.ven zeer door plichtgevoel behoorde gedreven te jvorden tot beteugeling van den slavenhandel op je oostkust van Afrika als het in dit opzicht jjo plicht vervuld had aan de westelijke kus- (0j van dat werelddeel, en zich bereid toonden jimaatregelen, welke de regeering daartoe bin- i;d de grenzen der constitutie mocht willen De nen, met warmte en ingenomenheid te onder dennen. Nadat verschillende sprekeis uiededeelingen langaande den omvang en de gruwelen van den javenhandel op Afriku's oostkust gedaan en de Britsche regeering beschuldigd haddeu van, zoo niet onmiddellijk door medewerking, dan toch joor oogluikiDg eeD gedeelte der verantwoorde- ijkheid op zich te hebben genomen, voerde sir Bartle Frere zelf, de door de regeering benoemde ;ezaot bij den sultan van Zanzibar, het woord. Hij gaf toe dat de op de oostkust van Afrika be- .taaride tractaten vroegere regeeringen aan de ver- leoking bloot stelden van tot de uitbreiding van den tavenhandel te hebben medegewerkt, doch merkte aarbij op dat men in het oog behoorde te hon en in welke tijden en onder welke omstandig- eden de schikkingen, tot wier wijziging thans oor Engeland was besloteD, tot stand gekomen I waren. De negerbevolking van het oostelijke ge- eelle van Afrika stond, wat ontwikkeling be eft, nog ver benedeD die van het westelijke edeelte, en de getroffen schikkingen waren aaroui het meeste wat mea had kunnen ver- trijgen, en de voorloopsters van meer afdoende maatregelen. In alle geval, verklaarde hij, stond bij de tegenwoordige regeering het besluit vast om een einde aan den slavenhandel te maken, doch zij had daartoe niet alleen de sympathie, maar ook de krachtdadige medewerking der Britsche natie noodig, daar de meest doortastende maatregelen van repressie van regeeringswege niets baten zouden, wanneer niet te gelijkertijd de beschavende invloed van het Christendom door le bemoeiingen der zendelinggenootschappen on der de bevolking verspreid werd. Ook kolonisatie iverd door hem aanbevolen als middel om de beschaving op de Oostkust van Afrika te ver spreiden. Italië. De Italië deelt mede dat het verslag der com missie uit het parlement over de militaire voor stellen der regeering thans opgemaakt is en dat daaruit eene voor die voorstellen gunstige stem- iiiug blijkt. Met de voorgestelde militaire iudee- ,ng des lands heeft de commissie zich geheel vereenigd, zuodat alsuu de volgende indeeling zal ivorden ingevoerd: Voor den algetneenen dienst 1 generale commandementen, 16 onder-afdeelingen eo 62 militaire districten; voor de artillerie 16 afdeelingen en 12 directiën; \oor de genie 6 af- deeliDgeD en 12 directiën; voor de militaire ad ministratie 16 commissariatenvoor den gezond heidsdienst 16 directiën van hospitaleu. In afwij king van bet regeeringsvoorstel draagt de com missie voor, het opperbevel over de in het eiland Sardinië aanwezige troepen met dat over de be zetting van Rome te vereenigeu. De verdere denkbeelden der regeering omtrent de legerorgauisatie, vinden over het algemeen mede toejuiching bij de commissie; zij keurt de oprichting van een comité van den generalen staf, de vereeniging der comitées voor de genie ea voor de artillerie en de indeeliDg der ponton niers onder de genietroepen goed. Zij stelt voor de door de regeering noodig geachte 100 compag nieën veldartillerie met 800 vuurmonden, te ver meerderen tot 125 compagnieën met JOOO vuur monden, doch de aanvulling vau het personeel en het materieel tot deze cijfers niet op eeus maar naar gelang daartoe de middelen beschikbaar ivorden te doen plaats hebben. Zij dringt verder aan op eene geheele afscheiding tusschen de veld en vestingartillerie met afzonderlijke compagnieën voor de bediening van het zware verdedigingsge- I schut; ook beveelt zij de oprichting aan van I jager-compagnieën ter verdediging van de berg- passen der Alpen. De