Schoonhoven, 9 November. Op Woensdag, 4 December e. k., zal alhier, vanwege de afdeeling Schoonhoven en Omstreken der Maatschappij van Landbouw eene loterij plaats hebben, waarvoor belangrijke prijzen worden aangekocht. Het aan tal loten bedraagt 2000, tegen 50 cents het lot. Groningen, 11 November. Door den raad dezer gemeente is besloten het tractement van den rec tor aan het gymnasium, Dr. J. A. Wijnne, te breDgen op f 2700, en over te gaan tot de be noeming van een tweeden leeraar in de Duitsche taal. Ter benoeming tot eersten praeceptor aan het gymnasium alhier zijn door heeren curatoren aan den minister van binnenlandsche zaken voor gedragen de heeren Dr. Houtsma, rector te Zalt- Bommel, en J. ValetoD, doctorandus in de letteren aan de Groningsche Hoogeschool. Met deze voor dracht heeft de raad zich vereeuigd. Tllsslngen, 11 November. De Nederlandsche galjoot Anna, kapitein de Weerd, is gisteren alhier lek binnengekomen. Het schip kwam van Enge land en was bestemd naar Messina. Diepenveen, 10 November. Daar er geen hulp onderwijzers meer te krijgen zijn voor ƒ300 salaris, heeft het bestuur dezer gemeente besloten, voor de beide vacatures alhier, hulponderwijzeressen op te roepen. Slechts eene liefhebster heeft zich aangemeld, nl. mej. Hildebrants van Goes, die dadelijk benoemd is. Maastricht, 9 November. De St. Servaaskerk alhier is dezer dagen verrijkt geworden met nieuwe prachtige glasschilderingen, een geschenk van den grooteu industrieel P. Regout, en af kom- stig uit het atelier van den heer Nicolas te Roer mond. De schilderingen van dit nieuwe raam hebben ten onderwerp een vervolg op hetgeen voorgesteld wordt in een ander raam van het transsept, dat binnen kort zal geplaatst worden. Beide ramen bevatten de afbeeldingen der een entwintig bisschoppen die te Maastricht gezeteld hebben en allen om hunne heldhaftige deugden een plaats onder het getal der Heiligen ver wierven. Het geheel wordt geroemd om de karakteris tieke type der afbeeldingen, de juistheid der vormen, de sierlijke drapeering en bovenal het harmonieuse en den rijkdom der kleuren. GEMENGD NIEUWS. Maandag passeerden te Arnhem een troep van 47 gedresseerde houden, komende uit Engeland en met bestemming naar Perzië. Zij zijn naar Berlijn vertrokken met den trein van halfvijf, na eenige uren te Arnhem te hebben doorgebracht, waar zij de algemeene aandacht trokken. Zij wa ren drie aan drie gekoppeld en gehoorzaamden oogenblikkelijk aan alle bevelen van hunne twee geleiders. Onder de 47 waren vele prachtige exemplaren van het hondenras. Op den Ssten dezer, jl. Vrijdag, zijn te Brussel, een stad met 180,000 inwoners, slechts twee sterfgevallen, bij volwassen personen, voorgekomen; geen enkel kind is op dien dag overleden. Aan het station Turnhout stapte dezer dagen een ongelukkige bultenaar in den trein naar Rijssel en aan het douanenbureau hielp meu het arme kereltje uit den wagen stijgen; zelfs de brigadier bood hem zijn hulp. Maar in zijn qualiteit hield alle hulp vaardigheid op en verzocht hij het bocheltje binnen te komen omdat hij iets kwaads vermoedde. Niet ten onrechte: want bij onderzoek bleek het gebrek van den reiziger in een te grooten voor raad tabak en sigaren, op zijn rug geborgen, te bestaan. In den gemeenteraad van Marseille is het Vrijdag 11. nog al ruw toegegaan; in een rapport over de publieke plantsoenen werd de raaire, de heer Guinot, zeer hard gevallen; hij stelde in de raadsvergadering voor de discussie te verdagen, met het oog op de vereischte kalmte, die nu ontbrak. Eenige leden wilden dit niet en er volgde een zoo heftige discussie, dat de heer Coynaud den maire een paar oorvegen toediende. De gemeenteraad van Monster heeft een zon derlinge wijze van handelen. In de laatste zitting kwam een voorstel ter tafel om