GEMENGD NIEU W S. Naar verzekert wordt, is bet wrak van de Batavier door midden gebroken, en dus reddeloos verloren. In de kas van den gemeente-ontvan ger te Utingeradeel is een tekort bevonden van ruim 7000. De borg bedraagt slechts ƒ4000, zoo dat er 3000 ten nadeele van de gemeente ver duisterd zijn. Tot dusver werden ell hippopo tami in Europa geboren6 te Amsterdam, 2 te Parijs en 3 te Louden. Van die elf heeft er slechts éen een rijperen leeftijd inogen bereiken. Op den 4den dezer heeft er in de gemeente Born een zeer ernstige vechtpartij tusschen eenige jonge lieden plaats gehad. Aan een der strijdenden zijn bij die gelegenheid verscheidene ribben gebroken, waarvan eeue tot in de longpijpen is doorgedron- gedrongen. De ongelukkige is daaraan overleden. Van de vermoedelijke daders is er een gearres teerd en een tweede voortvluchtig, terwijl gedu rende het getuigenverhoor een derde in hechte nis is genomen en onmiddellijk in het huis van 'arrest te Maasstricht is opgenomen. Gisterna middag, omstreeks halftwee, ziju op de lijn Ant- wei pen—Brussel, nabij 't station Lier twee passa giers-trein tegen elkander geloopen, met 't onge lukkig gevolg, dat eenige persouen gedood of ge kwetst zijn. Onlangs richtte iemand tot een lid van ons Koninklijk huis de bede om weder eene geldelijke ondersteuning te mogen ontvangen, en besloot haren bedelbrief aldus: „U, E. zuid zegge dan is U Aderes zus en dan zoo, ja zoo Gaat Het met weduwes." De directeur van de beide instiLuten der Moravische broedergemeente te Zeist, de heer H. T. Verbeek, Donderdag naar Duitschland vertrokken zijnde, om een nieuwen secondant te engageeren is den volgenden morgen in zijn logement te Altena dood te bed gevonden. Op het kerkhof der broedergemeente te Nieuwied zal zijn lijk ter aarde besteld wordeu. KOLONIËN. Aan het Algemeen Overzicht van het N. Bat. I Hand. outleenen wij: BATAVIA, 28 September. De expeditie Daar Mandhar is van Soerabaija vertrokken. Het 12de bataljon wordt uitgerust om terstond van hier te vertrekken werwaarts dit noodig mocht zijn. Bij een besluit van 24 dezer zijn maatregelen I genomen, om zoo spoedig mogelijk te kunnen overgaan tot de opening van kweekscholen voor inlandsche onderwijzers te Eort de Koek (gouver nement Sumatra's Westkust) en te Tondano (re sidentie Menado). In afwachting van de oprichting van perma nente gebouwen voor eerstgenoemde school is een som van ƒ9000.beschikbaar gesteld voor het bouwen van tijdelijke lokalen. Voor de kweekschool te Tondano zal wordeu gebruik gemaakt van de landsgebouwen, die tot dusv r hebben gediend voor de school voor zonen van inlandsche hootden en aanzienlijke inlandsche particulieren in de ilinahassa, welke iurichtiug tegelijkertijd is opgeheven. De onderwijzers aan de school te Tondano voor zonen van inlandsche hoofden en aanzienlijke in landsche particulieren zijn op wachtgeld gesteld. De inschrijving voor de Dokmaatschappij zal den isteu en 2den October e. k. plaats hebben. Daarna zal eene vergadering van belanghebben den worden belegd om de conceptstatuten te be spreken. Men wil dat de liquidateuren der O. I. Maat schappij van Ad ui. en Lijfrente 40 percent aan bieden, hetgeen nog al vreemd is na de onlangs medegedeelde cijfers. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië ziju de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. O n t s I a g e n Op verz., eerv., met beh. van recht op pensioen, de geneesh. voor de op Java op te r chteu krankzinnigen-gestichten VV. M. Sinit; eervol, wegens opheffing van hunne betrekkingen, onder toekenuing van wachtgeld, de 1ste ooderw. aan de school voor inl. hooiden en aanzienlijke inlandsche particulieren in de Mina- hassa, te Tondano, L. G. vau der Hoek en de 2de onderwijzer aan die inrichting L. Magindaan; op verz., eerv., de leerl.-lelegrafist J. C. R. Bos. Benoemd: Tut subst.