commissie verklaart in haar rapport geen ,;i bezwaar te zien in de door de regeering voorge stelde inkrimping van het kader officieren, het welk volgens het wetsontwerp zou bestaan uit 5 generaals, 42 luitenant-generaals, 82 generaal- majoors en 129 hoofdofficieren. De commissie bepleit voorts de opheffing van den tweeden ban zonder eene daarmede verband houdende ver meerdering van het contingent, daar zij begrijpt dat het verlies van manschappen voor het actieve leger behoort vergoed te worden door verminde ring der vrijstellingen van den militairen dienst. Aan de Augsb. Allg. Zeit. wordt omtrent deze telfde zaak uit Rome o. a. het volgende geschre ven: „Het verslag luidt over het algemeen gun stig voor de regeeringsvoordrachten, welke de commissie niet dan op zeer weinige hoofdpunten verbeteren wil. Men kan derhalve gerustelijk aannemen dat de ontwerpen met de door de commissie voorgestelde wijzigingen zullen aange nomen worden. Dit is sedert 1870 de tweede po ging om de legerorgauisatie bij de wet vast te stellen; de ItaliaaDScbe ministers van oorlog, en althans de tegenwoordige, hebben geene reden om zich over het parlement te beklagen. De beide zijden van de kamer, welke om strijd op positie voeren tegen den minister van financiën, wedijveren in beleefdheid jegens den generaal Ricotti; wat hij maar verlangt wordt hein toege staan, zelfs opent men hem niet zelden groolere credieten dan hij aangevraagd heeft." Het permanente comité der linkerzijde in het Italiaansche parlement heeft de leden der partij bij circulaire verzocht om het zoo ui te richten dat zij twee dagen vóór de opening der kamer te Rome aanwezig zijn, en hun aanbevo len om in huD kiesdistrict zooveel mogelijk be richten in te winnen omtrent de woelingen der geestelijkheid en de daartegen door de overlieden genomen maatregelen; omtrent den materieelen toestand dervolksklasseD.de redenen welke eenen nadeeligen invloed daarop uitoefenen en de wer king van het belastingstelsel; en omtrent den toestand der openbare veiligheid. Het comité acht het noodig dat aangaande deze en andere onder werpen, alsmede aangaande de buitenlandsche politiek en de afschaffing der geestelijke corpora- tiën in Rome, onverwijld gestrenge rekenschap van het ministerie gevorderd en terstond in de eerste zittingen eene discussie uitgelokt worde. De circulaire is onderteekend door Rattazzi, Crispi, ilancini, Ferrari en Laporta. Portugal De Portugeesche kamer der pairs heeft, Daar men uit Lissabon onder dagteekening van 31 October meldt, den vorigen dag met 28 stemmen het voorstel van hare commissie aangenomen om te verklaren dat er redenen bestaan om gevolg te geven aan de tegen den markies van Anjeja ingebrachte beschuldiging van hoogverraad. Nadat dit besluit genomen was kondigde de president, markies van Avila, aan, dat de kauier zich den 3den November als hooggerechtshof zou hebben te constitueeren. De oppositie was uit de verga dering weggebleven, en men had niet zonder moeite 28 leden bijeengebracht om het getal te verkrijgen hetwelk tot het nemen van een besluit vereischt werd. Voorts wordt bericht dat, nadat eerst kort ge leden de heer Fontes als minister van financiën vervangen was, du ook de aftreding van den minister van marine Alonez en zijn vervanging door den markies van Algés tegemoet wordt gezieo. TELEGRAMMEN. Perplgnan, 7 November. De Carlisten hebben de telegrafische gemeenschap tusschen Figueras en Gerona afgesneden en de postkar tegengehou den. Het brievenvervoer is nog niet veilig. New-York, 7 November. Generaal Meade, die gedurende den burgeroorlog het Potamac-leger een tijd laog commaudeerde, is overleden. Greeley neemt weder de redactie van de New- York Tribune op zich. De heer Lerdo is met algeineene stemmen benoemd tot president van Mexico. Allerwege in het land is het rustig. De dagbladen beweren, dat het geschil