een buurtspoor weg door het Westland te subsidieeren; de bur gemeester bracht het dadelijk in stemming, het voorstel werd verworpen en toen ging men er over beraadslagen. In den loop van den winter zal mevrouw Kleine, in de maatschappij van fraaie kunsten te Rotterdam, als spreekster optreden. Te Londen is een brochure uitge komen onder den titel: Internationale et révolution, a propos du congres de la Haye, par des refugiés de la commune, exmembres du conseil général de l'Inter- nationale. Het is een manifest van de Blanquis- tische leden van het Haagsche congres, Ant. Arnaud, F. Cournet, Margueritte, Constant Martin, G. Ranvier en B. Vaillant, die de redenen opgeven, waarom zij zich van de Internationale hebben afge scheiden. Omstreeks zes uur in deu morgeu van 3 Nov. jl., vonden te Haarlem de op stal wacht trek kende huzaren, in een der stallen, bij een der deuren een gedeelte van den muur met bloed bevlekt en drie a vier plassen bloed op den besteenden vloer, vlak onder die vlekken. De twee huzaren, die des nachts in dien stal de wacht gehad had den, zagen er eenigszins bleek en ontdaan uit, maar gaven op de herhaalde vragen der nieuw aaugekomenen „hoe dit bloed daar kwam," tel kens ten antwoord, „daar weet ik niets van", waarop van de zaak aan de bevoegde personen rapport gemaakt werd. Door den wachtmeester van pelolon werd ook rapport gemaakt, dat hij de beide op stalwacht zijnde huzaren op zijn ronde had slapende gevonden. Zij werden daarop elk in afzonderlijk arrest gebracht. Door den re giments veearts werd een onderzoek der paarden ingesteld, wat de zekerheid opleverde, dat geen der paarden gewond of ziek was, zoodat van een der paarden het bloed niet kon afkomstig wezen. Beiden zijn herhaaldelijk in verhoor geweest, doch blijven bij hun eerste antwoord „dat zij er niets van weten", ofschoon de beide stal wachten van den naburigen stal, (die des morgens vóór zes uur, een paard dat los geraakt was en in hun stal was komen loopen, naar dien stal had den teruggebracht) onder eede verklaard hebben, dat een van de beide arrestanten zou gezegd hebben „ik weet het wel maar zeg het niet". Later werd ook een met bloed bevlekte stalscbop gevonden. ldVÖEZiOIVDEIV. Onder de vele misbruiken die zelfs nog in de 19de eeuw ons doen denken aan vroegere tijden, verdient door zijne barbaarschheid voorzeker eene plaats het feit, waarvan ik jl. Zaterdag tot mijn leedwezen getuige was en dat een diepen in druk op mij maakte. Reeds vroeger meen ik had een onzer ingezeteoen een stukje geschreven over de draaiorgels die des Zaterdags onze stad door kruisen, en die volgens de opmerking van dien persoon door hunne walgelijke deuntjes, als: O moeder die zeeman, enz. enz. het volk meer na-, dan voordeel deden, doch bleef het hier nog maar bijstel u voor dat een knaapje van na mijne gedachte nog geen zeven jaar oud (om het plat uit te drukken) even als eenen aap, zijne kunsten op straat op een orgel vertoonde door den ge- heelen dag huis aan huis, van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur, te trommelen. Is het school verbond dat inderdaad reeds zooveel goeds en nuttigs gesticht heeft, ook niet in staat om dien jongeling, wiens eerste stap tot zijne verdere loop baan zoo jammerlijk verknoeid wordt, op eene school te plaatsen Mocht ik door dit stukje mijn doel bereikt hebben, dan zal ik mij ruimschoots beloond ach ten. Met de plaatsing dezer regelen, Heer Redac teur, zult u zeer verplichten UEd. dw. dienaar D. M. K. '1 BÜ1TENLA1VD. Frankrijk, In ons N°. van Zondag jl. hebben wij meteen enkel woord gewag gemaakt van een geschil lusschen Groot-Britannië en Portugal. Het Jour nal Officiel bevat daaromtrent thans het volgende bericht: De regeering van H M.de Koningin van Engeland en die van Z. M. den Koning van