-off. van just, bij den raad van justitie te Sauiarang, Mr. A. L. Clignelt; tot pred. bij de Prot. gem. te Samarang F. J. J. Prins; tot vendüm. bij het vendudep. te Pasoe- roean, J. H. Stoltman tot hooide, bij het dep. van biun. best. A. de la Rambeljetot cipier bij de boeien van den raad van justitie en vau de stads- boeien te Batavia, A. C. J. Eeg; aan de openb. lste lagere school te Batavia, tot 2den hulponderw., J. Knaap; tot 4deu hulponderwijzer, G. J. van Essel; aan de openb. 2de lagere school, tot 2den hulponderw., Th. A. den Daastot 3den hulp onderw. J. H. A. Huinmelgens; tot 4den hulp onderw. M. P. L. G. HanseD; aan de openb. 3de lagere school, tot 3den hulponderw., J. H. de Puij; aan de openb. 5de lagere school, tot lsten hulpon derw. B. J.Nijboff; tot 2den huipond. P. Schippers'; tot hulpo. aan de openb. lag. school te Meester-Cor- nelis, C. A. Valk -, tot lsten hulpond. aan de openb- lagere school te Tagal, L. A. de la Croix; te Sa- latiga H. G. Piekhaar; te Poerworedjo J. Dekker; tot 2den hulponderwijzer: aan de openb. lagere school te Poerworedjo, H. J. Scheller; aan de op. 2de lag. school te Djokdjokarta, D. A. de Hoog te Soerakarta, H. C. van Ruijven; tot Sden hulp onderw. aan de openb. 2de lagere school te Djok djokarta, F. H. Evers; tot hulponderw. aan de openb. lagere school te Madmen, W. Tinge; aan de openb. 4de lagere school te Soerabaija, J. van Duijn; tot 3den hulponderw. aan de openb. 2de lagere school te Soerabaija, F. J. Boschtot lsten hulponderw. aan de openb. lag. school te Pasoe- roean, F. J. C. Klaar; tot lsten klerk bij het dep. van fin., VV. Hartsinck tot comin.-ontv., tevens fung. haven- en pakhuism. te Panaroekan G. A. Malga en te Bezoeki P. B. Smith tot ondercomm. der 2de kl. bij de contr. en rech. te Sauiarang, W. Oudhoff en te Soerabaija F. A. Th. Kohier; tot lsten klerk op het ass-res.-kant. te Sidaijoe, tevens griffier bij den landraad aldaar, J. H. C. Jarman. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit.-kwartierin. bij de mil. adin. F. H. Sexauer. Departement der Marine. Benoemd: Totgezagh. der 3de kl. bij de gouv.-marine M. C. Kelfkens met bep., dat hij tijdelijk zal worden belast met het gezag over het gouvernem.-stoomsch. Argus en bij indienststelling van het gouv.-stooinsch. Draak het bevel van dezen bodem zal aanvaardentot gezagh. der lste kl., J. J. H. Stolte; met bep., dat hij zal belast blijven met het gezag over het gou- vern.-stoomsch. Hertog Bernard. INGEZONDEN. De bijbladen der Leidsche Courant, behelzende het verslag der zittingen van deD Gemeenteraad waarin de begrooting voor 1873 is behandeld, zijn verschencu en zij, die genoeg belang stellen in het lot der gemeente om van den inhoud dier bladen keunis te nemen, zullen daarin menige niet onbelangrijke bijdrage hebben gevondeD tot kennis van de wijze waarop de gemeentebelangen door de raadsleden worden behartigd. Die belangstellende medeburgers zullen o. a. hebben bemerkt dat, bij de behandeling van volg- nominer 11 (opbrengst voor banken of staanplaat sen in hallen, op markten en dergelijke openbare plaatsen) ik gemeend heb den toestand onzer markteu te moeten ter sprake brengen en de vraag heb gesteld: Wat zou er van gemeentewege kunnen worden gedaao om den bloei dier markten te bevorderen Mijne aanleiding tot het stellen dezer vraag was tweeledig. Vooreerst getuigt de opbrengst der marktgelden (zie het laatstverschenen ge meenteverslag) dat de toestand vao sommige markten achteruitgaande, die der veemarkt statio nair is; ten tweede, spannen zich in den laalsten tijd verschillende, ook omliggende gemeenteD (o. a. Woerden) belangrijk in om, door het uit loven van premiën enz., markten, speciaal lee- markteu, te vestigen of aan de bestaande meer dere uitbreiding te geven. 