wegens de grensregeling, tusschen Mexico en de Vereeuigde Staten gerezen, weldra zal worden bijgelegd. Pesth, 7 November. Volgens den Pesther Lloyd is de nieuwe leening van 40 millioeo nominaal tot de koers van 74 pCt. gesloten. Londen, 7 November. De Engelsche pers weoscht Grant geluk met den uitslag der verkiezingen Het Tichbome-proces zal waarschijnlijk uit gesteld worden. Havanna, 7 November. Uit Mexico wordt ge meld, dat Porfirio Diaz de amuestie heeft aange nomen en dat Lerdo stellig tot president zou worden gekozen. Bucharest, 7 November. Naar men met zeker heid verneemt, is de regeering voornemens in de Kamers een wet voor te dragen tot burgerlijke gelijkstelling der Joden. Scutari, 7 November. De commissaris der Porte te CettiDje, Tefik Bey, heeft de gerezen geschillen vereffend. De Montenegrijnsche gevolmachtigden zijn reeds teruggekeerd en de vrede is verzekerd. Dresden, 7 November. De Kamer der Afge vaardigden heeft, met 58 tegen 26 stemmen, zich vereenigd met bet voorstel betreffende het eigen bestuur der drie groote steden Dresden, Leipzig en Chemnitz. Het voorstel aangaande het eigen- bestuur van alle stedeu die boven de 15000 zielen tellen, is verworpen. Parijs, 7 November. De heer Ozenne wordt met het onderteekende handelsverdrag heden te Versailles verwacht. Het bevestigt zich, dat Thiers op 11 dezer per soonlijk zijn boodschap zal voordragen. Dit zeer uitvoerige staatsstuk zal op 10 dezer aan de mi nisters worden medegedeeld en dan onmiddellijk naar de staatsdrukkerij worden gezonden, om den volgenden dag, terstond na de voordracht, aan de ministers te worden medegedeeld. De maires van Parijs hebben gisteren den minister van biuDenlandsche zaken, den prefect der Seine en den prefect van politie een feest maal aangebodeu. Victor Lefranc beantwoordde de verschillende toosten en zeide o. a. dat het land niet dankbaar genoeg kon zijn jegens Thiers, voor de diensten door hem bewezen. Hij dronk vervol. gens „op de conservatieve republiek, in den dooj Thiers aangenomen vorm." Bern, 7 November. De regeering an het kan ton SoloHiurn heeft de door den bisschop van Hazel uelasle afzetting van den oud-kathoiieken pastoor Gschwivd te Stankirch nietig verklaard. De bevolking dier plaats heeft hare vreugde daar over aan deu dag gelegu door het brengen vau ovaties aan den pastoor Gschwind. Washington, 7 November. Aangaande den uitslag der steminiQg voor de keus vau een pre sident der Unie, verneemt men nog, dat de re publikeinen in Florida eene meerderheid hebben verkregeu vau 3000 stemmen, in Nevada insge lijks van 3000 en in westelijk Virginië van 5000 stemmen. De democraten hebben de overwinning behaald in Teunessie met 10,000, in Kentucky insgelijks met 10,000 stemmen. De New-Yorker Trilune (Greely's orgaan) zegt: „de tegeuwoor- dige beweging der liberale republikeinen is ge ëindigd, elke nuttige hervorming, welke door Grant wordt ingevoerd zal door ons hartelijk er kend en geprezeo worden." De hervormingsgezinde republikein Havemeijer is tot mayor van New-York benoemd. Beohtszakeu. Uitspraak der correctionneele rechtbank te Lei den van 8 November 1372. A. L. te Leiden, wegens inkoopen van militaire kleedingstukken, veroordeeld tot eeue geldboete van f 15 of subsidiaire gevangenisstraf van 3 da gen; IJ. P., te Leiden, wegens idem, tot eene geldboete van f 10 of subsid. gev. van 3 dagen D. K. te Katwijk, wegens diefstal, tot eene cell, gev. van zes maanden. rir krtbericl iten. Amsterdam, 8 November. Tarwe, B. Poolsche 415 c. z. k.; B. Poolsche 2/in. z. k. Rogge, N.Ga- latz 198; J. Galatz 190; Petersb. 