Portugal, tusschen welke reeds sedert eenige jaren verschil bestond over den eigendom van aan de oostkust van Afrika gelegen gronden, hebben be sloten de beslissing van dit geschil aan een scheidsrechter op te dragen en zijn bij eeu te Lissabon den 25sten September jl. geteekend protocol overeengekomen den President der Fransche republiek tot scheidsrechter te kiezen. De minister van buiten landsche zaken heeft aan de gezanten van Engeland eu Portugal, welke hem van den wensch hunner regeeringen mede- deeling hadden gedaan, doen weten dat de Pre sident der Republiek aan dit bewijs van ver trouwen weoscbte te beantwoorden en de hooge taak heeft aanvaard van eene beslissing te nemen over dit geschil, waarover de regeeringen hem wel tot rechter in het hoogste ressort hebben willen benoemen. De ministerraad heeft, zooals men weet, jl. Zaterdag wederom eene vergadering gehouden ter bespreking van de door den President der Republiek in de Nationale Vergadering voor te lezen boodschap. Het door het Journal des Débats medegedeelde gerucht dat de heer Thiers had toegegeven aan den aandrang van vele leden der Nationale Ver gadering, welke het noodig achtten dat er aan de verschillende geruchten omtrent den inhoud van dat staatsstuk een einde gemaakt werd, en zijne boodschap dus reeds gisteren, in de eerste zitting der Nationale Vergadering zou ter tafel brengen, wordt in het officieuse Bien Public tegen gesproken. De boodschap zal, volgens dit blad, eerst, gelijk reeds voor eenige dagen is medege deeld, morgen in de zitting van gisteren en he den worden voorgelezen, vermits de dagen inge nomen worden door de verkiezing van het bureau der vergadering en barer afdeelingen. Er schijnt in den boezem der regeering nog geen overeenstemming te bestaan omtrent de vraag of het departement van openbare werken met dat van landbouw en koophandel zal vereenigd worden. Men zegt dat de heer Thiers een titula ris voor het ministerie van publieke werken wil kiezen en daarvoor het oog heeft gevestigd op den heer de Fortou. Den 5den dezer bedroeg het getal der dienst plichtigen, welke zich hadden aangegeven voor den vrijwilligen dienst van een jaar, reeds 10,000; men berekent dat het getal der aanvragen in het geheel 25,000 bedragen zal. Volgens den Monilore delle strode ferrate be staat er uitzicht dat de organisalie van een spe- cialeu en directen internationalen spoorwegdienst over Frankrijk naar Brindisi, waarover sedert eenigen tijd tusschen de regeeringen van Groot- Britannië, Frankrijken Italië onderhandeld werd, weldra tot stand zal komen. De directeur-gene raal der maatschappij van de spoorwegen in Opper-Italië was, volgens dat blad, reeds naar Parijs vertrokken ten einde de détails van dien dienst te regelen. Uit Karlsruhe wordt gemeld dat het verblijf van den graaf de Chambord en eenige zijner meest getrouwe aanhangers te Bregenz in ver band schijnt te staan met beraadslagingen der Fransche legitimistener zijn voor een lOOtal dier heeren kwartieren io gereedheid gebracht. Na de ontruiming van het departement der Boven-Marne en dat der Marne, zal de regeering onmiddellijk officieren derwaarts zenden, om het voorloopige onderzoek in te stellen aangaande het oprichten van vestingwerken. In de volgende maand zal het stoomschip tihin met 480 tot deportatie veroordeelden naar Nieuw-Caledonië vertrekken. In de steenkolenmijnen van Blarcy heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij 33 perso nen het leven hebben verloren en 6 gewond zijn. België. Omtrent het ongeluk op den spoorweg tusschen Antwerpen en Brussel voorgevallen, wordt het volgende gemeld. De trein, die te 1 uur 18 min. des namiddags Antwerpen verliet, kwam te Contich op een verkeerd spoor, namelijk op dat van Lier, waardoor die trein in botsing kwam met de waggons, die