De bewerking is zóo meesterlijk, dat de vervalsching uitwendig bijna onmogelijk te ontdekken is. gisternacht heeft te Amsterdam een brutale dief- jlal met braak plaats gehad in het onderbuis van jfO gebouw op den Kloveniersburgwal bij het j.öravelandsche veer, dienende tot verkoop van koper- en ijzerwerk. Na de deur opengebroken Ie hebben, schijnen de dieven een in dat maga- ■ijn aanwezig eind kaars te hebben ontstoken, benevens stukken papier, die bij de ontdekking jan den diefstal half verbrand op den grond zijn gevonden. Zij schijnen vervolgens al den tijd te bebben gehad om een zeer groot aantal en vrij kostbare voorwerpen op hun gemak te kunnen uitzoeken en, hoewel vrij zwaar, te kunnen ver voeren. Te Winschoten is de gemeente-veld wachter tl. Haveskes op noodlottige wijze om bet leven gekomen. Sedert eenige dagen nl., be vinden zich ter weerszijden van den toegangsweg naar het spoorwegstation aldaar een menigte kui len, die daar gegraven zijn met het doel om er eerlaug boomen in te planten. Ze zijn 1 meter wijd en diep, en door den regen tot op zekere hoogte met water gevuld. In een dier kuilen nu vond men in den vroegen morgen het lijk van genoemden veldwachter. Uit Vollenhove wordt gemeld dat Maandag het lijk van den visscher Klaas Klappe, aan het strand aldaar gevonden is. Gisterochtend is door de bemanning van het stoombootje, varende van Charlois op Rot terdam, in de Maas opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon. Eenige Haar- lemsche burgers melden aan 't Nieuws van den Dag In n°. 816 van uw blad lazen wij een inge zonden stukje van eenige leerlingen der Hoo- gere Burgerschool en Latijnsche School alhier. Aannemende, dat de feiten daarin vermeld vol komen waar zijn, keuren wij het gedrag van den bedoelden inspecteur van politie ten sterkste af. Be politie moet zich beschaafd uitdrukken, terwijl ze streng haar plicht betracht. Ruwheid is overal en in elke betrekking afkeurenswaardig. Hoeveel te meer bij hen, die geroepen zijn de openbare orde te handhaven en daarin zelf behooren voor te gaan. Iets anders is 't of wij ons niet begrijpen kunnen, dat den man der wet wel eens de gal overloopt als jongelieden uit den fatsoenlijken stand 't er op schijnen toe te leggen om 't velen lastig te maken; en dat is hier in onze rustige stad Haarlem reeds sedert lang het geval. De leerlingen van de Hoogere Burgerschool en het gymnasium ergerden herhaald de vreedzame burgerij door het plagen van menschen, die hun nooit ioto in den weB gelegd hebben, en schijnen er een eer in te stellen „studentje te speleu." 't Zou ons en velen met ons hoogst welkom zijn als zij daarmee ophielden. Zij zullen dan van zelf met de politie in geen onaangename aanra- kiug komen en op de eenvoudigste en meest doel matige wijze waken voor de eer hunner scholen, die hun terecht zoo na aan 't hart ligt. INGEZONDEN. Gaspar on i-Con eer t. Dezer dagen vernam ik bij de Heeren Schreu- der van Baak, dat voor dit concert in de Stads- Gehoorzaal, het bespreken van plaatsen alleen op de benedenzaal, alzoo niet op de gaanderij toe passelijk is. Het is dus te voorzien dat er, even als verleden jaar bij het Ullman's Concert, nu weder bij de opening van de Zaal een vreeselijk gedrang zal plaats hebben tusschen de bezoekers van de gaanderij. Welke redenen bestaan er nu, om de gelegen heid tot het bespreken van plaatsen voor de gaanderij niet, voor de benedenzaal echter wel open te stellen? Deze vraag zal ik gaarne beantwoord zien. Het is, dunkt mij, voor het behoud van de goede orde en ten gerieve van het kunstminnend publiek zeer aan te bevelen, dat in de genomen regeling bij tijds verandering wordt gebracht. J. O. BUITENLAND. Groot-Britannië. De groote volksvergadering ten gunste van de amnestie der nog gevangen zittende Fenians, welke jl. Zondag in het Hyde-park gehouden