onmiddellijk gesloten. Deze maatregel heeft het gunstigste gevolg gehad. De ziekte schijnt in haren voortgang gestuit, zoodat thans de school weder geregeld voortgezet kan worden. Deventer, 8 November. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is vastgesteld, en door Z. Al. den Koning goedgekeurd, eene verhooging der jaarwedden van den Burgemeester van f 1600 op f 2200, van iederen Wethouder van f 700 op ƒ800, en van den secretaris dezer gemeente van f 15"'! f 2000. Fredcrlksoord, 6 November. In het begin dezer week overleed de oudste ingezetene van de kolonie der Maatschappij van Weldudigheid, J. P, Hentz, wiens levensjaren tot 92 klommen, waarvan li ij er 43 in de Al. v. W. slijten mocht. Leeuwarden, 7 November. In eene gisteravond gehouden vergadering van de vereeniging Help u zeiven werden aan de door het lot aangewezen 64 personen de sleutels der nieuw gebouwde woningen uitgereikt. Door een lid des bestnurs werd bij deze gelegenheid een woord gesproken over: „Vervulde behoeften." Door eene commissie werd lof gebracht aan de vrouwen der leden, die door voorzorgen tot reinheid het inwendige der woningen aan de woningen zeiven hadden doen beantwoorden. Door den voorzitter werd o. a. meegedeeld dat een verzoek aau het gemeente bestuur was ingediend, om de nieuwe buurt den naam te mogen geven van „Werkrnanslust." Bolaward, 7 November. liet bouwen van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning is gegund aan S. Homtninga voor 7532.60. De Raad der gemeente heeft in beginsel aan genomen om de school voor uitgebreid lager onder wijs en de burgerschool op te heffen, die te ver- eenigeu met de over te nemen industrieschool, en dan op te richten een burger dag- en avond school met driejarigen cursus. 's-Hertogenbosch, 8 November.Tengevolge der algemeene tentoonstelling van Schoone Kunsten, te Brussel gehouden, heeft de Kuuing der Beigen ook tot ridder der Leopoldsorde benoemd den heer A. N. Sopers, directeur der Koninklijke School voor Nuttige eo Beeldende Kunsten alhier, voor beeldhouwwerk. De heer Sopers was reeds vroeger te Brussel en te Parijs met de gouden medaille bekroond en is tengevolge zijner verdiensten ook lid der Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. GEMENGD MEUWS. Verleden Woensdag werd een tweede poging gedaan om 't wrak van de Batavier te lichten. Ook deze mislukte, ten gevolge van't breken van een kettiug. De boeg van 't gezonken vaartuig was echter een weinig opgetild. De Mormonen zijn te Zwollekerspel druk aan 't werk om vol gelingen hunner leer te vindeu, en hebben reeds twee zieltjes gewonnen. Naar men zegt, moet er besloten zijn, voor deze nieuwe „heiligen der laatste dagen" iets meer zoele dagen, dan we thans hebben, af te wachten, om hun de ver- eischte onderdompeling in strooineud water te doen ondergaan. In den nacht van 4 op 5 November is een vreemdsoortige diefstal gepleegd op de stoomboot Stad Weesp, varende van Am sterdam op Naarden. Na zich toegang tot de machinekamer verschaft te hebben, heeft uien 2 pluggen uit de kranen van de voedingstoestellen gehaald en audere kranen toegestopt en afgevijld zoodat wanneer de machinist zulks niet bemerkt had, er schromelijke ongelukken hadden kunnen plaats hebben. In den Krimpenerwaard heb ben de bouw- en weilanden in de laatste dagen eene groote verandering oudergaau. De veelvul dige regen heeft de polders bijna onder water gezet. De veldvruchten zijn binnengehaald, en het vee heeft voor het grootste deel de weiden voor den stal verwisseld. Men is overal bezig om de hennep te braken en te schillen. Men besteedt goede prijzen, vooral voor de priemstoppelcu. Uit Vollenhove wordt gemeld, dat de lijken der onlangs verongelukte Schokker ingezetenen zijn gevonden, het eene nabij Blokzijl, waar het naar het strand gedreven was, het andere te De Lem mer. Da' van