187; alles per 2100 kilogram contant zonder korting geplaatst. Maart 199, 198; Mei 200, 199. Raapolie zes we ken per 100 kg. 45Ü; vliegend 44; Mei 43H; Sept., Oct., Nov. 1873 Dec. 44. Lijnolie zes weken 40; vliegend 3844.Maart, April, Mei 39, 3944Dec. 384438ü. Raapkoeken per 1000 kg. 90, 95. Lijnkoeken per 100 kg. 11,1414. Koolzaad per 2000 kg. April 427Nov. 406. LAATSTE BERICHTEN. Door bet kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is hedenavond beroepenDs. E. F. Kruiff, predikant te Velp; en gekozen tot ouderling L. van Dijl. De hooge waterstand in Rijnland heeft in den Ringdijk in de afdeeliug Cruquis een lek doen ontstaan over de hofstede Meerenberg. Het onder, zoek heeft geleerd, dat daar ter plaatse een oude duiker aanwezig was, dié vóór de droogmaking diende om meer water naar genuemde hof stede te lelden. Bij het graven der ringvaart en het makeu van den ringdijk is die duiker wel ver. nietigd voor zooveel de ringvaart betreft,maar onder deu ringdijk blijven zitten, boewei aan de zijde van de riDgvaart dichtgemaakt; de hooge waterdruk heeft hem echter geopend. Men is dadelijk begon- nen eene kade op te werpen, ten einde het binnen- struomeude water te keeren en heeft gisteren het geluk gehad met de reeds aangevoerde klei de doorkwelliog meester te worden. 's-Gravenhage, 8 November. Zr. Ms. fregat schip met stooimermogen Java, den lsten Augus tus van Batavia vertrokken, is heden te Nieuwe Diep binnengeloopen. Den 5den September te Kaap de Goede Hoop aangekomen, is het den 15den September van daar uitgezeild. Een 17jarig meisje uit Zwartewaal, dat reeds driemaal wegeus diefstal door de Brielsche recht bank werd veroordeeld, wist den 17deD Augustus jl. eene wooing te Geervliet binnen te komen eo zich daar uit eene spaarpot eenig geld toe te eigenen, na reeds twee dagen te voren in den vroegen ochtend bij een winkelierster aldaar de geldlade vau het meeste geld wat daarin was te hebben ontdaan. De laatste diefstal werd door haar bedreven toen zij in het bezit was van eene dagvaarding om zich bij de rechtbank te Brielle ten aanzien van een gelijk feit te verantwoorden. Zij bekende hedeD voor het Hof in Zuil-Holland hetgeen haar is ten laste gelegd, beuevens dat zij het geld gedeeltelijk versnoept, gedeeltelijk ver stopt had. Adv.-gen. Mr. van Maanen eischte eene veroordeeling tot gevangenisstraf van 6 maanden tot 4 jaren eD 28 dageD. De verdediger Mr. Kraeutler geloofde dat het door haar bedrevene haar niet was toe te reke nen, wegens hare verwaarloosde opvoeding, Ver trouwende dat gevangenisstraf ten hareD aanzien niet zou baten, verzocht pleiter hare plaatsing in een huis van verbetering en opvoeding. Het Hof deed nog heden uitspraak en veroordeelde de beschuldigde, met inachtneming van verzach tende omstandighedeu, tot 18 maanden gevange- uisstraf. Daarna stond terecht een veedrijver uit Rotter dam, die, in den nacht van 3 September 11., aldaar twee schapen vervoerde, die hij, toen de politie hem naar de herkomst vroeg, naar de aanleg plaats van de Engelsche boot bracht en zich toen verwijderde. Deze beesten wareu afkomstig van eene partij van 443 stuks, die in een weiland aau deu Crooswijkschen Singel werden bewaard ten einde ze later naar Engeland op te zenden. Ook deze beschuldigde bekende. Hij had zichdescba- pi n toegi ëigend met bet doel om ze aan den een of ander te verkoopen, daar hij niet een groot huishouden bezwaard, tot onderhoud daarvan niet voldoende in staat was. Mr. van Maanen requireerde tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren, terwijl Mr. Tauuay op twee ver zachtende omstandigheden wees en hoopte dat het minimum der bedreigde straf in eenzame op sluiting zou worden opgelegd. Tegen dezen man sprak het Hof eeue veroordeeling van 2 jaren gevangenisstraf uit. Eindelijk verscheen voor den Hove eene Haag- sche publieke vrouw, die in deu nacht van 7 op 8 Juli van iemand die haar bezocht een bank biljet van f60 en een van f 40 ontvreemde. Zij be weerde niet geweten te hebben dat het gelds waardig papier was dat zij bij zich verstopt had en gevonden werd toen men, op hare ontkentenis, tot visitatie was overgegaan. Het Hof veroordeelde deze vrouw, die zich cp dronkenschap als ver- schooniug beriep, tot éen jaar gevangenisstraf, nadat adv.