gereed stonden oin te ver trekken. Door den schok hebben vele reizigers, die in den Antwerpschen trein gezeten waren, wonden of kneuzingen ontvangen. De chef van dienst en een geneeskundige hebben zich onmid dellijk naar de plaats des onheils begeven en namen de noodige maatregelen. Het aantal ge wonden bedraagt vier. De ergste (deze heeft een been gebroken) is onder geleide van den genees kundige naar Brussel overgebracht. Het onheil moet, naar het schijnt, worden toegeschreven aan een verkeerde werking van den wisseltoestel. Er is onmiddellijk eene enquête ingesteld. Diittseiilnmt. De Keizer van Duitschland heeft aan den Sak- sischen minister van Staat von Friesen persoon lijk de orde van den Zwarten Adelaar overhan digd. Gisteravond te zes uren is de Keizer weder uit Dresden vertrokken. De zitting van den Pruisische Landdag is he denmiddag te een uur in de Witte Zaal te Berlijn, zonder voorafgaande godsdienstoefening, door den minister van Oorlog, generaal von Roon, geopend. In een der eerste zittingen van deu Land dag in Pruisen zal, volgens de Berl. Börsen Ztg- een ontwerp worden ingediend tot het aangaan eener nieuwe spoorwegleening van 120 millioeu thaler en tevens tot verdere uitbreiding van het spoorwegnet. De minister van Oorlog heeft de nieuwe krijgsartikelen vastgesteld en aan alle legercom mandanten gelast daarvan mededeeling doot voor lezing te doen aan al de onder hun bevelen staande Duitsche troepen. Ter gelegenheid hunner gouden huwelijks viering hebben de Koning en Koningin van Sak sen een fonds ingesteld tot het verleenen van hulp aan behoeftige echtparen, zonder onderscheid van stand of godsdienst, die 60 jaren door deu band des huwelijks verbonden waren. Zij hebben daar toe een kapitaal van 10,000 thaler uit hun per soonlijk vermogen beschikbaar gesteld. Onder dagteekening van 9 November wordt uit Berlijn aao de Köln. Zeilung bericht, dat de aangekondigde ministerraad bij Z. M. den Koning in den namiddag van 8 dezer te 3 uren in bijzijn van den Kroonprins plaats had, nadat de leden van het ministerie vooraf te twee uren tot het houden eener conferentie waren bijeengekomen, en tot 6 uren heeft geduurd. Z. M. de Koning heeft, naar men verzekert, al de uit die confe rentie en uit de vroegere beraadslagingen van het ministerie voortgevloeide besluiten ten volle goedgekeurd. De kreitswet zal met eenige ge ringe wijzigingeu in de redactie, zooals zij door het Huis van Afgevaardigden was vastgesteld, terstond na de opening der nieuwe zitting weder ingediend worden, en wel het eerst bij het Huis van Afgevaardigden. De minister van binnen landsche zaken zal met eenige uit de onder scheiden fractiën van dat Huis gekozen invloed hebbende leden vooraf omtrent de nieuwe voor dracht in overleg treden, om zich van de toe stemming van het Huis te beter te verzekeren. In dien tusschentijd zal de benoeming van een aantal nieuwe pairs plaats hebben. 'V-' De Keizer zal de nieuwe zitting aanstaanden Dinsdag niet in persoon openen, daar hij eerst Maandag-avond uit Dresden terugkeert, en inen Z. M. niet onnoodig aan vermoeieuis weuscht bloot te stellen. De troonrede is bereids gereed. De Nordd. Allg. Zeil. spreekt op de volgende wijze een ook door ons uit de Duitsche bladen overgenomen bericht tegen: Een hier verschijnend blad zegt dat het (wets ontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk reeds bij het staatsministerie in beraadslaging zou ge komen zijn, en Weener bladen laten zich zelfs van hier melden dat het bedoelde wetsontwerp reeds door den koning zou zijn goedgekeurd. Deze mededeelingen zijn van allen grond ontbloot. Het spreekt van zelf dat de tegenwoordige parlementaire crisis en de vaststelling der voordracht omtrent de hervorming der Kreitsbesturen voor het tegen woordige uitsluitend