den ouden man had men reeds vroe ger teruggekregen en wel in het hem toehe- hoorend vaartnig, waarin het zich nog bevond. Nadat dezer dagen door eene fruitvrouw aau de Groote Markt te Rotterdam aangifte was gedaan, dat men een bakje met geld (ongeveer 25) van haar stalletje had ontvreemd, is den volgenden dag door de politie aangehouden een 14jarige jongen, als schuldig of medeplichtig aan dieu dief stal. Een gedeelte der ontvreemde gelden is in ziju bezit gevonden, terwijl eeu ander gedeelte, dat door hem was uitgedeeld, eveneens is terecht gekomen. Te Gorcuui heeft eeu gepasporicerd onderollictcr, dezer dageu zijn vrouw zoodanig met een scheermes aan den hals verwond, dat zij, de woti.ug uitvluchteode, weinige minuten later leu huize van een harer bureu is bezweken in middels had de tnun zich met eeu pistool van het leven beroofd, zoodat de justitie, zeer kort daarna op de plaats van de misdaad tegenwoor dig, slechts het overlijden had te constateeren van de verslagene en van haren moordenaar. De sergeant van het instructie-bataljon B., in be schonken toestand zijude, dreigde dezer dagen een kameraad te zullen doodschieten, zoo hij hem geen geld wilde leenen. Op het ontkennend ant woord voegde hij het woord bij de daad en schoot een inmiddels geladen geweer af. Daar de aan gevallene in ti|ds liiikti- truf de kogel den muur in plaats van den bedoelden persoon. De dader is onmiddellijk in arrest genomeu.Te Kampen zijn eergisteren twee mannen, bezig in een bootje een anker op te halen, door eeD onbekende oor- ra ik bi i li n in hc'. water geraakt en verdronken. Te Gent heeft dezer dagen ei u liefhebber eeu 75tal posiduiven publiek verkocht; er waren Fransche, Belgische en Hollaiidsche koopers, die te zameii voor de 75 duiven 4200 francs hebben betaald. Voor éen duif, Home geheeten, ontving de eigenaar alleen 400 francs. De gehtele raad van toezicht en administratie over de ziekenhuizen te Nantes heeft zijn ontslag genomen, omdat bij het sterven van een ambtenaar, die eeu tekort in zijn kas naliet van 30,000 francs, gebleken is, hoe die heeren „toezagen" en „administreerden". 1TVGrEZOJVOETV. Hier ter stede ligt bij een boekhandelaar een adres ter teekening tegen de verplichte vaccine. Zou het niet hoogst doelmatig zijn, dat bij een audereu boekhandelaar evenzeer een adres ter tee kening lag voor de verplichte vaccineP Steller dezes gelooft wel niet dat het verzoek van de eerste adressanten zal worden ingewilligd maar elk bl jk van sympathie met de verplichte vaccine zal zeker niet alleen welkom zijn, maar tevens de weigering van het verzoek der eerste adressauteu vergemakkelijken. G. itt'I X ENLA IS I Fraulirjj It. In het Journal Official is de sluiting van het haudelstractaat met Engeland op de volgende wijze medegedeeld „De onderhandelingen met Engeland over het sluiten van een tractaut van handel eu scheep vaart zijn atgeloopen. De beiderzijOsche oudcr- teekening heeft gisteren (5 November) te Londen plaats gehad." Eene oliicieuse mededecliug in de Parijsche dagbladen houdt in dat in de Woensdag gehou den vergadering van den ministerraad de Presi dent der Republiek een overzicht heeft medege deeld van de boodschap, welke hij in de eerste zitting der Nationale Vergadering in peisoon zal voorlezen. Daar het stuk zelf nog niet gereed was had de President geen gevolg kunnen geven aan zijn aanvankelijk plan om daarvan in den mi nisterraad voorlezing te doen. Naar men aan de Times bericht komt de door de regeenug beraamde uiaatregel tegen den smok kelhandel, welke vooral in de noordelijke depar tementen op eene onrustbarende wijze toeneemt, neder op de herstelling van de tweede douane- linie, welke tijdens het keizerrijk in verband met de verlaging van het tarief opgeheven was. De heer Tuiers, die Donderdag te Parijs heeft doorgebracht, moet zich met den hoogen