel, tnen kan het niet eens uitspre ken en dan is het toch geen wonder, dat men over zulk een struikelblok valt niet waar, papa, gij zult het hem ook niet toerekenen en gij gij. „Nu, ik Sidonia zag smeekend en vermanend haar vader aan en zeide „Papa, gij zult er hem niets voor doen!" „Doen? Wat zou ik hem kunnen doen?" „Ik bedoel, dat gij het hem kwalijk zoudt kun nen nemen, dat hij zoo. Gij zoudt jegens hem ongunstig gezind kunnen worden en hem miDder bevorderen, zooals gij anders zoudt gedaan heb ben, als hij zijn „hoogen chef" noodig heeft. „Och, gij zijt een kleine zottin! En du wil ik niets meer van dien heer Stein hooren. Beloof mij, dat gij nooit weer uw nieuwsgierig neusje in mijne akten zult steken! Anders zou ik u het votum van wantrouwen moeten geveo, door mijn werkkamer voor u te sluiten. Ga nu maar eens zien, of er al wordt opgedaan!" Wordt vervolgd.]

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1