't Spreekt wel van zelf dat voor mij eene zaak, waaraan ik steeds met zekere voorliefde een deel mijner belangstelling heb gewijd, reeds vroeger en menigmaal een punt van overweging en be spreking heeft uitgemaakt en niets is natuurlijker dan dat ik er als van zelf toe ben gekomen om de gestelde vraag te beantwoorden tevens. Van dal antwoord, mijn antwoord, meende ik om voor uiij afdoende redenen eu wel voorna melijk in 't belang der zaak die het gold, nog geen gebruik te moeten makendaarom stelue ik voor de bedoelde vraag te rich .en tot de Ka mer van Koophandel, met beleefde uitDoodiging daarop haar antwoord te willen mededeelen. 't Kwam mij voo-. dat de zaak geheel op haar ter rein viel en het, om geen sterker uitdrukking te bezigen, zeer ouheusch zou geweest zijn haar (b. v. door de benoeming eener speciale commis sie) voorbij te gaan. Dat het ook in andere ge- ineeoten zóó wordt opgevat is mij later gebleken uit Dordrecht, waar het voorstel tot oprichting eener flinke veemarkt, die van 7 Maart 1873 af eiken Vrijdag zal worden gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is uitgegaan. Hoe mijn voorstel is opgenomen zal den lezers van het verslag zijn geblekeD; gelukkig heb ik sinds lang geleerd mij van het maken van illusiën te onthouden zoodat, in den eigenlijken zin des woords, van teleurstelling geen sprake kan zijn- Toch trof mij zeer de eigenaardige wijze waarop één der heeren Wethouders meende van zijne in genomenheid met mijn voorstel te moeten doen blijken. Zonder er goed of kwaad van te zeggen, zonder de zaak zelve ook maar even aan te roeren, bepaalde hij zich tot het stellen der vraag: „Komt dit punt wel bij de behandeling der begrooting te pas?" De vraag kou niet tot mij gericht zijn, mijne handeling had haar bij voorbaat toestemmend beantwoord zij moest dus mijnen medeleden gel den en die bleven het antwoord schuldig, allen zwegen. Hoe dit zwijgen inoet worden uit gelegd wist ik toen niet en weet iknojniet maar wat ik siDds dien tijd wel weet en wat ik ter verdediging van mijn gedrag mijnen medeburgers wensch kenbaar te maken is dit: dat zoo die zelfde vraag ware gedaan niet den 24sten Octo ber maar in 't begin dezer week, bij de behan deling van een budget voor 1S73, niet van ƒ409.000 maar van 10.000.000 fr., door den Wethouder eener gemeente, niet vau 40.000 inaar van 284.000 zielen, het antwoord daarop zeer zeker toe stemmend zou geweest zijn. Oin de merkwaardige overeenkomst die er be staat tusschen de zaak die ik bij de behandeling van volgn. 11 (opbrengst der markten) heb ter sprake gebracht, en dat wat in den Brusselschen gemeenteraad voorviel toen in 't begin dezer week art. 12 der inkomsten (Produit de l'abattoir et du marché au bétail) aan de orde was, kan ik de verzoeking met wederstaan om aan het verslag der zitting van laatstgemeldeu Raad enkele zin snede te ontleenen. Bij voorkeur geef ik mijne aanhalingen in 'i oorspronkelijke. BI. Walravens croit devoir renouveler lea obser vations qu'il a déja faites au sujet de 1'abattoir. Cet établissement public donne une recette considerable, et qui peut encore étre augmentée, pourvu que des travaux, réclamés depuis longtemps, soient enfin executes par la ville. Le marché au bétail n'a pas une étendue su/psanle. 11 devrait êlre couvertQuant a la couverture du marché, elle est demandée, depuis plus de vingt ans, par le commerce de bétail. II est temps de résoudre cette question, sinon le marché de Bruxelles est exposé a perdre de son importance. La ville d'Anvert organise son marché sur des bases très-larges et les communes voisines semblent aussi disposées a nous faire une sérieuse concurrence. BI. Fontalnas (échevin des finances) résumé briè- vement les discussions qui ont eu lieu piécédemment sur le mêtue sujet. Ou peut arriver au résultat indiqué par Tincorporation des deux jardins annexes aux pavilions d'entrée de l'abattoir; elle augmente l'étendue du marché au bétail considérablement 31. Walravens insiste. La construction d'un auvent