militairen raad hebben verstaan omtrent het be ginsel der inrichting van het territoriale leger. De Minister van Oorlog moet het ook van zijn kant eens geworden zijn met de coin missie tot onderzoek van ziju budget. Er schijnt tusschen Groot-Britannië en Por tugal een verschil te zijn ontstaan, waarin de scheidsrechtelijko uitspraak van den president der republiek is ingeroepen; een bewijs, dat de Fransche republiek nog in aanzien is bij de mo gendheden. lu dit jaar hebben 314,5S1 jongelingen aan de loting voor de militie dienst genomen. Het departement der Seine beeft 4794 soldaten, het noorderdepartcme,it3726, de Loire-Inférieure2216, Finistère 2057, de Cótes du Nord 2013 en Belfort 596 man bijgedragen tot het contingent. Het de partement der Bovenalpen heelt het geringste getal geleverd. Men meldt dat er reeds een vrij aanzienlijk getal aanvragen is voor den eenjarigen vrijwil- ligen dienst. Drie en dei tig leden van den gemeenteraad vau Toulouse, van den algemeenen en de arrondis- sementsrnden van het departement Haute Garonne, hebben zich voor het kosteloos, verplicht en neu traal onderwijs verklaard. Het antwoord van den procureur-generaal te Parijs, waarin de rechterlijke macht oubevoegd verklaard wordt om keunis te nemen van de door den prins Napoleon Bonaparte ingediende aanklacht wegens zijne uitzetting uit Frank rijk, reeds onder de telegraphische berichten vermeld, voert het volgende aan. De perso nen welke den prins in hechtenis genomen heb ben handelden op last huuner meerderen en zijn dus tegen eeue strafvervolging gedekt; de minis ter van binnenlaiidsche zaken, onderteekenaar van het bevelschrift tot uitzetting, is lid der Na tionale Vergaderiug en kan niet terechtgesteld worden zonder uitdrukkelijke machtiging van die vergaderiug: het besluit tot uitzetting einde lijk is, blijkens deszelfs inhoud, genomen op last van den President der Republiek, na Qverleg met den ministerraad, en valt derhalve in de termen eener regeeringsdaad voor welke een mi nister niet anders kan ter verantwoording geroe pen worden dan door en voor de Nationale Ver gadering. „Aldus, zoo schrijft de procureur-gene raal, is de minister van binnenlandsche zaken gedekt door een tweeledic praerogatief, hetwelk ik niet schenden mag zonder mij aan een ambts misdrijf schuldig te maken." De prins heeft, zooals men weet, geantwoord met tegen dit betoog te protesteeren en te vol harden bij zijne ingeleverde aanklacht. Uit Toulon wordt bericht dat het laatste bagno van Frankrijk, aldaar gevestigd, met 1 Januari 1874 geheel zal zijn opgeheven. Van 1 Januari 1873 zal geen enkel veroordeelde meer naar het hann gezonden worden, terwijl de 1400 a 1500 veroordeelden tol dwangarbeid, die er nog zijn, met cwte schepen, le Hocheen la Touraine, naar Nieuw-Caledonië zullen worden getrans porteerd. Te Mentana heeft volgens een correspon dentie uit Parijs ter gelegenheid der herden king van den bekenden veldslag, een demonstratie plaats gehad, waarbij Riccioti Garibaldi het woord heeft gevoerd. Groot-Britannië. In de Times wordt de reden, waarom de beta ling van de Fransche oorlogsschatting zich vooral op de Londensche geldmarkt doet gevoelen, ge zocht in de omstandigheid dat Groot-Britannië, althans op het oogenblik nog, dank aan zijn muntstelstel, het eenige land der wereld is, waar zich eene eigenlijke goudinarkt beviudt. De Ver- eenigde Staten, Rusland, Frankrijk en Oostenrijk hebben allen papiergeld met gedwongen koers, terwijl Duitschland en Nederland, geen anderen dan den zilveren standaard kennende, alleen zil ver bezitten, zoodat elke natie welke goud noodig heeft noodzakelijk in Londen ter markt moet ko men. Om eenig begrip te geven van den invloed, welken de betaling der door Fiankrijk aan Duiiscbland verschuldigde aanzienlijke sommen op de Londensche goudinarkt heeft gehad deelt