de aandacht van het staats ministerie vereischen. Eerst wanneer deze ge wichtigste aangelegenheid geheel geredderd zal zijn, zal er kunnen worden overgegaan tot de overweging ook van de andere door de verschil lende departementen voorbereide wetsontwerpen, Tevens meldt genoemd officieus orgaan, ge lijk reeds kortelijk per telegraaf is medegedeeld, dat de thans in Berlijn geopende conferentiën over de sociale quaestie geheel en al het karak ter van vertrouwelijke besprekingen hebben, om trent welker resultaten de beiderzijdsche gevol machtigden allereerst verslag aan hunne re geeringen zullen hebben uit te brengen. Daar uit volgt, zegt dat blad, dat elke open baarmaking omtrent den inhoud dier ge- dachtenwisseling is uitgesloten en dat mitsdien al wat daaromtrent door dagbladen mocht worden medegedeeld reeds bij voorbaat als bloot verzi nsel beschouwd moet worden. Rusland. De Keizer is den 9den dezer uit de Kriui te St.-Petersburg teruggekeerd ter bijwoning van de groote manoeuvres, welke den llden in de na bijheid dier stad moesten plaats hebben, en waartoe al de troepen uit de omstreken samen getrokken zijn. In den Hamburger Correspondent vindt men de volgende mededeeling uit St.-Petersburg: Van 13 November af zal alhier een nieuw „orgaan der Russisch-Fransche belangen" verschijnen, het in de Fransche taal geschreveu dagblad La Neva, onder redactie van zekeren Erneste Lavigne, die zich in het prospectus beroemt de heeren Lnbou- laye en Edmond About onder zijne vrienden te (tellen. Het blad, dat in uauwe betrekking .met het Fransche gezautschap staat, moet dl noodzakelijkheid eener alliantie tusschen Frank rijk en Rusland prediken. Tijdens den Krimoorlog waren het Russen, die aan de Fransche grenzen een eigen orgaan, den Brusselschen Nord, oprichtten om Frankrijk naar de Russische zijde te trekkenthans zijn het Franschin, die te St.-Petersburg eeu blad stichten om in Rusland propaganda voor Frankrijks be langen te maken. Van gewichtige diensten, welke le Nord aan Rusland zou bewezen hebben, heeft men, in weerwil van de aan dat blad ten koste gelegde 300,000 roebels, nooit iets kunnen bespeu ren, of de Neva aan de wenschen van hare ondernemers beter zal beantwoorden, zal nader moeten blijken. Z-witserland De gemeenteraad van Olten heeft besloten de gemeenteleden tot het houden eener buitengewone vergadering bijeen te roepen, ten einde openlijk te protesteeren tegen de verkondiging van het leerstuk der onfeilbaarheid, de regeering van het kanton tot het nemen van krachtige maatregelen tegen de ultramontaansche geestelijkheid uit te noodigen, en te doen blijken van adhaesie tot de houding der gemeenten Starrkirch en Dulliken in zake van den door den bisschop afgezetten pastoor Gschwind. TELEGRAMMEN. Boston, 10 November. De brand heeft 25 uren geduurd hij woedde over eene uitgestrektheid van 70 acres. Het verlies bedraagt honderd mil- lioen dollars. De handelaars in wol, leder eu andere artikelen hebben 't meest geleden. De Beurs is van binnen uitgebrand; het postbureau is vernield. De troepen waken voor de eigen dommen. Er zijn een aantal personen gedood eo vele gewond. Men vreest voor eene financieele pSniek. Bout- well heeft getelegrafeerd, dat die vrees niet op redelijke gronden berust. Hij beloofde alle mogf lijke hulp te verleenen. De brand is na middernacht opnieuw uil" gebarsten. Allerwegen zijn meetings bijeengeroepen c» hulp te verleenen. Men is de vlammen, die voor de tweede maal zijn uitgebarsten, meester geworden. Deze brand werd veroorzaakt door een gasontploffing, waardoor zes magazijnen werden vernield. Londen, 11 November. Er is eene algemeene vergadering uitgeschreven van houders van New- Granada-fondsen. Die vergadering is tegen den

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2