werd, werd door omstreeks 30,000 personen bij gewoond. Ofschoon de redevoeringen uitgespro ken werden op andere dan de daartoe bij de politiereglementen aangewezen plaatsen, ver toonde de politie zich bijna niet en liet zij aan de processie, waarin zich de belangstellenden naar het park begaven, hare volle vrijheid, ten gevolge waarvan de vergadering in de beste orde afliep. Een drietal resolutiën werden op de ver gadering aangenomen, waarbij verklaard werd dat de gevangen gehouden Fenians, even als allen die zich in den loop der tijden hadden verzet tegen onrecht en onderdrukking, als de weldoeners des menschelijken geslachts behoor den te worden geëerd; dat de tegenwoordig aan de regeering zijnde partij, zich vroeger in het parlement opgeworpen hebbende als de verdediger der door Engeland onderdrukte Ieren, aan die beginselen ontrouw was geworden en, tot schande der utenschheid en der beschaving, de politieke veroordeelden als misdadigers van de ergste soort behandelde; dat in de verga dering aanwezige personen opnieuw op de in vrijheidstelling der Fenians zouden aandringen en dat, mocht deze poging wederom vergeefs zijn, er een Amnestie-verbond zou worden opgericht, dat zich aan de Iersche Amnestie-verbond zou aansluiten en door bet alom in den lande beleggen van volksvergaderingen, alsmede door zich met de arbeidende klassen in betrekking te stellen, de overtuiging van het gepleegde onrecht bij de natie zou opwekken, en iederen candidaat voor het parlement bestrijden zou, welke zich niet ver bond aan te dringen op de invrijheidstelling der Fenians en op de intrekking der inconstitutioneele wetten, welke in Ierland den tegenzin der bevol king opwekken. Volgens de Army and Navy Gaietie is de re geering van plan het eigendomsrecht op regimen ten, dat gewoonlijk aan generaals geschonken wordt, en waaraan ook geldelijke voordeelen ver bonden zijn, af te schaffen. Italië. Victor Emanuel heeft, zoodra hij het ongeluk vernam, dat de provincie Mantua getroffen heeft en Cremona, Rovigo en Ferrara bedreigde, voor het hulpcomité dadelijk 40,000 francs uit zijne eigene kas beschikbaar gesteld, en den president van den ministerraad en den minister van open bare werken getelegrafeerd om de ongelukkige bevolking te hulp te komen en het dienstdoend personeel in zijn naam aan te zeggen om alle pogingen aan te wenden om grooter ongeluk te verhoeden. Volgens de laatste berichten bestaat er hoop, dat de overstrooming van Casalmaggiore en Osti- glia, die het meest bedreigd worden, kan afge weerd worden. Aan de Opinione is verzekerd, dat de minis ters de beraadslagingen over het wetsontwerp op de godsdienstige corporatiën en hare goederen in de stad en de provincie Rome geëindigd heb ben, en het aan de Kamer, bij de opening van het Parlement, met het ministerieele rapport zal ingediend worden. Volgens de Unita Nazionale is de Fransche gezant Fournier reeds naar Rome teruggekeerd, ofschoon zijn verlof eerst den lOdeo November om was. Hij heeft terstond den minister Visconti Venosta een bezoek gebracht eD opnieuw ver klaard, dat zijne regeering er niet aan dacht zich in de zaak der godsdienstige corporatiën te mengen. Wat het behouden der generalaten be trof, had Frankrijk zich bij de houding der overige katholieke mogendheden aangesloten, voor 't overige kende het aan do Italiaansclie regeering het recht toe, om geheel naar goeddunken te handelen. Spanj e. De Spaansche dagbladen deelen den tekst mede van het manifest, door het bestuur der republie- keinsch-foederalistische partij aau zijne geestver wanten gericht. In dat stuk komt het bestuur met nadruk op tegen het misverstand, alsof de genoemde partij eenige transactie met andere partijen zou hebben aangegaan of zou kunnen aangaan. Al stellen de onderteekenaars (de hee ren Castelar, Pi y Margal, Figueras, Sorni, de