de Times mede dat de dus ver betaalde 2365 mil- lioen francs in dezer voege aau Duitschland zijn uitbetaald: iu wissels op Duitschland 1000 milli- oen, in wissels op Engeland 600 millioen, in wis sels op Nederland en België 400 millioen, in Fransch goud en zilver 160 millioen, in Fransch papiergeld 75 millioen, in Duitsche specie en pa piergeld 70 millioen. Door de Fransche bankiers eu kooplieden is derhalve op Engeland getrokken voor niet minder dan 600 millioen francs of 24 millioen pondeu sterling. Van dit bedrag is, volgens bekende op gave, 9 millioen ponden sterling in goud naar Duitschland verzouden, 314 millioen heelt gestrekt tot aflossing van de in Engeland aanwezige obli- gatiën der Noord-Duitsche oorlogsleeuing, terwijl het verschil waarschijnlijk gedekt is door aan zuivering op rekening van den Duitschen handel, daar het Duitsche gouvernement een aantal der op Engeland getrokken wissels ter beurze van Berlijn heelt gedisconteerd. Duttsoliland. De Keizer is uaar Dresden vertrokken, ter bij woning vau het gouden huwelijksfeest des Ko- nings van Baksen. Uit Dresden wordt van Donderdag gemeld dat de Koning des mi Idags de eerste deputatiëu had outvangen die hem met zijn gouden echtfeest kwamen gelukwenscben. Een commissie uit den Landdag reikte namens het Saksische volk den Koning twee stichtingfondsen vau 100,000 thaler ieder over, het een voor het algemeen ouderwijs, het andere voor de opvoeding van vrouwen. Een deputatie bood 'Lr. Ms. 20.000 thaler namens de stad Dresden aan voor een liefdadig doelver schillende audere giften voor weldadige stichtin gen zullen den Koning' nog worden aangeboden. Tal van bevorderingen en onderscheidingen zijn door den Koning toegekend. Men deelt aan het Dresdener Journal mede dat een Keizerlijk schrijven heeft bepaald, dat die stad niet versterkt zal worden en de schansen zullen worden geslecht. Een paar dagen geleden is een passagiers- trein tusschen Marburg en Liebenau gederailleerd en van eeue hoogte van 100 voet naar beneden gestort. Een groot aautal waggons zijn geheel verbrijzeld; de machinist eu de stoker voudeu onmiddellijk den dood; tot nog toe telt men ze ven dooden en dertig gekwetsten. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Te Wittenberg is bij de viering van den 400sten verjaardag van Lucas Kranach op kosten der stad een gedenksteen geplaatst aan het huis dat hij vroeger bewoonde, met het volgende op- sclirilt „Lucas Kranach, schilder te Wittenberg, zooals hij zich onderteekende, is geboren in 1472 te Kranach, in Frankenland; kwam in 1504 te Wittenberg en kocht in 1520 deze apotheek. Bur gemeester van 1537 tot 1544, stierf hij den 16den October 1553 le Weimar. De stad Wittenberg in 1872." Bualand. De keizer, de grootvorst-troonopvolger en diens gemalin zijn Woensdag van Livadia te Odessa aangekomende keizer is echter nog denzelfdl avond naar St.-Petersburg vertrokken. Den 12den dezer zal te Moscou het beruciM proces van Krasellow beginnen, namelijk tl het geheime genootschap van Nischni-Novogo J waarvan de leden zich met het vervaardigen M valsche munt bezig hielden. Er zijn niet mini dan 400 beschuldigden, waaronder twee rij personages, die ouder de regeering van kei; Nicolas gewichtige posten aan 't hof bekle hebben. Het aautal geariesteerdeu beloopt 21 tien zijn er in vrijheid ondei cautie; de noden hebben het voorzichtig geacht den uitslag Ta 't proces buitenslands af te wachten. Vereenlgde Staten. Blijkens een door de Times van zijn correspodB dent te Philadelphia ontvangen telegraphischl richt zijn bij do verkiezingen van de kiezersvJ het presidentschap de voorstanders van den ge.M raai Grant met eene meerderheid van ruim 500,tl stemmen verkozen. Deze meerderheid werd volgt! eene andere opgave behaald in 29 staten der Un([ welke gemeenschappelijk een totaal van 269 stiiïi men voor