-gen. Mr. van Maanen tot tuchthuisstraf van 510 jaren had gerequireerd en de verde diger Mr. van der Burgh zijne cliënte in de cle mentie van het Hof aau bevolen, daar het de eerste maal was dut zij zich in handen der politie be vond. Heden heeft de Hooge Raad, burgerlijke kamer, uitspraak gedaan in de zaak van Jonk- vrouwe L. A. Vegelin van Claerbergen, eische- resse in cassatie, tegen haren echtgenoot Mr. S. G. Wiersma, verweerder. De Raad heeft hoofd zakelijk verstaan dat het Hof in Noord-Holland zijne uitspraak, waarbij is afgeweken van den regel, vervat in art. 284, in verband met art. 34 van het Burg. Wetb., heeft doen voorafgaan door daarop betrekkelijke overwegingen dat daarbij is voorgesteld, dat de rechter, voor de beslissing aan wien hij het kind der gescheiden ouders toever trouwt, alleen moet te rade gaan met het belang van dat kind en zoo als hem dat bet meest raad zaam voorkomt, in aanmerking nemende de hem ten processe bekend geworden omstandigheden, en heeft overwogen, dat die bekend geworden omstandigheden medebrachten, dat het in het be lang van het kind is om het niet aan een van beide ouders, maar aan een derde toe te ver trouwen en wel aan den grootvader van vaders zijde; dat nu volgens art. 156 der Grondwet, 20 der wet op de rechterlijke organisatie en 69 Burg. Rechtsvord., het vonnis wel moet bevatten de gronden der uitspraak doch dat daaraan, met het oog bepaaldelijk op art. 284 van het Burg. Wetb., genoegzaam is voldaan, door als beweeg reden aan te nemen het éénige bij dat artikel voor de toepassing der uitzondering gevorderde, het belang namelijk van het kind, en als verde ren grond de ten processe bekend geworden om standigheden dat toch volgens geen dier artike len de rechter gehouden is die omstandigheden meer bijzonder op te nemen, noch de bewijs middelen daarvoor op te geven, en evenmin be hoeft uit te maken, of de derde, uan wien het kind wordt toevertrouwd, zich daarmede zou willen belastendat voorts het Hof, door te bevelen, dat het kind aan een derde zal worden toevertrouwd, geenszins eigenmachtig heeft aan genomen met aangevoerde gronden van verwering, maar ambtshalve geoordeeld heeft art. 284, 2de zinsnede, meergemeld, te moeten toepassenen dat, aangenomen dat art. 76 van het Wetb. van Burg. Rechtsv. zou kunnen gelden in deze, waar des eischers conclusiën volgens art. 284 van het Burg. Wetb. niet konden strekken tot toewijzing van een volstrekt recht, dan nog de aangehaalde uitzondering aldaar was aanwezig, vermits, vol gens art. 284, 1ste zinsnede, de rechter, in het belang van het kind, mag afwijken van den regel, vervat in de 1ste zinsnede van dat artikel; dat dat belang niet mag worden ver waarloosd alleen op grond van het niet-verschijnen vau de tegenpartij, en die niet-verschijnirig den rechter niet kan ontnemen een hem bij de wet toegekende bevoegdheid. Op deze gronden is de voorziening in cassatie verworpen, met veroor deeling van de requirant in de kosten. Utrecht, 8 November. Er heeft zich hier ter stede eene afdeeling gevestigd van de algemeene Nederl. Vrouwen-vereeuiging Arbeid adelt. Het eere-voorzitterschap daarvan is aanvaard door mevr. vau Doorn, echtgeuoote van den commis saris des kouings in deze provincie. LI. Dinsdag overleed alhier, in den ouder dom van 77 jaren, mejonkvrouw Margaretha Cornelia Boellaard, eene vrouw, die door eene gelukkige beoefening der schilderkunst en door hare veel omvattende kennis op het gebied van kunst in het algemeen, een welverdienden naam had verworven. Haar lust was bijstand te verleenen aan hulp behoevenden. Door dat alles had zij de algemeene achting harer medeburgers in hooge uiate ver-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3