Guzman en Vasquez) zoo als zij zeiven erkennen daardoor hunne eigene populariteit en hunne toe komst in de waagschaal, zoo verklaren zij onbe wimpeld dat hunne partij met geene andere wil en kan samengaan, zelfs niet met de zoogenaamde conservatief-republikeinsche of met die der repu- blikeinsche unie (de Iberische eenheid onder re- publikeinsche vormen). „Wij hebben altijd volgehouden, zeggen zij ver der, dat onze republiek niet slechts een vorm is maar een stelsel van regeering: dat zij niet te verkrijgen is door eene geringe verandering in de organisatie van het uitvoerend gezag maar door eene ingrijpende verandering van de onder linge verhouding der menschen, in de gemeente, in de provincie, in de natie, in de verschillende groepen uit welker vereeniging de maatschappij geboren wordt. Door de lessen der geschiedenis geleerd hebbende dat elke politieke omwenteling uit de behoeften der maatschappij geboren wordt, zijn wij tot de overtuiging gekomen dat de repu bliek onvruchtbaar en machteloos zoude zijn, wanneer zij aan de arbeidende klassen de mid delen onthield om zich tot de hoogte der andere maatschappelijke standen te verheffen." Het bestuur waarschuwt in zijn manifest ver der tegen geweldpleging. Alleen tegenover eene regeering welke aan de natie hare dierbaarste rechten onthoudt kan geweldpleging geoorloofd zijn, maar daar waar de vrijheid van denken, spreken en verkiezen bestaat, en waar derhalve allen langs den wettigen weg tot in de laods- vertegenwoordiging hunne wenschen kunnen doen uitspreken, aldaar geeft geweld geen recht maar is het eene misdaad. „Wij, zeggen de ondertee kenaars, hebben altijd de leer omhelsd dat ge weld slechts geoorloold was waar het recht ge weigerd werd, en wij hebben alleen aangespoord tot feitelijk verzet wanneer de regeering onze rechten verkrachtte, tot vrede en handhaving der orde daarentegen wanneer onze rechten geëer biedigd werden. Van dit beginsel zullen wij ■timmer afwijken, omdat het den grondslag uit maakt van alle zedelijk gevoel en van het rechts bewustzijn. //Zoo lang de vrijheid blijft bestaan zijn wij tegen gevveldoefening. Wij keureu den opstand van het heden evenmin goed als den opstand vanmorgen. De politiek, welke zich door het ongeduld laat beheerschen, is eene zeer slechte politiek." De Triêster Zeitung deelt het volgende bericht uit St. Petersburg mede: „De Italiaansclie regeeriug heeft om de bemid deling van Rusland in de Laurium-quaestie ge vraagd. Uit de artikelen der Russische bladen, welke de zaak van Griekenland onbewimpeld verdedigen, is af te leiden dat de Russische regee ring zich met de beginselen, welke de president minister Deligeorgis in zijne memorie ontwikkeld heeft. Aan den anderen kant mag men echter aannemen, dat het in het belang der Russische regeering ligt, de Laurium-quaestie, welke de ge moederen in Griekenland zoo zeer in beweging houdt, nog eenigen tijd onbeslist te laten. De Russische politiek tracht de aandacht der Grie ken op alle wijzen van de Bulgaarsche quaestie af te leiden." TELEGRAMMEN. Parijs, 5 November. De Pruisen hebben het departement Haute-Marne geheel ontruimd. Men gelooft dat het departement Marne morgen geheel ontruimd zal wezen. Woensdag a. s. worden 50 Fransche gendarmes te Reims verwacht. Naar men verneemt, zal de regeering deze week 200 millioen der oorlogsschatting aan Duitschland betalen en zij is voornemens, vóór het einde van dit jaar de drie eerste milliarden vol te maken. In de schatkist is reeds 600 millioen van het vierde milliard aanwezig. Washington, 5 November. In Louisiana heeft de Greely-partij bij de verkiezingen de overwin ning behaald. Mc. Every is met eene meerderheid van 10,000 stemmen tot gouverneur verkozen. Luxemburg, 6 November. De Kamers werden heden door Prins Hendrik geopend. Bij die ge legenheid dankte Z. K. H. 