est demandée par les bouchers et par les marchands de bétail, qui s'attendent parfaitement a une surélévation de droits de place. M. le Bourgraestre dit qu'il a aussi été partisan de la construction d'un auvent. En 1856, sous l'ad- ministration de Ch. de Brouchère, il a préparé un projet complet. BI. BI. Allard et Schmidt appuient la propo sition de M. Walravens, qui est libellée en ces termes „Nous avons l'honneur de proposer au conseil „d'inscrire au budget de 1873 une somme de 400,00ü //fr. pour l'agrandissement et la couverture du marché „au bétail." Dit voorstel komt waarschijnlijk Maandag in behandeling, 't Spreekt van zelf dat ik in deD verderen loop der zaak een levendig belang stel en bereid beu, zoo de discussiën iets merkwaar digs opleveren, daarvan door middel van het Leidsch Dagblad mededeeling te doen. Leioen, H. N. VEEFKIND, 9 Nov. 1873. Lid van den Gemeenteraad. Vergemk hiermede wat ik in de Raadszitting over Utrecht heb gezegd. BIJ1TEN LAN O. Groot-Britannië. Op eene jongstleden Woensdag te Londen ge houden vergadering van afgevaardigden uit de verschillende Eugelsche kamers van landbouw, welke talrijk bezocht werd door landbouwers uit onderscheiden districten, vormde de noodza kelijkheid eener wettelijke regeling der betrek kingen tusschen de grondeigenaars en de pachters het onderwerp van eene uitgebreide discussie. Aau het slot daarvan nam de vergadering met algemeene stemmen de volgende motie aan: „Voor de zekerheid vaD het in deu landbouw gestoken kapitaal is het noodig dat, voor zoo ver daartoe bij het pachtcoutract de vereischte voorzieningen niet getroffen mochten zijn, bij de wet aan den pachter met het e'mde der pacht aanspraak worde toegekend op vergoeding voor de door hem aan het land en de gebouwen aangebrachte verbete ringen van blijveDdeu aaid, na aftrek van die vermindering in waarde welke het gepachte mocht ondergaan hebben door de schuld of de nalatigheid vaD den pachter. Die aanspraak zou de pachter, in geval gebouwen door hein opge richt of wei ken tot het droogleggen of irrigeeren van het land aangelegd waren, echter alleen kunnen doen gelden wanneer hij tot het oprich ten der gebouwen of het aanleggen der werken de toestemming van deu grondeigenaar verkre gen had." Ten gevolge van de benoeming van den voormaligeu attorney-generaal voor Ierland, den heer Dowse, tot eene rechterlijke betrekking ou- vereenigbaar met het lidmaatschap van het par lement, moet te Londonderry eene Dieuwe ver kiezing voor het parlement plaats hebben, terwijl tevens eeue vacature in het Lagerhuis voor de stad Cork te vervullen valt. Zoowel de nieuw benoemde attorney-general, welke zich te Lon donderry candidaat heeft gesteld, de heer Falies, als de „nationale" candidaat te Cork, de mayor dier stad Daly, hebben jl. Donderdag hunne cir culaires aau de kiezers openbaar gemaakt. De heer Palles heeft in zijne circulaire en in op kie zersvergaderingen gehouden redevoeringen uit drukkelijk verklaard, dat hij zich geheel veree- nigde met het besluit van zijn ambtsvoorgan ger, om de katholieke geestelijkeu, welke bij de verkiezingen in Galway eeue ongeoorloofde pres sie op de kiezers hadden uitgeoefend, in staat van beschuldiging te stellen, en de kiezers er op in dachtig gemaakt dat het tegenwoordige ministerie iu de agiai isciie wet eu de wet tot opheffing vau de staatskerk in Ierland aau dat land recht had iloeu wedervareu, eu gewis bereid zou zijn om veidere maatregelen te nemen, welke door hel recht, de vrijheid en Ierlauds belang gevorderd werden. De nationale candidaat te Cork heeft zich daar entegen een oprecht voorstander dei autonomie van Ierland verklaard en een programma gege ven, waarin de vrijslellling der nog gevangen gehouden Fenians geëischt eu het uitsluitend recht van onderwijs geven aan de geestelijkheid toege kend wordt. Op 't feestmaal, Zaturdag door deu Lord Mayor