de presidentsverkiezing uitbrengen,* na aftrek der door de voorstanders van den hl Greeley iri vijf staten behaalde meerderheid. Dj de voor de verkiezing vereischte volstrekte uiet ff derheid der kiezers 184 stemmen bedraagt, president Grant voor het volgende tijdvak m vier jaren verkozen. De 37 staten der Unie brengen door middi hunner thans gekozeu kiezers 366 stemmen ui Zooals vermeld is hebben 29 staten niet 269 kieze: zich voor de herkiezing van den tegenwoordigs president verklaard. De vijf staten welke zit met 63 stemmen vonr den lieer Greeley verklaai hebben, zijn de zoogenaamde border-states Tet nessee en Kentucky, verder Maryland, oosielij Virginia eu Georgia. De uitslag der vei kieziuge in Testis, Missouri en Louisiana was den 6dei dezer volgens een telegrafisch bericht van Reufcc Office, nng niet te Washington bekend. Echte vermeldt de particuliere correspondent van d Times dat die in Louisiana (3 stemmen) gunsti; voor deu heer Greeley zou zijn, terwijl hij de i bovenstaaude opgave aan den president Gran toegerekende 10 stemmen van Alabama medei het voordeel van den candidaat der liberaal-repu blikeinen en der democraten brengt. Op deu eind uitslag heeft dit verschil echter geen overwegen! den invloed. De World, het orgaan der zuiver democraten te New-York, hetwelk niet zonder tegenzin di fusie niet de liberaal-republikeiueD had goedge keurd, wijt de nederlaag van den gemeenschapp? lijken candidaat aau de onnatuurlijke samenwet king van heterogene elementen. TEI^EGJRAMMEN. Madrid, 8 November. De republikeinen zullei morgen de onmiddellijke afschaffing derslaverni op de Antillen tegen schadevergoeding voorstellen De Minister Zorilla heeft aan het Congres een wetsontwerp ingediend, waarbij de gronden van het Buen Retiro voor het houden eener in ternationale tentoonstelling in 1873 worden be schikbaar gesteld. In de Gaceta is een koninklijk besluit afgekondigd, waarbij de openiug der ten toonstelling op 1 Mei 1873 wordt vastgesteld. Rome, 8 November. De Opinione verzekert, da het Ministerie het volkomen eens is over ht wetsontwerp op de kerkelijke genootschappen Er wordt thans gewerkt aan de memorie vat toelichting. Dresden, 8 November. Hedennamiddag te 3 uren kwam hier aan de koningin-weduwe Eli sabeth van Pruisen, tweelingzuster der koningin van Saksen. De stad is feestelijk versierd; vat alle huizen zijn vlaggen uitgestoken. Konstantlnopel, 8 November. Achmet Muktar Effendi is tot Scheik-ul-Islam, Manuk-pacha tot Minister vau Marine benoemd Mustapha-pacha die ad interim de portefeuille van Marine waar nam, zal naar Erzerum vertrekken ter vervan ging van Sansik-pacha, die tot Minister van Pt litie is benoemd. Parijs, 8 November. De republikeinsche linker zijde zal hare eerste vergadering in de nieuw Parlementszitting aanstaanden Zondag houden in een der zalen van het Grand-Hotel. De ver gadering zal worden gepresideerd door den heet Albert Grévy, afgevaardigde van Doubs. Zij zs. zijn gewijd aan het hooren van de rapporten de' verschillende leden over den toestand huuner rei pectieve departementen, in een staatkundig op zicht. De heer Jules Simon zal deze zitting tf wonen en spreken over de hervorming van b middelbaar onderwijs. InnsbrcUk, 8 November. Iu den Landdag bek ben dertig afgevaardigden de regeering geïnter pelleerd wegens de jongste keuze van den rector magnificus uit de rechtsgeleerde, met voorbijgang van de theologische faculteit. Zij gispen hevig de desbetreffende verschenen ministerieele veror deuing en dreigen zich van deelneming aan de ver dere zittingen van den Landdag te zullen onthouden indien de regeering niet spoedig eene voldoende verklaring van hare handelwijze geeft, of Prof. Ullman afzet. De stedehouder is nadrukkelijk voor het recht der regeering opgekomen, en meent

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2