't land voor de sym pathie, hem betuigd bij 't overlijden van HDs. gemalin. Tevens wees de Prins er op hoe de Luxemburgsche nationaliteit, die zoo dikwijls be dreigd scheen, eeu nieuwen waarborg vóórhaar voortbestaan had gevonden in de conventie van 11 Juni jongst!., waarbij de betrokken mogend heden verklaarden hare verbintenissen bij het tractaat van Londen aangegaan, nog steeds als geldend te beschouwen. Washington, 5 November. De verkiezingen ziju in alle Staten rustig afgeloopeu. De groote meerderheid is voor Grant. De republikeinen heb ben gewonnen in New-Hainpshire, Rhode Island en New-York en waarschijnlijk in Massachusetts. Londen, 5 November. Aau de Times wordt uit Berlijn gemeld, dat de benoeming van nieuwe pairs eerst na de heropening der zitting zal plaats bebben. Men wenscht aan de afgevaardigden den tijd te laten om opnieuw over de wet te stemmen. Op het stadhuis heeft, onder voorzitterschap van den lord-mayor, een bijeenkomst plaats ge had, welke door vele invloedrijke personen werd bijgewoond en waarin met algemeene stemmen besluiten zijn genomen tot afschaffing van den slavenhandel op Afrika's Oostkust. Lord Granville en de Fransche zaakgelastigde hebben heden het handelsverdrag onderteekend. Berlijn, 5 November. De Nordd. Allg. Ztg, meldt dat de minister van eeredienst in den minister raad een nieuw wetsontwerp heeft aangeboden betreffende de vorming en aanstelling van katho lieke geestelijken. Weenen, 5 November. Heden zijn al de land. dagen geopeudj aan allen werd van regeeriugs- wege een voorstel ingediend betreffende de in voering van „Vermittlungsamter" (vrederechters). In den landdag van Moravië eu in die van de Bukowina waren de federalistische Tyrolers en die uit llaliaansch Tyrol niet opgekomen. Graaf Audrassy is tot generaal der Honveds benoemd. De nieuwbenoemde Perzische gezant bij ons hof zal tegen het midden van December met eeu talrijk gevolg hier aankomen. Heden heeft zich hier het eerste geval van cholera vertoond. New-York, 5 November. De herkiezing van Grant tot President der Unie is zeker; de repu blikeinen hebben de overwiuning behaald in al de Noordelijke Staten; zij tellen eene meerder heid iu New-York van 35,000, in Pennsylvauië van 110,000 stemmen. Washburn, een republikein, is herbenoemd tot gouverneur van Massachusetts. Mar kt berick ten. Amsterdam, 6 November. Tarwe, B. Poolsche 415 c. z. k. Rogge, J. Galatz 138 Gebr. Taganrog 175; Maart 196, 197, 198; Mei 199. Raapolie zes weken per 100 kg. 44%; vliegend 44; Mei 44, 43jt; Sept., Oct., Nov. 1873 Dec. 44%, 44. Lijnolie zes weken 40%; vliegend 39it; Maart, April, Mei 39%, 39; Dec. 39, 38%. Raapkoeken per 1000 kg. 90, 95. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14%. Koolzaad per 2000 kg. April, 427. LAATST E BERICHTE X. (Per telegraaf.) 's-Gravenhagc, 6 November. Tot lid van den Raad van Nederlandsch Indië is benoemd Mr. T. H. der Kinderen, president aan het Hooggerechtshof en Hoog-Militair Gerechtshof aldaar. 's-Gravenhage, 6 November. De generaal-ma- joor F. A. T. Delprat, afgetreden Minister van Oorlog, is ter beschikking gesteld van den Minis ter van Oorlog, wordende hij als zoodanig tijde lijk in zijnen rang bij den grooten staf van het leger gevoerd. De heer Mr. E. E. van Raalte, advocaat te Rotterdam, beeft in de heden gehouden zitting van bet Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland den eed afgelegd als rechter-plaatsvervanger bij de Arrondissements-Rechtbank aldaar. Heden ochtend had een werkman in de fa briek van de heeren Enthoven eu C0., terwijl hij bezig was eene machine te smeren, het ongeluk met twee vingers daar-tusscheu te geraken, met dit gevolg, dat zij moesten worden geamputeerd. Het zoontje van den bleeker v. d. H., op den Loosduinscben weg, dat gisteren in een kuip met kokend zeepsop is