vau Londen gegeven, zeide Lord Grao ville o. a., dat do uitspraak van 't Geueefscht scheidsgerecht niet Engelaud's eer, doch slechts Engeland's beurs raakte; en dat de indemniteit zondei morren behoorde betaald te worden, 't Nieuwe handelstractaat met Frankrijk achtte hij in beginsel en in substantie overeenkomstig 't stelsel van libre échange. Hij besloot zijne redt met do verklaring, dat hij de eer en de belan gen van Engeland zou handhaven eu trachten te bevorderen, en zoowel voor Eugelaud als vocu alle andere natiën vrede weDschie. Frankrijk. Het Journal d'Ardèche ineldt uit eeue zekere bron, dat aan den heer Thiers op officieuse wijze me dedeeling gedaan is van een brief van Bismarck aan een Pruisischeu ambtenaar, waarin de Duit- sche staatsman zich gunstig uitlaat over het Gou vernement van den heer Thiers. De brief zegt, dat Pruisen zonder misnoegen de Fransche Re publiek zich ziet vestigen, want het beschouwt 't als zeker, dat elke poging oin de Monarchie le herstellen het sein zou wezen tot een burger oorlog. Bismarck voegt er echter bij, dat, zoo de radicalen aan liet bewiud kwamen, Pruisen vau houding zou luranderen, het geld van Frankrijk zou weigeren eu zijDe bezettiDg zou verlengen. De Parijsche correspondent vaD de Times beweert in de gelegenheid te zijn geweest de denk beelden van den heer Thiers over de verschillende plannen tot herziening der Fradsche constitutie te leeren keuuen, eu doet daaromtrent eenige mededeelingen, welke in hoofdzaak op het vol gende nederkouieu. Er valt niet aan te twijfelen of het mandaat van. den heer Thiers zal door de Nationale Ver gadering worden verlengd, of beter gezegd, hes zal een nieuw mandaat als president der rep.- bliek worden toevertrouwd voor een vierjaré tijdvak. Dit punt zal wel wordeu beslist, in spij van de bedreigingen der beide uiterste pat tijen] der legitimisten eu der radicalen, welke beide ver- kluren dat zij als éen man bun ontslag als vaardigden zullen nemen, eersigeuoeuiden wan-| neer er tot bevestiging vau den republikeinschei regeeriugsvorm mocht besloten wordeD, de laatst genoemden wanneer een besluit tot ontbinding dei| VergaderiDg verworpen wordt; bedreigingen, waarvan de correspondent onderstelt dat zij niet zullen worden vervuld, doch wier vervulling in derdaad door de uittreding der beide uiterste par tijen, naar zijne meening, een zeer groot voorrecht voor de kamer zou zijD. Wat de quaestie der benoeming van een vice-president aangaat, is de heer Thiers geheel overtuigd vnn de noodzakelijkheid dat er, voot het geval van overlijden van den President, een]- P r door de constitutie aangewezen opvolger aanweJ j zig zijhij is echter legen den titel van vice-pre j sident en acht de aanwijzing van één enkeiet l persoon voor die gebeurlijkheid niet weuschelijk s Naar zijn gevoelen behooren bij overlijdeo ft'r' ontstentenis van den President diens fuocti«i vervuld le wordeD door den vice-president dei Nationale Vergadering en den vice-president vat| den ministerraad. Dit deukbeeld is nieuw en kat| de goedkeuring zelfs van de radicalen wegdragen uit wier midden heer Louis Blanc nog voor kcf| ten tijd de nadeelen van een eenhoofdig gezg bestreed en de wenschelijkheid der instelling vP een directoire bepleitte; de heer Thiers komtd' met zijn denkbeeld deze meening tot zekere hoogt' te gemoet. Het groote bezwaar tegen de verff' zeolijkiDg daarvan ziet de schrijver echter in de omstandigheid dat de verkiezing van den presi dent der Nationale Vergadering, welke telken jare aftreedt, voortaan uitsluitend door de poli tiek zou worden beheerscht. Tot deze twee punten weuscht de heer Thiers, volgens den correspondent, vooreerst de herzie ning der constitutie te beperken, en andere ge wichtige quaestiën, met name de herziening vao het kiesstelsel, waaromtrent men vrij algemeet)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2