gevallen, is hedenmorgen te 5 uren, onder de hevigste smarten, aan de gevolgen overleden. De Minister van Oorlog heeft, onder dag- teekening van 29 October jl., de volgende circu laire gericht aan de intendanten in de militaire afdeelingen, mitsgaders aan de commandeerende officieren en hoofd-administratiën van al de corp sen van het leger „Hoewel in de contracten wegens de leverin gen van wollenstoffen en voorwerpen van klee ding en uitrusting, de bepaling is opgenomen, dat de hoofdadministratiën bet recht hebben, om, wanneer degenen met wie die contracten ziju aangegaau, niet op den bepaalden tijd de leve ringen volbrengen, het te leveren voor rekening van den aannemer aan te koopen, zoo acht ik het wenschelijk, als een vervolg op de weder- zijdsche aanschrijving van den 30sten Juli 1872, N°. 68 I, te bepalen, dat de hoofdadministratiën der corpsen, alvorens van deze bevoegdheid ge bruik te maken, deswege het welmeenen vragen van het Departement van Oorlog, met opgave van de minste prijzen, waarvoor andere fabrikanten of kooplieden genegen zijn het aan de aanne ming ontbrekende te leveren. Is het noodig den aannemer ter zake van eene levering van den bedoelden aard tot betaling van geleden schaden in rechten aan te spreken, of wordt het corps (de uitbesteder) zijnerzijds in rechten aangesproken, dan zal te dier zake een ■net redenen omkleed rapport worden te gemoet gezien en zullen iu afwachting der daaromtrent door het Departement van Oorlog te geven be velen, geene demarches, hoe ook genaamd, door de betrokken hoofdadministratiën in het werk mogen worden gesteld." Amsterdam, 6 November. Tot leden van den Gemeenteraad zijn bij de herstemming gekozen de heeren mr. L. A. A. van Wensen met 1307 en P. A. R. van Vloten met 1435 van de 2131 geldig uitgebrachte stemmen; 61 biljetten zijn van onwaarde verklaard. De heer J. Gosschalk verkreeg 711, de heer mr. W. C. Backer 706 stemmen. Het stoomschip Conrad is gisteren te 9 uren voormiddag van Batavia naar Nederland vertrok ken met volle lading; 22 passagiers 15 kinderen eerste, 8 passagiers 2 kinderen tweedeklasse; 25 soldaten en 13 Chineezen. HUWELIJKEN, GEBOORTE EN STERFGEVAL!^ Burgerlijke stand van Leiden van den 3lsten October tot en met den 6den November 1872. GEHUWD. A. Barcndse, jm. en G. Tegelaar, jd. A. Prins, jm. en J. van der Steen, jd. G. C. Koene, wedr. en J. C. Ligtenberg, jd. A. Hazelhorst, jm. en J. E. dc Ru, jd. P. de Jong, jm. en S. E. Berkeveld, jd. P. Hcijmans, jm. en E. Massaar, jd. C. O. Racke', jm. en A. van der Does, jd. H. Marlijn, wedr. en J. Bokma, jd. J. GuiJlot, jm. en A. C. Ie Noble, jd. BEVALLEN. M. H. Rodbard, geb. Werst, D. J. G. Coerman, geb. de Blank, D. A. M. van Bergen en Henegou wen, geb. Koblbeck, D. B. E. de Vink, geb. Wagemans, Z. A. Pies, geb. van Wijngaarden. Z. E. M. van der Meel, geb. van der Linden, ZJ, C. H. Stokhuyzen, geb. Ebberlcc, Z. M. Nicuwenburg, geb. Flaman, D. M. L. Mannekas, geb. Jörges, D. - A. Welling, geb. Goedraad, D. J. Verpoorte, geb. Pieters, D. C. Dingjan, geb. dc Feij, Z. M. J. We9- terveld, geb. Swaak, D. W. -J. C. der Kinderen, geb. Mau sers, Z. W. Simonis, geb. Vrijmoet, Z.S. Roosendaal, geb. du Mortier, D. J. de Haan, geb. Sloos, D. M. Montauus geb. van Hoore, D. M. S. Huisman, geb. Hoster, D. S. Schmidt, geb. Hitzegrad, D. OVERLEDEN. L, Lardé, Z. 3 j. C. Biegstraaten, D. 1 m. A. M. de Jong, D. 23 m. S. Pret, D. 27 j. G. Kriek, Z, 14 d. P. J. Pennekamp, D. 38 j. C. A. de Man, D. 4 j. J. Borche, D. lm. J. J. Biljou, 65 j. W, Ligtvoet, 77 j. J. Florijn, D. 17 j. P. J. Neokerk, 55 j. E. Schouten, wed. C. Hoppenbrouwer, 77 j. M. HcDssen, wed. D. Piket, 86 j. S. van Werkhoven, 65 j. J. B. Mader, 38 j. F. Singerling, 30 j. A. Fleor, Z. 4 m. J. J, Sysse- ling, 75 j. J. Kaateelen, Z. 1 m.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3